Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #311  
Παλιά 13-03-07, 04:19
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

http://www.holylight.gr/index.html

Ρίξτε μια ματιά στο βιντεάκι απλά. Δεν θυμάμαι να έχω παραθέσει ξανά αυτή τη διεύθυνση. Έχει αρκετό ενδιαφέρον
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #312  
Παλιά 13-03-07, 09:10
greekreader Ο χρήστης greekreader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2006
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Freya τέτοια βίντεο με μαρτυρίες υπάρχουν πολλά, αλλά κάποιοι εξακολουθούν να μιλούν για ομαδική παράκρουση. Δεν πειράζει εγώ είμαι ανάμεσα στους αφελείς που πιστεύουν το βίντεο!
Απάντηση με παράθεση
  #313  
Παλιά 13-03-07, 17:13
Το avatar του χρήστη Karampouzouklis
Karampouzouklis Ο χρήστης Karampouzouklis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2007
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παιδιά, το έψαξα λίγο το θέμα μέσα στο ίντερνετ για να δω τι λένε και άλλοι άνθρωποι για το άγιο φως μήπως και δεν το έχω καταλάβει το θέμα αλλά δεν βρήκα αυτά τα πολλά βίντεο. Και όσα σάιτ έμπενα είχανε τα ίδια και τα ίδια με αυτό το σάιτ που έδωσε η κοπέλα και μετά βαριόσουνα να τα διαβάζεις ούτε το κείμενο δεν είχανε αλλάξει.


Έτσι άρχισα να ψάχνω και αναφέρω κύριε λοχαγέ:

Βρήκα ένα σάιτ, που το έχει κάποιος επιστήμονας που λέει ότι όλα είναι παραμύθια γιατί τα βουτάνε τα κεριά σε ένα χημικό το οποίο ανάβει από μόνο του μετά από καμιά εικοσαριά λεπτά
http://www.greatlie.com/gr/articles....n=detail&id=34

Και λέει το έλεγε στους παπάδες στην τηλεόραση και βούτηξε τα κεριά του κι αυτός και ο ένας ο παπάς έψελνε κάτι εξορκισμούς για να μην ανάψει το φως και μετά το φως άναψε και έμεινε με τη χαρά μάλλον.


Μετά ήτανε λέει ο Κοραής που έλεγε στους παπάδες να μην κάνουν τέτοια κόλπα και κοροϊδεύουν τον κοσμάκη και κάθισε και έγραψε και όλόκληρο βιβλίο ο αθεόφοβος άμα κρίνω όμως από τον παπά του χωριού μου δεν τον ακούσανε
http://roides.wordpress.com/2006/02/...B%CE%AE%CE%BC/


Και βρήκα και ένα κείμενο ενός πατριάρχη που ήταν πατριάρχης στα Ιεροσύλμα και λέει ο χριστιανός όλα ψέμματα είναι γι' αυτό με καθαρίσανε, αλλά το κείμενο είναι στα αρχαία και δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, διαβάστε το να μας πείτε όσοι ξερετε

http://athens.indymedia.org/local/we...erousalhma.jpg

Αυτός που το μετάφρασε λέει:
Εδώ, ο εξ Αθηνών Πατριάρχης Ιεροσολύμων Εφραίμ, παραδέχεται και καταγγέλλει πως το ονομαζόμενο 'Αγιο Φως' δημιουργείται από τους ανθρώπους και μάλιστα επειδή αυτός δεν αρεσκόταν σε τέτοιες 'μηχανουργίες' τον καθαίρεσαν.
Απάντηση με παράθεση
  #314  
Παλιά 13-03-07, 21:38
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

"Είδαμε το φως το αληθινό και ελάβαμε πνεύμα επουράνιο ....."
Το αληθινό φως είναι εσωτερικό και εκπέμπεται απο μέσα προς τα έξω και ουχί το αντίθετο ....

Αφιερωμένο στο καραμπουζουκλή που του αρέσει να ψάχνει ...


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #315  
Παλιά 13-03-07, 22:00
Το avatar του χρήστη Karampouzouklis
Karampouzouklis Ο χρήστης Karampouzouklis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2007
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Γειά σου ρε μάγκα Λούξ,

Κι εγώ αυτό πιστεύω ότι γίνεται αλλά απλά είναι κρίμα τόσοι άνθρωποι να την πατάνε.

Μαγκα καραμπουζουκλη, τετοια συντομα μηνυματα μπορεις να τα στελνεις και με π.μ Εκ της συντονιστικης ομαδας (beetlejuice)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 13-03-07 στις 22:11
Απάντηση με παράθεση
  #316  
Παλιά 13-03-07, 23:34
Το avatar του χρήστη Karampouzouklis
Karampouzouklis Ο χρήστης Karampouzouklis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2007
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Γεια σου και σένα τσίφτη Μπεετλτζοις (πως το γράφεις αυτό ρε άνθρωπε). Έγινε δεν το ξανακάνω.

Κάθισα και διάβασα όλο το κατεβατό που έχετε γράψει ρε αθεόφοβοι και ομολογώ πως άξιζε το κόπο, αν εξαιρέσεις πως με έπιασε ο ξάδερφος μου που μπαίνω από το κομπιούτερ του στο ιντερνετ και μου είπε παλί σε αυτά τα σαιτ μπαίνεις (τα κλασσικά, είναι του επιστημονικού ταμπεραμέντου καθότιν φοιτητής και έφαγα και μια κατσάδα).

Να πω αρχικά ότι ορισμένα παιδιά λένε φοβερά πράγματα που δεν τα είχα ξανακούσει και όσα είχα πει τα έχετε ξαναπει και άρα συγνώμη δια την επανάληψιν που λένε.

Από την άλλη είναι μερικοί άλλοι που με έχουν μπερδέψει. Αυτός ο παθοχτόνος που έγραφε στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω τι έλεγε ο άνθρωπος, το μυαλό μου γινόταν σούπα όταν διάβαζα το κείμενο. Συγνώμη φίλε, μπορεί να μην ήξερα τις λέξεις καλά.

Έριξα κάτι τρελά γέλια με κάποια παιδιά. Ειδικά με το:
Δεν τους ζεματάς σαν κοτόπουλα καλλίτερα; του φίλου χαλιά.

Με μερικούς άλλους μάγκες συμφωνώ απόλυτα και δεν μπορώ να γράψω κάτι παραπάνω από αυτούς τα έχουν πει καλύτερα. Δεν μεταδίδω άλλο που λέει και ο Χελάκης.
Αυτοί είναι ο μπετλτζοις, ο αγκαλαρεπ (αυτός με τη μαϊμού), η λίτσα και ο χαλιάς.


Έχω μπερδευτεί να πω την αλήθεια με τον Μιχάλη (αυτόν που έχει τον παππού με τη μαγκούρα στη φωτογραφία) που λέει μάγκες όλο τα ίδια και τα ίδια μας λέτε και κοτσάρει μια λίστα με 7 πράγματα από κάτω. Εμένα και δυο τρια μου αρκούσανε πάντως. Θέλω να σε ρωτήσω φίλε Μιχάλη και βέβαια μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε. Τι θα σε έκανε να πεις παιδιά ναι έχετε δίκιο δεν το είχα καταλάβει καλά η ας πουμε με αυτο που μου λέτε πειθομαι κι εγώ και συμφωνώ μαζί σας. Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα να ξέρουμε και που να ψάχνουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #317  
Παλιά 14-03-07, 10:01
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Karampouzouklis
Έχω μπερδευτεί να πω την αλήθεια με τον Μιχάλη (αυτόν που έχει τον παππού με τη μαγκούρα στη φωτογραφία) που λέει μάγκες όλο τα ίδια και τα ίδια μας λέτε και κοτσάρει μια λίστα με 7 πράγματα από κάτω. Εμένα και δυο τρια μου αρκούσανε πάντως. Θέλω να σε ρωτήσω φίλε Μιχάλη και βέβαια μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε. Τι θα σε έκανε να πεις παιδιά ναι έχετε δίκιο δεν το είχα καταλάβει καλά η ας πουμε με αυτο που μου λέτε πειθομαι κι εγώ και συμφωνώ μαζί σας. Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα να ξέρουμε και που να ψάχνουμε?
Kaραμπουζουκλή, δεν κατάλαβα καλά το περιεχόμενο της παραπάνω δημοσίευσής σου. Υποτίθεται πως διάβασες τις απαντήσεις όλων μας, άρα λογικά θα έπρεπε να είχες καταλάβει τι λέω σε τόσες δημοσιεύσεις και πάνω - κάτω ποιά είναι η θέση μου. Για το ότι δεν έχεις καταλάβει, δεν μπορώ εγώ να σε βοηθήσω περισσότερο και φυσικά δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με τη σποντίτσα σου περί του πότε συμφωνώ με κάποιον και πότε διαφωνώ. Η απάντηση είναι προφανέστατη και δεν αφορά το θέμα μας. Δεν θα σε καθοδηγήσω εγώ για το που να ψάξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #318  
Παλιά 14-03-07, 17:42
Το avatar του χρήστη Karampouzouklis
Karampouzouklis Ο χρήστης Karampouzouklis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2007
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Mιχάλη καταρχάς είναι άδικο όταν λες ότι σου έριξα σπόντα. Εγώ σε ρώτησα ξεκάθαρα και ανοιχτά. Που ήτανε η σπόντα και δεν την είδα.


Ξαναδιάβασα όλα τα κειμενάκια σου για να δω μήπως μου ξέφυγε κάτι. Από ότι κατάλαβα λες ότι η καλύτερη απάντηση είναι δεν γνωρίζω/ δεν απαντώ. Εγώ την θεωρώ μια σεβάσμια στάση. Αλλά μετά αρχίζει και υποστηρίζεις την μια πλευρά. Και λες αφού δεν μου αποδεικνύετε ότι δεν είναι θαύμα, τότε μάλλον είναι θαύμα. Εγώ θα έμενα στο δεν ξέρω αν ήμουνα ουδέτερος δεν θα έπαιρνα το μέρος κανενός.

Και με τα όσα γνωρίζουμε για το θέμα, προσπάθησα πρωηγουμένος να βάλω ένα βάρος στην κάθε περίπτωση. Κι εγώ δεν είμαι 100 στα 100 οτί δεν είναι θαύμα. Αλλά κρίνοντας από τους ανθρώπους και πως συμπεριφέρονται και από αυτά που λένε οι επιστήμονες και τόσα άλλα που ειπανε τα άλλα παιδιά, δίνω πολύ περισσότερο βάρος να μην είναι.

Δεν είμαι επιστήμονας για να πάω κάτω και να αρχίσω να μετράω πώς είναι η φλόγα και τι κάνει. Αν πάω ως απλός άνθρωπος δεν θα με πιστέψεις ότι και να σου πω, είτε την είδα είτε δεν την είδα τη φλόγα να πετάει.

Άμα αυτό εννοείς τότε να μην κάνουμε καθόλου συζήτηση γιατί ότι και να πούμε στα λόγια δεν θα το λάβεις ποτέ υπόψιν σου.
Απάντηση με παράθεση
  #319  
Παλιά 15-03-07, 09:52
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Karampouzouklis
Mιχάλη καταρχάς είναι άδικο όταν λες ότι σου έριξα σπόντα. Εγώ σε ρώτησα ξεκάθαρα και ανοιχτά. Που ήτανε η σπόντα και δεν την είδα..
Σου ζητώ συγγνώμη, προφανώς παρεξήγησα τους σκοπούς σου. Ο γραπτός λόγος καμια φορά δημιουργεί παρεξηγήσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Karampouzouklis
Άμα αυτό εννοείς τότε να μην κάνουμε καθόλου συζήτηση γιατί ότι και να πούμε στα λόγια δεν θα το λάβεις ποτέ υπόψιν σου.
Όπως ίσως να έχεις δει στη δημοσκόπηση, έχω ψηφίσει πως το Φως αυτό είναι θαύμα. Επίσης, έχω δημοσιεύσει την άποψη ότι το θέμα αυτό συνδέεται με τις παραδόσεις περί άκτιστου φωτός, τις οποίες δεν παραθέτω σε αυτό το ποστ, μπορείς να τις διαβάσεις. Έχω αμφισβητήσει τα επιχειρήματα των αρνητών, με τρόπο που επίσης θα διαβάσεις και νομίζω πως είναι αρκετά τεκμηριωμένος. Από εκεί και πέρα, δεν διεκδικώ ούτε διεκδίκησα ποτέ την απόλυτη γνώση και το αλάνθαστο...αυτό νομίζω πως δεν είναι κακό.
Απάντηση με παράθεση
  #320  
Παλιά 27-03-07, 12:43
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Για οσους δεν εχει τυχει να δουν το πειραμα του Καλοπουλου με το φωσφορο και τα αυταναφλεγομενα κερια, ενημερωνω πως σημερα στις 16:00 η εκπομπη της Αννας Δρουζα θα εχει αφιερωμα στο αγιο φως. Το "πειραμα" θα εκτελεστει κανονικα σε ζωντανη μεταδοση
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.