Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #311  
Παλιά 19-01-07, 16:12
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Νομίζω ότι σε αυτήν την κοινότητα υπάρχει μία ιδιόμορφη αντίληψη για το τί σημαίνει συντονισμός ενός θέματος. Εν πάσει περιπτώσει, να 'ναι καλά που μας ανέχονται οι άνθρωποι!

Εγώ προσωπικά, δε θα συνεχίσω να ανέχομαι τις προσβολές του LuX, ο οποίος ανίσχυρος ως χαρακτήρας προφανώς αδυνατεί να βάλει φρένο στην οργιάζουσα φαντασία του και τη μετατρέπει με ιδιαίτερη ευκολία σε συκοφαντικό γραπτό λόγο.

Τελικά, κάποιοι δεν μπορούν παρά να βλέπουν τους συνομιλητές τους σαν σκιές και καρικατούρες μίας τεράστιας συνωμοσίας που έχει εξυφανθεί για να τους καταπατήσει την ελευθερία της σκέψης τους.
Δεν είναι αλήθεια ότι κι οι άλλοι έχουν δικαίωμα σε μία άλλη άποψη.
Δεν είναι αλήθεια ότι μόνοι τους έχουν εγκλωβιστεί στα στεγανά του στενού μυαλού τους.

Όχι, έχουν δίκιο.

Χάρηκα για το μεγαλύτερο κομμάτι αυτού του ταξιδιού μαζί σας και δεν το μετανιώνω.
Εις το επανιδείν!
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #312  
Παλιά 19-01-07, 16:27
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diotima
Νομίζω ότι σε αυτήν την κοινότητα υπάρχει μία ιδιόμορφη αντίληψη για το τί σημαίνει συντονισμός ενός θέματος. Εν πάσει περιπτώσει, να 'ναι καλά που μας ανέχονται οι άνθρωποι!

Εκεί όπου υπάρχει ιδιόμορφη αντίληψη του τι είναι διάλογος, τι σεβασμός στο συνομιλητή (για να μη μιλήσω για το σεβασμό στο μυαλό του καθενός), εκεί και ο συντονισμός είναι ανάλογος. Για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους, Διοτίμα, εσύ συντηρείς αυτό το θέμα με ανακυκλώσεις και αδυναμία στο να απαντήσεις σε όλα αυτά που σε ρωτούν, παρά θεωρείς σωστότερο να κόπτεσαι περί της δήθεν αδικίας εκ μέρους των Συντονιστών (και πιο συγκεκριμένα εμού που ανακατεύθηκα) και περί της ακόμα πιο δήθεν "προστασίας" που χαρίζουμε στον Lux. Διαβάζοντας όλα αυτά που έχεις γράψει εδώ και καιρό, δεν μπορώ να διαπιστώσω καμία ατομική θέση να εκφράζεται από εσένα. Δηλαδή, για να στο πω απλά, δεν μπορώ να καταλάβω τι λες. Και το προσπάθησα, ειλικρινά και να είσαι σίγουρη πως το αντιληπτικό μου πεδίο είναι πολύ διευρυμένο κι ας μην είμαι indigo. Α και την αποκάλυψη περί του Dee και του 007 την κατέχουμε, αν και θα πρέπει να σε ευχαριστήσω που μας τη δώρισες. Μερικές υπενθυμίσεις δεν βλάπτουν. Άσε που μαθήματα περί του ορθού τρόπου συντονισμού δεν ανέχομαι, τουλάχιστον όχι με ένα τέτοιο ύφος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diotima
Χάρηκα για το μεγαλύτερο κομμάτι αυτού του ταξιδιού μαζί σας και δεν το μετανιώνω.Εις το επανιδείν!
Η χαρά είναι δική μου και δεν είμαι ειρωνικός σε αυτό το σημείο. Μπορεί να μην κατάλαβα πολλά για αυτό που συζητούσατε, αλλά κατάλαβα σε δεύτερο και αυτό είναι καλύτερο ακόμα.
Το θέμα κλειδώνεται για κάποιο χρονικό διάστημα και μετά, σε πνεύμα χριστιανικής ή μασωνικής αγάπης, θα ανοιχτεί. Εάν και εφόσον, βέβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #313  
Παλιά 02-02-07, 19:44
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Ανοίγω εκ νέου το θέμα, ελπίζοντας πως αυτή τη φορά ο διάλογος θα συνεχιστεί, με σεβασμό στο συνομιλητή και στη διαφορετικότητα της άποψης του καθενός. Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες να σεβαστούν όσους διαβάζουν το φόρουμ προκειμένου να μάθουν μερικά πράγματα. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Απάντηση με παράθεση
  #314  
Παλιά 11-02-07, 17:48
Το avatar του χρήστη Hedwig
Hedwig Ο χρήστης Hedwig δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Τελικά δεν είναι καθόλου δύσκολο να εισέλθει κάποιος στην ελληνική μασσωνία... http://www.nglgreece.org/home.asp?lang=GR
Απάντηση με παράθεση
  #315  
Παλιά 07-04-07, 03:09
Μεταφυσικόπουλος Ο χρήστης Μεταφυσικόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-03-2007
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Δεν διάβασα ολόκληρη τη συζήτηση, όντας πολύ μεγάλη. Πάντως δεν μπορούμε να γενικεύσουμε και να πούμε ότι όλοι οι Τέκτονες είναι καλοί ή κακοί. Όπως δεν μπορούμε να πούμε αυτό για τον οποιοδήποτε που ανήκει οπουδήποτε.

Η άποψη μου (που είναι φυσικά ελληπής) προέρχετε απο κάποια ελάχιστα άτομα που γνώρισα που έχουν σχέση με το Τεκτωνισμό. Αυτό που είδα απο συζητήσεις που είχα με ορισμένους δεν μου προκάλεσε το ενδιαφέρον να ενταχθώ. Νομίζω ότι έχει χαθεί πλέον το πνεύμα που μάλλον θα υπήρχε πιο παλιά. Τώρα πλέον οι περισσότεροι εντάσσονται για τις διασυνδέσεις που μπορεί να έχουν και όχι για την πνευματική τους ανέλιξη.

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν έχω αρκετό "δείγμα" για να μπορώ να γενικεύσω αυτή τη κατάσταση, κάτι τέτοιο νομίζω θα ήταν λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #316  
Παλιά 07-04-07, 04:36
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μεταφυσικόπουλος
Δεν διάβασα ολόκληρη τη συζήτηση, όντας πολύ μεγάλη. Πάντως δεν μπορούμε να γενικεύσουμε και να πούμε ότι όλοι οι Τέκτονες είναι καλοί ή κακοί. Όπως δεν μπορούμε να πούμε αυτό για τον οποιοδήποτε που ανήκει οπουδήποτε.

Η άποψη μου (που είναι φυσικά ελληπής) προέρχετε απο κάποια ελάχιστα άτομα που γνώρισα που έχουν σχέση με το Τεκτωνισμό. Αυτό που είδα απο συζητήσεις που είχα με ορισμένους δεν μου προκάλεσε το ενδιαφέρον να ενταχθώ. Νομίζω ότι έχει χαθεί πλέον το πνεύμα που μάλλον θα υπήρχε πιο παλιά. Τώρα πλέον οι περισσότεροι εντάσσονται για τις διασυνδέσεις που μπορεί να έχουν και όχι για την πνευματική τους ανέλιξη.

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν έχω αρκετό "δείγμα" για να μπορώ να γενικεύσω αυτή τη κατάσταση, κάτι τέτοιο νομίζω θα ήταν λάθος.
Καταρχήν,καλως ήρθες στην παρέα μας,Μεταφυσικόπουλε!
Φυσικά και όποιος ανήκει κάπου δεν είναι απαραίτητα καλός ή κακός και εννοείται πως δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε τους Τέκτονες λόγω έλλειψης στοιχείων.
Καταρχήν που ξέρουμε πως παλαιότερα οι Τέκτονες δεν είχαν διασυνδέσεις;Και δεύτερον ο Τεκτονισμός προσφέρει λες πραγματική πνευματική ανέλιξη στο 2007 ή και παλαιότερα;Ή απλά πρέπει όλοι να ανήκουν κάπου;Επίσης,η πνευματική ανέλιξη μπορεί να διδαχθεί άραγε;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #317  
Παλιά 12-04-07, 18:48
Το avatar του χρήστη knight_templar
knight_templar Ο χρήστης knight_templar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παιδιά έριξα μια βιαστική ματιά σε όσα γράφετε και πραγματικά βλέπω πως ενώ έχετε απίστευτη άγνοια οι περισσότεροι γράφετε ό,τι θέλετε...

Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο και το θέμα σηκώνει πολύ κουβέντα, θα πω 2-3 πραγματάκια για να τα ξεκαθαρίσουμε.

Πρώτον και κυριότερον, η μασωνία χωρίζεται σε γενικές γραμμές στην υψηλόβαθμη και στην χαμηλόβαθμη. Οι χαμηλόβαθμοι είναι η συντριπτική πλειοψηφεία και δε γνωρίζουν τίποτα απολύτως για τους ανώτερους βαθμούς. Είναι κατά κάποιο τρόπο οι απλοί "στρατιώτες γραμμής". Λειτουργούν και ως βιτρίνα για τη μασωνία. Αυτοί νομίζουν πως η μασωνία έχει να κάνει με πνευματική πρόοδο φιλανθρωπίες και αλληλοβοήθειες. Η αλήθεια όμως είναι διαφορετική κάτι που μαθαίνουν οι υψηλότεροι βαθμοί... Όπως το ότι υπάρχει ένα σχέδιο για την επιβολή της παγκόσμιας κυβέρνησης και της παγκόσμιας θρησκείας, οτι αυτοί που κινούν τα νήματα είναι Εβραίοι, και οτι οι τελετές που κάνουν οι βαθμοί 32 και 33 ειδικά είναι τελετές μαύρης μαγείας και έρχονται σε επαφή με δαίμονες.

Πρέπει λοιπόν να καταλάβετε πως σε μία οργάνωση που έχουν όρκους αίματος και σιωπής και ένα μικρό ποσοστό μόνο γνωρίζει την αλήθεια, δεν είναι εύκολο να βγει η αλήθεια προς τα έξω. Ο Μασώνος της διπλανής σας πόρτας μπορεί να είναι ένας καλός άνθρωπος και να σας λέει τα καλύτερα αλλά χωρίς να το καταλαβαίνει βοηθά τους ανώτερους να τον υποδουλώσουν στο μέλλον... Δεν γνωρίζει την αλήθεια. Στη κορυφή της πυραμίδας έχουμε μια σατανιστική καθαρά οργάνωση με σχέδια για παγκόσμια δικτατορία. Καθοδηγούν πολέμους. Χτυπούν την Εκκλησία ύπουλα και αλύπητα.

Προτείνω σε όλους σας να διαβάσετε το βιβλίο Be Wise as Serpents (history of systematic destruction of Christianity by secret societies worldwide) απο τον Springmeier. Αν το ψάξετε υπάρχει στο ίντερνετ σε μορφή pdf. Ένα πλήρες βιβλίο 765 σελίδων πλούσιο σε στοιχεία και ντοκουμέντα. Πιάνει την ιστορία όλων των μασωνικών σεκτών και δείχνει τι πραγματικά συμβαίνει. Βιβλίο που ανοίγει μάτια... Διαβάστε το και δείτε εκεί τι πραγματικά είναι η μασωνία.
__________________
Ο υπογράφων δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος.
Κάθε του κείμενο όταν αφορά πνευματικά-δογματικά ζητήματα, αντικατοπτρίζει προσωπικές και μόνο προσωπικές απόψεις γύρω απο την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη.
Στα υπόλοιπα ζητήματα, οι σκέψεις του αν και δεν μιλούν για την πίστη, σαφώς και είναι επιρρεασμένες απο την χριστιανική του θεώρηση για τον κόσμο.
Σε καμία περίπτωση δε ζητάει να προσυλητίσει κανέναν. Αλλά θα απαντήσει με ορμή σε ψέμματα,ύβρεις και ανακρίβειες εναντίον της πίστης του.
Απάντηση με παράθεση
  #318  
Παλιά 17-04-07, 16:21
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Φίλε μου κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι κάνουν οι Τέκτονες!Εσύ πως το ξέρεις;Από ένα βιβλίο;Μήπως έχεις διαβάσει και του Tex Marrs το βιβλίο περί Μασωνίας και επηρεάστηκες;Θα μελετήσουμε τον Τεκτονισμό με βάση τον χριστιανισμό...;Δεν νομίζω...
Η παγκόσμια υποδούλωση που ανφέρεις πράγματι ίσως συμβεί αλλά δεν νομίζω ότι οι Τέκτονες είναι πίσω από αυτό,αν σκεφτούμε ότι αυτοί ήταν πίσω από τη Γαλλική Επανασταση και ότι πολλοι επιστήμονες που έδωσαν τα φώτα τους ήταν Μασώνοι(στα λέω εγώ που δεν είμαι φαν της Μασωνίας,αλλά όπως και να το κάνουμε έτσι είναι..)...
Ποιοι δαίμονες;;;Δεν έχουν τι να κάνουν και επικαλούνται δαμονες;Σατανολάτρες;Γιατί;
Σίγουρα έχουν οικονομικά συμφέροντα και κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει καμια πνευματική ανέλιξη στους κόλπους τους αλλά οι κατηγορίες περί μαύρης μαγείας με πάνε σε άλλες εποχές που ακόμα η ανθρωπότητα και η Εκκλησία(Δυτική και Ανατολική)προσπαθούν να ξεχάσουν...

Ας μελετήσουμε καλύτερα τι οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα κρύβονται και για το αν ο Τεκτονισμός προσφέρει γνώση ή τύφλωση στα μέλη του...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #319  
Παλιά 18-04-07, 06:17
Μεταφυσικόπουλος Ο χρήστης Μεταφυσικόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-03-2007
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με το φίλο leo morpeus, ότι δηλαδή δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι ακριβώς γίνετε όσοι ήμαστε απ'έξω.

Όσο για το αν η πνευματική ανέλιξη μπορεί να διδαχθεί δεν ξέρω, πάντως μέχρι τώρα μόνος μου "ανελίσσομαι""...αν ανελίσομαι, τέλοσπάντον

Το ότι είπα ότι πιο παλιά ίσως να ήταν πιο κοντά στο σωστό δρόμο (ας το πούμε έτσι) ο Τεκτονισμός, ήταν καθαρά υποθετική εκτίμηση. Το στηρίζω στο ότι τα πάντα με το πέρασμα του χρόνου (οργανώσεις, θρησκείες κτλ) φαίνεται να φθείροντε και να ασχολούντε περισσότερο με υλιστικά θέματα παρά με πιο πνευματικά και ότι ίσως πλέον να κάνουν μηχανικά ας πούμε κάποιες τελετουργίες ή ότι άλλο κάνουν χώρίς να το νιώθουν πραγματικά. Επίσης σίγουρα υπάρχουν πολλοί που μάλλον θα επιθυμούσαν τις διασυνδέσεις και ίσως τα οικονομικά ωφέλη απο μια τέτοια είσοδο.
Απάντηση με παράθεση
  #320  
Παλιά 28-04-07, 04:02
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι,

Το θέμα του Τεκτονισμού έχει απασχολήσει αρκετά τον ελληνικό διαδικτυακό κόσμο, αλλά δυστυχώς τις περισσότερες φορές καταλήγει στην ίδια θλιβερή κατάσταση με την παρούσα. Εισήλθα με την ελπίδα ότι υπάρχουν κάποιοι σε τούτη την παρέα που μπορούν να αναγνωρίσουν την στοιχειώδη αλήθεια και ενδιαφέρονται ειλικρινά για το θέμα. Ως Τέκτων σας ομιλώ και απευθύνομαι σε όσους πραγματικά ενδιαφέρονται για ορθή πληροφόρηση και όχι για τύπου knight-templar παραπληροφόρηση. Ανάλογες απόψεις δυστυχώς ακούγονται περισσότερο από τις ορθές και δυστυχέστερα πολύς κόσμος πέφτει στην παγίδα. Προφανώς λόγω ευκολίας προσέγγισής τους. Θα λυπηθεί η συμπαθής τάξις των συνωμοσιολόγων αλλά δεν υπάρχει καμία παγκόσμια συνωμοσία. Μόνον αυτός που βλέπουμε κάθε μέρα στον καθρέφτη οφείλεται για την παρακμή του κόσμου μας και κανένας άλλος.
Θα λυπηθούν επίσης και όσοι περίμεναν να βρουν στον Τεκτονισμό τελετές μαύρης μαγείας, αλλά όχι δεν το εξασκούμε το είδος. Το επίπεδο συνειδητότητας που επίσης αναφέρθηκε, δεν εξαρτάται από τους βαθμούς, αλλά από τον Τέκτονα, δηλαδή τον άνθρωπο. Αν ο άνθρωπος αντιλαμβανόταν πλήρως το ιδεατό του τεκτονισμού, δεν θα χρειαζόταν κανένας βαθμός και μάλλον δεν θα χρειαζόταν ούτε και τεκτονισμός. Συγκεκριμένα, οι τρεις βαθμοί του Τεκτονισμού είναι αυτοί του Μαθητού, του Εταίρου και του Διδασκάλου, βαθμοί που αναφέρονται ως αρχαίοι. Οι υπόλοιποι αναφέρονται ως φιλοσοφικοί και λέγονται ανώτεροι μόνο λόγω του αριθμού τους και όχι της ουσίας τους. Είναι επεξηγηματικοί και όχι ανώτεροι. Άρα ο Τέκτων του τρίτου βαθμού, που τον έχει κατανοήσει στο βέλτιστο, δεν υστερεί σε τίποτα συγκριτικά με έναν Τέκτονα του 33 και άρα το συμπέρασμα του φίλου μας ότι όσοι δεν έχουν φτάσει στα μεγάλα νούμερα δεν ξέρουν αρκετά, ακυρώνεται.

Ο Κανονικός Τεκτονισμός στην Ελλάδα ή ο λεγόμενος αμιγής Τεκτονισμός, απαρτίζεται από την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος (www.grandlodge.gr), την Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος (www.nglgreece.org) και την νεοιδρυθείσα Ηνωμένη Μεγάλη Στοά της Ελλάδος (www.ugl.gr). Η Μεγάλη Στοά της Ελλάδος είναι υπεύθυνη για τους Συμβολικούς Βαθμούς του Τεκτονισμού (Μαθητής-Εταίρος-Διδάσκαλος), ενώ για τους Διδασκάλους δίδεται η δυνατότητα των λεγόμενων φιλοσοφικών βαθμών του Σκωτικού Τύπου (www.aasr.gr) ή του Τύπου της Υόρκης. Η Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ακολουθεί το Αγγλικό τυπικό.

Ο Μεικτός Τεκτονισμός απαρτίζεται από το Διεθνές Μεικτό Τεκτονικό Τάγμα <<Δελφοί>> (www.delphiorder.org) και το Διεθνές Τεκτονικό Τάγμα <<Το Ανθρώπινο Δίκαιο>> (www.droit-humain.gr).

Κανονικός ή Αμιγής Τεκτονισμός θεωρείται ο Τεκτονισμός που ακολουθεί πιστά τα αρχαία landmarks του Τεκτονισμού και δεν δέχεται γυναίκες στις στοές του.

Μεικτός, είναι ο Τεκτονισμός που δέχεται και άνδρες και γυναίκες.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.