Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-08-06, 20:35
axez Ο χρήστης axez δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2004
Μηνύματα: 75
Post εικασια

εγω εχω διαβασει κατι πιο απλο.Αν περπατησεις γρηγορα στα καρβουνα απελευθερωνεις μια μικρη υγρασια στο δερμα του πελματος.Λογο της συστασης του δερματος (εχει σχεση με το λιπος που περιεχει) ενα γρηγορο περασμα απο ζεστο μερος λιωνει κατα καποιο τροπο μια μικροποσότητα λίπους αρκετη ωστε να μην τσουρουφληστει καποιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-08-06, 03:33
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Αυτό που ειπώθηκε με την έκκριση λίπους, αποκλείεται να είναι σωστό. Τώρα για το ρυθμό και τα λοιπα, είπαμε ότι είναι μία πιθανή περίπτωση, ίσως η πιθανότερη, αλλά θα θέλει πολλή εξάσκηση, για να καταφέρουν να είναι πολύ γρήγοροι.

Και μιας και κάποιος είπε για τα σπασμένα γυαλιά, θέλω να σας υπενθυμίσω αυτούς που ξαπλώνουν σε καρφιά που είναι σε απόσταση μεταξύ τους, δεν είναι τοποθετημένα πυκνά. Τι έχετε να πείτε για αυτό;

Με τιμή,
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-08-06, 09:58
Το avatar του χρήστη Σίβυλλα
Σίβυλλα Ο χρήστης Σίβυλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Η πυροβασία έχει να κάνει κυρίως με τη προσευχή σε σχέση με την μονότονη μουσική και τον χορό σε κατάσταση έκστασης .
Επειδή το φαινόμενο υπάρχει και σε χώρες του εξωτερικού μπορούμε να πούμε ότι δεν έχει σχέση με κάποια συγκεκριμένη θρησκεία αλλά με το εσωτερικό κάλεσμα και τη θέληση .
Δε ξέρω πόσοι από εσάς γνωρίζουν το κόλπο του να σηκώσουν κάποιον στον αέρα με τα δύο τους δάκτυλα , το ίδιο συμβαίνει και με την εικόνα η οποία παρεμπιπτόντως είναι βαριά και το μαντίλι των αναστενάρηδων το οποίο είναι πανάλαφρο .

Είναι απλό αρκεί να το επιθυμείς πραγματικά
Η επιστήμη δεν έχει λόγο (ακόμη).
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-08-06, 12:27
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Μετά την τελευταία έρευνα που έκανα, και κατάθεσα και τα links στο θέμα, είμαι πλεον σίγουρος για την επιστημονική απόδειξη που ανέφερα. Περί λίπους ή αέρα ή οτιδήποτε άλλο έχω ακούσει και εγώ αλλά δεν βρήκα καμιά επιστημονική θεωρία που να αποδεικνύεται στο εργαστήριο. Η επιστήμη έχει πάρει θέση εκτός αν διαβάσεται τη φυσική που υπάρχει πίσω από το φαινόμενο και είστε σε θέση να απορρίψετε τη θεωρία ώς λάθος. Αν μπορείτε να την απορρίψεται, σκεφτείτε να πάτε για διδακτορικό στο ίδιο Πανεπιστήμιο....

Είναι βέβαια πολύ λογική νομίζω η άποψη με τις σκληρές πατούσες με την μειωμένη αίσθηση πόνου που αναφέρει ο quest for truth και μπορεί να λειτουργεί συμπληρωματικά με τη θεωρία της "χαμηλής θερμικής ικανότητας του κάρβουνου" του καθηγητή.

Αυτό που θέλω εγώ να ρωτήσω και με απασχολεί ιδιαίτερα είναι αν έχει κάποιος δει αναστενάρηδες που να βαδίζουν κανονικά και αργά και να μην είναι με καταστραμένες πατούσες από την χρόνια ενασχόληση.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι υπάρχουν και πράγματα που η επιστήμη δεν θα μπορέσει ποτέ να αποδείξει γιατί δεν αποδεικνύονται με τη λογική. Οι ικανότητες του ανθρώπου είναι απεριόριστες ενώ η επιστήμη της λογικής όχι. Και αν σκεφτόμαστε μόνο με τη λογική θα χάσουμε και εμείς την ικανότητα να πραγματοποιούμε τα πιο απίθανα πράγματα. Τα οποία μπορούμε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-08-06, 12:37
Το avatar του χρήστη Σίβυλλα
Σίβυλλα Ο χρήστης Σίβυλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό που θέλω εγώ να ρωτήσω και με απασχολεί ιδιαίτερα είναι αν έχει κάποιος δει αναστενάρηδες που να βαδίζουν κανονικά και αργά και να μην είναι με καταστραμένες πατούσες από την χρόνια ενασχόληση.
Αν θέλετε μπορούμε να το δοκιμάσουμε και μόνοι μας .
Τα τυπικά είναι γνωστά
Ιδού η Ρόδος
Ιδού και το πάτημα
(Η πήδημα για τους άπιστους )

ας αναλάβει κάποιος τον προγραμματισμό
μουσική και κάρβουνα δικά μου

__________________
Ὁ παλαιός νέος καὶ νέος ὁ ἀρχαίος, ὁ πατήρ ἐν τῷ γόνῳ καὶ ὁ γόνος ἐν τῷ πατρί. Τό ἕν διαιρείται εἰς τρία καὶ τά τρία εἰς ἕν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σίβυλλα : 08-08-06 στις 12:57
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-08-06, 12:56
Το avatar του χρήστη Σίβυλλα
Σίβυλλα Ο χρήστης Σίβυλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή



αφιερωμένη στην επιστημοσύνη και τους επιστήμονες !

Αν ενδιαφέρεστε για σεμινάρια πυροβασίας στείλτε μου μήνυμα
__________________
Ὁ παλαιός νέος καὶ νέος ὁ ἀρχαίος, ὁ πατήρ ἐν τῷ γόνῳ καὶ ὁ γόνος ἐν τῷ πατρί. Τό ἕν διαιρείται εἰς τρία καὶ τά τρία εἰς ἕν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σίβυλλα : 08-08-06 στις 13:03
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-08-06, 15:30
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι είναι εντυπωσιακές οι φώτο...
Θα ήθελα μόνο να πω τούτο...
Καταλαβαίνω ο ρυθμός να έχει σχέση με το να μην καίγεται το άτομο επειδή τα κάρβουνα δεν προλαβαίνουν να προκαλέσουν κάψιμο στο πόδι... αλλά με βάση τις παραπάνω φώτο... δεν μιλάμε για αναμμένα κάρβουνα.. που και εγώ έχω πιάσει στο παρελθόν αλλά για φωτιά... και πως δεν καίγονται στην φωτιά;

Όσο για το ότι η μακροχρόνια ενασχόληση των αναστενάρηδων με το έθιμο καταστρέφει την αισθητικότητα των νευρικών απολήξεων που βρίσκονται στις πατούσες, μου φαίνεται... αστείο... άλλωστε για να καταστρέψουν την αισθητικότητα των νευρικών απολήξεων θα έπρεπε να περάσουν πολλές φορές και να καούν ακόμα περισσότερες για να το πετύχουν... Άλλωστε η νεαρή κοπέλα στην φώτο πόσες φορές έχει περάσει;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 08-08-06 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-08-06, 15:39
Το avatar του χρήστη Σίβυλλα
Σίβυλλα Ο χρήστης Σίβυλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Αν σας ενδιαφέρει και επιτρέπεται να σας δώσω το σχετικό link για περισσότερες πληροφορίες .....
__________________
Ὁ παλαιός νέος καὶ νέος ὁ ἀρχαίος, ὁ πατήρ ἐν τῷ γόνῳ καὶ ὁ γόνος ἐν τῷ πατρί. Τό ἕν διαιρείται εἰς τρία καὶ τά τρία εἰς ἕν
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-08-06, 15:48
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σίβυλλα
Αν σας ενδιαφέρει και επιτρέπεται να σας δώσω το σχετικό link για περισσότερες πληροφορίες .....
Γιατί να μην επιτρέπεται; Κατέθεσε το.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 08-08-06 στις 15:49
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-08-06, 21:04
Saltas21 Ο χρήστης Saltas21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2006
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ Κ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ.ΟΠΩΣ Κ ΚΑΡΒΟΥΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΝΑΣΤΕΝΑΡΙΑ(ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΝΥΣΟΥΝ) Κ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΑΡΓΑ.ΔΕΝ ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΒΙΑΖΟΝΤΕ.ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΕΛΕΝΗΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Κ ΧΟΡΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΑΝΑΜΜΕΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.