Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 09-07-14, 17:35
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

η δικη μου θεωρια ειναι, οτι αυτο το πλεγμα, δεν χρειαζεται, να του βαλει καποιος χερι για να δημιουργησει επαναλαμβανομενα γεγονοτα!! μπορει κ απο μονο του...


κατι σαν το συλλογικο ασυνειδητο, τα ακασσικα αρχεια, πειτε το οπως θελετε...


σκεφτητε οτι υπαρχει κ το ιντερνετ πλεον, που οποιαδηποτε ειδηση μεταφερεται μεσα σε λιγα λεπτα, στην ακρη της γης....υπαρχει λοιπον σαν πληροφορια μεσα στο συλλογικο ασυνειδητο κ οταν το διαβαζουμε κ σαν ειδηση, μεταφερεται κ στο συνειδητο, κ αυτη η πληροφορια πλεον, επηρρεαζει πιο πολλους απο οσο θα επρεπε, κ εχουμε πιο πολλα επαναλαμβανομενα συμβαντα....


ο ανθρωπος, καλως η κακως, ειναι δημιουργος των παντων γυρω του...


ελπιζω να μην σας μπερδεψα κ να εγινα κατανοητη....ευχαριστως να απαντησω σε αποριες...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 09-07-14, 20:12
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη μου demi σε ευχαριστώ που μου θύμισες αυτό το θέμα του Arga_Star-clad
που είχα διαφωνήσει και ανέφερα...
"Εδώ δύναται να λεχθούν πολλά αλλά πιστεύω πως πρέπει να "αλλάξουμε"
κάποιες λέξεις...
Η πληροφορία σαν γνώση
Η νοόσφαιρα σαν Ακασικά Αρχεία.....
Επίσης μια και ομιλούμε για το Σύμπαν να ομιλούμε για την Συμπαντική γνώση..
Η αλλαγή αυτή που ανέφερα είναι γιατι κάποιοι προσπαθούν να αλλάξουν
τις Αρχαίες Λέξεις με άλλες (μεταμοντέρνες ????) και αυτό είναι κάτι
που μπερδεύει...
"

Ειδικά για το πληροφοριακό Σύμπαν η για την νοόσφαιρα η άποψή μου είναι
πως εννοούμε τα Ακασικα Αρχεία..
Νομίζω πως η αλλαγή της όποιας κατάστασης ακόμα και εναλλαγής μεταξύ
2 Συμπάντων είναι παράλογη κατά την αποψή μου.. Αλλά υπάρχει και το
θεωρητικό παράδοξο στο να αλλάξεις κάτι θα καταρρεύσουν κάποιοι...
Δεν είναι μόνο αυτό εάν υπάρχουν πολλοί παράλληλοι κόσμοι τι γίνεται τότε ;;;;;;
Νομίζω πως το παρόν θέμα το βλέπω σε μεταφυσική βάση παρά με
επιστημονικότητα....
Έχω κάποια στοιχεία οπότε θα ψάξω να τα βρώ και θα τα καταθέσω...
Βέβαια τριγυρίζει στο μυαλό μου και οι δικές σου αναφορές φίλη demi θα το
ψάξω αυτό αρκετά γιατί μου έβαλες το ζιζάνιο για το θέμα..


Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-07-14, 23:17
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Προεπιλογή

Μιας και αναφέρθηκαν τόσα και πήρε και αρκετό χρονικό διάστημα , θα ήθελα να κάνω μια μικρή προσθήκη στο όλο θέμα. Ελπιλζω να μην βιαστούν μερικοί / ές να αξιολογήσουν βιαστικά. Αρκετά ενωρίτερα από την φαινομενική - κατ εμέ - έξαρση αναλόγων συμβάντων , βγαίνουν κάποιες ταινίες που πραγματεύονται "εφάμιλλα" γεγονότα. Μια εξ αυτών είχε να κάνει με τον χρόνο, την " εξαγορά" ή "αγορά" πολύτιμων στιγμών, την επαναληψιμότητα και την δυνατότητα παρέμβασης και αρκετές ακόμα.. Συνήθως έπεται μια περίοδος όπου κάποιοι κριτικοί τις "κράζουν" , το κοινό τις αποθεώνει βάση εισπράξεων και κάποιοι άλλοι ασχολούνται με τις προεκτάσεις των δημιουργών τους σε πολλά επίπεδα, μεταφυςικά, επιςτημονικά κ.ο.κΤο περίεργο σ αυτή την ιστορία είναι πως οι συμπτώσεις παραείναι πολλές..
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 10-07-14, 08:56
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

αγαπητε avatar,

το θεμα εχει τεραστιες προεκτασεις αν το ψαξεις!! γιατι γινεται τωρα αυτο κ οχι πιο παλια? τι σημαινει αυτο για την ανθρωποτητα? που θα μας οδηγησει?

για τα παραλληλα συμπαντα, ναι μεν εχει σχεση με το θεμα μας, αλλα καλυτερα, ας τα αναλυσουμε σε ενα αλλο τοπικ, για να μην μπερδευτουμε!


φιλη viper,

σωστο αυτο που αναφερεις!! δεν εισαι η μονη που το εχει προσεξει!!

ειναι κ αυτο απο μονο του ενα περιεργο φαινομενο προς μελετη...κ ειδικα η συγκεκριμενη ταινια που αναφερεις!! με τον τομ κρουζ αν θυμαμαι?

εχεις καποια γνωμη γιατι συμβαινει?
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 10-07-14, 12:56
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να αναφερθώ στο σημείο που η φίλη Viper αναφέρει....
"Το περίεργο σ αυτή την ιστορία είναι πως οι συμπτώσεις παραείναι πολλές.. "
και η επανάληψη ομοειδών δυστυχημάτων είναι κάτι περισσότερο απο τυχαίες...

Φίλη demi ναι έχεις δίκιο πως μπορεί πως το θέμα που ανέφερες ίσως θα
πρέπει να το αναλύσουμε σε κάποιο άλλο τόπικ....

Βέβαια θα σας παρακαλούσα εαν πέσει στην αντίληψη σας μια επανάληψη
κάποιων γεγονότων να τα καταθέσετε....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 11-07-14, 09:52
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Προσωπική μου άποψη είναι πως δεν μπορεί κανείς να αναρωτιέται το γιατί αυτό συμβαίνει τώρα και όχι πιο παλιά. Παλαιότερα, δεν υπήρχαν μέσα μαζικής μεταφοράς (αεροπλάνα, τρένα κλπ) ενώ επίσης δεν υπήρχαν μέσα μαζικής πληροφόρησης με τη σημερινή μορφή. Οπότε είναι λογικό να μην υπήρχε ευρεία πληροφόρηση για μια πλημμύρα ή ένα σεισμό που σκότωσε εκατοντάδες ανθρώπους στην άλλη πλευρά του πλανήτη. Ένα μείγμα των παραπάνω απαντά αμέσως αμέσως στο παραπάνω ερωτηματικό.

Επί της ουσίας όμως, τα δεδομένα της συγκεκριμένης αναζήτησης με κάνουν να σκεφτώ πως δεν υπάρχουν δεδομένα. Πόσο μεγάλο πρέπει να είναι ένα δυστύχημα? Ποιό είναι το ελάχιστο ή το μέγιστο χρονικό διάστημα μεταξύ δύο δυσττυχημάτων? Ποιά από αυτά λαμβάνουμε υπόψη? Αυτά που προκαλεί ο ανθρώπινος παράγοντας ή μόνο η φύση? πχ. κοιτάμε μόνο τις πλημμύρες ή υπολογίζουμε πως δεκάδες παλαιστίνιοι σκοτώνονται την ώρα που όλος ο κόσμος βλέπει μουντιάλ?

Για τις γνώσεις που έχει κατακτήσει ο άνθρωπος μέχρι αυτή τη στιγμή, τα υπόψη γεγονότα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν τίποτα άλλο παρά τυχαία και ουδεμία σχέση μπορεί να υπάρχει μεταξύ τους. Αλλά αυτό ισχύει αυτή τη στιγμή... στο μέλλον βλέπουμε. Και εξηγούμαι... αυτή τη στιγμή, ο τρόπος που γυρίζουν τα μπαλάκια καθώς και το ποιό από αυτά θα βγει στην κλήρωση του τζόκερ είναι κάτι το εντελώς τυχαίο. Εάν όμως μπορέσουμε να βάλουμε τεράστιους σε δυνατότητες υπολογιστές να κάνουν άπειρους υπολογισμούς σε νανοδευτερόλεπτα των νανοδευτερολέπτων μετρώντας το βάρος, τον αέρα τι συνθήκες του χώρου κλπ κλπ κλπ, τότε θα μπορούμε να πούμε ποιοί αριθμοί θα βγουν.Μέχρι τότε λοιπόν, η κουβέντα για τα παράλληλα σύμπαντα δεν λέει κάτι και ειδικά σε εμένα που δεν έχω και τις σχετικές γνώσεις (ie δεν είμαι Φυσικός).

Ως εκ τούτου, χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, το ότι κάποιος συνδέει ένα δυστύχημα με ένα άλλο επιμένοντας άκριτα και άλογα πως υπάρχει κάποια σχέση ή αλληγορία, μας οδηγεί σε αυτό που οι ειδικοί αναφέρουν ως πόλωση επιβεβαίωσης. Λίγα λόγια:

"Η Πόλωση Επιβεβαίωσης αναφέρεται σε ένα τύπο επιλεκτικής κρίσης όπου κάποιος έχει την τάση να παρατηρεί και να ψάχνει για εκείνα τα οποία φαίνονται να επιβεβαιώνουν τις απόψεις του, ενώ να αγνοεί, να μην ψάχνει, ή να υποτιμά την αξία εκείνων που αντιτίθενται στις αντιλήψεις του".

"Η τάση του να δίνουμε περισσότερη σημασία και βάρος σε δεδομενα που υποστηρίζουν τις απόψεις μας απ'ότι σε αντίθετα δεδομένα, είναι ιδιαίτερα επιβλαβής όταν οι απόψεις αυτές είναι κάτι περισσότερο από προλήψεις.Αν οι απόψεις μας βασίζονται πάνω σε αδιαμφισβήτητα δεδομένα και πειραματικά αποτελέσματα, η τάση του να δίνουμε περισσότερη προσοχή και βαρύνουσα σημασία σε πράγματα που επιβεβαιώνουν τις πεποιθήσεις μας, κατά κανόνα δεν μας παρασύρει.Από την άλλη, αν εθελοτυφλούμε απέναντι σε δεδομένα που πραγματικά απορριπτουν μια αγαπημένη μας άποψη, έχουμε περάσει την γραμμή που χωρίζει την λογική από την στενοκεφαλιά".

Με ένα απλό ψάξιμο στο διαδίκτυο θα βρείτε όλα τα παραπάνω. Αν θέλετε να παραπέμψω σε ιστοσελίδες να το κάνω αλλά δεν ξέρω αν είναι θεμιτό. Επαναλαμβάνω, μην προσβληθεί κανείς... λένε πως το παθαίνουν και οι κοινωνιολόγοι στις έρευνές τους. Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 11-07-14, 10:29
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

δυστυχως συνεχιζεται...

http://www.tribune.gr/world/news/art...8-pedakia.html


αγαπητε bernie, οταν ρωταω γιατι συμβανει τωρα κ οχι πιο παλια, εννοω τα δυο τελευταια χρονια, κ οχι τοσο παλια οσο το πας εσυ....


μιλαμε για το συγκεκριμενο φαινομενο κ δεν μπορουμε να βαλουμε μεσα ολους τους θανατους της γης...θανατοι παντα συνεβαιναν κ παντα θα συμβαινουν, οπως κ πολεμοι, δυστυχως...κ οπως κ ατυχηματα θα συνεχισουν να συμβαινουν...εμεις μιλαμε για τα επαναλαμβανομενα ατυχηματα, κ οχι μονο, ειμαι σιγουρη πως υπαρχουν κ αλλα συμβαντα που επαναλαμβανονται....


αν ολοι οι ανθρωποι, κ οι επιστημονες, ηταν τοσο ορθολογιστες, τιποτα δεν θα ειχε ανακαλυφθει!!!!


λες πως δεν εισαι φυσικος κ επομενως αυτη η συζητηση δεν σου προσφερει τιποτα...αυτο ομως ισχυει μονο για σενα...για καποιον αλλο, μπορει να του προσφερει πολλα....οποτε μη διακοπτεις τον συνειρμο μας για να πεις οτι δεν σε ενδιαφερει το θεμα..

απο την αλλη ομως, μαλλον εισαι ψυχολογος, καθως βρηκες κ το συνδρομο που οδηγουνται οσοι ολοι ασχολουνται με παρομοια θεματα!!!


χωρις θεληση να σου επιτεθω, η να σε προσβαλλω...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 11-07-14, 11:27
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
....μας οδηγεί σε αυτό που οι ειδικοί αναφέρουν ως πόλωση επιβεβαίωσης. Λίγα λόγια:

"Η Πόλωση Επιβεβαίωσης αναφέρεται σε ένα τύπο επιλεκτικής κρίσης όπου κάποιος έχει την τάση να παρατηρεί και να ψάχνει για εκείνα τα οποία φαίνονται να επιβεβαιώνουν τις απόψεις του, ενώ να αγνοεί, να μην ψάχνει, ή να υποτιμά την αξία εκείνων που αντιτίθενται στις αντιλήψεις του".

"Η τάση του να δίνουμε περισσότερη σημασία και βάρος σε δεδομενα που υποστηρίζουν τις απόψεις μας απ'ότι σε αντίθετα δεδομένα, είναι ιδιαίτερα επιβλαβής όταν οι απόψεις αυτές είναι κάτι περισσότερο από προλήψεις.Αν οι απόψεις μας βασίζονται πάνω σε αδιαμφισβήτητα δεδομένα και πειραματικά αποτελέσματα, η τάση του να δίνουμε περισσότερη προσοχή και βαρύνουσα σημασία σε πράγματα που επιβεβαιώνουν τις πεποιθήσεις μας, κατά κανόνα δεν μας παρασύρει.Από την άλλη, αν εθελοτυφλούμε απέναντι σε δεδομένα που πραγματικά απορριπτουν μια αγαπημένη μας άποψη, έχουμε περάσει την γραμμή που χωρίζει την λογική από την στενοκεφαλιά". ....
Αυτό σχετίζεται με την "αποφήνεια" http://en.wikipedia.org/wiki/Apophenia - θέλοντας να δούμε σχέσεις ανάμεσα στα πράγματα είναι κάτι που πρέπει να έχουμε υπόψη για να μην γελιώμαστε. Καλός ο σκεπτικισμός. Ταυτόχρονα όμως να είμαστε σκεπτικιστές και για τον σκεπτικισμό! Μην μας τυφλώνει έτσι ώστε να μη βλέπουμε το προφανές "μην τυχόν και επιβεβαιώνει τις απόψεις μας!"

Χρειάζεται κάποια ισορροπία.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 11-07-14, 12:59
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Πόσο τσαντίζομαι όταν με λένε ορθολογιστή! Είμαι ένα από τα πιο ρομαντικά ζώδια κι εσύ βρε Demi με λες ορθολογιστή... καλυτερα να με έβριζες δλδ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοω τα δυο τελευταια χρονια, κ οχι τοσο παλια οσο το πας εσυ
νομίζω πως πάντα συνέβαιναν σχετικά γεγονότα. Που στηρίζεις πως πριν 2 χρόνια δεν γίνονταν ατυχήματα? Τον Δεκέμβρη του 2012 πχ 20 παιδάκια δολοφονήθηκαν σε σχολείο στο κονενκτικαν από έναν τύπο που οπλοφορούσε.. Έρχεσαι στα λόγια μου όμως. Βάζεις δεδομένα σαν και αυτά που ζητά ο avatargr-1, δλδ χρόνικη απόσταση ατυχημάτων, είδος αυτών κλπ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλαμε για το συγκεκριμενο φαινομενο κ δεν μπορουμε να βαλουμε μεσα ολους τους θανατους της γης...θ
Ποιό είναι το συγκεκριμένο φαινόμενο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
κ οπως κ ατυχηματα θα συνεχισουν να συμβαινουν...εμεις μιλαμε για τα επαναλαμβανομενα ατυχηματα
Από τη στιγμή που θα συνεχίσουν να υπάρχουν ατυχήματα, μοιραία λοιπόν θα είναι επαναλαμβανόμενα. Πόσο κοντά όμως εννοείς εσύ ότι θα πρέπει να είναι τα ατυχήματα για να χρήζουν τέτοιας μελέτης όπως αυτής εδώ??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι σιγουρη πως υπαρχουν κ αλλα συμβαντα που επαναλαμβανονται
κι εγώ, πώς εξηγείται όμως αυτό?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ολοι οι ανθρωποι, κ οι επιστημονες, ηταν τοσο ορθολογιστες, τιποτα δεν θα ειχε ανακαλυφθει!!!!
Από την άλλη όμως οι ανακαλύψεις δεν έγιναν μόνο επειδή κάποιοι ήταν απλώς ρομαντικοί (δεν το λέω με την κακιά έννοια). Συμφωνώ γενικότερα πως χρειάζεται ένας out of the box way of thinking γενικότερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
λες πως δεν εισαι φυσικος κ επομενως αυτη η συζητηση δεν σου προσφερει τιποτα...
δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Είπα πως η εξήγηση των παράλληλων συμπάντων δεν μου λέει κάτι ως εξήγηση του φαινομένου των ατυχημάτων.η εξήγηση αυτή έχει την ίδια ακριβώς βαρύτητα με την άποψη της θειάς του γείτονά μου από τη Γαστούνη πως, όλα αυτά γίνονται επειδή ο Θεός μας "παραείδε" και πως ετοιμάζει την καταστροφή μας, τη Δευτέρα Παρουσία κλπ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε μη διακοπτεις τον συνειρμο μας για να πεις οτι δεν σε ενδιαφερει το θεμα..
ποιόν συνειρμό ακριβώς...? Επαναλμαβάνω... δεν είπα ότι δεν με ενδιαφέρει το θέμα γκρρρ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
απο την αλλη ομως, μαλλον εισαι ψυχολογος, καθως βρηκες κ το συνδρομο που οδηγουνται οσοι ολοι ασχολουνται με παρομοια θεματα!!!
χαχαχα καμία σχέση! Δεν ξέρω καν αν η έννοια σύνδρομο είναι η σωστή.

Αυτό που ξέρω είναι ότι συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους. Πχ. ένας φανατικός οπαδός του ΠΑΟ πάντα θα πιστεύει ότι όλα τα πρωταθλήματα του Ολινβιακού είναι στημένα και πως άδικα τα κατακτά, ακόμη και αν του παρουσιάσεις στοιχεία πως ο ίδιος ο ΠΑΟ πχ συνέβαλε άμεσα η έμμεσα για τους δικούς του λόγους σε κάτι τέτοιο. Παρομοίως, ένας φανατικός χριστιανός ορθόδοξος δεν θα δεχτεί ότι και να του πεις εναντίον της θρησκείας του γιατί έχει ένα σταθερό και ακούνητο τρόπο σκέψης που δεν τον απομακρύνει απο τη συγκεκριμένη ιδεοληψία.Σε ένα άλλο θέμα, όσο και αν προσπάθησαν κάποιοι να πείσουν τον άμεσα ενδιαφερόμενο πως, τα γκράφιτι τα κάνουν απλοί άνθρωποι, αυτός συνέχιζε να αμφιβάλει και να θεωρεί πως δεν έχει εξηγηθεί ο τρόπος που αυτά γράφονται σε ψηλά σημεία. Μα ακόμη και εδώ, μόλις τώρα, η άποψη μου όπως αυτή εκφράστηκε με κάποιες αχνές ενδείξεις ορθολογισμκού (βλ. παράδειγμα με μπαλάκια του τζοκερ) απορρίφθηκε από εσένα άκριτα εντελώς και μάλιστα μου πρότεινες να αποχωρήσω για να μην ενοχλώ τον τρόπο σκέψης σας!!!

Κατάλαβες που αναφέρεται λοιπόν η Πόλωση Επιβεβαίωσης?? Όπως λένε και οι ειδικοί επί του θέματος, εάν κάποιος δίνει ιδιαίτερη σημασία στο γεγονός πως κακοτυχίες, γκρίνιες κλπ συμβαίνουν πχ μόνο τις ημέρες που έχει γεμάτο φεγγάρι, αυτός τείνει να αγνοεί τα σχετικά φαινόμενα που συμβαίνουν τις υπόλοιπες ημέρες. "Μεταφράζοντας" το στο θέμα μας, θα μπορούσαμε να πούμε πως κάποιοι εδώ μέσα ψάχνουν να βρουν και είναι σίγουροι για την ύπαρξη συσχετισμού των διαφόρων δυστυχημάτων ενώ τείνουν να αγνοούν μια άλλη άποψη πχ της τυχαιότητας των γεγονότων (που ανήκει σε έναν άλλο ίσως πόλο σκέψης ο οποίος δεν τους επιβεβαίωνει).
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 11-07-14, 13:08
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

βρε μπερνι μου, τα χεις κανει λιγο αχταρμα...ποιος ειπε οτι τα παραλληλα συμπαντα ειναι εξηγηση για τα ατυχηματα???? κανενας!!! ισα ισα, εγραψα να μην μπερδεψουμε το ενα θεμα με το αλλο....

η εξηγηση η δικη μου, δεν σχετιζεται με παραλληλα συμπαντα, ξαναδιαβασε την

οσο για τα δεδομενα που ζητας, ειναι ολοφανερα...ατυχηματα, ολοιδια, μεσα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα...

δες τις ημερομηνιες κ τα λινκ που παραθεσαμε πιο πανω κ θα καταλαβεις...δεν συνδεουμε ενα γεγονος που εγινε προπερσι με ενα χτες...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.