Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 19-01-07, 00:37
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Φίλτατη Διοτίμα, με συγχωρείς που το επισημαίνω αλλά μερικά ποστ πιο πρίν ρωτούσες τον leo morpheus αν πάει στην τουαλέτα μαζί με τον ragnarok. Οι συντονιστές επέλεξαν να μην παρέμβουν και εκεί ώστε να ξετιλίξετε μόνοι σας το κουβάρι και να μην δυναμιτίσουν την κατάσταση. Θεωρείς θεμιτό τώρα να παρέμβουν υπέρ σου?
Ήταν προσβλητικό το ερώτημά μου κατά την άποψή σου;
Απ' όσο είδα, οι δύο αυτοί φίλοι δεν είναι σιαμαίοι, αν και συμπορεύονται (πράγμα πολύ φυσικό για δύο στενότατους φίλους).

Ήταν ειλικρινά τόσο δυσνόητο το γεγονός ότι αμφισβητώ την ικανότητα κάποιου να γνωρίζει τί κάνει ένας άλλος ανά πάσα στιγμή ή δεν έχει τύχει σε κανέναν μας να δεχθούμε αντίστοιχο καλοπροαίρετο ερώτημα για το πόσο "κολλητοί" είμαστε με κάποιον και ξενίζει τόσο πολύ η απορία μου;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #302  
Παλιά 19-01-07, 00:37
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση οτι θα συνεννοουμασταν ευκολοτερα αν η συζητηση για τον τεκτονισμο γινοταν προφορικα...ειναι καποιες εμπειριες που εχει ο καθενας μας οι οποιες δεν μεταβιβαζονται γραπτα...
πολλες παρεξηγησεις υπαρχουν...
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #303  
Παλιά 19-01-07, 00:57
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ήταν προσβλητικό το ερώτημά μου κατά την άποψή σου;
Απ' όσο είδα, οι δύο αυτοί φίλοι δεν είναι σιαμαίοι, αν και συμπορεύονται (πράγμα πολύ φυσικό για δύο στενότατους φίλους).

Ήταν ειλικρινά τόσο δυσνόητο το γεγονός ότι αμφισβητώ την ικανότητα κάποιου να γνωρίζει τί κάνει ένας άλλος ανά πάσα στιγμή ή δεν έχει τύχει σε κανέναν μας να δεχθούμε αντίστοιχο καλοπροαίρετο ερώτημα για το πόσο "κολλητοί" είμαστε με κάποιον και ξενίζει τόσο πολύ η απορία μου;
Όχι αλλα δεν είναι και από τα πράγματα που λέγονται άνετα, διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να παρεξηγηθούν.
Πάντως επειδή τυγχάνει να τους γνωρίζω είναι αρκετά γνωστοί ώστε να μπορούν να σου πούν με ασφάλεια, τί είναι ο ένας και τί ο άλλος.
Απάντηση με παράθεση
  #304  
Παλιά 19-01-07, 01:24
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Δεκτό αυτό που λες, μόνο που:

1. Εγώ δεν τους ήξερα (και δεν γνώριζα αν και πόσο γνωστοί είναι μέχρι που μου το ανέφερες εσύ), και

2. Ο συλλογισμός μου δεν τους αφορούσε προσωπικά. Δανείστηκα τα πρόσωπα προσπαθώντας να υπαινιχθώ ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τις πραγματικές δραστηριότητες ενός άλλου ανθρώπου, όσο κοντά του κι αν είμαστε. Δυστυχώς, τόσο ο leo, όσο και ο rangarok στάθηκαν στο προσωπικό κομμάτι και δε θέλησαν να δουν την ουσία της σκέψης μου.

Είναι γνωστό ότι ειδικά παλαιότερα, που δεν ήταν εύκολο (λόγω των κοινωνικών δεδομένων) να δηλώσει κάποιος την ιδιότητα αυτή, πολλοί συγγενείς και φίλοι (κάποιες φορές ακόμη κι οι σύζυγοι ή τα παιδιά) δεν γνώριζαν ότι ο άνθρωπός τους ήταν τέκτονας.

Αυτό δεν ήταν απόρροια αναγκαστικά κάποιας επιμελημένης προσπάθειας απόκρυψης των αληθινών δραστηριοτήτων του εκάστοτε (όπως κακόπιστα ανέφερε ο leo), αλλά συχνότερα ήταν σεβασμός στην ιδιωτική ζωή και αποφυγή διατυμπανισμού μίας δραστηριοποίησης, αφού σε αντίθετη περίπτωση, σχετική αναφορά θα μπορούσε να προκαλέσει συζήτηση σαν και αυτή που αναφέρει ο leo ότι έγινε εκείνο το βράδυ και την χαρακτήρισε ως προσηλυτισμό (δεν μας έχει δώσει εξηγήσεις ακόμη επ' αυτού).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragoness_crysta
Εχω την εντυπωση οτι θα συνεννοουμασταν ευκολοτερα αν η συζητηση για τον τεκτονισμο γινοταν προφορικα...ειναι καποιες εμπειριες που εχει ο καθενας μας οι οποιες δεν μεταβιβαζονται γραπτα...
πολλες παρεξηγησεις υπαρχουν...
Έχεις δίκιο, αλλά η πρόκληση είναι να τα καταφέρουμε εδώ.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 19-01-07 στις 03:32
Απάντηση με παράθεση
  #305  
Παλιά 19-01-07, 09:12
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diotima
Η ανωτέρω δημοσίευση χαρακτηρίζεται ως θεμιτή και μη προσβλητική;;;

Μήπως κάποιοι εδώ μέσα χαίρουν της ανοχής του συντονισμού;;

Φαίνεται ότι ο LuX είναι κάποια σημαίνουσα προσωπικότητα, έχει άποψη και μάλιστα φερέγγυα επί παντός επιστητού και το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να υποκλιθούμε.
Ενας αγνός αναζητητής και ειδήμονας σαν κι αυτόν, θα πρέπει να έχει την αποκλειστικότητα της αλήθειας, οπότε... εμείς πρέπει να σιωπήσουμε και εν ανάγκει να φιμωθούμε.
Αγαπητή μου Διοτίμα...
Η πρακτική του να συγκρίνεις τους εαυτούς μας (βάζω και εμένα μέσα για να μη παρεξηγηθώ ) με αθώα παιδάκια που πιάνουν τα μαγουλάκια τους είναι αν μη τι άλλο ντεμοντέ και ξεπερασμένη .
Μάλλον με έχεις "κόψει" λάθος αλλά δε σε κατηγορώ...
Μ έχεις ακούσει ποτέ να λεω πως ψάχνω κάποια αλήθεια ;
Σου είπα ποτέ να μη μιλάς η ότι δε διαβάζω αυτά που γράφεις ...;
Ίσα ίσα που σε προτρέπω στο άλλο θέμα , να μας πεις τη γνώμη σου αλλά εσύ νευριάζεις και επικεντρώνεσαι στα προσωπικά...
Τέλος είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η αλήθεια φαίνεται..
Ούτε διαβάζεται ούτε εξιστορείται ούτε εμπιστεύεται....
Η αλήθεια νομίζω πως είναι πάντα ορατή απέναντι απ τις μούρες μας .
Άλλοι την θάβουν για να την μοσχοπουλήσουν...
Οποίος έχει ανοικτά μάτια βλέπει ...
Αυτός όμως που έχει το ένα μάτι ανοικτό και το άλλο στραμμένο μέσα του , αυτός βλέπει καλύτερα....τι εννοώ ...


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #306  
Παλιά 19-01-07, 09:47
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diotima
Η ανωτέρω δημοσίευση χαρακτηρίζεται ως θεμιτή και μη προσβλητική;;;

Μήπως κάποιοι εδώ μέσα χαίρουν της ανοχής του συντονισμού;;

Φαίνεται ότι ο LuX είναι κάποια σημαίνουσα προσωπικότητα, έχει άποψη και μάλιστα φερέγγυα επί παντός επιστητού και το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να υποκλιθούμε.
Ενας αγνός αναζητητής και ειδήμονας σαν κι αυτόν, θα πρέπει να έχει την αποκλειστικότητα της αλήθειας, οπότε... εμείς πρέπει να σιωπήσουμε και εν ανάγκει να φιμωθούμε.
Μάλιστα. Το ότι έχετε (οι περισσότεροι) μετατρέψει το θέμα σε ένα απέραντο chatroom 31 σελίδων, που αν χρειαζόταν να κρατήσει κανείς τα ουσιώδη και να σβήσει τα περιττά, ειρωνικά, μονολεκτικά και συναφή κείμενα, θα έμενε 3-4 σελίδες, προφανώς και αυτό οφείλεται σε ανοχή του Συντονισμού. Ξέρετε όλοι σας καλά ότι υπάρχει και το σφάξιμο με το βαμβάκι και το χρησιμοποιείτε κατά κόρον, θεωρώντας πως έτσι είστε μέσα στα πλαίσια της σωστής λειτουργίας και των κανονισμών.
Είναι ειλικρινά κουραστικό να επικαλείστε το συντονισμό τη στιγμή που με διάφορους τέτοιους τρόπους προσπαθείτε να κρατήσετε ένα θέμα που εσείς και όχι ο συντονισμός, το έχετε καταστρέψει και το έχετε κάνει εξαιρετικά κουραστικό να παρακολουθεί κανείς, πόσο μάλλον να το συντονίζει.
Αγνοήσατε την παράκληση που σας είχα υποβάλλει λίγο παραπάνω και τώρα μιλάμε για ανοχή στο συντονισμό υπέρ του ενός ή του άλλου χρήστη. Η αλήθεια είναι πως υπήρξε ανοχή προς όλους σας και αυτό για να σας δοθεί η ευκαιρία αφενός να το μαζέψετε από μόνοι σας και αφετέρου για να μη λέτε τα γνωστά περί φασισμού.
Αυτό να το θεωρήσετε ως την τελευταία μου παρέμβαση στο θέμα του τεκτονισμού. Το θέμα θα κλειδωθεί χωρίς άλλη προειδοποίηση την επόμενη φορά που θα δημοσιευθεί κείμενο όπως αυτά τα μερικές δεκάδες που διαβάζω. Κι ελπίζω να μην ενοχληθεί κανείς από τον τρόπο που μιλάω, τουλάχιστον όχι αν πρώτα δεν διαβάσει το θέμα και κάνει την αυτοκριτική του.
Απάντηση με παράθεση
  #307  
Παλιά 19-01-07, 10:39
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs down

Φίλε μου Μιχάλη αν θες να είσαι αντικειμενικός να είσαι
Αλλά να μην είσαι για τους τύπους και μόνο για χάρη του συντονισμού....
Διάβασε και ξαναδιάβασε για να διαπιστώσεις ότι οποίος τολμήσει να εκφέρει διαφορετική άποψη η έστω κάποιες αντιρρήσεις η απορίες η διαφορετικές γνώμες από αυτές του τεκτονισμού δέχεται προσωπική επίθεση . (γνωστή τακτική)
Εκτός και αν θεωρείς πως οποίοι από εδώ τολμάμε και ρωτάμε η εκφέρουμε μια διαφορετική άποψη, προπαγανδίζουμε η προσηλυτίζουμε τους άλλους αόριστα κατά του τεκτονισμού.
Πράγμα που συμβαίνει όμως με την αντίθετη πλευρά .

Κάνε μου τη χάρη και ξαναδιάβασε τα τελευταία μηνύματα του sprite πόσο πράο και ενωτικό προφίλ θέλει να βγάλει προς τα έξω (γιατί άραγε...και απ την άλλη τα προς ολόθεν επιθετικά γκάζια της Διοτίμας και ίσως καταλάβεις την κρυφή έννοια της λέξης «μηχανορραφία» ....

Αχχχχ αυτό το ραντεβού , ειδικά όταν έχεις τετραψήφιο αριθμό πρωτοκόλλου....

Φιμώστε ...!
εξάλλου MASON = MONAS


Φιμώστε με η εντολή εδόθη....!

Όπως καταλαβαίνετε και από μόνοι σας η κορυφή της πυραμίδας χωράει μόνο έναν και όλοι οι από κάτω σκοτώνονται για να ανέβουν και να πιάσουν τη θέση...
Οι υπόλοιποι ας αρκεστούμε να βλέπουμε το έργο ...εκτός κιαν κάποιος θέλει να λάβει μέρος στην κατά τ άλλα θεμιτή αναρρίχηση ...


ΥΓ . σόρρυ που ήμουν τόσο γλυκός αλλά έτσι μου βγήκε
είμαι έτοιμος για γόνιμο και εποικοδομητικό διάλογο τώρα που έφερα τη κατάσταση στα ίσα (ας αρχίσουν τα όργανα των οργάνων λοιπόν)
Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #308  
Παλιά 19-01-07, 10:48
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
Φίλε μου Μιχάλη αν θες να είσαι αντικειμενικός να είσαι
Αλλά να μην είσαι για τους τύπους και μόνο για χάρη του συντονισμού....
Φιμώστε με η εντολή εδόθη....!
Δεν φαντάζομαι να θεωρείς πως είμαι κανένας χαρτογιακάς που κάθεται με το Manual των κανονισμών στο χέρι και ψάχνει άρθρα και νόμους. Τα συμπεράσματά μου μπορώ να τα βγάζω άνετα, άσχετα αν δεν τα παραθέτω παρά μόνο όταν το κρίνω εντελώς απαραίτητο. Δυστυχώς, έχω αρκετή πείρα και αρκετά άλλα χαρακτηριστικά που να με κάνουν την αντικειμενικότητα να μην τη βλέπω σε επίπεδα νόμων και κανονισμών που έχουν εξωγενώς θεσπιστεί. Προτιμώ τον Πυθαγόρειο τρόπο, ξέρεις, πριν πέσω για ύπνο. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα, που έχει σχετική μόνο σημασία και αυτή μάλιστα αποκλειστικά και μόνο για μένα.
Όσο για εντολές φίμωσης...αλήθεια, τι είναι αυτό; Εξήγηση δεν χρειάζομαι...
Παρακαλώ, αν θέλετε να συνεχιστεί το θέμα, να αποκτήσουμε όλοι το πράο ύφος που προέβαλες ως παράδειγμα μίμησης...
Απάντηση με παράθεση
  #309  
Παλιά 19-01-07, 13:30
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα
Φίλε Lux, στις απαντήσεις που παραθέτεις διακρίνω κάτι πολύ άσχημο: δε μου λες πιο είναι το λάθος μου. Περιμένεις να το δω μόνος μου, κάτι που ίσως στον εσωτερισμό που ανέφερα είναι αταίριαστο (Οτι δε μπορούμε να δούμε εμείς και θεωρούμε φυσικό (η προσωπική αναζήτηση που αναφέρεις) πολλές φορές μπορούν να το δούν οι άλλοι και να μας το εντοπίσουν σαν ένα σφάλμα). Δε το λέω ειρωνικά αλλά θα ήθελα πραγματικά να μάθω.
Κοίτα, σέβομαι τους άλλους πολύ, θεωρώ οτι η ζωή μας είναι πολύ μικρή για να αναλωθεί σε μικροπρέπειες. Έτσι δεν υιοθετώ ένα πομπώδες, αόριστο, και ίσως γραφικό (κατ΄εμέ) ύφος, αλλά μέσα απο το γραπτό λόγο - όπως είπε σωστά η φίλη Διοτίμα - βλέπω μια πρόκληση : να μπορέσω να μεταφέρω γνώση, και κυρίως την αλήθεια (στο μέτρο που μπορώ φυσικά).
Θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση, λες οτι γράφω ανακρίβειες. Αλλά συγχώρεσέ με, ανακρίβεια είναι να μην εξηγείτε κάτι ικανοποιητικά, η να περιέχει μισή αλήθεια, και μισό ψέμα γενικά κάτι που αποπροσανατολίζει και παραπλανεί. Πράγμα που δεν έκανα, και ούτε πρόκειτε να κάνω.
Η πραότητα που αναφέρεις οτι είναι σκόπιμη, (αναρωτιέσαι "γιατί άραγε") να σου πω γιατί συμβαίνει. Κάθε δευτερόλεπτο της ζωής μου έχω ένα πολύ καλό φίλο που μου λέει τι να κάνω και με συμβουλεύει. Το θάνατο.
Σε γενικές γραμμές καταλαβαίνω οτι ο "τεκτονισμός" είναι ένα θέμα φορτισμένο, και καθένας μας προσπαθεί να πει την αλήθεια που γνωρίζει. Σε όλες αυτές τις σελίδες διάβασα πολλά, οι φραστικές επιθέσεις αρκετές, αυτό που ο φίλος Μιχάλης αναφέρει σαν "σφάξιμο με το βαμβάκι" κ.α. Αποτέλεσμα το θέμα να είναι λίγο πριν το κλείσιμό του, και μάλιστα αυτή τη φορά βλέπω μεγάλο δίκαιο απο τη πλευρά των συντονιστών του φόρουμ.
Ας είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #310  
Παλιά 19-01-07, 13:43
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Aγαπητε sprite
Που διάβασες τη λέξη λάθος ...
Δε νομίζω πως είπα κάτι τέτοιο....
Αυτή η λέξη )όπως και η αντίθετη της) είναι ταμπού για εμένα και προσπαθώ να μη τη γράφω και να μη τη προφέρω ποτέ (την αντίθετη εννοώ) μόνο τη σκέφτομαι ..
Και πάλι ντρέπομαι mystica όταν το κάνω....γιατί ποιος τελικά είμαι για να κρίνω τους υπόλοιπους ;
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά του κρίνω και εκφέρω άποψη ...
Αυτό που είπα και προφανώς δε πρέπει να είδες είναι ότι "σου λείπει κάτι"...
Κατά τ άλλα και γω συμπαθώ τη Διοτίμα .


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.