Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 07-02-15, 16:52
liakam Ο χρήστης liakam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2015
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλησπέρα ευχαριστω για την απαντηση.θα σε παρακαλουσα αν θελεις να μου πεις το ονομα του.ο καθενας μπορει να σχηματισει ελευθερα την αποψη του για τον καθενα και σιγουρα με φικατου κριτηρια.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 14-04-15, 14:09
white_ angel Ο χρήστης white_ angel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2015
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή προηγούμενες ζωές

Γειά σας,
θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει, θέλω να κάνω αναδρομή στις προηγούμενες ζωές μου, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως? (σσε προσωπικό μήνυμα παρακαλώ). Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 15-04-15, 14:01
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Exclamation Διαλογισμός

white_ angel
Ο διαλογισμός θα σου δώσει αυτό που χρειάζεσαι, αν τον κάνεις σωστά


Τα βήματα του διαλογισμού είναι:

1)Χαλάρωση.

-Κάθεσαι αναπαυτικά σε μια καρέκλα με την σπονδυλική σου στήλη σε ευθεία γραμμή.
-Παρατηρείς τι αισθάνεται το σώμα σου, δίνοντας προσοχή σε κάθε όργανο. Χαλαρώνεις (με όποια σειρά θες) όλους του μυς του σώματος, απο τα δάκτυλα των ποδιών εώς τη κορυφή του κρανίου. Θα πρότεινα να δώσεις έμφαση στον αυχένα και γενικά όλη την περιοχή από τον αυχένα και πάνω (πρόσωπο κ.τ.λπ.).
Απο ένα σημείο και πέρα - κατά τη γνώμη μου - ο μοναδικός τρόπος να πετύχεις περεταίρω χαλάρωση του σώματος, είναι χαλαρώνοντας τον νου.

2)Συγκέντρωση.

-Στο πρώτο βήμα, δίνουμε προσοχή στο σώμα μας, με σκοπό να το χαλαρώσουμε. Τώρα παρατηρούμε τις σκέψεις μας. Και παρατηρούμε την ψυχολογική μας κατάσταση.
Δεν κρίνουμε. Δεν προσκολλάμε σε κάποιο θέμα ή σκέψη. Τα αφήνουμε να φύγουνε. Τα παρατηρούμε σιωπηλά. Σαν ένα δωμάτιο με καπνό ο οποίος σιγά σιγά φεύγει, έτσι και ο νους πρέπει να "αδειάζει".
Αυτό πετυχαίνεται πιο εύκολα αν συγκεντρώνουμε την προσοχή μας, σε ένα συγκεκριμενο αντικείμενο. Αυτό μπορεί να είναι ένα εξωτερικό αντικείμενο, π.χ. η φωτιά ενός καιριού, ένα λουλούδι, ένα ηλιοβασίλεμα. Μπορεί να είναι μια μουσική (κλασική μουσική πάντα) π.χ. του Μπαχ, του Μπετόβεν, Μότσαρντ κ.ο.κ. Μπορεί να είναι μια προσευχή (π.χ. Πάτερ Ημών). Επίσης ένα μάντρα (δεν προτείνεται σε αρχάριους), όπως το μάντρα "ΟΜ".
Η μουσική είναι ίσως το καλύτερο εργαλείο για συγκέντρωση επειδή δεν προϋποθέτει ανοιχτά μάτια και δεν απαιτεί επίσης συγκέντρωση σε κάτι εσωτερικό που θα μπορούσε να μετατραπεί σε νοητική φλυαρία.

Προτείνω γενικά τα μάτια να είναι κλειστά (μπορούν και να είναι ανοιχτά αν το αντικείμενο συγκέντρωσης είναι εξωτερικό π.χ. ένα κερί) και υπό το άκουσμα μιας κλασικής μουσικής (κανε μου π.μ. για κομμάτια) να υπάρχει συγκέντρωση στην ΚΑΡΔΙΑ.
Σε αυτό το στάδιο ήδη, αν το προχωρήσεις, θα μπορείς να πάρεις απάντηση όσον αφορά σε κάποια ζητήματα και να αρχίσεις να αλλάζεις τον τρόπο που εσωτερικά λειτουργείς σε κάποιους τομείς.

3) Διαλογισμός.
Σε αυτό το στάδιο η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ είναι σε θέση να αποκτήσει ΓΝΩΣΗ προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.


ΣΗΜ.:
Η επεξήγηση κάθε βήματος είναι συνδυασμός της δικής μου αντίληψης του θέματος, με πράγματα που έχω διαβάσει.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 15-04-15, 14:12
white_ angel Ο χρήστης white_ angel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2015
Μηνύματα: 4
Question αναδρομή

μήπως αυτό είναι επικίνδυνο?
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 15-04-15, 14:29
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Όχι

Ο υπνωτισμός είναι εν δυνάμει επικίνδυνος, κυρίως λόγω των "επιτήδειων" αυτού του τομέα

Εγώ σου λέω πώς να κάνεις μόνη σου διαλογισμό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gnostic Student : 15-04-15 στις 14:31
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 15-04-15, 14:37
white_ angel Ο χρήστης white_ angel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2015
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή αναδρομή

συγνωμη που ενοχλω παλι, αυτό όμως θα με βοηθήσει να δω τις προηγούμενες ζωές μου?
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 15-04-15, 15:23
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Ο διαλογισμός θα σε βοηθήσει να ανακαλύψεις πράγματα τα οποία χρειάζεσαι.
Αν πράγματα τα οποία χρειάζεσαι εντοπίζονται σε προηγούμενες ζωές, τότε και αυτά
Μέσα βέβαια από την εξάσκηση σε αυτό
Κάποιος μπορεί για να φτάσει στο επίπεδο Α, να χρειάζεται τρεις μήνες, άλλος τρεις εβδομάδες και άλλος τρία χρόνια
Είναι θέμα πειθαρχίας και άλλων παραγόντων που εξαρτώνται σε σημαντικό ποσοστό απο εσένα
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 15-04-15, 15:50
white_ angel Ο χρήστης white_ angel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2015
Μηνύματα: 4
Smile αναδρομή

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 16-04-15, 20:16
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Smile

Μέσω ονείρων υπάρχει περίπτωση να γίνεται αναδρομή σε προηγούμενες ζωές?Δυο φορές έχω δει στον ύπνο μου ότι ήμουν φαντάρος και ότι ήταν δεκαετία 40 και έφευγα με τρένο.Αυτό το όνειρο το έβλεπα,στην προσπάθειά μου να ξεφύγω από κάποιους που με κυνηγούσαν,δηλαδή άλλαζε το σκηνικό και γινόμουν φαντάρος.Επίσης άλλη μια φορά,είχα δει ότι έμενα σε παλιό νεοκλασικό εποχής 1900 περίπου.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 31-05-16, 20:27
desertman7 Ο χρήστης desertman7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2014
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό κάποιος να αφήσει ενα σημάδι ή μήνυμα σε προγενέστερο χρόνο, κάτι σαν χάρτη θησαυρού ενα πράγμα, στην ζωή του (να εχει αφήσει κάτι τέτοιο σε προηγούμενη ζωή) με σκοπό να το βρεί ο ίδιος στην τωρινή του ενσάρκωση και να του μιλήσει και να τον κάνει να θυμηθεί το παρελθόν του, αφήνοντας δηλαδή έξω απο όλο αυτό την διαδικασία της αναδρομής μέσω ύπνωσης ή οτιδήποτε άλλο, το 'χετε ποτέ σκεφθεί αυτό;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη desertman7 : 31-05-16 στις 20:29
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.