Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1151  
Παλιά 26-07-12, 17:36
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Καλησπέρα Vakryle.
Θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με αυτά που αναφέρεις.

Παράθεση:
Τα Τάγματα δεν έχουν σχέση με την Μασωνία.
Τα μέλη, οι ιδρυτές και οι υποστηρικτές των Ταγμάτων, ονομάζονται Τέκτονες.
Μασωνία ή Μασωνισμός (με ω ή με ο), είναι η ελληνοποιημένη απόδοση του αγγλικού Masonry. Τεκτονισμός είναι πιο σωστός όρος, αν και το -ισμός παραπέμπει
αλλού και γι αυτό δεν είναι και απόλυτα ορθός. Οπότε, τι εννοείς λέγοντας πως οι τέκτονες ιδρύουν τάγματα, αλλά, αυτά δεν έχουν σχέση με τη μασωνία;

Παράθεση:
Όλα έχουν σα στόχο την εφαρμογή του πρωτοκόλλου.
Τί είναι το πρωτόκολλο;

Παράθεση:
Οι Τέκτονες κατ' εξοχήν ήταν κατά κάθε μορφή θρησκείας και θεϊκού (θεϊκιστικού) κράτους. Ήταν υποστηρικτές και λάτρεις της Επιστήμης, των Θεωριών της και των Εφαρμογών της. Γι' αυτό και οι περισσότεροι Τέκτονες δεν ασπάζονται κάποιο είδος θρησκείας, αν δεν έχει προλάβει η Εκκλησία να τους αφορίσει πρώτα.
Υπάρχουν τέκτονες όλων των θρησκευμάτων, εξ ού και η χρήση του όρου ΜΑΤΣ, αλλά και η απαγόρευση ομιλιών περί θρησκευτικών ζητημάτων κατά τις συνεδρίες των στοών. Από που εξάγεις τα παραπάνω υπογραμμισμένα συμπεράσματα; Εκτός κι αν εννοείς το ότι δεν συντάσσονται με την επίσημη γραμμή της ηγεσίας της κάθε θρησκείας.

Παράθεση:
Άλλο ο "Ελευθεροτεκτονισμός" και άλλο ο Τεκτονισμός. Δυστυχώς, ο Ελευθεροτεκτονισμός είναι και ο πιο διαδομένος εκεί έξω και έχει γερούς δεσμούς με την Μασωνία, σε σημείο που να έχει φτάσει να έχει ενσωματωθεί το ένα με το άλλο.
Η μόνη ιστορική ερμηνεία που έχω υπόψιν μου, έχει να κάνει με το διαχωρισμό του τέκτονα ως επαγγελματία οικοδόμου, με τον ελευθεροτέκτονα που αφορά αυτόν που χρησιμοποιεί αλληγορικά τον τεκτονισμό στη διαμόρφωση του εαυτού του. Επίσης, ονομάζεται έτσι διότι προϋποθέτει οτι είσαι ελεύθερος από πάθη, προκαταλήψεις, και καταστάσεις που σε δεσμεύουν να αναζητήσεις την Αλήθεια. Τί ακριβώς εννοείς και που έχεις βρει τις πληροφορίες;

Παράθεση:
Έτσι οι τελευταίοι αληθινοί Τέκτονες έχουν κρυφτεί για να μη τους αναγνωρίζει ο κόσμος και την θέση τους την πήραν εκείνοι που συνδέουν τον Τεκτονισμό με τις Μασωνικές Στοές και τις διάφορες Λέσχες. Μπιντελμπεργκ και τα λοιπά.

Ίσως γιατί οι Τέκτονες να ήξεραν πολλά μυστικά, απαραίτητα για την επίτευξη των στόχων Μασωνικών "δυνάμεων". Όπως και να έχει, οι Ελευθεροτέκτονες Μασώνοι είναι άνθρωποι, δεν είναι Θεοί. Που μπορούν να αντιμετωπιστούν και από τον απλό λαό και με την βοήθεια των αληθινών Τεκτόνων, με μοναδικό όπλο τη γνώση και τη μόρφωση.
Λιακοπουλίζεις και χάνεις την ουσία (η οποία μπορεί και να μη σου λέει κάτι, αλλά είναι προτιμότερη από την άγνοια και το ψέμα).
Απάντηση με παράθεση
  #1152  
Παλιά 26-07-12, 20:14
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Επομένως θα ξέρεις γιατί "Λιακοπουλίζω", άρα και θα ξέρεις τις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα.

Θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον να ακούσω (όλοι μας) την δική σου άποψη/απάντηση για αυτά τα ερωτήματα, έτσι ώστε να διαμορφώσουμε μια πιο σφαιρική γνώμη
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #1153  
Παλιά 26-07-12, 22:01
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως θα ξέρεις γιατί "Λιακοπουλίζω", άρα και θα ξέρεις τις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα.

Θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον να ακούσω (όλοι μας) την δική σου άποψη/απάντηση για αυτά τα ερωτήματα, έτσι ώστε να διαμορφώσουμε μια πιο σφαιρική γνώμη
Δεν είδα να θέτεις ερωτήματα προς απάντηση.

Αντίθετα, εγώ έθεσα ερωτήματα που δεν απάντησες. Τα συνοψίζω για να τα έχεις εύκαιρα :

Παράθεση:
*Οπότε, τι εννοείς λέγοντας πως οι τέκτονες ιδρύουν τάγματα, αλλά, αυτά δεν έχουν σχέση με τη μασωνία;
*Τί είναι το πρωτόκολλο;
*Από που εξάγεις τα παραπάνω υπογραμμισμένα συμπεράσματα;
*Τί ακριβώς εννοείς και που έχεις βρει τις πληροφορίες;
Και, όχι. Δεν κατανοώ γιατί Λιακοπουλίζεις. Ειδικά αυτό :
Παράθεση:
Ίσως γιατί οι Τέκτονες να ήξεραν πολλά μυστικά, απαραίτητα για την επίτευξη των στόχων Μασωνικών "δυνάμεων".
αποτελεί τη βασική ιδέα για ένα νέο Κώδικα Ντα Βίντσι (ή κώδικα ντα βίτσια, αν το τραβήξεις πολύ).
Απάντηση με παράθεση
  #1154  
Παλιά 26-07-12, 22:13
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον να ακούσω (όλοι μας) την δική σου άποψη/απάντηση για αυτά τα ερωτήματα, έτσι ώστε να διαμορφώσουμε μια πιο σφαιρική γνώμη
Επιμένω.

σ.σ.: ερωτήματα = απόψεις που έθεσες επί τάπητος
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #1155  
Παλιά 26-07-12, 23:01
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον να ακούσω (όλοι μας) την δική σου άποψη/απάντηση για αυτά τα ερωτήματα
(...)
σ.σ.: ερωτήματα = απόψεις που έθεσες επί τάπητος
Θέλεις να διαβάσεις την άποψή μου για τις απόψεις μου
Απάντηση με παράθεση
  #1156  
Παλιά 26-07-12, 23:03
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Ναι, να τις αναλύσεις λίγο παραπάνω για να καταλάβω καλύτερα (αν δε σου είναι κόπος)
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #1157  
Παλιά 29-07-12, 04:09
ralloss Ο χρήστης ralloss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλημέρα σας..

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε PUCK.Ήσουν πολύ κατανοητός.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων

Εν κατακλείδι, οι Τέκτονες και ο Τεκτονισμός είναι ακριβώς το αντίθετο, απο το οποίο πιστεύετε. Ή σας έχουν κάνει να πιστεύετε.

Προσοχή!!!
Άλλο ο "Ελευθεροτεκτονισμός" και άλλο ο Τεκτονισμός. Δυστυχώς, ο Ελευθεροτεκτονισμός είναι και ο πιο διαδομένος εκεί έξω και έχει γερούς δεσμούς με την Μασωνία, σε σημείο που να έχει φτάσει να έχει ενσωματωθεί το ένα με το άλλο. Δε ξέρω γιατί και πως έγινε αυτό, αλλά ο διαβήτης και ο γνώμονας έχουν αλλοιωθεί. Τόσο στις συνειδήσεις των απλών ανθρώπων, όσο και των Τεκτόνων. Το καθαρό σήμα των απανταχού ελεύθερων και ανεξάρτητων Τεκτόνων έχει μετατραπεί σε σήμα εκείνων που σπίλωσαν και καπηλεύθηκαν τούτη την ιδέα.

Έτσι οι τελευταίοι αληθινοί Τέκτονες έχουν κρυφτεί για να μη τους αναγνωρίζει ο κόσμος και την θέση τους την πήραν εκείνοι που συνδέουν τον Τεκτονισμό με τις Μασωνικές Στοές και τις διάφορες Λέσχες. Μπιντελμπεργκ και τα λοιπά.

Ίσως γιατί οι Τέκτονες να ήξεραν πολλά μυστικά, απαραίτητα για την επίτευξη των στόχων Μασωνικών "δυνάμεων". Όπως και να έχει, οι Ελευθεροτέκτονες Μασώνοι είναι άνθρωποι, δεν είναι Θεοί. Που μπορούν να αντιμετωπιστούν και από τον απλό λαό και με την βοήθεια των αληθινών Τεκτόνων, με μοναδικό όπλο τη γνώση και τη μόρφωση.
Φίλε Vakryle ομολογώ πως πάνω που νόμιζα ότι είχα ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα στο μυαλό μου, με τα παραπάνω μου θόλωσες λίγο τα νερά πάλι.

Θα ήθελα κι εγώ,εφόσον μπορείς και θέλεις φυσικά,
να μας το αναλύσεις περισσότερο.Ακόμα καλύτερα δε,αν μας πεις
κι από που πηγάζουν αυτές οι πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #1158  
Παλιά 01-08-12, 13:34
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

PUCK

Φυσικά και δεν διεκδικώ την μία και μόνη αλήθεια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει τέτοια και πως ο καθένας μπορεί να βρει την δική του.

Τα δόγματα, αυτά τα δύο, δεν είναι τίποτα άλλο από την αρχή διατήρησης της ενέργειας και την πίστη στην ενότητα των πάντων. Δηλαδή, πως τίποτα δεν χάνεται και πως τα πάντα σχετίζονται μεταξύ τους.

Έτσι, όλα τα άλλα που "στηρίζουν" τις πολλές αλήθειες, δηλαδή ύπαρξη θεού, ανώτερων δυνάμεων κτλ, καταρρίπτονται.

Είτε το θέλουμε είτε όχι, ο Τεκτονισμός είναι κίνηση τεχνοκρατών. Ανθρώπων που γνωρίζουν την τέχνη - τεχνολογία και μπορούν να προσδιορίσουν αυτό που λένε βασιζόμενοι σε αντικειμενικά αποτελέσματα και παρατηρήσεις.

Ούτε μεταφυσική, ούτε ανώτερες δυνάμεις ούτε τίποτα από όσα θέλουν να προσάπτουν άνθρωποι που δεν έχουν τέτοιο υπόβαθρο.

Επειδή όμως, όπως ήδη ανέφερα, για την διατήρηση του τάγματος (αλλά και για την τήρηση ισορροπιών) γίνανε δεκτοί άνθρωποι που δεν είναι επιστήμονες ή/και τεχνολόγοι - τεχνοκράτες (με την κλασική έννοια της επιστήμης, που αφήνει απέξω τα πάντα εκτός Μαθηματικά, Φυσική και Χημεία). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα έννοιες που έχουν καθαρά επιστημονική - τεχνοκρατική βάση να μεταδίδονται με πιο εύπεπτο τρόπο.

Αυτό οδήγησε στις "πολλές αλήθειες". Όχι η ύπαρξη αυτών.


Εκτός εάν σαν δύο αλήθειες μπορεί κανείς να νοήσει την ύπαρξη ή μη ύπαρξη θεού και ανωτέρων δυνάμεων....

Που η μία καταρρίπτει την άλλη. Με την διαφορά ότι η μία έχει αντικειμενικά στοιχεία ενώ η άλλη βασίζεται στην πίστη = μη γνώση.
Απάντηση με παράθεση
  #1159  
Παλιά 05-11-12, 03:38
Grivendal Ο χρήστης Grivendal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2009
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Μασονία στην Ελλάδα

Καλησπέρα μετά απο πολύ πολύ καιρό!Ναι έλειπα για τουλάχιστον 2 χρόνια...έχοντας και ένα μικρό πέρασμα απο εδώ.Τέλος πάντων....

Ο τίτλος μιλά απο μόνος του.Το ξέρω οτι μάλλον υπάρχουν ένα κάρο θέματα για μασόνους και οτι έχει σχέση με αυτούς...Εγώ το εξειδικεύω.Θέλω πιο πολύ να μιλήσουμε για τα τεχνικά θέματα του τεκτονισμού και πως διαρθρώνεται και οργανώνεται.Δηλαδή άκουσα για τον διαχωρισμό της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος απο την Μεγάλη Βασιλική της Αγγλίας.Μετά έγινε η ίδρυση των Εθνικών υπο την αιγίδα της.Ωραία μέχρι εδώ.Διαβάζω μετά οτι η Μ.στ.Ε ακολουθούσε τον Αρχαίο Σκωτικό τύπο και μπλα μπλα μπλα....τέλος πάντων είναι τόσα πολλά και τα μπερδεύω.Αν μπορεί κάποιος ας διαφωτίσει αρχικά με τα 'είδη' άσκησης του τεκτονισμού(π.χ αρχαίος σκωτικός,αμμήλης κλπ)και συζητάμε και άλλα τέτοια παρόμοια θέματα.

Υ.Γ:Απλά μια παράκληση.Εδώ να συζητήσουμε την Μασονία ως εξωτερική-πολιτική-κοινωνική οργάνωση.όχι ως την αποκρυσφιστική της πλευρά που δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κιόλας με την έννοια των Illuminati ,του σατανισμού κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #1160  
Παλιά 06-11-12, 00:27
oida1111 Ο χρήστης oida1111 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2012
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grivendal Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα μετά απο πολύ πολύ καιρό!Ναι έλειπα για τουλάχιστον 2 χρόνια...έχοντας και ένα μικρό πέρασμα απο εδώ.Τέλος πάντων....

Ο τίτλος μιλά απο μόνος του.Το ξέρω οτι μάλλον υπάρχουν ένα κάρο θέματα για μασόνους και οτι έχει σχέση με αυτούς...Εγώ το εξειδικεύω.Θέλω πιο πολύ να μιλήσουμε για τα τεχνικά θέματα του τεκτονισμού και πως διαρθρώνεται και οργανώνεται.Δηλαδή άκουσα για τον διαχωρισμό της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος απο την Μεγάλη Βασιλική της Αγγλίας.Μετά έγινε η ίδρυση των Εθνικών υπο την αιγίδα της.Ωραία μέχρι εδώ.Διαβάζω μετά οτι η Μ.στ.Ε ακολουθούσε τον Αρχαίο Σκωτικό τύπο και μπλα μπλα μπλα....τέλος πάντων είναι τόσα πολλά και τα μπερδεύω.Αν μπορεί κάποιος ας διαφωτίσει αρχικά με τα 'είδη' άσκησης του τεκτονισμού(π.χ αρχαίος σκωτικός,αμμήλης κλπ)και συζητάμε και άλλα τέτοια παρόμοια θέματα.

Υ.Γ:Απλά μια παράκληση.Εδώ να συζητήσουμε την Μασονία ως εξωτερική-πολιτική-κοινωνική οργάνωση.όχι ως την αποκρυσφιστική της πλευρά που δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κιόλας με την έννοια των Illuminati ,του σατανισμού κλπ.
εχεις καποιες κρυφες φιλοδοξιες καποια στιγμη να ενταχθεις στην μασονια?εκτος και αν εισαι ηδη και θες να δεις τι γνωριζει ο κοσμος.χε χε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.