Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #491  
Παλιά 12-03-15, 19:04
Giorgakis Ο χρήστης Giorgakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2015
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

με εχει επισκεφτει κι εμενα μια φορα η "Μορα" πριν 3-4 χρονια . Τελικα καποιο πορισμα βγηκε στις 50 σελιδες νηματος; Που μενει τουλαχιστον μαθαμε;

edit: το παραξενο με την δικη μου εμπειρια ειναι οτι πριν με "επισκεφτει" δεν ειχα ακουσει ποτε για αυτο το φαινομενο (συνειδητα τουλαχιστον) . Οταν αναφερθηκε σε μια συζητηση μετα απο αρκετο καιρο συνειδητοποιησα οτι το ειχα ζησει κι εγω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgakis : 12-03-15 στις 19:06
Απάντηση με παράθεση
  #492  
Παλιά 13-03-15, 08:31
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgakis Εμφάνιση μηνυμάτων
με εχει επισκεφτει κι εμενα μια φορα η "Μορα" πριν 3-4 χρονια . Τελικα καποιο πορισμα βγηκε στις 50 σελιδες νηματος; Που μενει τουλαχιστον μαθαμε;
Το δικό μου πόρισμα είναι οτι δεν μιλάμε για μια Μόρα αλλά για ένα είδος ενέργειας το οποίο πιθανόν και να προέρχεται από το ίδιο το άτομο που την βλέπει.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #493  
Παλιά 13-03-15, 09:13
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgakis Εμφάνιση μηνυμάτων
με εχει επισκεφτει κι εμενα μια φορα η "Μορα" πριν 3-4 χρονια . Τελικα καποιο πορισμα βγηκε στις 50 σελιδες νηματος; Που μενει τουλαχιστον μαθαμε;

edit: το παραξενο με την δικη μου εμπειρια ειναι οτι πριν με "επισκεφτει" δεν ειχα ακουσει ποτε για αυτο το φαινομενο (συνειδητα τουλαχιστον) . Οταν αναφερθηκε σε μια συζητηση μετα απο αρκετο καιρο συνειδητοποιησα οτι το ειχα ζησει κι εγω.
Τπ πόρισμα για μένα είναι ότι το φαινόμενο που περιγράφουν τόσοι άνθρωποι υπάρχει ως φαινόμενο και η καταγραφή σε 50 ή 150 σελίδες των περιστατικών δίνει ευκαιρία ανάλυσης. Οι εξηγήσεις που δίνονται και οι ταμπέλες που τους βάζουμε δεν αναιρούν το γεγονός του φαινομένου. Όσο για τα συμπεράσματα... γι'αυτό κουβεντιάζουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #494  
Παλιά 03-04-15, 01:43
Το avatar του χρήστη Υπόλογος
Υπόλογος Ο χρήστης Υπόλογος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2015
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Προσωπική Εμπειρία

Θα ήθελα να καταθέσω τη δική μου εμπειρία. Ισως να είναι χρήσιμη σε κάποιους και ίσως να βοηθήσει άλλους.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ:
=========

Οπως οι περισσότεροι Ελληνες, πήγαινα Εκκλησία κάθε Πάσχα στην Ανάσταση (ούτε κάν Χριστούγεννα) και αυτό γιατί δεν ήθελα να στεναχωρήσω τη μητέρα μου που είναι εξαιρετικά θεούσα.

Θεωρούσα τα της Θρησκείας παραμύθια της Χαλιμάς, τον Θεό παραμυθάκι για να τρώνε τα παιδάκια το φαγητό τους, την ΚΔ βαρετό βιβλίο παραγωγής χασμουρητών, και την ΠΔ την Ιστορία του Εβραικού Λαού με πολύ παραμύθι μέσα.

Κοινώς ήμουνα, όπως ο μέσος Ελληνας, μάλλον πολύ άπιστος και πολύ σκεπτικιστής, και δεν είχα καμμία σχέση με το Χριστιανισμό.

Οσον αφορά την προσευχή, θυμάμαι τον ευατό μου να λέει το πάτερ-ημών τουλάχιστον πέντε (5) φορές στη ζωή μου. Πέραν αυτών τίποτε σοβαρότερο.

Θα ηθελα επίσης να αναφέρω ότι όταν ήμουνα 13 με είχε στείλει η μητέρα μου Κατηχητικό :-))))) απο το οποίο έφυγα αυθημερόν αφού κατάφερα να τσακώθώ με τον Ιερέα επικεφαλής διαφωνόντας για κάποιο εδάφιο της ΠΔ (ούτε που θυμάμαι τι ακριβώς).

ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ:
===============

Το φαινόμενο που ονομάζουμε ΜΩΡΑ και στην Διεθνή Βιβλιογραφία αποκαλείται OLD HAG/SLEEP PARALYSIS μου εσυνέβαινε τακτικότατα (τουλάχιστον δυο φορές την εβδομάδα) όσο δεν πίστευα και δεν προσευχόμουν.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:
=========

Κατά την διάρκεια του ύπνου, κυρίως βραδυνές ώρες, αφού ξυπνούσα ένοιωθα όλο το σώμα μου να παραλύει και και είχα ένα είδος αντίληψης του περιβάλλοντος/χώρου το οποίο διαφέρει απο το οικείο συναίσθημα που έχουμε όταν είμαστε "κανονικά ξύπνιοι". Συνήθως η εμπειρία συνοδευόταν απο ένα είδος θορύβου που έμοιαζε με βουητό, μέσης έντασης.

Ορισμένες φορές κατά την διάρκεια της εμπειρίας, όχι πάντα, έβλεπα και διάφορες μορφές να στέκονται γύρω απο το κρεβάτι μου. Αυτές οι μορφές ήταν ύψους περίπου 60-70 πόντων, και έμοιαζαν με "αρνητικό" φωτογραφικού φίλμ ανθρώπου. Αλλες φορές έβλεπα μια μορφή ανθρώπου η οποία έφερε ένα είδος ενδύματος Καθολικού μοναστικού τάγματος με κουκούλα μόνο που στη θέση του προσώπου υπήρχε μαύρο κενό.

Τα αισθήματα που ένιωθα κατά την διάρκεια της εμπειρίας ήταν πάντοτε εξαιρετικά αρνητικά. Φόβος, κίνδυνος, και την παρουσία κάποιου αδιόρατου κακού που ήθελε να με βλάψει.

Θυμάμαι τον εαυτό μου να προσπαθεί απεγνωσμένα να προφέρει κάτι που να έχει σχέση με τη Θρησκεία προκειμένου να βγώ απο αυτήν τη κατάσταση, αλλά μου ήταν αδύνατο. :-)

Θυμάμαι να προσπαθώ να πώς "Θεός", "Χριστός" νοερά (γιατί δεν μπορούσα να μιλήσω) και αυτό ακόμα ήταν αδύνατο. Σκεπτόμουνα άλλα πράγματα, άλλες λέξεις ή έννοιες, αλλά δεν μπορούσα να φέρω στο μυαλό μου έννοιες που να σχετίζονται με την Θρησκεία.

Τελικά αυτό το πράγμα περνούσε μετά από κάποοια ώρα, με μεγάλη δυσκολία, και αφού είχα καταφέρει να "πώ" "νοερώς" διάφορα ονόματα σχετικά με τη Θρησκεία.

Είμαι άτομο σοβαρό που δεν δίνει μεγάλη σημασία σε κάτι τέτοια, και τα γεγονότα αυτά ούτε κάν με απασχολούσαν κατά τη διάρκεια της ζωής μου.

Επίσης, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ορισμένες φορές λίγα λεπτά πρίν με πάρει ο ύπνος, άκουγα γυναικείες φωνές να ψιθυρίζουν αδιόρατα το όνομα μου (ένα Αρχαίο Ελληνικό όνομα) χωρίς φυσικά να είναι κανείς άλλος στο σπίτι. Μένω σε ένα απομονωμένο σπίτι στην εξοχή.

Οταν λέω ότι είμαι σοβαρό άτομο, εννοώ ότι δεν πιστεύω σε συνομωσίες, θεωρίες συνομωσιών, μεταφυσικές μπαρούφες και πράσινα άλογα.

ΚΑΤΑΛΗΞΗ:
=========

Θα ήθελα να καταθέσω ότι, μετά απο περιστατικό που συνέβη στη ζωή μου το οποίο με ανάγκασε να γύρισω πρός την Θρησκεία, και αφού απο τότε (2012) άρχισα να προσεύχομαι καθημερινά μια φορά πρίν πάω για ύπνο και συστηματικά, σταμάτησα να έχω οποιουδήποτε είδους εμπειρία όπως οι προαναφερόμενες που θα μπορούσαν να θεωρηθούν "μεταφυσικές".

Συγκεκριμένα, πρίν πάω για ύπνο η προσευχή μου έχει ώς εξής:

1. Δευτερονομία 6:4, Χ3
2. Ψαλμός 146:5 Χ3
3. Ψαλμός 27:1 Χ3
4. Ψαλμός 125:1 Χ3
5. Ψαλμός 94:22 Χ3

Τελειώνει ώς εξής:

Ευλογημένο να είναι το Αγιο Ονομα του Θεού, Βασιλέα του Σύμπαντος, του Αγίου του Ισραήλ, του Βράχου του Ισραήλ, του "Εγω είμί ο ΩΝ", Ωσαννά, Ωσαννά, Ωσαννά, Απάλλαξε με απο τον Διάβολο, Απάλλαξε με απο τον Διάβολο, Απάλλαξε με απο τον Διάβολο, Ρύσαι ημάς απο του Πονηρού, Ρύσαι ημάς απο του Πονηρού, Ρύσαι ημάς απο του Πονηρού, Αμήν, Αμήν, Αμήν, Ναι Κύριε, Ναι Κύριε, Ναι Κύριε.
================================================== =======

Θα συμβούλευα όποιον ταλαιπωρείται απο αυτήν την ιστορία να δοκιμάσει την ανωτέρω προσευχή.

Προσωπική Αποψη για το Φαινόμενο:
============================

Εχω διαβάσει τα σχετικά με το φαινόμενο όπως περιγράφονται στην διεθνή βιβλιογραφία. Υποστηρίζεται ότι το φαινόμενο ωφείλεται σε εγκεφαλική βλάβη.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι αυτό ισχύει, επειδή εάν ίσχυε, εγώ θα έπρεπε να συνεχίσω να έχω τις ώς ανω εμπειρίες ανεξάρτητα έάν προσεύχομαι δια των Ψαλμών της ΠΔ, της ΚΔ, ή εάν απαγγέλω στίχους απο τα Pokemon ή το Kung Fu Panda πρίν πάω για ύπνο.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη IMHO πρόκειται για όντα τα οποία η Εκκλησία ονομάζει "δαίμονες" και άλλοι "πνεύματα". Νομίζω ότι σκοπό έχουν να κάνουν κακό και με κάποιο τρόπο να "μπούν" μέσα στο σώμα μας εξού και οι "εμπειρίες".

Δεν μ'ενδιαφέρει το πώς θα το πάρετε, βασικά έχω περάσει το στάδιο εκείνο το οποίο μ'ενδιαφέρει η γνώμη του κάθε τυχόντα.

Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι είμαι αθλητής part-time, δεν πίνω αλκοόλ, δεν παίρνω ναρκωτικά και δεν έχω προβλήματα υγείας. Επισης είμαι επαγγελματίας, και έχω μια σταθερή και σοβαρή δουλειά η οποία έχει μεγάλες ευθύνες.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιον με το παρών.
Απάντηση με παράθεση
  #495  
Παλιά 03-04-15, 08:41
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

-Είμαι άτομο σοβαρό που δεν δίνει μεγάλη σημασία σε κάτι τέτοια, και τα γεγονότα αυτά ούτε κάν με απασχολούσαν κατά τη διάρκεια της ζωής μου.

Υπόλογος, δεν είσαι σοβαρό άτομο. Αν ήσουν σοβαρό άτομο δεν θα έγραφες τα παρακάτω:

-Το φαινόμενο που ονομάζουμε ΜΩΡΑ και στην Διεθνή Βιβλιογραφία αποκαλείται OLD HAG/SLEEP PARALYSIS μου εσυνέβαινε τακτικότατα (τουλάχιστον δυο φορές την εβδομάδα) όσο δεν πίστευα και δεν προσευχόμουν.

Πρώτα απ' όλα μιλάμε για την Μόρα και οχι για την Μώρα ή τα μωρά ή οτι άλλο εννοείς. Δεν υπάρχει διεθνής βιβλιογραφία που να συσχετίζει μεταφυσικά θέματα με νευρολογικά/ψυχιατρικά. Για τα πρώτα οι ερμηνίες βασίζονται σε υποκειμενικές εκτιμήσεις και δεδομένου οτι ο χώρος είναι αβαθή θολά νερά, όποιος και να είσαι, θα δώσεις την δικά σου ερμηνεία, που δεν έχει καμία υπόσταση αντικεμενικότητας.

-Οταν λέω ότι είμαι σοβαρό άτομο, εννοώ ότι δεν πιστεύω σε συνομωσίες, θεωρίες συνομωσιών, μεταφυσικές μπαρούφες και πράσινα άλογα.

-Κατά την ταπεινή μου γνώμη IMHO πρόκειται για όντα τα οποία η Εκκλησία ονομάζει "δαίμονες" και άλλοι "πνεύματα". Νομίζω ότι σκοπό έχουν να κάνουν κακό και με κάποιο τρόπο να "μπούν" μέσα στο σώμα μας εξού και οι "εμπειρίες".

Ποιές είναι οι θεωρίες συνομωσιών, οι μεταφυσικές μπαρούφες και τα πράσινα άλογα; Ολα αυτά που πιστεύουν ο άλλοι; Γιατί για κάποιους άλλους, μεταφυσικές μπαρούφες είναι αυτά που λεει η εκκλησία. Τα οποία αναπαράγεις εσύ, και το χειρότερο σε ελεύθερη μετάφραση. Πάντα imho.

-Δεν μ'ενδιαφέρει το πώς θα το πάρετε, βασικά έχω περάσει το στάδιο εκείνο το οποίο μ'ενδιαφέρει η γνώμη του κάθε τυχόντα.

-Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι είμαι αθλητής part-time, δεν πίνω αλκοόλ, δεν παίρνω ναρκωτικά και δεν έχω προβλήματα υγείας. Επισης είμαι επαγγελματίας, και έχω μια σταθερή και σοβαρή δουλειά η οποία έχει μεγάλες ευθύνες.

Με το καλημέρα που συστήνεσαι σε ενα φόρουμ, εσύ ο χρήστης με την 1 δημοσίευση, μας πετάς στα μούτρα οτι δεν σε ενδιαφέρει η γνώμη του κάθε τυχόντα, και απο κάτω πετάς και ενα μίνι βιογραφικό, το οποίο μπορώ να σου πω πολύ ευγενικά οτι δεν μας ενδιαφέρει τι πιστεύεις εσύ για τον εαυτό σου. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι ακριβώς έκανες με όλα τα παραπάνω, θα σου έλεγα οτι εσύ είσαι ο πρώτος τυχόντας εδω μέσα, και εκεί βρίσκεται το πρόβλημά σου και οχι στην Μόρα, στην Μώρα, στους Σατανάδες της εκκλησίας, και στους αυτοσχέδιους παραεκκλησιαστικούς εξορκισμούς.

-Θα συμβούλευα όποιον ταλαιπωρείται απο αυτήν την ιστορία να δοκιμάσει την ανωτέρω προσευχή.
-Ελπίζω να βοήθησα κάποιον με το παρών.

Δεν ξέρω ούτε αν βοήθησες τον εαυτό σου. Αν πάντως θέλεις να μιλήσεις σοβαρά για μεταφυσικά θέματα, πάρτο αλλιώς το πηδάλιο, γιατί έτσι πάει ντουγρού να βρεί στην προβλήτα. Εντάξει κ. επικελευστά;
__________________
Abyssus Abyssum Invocat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 03-04-15 στις 08:44
Απάντηση με παράθεση
  #496  
Παλιά 15-04-15, 13:30
Το avatar του χρήστη lucid
lucid Ο χρήστης lucid δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2004
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Υπόλογος ενδιαφερον το μηνυμα σου και καλως ηρθες!αυτό με τις γυναικειες φωνες το εχω παθει κ εγω πριν με παρει ο υπνος και μου συμβει περιστατικο μορας αλλα εμενα ουρλιαζαν μεσα στο αυτι μου σε μια περιεργη γλωσσα.δεν ξερω καν αν υπηρξε η αν υπαρχει.η προσευχη πιανει και εγω αν θυμαμαι καλα το πατερ ημων ειχα πει κ ειχε διαλυθει το "ονειρο".
Heretic γιατι τετοια επιθεση βρε δε χρειαζοταν.
Απάντηση με παράθεση
  #497  
Παλιά 15-04-15, 16:50
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

lucid δεν ήταν επίθεση. Επίθεση δεχτηκαμε εμείς (οι συμμετέχοντες σε αυτό το θέμα) και εγώ έτυχε και ανταπάντησα. Αν δεν μπορείς να διακρίνεις το υπεροπτικό, αφ' υψηλού και απαξιωτικό ύφος του παραπάνω χαρακτήρα, δεν σε εμποδίζει κανένας να προσπαθήσεις να συζητήσεις μαζί του. Αν και νομίζω οτι δεν τον ενδιαφέρει η συζήτηση, εσύ πάντως κάνε οτι νομίζεις.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #498  
Παλιά 15-04-15, 19:00
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2013
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Αυτες οι σκιες που ειδες υπολογε ειναι ατομα που βλεπεις σε αυτη τη ζωη μετα το θανατο τους...
Ολοι αυτοι που χειραγωγουν,αδικουν,κανουν κακο,εκμεταλλευονται κτλ
,ολοι αυτοι γινονται σκιες στην αλλη ζωη. Χανουν το διαφανες ενεργειακο σωμα τους .
Τρεφονται με αιμα για αυτο και βλεπεις ανθρωπους που εχουν επιθανατιες εμπειριες να αναφερουν την παρουσια τους σαν το χαρο.

Την πρωτη φορα που επαθα μορα,ηταν μια μαυρη γυναικεια παρουσια και με εμποδιζε να βγω απο το σωμα μου...
Χανουν τη μοναδικοτητα της ψυχης τους για αυτο και ομοιαζουν ολοι .

Δεν ειναι παιχνιδι του μυαλου.Ο Λαο Τσε ελεγε το ιδιο.Οι εμπειριες πλεον ειναι πολλαπλες. Αν αυξησεις την ουσια σου (ψυχικη συνειδητη θεληση και προσοχη)
μεσα απο διαφορες πρακτικες αλλα και στην καθημερινοτητα ,ολα αυτα θα φυγουν.
Απάντηση με παράθεση
  #499  
Παλιά 15-04-15, 19:02
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2013
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Οσον αφορα για την προσευχη,οι λεξεις ειναι παντοδυναμες.
Αν οι λεξεις δεν ηταν παντοδυναμες,δεν θα ειχες τα δελτια των 9
να βροντοφωναζουν παρουσιαζοντας κατι απατηλο και ψευτικο σαν αληθινο.
Γιατι αυτη δεν ειναι η πραγματικοτητα.Η πραγματικοτητα ειναι αλλιως και
εμεις την οριζουμε αφηνοντας πισω τις σκοτεινες σκεψεις και τα εμποδια .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosfromlydian : 15-04-15 στις 19:04
Απάντηση με παράθεση
  #500  
Παλιά 15-04-15, 22:01
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Σωστός ο Πάνος! Εχεις υπόψη σου συγκεριμένα λόγια του Λαο Τσε σχετικά με το θέμα αυτό;
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.