Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #401  
Παλιά 05-10-12, 13:48
Angelika28970 Ο χρήστης Angelika28970 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cathy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο angelica εφόσον μπορείς και επικοινωνείς με τον φύλακα άγγελο σου έχεις φτάσει σε πολύ καλό σημείο! Και βασικά όλα μέσα μας ζουν καλό και κακό και ανάλογα με το πως σκεφτόμαστε, μας συμβαίνουν και διάφορα στην ζωή.
ευχαριστω ομως το επικοινωνω ειναι σχετικο. εγω του μιλαω παντα και οταν χρειαστω βοηθεια του το λεω. δεν μπορω ακομα να τον ακουσω αλλα καποια στιγμη ελπιζω πως θα γινει κι αυτο.
__________________
το οτι δεν βλεπουμε κατι,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #402  
Παλιά 06-10-12, 13:38
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Lightbulb Υπνική παράλυση ΔΕΝ ειναι Μορα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από justin19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πιστεύω στη Μόρα,καθώς είναι απλά ένας αστικός μύθος.Το φαινόμενο λέγεται υπνική παράλυση και έχει εξηγηθεί επιστημονικά.Το έχω πάθει και είναι τρομακτικό,αλλά δεν έβλεπα κάποια μορφή.Όσοι βλέπουν κάποια μορφή,οφείλεται στον εγκέφαλο που δεν έχει ξυπνήσει ακόμα καλά και μπορεί να βλέπει κάποια στοιχεία του ονείρου του,όπως επίσης μπορεί να νομίζει ότι βλέπει αυτή τη μορφή εξαιτίας του φόβου του.
Η υπνική παράλυση δεν είναι Μόρα. Η υπνική παράλυση, ΟΧΙ η μόρα, είναι πράγματι κάτι εντελώς φυσιολογικό. Είναι φυσικός μηχανισμός του οργανισμού ώστε να μην τραυματιζόμαστε την ώρα του ύνπου.
Η Μόρα είναι άλλο πράγμα απο την υπνική παράλυση. Η υπνική παράλυση συμβαίνει είτε συμβεί "Μόρα" είτε όχι, γιατί είναι μια φυσική διαδικασία του ύπνου. Απλά για να αντιληφθείς την υπνική παράλυση, που συμβαίνει έτσι κι αλλιώς, πρέπει να μην είσαι ούτε ξύπνιος ούτε κοιμισμένος, δηλ. στο ενδιάμεσο στάδιο. Απλά στο ίδιο "στάδιο" ύπνου-ξύπνιου, είναι που μπορείς να αντιληφθείς τα διάφορα περίεργα φαινόμενα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 06-10-12 στις 13:45
Απάντηση με παράθεση
  #403  
Παλιά 06-10-12, 16:11
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Το ίδιο κάνω και εγω angelica αλλά ξέρω και ατομα που ειναι σε προχωρημένο επίπεδο, αν μπορώ να το πω έτσι, και έχουν καταφέρει να τον δουν. Κάποια στιγμή θα τα καταφέρουμε και εμείς θέλω να πιστεύω αν και μόνο η ιδεά της πίστης πα΄ζιει πολύ μεγάλο ρόλο στο να μας προσφέρει βοήθεια και να μην νιώθουμε μόνοι και αβοήθητοι πολλές φορές.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #404  
Παλιά 07-10-12, 18:49
Το avatar του χρήστη φλάβια ελένη
φλάβια ελένη Ο χρήστης φλάβια ελένη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

ο μόρα έχει καμία σχέση με τον μύθο της λίλιθ ???
Απάντηση με παράθεση
  #405  
Παλιά 07-10-12, 19:25
Angel75 Ο χρήστης Angel75 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2012
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά καλώς σας βρήκα.
Θέλω να σας την εμπειρία μ για την μορα.
Ήτανε πριν 2 χρόνια στις 4 τα μεσάνυχτα,ξύπνησα απο έναν εφιάλτη
Μόλις άνοιξα τα ματια μ,είδα στο βάθος του δωματίου ένα μαύρο ψηλο πράγμα με μακριά μαλλιά να έρχεται προς το μέρος μ.
Αμέσως ακινητοποιηθηκα και δεν μπορούσα να πάρω ανάσα.
Ένιωθα πίεση ενώ δεν έβλεπα τίποτα πάνω μ.
Και αμέσως παιδια μου ήρθε η ανάγκη να πω μια προσευχή.
Παιδια δεν το πίστευα είχε φύγει,απο πάνω μ η πίεση.
Ήταν τρομακτικό ακολούθησαν 2 ακόμα συναντήσεις,αλλά θα σας τα πω μια άλλη φορά.
Αυτά παιδια δεν ξέρω τι να πω βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #406  
Παλιά 07-10-12, 21:54
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά και εγώ τώρα πρόσφατα μετά από της 40 σελίδες που διάβασα είχα και εγώ μία ανάλογη εμπειρία, όχι ότι δεν είχα πριν τα διαβάσω αλλά την τελευταία φορά που μου έτυχε και εγώ είπα ότι ήταν μόρα, αλλά μετά από την πιο νορμαλ παρατήρηση βγήκε ότι ήταν η αντανάκλαση απο το πολυέλαιο του δωματίου την νύχτα με το ελάχιστο φως που έμπαινε στο δωμάτιο απο το παράθυρο και αντανακλούσε πάνω στο ταβάνι ....
Απάντηση με παράθεση
  #407  
Παλιά 09-10-12, 13:37
Angelika28970 Ο χρήστης Angelika28970 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cathy Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο κάνω και εγω angelica αλλά ξέρω και ατομα που ειναι σε προχωρημένο επίπεδο, αν μπορώ να το πω έτσι, και έχουν καταφέρει να τον δουν. Κάποια στιγμή θα τα καταφέρουμε και εμείς θέλω να πιστεύω αν και μόνο η ιδεά της πίστης πα΄ζιει πολύ μεγάλο ρόλο στο να μας προσφέρει βοήθεια και να μην νιώθουμε μόνοι και αβοήθητοι πολλές φορές.
μακαρι. πιστευω οτι καποια στιγμη θα γινει. ναι φυσικα και η πιστη εχει πολυ μεγαλη σημασια. γι αυτο και με βοηθαει.
__________________
το οτι δεν βλεπουμε κατι,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #408  
Παλιά 09-10-12, 22:15
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απο Astral
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά και εγώ τώρα πρόσφατα μετά από της 40 σελίδες που διάβασα είχα και εγώ μία ανάλογη εμπειρία, όχι ότι δεν είχα πριν τα διαβάσω αλλά την τελευταία φορά που μου έτυχε και εγώ είπα ότι ήταν μόρα, αλλά μετά από την πιο νορμαλ παρατήρηση βγήκε ότι ήταν η αντανάκλαση απο το πολυέλαιο του δωματίου την νύχτα με το ελάχιστο φως που έμπαινε στο δωμάτιο απο το παράθυρο και αντανακλούσε πάνω στο ταβάνι ....
Ευτυχώς που κοιμάμαι σε απόλυτο σκοτάδι..έτσι δεν μπορώ να παρατηρήσω τπτ, φαντασικό ή πραγματικό
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #409  
Παλιά 02-11-12, 19:19
pamela83 Ο χρήστης pamela83 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή ήταν Μόρα;

Προσωπικά δεν είχα εμπειρία με την Μόρα και γενικά δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή όχι μέχρι να το ζήσω προφανώς.. Μια φίλη όμως είχε μια τέτοιου στυλ εμπειρία. Την είχε πάρει ο ύπνος στο σαλόνι και ξύπνησε νιώθοντας κάποιον να έχει ανέβει πάνω της και να την χτυπάει. Δεν ξέρω αν ήταν η Μόρα ή κάτι άλλο, αλλά τέλος πάντων θα σας πω τι συνέβη. Πρόλαβε να δει ένα πολύ άσχημο πράγμα, πρόσωπο δεν είδε γιατί προσπαθούσε να το πετάξει από πάνω της. Τέλος πάντων, το πέταξε από πάνω της και αυτό έτρεξε και εξαφανίστηκε πίσω από ένα έπιπλο. Τα μπράτσα της και οι ώμοι της ήταν γεμάτοι μελανιές και γρατζουνιές. Δεν υπάρχει περίπτωση να τα έκανε μόνη της έτσι όπως ήταν οι γρατζουνιές, αν και στην αρχή σκέφτηκα ότι μπορεί να τα έκανε στον ύπνο της. Δεν της είχε ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Περιττό να πω ότι κυκλοφορουσε μετά με αναμένα φώτα μέρες στο σπίτι (όταν επέστρεψε από τους γονείς της) και φοβόταν να κοιμηθεί. Ήταν η Μόρα;
Απάντηση με παράθεση
  #410  
Παλιά 05-11-12, 11:59
Tashows Ο χρήστης Tashows δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Δεν υπάρχουν πράγματα που ανεβαίνουν πάνω μας τα βράδια, μας χτυπάνε και μετά εξαφανίζονται πίσω από έπιπλα... Βασικά υπάρχουν, αλλά τα λέμε βιαστές (και πάλι όμως δεν εξαφανίζονται πίσω από έπιπλα)... Αν δεν ήταν κάτι τέτοιο λοιπόν, τότε οι μελανιές μπορεί είτε να προκλήθηκαν στον ύπνο της (σπάνιο πράγμα ο αυτοτραυματισμός, αλλά πιθανός), είτε να είχε όντως ψιλοχτυπήσει κάπου και απλά λόγω της εμπειρίας να πίστεψε ότι προκλήθηκε από αυτό και να ξέχασε που χτύπησε πραγματικά. Επίσης, γάτα ή σκύλος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.