Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 26-01-11, 16:57
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Καταρχήν φίλε Ενώχ μπορείς να αναιρέσεις ελεύθερα τις απόψεις μου μιας και μιλάμε περισσότερο για μεταφυσικά πιστεύω και όχι για τα βιώματά μου στην ζωή, άλλωστε μέσα από την διαφωνία ίσως να μάθουμε και κάτι που δεν ξέραμε ή δεν βλέπαμε.

Η θερμαντική ισχύς είναι η απόδοση ενός θερμαντικού σώματος όπου μετριέται σε Kilowatt. Αναλόγως τα κιλοβάτ υπολογίζουν και τον χώρο όπου θερμαίνει και μετά από κει κ έπειτα μετράν κελσίου. Εκτός αυτού για να λειτουργήσει και να παραχθεί θερμαντική ισχύς φτιάχνουν ένα μηχάνημα όπου αποτελείτε από πολλά εξαρτήματα. Άρα υλη. Αν αυτή η θερμότητα παράγετε από την φύση τότε μετριέται σε κελσίου και θεωρείτε φυσικό φαινόμενο.

Γενικός υπάρχει δράση και αντίδραση, όταν η δραση/αντίδραση μπορεί να υπολογιστή με πράξεις και να μετρηθεί τότε είναι φυσική. Η ενέργεια που λες υπολογίζετε, δεν είναι υλη αλά χρησιμοποιούμε υλη για να την μετρήσουμε η να την παράγουμε. Η μη μετρήσιμη ενέργεια (κενό) που παρατηρείται σε όλα τα υλικά και όχι μόνο είναι μεταφυσικό
Μεταφυσικό είναι αυτό όπου ενώ υπάρχει δράση και αντίδραση, η δράση ή αντίδραση δεν μετριέται ούτε υπολογίζετε και ας παρατηρείται η αλλαγή που προκαλεί

Η <<απλές>> διαστάσεις σαφώς και είναι 4ης, το θέμα είναι ότι δεν είναι μόνο αυτές και ότι για την 4η έχουμε περιορισμένη αντίληψη. Και όπως φαντάζαμε θα ξέρεις το σύμπαν είναι τετραδιάστατο (έτσι λεν οι ίδιοι). Αυτό σημαίνει ότι όλοι οι υπολογισμοί της σημερινής φυσικής έχουν πολύ μεγάλο κενό μπροστά σε αυτό που πραγματικά συμβαίνει στο μη υλικό ή ακόμα και την επίδραση του μη υλικού στο υλικό όπου ξαναλέω παρατηρείτε δεν μετριέται...

Αύρα εννοώ αυτό με τα χρωματάκια ναι. Ίσως όμως να μην μπορούμε να το συζητήσουμε μιας και δεν είναι <<φυσικό φαινόμενο>> οπότε... (αν και νομίζω το θέμα μας είναι το μεταφυσικό)
Παράθεση:
Ναι... με μια ΟΥΣΙΩΔΗ διαφορά.

Η ενέργεια που λένε είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική από την ενέργεια που νομίζει κανείς ότι στέλνει σε κάποιον (με σύμβολα, λέξεις ή ό,τι άλλο) ή με ό,τι άλλο του φορτώνουν

Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω...

Γιατί τόσες πολλές φορές παρερμηνεύετε λέξεις απλά και μόνο για υποστηρίξετε τα πιστεύω σας; Δεν είναι πολύ decent.
Καταρχήν δεν ξέρεις τι είναι αυτή η ενέργεια που λένε, ούτε οι ίδιοι ξέρουν, όπως προφανώς δεν ξέρεις και τι ενέργεια είναι αυτή που στέλνει ο ένας στον άλλον. Οπότε μην κριτικάρεις κάτι το ποιο η δεν πιστεύεις ή δεν αντιλαμβάνεσαι. Δεν μπορούμε να ζούμε στο κενό της φυσικής αγνοώντας την μη μετρήσιμη αντίδραση.
Α, η ενέργεια που λένε υπάρχει σε όλα, ορατά και μη, δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό.

Για θεό και εξωγήινους το ανάφερε άλλος, εγώ απλά απάντησα ότι δεν έχουν άμεση σχέση με την κουβέντα μας περί μεταφυσικού.

Περί διαλογισμού απάντησα εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-01-11, 11:28
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν φίλε Ενώχ μπορείς να αναιρέσεις ελεύθερα τις απόψεις μου μιας και μιλάμε περισσότερο για μεταφυσικά πιστεύω και όχι για τα βιώματά μου στην ζωή, άλλωστε μέσα από την διαφωνία ίσως να μάθουμε και κάτι που δεν ξέραμε ή δεν βλέπαμε.
ΟΚ... αλλά ας μην μιλάμε για τα αυτονόητα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμαντική ισχύς είναι η απόδοση ενός θερμαντικού σώματος όπου μετριέται σε Kilowatt. Αναλόγως τα κιλοβάτ υπολογίζουν και τον χώρο όπου θερμαίνει και μετά από κει κ έπειτα μετράν κελσίου. Εκτός αυτού για να λειτουργήσει και να παραχθεί θερμαντική ισχύς φτιάχνουν ένα μηχάνημα όπου αποτελείτε από πολλά εξαρτήματα. Άρα υλη. Αν αυτή η θερμότητα παράγετε από την φύση τότε μετριέται σε κελσίου και θεωρείτε φυσικό φαινόμενο.
Εμ είδες..;

Αυτό λέω.

Για πες μου, και μην ψάξεις στο google δεν θα το βγάλει, με ποιο όργανο μετράς την θερμαντική ισχύ;

Είδες λοιπόν; Αυτό ακριβώς λέω καιρό τώρα. Ότι άνθρωποι που δεν ξέρουν τα βασικά για τον κόσμο τους (γιατί, εάν παρατήρησες, δεν είπα ΤΙ ΕΙΝΑΙ η θερμαντική ισχύς... αλλά ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ) καταπιάνονται με το τι είναι ο κόσμος τους.

No offense, αλλά ήταν ένα άριστο παράδειγμα, τόσο η άγνοιά σου όσο και το copy paste από ένα απλό google search.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικός υπάρχει δράση και αντίδραση, όταν η δραση/αντίδραση μπορεί να υπολογιστή με πράξεις και να μετρηθεί τότε είναι φυσική. Η ενέργεια που λες υπολογίζετε, δεν είναι υλη αλά χρησιμοποιούμε υλη για να την μετρήσουμε η να την παράγουμε. Η μη μετρήσιμη ενέργεια (κενό) που παρατηρείται σε όλα τα υλικά και όχι μόνο είναι μεταφυσικό
Μεταφυσικό είναι αυτό όπου ενώ υπάρχει δράση και αντίδραση, η δράση ή αντίδραση δεν μετριέται ούτε υπολογίζετε και ας παρατηρείται η αλλαγή που προκαλεί
Ό,τι να 'ναι. Πραγματικά, και χωρίς να θέλω να σε προβάλλω, αυτά που λες δεν θα τα έλεγε κάποιος που έχει γράψει πάνω από 15 σε πανελλήνιες στη Φυσική.

Ειλικρινά βαριέμαι να πιάσω ένα ένα να σου εξηγώ γιατί και πώς...
Είναι πέρα ως πέρα ευκολότερο να εξηγείς σε κάποιον κάτι όταν αυτός παραδέχεται, στον εαυτό του πρώτα, το ότι δεν σκαμπάζει γρι... παρά να κάτσεις να μάθεις σε κάποιον τα αυτονόητα... όταν αφενός αυτός δεν μπορεί να παραδεχθεί την άγνοιά του και αφετέρου όταν πάνω σε αυτά έχει στηρίξει όλη του την, όποιας ποιότητας, κοσμοθεωρία.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Η <<απλές>> διαστάσεις σαφώς και είναι 4ης, το θέμα είναι ότι δεν είναι μόνο αυτές και ότι για την 4η έχουμε περιορισμένη αντίληψη. Και όπως φαντάζαμε θα ξέρεις το σύμπαν είναι τετραδιάστατο (έτσι λεν οι ίδιοι). Αυτό σημαίνει ότι όλοι οι υπολογισμοί της σημερινής φυσικής έχουν πολύ μεγάλο κενό μπροστά σε αυτό που πραγματικά συμβαίνει στο μη υλικό ή ακόμα και την επίδραση του μη υλικού στο υλικό όπου ξαναλέω παρατηρείτε δεν μετριέται...

Επίσης, αλλά σε μικρότερο βαθμό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύρα εννοώ αυτό με τα χρωματάκια ναι. Ίσως όμως να μην μπορούμε να το συζητήσουμε μιας και δεν είναι <<φυσικό φαινόμενο>> οπότε... (αν και νομίζω το θέμα μας είναι το μεταφυσικό)

Το ότι εσύ εννοείς κάτι που δεν υπάρχει - δεν στέκει, δεν σημαίνει ότι αυτό γίνεται κιόλας...

Μπορεί να θέλεις να πιστεύεις σε παραμυθάκια και παρερμηνίες φυσικών φαινομένων... αλλά δεν σημαίνει ότι αυτά που πιστεύεις είναι και αληθινά.

Έτσι, ναι φυσικά το θέμα μας είναι το μεταφυσικό.. αλλά όχι το ΠΑΡΑΜΥΘΙ.
Για αυτό, και δεν σκοπεύω να συζητάω για παραμύθια εδώ.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν δεν ξέρεις τι είναι αυτή η ενέργεια που λένε, ούτε οι ίδιοι ξέρουν, όπως προφανώς δεν ξέρεις και τι ενέργεια είναι αυτή που στέλνει ο ένας στον άλλον. Οπότε μην κριτικάρεις κάτι το ποιο η δεν πιστεύεις ή δεν αντιλαμβάνεσαι.
Έτσι...

-"Κανείς σας δεν ξέρει τι είναι αυτή η ενέργεια. Μόνο εγώ!"

από που και έως που μπορείς να εξάγεις συμπέρασμα για το εάν ξέρω ή δεν ξέρω τι είναι αυτή η ηλιθιότητα που σας κάνουν να πιστεύετε οι όποιοι δάσκαλοι με τα όποια κινεζικοιαπωνικά σύμβολα...;

Δεν ξέρεις.-

Και όχι μόνο αυτό, επειδή, και ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ, σου λείπουν ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ για τον κόσμο γύρω σου...

αυτός που τελικά δεν πρέπει να έχει λόγο.. μάντεψε ποιος είναι!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορούμε να ζούμε στο κενό της φυσικής αγνοώντας την μη μετρήσιμη αντίδραση.
Α, η ενέργεια που λένε υπάρχει σε όλα, ορατά και μη, δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό.
Να τη πάλι αυτή η ανέντιμη λογική μεταχείριση.

Τι σχέση έχει το αόρατο, που ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ με τα όποια παραμύθια και αόρατους μπαμπούλες θέλει να πιστεύει ο καθείς...

Εκτός και εάν δεν εννοούσες αόρατους μπαμπούλες από παραμυθάκια... αλλά σωματίδια τόσο μικρά που δεν μπορεί να δει το μάτι.

//==============================================

Για αυτό.. πραγματικά αναρωτιέμαι κατά πόσο έχει ωφελήσει αυτή η ανεξέλεγκτη πρόσβαση αδαών.

όχι μόνο στο "μεταφυσικό"... αλλά σε κάθε τι.

Από την απλή μουσική.. μέχρι την δημιουργία συσκευών από εξαρτήματα που αγοράζει κανείς από internet ή ό,τι άλλο που μου διαφεύγει - δεν γνωρίζω.


Κάποτε δεν ήταν έτσι. Μόνο όσοι δεν ήταν αδαείς μπορούσαν να έχουν πρόσβαση σε ό,τι τους αφορούσε.

Βέβαια... έχει αλλάξει αυτό; Ή είναι εντελώς πλασματική η γνώση που παίρνουν οι αδαείς;

Χε... τελικά το από πάνω post... με πείθει για το δεύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-01-11, 17:17
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το να ερευνά κάποιος, π.χ., κατά πόσο μπορεί κανείς να ζωγραφίσει με τον αέρα είναι έρευνα... αλλά.
Ας υποθέσουμε οτι εσύ χρησιμοποιείς τη λογική σου, στοχάζεσαι και καταλήγεις στο συμπέρασμα οτι το να ζωγραφίζεις με τον αέρα δεν έχει κανένα νόημα.
Και ας ξανά-υποθέσουμε οτι μία σειρά από επιστημονικές έρευνες αποδεικνύουν οτι η ζωγραφική με τον αέρα έχει πολλά οφέλη.
Τι συμπέρασμα θα έβγαζες; τι είναι λάθος, οι επιστημονικές έρευνες ή ο τρόπος που εσύ στοχάζεσαι;



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
... δεν είναι το ότι με το να προσπαθείς να ηρεμήσεις ότι θα καταλάβεις τα πάντα... (αλήθεια.. όσοι το πιστεύουν αυτό γιατί δεν προπονούνται και να ανακαλύψουν κάτι για Νόμπελ... ξέρετε πόσο είναι το χρηματικό έπαθλο; για ψάξτε να δείτε το ποσό... )
Και για να ευθυμίσουμε λίγο, φαντάζομαι οτι ξέρεις πως Νόμπελ παίρνουν και μη επιστήμονες, πχ λογοτέχνες... άκουσον άκουσον!
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-01-11, 18:42
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Ενωχ και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Παράθεση:
Για πες μου, και μην ψάξεις στο google δεν θα το βγάλει, με ποιο όργανο μετράς την θερμαντική ισχύ;

Είδες λοιπόν; Αυτό ακριβώς λέω καιρό τώρα. Ότι άνθρωποι που δεν ξέρουν τα βασικά για τον κόσμο τους (γιατί, εάν παρατήρησες, δεν είπα ΤΙ ΕΙΝΑΙ η θερμαντική ισχύς... αλλά ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ) καταπιάνονται με το τι είναι ο κόσμος τους.

No offense, αλλά ήταν ένα άριστο παράδειγμα, τόσο η άγνοιά σου όσο και το copy paste από ένα απλό google search.
Καταρχήν δεν υπάρχει copy paste.
Τι πως μετράμε την θερμαντική ισχύς? Η θερμαντική ισχύς είναι η ισχύς μιας συσκευής όπου μετατρέπει την ενέργεια σε θερμότητα. Μετριέται ανάλογα με το πόσα joule μπορεί να μετατρέψει ανά δευτερόλεπτο σε θερμότητα. Οπότε λέμε αυτή η συσκευή έχει θερμαντική ισχύς 1000W. μπορεί να μετατρέψει 1000 joule το δευτερόλεπτο σε θερμική ενέργεια.

Τεσπα μπορεί να τα έχω μπερδέψει. Αλλά να σου πω κάτι? Δεν μου καίγεται καρφί για την θερμαντική ισχύς και το παράδειγμά σου είναι ΑΚΥΡΟ όχι άριστο.

Παράθεση:
Ό,τι να 'ναι. Πραγματικά, και χωρίς να θέλω να σε προβάλλω, αυτά που λες δεν θα τα έλεγε κάποιος που έχει γράψει πάνω από 15 σε πανελλήνιες στη Φυσική.
Δεν ήξερα ότι πρέπει να πάρω πτυχίο φυσικής για να έχω άποψη για τον κόσμο που ζω. Και αν θεωρείς ότι τα βασικά είναι να ξέρει κάποιος τι είναι η θερμαντική ισχύς, τότε λυπάμαι. Από τον τρόπο που γράφεις φαίνετε ποιος δεν ξέρει τα βασικά.

Παράθεση:
Ειλικρινά βαριέμαι να πιάσω ένα ένα να σου εξηγώ γιατί και πώς...
Είναι πέρα ως πέρα ευκολότερο να εξηγείς σε κάποιον κάτι όταν αυτός παραδέχεται, στον εαυτό του πρώτα, το ότι δεν σκαμπάζει γρι... παρά να κάτσεις να μάθεις σε κάποιον τα αυτονόητα... όταν αφενός αυτός δεν μπορεί να παραδεχθεί την άγνοιά του και αφετέρου όταν πάνω σε αυτά έχει στηρίξει όλη του την, όποιας ποιότητας, κοσμοθεωρία.
Δες αυτο

Παράθεση:
Επίσης, αλλά σε μικρότερο βαθμό.
Δες αυτο. Είναι τρία 10λεπτα βίντεο. Κάνε τον κόπο να τα δεις

Παράθεση:
Το ότι εσύ εννοείς κάτι που δεν υπάρχει - δεν στέκει, δεν σημαίνει ότι αυτό γίνεται κιόλας...

Μπορεί να θέλεις να πιστεύεις σε παραμυθάκια και παρερμηνίες φυσικών φαινομένων... αλλά δεν σημαίνει ότι αυτά που πιστεύεις είναι και αληθινά.

Έτσι, ναι φυσικά το θέμα μας είναι το μεταφυσικό.. αλλά όχι το ΠΑΡΑΜΥΘΙ.
Για αυτό, και δεν σκοπεύω να συζητάω για παραμύθια εδώ.
Το ότι η αντίληψή σου φτάνει μέχρι ένα σημείο δεν σημαίνει ότι κάποια πράγματα δεν υπάρχουν. Η προκατάληψη είναι άσχημο πράγμα...

Παράθεση:
Έτσι...

-"Κανείς σας δεν ξέρει τι είναι αυτή η ενέργεια. Μόνο εγώ!"

από που και έως που μπορείς να εξάγεις συμπέρασμα για το εάν ξέρω ή δεν ξέρω τι είναι αυτή η ηλιθιότητα που σας κάνουν να πιστεύετε οι όποιοι δάσκαλοι με τα όποια κινεζικοιαπωνικά σύμβολα...;

Δεν ξέρεις.-

Και όχι μόνο αυτό, επειδή, και ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ, σου λείπουν ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ για τον κόσμο γύρω σου...

αυτός που τελικά δεν πρέπει να έχει λόγο.. μάντεψε ποιος είναι!
Τα συμπεράσματά μου τα βγάζω από την προκατάληψή σου. Μάθε εσύ πρώτα τις βασικές γνώσεις για τον κόσμο μέσα σου και θα μάθω και εγώ για τον κόσμο γύρω μου.

Το να νομίζεις ότι ξέρεις τον κόσμο επειδή διάβασες 5 βιβλία είναι βλακώδες. Όπως επίσης το να θεωρείς ηλίθιο ότι δεν πιστεύεις.
Αν η άμυνά σου για κάτι που δεν μπορείς να αντιληφτείς είναι να αραδιάζεις διαφόρους χαρακτηρισμούς και να το παίζεις διαβασμένος, πρόβλημά σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lmike : 30-01-11 στις 18:46
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-01-11, 19:12
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παρακαλώ να επιστρέψετε στο θέμα μας...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-01-11, 20:38
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρετω σας Φιλοι,
Αποψη ''Μεταφυσικη ειναι το κοματι της φυσικης το οποιο ειναι ανεξερευνητο, και ειναι ανεξερευνητο προφανως διοτι δεν απτεται τον αισθησεων του ανθρωπου.
Ο ανθρωπος δεν γνωριζει τα παντα, και ουτε ειναι δυνατον να τα γνωρισει,ομως, βασικη αιτια φραγης των γνωσεων του και γενικα της αντιληψης του, ειναι η μη γνωση του εαυτου του. Πιθανον εαν γνωριση πληρως τον εαυτο του να συλαβει απλως την ακτινα του συνολου το οποιο ειναι ασυληπτο, και απειρως απειρο.
Σχεδον παντα ο δρομος για την εξερευνηση αυτου που οριζουμε ως ''Μεταφυσικο'' ειναι προσωπικος και μοναχικος, με την εννοια πως η εντρυφηση, και η ενασχοληση απαιτει βυθισμα στο εσωτερικο κοσμο του ανθρωπου, και του εαυτου μας.
Ισως εκει βρισκεται η αρχη του νηματος της μεταφυσικης γνωσης, γνωσης ομως που διχως οδηγο, και οτιδηποτε συνεπαγεται το εσωτερικο βυθισμα αυτο, πιθανον αποβει μοιραιο οχι μονο για τον ερευνητη που αναζητα, αλλα πολλες φορες-και το βλεπουμε στον συνχρονο κοσμο μας- μοιραιο και για ολη την ανθρωποτητα......
Προφανως και ειναι αυτη η γνωση ανα τους αιωνες η οποια παρουσιαζεται ως ψηγματα μεταφυσικα, σε πολλους τομεις και δραστηριοτητες...''
Ερρωσθε...Φιλοι...
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-01-11, 14:15
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε Ενωχ και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.



Καταρχήν δεν υπάρχει copy paste.
Τι πως μετράμε την θερμαντική ισχύς? Η θερμαντική ισχύς είναι η ισχύς μιας συσκευής όπου μετατρέπει την ενέργεια σε θερμότητα. Μετριέται ανάλογα με το πόσα joule μπορεί να μετατρέψει ανά δευτερόλεπτο σε θερμότητα. Οπότε λέμε αυτή η συσκευή έχει θερμαντική ισχύς 1000W. μπορεί να μετατρέψει 1000 joule το δευτερόλεπτο σε θερμική ενέργεια.

Τεσπα μπορεί να τα έχω μπερδέψει. Αλλά να σου πω κάτι? Δεν μου καίγεται καρφί για την θερμαντική ισχύς και το παράδειγμά σου είναι ΑΚΥΡΟ όχι άριστο.



Δεν ήξερα ότι πρέπει να πάρω πτυχίο φυσικής για να έχω άποψη για τον κόσμο που ζω. Και αν θεωρείς ότι τα βασικά είναι να ξέρει κάποιος τι είναι η θερμαντική ισχύς, τότε λυπάμαι. Από τον τρόπο που γράφεις φαίνετε ποιος δεν ξέρει τα βασικά.
Έτσι...

από την μία δεν ξέρεις τα βασικά... αλλά μπορείς και αποφαίνεσαι για συχνότητες...

Δεν είναι κάτι προσωπικό.

Αυτό είναι το γενικότερο κλίμα των περισσότερων που καταπιάνονται με τα μεταφυσικά.

Ένας απλός, γρήγορος και χωρίς κόπο τρόπος να μιλάνε για πράγματα που τους φαντάζουν μυστήρια και σπουδαία... χωρίς να καταλαβαίνουν τι λένε.

Για αυτό και μιλάνε ολοένα για δονήσεις, συχνότητες, ενέργειες και δεν συμμαζεύεται.




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες αυτο



Δες αυτο. Είναι τρία 10λεπτα βίντεο. Κάνε τον κόπο να τα δεις



Το ότι η αντίληψή σου φτάνει μέχρι ένα σημείο δεν σημαίνει ότι κάποια πράγματα δεν υπάρχουν. Η προκατάληψη είναι άσχημο πράγμα...

Να ένα ακόμα συχνό φαινόμενο των περισσοτέρων που ασχολούνται με τα μεταφυσικά...

Ενώ δεν έχουν ιδέα για τίποτα από αυτά που μιλάνε (αναρωτήσου, τι είναι η συχνότητα; μπορείς να δώσεις έναν ορισμό; ) θεωρούν πως όσοι ξέρουν τι είναι αυτά που αραδιάζουν και γιατί κάνουν λάθος σε αυτά που λένε...

πως έχουν μειωμένη αντίληψη!

Το περίεργο είναι... πως δεν κάνουν ένα βήμα έξω από τον εαυτό τους, να δούνε το παράδοξο και το οξύμωρο των όσων λένε.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα συμπεράσματά μου τα βγάζω από την προκατάληψή σου. Μάθε εσύ πρώτα τις βασικές γνώσεις για τον κόσμο μέσα σου και θα μάθω και εγώ για τον κόσμο γύρω μου.
Κοίτα να δεις πώς πάει

Το τι γίνεται μέσα μου, το ξέρω εγώ και είναι υποκειμενικό, εκτός και εάν μιλάμε για ιατρικά θέματα.

Το τι γίνεται έξω μας, είναι άκρως αντικειμενικό.


Μία υγιής βάση διαλόγου, είναι τα αντικειμενικά πράγματα... εκτός και εάν κάθεσαι στο ντιβάνι κάποιου ψυχίατρου ή ψυχολόγου.

Οπότε... και επειδή ψυχίατρος δεν είμαι, αλλά ούτε και ψυχολόγος, κάνε έναν κόπο να μάθεις τι σου γίνεται και μετά τα ξαναλέμε.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να νομίζεις ότι ξέρεις τον κόσμο επειδή διάβασες 5 βιβλία είναι βλακώδες. Όπως επίσης το να θεωρείς ηλίθιο ότι δεν πιστεύεις.
Χε... κοίτα, πάλι, να δεις πώς πάει.

Δεν πιστεύω κάτι. Είτε γνωρίζω είτε το μαθαίνω, εάν μπορώ.

Εσύ που είσαι της πίστης (και όχι της γνώσης) φρόντισε να μάθεις και κάτι, για να μην θεωρείς ηλίθιο ότι δεν πιστεύεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η άμυνά σου για κάτι που δεν μπορείς να αντιληφτείς είναι να αραδιάζεις διαφόρους χαρακτηρισμούς και να το παίζεις διαβασμένος, πρόβλημά σου.

Χε... τάδε έφη κάποιος που δεν ξέρει τα βασικά από τον κόσμο γύρω του...

Δεν είναι ολίγον τι οξύμωρο;

Υ.Γ. Και πριν βγει η ετυμηγορία ότι αυτή η απάντηση είναι εκτός θέματος... θα ήθελα να πω πως η συγκεκριμένη απάντηση είναι μέσα από την θεώρηση και την έρευνα του κλασικού τύπου ανθρώπου που καταπιάνεται με τα "μεταφυσικά", ενώ δεν είναι τίποτα άλλο παρά έρμαιο πεποιθήσεων που του εμφυσούν διάφοροι επίδοξοι δάσκαλοι... πάντα με το αζημίωτο φυσικά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 31-01-11 στις 14:17
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-01-11, 17:34
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Ok φίλε Ενώχ παραδίνομαι....

Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα έτσι.
Δεν ξέρω τι ξέρεις, δεν ξέρεις τι ξέρω και αυτό είναι σύνηθες φαινόμενο όταν μιλάς για τέτοια θέματα μέσα σε ένα φόρουμ. Λέει ο κάθε ένας τα δικά του χωρίς να τα δικαιολογεί και πολύ, λες και εννοούνται...

Προσωπικά δεν είμαι άνθρωπος της πίστης. Η πίστη δεν αφήνει κανέναν να δει πέρα από αυτό που πιστεύει. Η αντίληψή μας φτάνει μέχρι εκεί που αρχίζουν τα πιστεύω μας, με τα πιστεύω μας γινόμαστε προκατειλημμένοι. Ούτε έχω κάποιον δάσκαλο και κινέζο-ιαπωνικά σύμβολα, ούτε ασχολούμαι με κάποιο σύστημα.
Προσπαθώ όσο το δυνατόν γίνεται να παρατηρώ τα πάντα μέσα μου και έξω μου χωρίς να κρίνω κανέναν και τπτ.

Η βασικές γνώσεις για έναν άνθρωπο δεν είναι π,χ, από τι αποτελείτε το ποτήρι, αλλά αυτές που θα σε κάνουν έναν άνθρωπο ευγενικό, φιλικό, άνθρωπο ντόμπρο, όχι αλαζόνα, όχι εγωιστή, κ.τ.λ...

Η γνώση έρχεται μέσα από την εμπειρία, έτσι αποκτάς και σοφία, γιατί η γνώση χωρίς σοφία είναι άχρηστη, δεν σου προσφέρει τπτ. Αν διαβάσεις Σωκράτη παθαίνεις, αλλά όσα είπε είναι μόνο ένα μικρό κομμάτι του, που προσπάθησε να εξηγήσει με λέξεις. Με πιες λέξεις να περιγράψεις αυτά που βιώνεις και πόσο θα καταλάβει ο άλλος αν δεν το βιώσει.

Καλά αυτά που λες, σωστά τα λες γιατί σωστά τα διάβασες. Είναι όλα γραμμένα σε βιβλία. Αυτή η γνώση υπάρχει, διαλέγεις και παίρνεις. Εσύ μπορεί να ξέρεις τα πάντα για την φυσική γιατί την διάβασες, άλλος ξέρει τα πάντα για την ανατομία του ανθρώπου γιατί το σπούδασε. Θέλω να πω ότι αν σε ενδιαφέρει κάτι το μαθαίνεις.
Το διαβάζεις και το ξέρεις. Την ζωή όμως αυτή κάθε αυτή δεν θα την βρεις σε κανένα βιβλίο φίλε μου. Αλλά και να την βρεις θα είναι γνώσει χωρίς σοφία.

Το πρόβλημα είναι ότι, ότι ζητάμε και ψάχνουμε το ψάχνουμε μακριά και έξω.
Για να δούμε τον έξω κόσμο όπως πραγματικά είναι, πρέπει να γνωρίσουμε πρώτα τον εσωτερικό. Αλλιώς ζούμε σε έναν κόσμο που ο κάθε ένας κάνει και λέει άλλου-νου απόψεις. Δεν νομίζω να ανακάλυψες κάτι καινούριο σε αυτόν τον κόσμο, ήρθες και συμβιβάστηκες με αυτά που σε έμαθαν ή βρήκες έτυμα, τπτ δικό σου...
Το δικό σου, η ομορφιά σου, η μοναδικότητά σου, είναι μέσα σου. Μόνο όταν αναγνωριστεί από τον εαυτό σου θα αναγνωριστεί από τους άλλους.

Τι θέλω να πω με αυτά, ότι τα βασικά είναι άλλα για έναν άνθρωπο, είναι η αυτογνωσία.

Όταν είπα να μάθεις τα μέσα σου για να μάθω τα έξω μου, σημαίνει ότι όταν δεις την ομορφιά σου θα μπορέσω να την δω και εγώ... Αν όλοι δούμε την ομορφιά μας, θα αλλάξουν πολλά εκεί έξω.

Καμιά σημερινή επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει τον εσωτερικό κόσμο και πολλές από της λειτουργίες του. Και έρχεσαι εσύ να πεις ότι όλα είναι στο μυαλό μας. Λες και το μυαλό είναι κάτι άχρηστο, ξεχνάς ότι όσα ξέρεις εκεί μέσα είναι. Ξεχνάς ότι ο εγκέφαλος δημιουργεί καινούριους νευρώνες για να έχεις την δυνατότητα να μαθαίνεις, ξεχνάς ότι το μυαλό αποθηκεύει 100 πράγματα και εσύ καταλαβαίνεις τα 2, ξεχνάς ότι βλέπεις μόνο όσα πιστεύεις και έχεις γνώση γιατί πολύ απλά ο άνθρωπος βλέπει με το μυαλό, τα μάτια είναι απλοί φακοί, ξεχνάς ότι ο νους είναι η κοινωνία μέσα σου.

Οπότε όταν λες στον άλλον, στο μυαλό σου είναι όλα, μην είσαι απόλυτος. Άσε έναν μικρό χώρο. Όλοι η επιστήμη στην φαντασία στηρίχτηκε πρώτα και μετά έγινε πράξη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.