Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-11-14, 02:52
Beez Ο χρήστης Beez δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2014
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το διάβασες;
Ναι, από αυτό το άρθρο βρήκα και το forum. Απλά ψάχνω περισσότερες πληροφορίες / αναφορές για την περιοχή της Ελλάδας. Ευχαριστώ πάντως!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-11-14, 09:32
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Εχει σχηματιστεί μια μυθολογία γύρω απο τη φράση στα λατινικά "Et in Arcadia ego" που εμφανίζεται σε δυο πίνακες του ζωγράφου της αναγέννησης Nicolas Poussin, με θεματολογία που παραπέμπει στην αρχαία Αρκαδία. Σύμφωνα με αυτούς οι πίνακες απεικονίζουν συμβολικά νοήματα που αναφέρονται στο Ιερό Δισκοπότηρο σαν τον πραγματικό τάφο του Ιησού Χριστού, ο οποίος υποτίθεται οτι βρισκόταν κάπου στην Αρκαδία. Στην συνέχεια μεταφέρθηκε νομίζω κάπου στην Γαλλία (Ρεν λε Σατό).

Εχει γίνει η υπόθεση οτι ο Poussin κατείχε μια τέτοια μυστική γνώση και την μετέδωσε με αυτόν το τρόπο, μέσα απο τα έργα του. Δες επίσης και τον παρακάτω σύνδεσμο. Μια σύγχρονη εκδοχή του μύθου αυτού επανέλαβε το γνωστό βιβλίο ΤΟ ΑΓΙΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΓΚΡΑΑΛ. Το συγκεκριμένο αν και δείχνει να παραθέτει διάφορα στοιχεία που επιβεβαιώνουν κάποιες θέσεις, έχει χαρακτηριστεί επισήμως απο το σύνολο των (επιστημόνων) ιστορικών, σαν ψευδοϊστορικό. Στην ουσία προέρχεται απο συγγραφείς τύπου Λιακόπουλου, απλά δεν είναι τόσο ξετσίπωτοι σαν κι αυτόν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 03-11-14 στις 09:34
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-14, 18:45
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Επίσης, δες και εδώ.
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-11-14, 15:07
Beez Ο χρήστης Beez δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2014
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontro_mpizeli Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, δες και εδώ.
Και μέσα σε όλες αυτές τις μυθοπλασίες ακολουθεί και μια που λέει ότι το Άγιο αυτό δισκοπότηρο ήρθε και από δω μια βόλτα. Κι άντε βρες μετά πώς και τί...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-11-14, 16:03
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Η εργασία σου για που προορίζεται; Σχολική;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-11-14, 23:10
Beez Ο χρήστης Beez δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2014
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εργασία σου για που προορίζεται; Σχολική;
Ναι...Διάλεξα αυτό το θέμα λόγω του μυστηρίου που υπάρχει γύρω από αυτό αλλά τελικά είναι αρκετά δύσκολο. Σήμερα κιόλας διάβασα για το κάστρο της Ρόδου και τους Ιωαννήτες που μπορεί να έχουν σχέση αλλά δεν την έχω βρει ακόμα ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-11-14, 07:47
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Beez Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ!
Τυχαίνει να κάνω μια εργασία τις τελευταίες μέρες και οι ιστορίες που έχω διαβάσει είναι αμέτρητες.
Τι είναι το Ιερό Δισκοπότηρο, ένα απλό αντικείμενο;Μια ιδέα;Μια οικογένεια;Μια παράδοση;

Μπορεί όμως το αποκαλούμενο "Ιερό Δισκοπότηρο" να βρισκόταν ή να βρίσκεται στην Ελλάδα; Υπήρχε εποχή που το "έκρυβαν" εδώ;
Γενικά υπάρχει κάποια σύνδεση της χώρας μας με αυτό αλλά πού πρέπει να ψάξω για να βρω περισσότερα στοιχεία;
Γενικά ο συμβολισμός ενός δισκοπότηρου εξαρτάται από το πλαίσιο που χρησιμοποιείται και τη γνώση αυτού που διαβάζει.

Παρόλα αυτά εσωτεριστικά μιλώντας, το δισκοπότηρο έχει δύο βασικούς συμβολισμούς. Ο ένας - λένε κάποιοι - είναι ο ανθρώπινος εγκέφαλος (αντιπροσωπεύει την κοιλότητα μέσα στην οποία αυτός βρίσκεται).

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-11-14, 07:48
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Beez Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι...Διάλεξα αυτό το θέμα λόγω του μυστηρίου που υπάρχει γύρω από αυτό αλλά τελικά είναι αρκετά δύσκολο. Σήμερα κιόλας διάβασα για το κάστρο της Ρόδου και τους Ιωαννήτες που μπορεί να έχουν σχέση αλλά δεν την έχω βρει ακόμα ...
Δεν νομίζω οτι αυτά που θα βρεις εδώ είναι κατάλληλα για σχολική εργασία (αλλά και το ίδιο το θέμα είναι αρκετά ακατάλληλο)..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 14-11-14 στις 07:50
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-11-14, 13:49
Beez Ο χρήστης Beez δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2014
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω οτι αυτά που θα βρεις εδώ είναι κατάλληλα για σχολική εργασία (αλλά και το ίδιο το θέμα είναι αρκετά ακατάλληλο)..
Η εργασία μου γίνεται για ακαδημαϊκό μάθημα απλά το επίπεδο και το αντικείμενο αυτής είναι σα να είναι σχολική... και δεν έχει σχέση τόσο με το μυστήριο που κρύβεται πίσω από το Ιερό Δισκοπότηρο όσο με τις περιοχές της Ελλάδας οι οποίες μπορεί να συνδέονται με κάποιον απ'όλους τους μύθους. (Όπως είχα αναφέρει το κάστρο της Ρόδου για παράδειγμα).
Δε νομίζω να υπάρχει καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που να έδινε σε μαθητή τέτοιο περίπλοκο θέμα.
Παρόλα αυτά το επιπλέον που γνωρίζω μέσω της έρευνας είναι μια σύνδεση με την εποχή της Ενετοκρατίας και πάλι χωρίς κάποια συγκεκριμένη αναφορά...
Οπότε οτιδήποτε αντίστοιχο με βοηθάει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-11-14, 15:54
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Beez Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εργασία μου γίνεται για ακαδημαϊκό μάθημα απλά το επίπεδο και το αντικείμενο αυτής είναι σα να είναι σχολική... και δεν έχει σχέση τόσο με το μυστήριο που κρύβεται πίσω από το Ιερό Δισκοπότηρο όσο με τις περιοχές της Ελλάδας οι οποίες μπορεί να συνδέονται με κάποιον απ'όλους τους μύθους. (Όπως είχα αναφέρει το κάστρο της Ρόδου για παράδειγμα).
Δε νομίζω να υπάρχει καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που να έδινε σε μαθητή τέτοιο περίπλοκο θέμα.
Παρόλα αυτά το επιπλέον που γνωρίζω μέσω της έρευνας είναι μια σύνδεση με την εποχή της Ενετοκρατίας και πάλι χωρίς κάποια συγκεκριμένη αναφορά...
Οπότε οτιδήποτε αντίστοιχο με βοηθάει.
Δες και το "λίκνο" σε σχέση με το δισκοπότηρο - ίσως σου δείξει κι άλλες "περιοχές της Ελλάδας οι οποίες μπορεί να συνδέονται."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.