Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #831  
Παλιά 14-06-08, 12:10
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Ειδικότερα στα εσωτερικά τάγματα, επειδή διατηρούν έναν κρυπτικό χαρακτήρα κι επειδή αυτή ο σκοπός αυτής της κρυπτικότητας δεν μπορεί να γίνει κατανοητός από όλους, έχουμε πολύ ανεπτυγμένο το φαινόμενο του να ταυτίζουμε ένα τάγμα, ως σύστημα εσωτερισμού με τα ήθη των μελών του.

Άλλο πράγμα ο Τεκτονισμός και άλλο πράγμα οι Τέκτονες. Σε πολλές περιπτώσεις ο βιοπορισμός και η πνευματική πορεία του Τέκτονος είναι σύμφωνη με τα πρότυπα του Τεκτονισμού αλλά υπάρχουν επίσης πολλές περιπτώσεις όπου ο Τέκτων είναι μόνον κατά τον τίτλο τέτοιος και ως πνευματική παρουσία απέχει έτη φωτός από τις αρχές του Τεκτονισμού.

Το κλειδί λοιπόν είναι ένα και λέγεται δίκαιη και αντικειμενική κρίση. Μόνον τότε θα έχει το δικαίωμα ο καθένας που "ελέγχει" τον Τεκτονισμό να έχει γνώμη. Κι επειδή γνώμη δικαιούται να έχει μόνον ο έχων γνώση, κατανοούμε πως οι πιθανότητες προς δίκαιη κρίση μειώνονται δραματικά, γιατί γνώση σημαίνει πληροφορία + βιωματική εμπειρία...
Καλημέρα σας!

Ε! Ωραία, αυτό που είπες είναι το ορθό επιχείρημα -δίχως τις συνωμοσιολογικές και αλαμπρουνέζικες φανφάρες των άλλων..."επιχειρημάτων" (που όλοι μας ίδιοις όμασις διαπιστώσαμε στις προηγούμενες σελίδες) απο δαυτά που σε κάνουν να τραβάς τα μαλλιά με την καταφανή γελοιοτητά τους!!!

Είναι απίστευτο που οι περισσότεροι από τους εκτός (να μη πω βέβηλους),θεωρούν πως ένας Υψηλόβαθμος τέκτονας "μάλλον θα'ναι κανάς πάμπλουτος επιχειρηματίας που ανακατεύεται με τη πολιτική και τις μίζες",και δεν...πάει στο μυαλό τους πως στην πραγματικότητα...π.χ. ένας Σεβάσμιος της Στοάς σήμερα επαγγέλλεται...ταξιτζής, υπάλληλος πληροφορικών συστημάτων, σχεδιαστής μόδας και...πάει λέγοντας!Ναι, αυτό είναι η πραγματικότητα. Άλλο Μπίντελμπεργκ,Άλλο Τριημερής Επιτροπή και άααλλοοοοο τεκτονισμός: οι δύο πρώτες έχουν την οικονομικο-πολιτική δύναμη,σύμφωνοι. Όχι όμως απαραίτητα (ή μάλλον: όχι πλέον!) ο ελευθεροτεκτονισμός. Με τα χρόνια, οι περισσότερες στοές το πήραν απόφαση να ξαναβρούν την απωλεσθήσα εσωτερικοτητά τους, να εντρυφήσουν περισσότερο στα αποκρυφιστικά ζητήματα, στις άλλες αρχαίες παραδόσεις κ.τ.λ. σε μεγαλύτερο -ευτυχώς!- βαθμό απ'ότι στο παρελθόν.
Και μάλιστα, αν αναλογιστεί κανείς πως στην ουσία, στην Ελλάδα (μόνο!) δεν υφίσταται μονάχα 1-2 Μεγάλες Μητέρες Στοές αλλά...8! Ακριβώς όπως το διαβάζετε: 8 Μητέρες Στοές (και η καθεμία από τις 8 Μ.Στοές, να διατηρεί κατά τόπους τις δικές της τοπικές Στοές)!!!
Βέβαια, το ποιές είναι "κανονικές", "αναγνωρισμένες" και τα συναφή...αφήστε τα: η καθεμιά ισχυρίζεται πως έχει την έξωθεν αναγνωρισιμότητα δικαιοδοσίας της...και άμα πιάσουμε τέτοια κουβέντα...δεν θα τελειώσουμε ποτέ! Οπότε, καλώς και υπάρχουν οι 8 Μεγάλες Μητέρες Στοές (αν και κάμποσοι θα προτιμούσαν να ενοποιηθούν όλες τους, αλλά δεν...)

Αυτά είχα να πω. Δεν θα επανέλθω.
Σας ευχαριστώ όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #832  
Παλιά 15-06-08, 16:20
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Καλά.. τα επιχειρήματα ενάντια στη μασονία είναι αβάσιμα και αρλούμπες.. τα επιχειρήματα υπέρ αυτής γιατί δεν είναι..? Επειδή τα εξιστόρησε κάποιος μασόνος από εδώ μέσα ?
Απάντηση με παράθεση
  #833  
Παλιά 16-06-08, 08:06
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Καλά.. τα επιχειρήματα ενάντια στη μασονία είναι αβάσιμα και αρλούμπες.. τα επιχειρήματα υπέρ αυτής γιατί δεν είναι..? Επειδή τα εξιστόρησε κάποιος μασόνος από εδώ μέσα ?
Ακριβώς έτσι είναι και μη το γελάς: Αν εσύ π.χ. είσαι χρόοοονια σε όμιλο Σκακιού και γίνεσαι ξεφτέρι στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ποιός είμαι εγώ -που ιδέα δεν έχω από σκάκι και ούτε καν έχω πιάσει...πιόνι του- που είτε για τον Α είτε για τον Β λόγο, θα ...παραστήσω τον ειδήμονα που θα σου δίνει τάχα μου "συμβουλές παιχνιδιού",θα κρίνω το παιχνίδι "χάσιμο χρόνου που παίζουν μόνο οι π-censored-ηδες και τα μ-censored-σμένα!??? Ακριβώς το ίδιο είναι!!!ΘΕΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ τον τεκτονισμό με ειλικρίνια και σαφήνεια?,σόρρυ,αλλά πρώτα πρέπει να γίνεις τέκτονας. Μπες σε στοά, κάτσε εκεί κάμποσο καιρό να μπεις στο κολάϊ και...ύστερα μας μιλάς!! Τότε μόνο σου αναγνωρίζεται και το ορθό δικαίωμα ή το "fair play" αν θες, να μιλάς γι αυτό. Μεταφέροντας γνώμες τρίτων ή απλώς "φιλοσοφόντας" το όλο θέμα, απλούστατα γίνεσαι ένας από τους πολλούς αισχρούς συκοφάντες του συρμού. Άμα δεν ξέρεις από πρώτο χέρι έτσι,καλύτερα να μη μιλάς τότε. Ν' ακούς,αλλά να σιωπάς: αυτό μάλιστα, ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ. Διότι,όποιος λέει πολλά "τραγούδια"...
Απάντηση με παράθεση
  #834  
Παλιά 16-06-08, 08:46
Το avatar του χρήστη t.ASSOS
t.ASSOS Ο χρήστης t.ASSOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2007
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mallen
απλούστατα γίνεσαι ένας από τους πολλούς αισχρούς συκοφάντες του συρμού.
Ο περιορισμένος σκύλος μέσα στην αυλή κάποιου σπιτιού γνωρίζει μόνο τα αφεντικά του.
Είναι φυσικό να γαβγίζει σε κάθε περαστικό που του είναι άγνωστος.
Δεν φταίει ο σκύλος, αλλά η εκπαίδευση.

Ο περαστικός όμως, πρέπει να φοβάται και να ….απαντά σ αυτόν ;

.
Απάντηση με παράθεση
  #835  
Παλιά 16-06-08, 09:09
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

...έλα όμως, που ΔΕΝ γαβγίζει πάντα στον οποιοδήποτε πλησιάζει; Υπάρχουν εξαιρέσεις.

Αλλά πάλι, επιχείρημα είναι αυτό; Άνθρωποι είμαστε και έλλογα όντα-όχι ζώα!
Απάντηση με παράθεση
  #836  
Παλιά 16-06-08, 12:45
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αν και είμαι αντίθετος στην καταχώρηση του θέματος στην κατηγορία "Θρησκειολογία - Μυθολογίες", πάραυτα απαντώ:

Ίσως η μεγαλύτερη συνωμοσία γύρω από τον Τεκτονισμό είναι πως τελικά δεν υπάρχει καμμία συνωμοσία! Πολλοί μιλούν για αποκαλύψεις, για κρυφές συμφωνίες μεταξύ Τεκτόνων, για ανίερες τελετές, για "ατσαλάκωτους" που διευθύνουν επιχειρήσεις και είναι Τέκτονες 33ου, για ανθρώπους του χώρου του Τεκτονισμού που ανεβάζουν και κατεβάζουν κυβερνήσεις...

Μα δεν βλέπετε πως όλα αυτά είναι ΑΣΧΕΤΑ με τον Τεκτονισμό; Μέχρι να γίνει κατανοητό πως ο Τεκτονισμός ΔΕΝ είναι απαραίτητα τα μέλη του, ακόμα θα έχουμε αυτόν τον κατακλυσμό παραφιλολογίας...

Θέλετε να μάθετε για τα βιβλία που χρησιμοποιούν οι Τέκτονες και για τις τελετές και μυήσεις όπου συμμετέχουν; ΕΞΟΧΑ! θα πάτε σε ΑΥΤΟ το link για βιβλιογραφία και σε ΑΥΤΟ το link για να βρείτε όλα τα τελετουργικά Μπλε και Σκωτικού τύπου... Όρεξη να έχετε και ρούχα να φοράτε για να κάνετε κι εσείς τα δικά σας τελετουργικά!

Όχι, δεν προσπαθώ νε εκφυλλίσω τον Τεκτονισμό σαν σύστημα (κάθε άλλο τον σέβομαι απερίφραστα), θέλω όμως να θυμίσω σε τρομολάγνους αντιεσωτεριστές και πάσης φύσεως άτομα που αρέσκονται στο να δαιμονοποιούν το οτιδήποτε σχετίζεται με εσωτερικά τάγματα και δεν μπορούν να κατανοήσουν, πως η διαφορά μεταξύ του συστήματος ενός εσωτερικού τάγματος κι ενός μέλος αυτού πολλές φορές είναι ΧΑΩΔΗΣ...

Επίσης, θα πρέπει να θυμούνται οι υπερασπιστές του απλού λαού έναντι των σατανικών Τεκτόνων πως κάθε πληροφόρηση που βρίσκουν, κάθε τελετουργικό (έστω από το link που έδωσα) και κάθε στοιχείο περί Τεκτονισμού, θα τους είναι ΑΧΡΗΣΤΟ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΑΣ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ αν δεν μετατρέψουν την πληροφορία σε γνώση! Πως θα γίνει αυτό; Προσθέτωντας στην πληροφορία τη βιωματική εμπειρία! Αυτός είναι ο πραγματικός ορισμός της Γνώσης...

Μέχρι λοιπόν να φτάσουν σε σημείο να βιώσουν τον Τεκτονισμό αλλά και οποιοδήποτε σύστημα εσωτερισμού, καλό θα είναι να σιωπούν γιατί είναι βέβαιο πως μιλάνε για πράγματα που ΔΕΝ γνωρίζουν. Ξέρω πολύ καλά πως για κάθε διψασμένο τρομολάγνο αντιεσωτεριστή, το να μπορέσουν να διαχωρίσουν το τάγμα και το σύστημά του από τα μέλη του, αποτελεί πραγματικό πνευματικό άθλο αλλά όσο ζω θα ελπίζω...

Επομένως απανταχού κύριοι αντιεσωτεριστές, Κρείττον σιωπάν ή λαλείν μάτην (Φιλωνίδης)...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #837  
Παλιά 16-06-08, 12:46
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Νομίζω πως τόσο ο φίλος Trithemius όσο και ο φίλος Mallen με τις αναφορές
τους πως έβαλαν το θέμα σε μια ροή...

Πράγματι πολλές απο τις σελίδες τις γεμίσαμε με "επιχειρήματα" ένθεν και ένθεν
όχι και τόσο σοβαρά....

Πολλές φορές έχω αναφέρει πως καλό θα είναι (έαν θέλει κάποιος να μάθει) ας
διαβάσει κάποια βιβλία περί Τεκτονισμού όπως είναι μια σειρά απο τις εκδόσεις
Τετρακτύς...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #838  
Παλιά 16-06-08, 13:23
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Όντως βιβλία και πληροφορίες περί Τεκτονισμού υπάρχουν άπειρα... Η αλήθεια είναι πως ο Τεκτονισμός είναι το πιο γνωστό (έστω ως τίτλος) τάγμα εσωτερισμού αλλά να μην ξεχνάμε πως ο Τεκτονισμός κινείται αμιγώς στον χώρο του θεωρητικού-φιλοσοφικού εσωτερισμού.

Αν οι αντιεσωτεριστές είχαν ασχοληθεί με τάγματα που δεν εμμένουν στον θεωρητικό εσωτερισμό αλλά είχαν ασχοληθεί και με τάγματα έντονου πρακτικού εσωτερισμού (πχ Ροδοσταυρικά τάγματα αλλά και τάγματα τελετουργικών τύπου "Χρυσή Αυγή"), τότε η πληροφόρηση που θα είχαν θα ήταν "βούτυρο στο ψωμί" τους αλλά και πάλι αγαπητά μου αντιεσωτερικόπουλα, τι να την κάνετε την πληροφόρηση αν σας λείπει το βίωμα;

Προς τι η ενημέρωση του "αδαούς" λαού για κάτι που αν δεν βιώσουν, δεν πρόκειται ποτέ να κατανοήσουν; Και στο κάτω κάτω, να ξέρετε πως το "target group" που έχετε επιλέξει για να πουλήσετε την τρομολαγνεία σας, είναι άσχετο με εκείνα τα άτομα που έχουν αυτοφυή ανάγκη για ενεργό συμμετοχή στον εσωτερισμό. Κανείς από όσους θέλουν να ασχοληθούν παραγωγικά με τον Τεκτονισμό αλλά και με οποιοδήποτε σύστημα πρακτικού ή θεωρητικού εσωτερισμού δεν πρόκειται να ζητήσει πληροφόρηση από άτομα που "γλύτωσαν" από τα νύχια του Τεκτονισμού και έδωσαν στο φως πληροφορίες περί αυτού! Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως οι πληροφορίες, τα βιβλία και τα τελετουργικά περί Τεκτονισμού είναι ΗΔΗ ανακοινώσιμα από τους ίδιους τους Τέκτονες! (για να μην ξεχνιώμαστε δηλαδή )

Πιο πάνω ανέφερα μιά ρήση-επιχείρημα που μου απηύθυνε κάποιος σχετικά με τον Τεκτονισμό και νομίζω πως είναι χρήσιμο να την ξαναθυμίσω:

Τι είναι Τεκτονισμός;

Δεν ξέρω τι είναι αλλά διαβάζω Τρεμπέλλα και ξέρω πως είναι κάτι κακό...


Οk!!! αυτό θα πει να έχεις γνώμη!!!
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 16-06-08 στις 13:27
Απάντηση με παράθεση
  #839  
Παλιά 16-06-08, 13:40
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας!

Ο Trithemius με το σχόλιο 836,με κάλυψε πλήρως. Δεν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον (διότι, όποιος επιμένει παραυτά,είτε αδαής είναι είτε σε...διατεταγμένη υπηρεσία)πάνω στο θέμα. Οπότε, δεν θα επανέλθω αν το θέμα συνεχίσει σε αρλουμποσυνωμοσιολογικά πλαίσια!

Σας ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #840  
Παλιά 16-06-08, 18:22
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ...

Φίλε μου Trithemius τα βιβλία είναι μια γνώση που σεβαστή είναι είτε κατά ειναι
είτε υπέρ..
Καλό θα είναι κάποιος να διαβάζει και τις δυό απόψεις χωρίς ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ....

Από εκεί και πέρα είναι απόφαση του κάθε ενός τι θα βγάλει απο τα κείμενα..

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.