Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-01-11, 11:29
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apaleftos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όμως κάποια στιγμή στο μέλλον αποδειχτεί ότι αύρα υπάρχει και ότι όντως κάποιοι μπορούν να τη δουν... ή αν ερχόταν κάποιος πριν μετρηθεί αυτό το μαγνητικό πεδίο και σου έλεγε ότι το ανθρώπινο σώμα έχει μαγνητικό πεδίο χωρίς όμως να μπορεί να σου το αποδείξει... Ποια θα ήταν η άποψη σου??
Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...
Εδώ είναι το θέμα... και η ειδοποιός διαφορά μεταξύ των ονειροπαρμένων (κτλ κτλ κτλ) και των λογικών ανθρώπων...

Επειδή το παράδειγμα που "έπιασες" είναι τελείως λάθος, λόγω του ότι είναι γνωστό τι γίνεται με αυτό το θέμα, ας πιάσουμε κάτι άλλο...

Π.χ. εξωγήινοι...

Δεν ξέρουμε εάν υπάρχουν. Δεν ξέρουμε εάν ΔΕΝ υπάρχουν. Οπότε, δεν μπορεί κανείς να είναι ούτε με την μία μεριά ούτε με την άλλη. Περιμένει. Μόλις ΒΡΕΘΕΙ τι γίνεται... τότε θα ξέρουμε.

Το πρόβλημα είναι όμως... πως με τα περισσότερα που καταπιάνονται όσοι θέλουν να βρουν ένα παιχνιδάκι και διαλέγουν τον εύκολο δρόμο με αυτά που ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να εξηγήσει.... ξεχνάνε πως τα περισσότερα έχουν μία ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ εξήγηση.

Το "πρόβλημα" είναι με αυτά που δεν έχουν.

Και εδώ είναι η μεγάλη παγίδα όσων θέλουν ντε και καλά να πιστεύουν στα παραμύθια τους...

Π.χ... είσαι σε έναν τόπο. Και έρχεται ένα αμάξι. Ξέρεις όμως ότι δεν υπάρχει δρόμος από το σημείο Β... είναι ποτέ δυνατό να πεις ότι ήρθε από το σημείο Β; Έτσι ακριβώς και με αυτά που δεν έχουν εξήγηση. Οι καλοθελητές... που τρέχουν να εξηγήσουν τι γίνεται... μη και χάσουν πελάτες..ε... μαθητές ήθελα να πω... καταργούν τα αυτονόητα λέγοντας ό,τι μπαρούφα μπορεί να σκεφτεί ο άνθρωπος.

Και εάν ήταν μόνο αυτό... θα ήταν καλά! Αλλά τώρα έχουν μάθει και οι πελάτες τους.. ε.. οι μαθητές τους ήθελα να πω, να κάνουν το ίδιο. Και έτσι βλέπεις ανθρώπους του 21ου αιώνα να αμολάνε τέτοιες μπαρούφες που ούτε καν στον κόπο μπαίνει κανείς να τους εξηγήσει γιατί και πώς. Λογικό, μιας και το να αποδεικνύεις τα αυτονόητα είναι αρκετά βαρετό... πόσο μάλλον σε κάποιον που αφενός είναι σε πλήρη άγνοια από βασικές γνώσεις (εδώ τις προάλλες... ένας χρήστης δεν ήξερε ότι είναι η βαρυτική δύναμη που μας κρατάει στην γη και παρεξηγήθηκε όταν του είπα ότι αυτά είναι γνώσεις δημοτικού... του χαλούσα το παραμυθάκι για δαιμόνους και θεούς βλέπεις, χώρια άλλα διαμάντια που πετούσε το στουρνάρι) και αφετέρου είναι πλήρως πεπεισμένος για το παραμύθι που ζει.

Εν κατακλείδι... προς το παρόν ξέρω πως ότι αφήσω ελεύθερο στον αέρα θα πέσει (όταν είμαι στη γη). Εάν αποδειχθεί κάτι άλλο, θα αλλάξω γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-11, 13:27
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

ενωχ κοιτα να δεις τι γινεται,

υπαρχουν πλεον πολλοι που βγαζουν το ψωμι τους (και το χαβιαρι τους) βιαζοντας το μεταφυσικο.προφανως υπαρχουν ακομη περισσοτεροι που τους διαβαζουν-ακουνε-πιστευουν,και αυτο το αποδιδω στο οτι δεν τους καλυπτει ο κοσμος ετσι οπως ειναι.θεωρω δηλαδη πως πηγαζει ενα ειδος αναγκης να πιστεψουν το οτιδηποτε.

αυτο ομως δεν ακυρωνει το πραγματικο μεταφυσικο (σαν μεταφυσικο εννοω μια συγκεκριμενη θεματολογια οπως αυτη του συγκεκριμενου φορουμ,ασχετως αν τελικα προκυψουν φυσικοι νομοι που εξηγουν τα ανεξηγητα.).

ας πουμε,αναφερθηκες στους εξωγηινους.
αρχικα και με ενα φιλοσοφικο τροπο σκεψης βασιζομενο στη στατιστικη,μπορουμε να θεωρησουμε οτι ειναι εφικτο να υπαρχουν εξωγηινοι.η επιστημη διευρυνε τους οριζοντες με νεες ανακαλυψεις οπως νερο στον αρη και τη σεληνη,βακτηρια σε αρσενικο,εξωπλανητες που προσεγγιζουν τον πλανητη μας.
ετσι λοιπον εξ'αρχης δεν απορριπτουμε την εξωγηινοι ζωη.

συνεχιζοντας,παρατηρουμε οτι σε αρχαιοτερα χρονια υπαρχει υλικο που μοιαζει να αναφερεται σε εξωγηινους,ειτε μιλαμε για τοιχογραφιες σε σπηλαια,ειτε σε γραπτα κειμενα,ειτε σε μεσαιωνικους πινακες ζωγραφικης κτλ.
ειναι ομως και πολυ πιθανο ολα αυτα να αποτελουν περιεργες συμπτωσεις.

τελος,υπαρχουν χιλιαδες αναφορες με επαφες πρωτου,δευτερου η και τριτου τυπου με εξωγηινα οντα,θεασεις αγνωστων ιπταμενων αντικειμενων κτλ.
ως γνωστον,η μια μονο απο τις χιλιαδες αναφορες να ειναι αληθινη,τοτε οι εξωγηινοι υπαρχουν και ειναι εδω!!

αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα δεν υπαρχουν αποδειξεις για την υπαρξη εξωγηινων.υπαρχουν απλως καποιες ενδειξεις που προβληματιζουν και ετσι δεν θα ηταν παραλογο να διαμορφωθει μια πεποιθηση υπερ αυτων.

καπου εδω παρεμβαινουν οι κακοπροαιρετοι απατεωνες και τραβανε το σχοινι λεγοντας πως κανουν παρεα με ανδομεδιανους (απο ανδομεδα μερια δηλαδη),πως υπαρχουν κρυμενα διαστημοπλοια στον ολυμπο,που αναφερουν με καθε λεπτομερεια τη μορφη τη φυλη και τις προθεσεις του καθε εξωγηινου και τον τροπο που αυτοι ελεγχουν τη ΝΑΣΑ και τον ομπαμα.

ε λοιπον εγω δεν πιστευω στην εκφραση πως μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.το οτι υπαρχουν οι παραπανω καραγκιοζηδες σε καμμια περιπτωση δεν υποβιβαζει την προσπαθεια καποιων να συλλεξουν αληθινα στοιχεια για να ενισχυσουν η ακομα και αποδειξουν την πεποιθηση τους,η οποια διαμορφωθηκε επειτα απο υγειη σκεψη.
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-01-11, 15:30
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα δεν υπαρχουν αποδειξεις για την υπαρξη εξωγηινων.υπαρχουν απλως καποιες ενδειξεις που προβληματιζουν και ετσι δεν θα ηταν παραλογο να διαμορφωθει μια πεποιθηση υπερ αυτων.

καπου εδω παρεμβαινουν οι κακοπροαιρετοι απατεωνες και τραβανε το σχοινι λεγοντας πως κανουν παρεα με ανδομεδιανους (απο ανδομεδα μερια δηλαδη),πως υπαρχουν κρυμενα διαστημοπλοια στον ολυμπο,που αναφερουν με καθε λεπτομερεια τη μορφη τη φυλη και τις προθεσεις του καθε εξωγηινου και τον τροπο που αυτοι ελεγχουν τη ΝΑΣΑ και τον ομπαμα.

ε λοιπον εγω δεν πιστευω στην εκφραση πως μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.το οτι υπαρχουν οι παραπανω καραγκιοζηδες σε καμμια περιπτωση δεν υποβιβαζει την προσπαθεια καποιων να συλλεξουν αληθινα στοιχεια για να ενισχυσουν η ακομα και αποδειξουν την πεποιθηση τους,η οποια διαμορφωθηκε επειτα απο υγειη σκεψη.
noSlave,

καλή χρονιά καταρχάς

Έπειτα, συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Εκεί που στέκομαι όμως είναι αφενός στην λέξη πρόθεση και αφετέρου στο ότι μερικές πεποιθήσεις παραβιάζουν αυτονόητα.


Από την άλλη...

Και εγώ διαφωνώ αρκετές φορές με την έκφραση "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά"... αλλά συνήθως το κάνω όταν είμαι το χλωρό...

Όταν δεν είμαι κάτι από τα δύο... δεν με νοιάζει. Εσένα;


Το point μέσα από όλα αυτά... είναι πως το μεταφυσικό δεν είναι κάτι το οποίο άπτεται των φαντασιώσεών μας, που έχουν δημιουργηθεί από τα κινούμενα σχέδια και το χόλιγουντ. Είναι κάτι υπαρκτό, που βασίζεται στους ίδιους κανόνες με αυτά που αποκαλούμε "φυσικά" αλλά δεν το έχουμε δει συχνά ή δεν το έχουμε δει ακόμα γιατί δεν είχε τύχει ή δεν ήμασταν στην κατάλληλη συγκυρία - κατάσταση (όπου φυσικά και δεν εννοώ την κατάσταση με την έννοια που θα την εννοούσε κάποιος που προσπαθεί να πλασάρει τις (δικές του) μεθόδους διαλογισμού ή ό,τι άλλο παρεμφερές).

Είναι εκεί, είναι υπαρκτό και είναι μία πιθανή γνώση όταν μπορέσουν και πειραματιστούν κάποιοι και βγάλουν αποτελέσματα. Έτσι, και στη επιστήμη προσφέρει αλλά και στην ανθρωπότητα... αντί να χρησιμοποιείται σαν ναρκωτικό όσων νιώθουν καταπιεσμένοι από την κατάστασή τους και ξεσπάνε σε διαλογισμούς και πνευματικούς δασκάλους αποζητώντας την επιβεβαίωση ότι κάνουν κάτι που να το θεωρούν οι ίδιοι σημαντικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 10-01-11 στις 15:44
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-01-11, 19:22
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι εκεί, είναι υπαρκτό και είναι μία πιθανή γνώση όταν μπορέσουν και πειραματιστούν κάποιοι και βγάλουν αποτελέσματα. Έτσι, και στη επιστήμη προσφέρει αλλά και στην ανθρωπότητα...
Θα συμφωνήσω με τον πειραματισμό. Χωρίς προσπάθεια, πίστη στον εαυτό σου και ίσως και λίγη τύχη δεν βλέπεις αποτελέσματα. Το μεταφυσικό όπως λες μπορεί να προσφέρει στην επιστήμη, στην ανθρωπότητα συνολικά αλλά και στον καθένα ατομικά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
αντί να χρησιμοποιείται σαν ναρκωτικό όσων νιώθουν καταπιεσμένοι από την κατάστασή τους και ξεσπάνε σε διαλογισμούς και πνευματικούς δασκάλους αποζητώντας την επιβεβαίωση ότι κάνουν κάτι που να το θεωρούν οι ίδιοι σημαντικό.
Να σε διορθώσω, δεν γίνεται να ξεσπάς σε διαλογισμό. Ο διαλογισμός από τη φύση του απαιτεί μία κατάσταση ηρεμίας
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-01-11, 22:10
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ
καλή χρονιά καταρχάς
μα φυσικα!!
ας ελπισουμε ο καινουργιος χρονος να ειναι καλυτερος απο τον προηγουμενο.
καλη χρονια λοιπον

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ
Όταν δεν είμαι κάτι από τα δύο... δεν με νοιάζει. Εσένα;
βασικα με νοιαζει γιατι η παραπανω εκφραση ειναι ισοπεδωτικη.
θα ηθελα να ειχα παντοτε τη διανοια και την ορθη κριση,ωστε σε καθε τι που παρουσιαζεται μπροστα μου να μπορω να διακρινω ποιο ειναι το ξερο και ποιο το χλωρο.
στεκομαι δηλαδη περισσοτερο στην δυνατοτητα διαχωρισμου των 2 χορτων( ) παρα στην ορεξη να ασχοληθουμε με αυτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ
..αντί να χρησιμοποιείται σαν ναρκωτικό όσων νιώθουν καταπιεσμένοι από την κατάστασή τους και ξεσπάνε σε διαλογισμούς και πνευματικούς δασκάλους αποζητώντας την επιβεβαίωση ότι κάνουν κάτι που να το θεωρούν οι ίδιοι σημαντικό.
το ξεσπασμα επειτα απο καταπιεση ειναι γενικο φαιμομενο.
αληθεια,ποσοι επιδιωκουν να πανε στη φυση επειδη την αγαπανε και ποσοι πανε απλως για να ξεσκασουν απο τους εντονους ρυθμους της πολης?
βεβαια το παραδειγμα που δινω ειναι ρεαλιστικο αφου υπαρχει η φυση,απλως θελω να δειξω το κινητρο του καθενος.
για τον διαλογισμο δεν εχω αποψη αφου δεν εχω ασχοληθει αλλα ουτε εχω και τη διαθεση να ασχοληθω (τουλαχιστον στο εγγυς μελλον).ετσι λοιπον μου λειπουν τα απαραιτητα κριτηρια να τον καταταξω σε ξερο η χλωρο.
εσυ για παραδειγμα θεωρεις οτι τα εχεις ωστε να τον θεωρεις αποκουμπι καταπιεσμενων ανθρωπων?
και τελικα,πως μπορουμε να υποβιβαζουμε ενα εργαλειο,οταν αυτο σε καποιες περιπτωσεις (ακομη και με εμμεσο τροπο) ειναι αποτελεσματικο?
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-01-11, 13:03
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα με νοιαζει γιατι η παραπανω εκφραση ειναι ισοπεδωτικη.
Ευκαιρίας δοθείσας, τι κακό έχουν τα "ισοπεδωτικά"; Γιατί, εάν κατάλαβα καλά, το χαρακτηριστικό αυτό (ισοπεδωτική) δεν το είπες και για αβαντάζ....

Όλο το σύμπαν δεν είναι "ισοπεδωτικό"; Έχοντας βέβαια και τις εξαιρέσεις.... αλλά παντού και πάντα υπάρχουν αυτές...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να ειχα παντοτε τη διανοια και την ορθη κριση,ωστε σε καθε τι που παρουσιαζεται μπροστα μου να μπορω να διακρινω ποιο ειναι το ξερο και ποιο το χλωρο.
στεκομαι δηλαδη περισσοτερο στην δυνατοτητα διαχωρισμου των 2 χορτων( ) παρα στην ορεξη να ασχοληθουμε με αυτα.

Ναι ΟΚ. Συμφωνώ απολύτως στον διαχωρισμό. Πολλές φορές είναι "πρόσφορο" να γνωρίζει κανείς τι είναι "χλωρό" και τι "ξερό". Αλλά το αποτέλεσμα της (μεγάλης) φωτιάς θα είναι να καούν και τα δύο...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξεσπασμα επειτα απο καταπιεση ειναι γενικο φαιμομενο.
αληθεια,ποσοι επιδιωκουν να πανε στη φυση επειδη την αγαπανε και ποσοι πανε απλως για να ξεσκασουν απο τους εντονους ρυθμους της πολης?
βεβαια το παραδειγμα που δινω ειναι ρεαλιστικο αφου υπαρχει η φυση,απλως θελω να δειξω το κινητρο του καθενος.
για τον διαλογισμο δεν εχω αποψη αφου δεν εχω ασχοληθει αλλα ουτε εχω και τη διαθεση να ασχοληθω (τουλαχιστον στο εγγυς μελλον).ετσι λοιπον μου λειπουν τα απαραιτητα κριτηρια να τον καταταξω σε ξερο η χλωρο.
εσυ για παραδειγμα θεωρεις οτι τα εχεις ωστε να τον θεωρεις αποκουμπι καταπιεσμενων ανθρωπων?
Δεν θα ήθελα να πω προσωπικά στοιχεία... ούτως ή άλλως... ποτές δεν πίστευα ότι το να αραδιάζει κανείς τι έχει κάνει και τι όχι ή τι έχει και τι όχι είναι εχέγγυο για τις απόψεις του.

Αυτό που μπορώ όμως να κάνω... είναι να σου προτείνω να δεις μόνος σου το προφίλ των ανθρώπων που "ασχολούνται" με τον διαλογισμό... και το προφίλ των ανθρώπων που δεν τον έχουν "ανάγκη"...

Πώς θα καταλάβεις ότι δεν τον έχουν ανάγκη; Μα θα έχουν (ή έχουν πετύχει) ό,τι θέλουν αυτοί που επιδίδονται σε αυτό.

Βέβαια... είναι λίγο "αδόκιμη" η σύγκριση... μιας και η πρακτική της ήρεμης σκέψης ή διαλογισμού (να δια-λογίζεσαι, να λογίζεσαι εκ των έσω) χρησιμοποιείται επιτυχώς από κλάδους όπου είτε χρειάζοταν (βάζω αόριστο, γιατί πλέον με τα πισιά μπορεί να μην ισχύει κάτι τέτοιο) ηρεμία γιατί οι λεπτομέρειες ήταν απελπιστικά πολλές και μία μικρή παράλειψη θα μπορούσε να οδηγήσει ακόμα και σε θάνατο κάποιου είτε χρησιμοποιούν την ηρεμία ως μέσω αντίστασης στην επιβολή του αντιπάλου.

Εδώ να συμπληρώσω πως πλέον έχει βρεθεί το μέγιστο πλήθος των "πραγμάτων" που μπορεί να παρακολουθεί (πραγματικά παρακολουθεί) ταυτόχρονα ο άνθρωπος... και (εάν θυμάμαι καλά) είναι 7. Βέβαια.. και με 5 έχεις μία ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ θέση στη NASA...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave Εμφάνιση μηνυμάτων
και τελικα,πως μπορουμε να υποβιβαζουμε ενα εργαλειο,οταν αυτο σε καποιες περιπτωσεις (ακομη και με εμμεσο τροπο) ειναι αποτελεσματικο?
Δεν διαφωνώ σε αυτό το σκεπτικό. Για αυτό άλλωστε όσοι κερδίζουν λεφτά από το να διδάσκουν στους άλλους το πώς να μην κάνουν τίποτα (το οποίο, και για κάποιο παράξενο λόγο, τείνει να γίνει το πιο πολυπόθητο "αγαθό") επικροτούν το συγκεκριμένο εργαλείο.

Δεν κατακρίνω την ηρεμία... ούτε απορρίπτω τα ψυχικά οφέλη που έχει η siesta μέσα στην μέρα. Αυτό που κατακρίνω είναι το γεγονός πως κάποιοι είναι αρκετά "αφελής" (για να μην πω κάτι άλλο) για να προσδοκούν από την απραξία... επειδή είναι το μόνο το οποίο δεν απαιτεί κούραση και θυσίες.



@naeb
Αγαπητέ... αλήθεια... ποια είναι η φύση του διαλογισμού;
Μπορείς να μου την καθορίσεις; Εάν ναι, τότε να συζητήσουμε τι είναι "από την φύση του"... αλλιώς... πώς μπορεί να λες κάτι τέτοιο ενώ εσύ ο ίδιος δεν μπορείς να καθορίσεις τι είναι αυτό που λες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 11-01-11 στις 13:05
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-01-11, 16:16
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
@naeb
Αγαπητέ... αλήθεια... ποια είναι η φύση του διαλογισμού;
Μπορείς να μου την καθορίσεις; Εάν ναι, τότε να συζητήσουμε τι είναι "από την φύση του"... αλλιώς... πώς μπορεί να λες κάτι τέτοιο ενώ εσύ ο ίδιος δεν μπορείς να καθορίσεις τι είναι αυτό που λες;
Αγαπητέ Ενώχ, ο διαλογισμός είναι ένα "κλειστό" σύστημα. Για να τον κατανοήσεις πρέπει να τον δοκιμάσεις. Αλλιώς θα μιλάμε θεωρητικά για κάτι για το οποίο δεν θα έχεις καμία ιδέα.

Θα σου πρότεινα φιλικά να ασκηθείς έστω λίγες ώρες. Έχει αποδειχθεί και επιστημονικά εξάλλου οτι βελτιώνει την προσοχή, τη μνήμη και την αντίληψη εκείνων που ασκούνται.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-01-11, 16:18
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Ενώχ, ο διαλογισμός είναι ένα "κλειστό" σύστημα. Για να τον κατανοήσεις πρέπει να τον δοκιμάσεις. Αλλιώς θα μιλάμε θεωρητικά για κάτι για το οποίο δεν θα έχεις καμία ιδέα.

Θα σου πρότεινα φιλικά να ασκηθείς έστω λίγες ώρες. Έχει αποδειχθεί και επιστημονικά εξάλλου οτι βελτιώνει την προσοχή, τη μνήμη και την αντίληψη εκείνων που ασκούνται.

Για να έχουμε καλό ερώτημα... από που συμπέρανες ότι δεν έχω καμία ιδέα;
Επειδή διαφωνώ με ό,τι πιστεύεις;

Γιατί πουθενά αλλού δεν κάνω λόγο για το τι έχω "δοκιμάσει" ή όχι...


Ξέρεις... θα ήταν καλό... τέτοιου είδους σκεπτικά να αποφεύγονται σε έναν υγιή διάλογο... εάν προτίθεσαι να "κάνεις" ένα τέτοιο..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-01-11, 16:22
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να έχουμε καλό ερώτημα... από που συμπέρανες ότι δεν έχω καμία ιδέα;
Επειδή διαφωνώ με ό,τι πιστεύεις;

Γιατί πουθενά αλλού δεν κάνω λόγο για το τι έχω "δοκιμάσει" ή όχι...


Ξέρεις... θα ήταν καλό... τέτοιου είδους σκεπτικά να αποφεύγονται σε έναν υγιή διάλογο... εάν προτίθεσαι να "κάνεις" ένα τέτοιο..
Τότε ζητώ συγνώμη.
Υπέθεσα οτι αν ασκηθείς στον διαλογισμό θα μπορέσεις να δεις εύκολα τα οφέλη του.
Ίσως, στη δική σου περίπτωση να μην έγινε έτσι.
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-01-11, 20:23
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε ζητώ συγνώμη.
Υπέθεσα οτι αν ασκηθείς στον διαλογισμό θα μπορέσεις να δεις εύκολα τα οφέλη του.
Ίσως, στη δική σου περίπτωση να μην έγινε έτσι.
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.
Φαντάζομαι το να μην μπορείς να κάνεις μία κανονική συζήτηση με κάποιον που σου αποδεικνύει ότι αυτά που λες είναι μπαρούφες... παρά μόνο να τον προκαλείς είναι και αυτό ένα από τα οφέλη που αποκόμισες από τον διαλογισμό.

Ας είναι...


Ευχάριστο πάντως το διάλειμμα που πρόσφερες. Όμως, εάν δεν σε ενοχλεί, δεν έχω άλλη όρεξη για παιχνιδάκια. Έτσι, θα ήταν χρήσιμο εάν σκοπεύεις να συνεχίσεις τον διάλογο μαζί μου να πεις, επιτέλους, κάτι σοβαρό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.