Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-05, 22:59
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Question Μόρα, Ο Σκιώδης Εισβολέας

Ίσως αρκετοί από εσάς να έχετε έρθει σε οπτική επαφή με το φαινόμενο που αποκαλούμε Σκιά. Και αυτό που θεωρώ σχεδόν σίγουρο, είναι πως έχετε κατατρομοκρατηθεί στην εμφάνιση της. Είναι αυτή η περίεργη δύναμη της που σε καθηλώνει, που σου κόβει την ανάσα και σε καθιστά ανίκανο να αντιδράσεις. Ερμηνείες έχουν δοθεί πολλές κατά καιρούς, άλλες απλοϊκές (φάντασμα) άλλες πιό περίπλοκες στην επεξήγηση τους (Φύλακας της Πύλης). Στο ενδιάμεσο συναντάμε κι άλλες, όπως οντότητα από άλλη διάσταση, βολαδόρες, δαίμονας, Διάβολος, Χάρος (!), εξωγήινη οντότητα, αρχέγονο κακό (δείτε την ταινία "Το 5ο Στοιχείο" για μια βαθύτερη κατανόηση), incubbi, sucubbi και άλλες, λιγότερο η περισσότερο αποδεκτές.
Υπάρχουν όμως και ερμηνείες με μη μεταφυσικό υπόβαθρο, που στηρίζονται περισότερο στην ψυχολογική κατάσταση του εκάστοτε μάρτυρα του φαινομένου (υστερία, σύνδρομο καταδίωξης, παράνοια κλπ)
Οι πρώτες έρευνες στην Ελλάδα έγιναν από τον γνωστό συγγραφέα-ερευνητή Γ.Μπαλάνο, που συγκέντρωσε μια σειρά άρθρων του και τα τελικά συμπεράσματα τους και τα παρουσίασε στο βιβλίο του "Κάτι που έρπει...Σαν Σκιά" (εκδόσεις locus-7) και συνεχίστηκαν, αποσπασματικά, από διάφορους άλλους συγγραφείς και ερευνητές του χώρου.
Αναμφισβήτητα το ζήτημα της Σκιάς είναι κάτι που χωράει πολλή συζήτηση και άπειρες απόψεις. Έχω πληροφορίες πως ετοιμάζεται ένα βιβλίο για αυτό το φαινόμενο από έναν πολύ γνωστό συγγραφέα - ερευνητή του χώρου, τον Jonathan Bright. Ήδη έχει προλειάνει το έδαφος με μια σειρά άρθρων του στο περιοδικό Strange και με τις εμφανίσεις του στην τηλεοπτικη εκπομπή "Πύλες του Ανεξήγητου".
Σε αυτό το τοπικ φιλοδοξώ να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να...φωτίσουμε την Σκιά (ίσως και να την διώξουμε μάλιστα), για αυτό περιμένω και την δική σας συμμετοχή είτε είσασταν κοινωνοί του φαινομένου, είτε απλώς ενδιαφέρεστε για αυτό.
Θεωρώ πως είναι από τα πιό καυτά και ανεξερεύνητα φαινόμενα του χώρου, και οι μαρτυρίες για την εμφάνιση της Σκιάς κυριολεκτικά ξαφνιάζουν με την ποικιλία τους και τον αριθμό τους.
Στις επάλξεις λοιπόν...
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epimytheas : 31-07-05 στις 22:18
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-05, 23:12
met Ο χρήστης met δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epimytheas
Ίσως αρκετοί από εσάς να έχετε έρθει σε οπτική επαφή με το φαινόμενο που αποκαλούμε Σκιά.
Τι εννοείς ""οπτική επαφή" με τη Σκιά;; Για περίγραψέ το (προφανώς έχεις προσωπική εμπειρία)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-05, 23:26
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Nομίζω πως η φράση "οπτική επαφή" δεν επιδέχεται εναλλακτικών ερμηνειών. Είναι αρκετα σαφής.
Όσον αφορά την δική μου προσωπική εμπειρία, θα την διαβάσετε εν καιρώ.
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-05, 23:33
met Ο χρήστης met δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epimytheas
Nομίζω πως η φράση "οπτική επαφή" δεν επιδέχεται εναλλακτικών ερμηνειών. Είναι αρκετα σαφής.
Καθόλου σαφής εφόσον υπάρχουν διαφόρων ειδών "επαφής". Εκτός αν δεν μιλάμε για το ίδιο "πράγμα".
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-05, 23:38
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Χμμμ, σαφώς και υπάρχουν πολλά είδη επαφής, αλλά εγώ ήμουν ξεκάθαρος. Μιλάω μόνο για οπτική επαφή. Που σημαίνει πως το βλέπεις μόνο το φαινόμενο. Αλλά ας μην κολλάμε στους τύπους. Προφανώς έχεις κάτι να πείς, έτσι;
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-05, 23:41
met Ο χρήστης met δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epimytheas
Αλλά ας μην κολλάμε στους τύπους.
....."τύποι" με την σκιά;;; χμμμμ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epimytheas
Προφανώς έχεις κάτι να πείς, έτσι;
Ίσως.....αλλά εσύ κάνεις "παιχνίδι"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-05, 23:51
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Χμ....

εγώ "συγκατοικώ" με μία τέτοια σκιώδη μορφή....

δεν είναι πάντα ορατή σε μένα και όταν συμβαίνει αυτό είναι κυρίως μέσω της περιφερικής όρασης....

κάποιοι (πολύ λίγοι δυστυχώς) την έχουν δει επίσης....

για μένα που μπορώ να εντοπίζω (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον) τις διαφορές στην ενέργεια που εκπέμπει μία οντότητα, αυτή η σκιά είναι ο Φύλακας του σπιτιού... τώρα ξέρω πως ο J. Bright θα έφερνε κάποιες αντιρρήσεις πάνω στο θέμα "φύλακας" ... Αλλες φορές μπορεί να λειτουργεί προστατευτικά για έναν χώρο και άλλες δεσμευτικά....

ο δικός μου όμως μια και αναγνωρίζω ότι προέρχεται από κάποιο πολύ αγαπημένο μου πρόσωπο που έχει "αναχωρήσει" , λειτουργεί προστατευτικά ...

πολλές φορές της "εμφάνισης" του προηγούνται ήχοι σαν χτύπημα στην πόρτα ή σαν κουδούνισμα τηλεφώνου (χωρίς να επιβεβαιώνονται από πραγματικά τηλεφωνήματα π.χ.), που τα ερμηνεύω σαν μια αίτηση έγκρισης εισόδου στο ορατό μου πεδίο....


Galadriel
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-05, 23:54
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Το παιχνίδι είναι ομαδικό, εγω μόνο την εισαγωγή κάνω, όμως θα προτιμούσα να άφηνες αυτή την τακιτική και να μιλούσες ξεκάθαρα, αν τελικά έχεις κάτι να πείς.
Και ο αποπροσανατολισμός δεν νομίζω πως βοηθάει στην εξέλιξη του θέματος, αν έχεις κάτι συγκεκριμένο να πείς, σε παρακαλώ κάνε το, αλλιώς δώσε τον λόγο σε όποιον έχει κάτι να πεί. Τηλεγραφικές απαντήσεις και αντεγκλήσεις σε προσωπικά μηνύματα μόνο.
Ευχαριστώ για την κατανόηση
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epimytheas : 09-06-05 στις 23:57
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-06-05, 00:10
met Ο χρήστης met δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Α όχι, σε ρώτησα αν μιλάμε για το ίδιο "πράγμα" και φαντάστηκα πως "κατάλαβες". Προφανώς εσύ θες να παίξεις RPG οπότε σε "προσπερνώ" χαρακτηριστικά. Μπορείς να σπαταλήσεις το χρόνο σου ελέυθερα, όχι όμως και το δικό μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-06-05, 00:53
MINOTAYPOS Ο χρήστης MINOTAYPOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Για Το Θεμα Σκια.

Μου Εχει Συμβει Πολλεσ Φορεσ Αυτο Που Εσυ Αναφερεισ Ωσ Σκια.
Μια Περιοδο Γινοταν Καθε Φορα Που Επεφτα Να Κοιμηθω.ειχα Φοβηθει Τοσο Πολυ,που Στον Υπνο Μου Κοιμομουν Στο Πλευρο,αλλα Ετυχε Και Ετσι Να Αισθανομαι Οτι Μπορει Και Με Γυρναει Με Την Πλατη Στο Στρωμα.ειναι Πολυ Παραξενο Και Πολυ Περιεργο Το Συναισθημα Που Σου Δημιουργητε.ξαφνικα Πανικοσ Δεν Μπορω Να Κουνησω Ουτε Δαχτυλακι,φωνη Δεν Βγαινει Με Τιποτα,γρυλισμα Καταφερνω Αρκετεσ Φωνεσ Και Καμια Φορα Μια Απελπισμενη Οχι Κραυγη,αλλα Οπωσ Κανει Καποιοσ Μουγκοσ Που Προσπαθει Να Μιλησει Αυτοσ Ο Ηχοσ Αν Μπορειτε Να Με Καταλαβετε.
Μια Φορα Και Αυτο Ειναι Που Δεν Μπορω Να Καταλαβω,αν Ηταν Στο Ονειρο Μου Η Αν Ξυπνησα Και Τα Εζησα Αυτα.
Ηταν Νυχτα Κοιμομουνα Και Ξαφνικα Αυτο Που Λεσ Σκια Το Αισθανθηκα Στην Πορτα Του Υπνοδωματιου,σηκωθηκα Με Φοβο Που Σε Κοκαλωνει Στην Θεση Που Εισαι.φωνη Ενα Μουγκρητο Μου Βγηκε Και Οσο Θαρροσ Μαζεψα Ετρεξα Στο Μεροσ Του Να Το Κρατησω Εκει Για Να Μην Κανει Κακο Στην Γυναικα Μου Που Κοιμοταν Στο Κρεβατι.
Θα Σασ Το Περιγραψω>φοραγε Καταμαυρα Ρουχα Και Κουκουλα Οπωσ Ξερουμε Τον Χαρο,υψοσ Γυρω Στο 1.70,εγω Ειμαι 1.80 Και Τρομερα Τεραστιοσ Ο Ογκοσ Του,προσπαθησα Να Κουνησω Τα Χερια Μου Να Το Σπρωξω Αλλα Η Ανατριχιλα Δεν Μπορουσε Να Με Αφησει Να Κανω Βημα.
Πηγα Πισω Στην Ακρη Του Κρεβατιου Και Περιμενα,επεφτε Το Φωσ Του Φεγγαριου Στο Δωματιο.ηταν Στην Πορτα Μου Και Με Κοιταγε,μετα Εφυγε.
Ειχα Τρομερο Προβλημα Στον Υπνο,και Μετα Που Επιασα Δουλεια Στο Αεροδρομιο,επειδη Δουλευα Νυχτεσ Και Ερχομουν Πρωι Στο Σπιτι Και Εκλεινα Τα Ρολα Να Κοιμηθω Παλι Γινοταν Αυτο.οσο Δυνατοσ Και Αν Εισε Μενεισ Αγαλμα Στο Κρεβατι Δεν Μπορεισ Να Κουνηθεισ Ουτε Να Φωναξεισ.
Το Βλεπεισ Σε Κυκλωνει Ερχεται Διπλα Σου Και Εσυ Προσπαθεισ Να Κανεισ Ενα Σημα Να Καταλαβει Αυτοσ Που Κοιμαται Διπλα Σου Οτι Θεσ Βοηθεια,καμια Φορα Το Μουγκρητο Που Βγαζεισ Την Υστατη Απελπισμενη Στιγμη Καμια Φορα Σε Σωνει Και Με Ταχυπαλμια Στα 1000 Προσπαθεισ Μετα Να Συνελθεισ.

Εαν Καποιοσ Ξερει Πραγματικα Τι Ειναι Αυτο Το Πραγμα Θα Θελα Να Ξερα.
Ολοι Μου Λενε Και Μενα Ολεσ Τισ Εννοιεσ Που Αναφερεσ Πιο Πριν Αλλα Τιποτα Συγκεκριμενο.
Εγω Εριξα Αγιασμο Σε Ολο Το Δωματιο Και Δεν Ξαναφανηκε Μεχρι Σημερα.

Περιμενω Απαντηση.
__________________
H TAN H EΠΙ ΤΑΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.