Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #291  
Παλιά 16-01-07, 15:42
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας,
διαβάζοντας τις τελευταίες τοποθετήσεις, διαπιστώνω πραγματικά "επικοινωνιακό χάσμα".
Συνοψίζοντας, σε μια ομιλία για το τεκτονισμό, ο leo morpheus καθώς και ο Ragnarok βρέθηκαν να συνομιλούν με τέκτονες, φαντάζομαι σε ένα ήπιο και πολιτισμένο κλίμα για κάποια ώρα. Δεδομένης μιας συζήτησης η οποία περιστράφηκε γύρω απο τεκτονικά θέματα, (και απο εδώ και μετά δε πολυκαταλάβα τι συνέβει) κάποιος πρότεινε αίτηση εισδοχής..? Δε θα μπω καν στη λογική να εξετάσω το περιστατικό, το θεωρώ 100% αληθές.
Πραγματικά πολλές φορές συμβαίνει και αυτό. Κάποιον που γνωρίζουμε πρώτη φορά, χωρίς λογική να του προτείνουμε (στη συγκεκριμένη περίπτωση μόνο) να μπει στο τεκτονισμό. Όμως, φίλε leo morpheus γράφεις "Θεωρώ ανήθικο να προσπαθεί κάποιος να πείσει τους άλλους για κάτι μόνο και μόνο γιατί είναι οπαδός κάποιας κίνησης,ομάδας ή ιδεολογίας." Για να γίνει κατανοητό σε όλους, αλλά και σε μένα μιας και δεν ήμουν στην ομιλία, αισθάνθηκες απειλή και πίεση? Προσπάθησε αυτός ο άνθρωπος να σε "προσηλυτίσει"? Προσπάθησε να σε πείσει με τέτοιο τρόπο ώστε έγινε ανήθικος?
Να πω κάτι και για αυτό που αναφέρεις οτι "Οχι ο ίδιος,αλλά ένας Τέκτονας που γνώρισα έδωσε το τηλέφωνο σε ένα παιδί που ήθελε να ασχοληθεί με το Τεκτονισμό και του είπε απλά πάρε τηλέφωνο στη γραμματεία και....κάνε αίτηση!!!" Συνήθως πολλά "παιδιά" μικρά η μεγάλα θεωρούν οτι η εισδοχή στο τεκτονισμό, η πρόταση που τους γίνεται είναι κάτι "μεγάλο" το δραματοποιούν με αποτέλεσμα να υπερβάλλουν κιόλλας. Αλλά, στο φίλο σου που σου το είπε αυτό τι απάντησες? Πιστεύεις οτι ο φίλος σου δεν θέλει να ασχοληθεί? Και αν θέλει πραγματικά να μάθει, πιστεύεις οτι η εισδοχή έχει αυτή τη διαδικασία? Αν ρωτούσες "ποιά είναι η διαδικασία εισδοχής, γιατί ένας φίλος έτσι κι έτσι" δε θα έπαιρνες απάντηση? σε βεβαιώ πρώτος θα σου απαντούσα.
Ρωτάς "Γιατί να θέλει κάποιος να εισχωρήσει σε μια Στοά;Για τη γνώση;Όλοι μπορούμε να την αποκτήσουμε με μεγάλο κόπο...!"
Η στοά φίλε μου, ο τεκτονισμός, είναι ακόμα ένας τρόπος να φτάσεις στη γνώση, και δεν αφαιρεί καθόλου ούτε τον κόπο, ούτε την ελευθερία των επιλογών, ενώ παράλληλα ΔΕΝ εκμεταλεύεται την οικονομική επιφάνεια, η το κοινωνικό κύρος, η τις διασυνδέσεις κανενός. Είναι ένας δρόμος ο οποίος (μετά τη μύηση) ξεκινάει μέσα απο το συμβολισμό και οδηγεί ασφαλώς στη κατανόηση του κόσμου που μας περιβάλλει και του εαυτού μας.
ΝΑΙ υπάρχουν ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΔΡΟΜΟΙ. Η μόνη μου διαφωνία είναι οτι οι σοβαρές εσωτερικές σχολές είναι και δουλεύουν επι το πλείστον ομαδικά. (Το συζητάμε και αυτό αν θέλεις)
Είναι κάτι τελευτάιο που γράφω σχεδόν σε όλες τις τοποθετήσεις μου. Ψάχνουμε την αλήθεια, ας είμαστε ταπεινοί και ας σεβόμαστε τον άλλο. Ένα ρητό λέει, οτι δεν αρέσει να σου κάνουν μη το κάνεις στους άλλους. Δε χρειάζεται απαξίωση, αγάπη για γνώση μόνο..
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 17-01-07, 11:46
SteliosSKG Ο χρήστης SteliosSKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Εαν λοιπον επιθυμω να γινω τεκτονας, και αφοτου εχω συζητησει με ανθρωπους του χωρου στο παρελθον (που δυστυχως δεν ειναι πια εν ζωη), που θα επρεπε να απευθυνθω;

Σε μικροτερη ηλικια, οικογενειακοι γνωστοι (που μαλον ηταν υψηλοβαθμοι) με απετρεπαν λογω του νεαρου (ημουν τοτε 25), και μου ελεγαν να περιμενω μια πιο καταλληλη στιγμη.

Τωρα ομως οι 2 αυτοι ανθρωποι εχουν πεθανει και δεν εχω αλλους γνωστους για να με συστησουν. Υπαρχει καποια διαδικασια η ειναι ανεφικτο;
__________________
Στελιος Οικονομιδης
Πολιτικος Μηχανικος
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 17-01-07, 15:17
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας..
Φίλε SteliosSKG στο ερώτημα περί διαδικασίας που θέτεις,
καταρχάς πρέπει να γνωριστείς αρκετά καλά με κάποιους η κάποιο τέκτονα, να συζητήσετε για τους λόγους που σε ωθούν στο να εισαχθείς στο τεκτονισμό, ενώ παράλληλα θα λυθούν και οι απορίες σου σχετικά με το "τι είναι τελικά ο τεκτονισμός" (εννοείτε οτι όλα τα άσχημα που έχεις ακούσει κατα καιρούς μπορούν να συζητηθούν κ.τ.λ.)
Περνάει ο καιρός, ανακαλύπτεις οτι σε ενδιαφέρει η εισδοχή σου σοβαρά, και κάνεις τότε μια αίτηση για να εισαχθείς.
Απο εκεί και πέρα υπάρχει μια - ουσιαστική - τυπική διαδιακασία στην οποία θα γνωριστείς και θα μιλήσεις και με άλλους τέκτονες στην ίδια βάση. Δηλαδή μια κουβέντα γύρω απο τους λόγους που σε ώθησαν να μπείς, για να βεβαιώσουν και αυτοί οτι αξίζει το κόπο να γίνεις δεκτός. Απο εκεί και πέρα ορίζεται ημερομηνία μυήσεως.
Ελπίζω να κάλυψα το θέμα, αν οχι οποιαδήποτε ερώτηση δεκτή.
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 17-01-07, 19:24
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpRiTe
Φίλοι μου καλησπέρα σας,
διαβάζοντας τις τελευταίες τοποθετήσεις, διαπιστώνω πραγματικά "επικοινωνιακό χάσμα".
Συνοψίζοντας, σε μια ομιλία για το τεκτονισμό, ο leo morpheus καθώς και ο Ragnarok βρέθηκαν να συνομιλούν με τέκτονες, φαντάζομαι σε ένα ήπιο και πολιτισμένο κλίμα για κάποια ώρα. Δεδομένης μιας συζήτησης η οποία περιστράφηκε γύρω απο τεκτονικά θέματα, (και απο εδώ και μετά δε πολυκαταλάβα τι συνέβει) κάποιος πρότεινε αίτηση εισδοχής..? Δε θα μπω καν στη λογική να εξετάσω το περιστατικό, το θεωρώ 100% αληθές.
Πραγματικά πολλές φορές συμβαίνει και αυτό. Κάποιον που γνωρίζουμε πρώτη φορά, χωρίς λογική να του προτείνουμε (στη συγκεκριμένη περίπτωση μόνο) να μπει στο τεκτονισμό. Όμως, φίλε leo morpheus γράφεις "Θεωρώ ανήθικο να προσπαθεί κάποιος να πείσει τους άλλους για κάτι μόνο και μόνο γιατί είναι οπαδός κάποιας κίνησης,ομάδας ή ιδεολογίας." Για να γίνει κατανοητό σε όλους, αλλά και σε μένα μιας και δεν ήμουν στην ομιλία, αισθάνθηκες απειλή και πίεση? Προσπάθησε αυτός ο άνθρωπος να σε "προσηλυτίσει"? Προσπάθησε να σε πείσει με τέτοιο τρόπο ώστε έγινε ανήθικος?
Να πω κάτι και για αυτό που αναφέρεις οτι "Οχι ο ίδιος,αλλά ένας Τέκτονας που γνώρισα έδωσε το τηλέφωνο σε ένα παιδί που ήθελε να ασχοληθεί με το Τεκτονισμό και του είπε απλά πάρε τηλέφωνο στη γραμματεία και....κάνε αίτηση!!!" Συνήθως πολλά "παιδιά" μικρά η μεγάλα θεωρούν οτι η εισδοχή στο τεκτονισμό, η πρόταση που τους γίνεται είναι κάτι "μεγάλο" το δραματοποιούν με αποτέλεσμα να υπερβάλλουν κιόλλας. Αλλά, στο φίλο σου που σου το είπε αυτό τι απάντησες? Πιστεύεις οτι ο φίλος σου δεν θέλει να ασχοληθεί? Και αν θέλει πραγματικά να μάθει, πιστεύεις οτι η εισδοχή έχει αυτή τη διαδικασία? Αν ρωτούσες "ποιά είναι η διαδικασία εισδοχής, γιατί ένας φίλος έτσι κι έτσι" δε θα έπαιρνες απάντηση? σε βεβαιώ πρώτος θα σου απαντούσα.
Ρωτάς "Γιατί να θέλει κάποιος να εισχωρήσει σε μια Στοά;Για τη γνώση;Όλοι μπορούμε να την αποκτήσουμε με μεγάλο κόπο...!"
Η στοά φίλε μου, ο τεκτονισμός, είναι ακόμα ένας τρόπος να φτάσεις στη γνώση, και δεν αφαιρεί καθόλου ούτε τον κόπο, ούτε την ελευθερία των επιλογών, ενώ παράλληλα ΔΕΝ εκμεταλεύεται την οικονομική επιφάνεια, η το κοινωνικό κύρος, η τις διασυνδέσεις κανενός. Είναι ένας δρόμος ο οποίος (μετά τη μύηση) ξεκινάει μέσα απο το συμβολισμό και οδηγεί ασφαλώς στη κατανόηση του κόσμου που μας περιβάλλει και του εαυτού μας.
ΝΑΙ υπάρχουν ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΔΡΟΜΟΙ. Η μόνη μου διαφωνία είναι οτι οι σοβαρές εσωτερικές σχολές είναι και δουλεύουν επι το πλείστον ομαδικά. (Το συζητάμε και αυτό αν θέλεις)
Είναι κάτι τελευτάιο που γράφω σχεδόν σε όλες τις τοποθετήσεις μου. Ψάχνουμε την αλήθεια, ας είμαστε ταπεινοί και ας σεβόμαστε τον άλλο. Ένα ρητό λέει, οτι δεν αρέσει να σου κάνουν μη το κάνεις στους άλλους. Δε χρειάζεται απαξίωση, αγάπη για γνώση μόνο..

Φίλε Sprite,δεν ένιωσα καμία πίεση από μέρους τους.Απλά,δεν είμαι οπαδός του προσηλυτισμού.
Επίσης,το άτομο που ήθελε να γίνει Τέκτονας δεν είναι φίλος μου αλλά ένας ακροατής εκείνο το βράδυ της ομιλίας.Έτυχε να ήμασταν δίπλα του και παρακολουθήσαμε τη κουβέντα του με τον Τέκτονα.
Φυσικά και οι εσωτερικές σχολές δουλεύουν ομαδικά,αλλιώς δεν γίνεται να υπάρξουν και να μεγαλώσουν.
Δεν ξέρω αν κατάλαβες αλλά από αυτά που γράφω δεν δήλωσα πολέμιος του Τεκτονισμού.Η όλη πολεμική κατάσταση προκλήθηκε από τις εμμονές της Διοτίμας γι αυτά που έγγραψα.
Εννοείται πως δε χρειάζεται απαξίωση,αλλά η αγάπη για τη γνώση είναι το πρώτο στάδιο.Κι αν δεν υπάρχει ΜΙΑ αλήθεια;
Αν αλήθεια είναι απλά πως κατανοεί τον κόσμο ο καθένας,τότε η αναζήτηση δεν είναι κάτι το προσωπικό που δεν χρειάζεται ομάδες,τάγματα και σχολές...;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 17-01-07, 19:28
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diotima

Ένα είναι βέβαιο...
Τις περισσότερες φορές εκείνο που αποζητάει ο καθένας μας δεν είναι η αλήθεια του, αλλά μια απόδειξη πώς εκείνο που κιόλας πιστεύουμε είναι και το μόνο σωστό.

Με αυτό,για πρώτη φορά συμφωνώ.Το θέμα είναι πως δεν πιστεύω κάτι για το Τεκτονοσμό που να μην μπορώ να αλλάξω γνώμη.Ούτε πολέμιος του είμαι ούτε οπαδος του.
Ακριβώς,για αυτό που ανέφερες πρέπει να κοιτάμε και τις απόψεις που είναι ενάντια στις δικές μας και με συγκερασμό τους ίσως βγάλουμε άκρη!
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 18-01-07, 15:48
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας
Φίλε leo morpheus πραγματικά πολύ ενδιαφέρον το ερώτημά σου.
"Αν αλήθεια είναι απλά πως κατανοεί τον κόσμο ο καθένας,τότε η αναζήτηση δεν είναι κάτι το προσωπικό που δεν χρειάζεται ομάδες,τάγματα και σχολές...;"
Ίσως είναι καλύτερα να επαναδιατυπώσουμε το ερώτημά σου σαν απάντηση.
Αν είναι η αλήθεια λοιπόν όπως τη κατανοεί ο καθένας και είναι προσωπική, η ομαδική συμμετοχή είναι απαραίτητη ώστε μέσα απο τη διαφορετικότητα των εμπειριών να υπάρχει εξέλιξη στις ιδέες, αλλά και μέσα απο τα λάθη που κάνουμε, να γίνεται επαναπροδιορισμός των δράσεών μας.
Οτι δε μπορούμε να δούμε εμείς και θεωρούμε φυσικό (η προσωπική αναζήτηση που αναφέρεις) πολλές φορές μπορούν να το δούν οι άλλοι και να μας το εντοπίσουν σαν ένα σφάλμα. Η αυτοκριτική μας θα μας πει πέρα απο στείρες εγωιστικές δικαιολογίες τι θα πρέπει να αλάξουμε απο εκεί και πέρα.
Μοναχικός είναι ο δρόμος έτσι κι αλλιώς. "Ομάδα" σημαίνει μια συλλογική ταυτότητα κοινών στόχων και οχι ένα χωνευτήρι όπου αλλοτριώνεται ο χαρακτήρας του κάθε ατόμου. Στο τεκτονισμό οπως και αλλού ο καθένας διατηρεί τις προσωπικές του πεποιθήσεις οτι αφορά τις θρησκευτικές του καταβολές, τις κοινωνικές του και πολιτικές του απόψεις. Αν μπορώ να πω οτι είναι ένα ακόμα εργαλείο ο τεκτονισμός και όχι αυτοσκοπός.
Βέβαια, υπάρχει και ο δρόμος ανεξάρτητα απο ομάδες κλπ. Προσωπικά πιστεύω οτι είναι μια διαφορετική πορεία, και οτι ενέχει πολλούς κινδύνους. Οχι όμως οτι δεν ισχύει η ότι είναι κάτι άσχημο. Απλά διαφορετικό. Όμως ωσότου π.χ. γίνει κάποιος τέκτονας έχει μια μοναχική πορεία. Η ένταξή του του προσφέρει πιο "ευρύ φάσμα γνώσης".
"Κι αν δεν υπάρχει ΜΙΑ αλήθεια;"
Προσωπικά πιστεύω οτι αν δούμε αδογμάτιστα το θέμα, υπάρχουν πολλές αλήθειες. Ο τεκτονισμός πιστεύω οτι το δέχεται απόλυτα αυτό, εφ όσον "όσοι τέκτονες τόσες και απόψεις" , και "δε βάζει όριο στην αναζήτηση της αλήθειας".
Μη ξεχνάμε οτι αυτό συμβαίνει γιατί δεν είναι θρησκεία (άρα να πρεσβεύει τη Μια και Μοναδική Αλήθεια) αλλά φιλοσοφικό τάγμα. Τουτέστιν όπως πολύ σωστά έγραψε και η φίλη Διοτίμα ο τεκτονισμός δείχνει ότι "
Τις περισσότερες φορές εκείνο που αποζητάει ο καθένας μας δεν είναι η αλήθεια του, αλλά μια απόδειξη πώς εκείνο που κιόλας πιστεύουμε είναι και το μόνο σωστό." Εδώ αρχίζει το έργο της ανακάλυψης του "γνώθεις εαυτόν". Αν αυτό γίνεται μέσα απο το τεκτονισμό η σε κάποιο προσωπικό επίπεδο, πιστεύω οτι είναι το ίδιο αξιόλογο έργο, απο ίδιους αξιόλογους - διαφορετικούς - ανθρώπους.
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 18-01-07, 17:19
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs down

Aγαπητε σπραιτ

Ειλικρινά δε ξέρω αν θα πρέπει να κλάψω η να γελάσω με όλα όσα μας λες...
Είναι τόσο επιτηδευμένα αυτά που γράφεις που μου προκαλούν ψυχοσωματική ναυτία ...

Βέβαια δε λεω θα έχεις προσωπικούς στόχους για να μας τα λες έτσι
και βέβαια δε σε κατηγορώ για αυτό...
αλλά σου λείπει κάτι ....

για το οποίο όμως δε πρόκειται να σου μιλήσω ποτέ...
μόνος σου πρέπει να ψάξεις να το βρεις ....

αν μπορείς...
αλλά για να γράφεις τέτοιες ανακρίβειες ...
Μάλλον δε μπορείς ....!!!!

Πάντα να έχεις στο νου σου ειδικά όταν μιλάς με αγνώστους ότι ίσως ο απέναντι σου είναι αυτός που δε φαντάζεσαι και όχι αυτός που θέλεις ....

Μπολενατ !!!!

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 18-01-07 στις 17:20
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 18-01-07, 18:32
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Τί διαβάζουν τα ματάκια μας!!

__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 18-01-07, 19:05
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Η ανωτέρω δημοσίευση χαρακτηρίζεται ως θεμιτή και μη προσβλητική;;;

Μήπως κάποιοι εδώ μέσα χαίρουν της ανοχής του συντονισμού;;

Φαίνεται ότι ο LuX είναι κάποια σημαίνουσα προσωπικότητα, έχει άποψη και μάλιστα φερέγγυα επί παντός επιστητού και το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να υποκλιθούμε.
Ενας αγνός αναζητητής και ειδήμονας σαν κι αυτόν, θα πρέπει να έχει την αποκλειστικότητα της αλήθειας, οπότε... εμείς πρέπει να σιωπήσουμε και εν ανάγκει να φιμωθούμε.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 19-01-07, 01:07
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diotima
Η ανωτέρω δημοσίευση χαρακτηρίζεται ως θεμιτή και μη προσβλητική;;;

Μήπως κάποιοι εδώ μέσα χαίρουν της ανοχής του συντονισμού;;
Φίλτατη Διοτίμα, με συγχωρείς που το επισημαίνω αλλά μερικά ποστ πιο πρίν ρωτούσες τον leo morpheus αν πάει στην τουαλέτα μαζί με τον ragnarok. Οι συντονιστές επέλεξαν να μην παρέμβουν και εκεί ώστε να ξετιλίξετε μόνοι σας το κουβάρι και να μην δυναμιτίσουν την κατάσταση. Θεωρείς θεμιτό τώρα να παρέμβουν υπέρ σου?

Παρόλα αυτά, Lux θα σε παρακαλούσα να ανασκευάσεις κάποια από αυτά που είπες παραπάνω. Αναγνωρίζω ότι κάτι έχεις να μας πείς απλά θα προτιμούσα να χρησιμοποιείς ένα πιο ήπιο τόνο. Καταλαβαίνω ότι η πρόκλησή σου δεν είναι εκ προθέσεως κακή και έχει κάποιους απώτερους σκοπούς αλλά μπορεί να παρεξηγηθεί εύκολα.
Συγνώμη για την παρέμβαση. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.