Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #701  
Παλιά 22-02-08, 00:49
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Απορώ, πώς συνεχίζεται η παραφιλολογία - έτσι για να γίνεται ανούσια και μόνον κουβέντα χωρίς περιεχόμενο και συμπέρασμα...
Για ποιό λόγο αγνοείται η κάθε συγκεκριμένη αναφορά στο θέμα, δεν γνωρίζω.
Για τρίτη φορά, παραπέμπω στα προηγούμενα δημοσιεύματα, όπου δίνονται ΟΛΕΣ οι απαντήσεις, ιστορικές και μη.
Πρέπει να γράφουμε πάλι - ιδιαίτερα - ανακρίβειες, για ποιό λόγο;
Εδώ δεν μιλούν άνθρωποι που οι "θείοι τους" τους αποκάλυψαν τα "τρομερά μυστικά" του Τεκτονισμού, αλλά σημερινοί Τέκτονες. με υπευθυνότητα και σαφήνεια λόγου.
Τα όσα αναφέρονται στα τελευταία δυό τρία δημοσιεύματα, έχουν αναλυθεί ήδη.
Γιατί πρέπει να επανέλθουμε;
Μήπως διότι "Επανάληψις μήτηρ μαθήσεως";
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 22-02-08 στις 00:50
Απάντηση με παράθεση
  #702  
Παλιά 22-02-08, 00:50
Το avatar του χρήστη Sly8erin
Sly8erin Ο χρήστης Sly8erin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
.

Υ.Γ.Καπως το θεμα αυτο πρεπει να μαζευτει για να γινει πιο προσιτο στους νεους αναγνωστες.Ειναι ανουσιο να ξαναναφερουμε τα χιλιαδες που εχουν ειπωθει.
πραγματικά Leo θα ήταν μεγάλη βοήθεια αυτό γιατί είμαι καινούργια κ είναι δύσκολο για μένα να τα διαβάσω όλα αυτά με τη μία κ σε μικρό χρονικό διάστημα ώστε να μπορώ να παρακολουθήσω από τη στιγμή μάλιστα που φαντάζομαι ότι τα περισσότερα θα είναι άχρηστες πληροφορίες κ το θέμα θα έχει πλατειάσει όπως γίνεται συνήθως. θα κάνω όμως μια προσπάθεια κ αν θα έχω απορίες θα ξαναρωτήσω
Απάντηση με παράθεση
  #703  
Παλιά 22-02-08, 00:52
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sly8erin
πραγματικά Leo θα ήταν μεγάλη βοήθεια αυτό γιατί είμαι καινούργια κ είναι δύσκολο για μένα να τα διαβάσω όλα αυτά με τη μία κ σε μικρό χρονικό διάστημα ώστε να μπορώ να παρακολουθήσω από τη στιγμή μάλιστα που φαντάζομαι ότι τα περισσότερα θα είναι άχρηστες πληροφορίες κ το θέμα θα έχει πλατειάσει όπως γίνεται συνήθως. θα κάνω όμως μια προσπάθεια κ αν θα έχω απορίες θα ξαναρωτήσω
Εάν κοπέλα μου ξεχωρίσεις τα δημοσιεύματα του Alet, του OrbAdChao και τις δικές μου, θα έχεις πλήρη εικόνα περί Τεκτονισμού.
Άλλως, θα πρέπει να ξαναγραφούν κατεβατά, που θα απαντούν στις ίδιες ερωτήσεις.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #704  
Παλιά 22-02-08, 00:54
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Μήπως διότι "Επανάληψις μήτηρ μαθήσεως";

Διοτι φιλε Τακη,71 σελιδες = ενα βιβλιο...

Ας αγορασουν ενα απο εκδ.Τετρακτυς να τελειωνει η υποθεση...

Γι αυτο πρεπει να μαζευτει καπως,αν αυτο ειναι δυνατον φυσικα...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #705  
Παλιά 22-02-08, 00:56
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OrdoAbChao
εκτός του γεγονότος του αναπόδεικτου είναι και προϊόντα κουτοπονηριάς και δολιότητας αλλά ακόμα χειρότερα κακής αισθητικής.
Όπως έχει πει κι ένας διαδικτυακός φίλος, ο LordPayens, σε κάποιο άλλο forum:
"Η κακή αισθητική είναι μητέρα όλων των κακών"

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Απορώ, πώς συνεχίζεται η παραφιλολογία - έτσι για να γίνεται ανούσια και μόνον κουβέντα χωρίς περιεχόμενο και συμπέρασμα...
Για ποιό λόγο αγνοείται η κάθε συγκεκριμένη αναφορά στο θέμα, δεν γνωρίζω.
Για τρίτη φορά, παραπέμπω στα προηγούμενα δημοσιεύματα, όπου δίνονται ΟΛΕΣ οι απαντήσεις, ιστορικές και μη.
Πρέπει να γράφουμε πάλι - ιδιαίτερα - ανακρίβειες, για ποιό λόγο;
Εδώ δεν μιλούν άνθρωποι που οι "θείοι τους" τους αποκάλυψαν τα "τρομερά μυστικά" του Τεκτονισμού, αλλά σημερινοί Τέκτονες. με υπευθυνότητα και σαφήνεια λόγου.
Επαναλαμβάνω κι εγώ με την σειρά μου (διότι "Επανάληψις μήτηρ μαθήσεως" όπως πολύ σωστά είπες) πως ο Γκαίτε (ο κανονικός, όχι κανένας διαδικτυακός φίλος) έχει πει:
"Τίποτε πιο φοβερό από τη δραστήρια αμάθεια"

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Προσωπικα εχω μιλησει με Τεκτονες και δεν μου εχουν αποκαλυψει καποια συνομωσια.Ισως περιμενουν να γερασουν πρωτα...!
Θα στ' αφήσω εγώ στη διάθηκη μου


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Ας αγορασουν ενα απο εκδ.Τετρακτυς να τελειωνει η υποθεση...
Πολύ σωστά - Να κινείται και η αγορά


ΥΓ: Δεν θα αντέξω ν' αρχίσουμε πάλι από την αρχή...
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #706  
Παλιά 22-02-08, 00:59
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Διοτι φιλε Τακη,71 σελιδες = ενα βιβλιο...

Ας αγορασουν ενα απο εκδ.Τετρακτυς να τελειωνει η υποθεση...

Γι αυτο πρεπει να μαζευτει καπως,αν αυτο ειναι δυνατον φυσικα...
Μαζεύεται, αν πιάσει την ανάγνωση από την σελίδα 62 και μετά.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #707  
Παλιά 22-02-08, 01:12
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Δυστυχώς το παρόν νήμα είναι μεγάλο, αρκετά μεγάλο και αυτό γιατί σε ένα μεγάλο ποσοστό οι χρήστες παρεκτρέπονται και καταλήγουν να συζητούν για άσχετα θέματα ή να μαλώνουν. Αγαπητή/έ Slytherin μπορείς να διαβάσεις σιγά σιγά και τις 71 σελίδες ώστε να λάβεις μια σφαιρική άποψη. Η συμβουλή μου είναι πάντως ότι αν δεν κάνεις μόνη/ος σου μια σχετική έρευνα και αν δε το ψάξεις ουσιαστικά το μόνο που μπορείς να λάβεις από εδώ αλλά και από οπουδήποτε αλλού είναι μόνο μια εγκυκλοπαιδική γνώση. Το ποια άποψη θα επιλέξεις να κρατήσεις ως σωστή δε μπορεί να στο δώσει μια γνώμη κάποιου άλλου έτσι απλά.

Φιλικά,
Melian

υ.γ: παιδιά για να μη το μεγαλώνουμε και άλλο το θέμα σας παρακαλώ να μείνετε στην ουσία.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 22-02-08 στις 01:13
Απάντηση με παράθεση
  #708  
Παλιά 22-02-08, 05:23
Το avatar του χρήστη Sly8erin
Sly8erin Ο χρήστης Sly8erin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Αγαπητή melian διάβασα κ τις 71 σελ. άλλες με προσοχή κ άλλες πάλι όχι. Τελικά στα πολλά που ειπώθηκαν 2 πράγματα συγκράτησα κάποιος είπε ότι οι Μασόνοι ξεκίνησαν ως μια κάστα λιθοξόων κ κάποιος άλλος είπε ότι κάποιος γίνεται Μασόνος όταν έχει διαπιστώσει την ανάγκη προσωπικής εσωτερικής εργασίας και βελτίωσης. Τα συμπεράσματα μου λοιπόν είναι ότι οι Μασόνοι είναι κάτι μεταξύ του Μπόμπ του Μάστορα και των Pokémon που εξελίσσονται. Τεσπα νομίζω αν τις διαβάσει κάποιος όπως εγώ που δν ξέρει τι είναι η Μασονία κ ποια η χρηστική της αξία τις 71 αυτές σελ. θα συνεχίσει να μην καταλαβαίνει τι είναι η Μασονία. Υπάρχουν τελικά κάποια βιβλία που να εξηγούν τι ακριβώς είναι η Μασονιά καθαρά κ χωρίς υπεκφυγές.
Απάντηση με παράθεση
  #709  
Παλιά 22-02-08, 05:42
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sly8erin
Αγαπητή melian διάβασα κ τις 71 σελ. άλλες με προσοχή κ άλλες πάλι όχι. Τελικά στα πολλά που ειπώθηκαν 2 πράγματα συγκράτησα κάποιος είπε ότι οι Μασόνοι ξεκίνησαν ως μια κάστα λιθοξόων κ κάποιος άλλος είπε ότι κάποιος γίνεται Μασόνος όταν έχει διαπιστώσει την ανάγκη προσωπικής εσωτερικής εργασίας και βελτίωσης. Τα συμπεράσματα μου λοιπόν είναι ότι οι Μασόνοι είναι κάτι μεταξύ του Μπόμπ του Μάστορα και των Pokémon που εξελίσσονται. Τεσπα νομίζω αν τις διαβάσει κάποιος όπως εγώ που δν ξέρει τι είναι η Μασονία κ ποια η χρηστική της αξία τις 71 αυτές σελ. θα συνεχίσει να μην καταλαβαίνει τι είναι η Μασονία. Υπάρχουν τελικά κάποια βιβλία που να εξηγούν τι ακριβώς είναι η Μασονιά καθαρά κ χωρίς υπεκφυγές.
Αν πιάσεις από την σελίδα 62 τις δημοσιεύσεις του Αλετ, του OrdoabChao και τις δικές μου, θα έχεις εμπεριστατωμένη ιδέα περί Τεκτονισμού.
Θα καταλάβεις συγκεκριμένα τι είναι ο Τεκτονισμός.
Αν, διαβάζοντας τα όσα σου υποδεικνύω και τα οποία είνα γραμμένα από υπεύθυνα άτομα, έχεις αναπάντητες απορίες, μπορείς να τις θέσεις εδώ και θα έχεις συγκεκριμένες απαντήσεις πάλι εκ θέσεως υπεύθυνες.
Υπάρχει πάντως πέραν του Τεκτονικού Ιδρύματος της Ελλάδος που είναι αμιγώς για άνδρες και Μεικτή Μεγάλη Στοά στην Ελλάδα, όπου γίνονται δεκτοί όλοι, ανεξάρτητα από φύλο.
Βιβλιογραφία υπάρχει πλούσια.
Αν είσαι στην Αθήνα, το βιβλιοπωλείο "Πύρινος Κόσμος" ( και όχι μόνον )Σόλωνος και Ιπποκράτους, έχει πλειάδα σχετικών εκδόσεων.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #710  
Παλιά 22-02-08, 11:43
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sly8erin
Αγαπητή melian διάβασα κ τις 71 σελ. άλλες με προσοχή κ άλλες πάλι όχι. Τελικά στα πολλά που ειπώθηκαν 2 πράγματα συγκράτησα κάποιος είπε ότι οι Μασόνοι ξεκίνησαν ως μια κάστα λιθοξόων κ κάποιος άλλος είπε ότι κάποιος γίνεται Μασόνος όταν έχει διαπιστώσει την ανάγκη προσωπικής εσωτερικής εργασίας και βελτίωσης. Τα συμπεράσματα μου λοιπόν είναι ότι οι Μασόνοι είναι κάτι μεταξύ του Μπόμπ του Μάστορα και των Pokémon που εξελίσσονται. Τεσπα νομίζω αν τις διαβάσει κάποιος όπως εγώ που δν ξέρει τι είναι η Μασονία κ ποια η χρηστική της αξία τις 71 αυτές σελ. θα συνεχίσει να μην καταλαβαίνει τι είναι η Μασονία. Υπάρχουν τελικά κάποια βιβλία που να εξηγούν τι ακριβώς είναι η Μασονιά καθαρά κ χωρίς υπεκφυγές.
Αγαπητή Sly8erin,

Καταλαβαίνω από το ύφος του post σου (τρόπο γραφής: συντμήσεις κλπ, βιασύνη, κ.ο.κ.) πως πρέπει να είσαι αρκετά νεαρής ηλικίας.
Κάποια πράγματα για να τα αντιληφθεί καταρχήν, επεξεργαστεί στη συνέχεια και να τα εμπεδώσει στο τέλος ένας άνθρωπος χρειάζεται να έχει και το ανάλογο υπόβαθρο (προσοχή: δεν έχει καμμία υποτιμητική χροιά απέναντι σου αυτό που λέω και θα το καταλάβεις παρακάτω).

Θα αναφερθώ σε δυό πράγματα.

1) Αν μιλάμε για φιλοσοφία και στοχασμό, από τα βιβλία, από οποιαδήποτε βιβλία, δεν θα πάρεις γνώση (εκτός αν μιλάμε για τεχνικά κλπ. θέματα βέβαια) παρά μόνο ερεθίσματα για να δουλέψει το μυαλό και να ξυπνήσει η γνώση.
Ένας πραγματικά μεγάλος φιλόσοφος, ο Louis Claude De Saint Martin είπε κάποτε: Τα βιβλία είναι τα παράθυρα της αλήθειας, δεν είναι η πόρτα - δείχνουν πράγματα στους ανθρώπους, αλλά δεν τα μοιράζονται με αυτούς.
Ειδικά για τον τεκτονισμό από βιβλία θα μάθεις μόνο για την ιστορική προέλευση και την διοικητική δομή του (το καλύτερο, αν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει, είναι το Εγχειρίδιο του Ελληνικού Τεκτονισμού του Ανδρέα Ριζόπουλου, εκδόσεις Τετρακτύς).

Γιατί, πέρα από τα ιστορικά στοιχεία, ίσως δεν θα καταλάβεις και κάτι άλλο δες στο 2.

2) Η τεκτονική μέθοδος (τεκτονισμός -ισμός δηλαδή δεν υπάρχει, η λέξη σε -ισμός απαντάται μόνο στα ελληνικά, σε οποιαδήποτε άλλη γλώσα είναι masonry, maconnerie, massoneria κλπ.) είναι αυτό ακριβώς που δεν κατάλαβες και "ψιλοειρωνεύτηκες" με την ορμή της ηλικίας.
Κάποιος γίνεται τέκτονας όταν έχει διαπιστώσει την ανάγκη προσωπικής εσωτερικής εργασίας και βελτίωσης. Η τεκτονική μέθοδος είναι το "εργαλείο" για να προχωρήσει στον δικό του δρόμο προς την Αλήθεια.
Δεν θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να σου περιγράψει γενικά την τεκτονική μέθοδο, θα μπορούσε να σου σκιαγραφήσει μόνο το πως την εφαρμόζει ο ίδιος.

Γιατί αναφέρθηκα δύο φορές στην ηλικία ;

Ένας πολύ νέος άνθρωπος, όσο "ανήσυχος" και να είναι, δεν είναι δυνατόν να έχει διαπιστώσει την ανάγκη προσωπικής εσωτερικής εργασίας και βελτίωσης (δεν μιλάω για γνώσεις αλλά για εσωτερική βελτίωση).
Για να το διαπιστώσει θα πρέπει να βγει στην κοινωνία, να γνωρίσει τον εαυτό του μέσα αλλά και απέναντι σε αυτήν και να χαράξει τον βασικό του -τον δικό του δηλαδή- δρόμο προς την Αλήθεια. Τότε πιθανώς θα μπορεί να αντιληφθεί αν μια εσωτερική μέθοδος -η τεκτονική ή κάποια άλλη- (η τεκτονική δεν έχει το μονοπώλιο) μπορεί να τον βοηθήσει.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 22-02-08 στις 11:50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.