Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #691  
Παλιά 16-02-08, 15:54
Το avatar του χρήστη chatzis
chatzis Ο χρήστης chatzis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΚΟΥΚΟΣ
Μηνύματα: 28
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
αν είσαι τέκτονας όπως λες για πες μας τι σημαίνουν χιραμ,γιαβουλόν, μποάζ και ιαχίν, ντέους μεουμκιουε τζους..
Aν δεν ξέρεις τι σημαίνουν αυτά τότε δεν είσαι τέκτονας, και απλά τρολάρεις
για να σπάσεις την πλάκα σου..

yγ: Γιατί η ορθογραφία σου είναι χάλια; Είσαι ελληνας του εξωτερικού;
Ναι
Ειμαι ελληνας του εξωτερικου.
στην ερωτηση σου αν γνωριζω τι εστι χιραμ,γιαβουλόν, μποάζ και ιαχίν, ντέους μεουμκιουε τζους?
θα μπορουσα να υποκριθω μαι ενα ναι,αλλα για πιο λόγο?
Εξαλου εφοσον γνωριζης εσυ, ειναι αναγκη να γνωριζο εγώ?
Εγώ γνωρίζο αυτα που πρεπει,και τιποτα παραπανο.
Εφόσον σε ενδιαφερουν ολα αυτα,σηγουρα θα σου περασε απ το μυαλο να γηνης τεκτονας.
Και γιατη οχι?
Αφου γνωριζης τι εστι πχ.χιραμ,γιαβουλόν, μποάζ και ιαχίν, ντέους μεουμκιουε τζους.
Σηγουρα γνωριζης και αλλα.Θα ηθελα να μάθο τη γνωρίζης.
"ΝΤΡΟΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ"
__________________
Χατζημιχαηλίδης Δημήτριος
Απάντηση με παράθεση
  #692  
Παλιά 21-02-08, 23:17
Το avatar του χρήστη Sly8erin
Sly8erin Ο χρήστης Sly8erin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Μπήκα σ’ αυτό το τοπικ για να μάθω τι είναι τελικά οι Τέκτονες γιατί όλοι μιλάνε γι αυτούς με μισόλογα κ κανείς δεν εξηγεί τι είναι πραγματικά. Επειδή πραγματικά γράφτηκαν πολλά γι αυτό το θέμα κ δν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα πάντως το θέμα εξελίχθηκε για το πώς γίνεται κανείς πατριάρχης. Τέλος πάντων μπορεί κάποιος να εξηγήσει με απλά λόγια κ σε απλά ελληνικά τι είναι ο Τεκτονισμός. Κάποια στιγμή είχα διαβάσει ότι αυτές οι στοές δν ήταν τπτ άλλο από «γιάφκες» των πρώτων καπιταλιστών που συνεδρίαζαν κρυφά για να πάρουν αποφάσεις για την επανάσταση ενάντια στο Φεουδαρχικό σύστημα. Είναι αυτό ή είναι κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #693  
Παλιά 22-02-08, 00:00
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sly8erin
Μπήκα σ’ αυτό το τοπικ για να μάθω τι είναι τελικά οι Τέκτονες γιατί όλοι μιλάνε γι αυτούς με μισόλογα κ κανείς δεν εξηγεί τι είναι πραγματικά. Επειδή πραγματικά γράφτηκαν πολλά γι αυτό το θέμα κ δν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα πάντως το θέμα εξελίχθηκε για το πώς γίνεται κανείς πατριάρχης. ( Αν είναι δυνατόν ! ) Τέλος πάντων μπορεί κάποιος να εξηγήσει με απλά λόγια κ σε απλά ελληνικά τι είναι ο Τεκτονισμός. Κάποια στιγμή είχα διαβάσει ότι αυτές οι στοές δν ήταν τπτ άλλο από «γιάφκες» των πρώτων καπιταλιστών που συνεδρίαζαν κρυφά για να πάρουν αποφάσεις για την επανάσταση ενάντια στο Φεουδαρχικό σύστημα. Είναι αυτό ή είναι κάτι άλλο;
Καπιταλιστές εναντίον Φεουδαρχών; ( !!! )

Πριν καταλήξεις φίλε μου σε αυθαίρετα συμπεράσματα ακούοντας το τι λέει ο κάθε άσχετος και εφ' όσον πράγματι ενδιαφέρεσαι να μάθεις ΑΚΡΙΒΩΣ τί είναι Τεκτονισμός ή Μασονία ( είναι το ίδιο πράγμα ), πρέπει να κάνεις τον κόπο να αναγνώσεις ΟΛΟ το νήμα και θα λυθούν ΟΛΕΣ σου οι απορίες αναλυτικότατα.
Διαφορετικά, θα ξαναμπούμε σε ένα κύκλο συζήτησης όπου θα αναφέρονται τα ίδια και τα ίδια.
Αν, παρ' όλ' αυτά και αφού λάβεις γνώση του τι συνολικά εγράφη, αν έχεις ακόμη σοβαρές απορίες, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε, αν δεν έχουν ήδη απαντηθεί στα προηγούμενα δημοσιεύματα.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 22-02-08 στις 00:05
Απάντηση με παράθεση
  #694  
Παλιά 22-02-08, 00:05
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sly8erin
Μπήκα σ’ αυτό το τοπικ για να μάθω τι είναι τελικά οι Τέκτονες γιατί όλοι μιλάνε γι αυτούς με μισόλογα κ κανείς δεν εξηγεί τι είναι πραγματικά. Επειδή πραγματικά γράφτηκαν πολλά γι αυτό το θέμα κ δν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα πάντως το θέμα εξελίχθηκε για το πώς γίνεται κανείς πατριάρχης. Τέλος πάντων μπορεί κάποιος να εξηγήσει με απλά λόγια κ σε απλά ελληνικά τι είναι ο Τεκτονισμός. Κάποια στιγμή είχα διαβάσει ότι αυτές οι στοές δν ήταν τπτ άλλο από «γιάφκες» των πρώτων καπιταλιστών που συνεδρίαζαν κρυφά για να πάρουν αποφάσεις για την επανάσταση ενάντια στο Φεουδαρχικό σύστημα. Είναι αυτό ή είναι κάτι άλλο;
Για να σου ξεκαθαρίσω το τι είναι τέκτονες, γράφω εδω μέσα, αλλιώς δεν θα έδινα σημασία..

Έχω θειο ο όποιος είναι τέκτονας και προέρχεται από γενιές τεκτόνων.

Όλα ξεκίνησαν την εποχή του Χριστού. Οι Τέκτονες, οι Μασόνοι, οι Σιωνιστές, οι Ναιτες, οι Ροδόσταυροι είναι το ΙΔΙΟ ( με μερικές παραλλαγές αλλά όλα κινούνται γύρω από το ίδιο concept ), οι όποιοι ακόμα υπάρχουν πίσω από όλα. Οι Ναιτες Ιππότες, οι σταυροφόροι, η αλλιώς οι Ιππότες του Ναού, την τότε εποχή ( 1000 με 1200 )είχαν πέσει κάπως, όποτε αποφασίζουν να γίνει αυτό που όλοι ξέρουμε, να αφοσιωθούν στον να μεταφέρουν τους πιστούς στα Ιεροσόλυμα..

Ο αληθινός σκοπός τους όμως ήταν άλλος, να μαζέψουν δύναμη, και αυτό που είχε ισχύ ήταν τα χρήματα και τα αντικείμενα άξιας. Αυτό έκαναν λοιπόν. Μετά από χρόνια κρυφτήκαν μέσα στα σκοτάδια και χαθήκαν από το σκηνικό, η έτσι νόμιζαν οι απλοί άνθρωποι.

Σήμερα τους Μασόνους τους ξέρουμε ως μια κλίκα, αρκετά κλιστεί. Είναι έτσι, είναι κλιστεί και πολύ ισχυρή μάλιστα, αλλά όχι κλίκα, μάλλον καλύτερα την πιο δυνατή Οργάνωση της εποχής μας. Οι Τράπεζες είναι ένα από τα πολλά ''μαγαζιά'' τους.

Σε ένα εποικημένο κραχ, θα είναι από αυτούς που θα επιβιώσουν, και θα παίξουν ένα μεγάλο ρολό σε αυτό που άρχετε και δεν γνωρίζει κάνεις τίποτα..

Μπορεί να σου έλυσα μερικές απορίες αλλά μπορεί να σε μπέρδεψα και άλλο.. Συγνώμη άμα έγινε το δεύτερο..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #695  
Παλιά 22-02-08, 00:13
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Για να σου ξεκαθαρίσω το τι είναι τέκτονες, γράφω εδω μέσα, αλλιώς δεν θα έδινα σημασία..

Έχω θειο ο όποιος είναι τέκτονας και προέρχεται από γενιές τεκτόνων.

Όλα ξεκίνησαν την εποχή του Χριστού. Οι Τέκτονες, οι Μασόνοι, οι Σιωνιστές, οι Ναιτες, οι Ροδόσταυροι είναι το ΙΔΙΟ ( με μερικές παραλλαγές αλλά όλα κινούνται γύρω από το ίδιο concept ), οι όποιοι ακόμα υπάρχουν πίσω από όλα. Οι Ναιτες Ιππότες, οι σταυροφόροι, η αλλιώς οι Ιππότες του Ναού, την τότε εποχή ( 1000 με 1200 )είχαν πέσει κάπως, όποτε αποφασίζουν να γίνει αυτό που όλοι ξέρουμε, να αφοσιωθούν στον να μεταφέρουν τους πιστούς στα Ιεροσόλυμα..

Ο αληθινός σκοπός τους όμως ήταν άλλος, να μαζέψουν δύναμη, και αυτό που είχε ισχύ ήταν τα χρήματα και τα αντικείμενα άξιας. Αυτό έκαναν λοιπόν. Μετά από χρόνια κρυφτήκαν μέσα στα σκοτάδια και χαθήκαν από το σκηνικό, η έτσι νόμιζαν οι απλοί άνθρωποι.

Σήμερα τους Μασόνους τους ξέρουμε ως μια κλίκα, αρκετά κλιστεί. Είναι έτσι, είναι κλιστεί και πολύ ισχυρή μάλιστα, αλλά όχι κλίκα, μάλλον καλύτερα την πιο δυνατή Οργάνωση της εποχής μας. Οι Τράπεζες είναι ένα από τα πολλά ''μαγαζιά'' τους.

Σε ένα εποικημένο κραχ, θα είναι από αυτούς που θα επιβιώσουν, και θα παίξουν ένα μεγάλο ρολό σε αυτό που άρχετε και δεν γνωρίζει κάνεις τίποτα..

Μπορεί να σου έλυσα μερικές απορίες αλλά μπορεί να σε μπέρδεψα και άλλο.. Συγνώμη άμα έγινε το δεύτερο..
Παραπέμπω και σένα, φίλε Βαλτάσαρ, να διαβάσεις το νήμα από την αρχή για να πάρεις υπεύθυνες απαντήσεις και να μην μεταφέρεις πληροφορίες που δεν κατάλαβες καλά, ή δεν σου μεταφέρθηκαν σωστά.

Καμμία σχέση με Σιωνιστές και Ναίτες. ΚΑΜΜΙΑ. Και το όνομα ανάγεται στις αρχές του 18ου αιώνα και μόνον.
Free Masonry = Ελευθεροτεκτονισμός και
Free Mason = Ελευθεροτέκτων. Το ίδιο ακριβώς, μετάφραση του ονόματος από τα αγγλικά, εξ ού και η παραφθορά Φραμασόνος.

Και όντως, οι "πληροφορίες" που δίνεις κάθε άλλο παρά πληροφορίες είναι.
Κάνε τον κόπο όπως είπα πιό πάνω και ανάγνωσε και σύ το νήμα.
Δεν είσαι καινούριος, άλλωστε!
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #696  
Παλιά 22-02-08, 00:23
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Για να σου ξεκαθαρίσω το τι είναι τέκτονες, γράφω εδω μέσα, αλλιώς δεν θα έδινα σημασία..

Έχω θειο ο όποιος είναι τέκτονας και προέρχεται από γενιές τεκτόνων.

Όλα ξεκίνησαν την εποχή του Χριστού. Οι Τέκτονες, οι Μασόνοι, οι Σιωνιστές, οι Ναιτες, οι Ροδόσταυροι είναι το ΙΔΙΟ ( με μερικές παραλλαγές αλλά όλα κινούνται γύρω από το ίδιο concept ), οι όποιοι ακόμα υπάρχουν πίσω από όλα. Οι Ναιτες Ιππότες, οι σταυροφόροι, η αλλιώς οι Ιππότες του Ναού, την τότε εποχή ( 1000 με 1200 )είχαν πέσει κάπως, όποτε αποφασίζουν να γίνει αυτό που όλοι ξέρουμε, να αφοσιωθούν στον να μεταφέρουν τους πιστούς στα Ιεροσόλυμα..

Ο αληθινός σκοπός τους όμως ήταν άλλος, να μαζέψουν δύναμη, και αυτό που είχε ισχύ ήταν τα χρήματα και τα αντικείμενα άξιας. Αυτό έκαναν λοιπόν. Μετά από χρόνια κρυφτήκαν μέσα στα σκοτάδια και χαθήκαν από το σκηνικό, η έτσι νόμιζαν οι απλοί άνθρωποι.

Σήμερα τους Μασόνους τους ξέρουμε ως μια κλίκα, αρκετά κλιστεί. Είναι έτσι, είναι κλιστεί και πολύ ισχυρή μάλιστα, αλλά όχι κλίκα, μάλλον καλύτερα την πιο δυνατή Οργάνωση της εποχής μας. Οι Τράπεζες είναι ένα από τα πολλά ''μαγαζιά'' τους.

Σε ένα εποικημένο κραχ, θα είναι από αυτούς που θα επιβιώσουν, και θα παίξουν ένα μεγάλο ρολό σε αυτό που άρχετε και δεν γνωρίζει κάνεις τίποτα..

Μπορεί να σου έλυσα μερικές απορίες αλλά μπορεί να σε μπέρδεψα και άλλο.. Συγνώμη άμα έγινε το δεύτερο..

Ομολογω Belthy,πως εχω ξανακουσει την παραπανω θεωρια αλλα δεν νομιζω να συμφωνω με αυτη.

Οπως πολλοι τεκτονες υποστηριζουν,οι ριζες τους αναγονται στους διονυσιακους τεχνιτες ακομα και στον Πυθαγορα(αναποδεικτο ακομα βεβαια).Υπαρχει μια σχεση επισης με Ισραηλ λογω του μυθου του Χιραμ αλλα ισως καλυτερα να το παρουμε σαν συμβολικο το ονομα του παρα σαν ιστορικο.

Το σιγουρο ειναι πως η τωρινη του μορφη δωθηκε σε εποχες πολυ νεωτερες.Προσωπικη μου αποψη αν και δεν εχω επαρκη επιχειρηματα να την υποστηριξω ειναι πως οντως οι Τεκτονικες αδελφοτητες εστω και με αλλο ονομα,λειτουργια,ιεραρχια υπαρχουν απο τα αρχαια χρονια.

Υ.Γ.Καπως το θεμα αυτο πρεπει να μαζευτει για να γινει πιο προσιτο στους νεους αναγνωστες.Ειναι ανουσιο να ξαναναφερουμε τα χιλιαδες που εχουν ειπωθει.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #697  
Παλιά 22-02-08, 00:32
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Ομολογω Belthy,πως εχω ξανακουσει την παραπανω θεωρια αλλα δεν νομιζω να συμφωνω με αυτη.

Οπως πολλοι τεκτονες υποστηριζουν,οι ριζες τους αναγονται στους διονυσιακους τεχνιτες ακομα και στον Πυθαγορα(αναποδεικτο ακομα βεβαια).Υπαρχει μια σχεση επισης με Ισραηλ λογω του μυθου του Χιραμ αλλα ισως καλυτερα να το παρουμε σαν συμβολικο το ονομα του παρα σαν ιστορικο.

Το σιγουρο ειναι πως η τωρινη του μορφη δωθηκε σε εποχες πολυ νεωτερες.Προσωπικη μου αποψη αν και δεν εχω επαρκη επιχειρηματα να την υποστηριξω ειναι πως οντως οι Τεκτονικες αδελφοτητες εστω και με αλλο ονομα,λειτουργια,ιεραρχια υπαρχουν απο τα αρχαια χρονια.

Υ.Γ.Καπως το θεμα αυτο πρεπει να μαζευτει για να γινει πιο προσιτο στους νεους αναγνωστες.Ειναι ανουσιο να ξαναναφερουμε τα χιλιαδες που εχουν ειπωθει.
Καλησπέρα φίλε Λεό.
Οι Τέκτονες αρχίζουν την ύπαρξή τους ως Συντεχνία στην αρχή και μετέπειτα ως Τάγμα, όπως είπα πιό πάνω, στις αρχές του 18ου αιώνα.
Το ότι στις φιλοσοφικές συζητήσεις θίγονται θέματα που ανάγονται σε βάθος χιλιετιών, είναι γεγονός, δεν σημαίνει όμως ότι η Τεκτονική Στοά είναι συνέχεια άλλων παλαιοτέρων μυστικιστικών Ταγμάτων.

Ακόμη, στις Τεκτονικές εργασίες, αναφέρονται και είναι αντικείμενο μελέτης και τα Ηλιακά μυστήρια των Αρχαίων Θηβών και της Σαίδας της Αιγύπτου, όπως και κάθε φιλοσοφική μελέτη πνευματικής ανάτασης και καλλιέργειας ανά τους αιώνες, όπως έχει χιλιοειπωθεί εδώ.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #698  
Παλιά 22-02-08, 00:35
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Μια απορία που μου γεννιέται από την απάντηση του Belthazor. Πως γίνεται όλοι όσοι προωθούν θεωρίες συνομωσίας και εμπλέκουν τον Τεκτονισμό να έχουν πάντοτε ή κάποιον θείο ή κάποιον εξάδελφο ή κάποιον μπατζανάκη ή κάποιον κοντινό τους τέλος πάντων που να τους αποκαλύπτει τα τέρατα. Πέστε βρε παιδιά μου από μόνα σας, μπορεί ποτέ να ισχύει κάτι τέτοιο για κάθε ξεχωριστή περίπτωση; Και να μην μπορείτε όμως να κατανοήσετε τούτον τον παραλογισμό δεν κατανοήτε ότι είναι λάθος να στηρίζεις τον κορμό των επιχειρημάτων σου σε κάτι που δεν μπορείς να αποδείξεις; Οι προτάσεις τύπου: μου το 'πε Τέκτονας, έχω θείο Τέκτονα, ο παππούς μου ήταν υψηλόβαθμος Τέκτονας και στις τελευταίες του ώρες μου τ'αποκάλυψε όλα για την συνομωσία των μασόνων, εκτός του γεγονότος του αναπόδεικτου είναι και προϊόντα κουτοπονηριάς και δολιότητας αλλά ακόμα χειρότερα κακής αισθητικής.

OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #699  
Παλιά 22-02-08, 00:41
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Ομολογω Belthy,πως εχω ξανακουσει την παραπανω θεωρια αλλα δεν νομιζω να συμφωνω με αυτη.

Οπως πολλοι τεκτονες υποστηριζουν,οι ριζες τους αναγονται στους διονυσιακους τεχνιτες ακομα και στον Πυθαγορα(αναποδεικτο ακομα βεβαια).Υπαρχει μια σχεση επισης με Ισραηλ λογω του μυθου του Χιραμ αλλα ισως καλυτερα να το παρουμε σαν συμβολικο το ονομα του παρα σαν ιστορικο.

Το σιγουρο ειναι πως η τωρινη του μορφη δωθηκε σε εποχες πολυ νεωτερες.Προσωπικη μου αποψη αν και δεν εχω επαρκη επιχειρηματα να την υποστηριξω ειναι πως οντως οι Τεκτονικες αδελφοτητες εστω και με αλλο ονομα,λειτουργια,ιεραρχια υπαρχουν απο τα αρχαια χρονια.

Υ.Γ.Καπως το θεμα αυτο πρεπει να μαζευτει για να γινει πιο προσιτο στους νεους αναγνωστες.Ειναι ανουσιο να ξαναναφερουμε τα χιλιαδες που εχουν ειπωθει.
Και εγώ δεν πίστευα σε αυτήν μέχρι που μου τα είπε ο θειος μου, δυστυχώς από τότε έχουν περάσει χρόνια και δεν θυμάμαι καλά.

Όσο για τον Πυθαγόρα δεν είμαι σίγουρος γι αυτό, αλλά ότι προέρχονται από πολύ παλιά ναι ( όσο για το όλα ξεκίνησαν εννοούσα τα ονόματα όχι η ιδία η οργάνωση ). Δυστυχώς πάλι ήταν παλιά και ήμουν μικρός, άρα δεν είχα και τόσο ενδιαφέρον να ανακαλύψω τα πιο παλιά..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OrdoAbChao
Μια απορία που μου γεννιέται από την απάντηση του Belthazor. .................., εκτός του γεγονότος του αναπόδεικτου είναι και προϊόντα κουτοπονηριάς και δολιότητας αλλά ακόμα χειρότερα κακής αισθητικής.

OrdoAbChao
αμα ηταν απο μονοι μας δεν θα τα ξεραμε αγαπητε OrdoAbChao. Απλα ετυχε, τι αλλο να πω.. Εγω οτι λεω δεν ειναι κουτοπονηριες, ειναι αληθεια και ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις η οχι.
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Belthazor : 22-02-08 στις 00:44
Απάντηση με παράθεση
  #700  
Παλιά 22-02-08, 00:42
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OrdoAbChao
Μια απορία που μου γεννιέται από την απάντηση του Belthazor. Πως γίνεται όλοι όσοι προωθούν θεωρίες συνομωσίας και εμπλέκουν τον Τεκτονισμό να έχουν πάντοτε ή κάποιον θείο ή κάποιον εξάδελφο ή κάποιον μπατζανάκη ή κάποιον κοντινό τους τέλος πάντων που να τους αποκαλύπτει τα τέρατα. Πέστε βρε παιδιά μου από μόνα σας, μπορεί ποτέ να ισχύει κάτι τέτοιο για κάθε ξεχωριστή περίπτωση; Και να μην μπορείτε όμως να κατανοήσετε τούτον τον παραλογισμό δεν κατανοήτε ότι είναι λάθος να στηρίζεις τον κορμό των επιχειρημάτων σου σε κάτι που δεν μπορείς να αποδείξεις; Οι προτάσεις τύπου: μου το 'πε Τέκτονας, έχω θείο Τέκτονα, ο παππούς μου ήταν υψηλόβαθμος Τέκτονας και στις τελευταίες του ώρες μου τ'αποκάλυψε όλα για την συνομωσία των μασόνων, εκτός του γεγονότος του αναπόδεικτου είναι και προϊόντα κουτοπονηριάς και δολιότητας αλλά ακόμα χειρότερα κακής αισθητικής.

OrdoAbChao

Φιλε ordo welcome back.

Εχουμε πει πολλες φορες γιατι οι θεωριες συνομωσιας με πρωταγωνιστες τους Μασωνους πουλανε.Ταινιες εχουν γυριστει,βιβλια εχουν γραφτει...και το λαθος σας ειναι πως απλα δεν βγαινετε προς τα εξω οσο το απαιτει η εποχη της πληροφορησης.
Καταλαβαινω πως ενα φιλοσοφικο συστημα σαν και αυτο,αν βγει προς τα εξω εχει τον κινδυνο να χασει την αρχικη του σημασια και αιγλη.Αλλα αυτο ισως συμβαινει αν αναλογιστουμε την ευκολια που ο καθενας μπορει να γινει Τεκτων.Οποτε ειναι δικοπο μαχαιρι.

Και σκεψου,οτι γινεται πισω απο μια κλειστη πορτα σε χωρο που ονομαζεται(συμβολικα παντα) Στοα εξιταρει τη φαντασια των ανθρωπων που ειναι εξω απο αυτη την πορτα.

Προσωπικα εχω μιλησει με Τεκτονες και δεν μου εχουν αποκαλυψει καποια συνομωσια.Ισως περιμενουν να γερασουν πρωτα...!
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.