Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 29-02-08, 14:42
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γηγενης
λεω για τις μαναδες που εχουν τα παιδια τους στην εντατικη και λιωνουν τα γονατα τους στην προσευχη αλλα ο θεος εχει παει διακοπες και δεν τους κανει τα χατιρια
Καταρχας δεν πιστευω πως ο Θεος εμπλεκεται σε αυτο το θεμα,περα απ το οτι δεν ειμαι χριστιανη.Μου φαινεται πως ισοπεδωνεις τα πραγματα.....
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 29-02-08, 15:04
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Καταρχας δεν πιστευω πως ο Θεος εμπλεκεται σε αυτο το θεμα,περα απ το οτι δεν ειμαι χριστιανη.Μου φαινεται πως ισοπεδωνεις τα πραγματα.....
προσευχη κανουν οι πιστοι καθε θρησκειας
τωρα αν μιλας για δυναμεις του μυαλου παλι υπαρχουν τα εκατομυρια αποτυχιες
που μας δειχνουν οτι οι οπειες επυτυχιες εχουν να κανουν με καθαρη τυχη και τιποτα παραπανω
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 29-02-08, 15:15
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γηγενης
προσευχη κανουν οι πιστοι καθε θρησκειας
τωρα αν μιλας για δυναμεις του μυαλου παλι υπαρχουν τα εκατομυρια αποτυχιες
που μας δειχνουν οτι οι οποιες επυτυχιες εχουν να κανουν με καθαρη τυχη και τιποτα παραπανω
διαφωνω καθετα.απ οτι φαινεται εχουμε διαφορετικες αποψεις πανω στο θεμα. ......ας μην ερχομαστε επανελλειμενα σε αντιπαραθεση.Δεχομαι και σεβομαι την αποψη σου,αν και διαφωνω.Δεν πιστευω πως ολη αυτη η πιστη που αντλειουμε δεν εχει καμια απολυτως σημασια.Για μενα μαλιστα πιο πολυ σημασια εχει το τι πιστευεις παρα το τι λες μεσω της προσευχης.Ο συνδιασμος πιστευω+πραγματικα θελω αν επιτευχθει με τον σωστο τροπο τα αποτελεσματα ειναι θετικα.
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 29-02-08, 16:27
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

λεω για τις μαναδες που εχουν τα παιδια τους στην εντατικη και λιωνουν τα γονατα τους στην προσευχη αλλα ο θεος εχει παει διακοπες και δεν τους κανει τα χατιρια

ΑΧΟΡΤΑΓΟΙ οι ανθρωποι απο την μια θελουμε ΚΑΙ εχουμε ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ και απο την αλλη θελουμε τον Θεο συνεχεια μεσα στα ποδια μας... και να καθαριζει για παρτη μας...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 29-02-08, 17:28
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
λεω για τις μαναδες που εχουν τα παιδια τους στην εντατικη και λιωνουν τα γονατα τους στην προσευχη αλλα ο θεος εχει παει διακοπες και δεν τους κανει τα χατιρια

ΑΧΟΡΤΑΓΟΙ οι ανθρωποι απο την μια θελουμε ΚΑΙ εχουμε ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ και απο την αλλη θελουμε τον Θεο συνεχεια μεσα στα ποδια μας... και να καθαριζει για παρτη μας...
προσωπικα δεν περιμενω τιποτα απο κανεναν θεο

πολυ απλα τοποθετηθηκα στην αποψη οτι συμβαινουν "θαυματα" οταν πραγματικα θες κατι παρα πολυ

αν λοιπον αυτο ειταν σωστο τοτε ολες οι μαναδες που παρακαλανε να σωθουν τα παιδια τους θα σωζοντουσαν
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 29-02-08, 22:20
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γηγενης
εγινες μαρτυρας δυο θαυματων αλλα ξεχνας η δεν γνωριζεις ποσες προσευχες καταρες δεν πραγματοποιουνται καθημερινα που και αυτες γινονται ολοψυχα
'Αλλο εύχομαι και παρακαλώ, άλλο προσεύχομαι και επικαλούμαι εντατικά και εκ βαθέων. 'Εχει σημασία έπειτα τι επικαλείσαι και πόσο πιστεύεις και πως το ζητάς όπως έγραψε και κάποιος άλλος. 'Εχω μαρτυρίες και έχω πετύχει προσωπικά κάτι πολύ σπουδαίο παλιότερα. 'Ηταν τέτοια η προσπάθεια και η κόπωση μου, ώστε μετά να εξαντληθώ και να παραιτηθώ τελείως για πολύ καιρό αφού το πέτυχα. Μάλιστα χρειάστηκα πάρα πολύ καιρό να μου ξεριζώσει κάποια τις πεποιθήσεις μου πως ό,τι προσευχές και να κάνω θα αποτύχω, γιατι αυτό πίστευα. Συνήθως όμως πρέπει να πληρώσεις και το αντίτιμο, όπως οι αρχαίοι μας πρόγονοι που θυσίαζαν κάτι στους βωμούς και δεν εννοώ να σκοτώσεις κανέναν άνθρωπο ή ζώο, αλλά κάτι πρέπει να θες να προσφέρεις ως αντάλλαγμα, όχι οικονομικό φυσικά. 'Επειτα η προσευχή σου να είναι διαρκής και να έχεις περάσει μια διαδικασία εσωτερικού καθαρμού, κι αν είναι και ομαδική προσπάθεια τόσο το καλύτερο γιατί συντονίζονται τρομακτικές ενέργειες προς μια κατεύθυνση. Πρώτον ο χρόνος είναι με το μέρος σου πάντα, δεύτερον έχει τεράστιο ψυχικό κόστος, τρίτον δεν θέλει κλάματα και οδυρμούς αλλά βεβαιότητα. Αλλά αν μιλάμε για σωτηρία ασθενών και ετοιμοθανάτων φυσικά μην περιμένεις την ανάσταση τους, αλλιώς θα'σουν θεός, όχι κοινός θνητός. Την βεβαιότητα αυτή την έχασα πολύ καιρό πριν, αλλά πιστεύω οτι είναι το κλειδί να ανοίγεις όλες τις πόρτες, και δεν διδάσκεται σε βιβλία new age. Αυτά τα βιβλία, είναι για γέλια.
__________________
Ατομική μου ενέργεια κι ανάσα μου στα χείλη/Τη πρώτη ουσία την αρχή σηκώστε με να δω/Όχι από περιέργεια μα δεν χωράω στην ύλη/και ετούτη η ψεύτρα η εποχή την έχει για Θεό
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 29-02-08, 22:52
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mίμης
'Αλλο εύχομαι και παρακαλώ, άλλο προσεύχομαι και επικαλούμαι εντατικά και εκ βαθέων. 'Εχει σημασία έπειτα τι επικαλείσαι και πόσο πιστεύεις και πως το ζητάς όπως έγραψε και κάποιος άλλος. 'Εχω μαρτυρίες και έχω πετύχει προσωπικά κάτι πολύ σπουδαίο παλιότερα. 'Ηταν τέτοια η προσπάθεια και η κόπωση μου, ώστε μετά να εξαντληθώ και να παραιτηθώ τελείως για πολύ καιρό αφού το πέτυχα. Μάλιστα χρειάστηκα πάρα πολύ καιρό να μου ξεριζώσει κάποια τις πεποιθήσεις μου πως ό,τι προσευχές και να κάνω θα αποτύχω, γιατι αυτό πίστευα. Συνήθως όμως πρέπει να πληρώσεις και το αντίτιμο, όπως οι αρχαίοι μας πρόγονοι που θυσίαζαν κάτι στους βωμούς και δεν εννοώ να σκοτώσεις κανέναν άνθρωπο ή ζώο, αλλά κάτι πρέπει να θες να προσφέρεις ως αντάλλαγμα, όχι οικονομικό φυσικά. 'Επειτα η προσευχή σου να είναι διαρκής και να έχεις περάσει μια διαδικασία εσωτερικού καθαρμού, κι αν είναι και ομαδική προσπάθεια τόσο το καλύτερο γιατί συντονίζονται τρομακτικές ενέργειες προς μια κατεύθυνση. Πρώτον ο χρόνος είναι με το μέρος σου πάντα, δεύτερον έχει τεράστιο ψυχικό κόστος, τρίτον δεν θέλει κλάματα και οδυρμούς αλλά βεβαιότητα. Αλλά αν μιλάμε για σωτηρία ασθενών και ετοιμοθανάτων φυσικά μην περιμένεις την ανάσταση τους, αλλιώς θα'σουν θεός, όχι κοινός θνητός. Την βεβαιότητα αυτή την έχασα πολύ καιρό πριν, αλλά πιστεύω οτι είναι το κλειδί να ανοίγεις όλες τις πόρτες, και δεν διδάσκεται σε βιβλία new age. Αυτά τα βιβλία, είναι για γέλια.
any way μην κολλατε στο πως λεγεται ειτε το πουμε ευχη ειτε καταρα ειτε προσευχη ειτε χαρωπα τα δυο μου χερια τα χτυπω το θεμα ειναι οτι μπορει να κανεις χιλαδες φορες την ολη διαδικασια να ποθεις με ολο σου το ειναι και να ευελπιστεις για θετικο αποτελεσμα και απο τις χιλαδες φορες θα σου κατσει μια φορα και τοτε θα αρχησεις τα
"το πετυχα ειναι αληθεια πιστεψα και μου βγηκε"
αυτοματα εχεις διαγραψει τις αποτυχιες σου εχει μεινει μονο η επιτυχια
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 03-03-08, 10:36
greekreader Ο χρήστης greekreader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2006
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Speaking of κατάρες, αυτόν τον καιρό έχει βουήξει ο τόπος με αυτά που περνάει η Μαριέττα Γιαννάκου, λένε όλοι ότι τόσες δίκαιες κατάρε που έφαγε αυτη η γυναίκα επόμενο ήταν να έχει κακό τέλος.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 03-03-08, 14:02
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
πολυ απλα τοποθετηθηκα στην αποψη οτι συμβαινουν "θαυματα" οταν πραγματικα θες κατι παρα πολυ

αν λοιπον αυτο ειταν σωστο τοτε ολες οι μαναδες που παρακαλανε να σωθουν τα παιδια τους θα σωζοντουσαν
παιδια λεμε τη γνωστη προταση οτι οταν θελουμε κατι πολυ συμβαινουν θαυματα και γινονται πραγματικοτητα...

μην ξεχναμε κατι βασικο ομως το παραπανω ειναι υποκειμενικο θα ζητησω κατι που θα αφορα εμενα και μονο εμενα...τωρα αν η ευχη μας για ενα θαυμα εχει να κανει με τριτο προσωπο ας σκεφτουμε λιγο και τι πραγματι θελει και ο αλλος να του συμβει...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 03-03-08, 15:47
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
παιδια λεμε τη γνωστη προταση οτι οταν θελουμε κατι πολυ συμβαινουν θαυματα και γινονται πραγματικοτητα...

μην ξεχναμε κατι βασικο ομως το παραπανω ειναι υποκειμενικο θα ζητησω κατι που θα αφορα εμενα και μονο εμενα...τωρα αν η ευχη μας για ενα θαυμα εχει να κανει με τριτο προσωπο ας σκεφτουμε λιγο και τι πραγματι θελει και ο αλλος να του συμβει...
Συμφωνω απολυτα!Απ το στομα μου το πηρες...
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.