Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #471  
Παλιά 04-09-07, 16:30
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Και συμφωνώ και διαφωνώ φίλε μου.
Έχεις δίκιο σχετικά με τις δικές μας ευθύνες και την ανάληψη αυτών , καθώς και για την ολιγωρία που εμφανίζετε να έχουμε σε αρκετές σημαντικές στιγμές της ζωής μας , αλλά ...
Παράθεση:
Δεν βγήκα βουλευτής; (είναι και επίκαιρο) Έβγαλαν οι μασόνοι τους δικούς τους (όχι δεν με ψήφισε κανείς γιατί είμαι άχρηστος)
Δεν ξέρω αν έβγαλάν οι Μασόνοι τον δικό τους ή όχι , άλλα έχω δει (και γνωρίσει προσωπικά) αρκετούς αξιόλογους ανθρώπους που δεν τους ψήφισε κανείς (σχεδόν).
Και στη δουλεία και παντού συναντάς τέτοια παραδείγματα , φίλε μου.
Ο σοφός λαός μας άλλωστε έχει πεί "Οι φελλοί και τα σκ@τ@ επιπλέουν"...
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #472  
Παλιά 04-09-07, 16:45
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αγαπητέ Akalyptos

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα, συμφωνώ απόλυτα.

Δεν είδα βέβαια να διαφωνείς με αυτά που έγραψα... παρόλο που λες "Και συμφωνώ και διαφωνώ"
Σίγουρα όλοι οι υποψήφιοι βουλευτές που δεν εκλέγονται δεν είναι άχρηστοι, όπως και όλοι οι άνθρωποι που δεν ξεχωρίζουν ενώ το αξίζουν.

Δυστυχώς οι περισσότεροι μετέχουμε ενός συστήματος σάπιου στα θεμέλια του, στο οποίο οι άνθρωποι δεν αντιμετωπίζονται με κριτήριο την προσφορά τους και την πραγματική αξία τους, αλλά την εξαγοράσιμη - ανταλλάξιμη αξία τους.
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 04-09-07 στις 16:49
Απάντηση με παράθεση
  #473  
Παλιά 04-09-07, 17:53
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Φίλε μου η διαφωνία μου ήταν μόνο στην διαφαινόμενη γενίκευση και πουθενά αλλού.
Σχετικά με το
Παράθεση:
Δυστυχώς οι περισσότεροι μετέχουμε ενός συστήματος σάπιου στα θεμέλια του, στο οποίο οι άνθρωποι δεν αντιμετωπίζονται με κριτήριο την προσφορά τους και την πραγματική αξία τους, αλλά την εξαγοράσιμη - ανταλλάξιμη αξία τους.
θέλω μόνο να σου επισημάνω ότι το σύστημα το φτιάξαμε εμείς...
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #474  
Παλιά 04-09-07, 18:11
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο - Εμείς το φτιάξαμε*
Γι' αυτό κι έγραψα απαντώντας στον agaliarep

Παράθεση:
Μάλλον συμφωνώ με την υπογραφή σου...
Μετά την αυτοφίμωση, μήπως ήρθε η ώρα να αυτοφασκελωθούμε;!!
*Βέβαια εμείς μπορούμε και να το αλλάξουμε
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #475  
Παλιά 04-09-07, 23:06
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Φίλε burzum,

Την περίπτωση του συγκεκριμένου δεν την γνώριζα, αλλά με μια σύντομη και επιφανειακή έρευνα στο διαδίκτυο δεν είδα να διαφέρει σε τίποτα απ'όλες τις υπόλοιπες ανάλογες ιστορίες που κυκλοφορούν. Με μια απλή αναζήτηση θα βρεις αμέτρητες περιπτώσεις πρώην υψηλόβαθμων τεκτόνων που ύστερα από μια μακροχρόνια πορεία στον Τεκτονισμό μια ωραία πρωία συνειδητοποιούν ότι ο Τεκτονισμός είναι λατρεία του Σατανά, παγκόσμια οργάνωση υποδούλωσης συνειδήσεων και άλλα τέτοια γαργαλιστικά. Το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω. Αν οποιοσδήποτε ψάχνει κάτι τέτοιο στον Τεκτονισμό, φοβάμαι ότι θα απογοητευτεί.



Η ανάγκη για αλλαγή είναι προφανής για όσους έχουν μάτια για να βλέπουν. Καλό είναι όμως όταν ελπίζουμε σε αλλαγή να έχουμε και κάτι καλύτερο να προτείνουμε και αυτό το διαφορετικό να είναι και πραγματοποιήσιμο. Η καλύτερη μέθοδος που μας έχει διδάξει η ιστορία είναι αυτή των απλών και μικροπρόθεσμων στόχων, σκοπεύοντας την μακροπρόθεσμη και πλήρη μεταβολή της διάρθρωσης του συστήματος. Η άλλη, αυτή των ριζικών αλλαγών με στόχους που χρειάζονται ένα ιδιαίτερα μεγάλο χρονικό διάστημα για να εφαρμοστούν και να θεμελιωθούν αλλά επιφέρονται άμεσα, έχει αποβεί μοιραία για την ιστορική εξέλιξη της ανθρωπότητας.
Απάντηση με παράθεση
  #476  
Παλιά 05-09-07, 15:04
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η ανάγκη για αλλαγή είναι προφανής για όσους έχουν μάτια για να βλέπουν. Καλό είναι όμως όταν ελπίζουμε σε αλλαγή να έχουμε και κάτι καλύτερο να προτείνουμε και αυτό το διαφορετικό να είναι και πραγματοποιήσιμο. Η καλύτερη μέθοδος που μας έχει διδάξει η ιστορία είναι αυτή των απλών και μικροπρόθεσμων στόχων, σκοπεύοντας την μακροπρόθεσμη και πλήρη μεταβολή της διάρθρωσης του συστήματος. Η άλλη, αυτή των ριζικών αλλαγών με στόχους που χρειάζονται ένα ιδιαίτερα μεγάλο χρονικό διάστημα για να εφαρμοστούν και να θεμελιωθούν αλλά επιφέρονται άμεσα, έχει αποβεί μοιραία για την ιστορική εξέλιξη της ανθρωπότητας
Χμμμ... Φίλε μου , έδωσες τον ορισμό του σκοπου της Μασονείας. ΕΥΓΕ!!! αλλά ποιός σου είπε πως εμείς οι υπόλοιποι οραματιζόμαστε τον κόσμο με τον ίδιο τρόπο? Ποιός τους έδωσε το δικαίωμα να "χαράξουν" το δρόμο που εμείς θα ακολουθήσουμε?
Φίλε μου μπορεί να έχει δίκιο σχετικά με τις ανακρίβιες περί σχέσης Σατανισμού και Μασονείας που ακούγονται , αλλά όχι και να μας πείς ότι θα πρέπει να λυπηθούμε κι όλας τους καημένους τους Μασόνους που τους κακολογούν και δεν τους καταλαβένουν...
Όπα!!!
ΥΓ. Προς τους συντονιστές : Πιθανόν να πρέπει να γίνει συνένοση του θέματος με αυτό
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #477  
Παλιά 06-09-07, 20:37
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akalyptos
Χμμμ... Φίλε μου , έδωσες τον ορισμό του σκοπου της Μασονείας. ΕΥΓΕ!!! αλλά ποιός σου είπε πως εμείς οι υπόλοιποι οραματιζόμαστε τον κόσμο με τον ίδιο τρόπο? Ποιός τους έδωσε το δικαίωμα να "χαράξουν" το δρόμο που εμείς θα ακολουθήσουμε?
Φίλε μου μπορεί να έχει δίκιο σχετικά με τις ανακρίβιες περί σχέσης Σατανισμού και Μασονείας που ακούγονται , αλλά όχι και να μας πείς ότι θα πρέπει να λυπηθούμε κι όλας τους καημένους τους Μασόνους που τους κακολογούν και δεν τους καταλαβένουν...
Όπα!!!
ΥΓ. Προς τους συντονιστές : Πιθανόν να πρέπει να γίνει συνένοση του θέματος με αυτό

Φίλε μου,σου είπε καποιος οτι οι Μασωνοι χαραζουν την πορεια σου;Εσυ δεν εισαι ελευθερος και κανεις οτι θελεις;;Μπορεί όντως μεσα στις στοες να προγραμματιζουν και να ετοιμαζουν κατι που προκειται να συμβει αλλα εσυ τι κανεις;Χάραξε τη δικη σου πορεια και κανεις μασωνος,πολιτικος,δρακονιανος θα στην αλλαξει...

Ας παρουμε επιτελους πανω μας τις ευθυνες και ας κανουν οι μασωνοι οτι θελουν...Ας χαραξουμε λοιπον και μεις τη δικη μας πορεια...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #478  
Παλιά 07-09-07, 00:22
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Σωστός και συμφωνώ leo morpheus.
Δεν είπα ότι ακολουθώ τις "γραμμές" των άλλων (και δη Μασόνων) , είπα
Παράθεση:
Ποιός τους έδωσε το δικαίωμα να "χαράξουν" το δρόμο που εμείς θα ακολουθήσουμε?
Με "χαλάει" να με θεωρούν πιόνι που χρειάζεται την καθοδήγηση τους , άσχετα αν δεν με αγγίζουν οι απόψεις τους.
Με "χαλάει" η τάχα μου ανωτερότητα που επιδεικνύουν.
Με "χαλάει" η λογική της ομαδοποίησης και του τσουβαλιάσματος.
Και τέλος με "χαλάει" ο προσηλυτισμός!!!
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #479  
Παλιά 07-09-07, 03:07
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akalyptos
Σωστός και συμφωνώ leo morpheus.
Δεν είπα ότι ακολουθώ τις "γραμμές" των άλλων (και δη Μασόνων) , είπα

Με "χαλάει" να με θεωρούν πιόνι που χρειάζεται την καθοδήγηση τους , άσχετα αν δεν με αγγίζουν οι απόψεις τους.
Με "χαλάει" η τάχα μου ανωτερότητα που επιδεικνύουν.
Με "χαλάει" η λογική της ομαδοποίησης και του τσουβαλιάσματος.
Και τέλος με "χαλάει" ο προσηλυτισμός!!!

Δεν σε θεωρούν πιόνι που χρειάζεται τη καθοδήγηση τους γιατί απλά δεν ασχολούνται μαζί σου(και με όλους...)
Με χαλάει και μένα η ανωτερότητα αυτή που επιδεικνύουν...
Ποια ομαδοποίηση;
Δεν νομίζω ότι προσηλυτίζουν κάποιον άμεσα...έμμεσα;Τι πιστεύεις γι'αυτό;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #480  
Παλιά 07-09-07, 11:01
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Κι όμως φίλε μου , όταν θεωρείς ότι ο κόσμος είναι μια παγκόσμια σκακιέρα και εσύ έχει του αξιωματικούς και την βασίλισσα , τότε αυτομάτως οι άλλοι είναι πιόνια.
Ο προσηλυτισμός δεν έχει την έννοια του να εντάξουν νέα μέλη στους κόλπους τους.
Αλίμονο να έμπαινε μέσα ο πάσα ένας.
Έχει να κάνει με την διαμώρφωση θετικής άποψης για αυτούς και τους στόχους τους.
Μπορεί να μην μπορείς να είσαι μέλος τους αλλά μπορείς να είσαι συμπαθούντας...
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.