Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-07-15, 17:53
nonreligius Ο χρήστης nonreligius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Θαύματα

Αγαπητά μέλη,
ονομάζομαι Μάνος και είμαι στα 18 μου. Πριν 2 χρόνια από Χριστιανός έγινα άθρησκος, αλλά ακόμη δεν μπορώ να δώσω μία πειστική εξήγηση στα θαύματα. Έτσι απευθύνομαι σε εσάς, καθώς σας θεωρώ τους πλέον αρμόδιους. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Κατά τη γνώμη σας, υπάρχει θεός που κάνει θαύματα ή όλα τα θαύματα είναι ανεξήγητα φαινόμενα; Για παράδειγμα, στενός μου συγγενής είχε δει γέροντα (ορθόδοξο), άπλυτο αν θυμάμαι καλά για 60 χρόνια (!), είχαν λιγδιάσει και τα γένια του κτλ και παρ' όλα αυτά ευωδίαζε έντονα!

2) Υπάρχει ένας θεός, πολλοί θεοί, ή θεός με πολλά πρόσωπα-θεούς (εννοώ ένας θεός που να παίρνει διάφορες μορφές);

3) Κατά τη γνώμη σας, ο Χριστιανικός Θεός υπάρχει;

4) Πιστεύετε ότι γίνονται θαύματα σε όλες τις θρησκείες, αλλά ο Θεός (αν υπάρχει) δεν σχετίζεται με καμία;

5) Αν ισχύει το 4), είναι γνωστό ότι ο Χριστιανισμός και το Ισλαμ έχουν κάνει φοβερά και τρομερά εγκλήματα (π.χ. Μεσαίωνας). Πώς ένας πανάγαθος Θεός θα έκανε θαύματα σε τέτοιες θρησκείες;

6) κατά τη γνώμη σας, το σύμπαν είναι εξαρτημένο από το Θεό; Θέλω να πω, αν (λέμε τώρα) πάψει να υπάρχει, θα καταρρεύσει το σύμπαν;

7) έχουμε ελεύθερη βούληση ή ο Θεός επεμβαίνει στη ζωή μας χωρίς να το θέλουμε; Αυτό το "Πρώτα ο Θεός" των Χριστιανών, πιστεύετε δηλαδή ότι ισχύει;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! Περιμένω να ακούσω πολλές γνώμες, καθώς αυτό το θέμα μου έχει ψιλογίνει εμμονή..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-15, 18:10
Μελωδιαννα Ο χρήστης Μελωδιαννα δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-07-2015
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητά μέλη,
ονομάζομαι Μάνος και είμαι στα 18 μου. Πριν 2 χρόνια από Χριστιανός έγινα άθρησκος, αλλά ακόμη δεν μπορώ να δώσω μία πειστική εξήγηση στα θαύματα. Έτσι απευθύνομαι σε εσάς, καθώς σας θεωρώ τους πλέον αρμόδιους. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Κατά τη γνώμη σας, υπάρχει θεός που κάνει θαύματα ή όλα τα θαύματα είναι ανεξήγητα φαινόμενα; Για παράδειγμα, στενός μου συγγενής είχε δει γέροντα (ορθόδοξο), άπλυτο αν θυμάμαι καλά για 60 χρόνια (!), είχαν λιγδιάσει και τα γένια του κτλ και παρ' όλα αυτά ευωδίαζε έντονα!

2) Υπάρχει ένας θεός, πολλοί θεοί, ή θεός με πολλά πρόσωπα-θεούς (εννοώ ένας θεός που να παίρνει διάφορες μορφές);

3) Κατά τη γνώμη σας, ο Χριστιανικός Θεός υπάρχει;

4) Πιστεύετε ότι γίνονται θαύματα σε όλες τις θρησκείες, αλλά ο Θεός (αν υπάρχει) δεν σχετίζεται με καμία;

5) Αν ισχύει το 4), είναι γνωστό ότι ο Χριστιανισμός και το Ισλαμ έχουν κάνει φοβερά και τρομερά εγκλήματα (π.χ. Μεσαίωνας). Πώς ένας πανάγαθος Θεός θα έκανε θαύματα σε τέτοιες θρησκείες;

6) κατά τη γνώμη σας, το σύμπαν είναι εξαρτημένο από το Θεό; Θέλω να πω, αν (λέμε τώρα) πάψει να υπάρχει, θα καταρρεύσει το σύμπαν;

7) έχουμε ελεύθερη βούληση ή ο Θεός επεμβαίνει στη ζωή μας χωρίς να το θέλουμε; Αυτό το "Πρώτα ο Θεός" των Χριστιανών, πιστεύετε δηλαδή ότι ισχύει;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! Περιμένω να ακούσω πολλές γνώμες, καθώς αυτό το θέμα μου έχει ψιλογίνει εμμονή..
1)θεός υπάρχει είτε είναι η δύναμη της θέλησης είτε η ίδια η φύση εκτός αν εννοείς τον Χριστό.... κάποια θαύματα συμβαίνουν ενώ σε άλλα 'επεμβαίνει" ο θεός....

Ο καθένας έχει την δική του άποψη.... ο ένας πιστεύει ότι είναι η φύση ο άλλος ότι είναι η δύναμη της θέλησης και κάποιος άλλος ότι είναι ένα πνεύμα....

3) ναι κατά την γνώμη μου υπάρχει

4)αυτό είναι στην άποψη του καθενός.... Εγώ πιστεύω ότι ναι σε όλες τις θρησκείες γίνονται θαύματα αλλά οπός και να το κάνουμε υπάρχει και Χριστός και Παναγία και Άγιο πνεύμα....

Το Ισλάμ έχει κάνει πολλά εγκλήματα ο Χριστιανισμος και πάλι όχι...

6)Μα όλα ο θεός τα έχει φτιάξει... πως είναι δυνατόν ναι μην εξαρτάται από τον Θεό;

7)δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι σειμαινει το πρώτα ο Θεός και το ελεύθερη βούληση... εννοείτε πως ισχύουν και τα δύο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-15, 18:17
nonreligius Ο χρήστης nonreligius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μελωδιαννα Εμφάνιση μηνυμάτων
7)δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι σειμαινει το πρώτα ο Θεός και το ελεύθερη βούληση... εννοείτε πως ισχύουν και τα δύο
Ελεύθερη βούληση δεν είναι το "κάνω ότι θέλω χωρίς να με εμποδίζει κανέις'; Αν ισχύει αυτό, το "Πρώτα ο Θεός" δεν έρχεται σε αντίφαση με την ελεύθερη βούληση;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-15, 18:21
Μελωδιαννα Ο χρήστης Μελωδιαννα δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-07-2015
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελεύθερη βούληση δεν είναι το "κάνω ότι θέλω χωρίς να με εμποδίζει κανέις'; Αν ισχύει αυτό, το "Πρώτα ο Θεός" δεν έρχεται σε αντίφαση με την ελεύθερη βούληση;
Μα και τα δύο ισχύουν
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-15, 18:38
nonreligius Ο χρήστης nonreligius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μελωδιαννα Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα και τα δύο ισχύουν
Πώς; Αν θέλω εγώ να κάνω κάτι ενώ ο Θεός θέλει κάτι άλλο, ποιανού η θέληση "υπερισχύει";
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-15, 18:47
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν 2 χρόνια από Χριστιανός έγινα άθρησκος
Άρα δεν ακολουθείς τη θρησκεία αλλά πιστεύεις σε ανώτερες υπάρξεις/θεούς; Αν ναι, τι ήταν αυτό που σε ώθησε έξω απ' τη θρησκεία αλλά όχι κι έξω από την πίστη;

Παράθεση:
1) Κατά τη γνώμη σας, υπάρχει θεός που κάνει θαύματα ή όλα τα θαύματα είναι ανεξήγητα φαινόμενα;
Η ύπαρξη θεού δεν αποτελεί εξήγηση για κάποιο φαινόμενο, γιατί δεν μπορούν να είναι γνωστοί οι μηχανισμοί του θεού. Όταν αποδίδουμε ένα θαύμα στον θεό, ουσιαστικά φτιάχνουμε ένα μυστήριο για να λύσουμε ένα άλλο μυστήριο. Οπότε αυτή η ερώτηση είναι άκυρη.

Παράθεση:
7) έχουμε ελεύθερη βούληση ή ο Θεός επεμβαίνει στη ζωή μας χωρίς να το θέλουμε;
Το πρόβλημα της ελεύθερης βούλησης είναι πολύ δυσκολότερο από όσο το κάνουν οι πιστοί να φαίνεται (και, κρίνοντας από το ύφος της ερώτησής σου, από όσο νομίζεις κι εσύ ότι είναι). Σε υψηλό επίπεδο αφαίρεσης ναι, μπορεί κανείς να πει ότι είναι ελεύθερος να κάνει την επιλογή να σηκώσει το αριστερό ή το δεξί του χέρι ας πούμε, αλλά τελικά όλα τα άτομα που απαρτίζουν το σώμα και το μυαλό μας υπακούν στους ίδιους φυσικούς κανόνες, και κάπου εκεί οι γραμμές θολώνουν.

Οι υπόλοιπες ερωτήσεις δεν έχουν ελπίδα απάντησης. Η συμβουλή μου είναι να αναθεωρήσεις τις υποθέσεις σου. Μην κουράζεις τον εαυτό σου αναρωτώμενος αν οι νεράιδες φοράνε άσπρες ή πράσινες κάλτσες προτού έχεις λόγους να υποπτεύεσαι ότι υπάρχουν όντως νεράιδες...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-15, 18:56
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ύποπτο μέλος Εμφάνιση μηνυμάτων
1)θεός υπάρχει είτε είναι η δύναμη της θέλησης είτε η ίδια η φύση εκτός αν εννοείς τον Χριστό.... κάποια θαύματα συμβαίνουν ενώ σε άλλα 'επεμβαίνει" ο θεός....

Ο καθένας έχει την δική του άποψη.... ο ένας πιστεύει ότι είναι η φύση ο άλλος ότι είναι η δύναμη της θέλησης και κάποιος άλλος ότι είναι ένα πνεύμα....

3) ναι κατά την γνώμη μου υπάρχει

4)αυτό είναι στην άποψη του καθενός.... Εγώ πιστεύω ότι ναι σε όλες τις θρησκείες γίνονται θαύματα αλλά οπός και να το κάνουμε υπάρχει και Χριστός και Παναγία και Άγιο πνεύμα....

Το Ισλάμ έχει κάνει πολλά εγκλήματα ο Χριστιανισμος και πάλι όχι...

6)Μα όλα ο θεός τα έχει φτιάξει... πως είναι δυνατόν ναι μην εξαρτάται από τον Θεό;

7)δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι σειμαινει το πρώτα ο Θεός και το ελεύθερη βούληση... εννοείτε πως ισχύουν και τα δύο
Ανεξήγητη βελτίωση γραφής...πιθανό θαύμα;

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 23-07-15 στις 18:56
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-15, 19:01
nonreligius Ο χρήστης nonreligius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα δεν ακολουθείς τη θρησκεία αλλά πιστεύεις σε ανώτερες υπάρξεις/θεούς; Αν ναι, τι ήταν αυτό που σε ώθησε έξω απ' τη θρησκεία αλλά όχι κι έξω από την πίστη;


Η ύπαρξη θεού δεν αποτελεί εξήγηση για κάποιο φαινόμενο, γιατί δεν μπορούν να είναι γνωστοί οι μηχανισμοί του θεού. Όταν αποδίδουμε ένα θαύμα στον θεό, ουσιαστικά φτιάχνουμε ένα μυστήριο για να λύσουμε ένα άλλο μυστήριο. Οπότε αυτή η ερώτηση είναι άκυρη.
Δεν την ακολουθώ διότι: πείστηκα για την ορθότητα της εξέλιξης των ειδών, έμαθα για τα Χριστιανικά εγκλήματα το Μεσαίωνα, για τις αντιφάσεις στα ευαγγέλια, για τις (πολλές) ομοιότητες της αγίας γραφής με προγενέστερους μύθους, για την άρνηση της ζωής και το σκοταδισμό της θρησκείας και πολλά άλλα.
Αν δεν υπήρχαν θαύματα (όπως αυτό με τον άπλυτο μοναχό που ευωδίαζε και ΠΑΡΑ πολλά άλλα που έχω ακούσει από έμπιστα άτομα), θα είμουν άθεος. Δεν θα πίστευα ούτε σε ανώτερες δυνάμεις ούτε πουθενά.

Λες ότι για να λύσουμε ένα μυστήριο δεν πρέπει να υοθετήσουμε ένα άλλο μυστήριο. Όμως, αν συμβαίνει ένα γεγονός που η πιθανότητα να συμβεί είναι μηδέν (π.χ. αυτό με το μοναχό), είναι βέβαιο ότι η φύση μόνη της δεν μπορεί να το κάνει. Επομένως, μία δύναμη το προκάλεσε. Το σκάλωμα που έχω φάει είναι να μάθω (έστω και λίγο) πώς είναι περίππου αυτή η δύναμη κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-07-15, 19:11
Μελωδιαννα Ο χρήστης Μελωδιαννα δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-07-2015
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανεξήγητη βελτίωση γραφής...πιθανό θαύμα;

Τι έγινε ρε τελικά δεν την πούλησες την ψυχή σου στον διαολο;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-15, 19:18
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από τραγική κατάσταση Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι έγινε ρε τελικά δεν την πούλησες την ψυχή σου στον διαολο;
Δεν πουλάω-αγοράζω.

Χα-χο-χα. Γράψε μας κι άλλα...σιγά σιγά θα καταληξεις εκεί που θες.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.