Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-10, 16:46
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Exclamation Μεταφυσικό

Αφορμή για το παρόν thread στάθηκαν τα άρθρα και οι απόψεις που διαβάζω σε αυτό το forum όσο καιρό συμμετέχω.

Τι είναι λοιπόν το μεταφυσικό; Ένας μπαμπούλας; Ένα μαύρο και άγνωστο "πράμα" που συμβαίνει για κάποιο άγνωστο και ασυνήθιστο λόγο; Κάτι αλλόκοσμο που δεν μπορεί να υπάγεται σε κάποιον από τους, έως τώρα, γνωστούς μηχανισμούς της φύσης;

Και τι μπορούμε να κάνουμε για να το προσεγγίσουμε; Να εφαρμόζουμε πάσης φύσεως καθιστική και "αναίμακτη" τακτική αυτοσυγκέντρωσης, περιμένοντας υπομονετικά να έρθει η φώτιση; Εάν έρθει; Και εάν δεν έρθει, να αρκεστούμε στο να υπαγόμαστε στην κάθε κουστωδία (στην καλύτερη περίπτωση) διαφόρων φωτισμένων που διατείνονται ότι κατέχουν και γνωρίζουν την αλήθεια; Ζητώντας να την μοιραστούν μαζί μας με το αζημίωτο; Να περιμένουμε υπομονετικά την δευτέρα, τρίτη είτε και τετάρτη παρουσία, όπου επιτέλους θα υπάρξει δικαιοσύνη (φυσικά και όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς) πάνω στον πλανήτη και θα γ@μ1σ1 και ο φτωχός;

Και όλα τα θαύματα του κόσμου πως άραγε επιτεύχθηκαν;

Οι πυραμίδες πώς χτίστηκαν; Περίμεναν να τους έρθει η φώτιση; Ο Παρθενώνας; Ο Ντα Βίντσι, που τόσο πολύ έχει αναφερθεί στα απόκρυφα και τα συναφή θέματα, περίμενε να του έρθει η φώτιση με διαλογισμούς και εξάσκηση για τα μάτια, μπας και δει την αύρα;

Και ξαναγυρνάμε... τι είναι τελικά το μεταφυσικό και τι μπορούμε να κάνουμε για να το φέρουμε από εδώ και να μην είναι "μετά"; Πως μπορούμε να το προσεγγίσουμε;

Θεωρώντας επιστήμη κάθε λογής τέχνη, μόνο και μόνο για να έχουμε και εμείς μερίδιο στις επιστήμες;

Και είναι όντως το μεταφυσικό κάτι αλλόκοσμο; Είναι κάτι που δεν υπάρχει; Είναι κάτι εκτός Φύσης; Εάν δεν είναι εκτός φύσης, άρα είναι Φυσικό, τότε ο όρος "μετά" φυσικά και δεν αναιρεί το γεγονός ότι ανήκει και υπακούει (το μεταφυσικό) στους κανόνες της Φύσης.

Είναι κάτι που θα μας δώσει δυνάμεις για να κάνουμε όσα βλέπουμε στις ταινίες του Hollywood, ενίοτε και του Bollywood;

Μην κουράσω άλλο... θα συνεχίσω αργότερα ή θα συζητήσουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-10, 18:37
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αγαπητέ Ενώχ, ο όρος "μεταφυσική" έχει αναλυθεί πάρα πολλές φορές εδώ και σαφώς μπορείς να βρεις μέσα σε 5" τι εστί μεταφυσική αν κάνεις μία πρόχειρη αναζήτηση...

Αν επιζητάς τη συζήτηση ως κάτι το εισαγωγικό στον ορισμό, για να γνωρίσεις περισσότερο τι εστί μεταφυσικό, είσαι στο σωστό φόρουμ Ήδη υπάρχουν ενεργές αρκετές σχετικές συζητήσεις, αλλά σου δίνω ένα αρκετά κατατοπιστικό link: Πως ορίζουμε το Μεταφυσικό;. Όπως καταλαβαίνεις, ο όρος χρησιμοποιείται συμβολικά...

*όσο για τα όσα αναρωτιέσαι για το πως φτιάχτηκαν οι πυραμίδες, ο Παρθενώνας κλπ, μην ξεχνάς πως σε πολλές περιπτώσεις οι δημιουργοί και υπεύθυνοι αλλαγής ρότας στην κοινωνία ήταν άνθρωποι με βαθιά ενασχόληση με τη μεταφυσική
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 05-10-10 στις 18:38
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-10, 07:39
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Μεταφυσικό, παραφυσικό, υπερφυσικό, είναι λέξεις που εκφράζουν την άγνοιά μας. Όλα είναι φυσικά, απλώς δεν έχουμε αντιληφθεί ακόμη με ποιους νόμους συμβαίνουν.
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-10, 15:27
Το avatar του χρήστη apaleftos
apaleftos Ο χρήστης apaleftos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2009
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταφυσικό, παραφυσικό, υπερφυσικό, είναι λέξεις που εκφράζουν την άγνοιά μας. Όλα είναι φυσικά, απλώς δεν έχουμε αντιληφθεί ακόμη με ποιους νόμους συμβαίνουν.
Συμφωνώ...

@Ενώχ
Παράθεση:
Αφορμή για το παρόν thread στάθηκαν τα άρθρα και οι απόψεις που διαβάζω σε αυτό το forum όσο καιρό συμμετέχω.
Επειδή καταλαβαίνω ότι μέσα σε αυτά τα άρθρα και απόψεις είναι και δικά μου (βλέπε το θέμα για την αύρα) θα σου πω το εξής.
Το ότι κάτι δεν μπορεί να αποδειχτεί επιστημονικά δεν σημαίνει και πως δεν υπάρχει! Το να λες σε κάποιον "Η διαφορά είναι ότι εγώ ΔΕΝ το πιστεύω... μπορώ να το αποδείξω. Εσύ μπορείς να αποδείξεις όλα αυτά που λες;"
Θα σου απαντήσω εγώ και ας μην απευθυνόταν σε εμένα η ερώτηση.
ΟΧΙ δεν μπορώ να σου το αποδείξω! Τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που εσύ θέλεις. Όσο για το ότι εσύ μπορείς να το αποδείξεις είμαι σίγουρος ότι μπορείς. Βασιζόμενος πάνω σε έρευνες, μελέτες, αποτελέσματα και απόψεις όχι δικές σου...
__________________
ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΕΥΧΕΣΑΙ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-10, 10:19
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apaleftos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ...

@Ενώχ

Επειδή καταλαβαίνω ότι μέσα σε αυτά τα άρθρα και απόψεις είναι και δικά μου (βλέπε το θέμα για την αύρα) θα σου πω το εξής.
Το ότι κάτι δεν μπορεί να αποδειχτεί επιστημονικά δεν σημαίνει και πως δεν υπάρχει! Το να λες σε κάποιον "Η διαφορά είναι ότι εγώ ΔΕΝ το πιστεύω... μπορώ να το αποδείξω. Εσύ μπορείς να αποδείξεις όλα αυτά που λες;"
Θα σου απαντήσω εγώ και ας μην απευθυνόταν σε εμένα η ερώτηση.
ΟΧΙ δεν μπορώ να σου το αποδείξω! Τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που εσύ θέλεις. Όσο για το ότι εσύ μπορείς να το αποδείξεις είμαι σίγουρος ότι μπορείς. Βασιζόμενος πάνω σε έρευνες, μελέτες, αποτελέσματα και απόψεις όχι δικές σου...
Προσωπικά, δεν χρειάζομαι να δεχτώ κάτι ως αληθινό με την χρήση του μικροσκοπίου ή της μεζούρας, μου αρκεί να φαίνεται λογικό. Καταλαβαίνω ότι ο φιλόσοφος μπορεί να σκέφτεται 2000 χρόνια μπροστά, ενώ στην εποχή του να μην υπάρχουν όργανα μέτρησης για να αποδείξει αυτό που ο νους του βλέπει. Πάντα ο νους προηγείται, η επιστήμη ακολουθεί. Εμείς εδώ ιδέες παραθέτουμε, ας πούμε, είμαστε φιλόσοφοι, όχι χημικοί.
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-10, 10:34
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταφυσικό, παραφυσικό, υπερφυσικό, είναι λέξεις που εκφράζουν την άγνοιά μας. Όλα είναι φυσικά, απλώς δεν έχουμε αντιληφθεί ακόμη με ποιους νόμους συμβαίνουν.
Για την ακρίβεια, οι όροι που παρέθεσες έχουν διακριτή έννοια μεταξύ τους και απλώς χρησιμοποιούνται όχι τόσο ως "βόλεμα" για να κρύψουμε την άγνοιά μας, αλλά για να οργανώσουμε τις σκέψεις μας και να ξεκινήσουμε τη διαδικασία για να βρούμε απαντήσεις στα ερωτήματά μας.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-10, 13:38
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Και συνεχίζω λίγο το θέμα, ελπίζοντας ότι θα απαντήσω σε αυτά που τέθηκαν.

Τι είναι λοιπόν το μεταφυσικό....

Χρειάζεται απόδειξη; Είναι κάτι που δεν χρειάζεται απόδειξη παρά μόνο πίστη;

Υπάρχει η αύρα ή όχι; (π.χ.)

Πώς; Και τι είναι αυτό που βλέπω...; Μα το βλέπω!

Τα προφητικά όνειρα;


Θα "πιάσω ένα θέμα"... αφορμής δοθείσας.... είναι σαν παράδειγμα. Δεν με απασχολεί τόσο η καθεαυτή πληροφορία του παραδείγματος.. όσο το πλαίσιο σκέψης "μέσα" στο οποίο κινείται.

Δεν είναι ούτε έτσι ούτε αλλιώς. Υπάρχει κάτι, αλλά δεν είναι ούτε χρωματάκια ούτε κάτι το οποίο γεμίζει με τρύπες. Δεν είναι ένα κριτήριο να διαλέγουμε με ποιους θα κάνουμε παρέα και ούτε κάτι που θα πρέπει να βασανιζόμαστε για να το δούμε, γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.

Αυτό που υπάρχει είναι το μαγνητικό πεδίο του ανθρώπου. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ να υπάρχει. Το μετράνε. ΝΑΙ. Κάποιες από τις γνωστές εξετάσεις που κάνουν οι άνθρωπο εκμεταλλεύονται το πεδίο αυτό. Σχηματίζεται από τις ηλεκτροχημικές διεργασίες του ανθρωπίνου σώματος.

Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

Αυτό που βλέπουν κάποιοι είναι μία διαστρέβλωση της λειτουργίας των ματιών η οποία, και όπως είναι ΠΟΛΥ φυσικό. Το μάτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ την δυνατότητα να αποκωδικοποιήσει μαγνητική πληροφορία.


Εν κατακλείδι..

Φυσικά υπάρχουν πράγματα τα οποία είναι περίεργα. Φυσικά και αυτά, εάν δεν έχουν εξηγηθεί έως τώρα, θα εξηγηθούν. Αυτά όμως, δεν είναι, αφενός, διαστρέβλωση της αλήθεια, όπως (π.χ.) ότι το μάτι μπορεί να συλλάβει μαγνητική πληροφορία, και αφετέρου "ξεκάρφωτα". Η Φύση είναι πολύ πιο ωραία από τα παραμύθια και ο άνθρωπος πολύ πιο μυστήριος από το υποθετικό παράξενο.

Και έτσι.. φτάνουμε στο ερώτημα.. γιατί τότε υπάρχουν όλες αυτές οι δοξασίες;
Νεράιδες, θρησκείες, αστρολογίες, ταρώ και ό,τι ευαγγελίζεται κανείς είτε για να βγάλει εύκολο χρήμα είτε για να έχει την ικανοποίηση ότι έμαθε κάτι απόκρυφο;

Όλα αυτά όμως..

Same bat-time, same bat-channel!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-10, 18:09
MedRep Ο χρήστης MedRep δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλησπέρα.

Τελικά έχουμε καταλήξει σε κάποιον αποδεκτό απο όλους ορισμό του μεταφυσικού σαν έννοια; Το λινκ που παρέθεσε ο Trithemius έχει μια πολύ καλή άποψη, ορθή γιατί βασίζεται στον ορισμό του μεταφυσικού, και όπως αναφέρεται και στην απάντησή του, χρησιμοποιείται συμβολικά.

Είμαι λίγο καιρό ενεργό μέλος στο παρόν φόρουμ αλλά έχω παρακολουθήσει θέματα τόσο σε αυτό όσο και σε άλλα φόρα που διαπραγματεύονται την ίδια θεματολογία. Παρατηρώ την ίδια "σύγχυση", δλδ, το μπέρδεμα της φιλοσοφικής έννοιας της λέξης μεταφυσική/ό, με το παραφυσικό-πνευματιστικό όπως το πραγματεύονται τα πιο πολλά θέματα του είδους "φαντάσματα-δαίμονες-άγγελοι-ύπαρξη ιδιαίτερων ικανοτήτων κλπ."

Σε προσωπικό επίπεδο, δλδ αναφέρομαι σε εμένα, προσπαθώ να δίνω απαντήσεις στα ερώτηματα που με βασανίζουν μέσω της έρευνας, της παρατήρησης και της ενημέρωσης μέσω αποδείξεων.

Συμφωνώ με τον apaleftos στη δήλωση πως "Το ότι κάτι δεν μπορεί να αποδειχτεί επιστημονικά δεν σημαίνει και πως δεν υπάρχει!" και θα ήθελα να συμπληρώσω "να αποδειχτεί επιστημονικά σήμερα με τις σημερινές γνώσεις, επιστημονικές μεθόδους και προσεγγίσεις".

Όταν κάτι με ενδιαφέρει το ψάχνω. Δεν το απορρίπτω a priori.
Αυτό δεν είναι το μεταφυσικό ως έννοια; η θέση ερωτημάτων που δεν είναι αυταπόδεικτα μέσω των καθημερινών εμπειριών μας αλλά ερωτημάτων που επιδέχονται λύσης μέσω παρατήρησης, σύγκρισης και όταν πλέον έχουμε τελειώσει απο τις όποιες δυνατές, με τα σημερινά δεδομένα και γνώσεις, λύσεις τότε μπορούμε στηριζόμενοι σε αυτές τις γνώσεις μας να φιλοσοφίσουμε, δλδ να αποδώσουμε μια θεωριτική απάντηση προσεγγίζοντας το θέμα εκτός των παρατηρήσεων που έχουμε κάνει, αλλά στηριζόμενοι στην υπάρχουσα γνώση μας.

Πολύ σωστά αναφέρεις πως υπακούν τα πάντα σε συγκεκριμένους κανόνες. Είναι δυνατόν όμως να μην έχουμε εντοπίσει όλες τις παραμέτρους και όλους τους κανόνες ακόμη όπως εύστοχα παρατηρείς.
Κάτι που έχει δημιουργηθεί διαμέσω συγκεκριμένων αρχών και κανόνων θα λειτουργεί μέσα σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο υπακούοντας σε αρχές που "αρμόζουν" στην κατασκευή και τις αρχές λειτουργίας του.

Μου φαίνεται πως με το τελευταίο ξέφυγα απο το αρχικό ερώτημα σου, αλλά θα ήθελα μια τέτοια κουβέντα να συνεχιστεί, και ελπίζω απο όσους συμμετέχουν να το πράξουν χωρίς ύβρεις και χαρακτηρισμούς.
Όταν στερεύουμε επιχειρημάτων ή ικανότητας κατανόησης αυτών που γράφουμε απο τους συνομιλητές μας είναι προτιμότερο να απέχουμε απο το θέμα παρά να επιτεθούμε.
Είδα πολλά και ωραία θέματα να σταματούν και να κλειδώνονται γιατί οι συμμετέχοντες άρχισαν τις ύβρεις χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ, και αν είμαι δυσνόητος πείτε μου και πολύ ευχαρίστως να διευκρινίζω τα νεφελώδη σημεία.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-01-11, 00:20
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Συνεχίζοντας το θέμα αυτό.. μετά από καιρό... κάνοντας και ένα διάλειμμα από μεγάλο πήξιμο...


Μεταφυσικό....

μαρτυρίες ανθρώπων για παράξενες εμπειρίες... παραθέσεις από αποσπάσματα ανθρώπων που, κατά 90% και εξαιρώντας κάτι δούλους που κέρδισαν την ελευθερία τους και μετά φιλοσόφησαν, είχαν όλοι τέτοια οικονομική κατάσταση, αναλόγως την εποχή, ικανή για να τους αναφέρει η ιστορία και να την διαμορφώνουν, σε πολλές περιπτώσεις...

έρχονται να καλύψουν την ανάγκη του κόσμου που δεν έχει την οικονομική κατάσταση για να γραφτεί στην ιστορία, παρόλο που πολλά από αυτά λέγονται από μέλη του "κόσμου" αυτού είναι ανώτερα από πολλά από τους "έχοντες", για το σημαντικό...

το σημαντικό που αδυνατεί να βρει μόνος του... χωρίς κανένα βοήθημα.. χωρίς κανένα ψευτοδάσκαλο και ασαφείς ιεραρχίες υπαρκτών και μη όντων....

το σημαντικό που θα τον κάνει να αισθανθεί ότι ανήκει κάπου... ότι επηρεάζει κάτι...

και όλα αυτά... από την ασφάλεια της απραξίας, της μη προσπάθειας, της δουλοπρέπειας...

που σε αλλοτινούς καιρούς μεταφραζόταν ως κύριο συστατικό των υπόδουλων... και η προσπάθεια για διαιώνιση του ονόματος, ή υστεροφημία... όπως θέλετε πέστε το, ήταν κύριο μέλημα των ελεύθερων.

Αυτή η προσπάθεια έχει πλέον διαστρεβλωθεί... μιας και τότε προσπαθούσαν είτε στη μάχη, στην μάχη με σπαθιά και δόρατα, είτε στην επιστήμη (που τότε ήταν ένα με την φιλοσοφία)... θυσιάζοντας οικογένεια και απολαύσεις (λογικό, μιας και κάθε τι έχει το τίμημά του).

Και μία ακόμα προθεσμία καταστροφής θα παρέλθει... και μία ακόμα φορά η δικαιολογία θα είναι ότι σωθήκαμε από προσευχές... εδώ θα είμαστε και θα το θυμόμαστε (αμφιβάλλω.. αλλά ελπίζω συνάμα).

Να και ένα video να μας θυμίσει το πόσο μικροί είμαστε και το τι είναι τελικά το μεταφυσικό...

http://www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U

Κάτι όχι το ψεύτικο... όχι φανταστικό... κάτι το οποίο δεν το επιτάσσει κανένας προφήτης, άγιος, θεός ή wanna be θεός στη θέση του θεού (κάποιοι τον ονομάζουν και διάβολο)..

αλλά κάτι το οποίο ακόμα δεν έχει ανακαλυφθεί το γιατί γίνεται.... και από τον καιρό που εμείς, που δεν έχουμε την προαναφερθείσα οικονομική κατάσταση, δεν είχαμε καν το δικαίωμα να μάθουμε ένα δημιουργικό τρόπο σκέψης θα το καταπίναμε ως θεϊκή βούληση...


Από την άλλη όμως...

Θα έπρεπε να ήταν διαφορετικά; Μήπως ο ελέφαντας μπορεί να κουβαλήσει μικρά φύλλα κάτω από την γη για να γίνουν λίπασμα; Όλα έχουν τον ρόλο τους σε αυτό το δυναμικό σύστημα που ονομάζεται Φύση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 08-01-11 στις 00:22
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-11, 10:47
Το avatar του χρήστη apaleftos
apaleftos Ο χρήστης apaleftos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2009
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα ο νους προηγείται, η επιστήμη ακολουθεί.
Νομίζω ότι με μια φράση είπες πολλά.... πάρα πολλά!!
Δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MedRep Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τον apaleftos στη δήλωση πως "Το ότι κάτι δεν μπορεί να αποδειχτεί επιστημονικά δεν σημαίνει και πως δεν υπάρχει!" και θα ήθελα να συμπληρώσω "να αποδειχτεί επιστημονικά σήμερα με τις σημερινές γνώσεις, επιστημονικές μεθόδους και προσεγγίσεις".
Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ φίλε μου... Ίσως παράληψη μου που δεν το διευκρίνισα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα "πιάσω ένα θέμα"... αφορμής δοθείσας.... είναι σαν παράδειγμα. Δεν με απασχολεί τόσο η καθεαυτή πληροφορία του παραδείγματος.. όσο το πλαίσιο σκέψης "μέσα" στο οποίο κινείται.
Θα συνεχίσω στο ίδιο θέμα που αναφέρεις σαν παράδειγμα...
Πρώτα όμως, παρόλο που είμαι αρκετό καιρό μέλος στο φόρουμ, αν και διαβάζω σχεδόν καθημερινά, σπάνια όμως γράφω δεν είμαι τόσο γνωστός όσο ίσως θα έπρεπε. Για αυτό λοιπόν και επειδή ο γραπτός λόγος είναι και ο πιο εύκολα παρεξηγήσιμος θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω κάτι προσωπικό με εσένα ή και με άλλους που έχουν τον ίδιο τρόπο σκέψης.

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι αν και δεν με βρίσκει σύμφωνο.
Οι απόψεις, όχι μόνο οι δικές σου αλλά και όλων εδώ μέσα, είναι από μένα απόλυτα δεκτές όχι όμως απαραίτητα και αποδεκτές.

Στο θέμα μας τώρα και συγκεκριμένα στο παράδειγμα μας.
Μας λες ότι δεν υπάρχει αύρα... Και ότι το μόνο που υπάρχει είναι ένα μαγνητικό πεδίο. Είσαι απόλυτος σε αυτό, στηρίζεις τα λεγόμενα σου πολύ καλά και δεν νομίζω ότι κάποιος θα μπορούσε να σε αμφισβητήσει.

Αν όμως κάποια στιγμή στο μέλλον αποδειχτεί ότι αύρα υπάρχει και ότι όντως κάποιοι μπορούν να τη δουν... ή αν ερχόταν κάποιος πριν μετρηθεί αυτό το μαγνητικό πεδίο και σου έλεγε ότι το ανθρώπινο σώμα έχει μαγνητικό πεδίο χωρίς όμως να μπορεί να σου το αποδείξει... Ποια θα ήταν η άποψη σου??
Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...
__________________
ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΕΥΧΕΣΑΙ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.