Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #421  
Παλιά 21-08-07, 16:08
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ένας ακόμα λόγος όμως είναι γιατί δεν έχω σε ίδια μοίρα τα παιδάκια της Αφρικής με τα παιδιά της Ελλάδας
Για εμένα όλα τα παιδάκια ίδια είναι.
Τα παιδάκια στην Ελλάδα βέβαια, δεν τα βλέπω να πεινάνε να σου πω την αλήθεια, τουλάχιστον όχι όπως στην Αφρική και σίγουρα όχι για τους ίδιους λόγους.

Παράθεση:
Την προπαγάνδα του κάνει και μέσω ενός ασφαλούς μέσου..

Και δεν υπάρχει καμιά επίθεση!
Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει επίθεση
Προπαγάνδα όμως δεν κάνω
Αν κάτι σου αρέσει και σου ζητηθεί η γνώμη σου για αυτό, όπως και να το κάνεις αυτή θα είναι θετική. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι παραβλέπεις και τις άσχημες πλευρές, υπάρχουν. Το κακό είναι ότι η κριτική εστιάζεται συνήθως σε λάθος σημεία και αυτό γιατί η επιρροή του τυφλού αντιτεκτονισμού ειδικά της εκκλησίας είναι σημαντική.

Παράθεση:
Και μεις τι θα κάνουμε Μύστικ Χαρτ?Όποτε θέλουν αυτοί να ανοιχτούν εμείς θα καθόμαστε και θα ακούμε?
Να ξέρεις πάντως πως οι τέκτονες και όχι οι «τέκτονες» δεν έχουν κανένα πρόβλημα να μιλήσουν για οτιδήποτε αρκεί η συζήτηση να είναι ψύχραιμη.

Παράθεση:
Ψάχνετε συνομοσίες και απόκρυφες οργανώσεις????

Σε λάθος τόπο ψάχνετε
Δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #422  
Παλιά 21-08-07, 16:09
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Αυτό είπα εξ αρχής..Οτι δεν υπάρχει τίποτα το μυστικό στον τεκτονισμό..Τα ''μυστικά'' τους είναι πεταμένα σε βιβλιοπωλεία και σε περίπτερα..
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη burzum : 21-08-07 στις 16:11
Απάντηση με παράθεση
  #423  
Παλιά 21-08-07, 16:22
sumotori Ο χρήστης sumotori δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2007
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Νομίζω ότι εκστομίζετε με πολύ μεγάλη ευκολία τη φράση
"ξέρετε τι ακριβώς ζητάτε ?"

Αν δεν ήξερα τι πράγμα ζητάω (από τη ζωή μου),δε θα περιπλανιόμουν σε σάιτ με περιεχόμενο σαν αυτό του metafysiko.gr

Ή κάνω λάθος ?

Για να συμμετέχω σε μια συζήτηση με θέμα τον τεκτονισμό ή μασωνία ή μασονία,πάει να πει ότι έχω ψάξει γι'αυτό,πολύ προφανώς έχω συναντήσει ανθρώπους που αποκαλούν τους εαυτούς τους τέκτονες ή μασώνους ή μασόνους,πολύ πιθανόν να έχω επισκεφτεί κι εγώ ο ίδιος μία από αυτές τις περίφημες ανοικτές συγκεντρώσεις.

Επίσης η πληροφόρησή μου γι'αυτούς δεν είναι η Εσπρέσσο ούτε το Εφτά Μέρες TV,αλλά βιβλία που μιλούν για το θέμα,είτε φίλα προσκείμενα είτε όχι.

Ποιος σας είπε ότι δεν έχουμε διαβάσει άλμπερτ πάικ ? Ποιος σας είπε ότι δεν ξέρουμε τι πρεσβεύουν οι τέκτονες ή μασώνοι ή μασόνοι ??

Δείτε το και αντίστροφα : μπορεί να έχουμε τις ίδιες πηγές ακριβώς,αλλά να διαφέρει η ερμηνεία μας πάνω σ'αυτές

Εγώ πάλι από την πλευρά μου,γιατί να πιστέψω ότι ήρθε εδώ ένας τέκτονας ή μασώνος ή μασόνος και μας ανοίχτηκε κι εγώ τον "πολεμάω" ?

Κατ'αρχήν δεν κάνω πόλεμο,παραθέτω τις απόψεις μου οι οποίες διαφέρουν 180 μοίρες από αυτές των τεκτόνων ή μασώνων ή μασόνων. Αυτό είναι κακό ?
Είναι "πόλεμος" ??

Δεύτερον,ο φίλος alet μας λέει ότι έχει την ιδιότητα,αλλά αν εμένα δε μου φέρει εδώ ένα πιστοποιητικό που να το δηλώνει αυτό χωρίς αμφισβήτηση,μέχρι τότε θα παραμένει ένας αγαπητός χρήστης με το διαδικτυακό όνομα alet.
Σίγουρα,όχι τέκτονας ή μασώνος ή μασόνος (μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου).
Διατηρώ ή όχι το δικαίωμα για τις επιφυλάξεις μου αυτές ??

Ξέρω πολύ καλά ότι το σύστημα για το οποίο συζητάμε έχει αλλάξει πολλά στην πορεία,στα καταστατικά του,στους κανονισμούς του κλπ

Τώρα λέει παίρνουν και γυναίκες,κάτι που στις αρχές ήταν αδιανόητο.
Ξέρω ότι δεν εξετάζουν και τόσο την οικονομική επιφάνεια,κάτι που επίσης παλιά ήταν αδιανόητο.

Αλλά είστε σίγουροι ότι όλες οι στοές έτσι λειτουργούν ?
Είστε σίγουροι ότι ανήκετε στην ίδια στοά από την οποία ξεπηδά κάθε φορά ο καινούριος πρωθυπουργός και η καινούρια βουλή του κράτους ??

Είναι ίδιος ο Παναθηναικός με την Καλαμαριά ? Η Γιουβέντους με την Ρετζίνα ?
Όχι,είναι άλλη κλάση ο ένας,άλλη ο άλλος.

Για εξετάστε λίγο και το εξής ζήτημα : πρωθυπουργός χώρας που να ΜΗΝ είναι μέλος μασωνικής στοάς δεν υπάρχει.
Από Τατζικιστάν έως Χιλή.
Κοιτάξτε το...σας προτρέπω.

Τι σημαίνει αυτό ?

Γαι τον προσκοπισμό τι γνώμη έχετε ?




ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ : τη λέξη μασωνία και τη λέξη μασονία τις έγραφα επειδή ακόμη και οι ίδιοι οι μασώνοι ή μασόνοι δεν έχουν αποφασίσει για το ποιος ακριβώς είναι ο σωστός τρόπος γραφής.
__________________
sumo is the way to the top
Απάντηση με παράθεση
  #424  
Παλιά 21-08-07, 16:41
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό είπα εξ αρχής..Οτι δεν υπάρχει τίποτα το μυστικό στον τεκτονισμό..Τα ''μυστικά'' τους είναι πεταμένα σε βιβλιοπωλεία και σε περίπτερα..
Ποτέ δεν υπήρχαν μυστικά πέρα από κάποια σημεία αναγνώρισης που κι αυτά δεν τα χρησιμοποιεί κανένας πάρα πολλά χρόνια τώρα.

Ο τεκτονισμός δεν είχε και δεν έχει μυστικά αλλά κανείς δεν μπορεί να τον περιγράψει ή να δώσει ένα ακριβή ορισμό γιατί είναι καθαρά βιωματικός.
Στην Ελλάδα υπάρχουν περί τους 10.000 τέκτονες (σε κανονικές και αντικανονικές στοές-μεικτές κλπ) και αν τους ρωτήσει έαν προς έναν κανείς τι είναι τεκτονισμός, θα πάρει ισάριθμες απαντήσεις, κάποιες εκ των οποίων, αρκετές για να είμαι ειλικρινής, δεν θα έχουν καμία σχέση με τις αρχές του τεκτονισμού.

Παράθεση:
πολύ πιθανόν να έχω επισκεφτεί κι εγώ ο ίδιος μία από αυτές τις περίφημες ανοικτές συγκεντρώσεις
Τότε θα έχεις διαπιστωσει και ο ίδιος ότι οι "ανοιχτές συγκεντρώσεις" δεν είναι παρά κοινωνικές θεματικές συγκεντρώσεις και τίποτα παραπάνω.

Παράθεση:
Ποιος σας είπε ότι δεν έχουμε διαβάσει άλμπερτ πάικ ? Ποιος σας είπε ότι δεν ξέρουμε τι πρεσβεύουν οι τέκτονες ή μασώνοι ή μασόνοι ??
Ο Πάικ όπως και διάφοροι άλλοι τέκτονες που έχουν γράψει βιβλία εξέφραζαν την δική τους άποψη και κανενός άλλου. Ο τεκτονισμός δεν πρεσβεύει τίποτα. Ο κάθε τέκτονας προσωπικά πρεσβεύει αυτό που επιθυμεί.

Παράθεση:
Δεύτερον,ο φίλος alet μας λέει ότι έχει την ιδιότητα,αλλά αν εμένα δε μου φέρει εδώ ένα πιστοποιητικό που να το δηλώνει αυτό χωρίς αμφισβήτηση,μέχρι τότε θα παραμένει ένας αγαπητός χρήστης με το διαδικτυακό όνομα alet.
Σίγουρα,όχι τέκτονας ή μασώνος ή μασόνος (μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου).
Διατηρώ ή όχι το δικαίωμα για τις επιφυλάξεις μου αυτές ??
Απολύτως.

Παράθεση:
Τώρα λέει παίρνουν και γυναίκες,κάτι που στις αρχές ήταν αδιανόητο.
Ξέρω ότι δεν εξετάζουν και τόσο την οικονομική επιφάνεια,κάτι που επίσης παλιά ήταν αδιανόητο.
Γυναίκες δέχονται μόνο οι μεικτές στοές που θεωρούνται αντικανονικές. Οι κανονικές δεν δέχονται.
Την οικονομική επιφάνεια δεν την εξέταζαν ποτέ. Για παράδειγμα ένας από τους διασημότερους Έλληνες τέκτονες ήταν ο Σπ. Νάγος ένας άνθρωπος που έμαθε γράμματα για να γίνει τέκτονας και ποτέ δεν είχε καμία προσωπική περιουσία, όπως και πολλοί άλλοι.

Παράθεση:
Για εξετάστε λίγο και το εξής ζήτημα : πρωθυπουργός χώρας που να ΜΗΝ είναι μέλος μασωνικής στοάς δεν υπάρχει.
Από Τατζικιστάν έως Χιλή.
Κοιτάξτε το...σας προτρέπω.
Εγώ γνωρίζω πως δεν είναι έτσι. Αντιστρέφοντας τον προηγούμενο σκεπτικισμό σου νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να σου πω φέρε μου τις αιτήσεις και τα διπλώματα διδασκάλων των πρωθυπουργών της Ελλάδος από το 1974 και μετά και θα πειστώ. Αλλιώς για μένα αυτά είναι απλές εικασίες.

Παράθεση:
Γαι τον προσκοπισμό τι γνώμη έχετε ?
Ότι δεν έχει καμία σχέσημε τον τεκτονισμό. Ο Πάουελ δεν ήταν ποτέ τέκτονας.
Προσωπικά αν με ρωτήσεις τον βρίσκω φασιστικό ως θεσμό.

Παράθεση:
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ : τη λέξη μασωνία και τη λέξη μασονία τις έγραφα επειδή ακόμη και οι ίδιοι οι μασώνοι ή μασόνοι δεν έχουν αποφασίσει για το ποιος ακριβώς είναι ο σωστός τρόπος γραφής.
H λέξη μασονία είναι δάνειο από την αγγλική masonry. Παλιότερα η γραφή ήταν με ω όπως και σε πολλές ελληνοποιημένες ξένες λέξεις. Με την νέα γραμματική του 1976 το σωστό είναι με o.
Η ελληνική λέξη βέβαια είναι τεκτονισμός.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #425  
Παλιά 21-08-07, 16:51
sumotori Ο χρήστης sumotori δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2007
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Κρατάμε λοιπόν ότι πρέπει να εξετάσουμε τα βιογραφικά των πρωθυπουργών,για να βγάλουμε ένα σίγουρο συμπέρασμα.

Αν κάποιος έχει να προτείνει έναν τρόπο για να το κάνουμε εγώ είμαι μέσα.

Δε βλέπω όμως το λόγο να συνεχίσω να απαντάω,γιατί όπως έγραψα πριν,δεν μπορώ με κλειστά μάτια να εμπιστευτώ το γεγονός ότι είσαι τέκτονας αγαπητέ φίλε alet,απ'τη στιγμή που όταν ρωτάω αν έχω το δικαίωμα να είμαι επιφυλακτικός μου απαντάς "ασφαλώς".

Συγνώμη σου ζητώ,αλλά πράγματι δεν μπορώ να σε πιστέψω.

Να είσαι καλά !
__________________
sumo is the way to the top
Απάντηση με παράθεση
  #426  
Παλιά 21-08-07, 17:02
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε βλέπω όμως το λόγο να συνεχίσω να απαντάω,γιατί όπως έγραψα πριν,δεν μπορώ με κλειστά μάτια να εμπιστευτώ το γεγονός ότι είσαι τέκτονας αγαπητέ φίλε alet,απ'τη στιγμή που όταν ρωτάω αν έχω το δικαίωμα να είμαι επιφυλακτικός μου απαντάς "ασφαλώς".
Έχεις κάθε δικαίωμα να είσαι επιφυλακτικός απέναντι σε κάποιον ανώνυμο χρήστη του internet. Το ίδιο δικαίωμα φυσικά το έχουμε όλοι μας.

Θεωρείς λοιπόν εσύ ότι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσεις την συζήτηση αν δεν "θέσεις τον δάκτυλον επί τον τύπον των ήλων".
Για ποιό λόγο ;
Εδώ κάνουμε μια συζήτηση και ο καθένας εκπροσωπεί τον εαυτό του, ανταλλάσουμε απόψεις, δεν προσπαθούμε να πείσουμε για οτιδήποτε.
Τι θα άλλαζε αν έβλεπες την αίτηση μου ή το δίπλωμα μου ; Θα με ρώταγες κάτι διαφορετικό ; Θα είχαν άλλη βαρύτητα τα λόγια μου ;
Πιθανώς να ευθύνομαι εγώ, αλλά λυπάμαι αλλά αδυνατώ να το καταλάβω.

Παράθεση:
Κρατάμε λοιπόν ότι πρέπει να εξετάσουμε τα βιογραφικά των πρωθυπουργών,για να βγάλουμε ένα σίγουρο συμπέρασμα.

Αν κάποιος έχει να προτείνει έναν τρόπο για να το κάνουμε εγώ είμαι μέσα.
Ας ξεκινήσουμε με το απο που προκύπτει η δική σου γνώση ότι όλοι αυτοί που ανέφερες είναι τέκτονες. Θα είναι μια καλή αρχή.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #427  
Παλιά 21-08-07, 19:14
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

[QUOTE=alet]

Ο Πάικ όπως και διάφοροι άλλοι τέκτονες που έχουν γράψει βιβλία εξέφραζαν την δική τους άποψη και κανενός άλλου. Ο τεκτονισμός δεν πρεσβεύει τίποτα. Ο κάθε τέκτονας προσωπικά πρεσβεύει αυτό που επιθυμεί.


/QUOTE]

Κλασικότατο επιχείρημα τέκτονος που σέβεται τον εαυτό του..
Αλλά θα σε ρωτήσω κάτι προσωπικά και θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά!
Γιατί πληρώνεις 300 Ευρώ απο το υστέρημα σου?Για να πιστεύεις και να πρεβεύεις οτι θέλεις?Αυτό το κάνει κάποιος και δωρεάν απο το σπίτι του..
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM
Απάντηση με παράθεση
  #428  
Παλιά 21-08-07, 20:13
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Με κάθε ειλικρίνεια (στο παραθέτω για να μην το ξαναγράφω)

Παράθεση:
Τα σύμβολα, οι αλληγορίες, τα τυπικά, το συγκεκριμένο λεκτικό, οι συμβολισμοί κλπ. λειτουργούν ως ερεθίσματα για την εσωτερική εργασία.

Η ελευθεροτεκτονική, όπως ίσως θα ήταν πιο σωστό να λέγεται, δεν είναι ούτε σωματείο, ούτε οργανισμός ούτε κάτι άλλο τέτοιο.
Είναι η μέθοδος με την οποία προχωρά ο κάθε τέκτονας στον δρόμο την εσωτερικής πνευματικής αναζήτησης και στην εξαγωγή των δικών του προσωπικών συμπερασμάτων. Και γιατί προσωπικών ; Γιατί ο κάθε τέκτονας χρησιμοποιεί την τεκτονική μέθοδο για την εσωτερική του τελείωση σύμφωνα με την δική του άποψη.
Νοιώθω ότι προσωπικά με έχει οφελήσει πολύ. Γι' αυτό και εξακολουθώ και βρίσκομαι εκεί.

Ακόμα μόνο και μόνο οι κοινές προσλαμβάνουσες, αυτά που σίγουρα αντιλαμβάνονται και διδάσκονται όλοι (ή μάλλον οι περισσότεροι συνειδητοί) τέκτονες, θα ήταν αρκετά.
Διδαχθήκαμε να ακούμε
Διδαχθήκαμε να μιλάμε μόνο όταν έχουμε κάτι να πούμε
Διδαχθήκαμε ότι δεν υπάρχει λάθος άποψη αλλά μόνο διαφορετική άποψη
Διδαχθήκαμε να ελέγχουμε χωρίς να καταπιέζουμε τα συναισθήματα και τις παρορμήσεις μας
Διδαχθήκαμε να βλέπουμε κι όχι να κοιτάμε

Όλα αυτά δεν μας τα δίδαξε κάποιος δάσκαλος αλλά τα βιώσαμε μέσα από τις εργασίες στην στοά.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #429  
Παλιά 22-08-07, 02:29
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ ειλικρινά για την ειλικρίνια σου και την καλοσύνη σου αλετ.
Με κάλυψαν πλήρως οι απαντήσεις σου..Είθε το μονοπάτι που διάλεξες να σου φέρει ευημερία.Ευχαριστώ.
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM
Απάντηση με παράθεση
  #430  
Παλιά 22-08-07, 15:58
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Και γενικά να κάνω δύο ερωτήσεις για να ξέρω στο μέλλον..Απο την ομάδα Gateway θα ήθελα να απαντηθούν και τους προκαλώ να μη σβηστεί το μύνημα μου..

1)Σε ποιές ομάδες επιτρέπεται-ε να κάνουν προπαγάνδα μέσω το φόρουμ?

2)Πρός τι τόση άνοχη σε τόσο δόλια και οργανωμένα μέσα ώστε να γίνει η προπαγάνδα?Μόλις ειπωθεί κάποια κακή κουβέντα, η οποία χαλάει τα πολτοποιημένα μυαλά των προπαγανδισμένων,τσούπ κάποια ''τυχαία'' εγγραφή γίνεται απο κάποιον που τυγχάνει να είναι Μασώνος..Και ως επι το πλείστον γνωρίζεται και με άλλα άτομα του φόρουμ και υπάρχει πλήρης συνενόηση...

ΔΕΝ ΤΡΩΜΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ!

Και το παραπάνω μύνημα είναι ολίγον τι ειρωνικό για να μην εφησυχάζεσαι Αλετ..
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη burzum : 22-08-07 στις 15:59
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.