Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-12-05, 12:33
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Ενδιαφεροντα αυτα που ειπες φιλε Δομινικε αν κ οχι αρκετα για να θεμελιωσουν μια θεωρια.Με λιγα λογια αν καταλαβα καλα πιστευεις στην θεωρια των κατακλυσμων που υπαρχει σε πολλες μυθολογιες.Αυτο που δεν καταλαβα καλα ειναι αυτο που ειπες για τους απολιθωμενους οργανισμους και για το οτι ο ανθρωπος εμφανιστηκε πριν απο μερικες εκατονταδες χιλιαδες χρονια,τι σχεση εχει με τους κατακλυσμους...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-12-05, 15:46
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αγαπητέ Δομίνικε εφόσον όπως λες αυτό που εξέφρασες είναι απλά μια άποψη και όχι ένα συμπέρασμα ή μια θεωρία, δεν μπορεί να είναι «100% σίγουρο». Δεν αναλύεις την άποψή σου και γι΄ αυτό θα μου επιτρέψεις να κάνω κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις. Ποια είναι η θεωρία «απλά έλιωσαν οι πάγοι» και που ακριβώς διαφωνείς με αυτήν; Τι σχέση έχουν τα σημερινά ακραία καιρικά φαινόμενα με το λιώσιμο των πάγων; Τι ακριβώς εννοείς με αυτά που λες για τα απολιθώματα και τον άνθρωπο; Δεν πειράζει αν δεν έχεις φτάσει σε τελικά συμπεράσματα, γράψε την άποψή σου και ίσως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-03-16, 18:21
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παραθέτω αυτά που έχω συλλέξει και αποθηκεύσει για την εξαφάνιση των Δεινοσαύρων...

Κάποιοι επιστήμονες προσπαθουν να μας πείσουν πώς εξαφανίστηκαν από αστεροειδη.Όλοι .μα όλοι (?),ενώ από τα οστα που έχουν βρεθεί στη περιοχη της Βόρειας Αμερικής όπου υποτίθεται πώς έπεσε στο κόλπο του Μεξικού,κοντική απόσταση δηλαση σε σχέση με την Αυστραλία,δε βρέθηκε όυτε ένα οστό καμμένο, ενώ ο κροκόδειλος ζεί πάνω από 100 εκ χρόνια .Στις πέτρες των Ιca's οι φυτοφαγοι δεινοσαυροι παριστάνονται ως κατοικίδια ζωα.Παραθέτω βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=mQV2VSvkY7o

Σημείωση..Οι πέτρες Ica υποτίθεται οτι είναι αρχαία ή προϊστορική ενώ υπάρχει και η γνώμη οτι είναι πρόσφατα ζωγραφισμένες.

φέρνω μερικά άρθρα για τους Δεινοσαύρους..

Την ίδια σχεδόν θερμοκρασία με τους σημερινούς ανθρώπους είχαν οι δεινόσαυροι, σύμφωνα με νέες εκτιμήσεις Αμερικανών επιστημόνων, που εκτιμούν, πως έριξαν φως σε μία χρόνια “διαμάχη”, κατά πόσο οι μεγάλοι δεινόσαυροι ήταν θερμόαιμοι ή ψυχρόαιμοι.

Αμερικανοί και Γερμανοί ερευνητές, με επικεφαλής τον εξελικτικό βιολόγο Ρόμπερτ Ίγκλ του Τμήματος Γεωλογικών & Πλανητικών Επιστημών του Ινστιτούτου Τεχνολογίας της Καλιφόρνια (Caltech), οι οποίοι δημοσίευσαν τη σχετική μελέτη στο περιοδικό «Science», ανέλυσαν με νέες τεχνικές (που πρώτοι χρησιμοποίησαν οι παλαιοκλιματολόγοι και οι γεωχημικοί) 11 απολιθωμένα δόντια δεινοσαύρων, στα οποία κρύβονται πολύτιμες ενδείξεις για την θερμοκρασία του σώματός τους πριν από τόσο καιρό.

Συγκεκριμένα, ανάλογα με επίπεδο θερμοκρασίας ενός σώματος, συμβαίνουν διαφορετικές βιοχημικές αντιδράσεις μέσα στον οργανισμό και συνεπώς υπάρχει διαφορετική αναλογία στα χημικά ισότοπα του άνθρακα-13 και του οξυγόνου-18 στον βιοαπατίτη, το βιο-ορυκτό που υπάρχει στην αδαμαντίνη των δοντιών.

Έτσι, οι επιστήμονες συμπέραναν ότι ο γιγάντιος μακρύλαιμος Βραχιόσαυρος είχε θερμοκρασία περίπου 38,2 βαθμών Κελσίου και ο Καμαράσαυρος είχε θερμοκρασία 35,7 βαθμών, δηλαδή και οι δύο υψηλότερη από τους κροκόδειλους, αλλά χαμηλότερη από τα πουλιά. Οι μετρήσεις θεωρείται ότι έχουν ακρίβεια με βαθμό απόκλισης ενός ή δύο βαθμών.

Αρχικά, από τα μέσα του 19ου αιώνα, όταν ανακαλύφθηκαν τα πρώτα απολιθώματα δεινοσαύρων, επειδή έμοιαζαν με τρομερές («δεινές») σαύρες -εξ ου και το μάλλον παραπλανητικό όνομά τους- οι επιστήμονες θεωρούσαν ότι ήταν, όπως τα ερπετά, ψυχρόαιμοι (εκτοθερμικά πλάσματα), συνεπώς είχαν ανάγκη από εξωτερικές πηγές θερμότητας όπως ο ήλιος, για να ζεσταθούν.

Όμως, όσο περνάνε τα χρόνια, δημιουργείται πλέον μια νέα επιστημονική συναίνεση -αν και όχι ομοφωνία- ότι ήσαν περισσότερο θερμόαιμοι (ενδοθερμικά πλάσματα), πράγμα που θα τους έκανε πιο αυτόνομους, γρήγορους και ενεργητικούς και όχι αργούς, παθητικούς και εξαρτώμενους από τις θερμοκρασιακές αλλαγές του εξωτερικού περιβάλλοντος.

Η εικόνα πάντως είναι ακόμα πολύπλοκη και ασαφής. Το ερώτημα παραμένει για το αν οι δεινόσαυροι είχαν υψηλό μεταβολισμό, δηλαδή αυξημένο ρυθμό που τα κύτταρά τους παρήγαγαν ενέργεια για τις ανάγκες του οργανισμού τους, όπως τα σημερινά θηλαστικά και τα πουλιά.

Δεν αποκλείεται να ήταν απλώς «γιγαντόθερμα», δηλαδή να είχαν αυξημένη θερμοκρασία, ακριβώς επειδή είχαν τόσο μεγάλο μέγεθος (τουλάχιστον όσον αφορά τους πιο μεγάλους δεινόσαυρους, τα λεγόμενα σαυρόποδα), καθώς η μεγάλη σωματική μάζα διατηρεί πιο εύκολα μια σταθερή θερμοκρασία.

Τέτοια ζώα μπορούν να κρατούν σχετικά ψηλά την εσωτερική θερμοκρασία τους ακόμα και με χαμηλό επίπεδο μεταβολισμού (αν και κινδυνεύουν συνεχώς με «υπερθέρμανση»), έτσι δεν θα ήταν ανάγκη να διαθέτουν πραγματικά θερμό αίμα.

Συνεπώς, ακόμα κι αν η θερμοκρασία των δεινοσαύρων ήταν υψηλή, παραμένει το ερώτημα για το επίπεδο του μεταβολισμού τους. Ορισμένοι επιστήμονες συνεχίζουν να αμφιβάλλουν αν, παρά τη σχετικά υψηλή θερμοκρασία τους, οι δεινόσαυροι ήσαν όντως θερμόαιμοι.

Μετά τους μεγάλους δεινόσαυρους, οι ερευνητές σκοπεύουν να εφαρμόσουν την ίδια τεχνική ανάλυσης των δοντιών σε μικρότερους δεινόσαυρους, ελπίζοντας να δώσουν τέρμα στην πιο χρόνια διαμάχη στον τομέα της παλαιοβιολογίας αναφορικά με το αίμα των δεινοσαύρων.

http://mystikos-planitis.blogspot.com/2 ... _8730.html

Απαγορευμένη αρχαιολογία 2: Έζησε ο άνθρωπος ταυτόχρονα με τους δεινόσαυρους;

https://www.youtube.com/watch?v=XCT5GNwh9qE

Υπάρχει και μια σειρά βίντεο του Stewart Swerdlow που έχει μεταφράσει η vasoula2908asteria,όπου αναφέρει ο Stewart πως οι Δεινόσαυροι σκοτώθηκαν κατά τον πόλεμο Ατλάντων και Λεμουρίων από τους Ατλάντιους ,διότι οι Δεινόσαυροι ήταν η κύρια τροφή των Λεμουρίων..Βέβαια αυτά όποιος θέλει τα πιστεύει..Φέρνω το αρχικό βίντεο ,είναι σε 9 επεισόδια,διότι δεν θυμάμαι σε ποιο επεισόδιο το είπε ο Stewart Swerdlow.. https://www.youtube.com/watch?v=BYQtDR8t4jw


Η άποψη μου από αυτά που έχω συλλέξει είναι ο,τι η θεωρία αυτή δεν στέκει..

α.)διότι τους μεγάλους αστεροειδής τους τραβάνε ο ήλιος και μεγάλοι πλανήτες ,β.) διότι η θέση της Γης μοιάζει εμποδίζει τους αστεροειδής να φτάσουν σε αυτή λόγω (α).Αν υπήρχε περίπτωση πτώσης στη Γη,τότε μόνο αν υπήρχε αστεροειδής με τεχνητή επεξεργασία για να χτυπήσει αποκλειστικά τη Γη ...
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-03-16, 18:37
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
..., ενώ ο κροκόδειλος ζεί πάνω από 100 εκ χρόνια . ...
Οι κροκόδειλοι πάνε και 6 μήνες χωρίς να φάνε λόγω χαμηλού μεταβολισμού. Το ίδιο και πολλά φίδια και σαύρες. Δεν υπάρχει μυστήριο στο γιατί οι κροκόδειλοι επιβίωσαν.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-03-16, 18:59
Πέτρος Ο χρήστης Πέτρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2016
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ποια ειναι η εναλακτικη σου για την εξαφανιση τους?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-03-16, 22:05
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πέτρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια ειναι η εναλακτικη σου για την εξαφανιση τους?
Γιατί να χρειάζεται εναλλακτική; Είναι βεβαιωμένο ότι έπεσε μετεωρίτης. Αν έφταιγε μόνο αυτό ή όχι κανείς δεν ξέρεις φυσικά. Αλλά είναι υπόθεση που στέκει.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-03-16, 22:39
Πέτρος Ο χρήστης Πέτρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2016
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να χρειάζεται εναλλακτική; Είναι βεβαιωμένο ότι έπεσε μετεωρίτης. Αν έφταιγε μόνο αυτό ή όχι κανείς δεν ξέρεις φυσικά. Αλλά είναι υπόθεση που στέκει.
Την γνωμη του ζητησα το τι πιστευει. Π.Χ. εγω πιστευω οτι εξαφανιστηκαν απο τα Supervolcanos και οτι συνεπάγονται
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-10-16, 21:44
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πέτρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια ειναι η εναλακτικη σου για την εξαφανιση τους?
Αυτό που θέλω να πω με αυτά που έφερα είναι, πως οι επιστήμονες εικάζουν,υποθέτουν,θεωρούν.Αυτό όμως δεν είναι 100% σίγουρο.Η θεωρία δεν είναι γεγονός,δεν ήμασταν εκεί,πως όντως έτσι έγινε,γι΄αυτό και τη λέμε θεωρία.Με λίγα λόγια ,οι επιστήμονες δεν έχουν το αλάθητο,και αυτό σε ότι αφορά την ανθρώπινη ιστορία,δεν αναφέρομαι μόνο για τους Δεινοσαύρους.Η άποψη σου περί ηφαιστείων και εξαφάνιση τους,είναι μια καλή άποψη,καλύτερη πάντως από τον δήθεν αστεροειδή !

Όσο για την εναλλακτική μου περί Δεινοσαύρων ,θεωρώ πως έχουν κάνει λάθος ,εσκεμμένα στη χρονολόγηση, και πως τότε δεν υπήρχαν άνθρωποι εκείνη τη περίοδο.Δεν ξέρω,δεν γνωρίζω τι έγινε με τους Δεινοσαύρους,δεν ήμουν εκεί ! Δεν γνωρίζουμε πολλά ,γιαυτό ό,τι μας δίνουν τα Κέντρα ως αληθή καλύτερα να τα αμφισβητούμε και να τα επεξεργαζόμαστε
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.