Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-08-06, 21:26
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Saltas 21

Η μαρτυρία σου είναι πολύ σημαντική μια και το έχεις δει πολλές φορές από κοντά. Εξήγησε όμως καλύτερα περπατάνε ή χορεύουν; Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Έγω από την τηλεόραση έχω δει να χορεύουν δηλαδή να μην αφήνουν το κάθε πόδι πολύ ώρα σε επαφή με τα κάρβουνα. Όσο για τις φωτογραφίες δεν μου λένε τίποτα. Η μαρτυρία κάποιου που το βλέπει να γίνεται με τα μάτια του είναι το σημαντικότερο. Δώσε μας όμως πιο πολλές πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-08-06, 22:57
Το avatar του χρήστη Quest for truth
Quest for truth Ο χρήστης Quest for truth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Κι εγώ τα πλάνα που έχω δει στην τηλεόραση δεν είναι ιδιαίτερα πειστικά. Οι φωτογραφίες άλλωστε μπορεί να πάρθηκαν συγκεκριμένες χρονικές στιγμές που η φωτιά είχε φουντώσει στιγμιαία.
__________________
Ένα ψέμα πολλές φορές ειπωμένο γίνεται αλήθεια.
Μια αλήθεια πολλές φορές ειπωμένη αντιμετωπίζεται σαν ψέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-12-06, 12:19
Myrcora Ο χρήστης Myrcora δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Περιοχή: δωδεκανησα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

εχετε κολησει οι περισσοτεροι στο χριστιανικο κομματι αυτης της τελετης... Ομοιες τελετες εφαρμοζουν και αργιες φυλες στην αφρικη επισεις χωρις να καιγονται... (και σημειωση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ)

γιατι γινεται σε καρβουνα και οχι σε πετρες???? απειρες φορες με εχω δει να χοροπηδαω στην παραλια γιατι καιγομαι απο τα ζεσταμενα απο τον ηλιο βοτσαλα... και νομιζω ολοι ξερετε ποσο καινε...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-12-06, 13:19
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Οι πέτρες και η άμμος το καλοκαίρι έχουν χαμηλότερη θερμοκρασία από το κάρβουνο αλλά υψηλότερη θερμική ικανότητα. Δηλαδή μεταφέρουν τη θερμότητα τους γρηγορότερα σε σχέση με το κάρβουνο. Ο χρόνος χωρίς επαφή που χρειάζεται το πόδι για να μην καεί είναι μεγαλύτερος από ότι στα κάρβουνα.
Ποιος αντέχει πραγματικά σε μια στεγνή παραλία ξυπόλητος ντάλα ο ήλιος και κατακαλόκαιρο; Εδώ δεν πας πηδηχτά. Τρεεεεεεεχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-12-06, 14:03
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Myrcora
Ομοιες τελετες εφαρμοζουν και αργιες φυλες στην αφρικη επισεις χωρις να καιγονται... (και σημειωση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ)
και οι yogi κάνουν διάφορα περίεργα.αιώρηση,θαβουν το κεφάλι τουσ στο χώμα και άλλα.Ισως είναι πτυχές του ανθρώπινου νου και σώματος που δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμα
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-04-11, 02:19
panostop3 Ο χρήστης panostop3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2011
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παιδια μην μενετε σε επιστημονικες λεπτομερειες,οσοι μενετε Θεσσαλονικη ή καπου κοντα,πλησιαζει η 21 μαιου καντε μια εκδρομη.
Εγω προσωπικα εχω παει 2 φορες στο χωριο Μελικη Ημαθιας το οποιο απεχει μια ωρα απο την πολη.Ακομη το εθιμο τηρειται και στον Λαγκαδα οπως και στο χωριο στις Σερρες που προαναφερθηκε.
Και συμπερασματα να μην βγαλετε ειναι μια ωραια εκδρομη για φωτογραφιες,σουβλακια και μπυρες.

Υ.Γ. Η μουσικη παντως εχει κατι το αρχεγονο, κατι το μυστηριακο αξιζει...

http://www.youtube.com/watch?v=vuao3Aidva4

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panostop3 : 14-04-11 στις 02:24
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-04-11, 21:30
strangef Ο χρήστης strangef δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παιδιά είναι πραγματικό γεγονός...έχω παρεβρεθεί κιόλας είχα την τύχη και το είδα....δεν είναι κάτι που δεν θεωρείτε ανεξήγητο...εδώ έχουν βγάλει άλλα και άλλα εκεί θα κολήσουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-05-15, 23:53
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Μια φορά σε κάποιο ταξίδι μου (άσχετο με το θέμα), ενημερώθηκα για αναστενάρηδες και έσπευσα να τους συναντήσω. Βρήκα κάποιους και μιλήσαμε
σε ένα ήρεμο κλίμα χωρίς αντιξοότητες παρόλο που είχα αμφιβολίες. Ευγενικά ζήτησα από κάποιους να μου κάνουν δύο μικρές επιδείξεις
στην οποία πρώτη θα συμμετείχα κι εγώ. Το πολύ πολύ σκέφτηκα να καιγόμουν λιγάκι. Και τι έγινε; θα θεραπευόμουν.
Η διαφορά της πρώτης από την δεύτερη ήταν ότι στην πρώτη θα είχαμε ασύγχρονο χορό (όπως ήθελε κανείς αρκεί να είχαμε επαφή με τα κάρβουνα)
ανεξαρτήτως ρυθμού. Στην δεύτερη όμως θα έχουμε βάδην. Η διαφορά σύμφωνα με τους απαραβίαστους νόμους της επιστήμης είναι χαώδης.
Τους ζήτησα να πλύνουν τα πόδια τους με ισχυρό καθαριστικό ενώ θα ελέγχονταν εξονυχιστικά για τυχόν μονωτικό σε μορφη τζελ.
Στην συνέχεια με γυμνά πόδια εντός συγκεκριμένου δωματίου όπου είχαν αφαιρεθεί από δίπλα τους όλα τα αντικείμενα, μπορούσαν να προσευχηθούν
(αν χρειαζόταν) όση ώρα ήθελαν. Μέχρι το γεγονός, δεν θα άγγιζε τίποτα τα πόδια τους, ούτε και θα φορούσαν κάτι εκτός από συσκευασμένες κάλτσες
που προμηθεύτηκα για να περπατούσαν αν το επιθυμούσαν εντός του δωματίου.
Δεν δέχτηκε κανείς κι αυτό δεν ήταν καθόλου θετικό. Ειδικά στο "βάδην" όπου κοκορεύονταν ότι μπορούν να το κάνουν τηρήθηκε σιγή ιχθύος.
Απορώ γιατί δεν δοκίμασαν τουλάχιστον τον ασύγχρονο χορό. Σας πληροφορώ ότι είναι σχετικά εύκολο. Εγώ κι αγουροξυπνημένος μπορώ να το κάνω
και δεν είμαι σούπερ ήρωας. Λίγη συγκέντρωση θέλει να πιάσεις ρυθμό. Μάλλον ξενέρωσαν, δεν πειράζει όμως...καλή καρδιά.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 01-06-15 στις 00:01
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-06-15, 03:02
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν δέχτηκε κανείς κι αυτό δεν ήταν καθόλου θετικό. Ειδικά στο "βάδην" όπου κοκορεύονταν ότι μπορούν να το κάνουν τηρήθηκε σιγή ιχθύος.
Καλά, αν όντως ισχύει αυτή η ιστορία είσαι μεγάλος! Αυτό το στιλ «μπορώ αλλά αρνούμαι να σου δείξω γιατί η επιστήμη με κομπλάρει/ με εμποδίζει/ δεν μπορεί να με μετρήσει» είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα τσαρλατάνων.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-06-15, 15:06
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, αν όντως ισχύει αυτή η ιστορία είσαι μεγάλος! Αυτό το στιλ «μπορώ αλλά αρνούμαι να σου δείξω γιατί η επιστήμη με κομπλάρει/ με εμποδίζει/ δεν μπορεί να με μετρήσει» είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα τσαρλατάνων.
Από επιστημονική άποψη ένα φωτογραφικό φίλμ μπορεί να σου δείξει μια φωτογραφία που περιέχει αλλά αν ανοίξεις (χωρίς όρους, όπως να'ναι) το πορτάκι τη μηχανής να το βγάλεις... θα καεί η φωτογραφία - είναι δηλαδή δυνατόν να συμβαίνει το "μπορώ να σου δείξω αλλά..." το ζόρι είναι να ξεχωρίζεις πότε είναι τσαρλατάνικη δικαιολογία και πότε περίπτωση φίλμ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.