Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 31-07-09, 10:21
Το avatar του χρήστη Niphrentil
Niphrentil Ο χρήστης Niphrentil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2009
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ένα ΜΕΓΑΛΟ "ευχαριστώ" στον mod που μετακίνησε το θέμα και ένα ακόμα μεγαλύτερο "συγνώμη" που δεν έκανα search πριν ποστάρω... Αλλά πιο χαρούμενο με κάνει το γεγονός οτι βρήκα αρκετό υλικό εδώ για να διαβάσω!!

Φυσικά, το ενδιαφέρον μου κέντρισε η ομοιότητα της δικής μου εμπειρίας με την ιστορία των υπολοίπων. Επειδή, όμως, στην περίπτωσή μου ότι έγινε, έγινε βράδυ και συναιπώς δεν πρόσεξα κάτι άλλο για να προσθέσω, οι ομοιότητες σταματούν εκεί... Και φυσικά ξεκινούν οι ενστάσεις...

1./ Μπαλκόνι του Δία

Για αυτή την τοποθεσία θα πω δυο λέξεις μόνο... Δεν υπάρχει!!! Με έχουν ρωτήσει παμπολλες φορές για το που βρίσκετε αυτή η τοποθεσία και ενώ τις πρώτες φορές απαντούσα "δε ξέρω", όταν είδα πως οι ερωτήσεις συνεχίζονταν, το έψαξα σε τοπικούς χάρτες όπως επίσης ρώτησα και ντόπιους ορειβάτες (νέους και ηλικιωμένους) για αν εχουν ακούσει ποτέ αυτή την τοποθεσία... Αποτελεσμα;; Zip, niente, nothing, τζίφος!! Κανείς δεν έχει ακούσει ή δεν ξέρει που βρίσκετε η συγκεκριμένη περιοχή. Και αν κάποιος ντόπιος δεν ξέρει που είναι, απίθανο να ξέρει κάποιος απο μακριά... Προφανώς πρόκειτε για σύγχηση μεταξύ της θέσης "Μπαλκόνι" στην οποία βρίσκετε χτισμένο το μεγαλύτερο καταφύγιο του Ολύμπου ("Σπήλιος Αγαπητός"), οπότε λίγο δύσκολο να "προσγειωθεί" σκάφος εκεί, και του πασίγνωστου "Θρόνου του Δια" που δεσπώζει στο νοτιοδυτικό άκρο του Οροπεδίου των Μουσών...

2./ "Λογω της πυκνης βλαστησης δεν ηταν ευκολο να δουν
παρα ενα μικρο κομματι." / "Τον ρωτησα για το καταφυγιο και μου ειπε πως ειναι αυτη η περιοχη, αλλα χρειαζεται ν'ακολουθησεις το μονοπατι που οδηγει πιο ψηλα απ'το καταφυγιο και ανατολικα."


Το καταφύγιο αυτό βρίσκετε σε υψόμετρο 2100μ. 50μ ψηλότερα ξεκινά η Αλπική Ζώνη Βλάστησης που χαρακτιρίζεται όχι από την "πυκνή βλάστηση", όπως αναφέρει ο φίλος σου, αλλά ίσα ίσα από την έλλειψή της!! Ένα δέντρο αραιά και πού, μερικοί χαμηλοί θάμνοι και κυρίως αγριόχωρτα και αγριολούλουδα υπάρχουν από εκεί και πάνω... Οπότε ένα ακόμα μικρό ερωτιματικό για την ύπαρξη της περιοχής...

3./ (χωρίς caption)

Θεωρώ εξαιρετικά απίθανο κάποιος που ανέβηκε στο βουνό για μια εκδρομή 2 ημερών να έγινε μάρτυρας ενός τέτοιου γεγονότος (και ενώ έψαχνε να βρεί κάποιο στοιχείο για αυτό) ενώ εμείς που ανεβαίνουμε στο βουνό χρόνια χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο και σκοπό και ΠΟΤΕ δεν είδαμε κάτι παρόμοιο (να σημειώσω οτι ανεβαίνω στο βουνό από τα 14 μου και το ΠΡΩΤΟ "περιστατικό" που έζησα έγινε στα 28 μου!! Και είναι ένα ΠΟΛΥ μικρό κομμάτι από αυτά που ζήσανε κάποιοι άλλοι σε 2 μέρες!!)

4./ "Το απογευμα του σαββατου ηταν εκει και αρχισαν να στηνουν τις σκηνες για διανυκτερευση." / "Την επομενη το μεσημερι ξεκινησαν για το δρομο της επιστροφης."

Κυριακή μεσημέρι, ιδίως και αν ο καιρός ήταν καλός, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να μην υπάρχουν άτομα στην κορυφή (στον Μύτικα). Και απο εκεί βλέπεις ΟΛΟ (όλο ομως!) το βουνό στα πόδια σου. Οπότε, δεν πιστεύω πως όποιοι και να ήταν αυτοί, να πάρκαραν το "οχημα" τους σε ανοιχτή θέα και να αγνάντεβαν με τον κίνδυνο να τους βλέπει ένα γκρούπ 40 Πολωνών που μπορεί να είχαν ανέβει στην κορυφή εκείνη τη μέρα!!

Τελος πάντων, εγώ μένω στο γεγονός πως ΑΝ κάτι συνέβαινε εκείνο το Σαβ/κο που ήμουν πάνω και θα ήταν άξιο να το βγάλω φωτογραφία, θα μου ήταν αδύνατο... Και αφού συνέβει σ'εμένα, θα μπορούσε να συμβεί και σε όποιον άλλο λέει οτι έχει παρόμοια εμπειρία... Όσο για την υπόλοιπη ιστορία, παίρνει νερά από παντού...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-05-14, 15:19
magicfairy Ο χρήστης magicfairy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2012
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 24
Question Περίεργα φαινόμενα στον Όλυμπο

Καλησπερα σε ολα τα μελη του forum!

Θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο το θεμα το οποιο μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση και ειναι αρκετα περιεργο!Η αληθεια ειναι οτι ασχολουμαι πολυ με οτι εχει σχεση με το μεταφυσικο και ιδιαιτερα οτι εχει σχεση με την αστρονομια,εμφανισεις UFO,επαφες 4ου τυπου κλπ.Εχω διαβασει και εχω δει πολλα στην τηλεοραση και στο ιντερνετ οπως επισης εχω ακουσει και πολλες εμπειριες απο κοντινα μου προσωπα!Αν και στην εποχη που ζουμε υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση οποτε δεν πιστευω και πολλα απο ολα αυτα που βλεπω διοτι πολλα λεγονται και εικαζονται γυρω απο αυτο το θεμα αλλα λιγα ειναι αληθινα Γενικα παντα δεν πιστευω κατι 100 % αν δεν το δω με τα ιδια μου τα ματια!
Για να μπω στο θεμα που ανοιξα ο Ολυμπος απο τα αρχαια χρονια ειχε μια πολυ ιδιαιτερη σημασια για τους αρχαιους καθως ηταν το βουνο των θεων σημερα πλεον ειναι το ψηλοτερο βουνο της χωρας μας και ενα απο τα πιο παραξενα μερη και μυστηρια μερη της Ελλαδας!Οσοι ασχολουνται με μεταφυσικα φαινομενα θα εχουν σιγουρα ακουσει για τις περιεργες σχεδον καθημερινες εμφανισεις ΑΤΙΑ πανω απο τον Ολυμπο...πολλοι ειναι αυτοι οι οποιοι αναφερουν θεασεις παραξενων αντικειμενων ενω καποιοι αναφερουν οτι εχουν δει ΑΤΙΑ να προσγειωνονται σε σημεια του βουνου, κοντα σε καταφυγεια κλπ,ωστοσο καποιοι αναφερουν οτι εχουν δει και εξωγηινες οντοτητες
Ακομα υπαρχουν μαρτυριες για φαντασματα δηλαδη παραξενες οπτασιες απο αλλες διαστασεις οι οποιες εχουν γινει αντιλυπτες απο ορειβατες, ηχοι που ερχονται απο το πουθενα, περιεργες εξαφανισεις και διαφορες αλλες μαρτυριες για πολυ περιεργα πραγματα !Στον Ολυμπο επισης υπαρχει και εντονη ηλεκτρομαγνητικη δραστηριοτητα! Εσεις τι λετε για ολα αυτα? Συμβαινει οντως κατι στον Ολυμπο ? Ειναι αληθινα ολα αυτα τα φαινομενα η εμεις οι ιδιοι εχουμε μεγαλωποιουμε καποια απλα πραγματα?
Αν γνωριζετε καποια εμπειρια σχετικα με τον Ολυμπο γραψτε την διοτι ασχολουμαι πολυ με αυτο το θεμα εδω και ενα μεγαλο χρονικο διαστημα! Εχω ηδη ενα μεγαλο αριθμο μαρτυριων- εμπειριων στο αρχειο μου οποιος ενδιαφερεται ας μου το πει προκειμενου να παραθεσω καποιες απο αυτες
Τι πραγματικα πιστευετε οτι συμβαινει στο βουνο των θεων? Και πια η γνωμη σας στην αποψη οτι κατι υπαρχει κατω απο το βουνο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη magicfairy : 28-05-14 στις 15:33
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 12-04-16, 15:00
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή Όρος Όλυμπος

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει υπάρξει σχετική συζήτηση παλαιότερα,απλά διάβασα καποιες ιστορίες για ανεξήγητα φαινόμενα σχετικά με τον Όλυμπο,από χαμένους θυσαυρούς σε σπηλιες μέχρι για αμερικάνικες κρυφές βάσεις και εξωγήινους(αυτό με τους αμερικάνους πολύ τραβηγμένο),οπότε θα με ενδιέφερε να μάθω και άλλα γεγονότα που έχουν συμβεί

Υ.Σ στο google βρήκα κυρίως για εξωγήινους(το οποίο είναι λιγο βαρετό) και όχι τόσο για άλλα φαινόμενα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-09-16, 01:56
Το avatar του χρήστη Watercat
Watercat Ο χρήστης Watercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2016
Περιοχή: No man's Land (Γη του κανενός)
Μηνύματα: 36
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά δεν ξέρω αν έχει υπάρξει σχετική συζήτηση παλαιότερα,απλά διάβασα καποιες ιστορίες για ανεξήγητα φαινόμενα σχετικά με τον Όλυμπο..... οπότε θα με ενδιέφερε να μάθω και άλλα γεγονότα που έχουν συμβεί.....
Φιλε Johnkokk, ο Ολυμπος ειναι ενα μυστηριακο μερος που θα μπορουσε πιστευω να λειτουργει ως πυλη σε αλλες διαστασεις, οπως & άλλα μερη στον πλανητη που εχουν καταγραφει μαγνητικα πεδία. Δυστυχως δεν υπαρχουν αξιολογα ντοκιμαντερ να δει κανεις με αποκλειστικη αναφορα στο ορος Ολυμπος, τα περισσοτερα αναλωνονται στο 12 Θεο κυριως. Παλια η εκπομπη "Πυλες του Ανεξηγητου' ειχε αφιερωσει 3 (νομιζω) εκπομπες σε αυτο το θεμα, μιλανε & αξιολογοι επιστημονες εκτος απο καποιους "φευγατους", αν δεν το εχεις δει, ριξε μια ματια (παρακατω σου προτεινει τις αλλες 2):

https://www.youtube.com/watch?v=hu_OJ1v8ouU

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Watercat : 13-09-16 στις 01:57 Αιτία: .
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-09-16, 13:18
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά δεν ξέρω αν έχει υπάρξει σχετική συζήτηση παλαιότερα,απλά διάβασα καποιες ιστορίες για ανεξήγητα φαινόμενα σχετικά με τον Όλυμπο,από χαμένους θυσαυρούς σε σπηλιες μέχρι για αμερικάνικες κρυφές βάσεις και εξωγήινους(αυτό με τους αμερικάνους πολύ τραβηγμένο),οπότε θα με ενδιέφερε να μάθω και άλλα γεγονότα που έχουν συμβεί

Υ.Σ στο google βρήκα κυρίως για εξωγήινους(το οποίο είναι λιγο βαρετό) και όχι τόσο για άλλα φαινόμενα
Αν θέλεις και σε ενδιαφέρει να μάθεις τότε το καλύτερο - και πρώτο - που πρέπει να κένεις είναι να πας να επισκευθείς και να ανεβείς το βουνό για να έχεις προσωπική γνώμη. Οι συζητήσεις θα έχουν περισσότερο νόημα έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-09-16, 13:50
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις και σε ενδιαφέρει να μάθεις τότε το καλύτερο - και πρώτο - που πρέπει να κένεις είναι να πας να επισκευθείς και να ανεβείς το βουνό για να έχεις προσωπική γνώμη. Οι συζητήσεις θα έχουν περισσότερο νόημα έτσι.
Έχεις δίκιο,θέλει και προσωπική έρευν.Η αλήθεια είναι ότι έχω πάει μερικές φορές,αλλά οικογενειακά,οπότε δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να ψάξω κάτι.Το επόμενο καλοκαίρι ίσως
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-02-18, 14:45
Hikari Ο χρήστης Hikari δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2018
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Καλησπέρα, κάποιες φορές η απάντηση είναι πολύ πιο απλή.. απλά τσεκάρετε τα παρακάτω link.

http://www.protothema.gr/stories/art...odekatheistes/

http://www.protothema.gr/stories/art...ne-ston-olubo/

https://www.vice.com/gr/article/wj8x...s-sto-litoxwro

https://luben.tv/stream/121564
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-03-18, 17:45
mars Ο χρήστης mars δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magicfairy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομα υπαρχουν μαρτυριες για φαντασματα δηλαδη παραξενες οπτασιες απο αλλες διαστασεις οι οποιες εχουν γινει αντιλυπτες απο ορειβατες, ηχοι που ερχονται απο το πουθενα, περιεργες εξαφανισεις και διαφορες αλλες μαρτυριες για πολυ περιεργα πραγματα !Στον Ολυμπο επισης υπαρχει και εντονη ηλεκτρομαγνητικη δραστηριοτητα! Εσεις τι λετε για ολα αυτα? Συμβαινει οντως κατι στον Ολυμπο ? Ειναι αληθινα ολα αυτα τα φαινομενα η εμεις οι ιδιοι εχουμε μεγαλωποιουμε καποια απλα πραγματα?
¨Αυτάρ επεί δή τούτο γένος κατά γαία κάλυψεν,
τοί μέν δαίμονές είσι Διός μεγάλου διά βουλάς
εσθλοί, επιχθόνιοι, φύλακες θνητών ανθρώπων,
[οί ρα φυλλάσουσίν τε δίκας καί σχέτλια έργα
ηέρα εσσάμενοι πάντη φοιτώντας επ’ αίαν,]
πλουτοδόται’ και τούτο γέρας βασιλήιον έσχον¨.

[Ησίοδος, έργα και ημέρες]

(Όμως αφού το γένος τούτο (χάλκινο) σκέπασε το χώμα
γίνανε εκείνοι δαίμονες αγαθοί με την θέληση
του Δία του μεγάλου, πάνω στην γη φύλακες
των θνητών ανθρώπων [που προσέχουν
δίκαιες κρίσεις και άδικα έργα ντυμένοι ομίχλη-
(αιθέρα) σ’ όλη την γη γυρνώντας,] πλουτοδότες .
Τούτο το βασιλικό προνόμιο αποκτήσαν).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.