Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #281  
Παλιά 17-04-10, 15:16
valentine Ο χρήστης valentine δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2010
Περιοχή: οδος 1000ων ονειρων
Μηνύματα: 4
Question ευχαριστω

και τι ηταν αυτο που ηρθε στον υπνο μου..;
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 23-01-11, 12:47
madantwnh Ο χρήστης madantwnh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή ΜΟΡΑ?ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΠΙΓΟΝΤΟΣ

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΑΛΙΑ ΟΤΙ ΕΒΡΕΙΖΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΛΕΗ ΑΝ ΗΠΑΡΧΗ 8ΕΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙ3Η ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΗ..ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΗ ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΗ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΕΦΕΡΕΣ..ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΑΛΙ ΠΕΦΤΗ ΓΙΑ ΥΝΠΟ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΕ ΑΚΟΥΗ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΙΑ ΣΦΗΡΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΗ.ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΠΟΛΗ ΚΑΙΡΟ. ΩΣΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΕΝΙΩΣΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΞΕΙΝΗ ΤΗ ΜΗΤΗ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΗ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΥΡΟ ΧΕΡΗ ΚΑΙ ΠΕΤΑΓΕΤΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΗ ΦΕΥΓΗ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΗ Η ΠΟΡΤΑ ΔΥΝΑΤΑ.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΚΟΥΓΕ ΚΑΠΙΟΥΣ ΝΑ ΜΗΛΑΝΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΣΗΚΩΝΕΤΕ ΑΝΟΙ3Ε ΤΟ ΦΩΣ ΤΠΤ. ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΒΡΙΖΩ. ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΕ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ. ΩΣΠΟΥ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΕΠΕΣΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 3 ΤΟ ΒΡΑΔΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΠΕΡΝΕ Ο ΥΠΝΟΣ ΓΥΡΝΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΕΝΑ ΝΑΝΟ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΕΜΟΙΑΖΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΑΝ ΑΝ8ΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΝΑ ΜΕ ΠΙΕΖΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΥΡΙΣΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΑΝΑΠΟΔΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΑΛΙ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΞΥΠΝΑΩ ΠΑΛΙ 3 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΟ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝΕ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΣΤΑΥΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΗ ΣΤΑ ΒΑΦΤΙΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ


ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗ ΕΙΝΕ

θα σε παρακαλούσα τα επόμενα μηνύματά σου να είναι με μικρή γραμματοσειρά και όχι με κεφαλαία γιατί είναι πολύ κουραστικά στο μάτι και είναι σαν να φωνάζεις. εκ του συντονισμού

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 23-01-11 στις 14:28
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 23-01-11, 13:20
rocknrolla Ο χρήστης rocknrolla δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

μόρα όχι δεν νομίζω να είναι...οι νάνοι συνήθως παρουσιάζονται σαν κακά πλάσματα που κάνουν στους ανθρώπους διάφορα...π.χ. εξαφανίζουν αντικείμενα κ.α πολλά...τώρα αυτό το άσπρο...δεν ξέρω τι είναι!
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 23-01-11, 14:20
madantwnh Ο χρήστης madantwnh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rocknrolla Εμφάνιση μηνυμάτων
μόρα όχι δεν νομίζω να είναι...οι νάνοι συνήθως παρουσιάζονται σαν κακά πλάσματα που κάνουν στους ανθρώπους διάφορα...π.χ. εξαφανίζουν αντικείμενα κ.α πολλά...τώρα αυτό το άσπρο...δεν ξέρω τι είναι!

ευχαριστω για την απαντηση. μονο που δεν ελειπε τπτ λογικα κατι αλλο 8α ηταν και σε οποιον τα λεω γελουν και με κοριδευουν. ειλικρινα πολλες φορες ηθελα να ξαναρθη και να καταφερω να του μηλισω. αλλα οταν το ειδα εκεινη τη μερα δεν μπορουσα να κουνηθω και μου κοβοταν η ανασα και ξαφνικα γυρησαν τα ματια μου και κοιμηθηκα
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 23-01-11, 14:24
madantwnh Ο χρήστης madantwnh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

ειχα διαβαση ειπισης πολλα για την μορα οτι σου κοβετε η ανασα και αλλα πολλα και τεργιαζιαν απολυτα εκτος απο την μορφη εχω ακουση οτι εινε γρια με γκαμπουρα και σκουφο..ειλικρινα μακαρι να ηξερα να ζωγραφιζω και να μπορουσα να το ζωγραφιζα να σας το εδεινχα
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 23-01-11, 15:18
Το avatar του χρήστη Feanor12
Feanor12 Ο χρήστης Feanor12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2010
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Καλο θα ηταν αγαπητε madantwnh πρωτα να διαβασεις τα προηγουμε σχολια και υστερα κρινοντας απο το αν ηταν η Μορα αυτο που ενιωσες να γραψεις στο συγκεκριμενο νημα....
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 23-01-11, 15:36
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Το φόρουμ δεν είναι chat room. Αν θέλετε να έχετε προσωπική επικοινωνία, χρησιμοποιείστε τα προσωπικά μηνύματα

Εκ του Συντονισμού.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 07-02-11, 23:56
Cthugha Ο χρήστης Cthugha δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2010
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Να πω την άποψη μου για την Μόρα.
Προσωπικά την διακρίνω σε δύο κατηγορίες.

Η πρώτη αφορά ένα σχεδόν στιγμιαίο συνάισθημα μιας σκιώδης παρουσίας, που συνήθως κάθεται στο στήθος σου και ένα πολύ έντονο αίσθημα φόβου. Πολύ το έχουν ζήσει αυτό και σαφώς σχετίζεται με το sleep paralysis που όλοι ξέρετε, να μην επεκταθώ.

Η δεύτερη αφορά περιπτώσεις που είναι η συντριπτική μειοψηφία και δεν μπορεί να εξηγηθεί με την θεωρία του sleep paralysis.
Αυτή η κατηγορία αφορά ανθρώπους που βλέπουν την μόρα σε καταστάση πλήρης εγρήγορσης και χωρίζεται σε αυτούς που την βλέπουν εν ώρα κάποιας εργασίας και σε αυτούς που την βλεπουν αφού ξυπνήσουν μεν για μεγάλο χρονικό διάστημα δε.

Για να εξηγηθεί η Μόρα βάσει του sleep paralysis πρέπει ο εγκέφαλος να έχει μόλις ξυπνήσει.
Oταν κάποιος δει την Μόρα την ώρα που έιναι όρθιος ή σιδερώνει πχ αποκλείεται αυτομάτως αυτή η θεωρία. Σαφέστατα μπορεί κάπoιος να κοιμηθεί όρθιος (συμβαίνει κι αυτό) αλλά αυτό έχει και τις αντίστοιχες επιπτώσεις (σωριάζεσαι κάτω κοινώς).
Έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις που άνθρωποι βλέπουν την Μόρα την ώρα που περπατάνε μέσα στο σπίτι τους ή γράφουν κάτι στο υπολογιστή. Δεν υπάρχει δηλαδή sleep για να υπάρχει sleep paralysis.
Η δεύτερη περίπτωση είναι όταν κάποιος ξυπνάει, παραλύει και νοιώθει ή βλέπει την παρουσία για μεγάλο όμως χρονικό διάστημα. Εγώ προσωπικά ξέρω άτομο απόλυτα αξιόπιστο που η Μόρα καθόταν πάνω του για πάνω από 10 λεπτά, την ώρα που ο ίδιος δεν μπορούσε να μιλήσει ή να κουνηθεί.
Αν και αυτό σαφέστατα μοιάζει με την sleep paralysis το χρονικό διάστημα είναι μεγαλύτερο από αυτό που χρειάζεται ο εγκέφαλος για να επανέλθει πλήρως στα κύματα Άλφα.

Ο Γ.Μπαλάνος έχει γράψει για το ζήτημα και την σχέση που μπορεί να έχει η Μόρα με σπίτια που από κάτω περνάει υπόγειο ποτάμι.
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 09-02-11, 00:03
Tashows Ο χρήστης Tashows δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Από τη δεύτερη κατηγορία η δεύτερη περίπτωση θα μπορούσε πιθανώς να εξηγηθεί με λανθασμένη αντίληψη του χρόνου. Γενικά οτιδήποτε είναι κοντά χρονικά σε περίοδο ύπνου, δυσκολεύομαι να το κατατάξω σε κάτι διαφορετικό από απλό όνειρο, ή κάτι αστρικό. Μπορούν να γίνουν απίστευτα ρεαλιστικές και πειστικές αυτές οι εμπειρίες ανάμεσα στον ύπνο και στον ξύπνιο, ακριβώς επειδή κλέβουν στοιχεία και από τα όνειρα αλλά και από την πραγματικότητα. Τώρα για ανθρώπους που βλέπουν τη "Μόρα" στον ξύπνιο τους την ώρα που γράφουν στον υπολογιστή πρώτη φορά ακού... ΑΑΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 09-02-11, 01:27
Cthugha Ο χρήστης Cthugha δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2010
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tashows Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τη δεύτερη κατηγορία η δεύτερη περίπτωση θα μπορούσε πιθανώς να εξηγηθεί με λανθασμένη αντίληψη του χρόνου. Γενικά οτιδήποτε είναι κοντά χρονικά σε περίοδο ύπνου, δυσκολεύομαι να το κατατάξω σε κάτι διαφορετικό από απλό όνειρο, ή κάτι αστρικό. Μπορούν να γίνουν απίστευτα ρεαλιστικές και πειστικές αυτές οι εμπειρίες ανάμεσα στον ύπνο και στον ξύπνιο, ακριβώς επειδή κλέβουν στοιχεία και από τα όνειρα αλλά και από την πραγματικότητα. Τώρα για ανθρώπους που βλέπουν τη "Μόρα" στον ξύπνιο τους την ώρα που γράφουν στον υπολογιστή πρώτη φορά ακού... ΑΑΑ!
Χαχα

Για όσους θυμούνται ο Jonathan Bright την εποχή που ήταν στο Strange ασχολιόταν πολύ με το θέμα (ετοίμαζε και βιβλίο που δεν ξέρω αν τελικά εκδόθηκε) και πολλοί στέλνανε γράμματα με προσωπικές τους εμπειρίες, όπου κάποιοι περιγράφανε συναντήσεις τους με την μόρα την ώρα που ήταν ξύπνιοι κανονικά.
Θυμάμαι την περίπτωση ενός παιδιού που ''έβλεπε'' την μόρα δίπλα στο παράθυρο του την ώρα που σηκωνόταν κανονικά όρθιος και περπάταγε προς αυτό.

Το sleep paralysis μου έχει τύχει και μένα. Η διαφορά ήταν ότι την σκιώδη παρουσία την ένιωσα στο χολ πίσω μου (2-3 μέτρα απόσταση) και όχι κοντά μου ή πάνω μου.
Κράτησε 2-3 δευτερόλεπτα, δεν μπόρεσα να κουνηθώ ή να φωνάξω και ένοιωσα τον απόλυτο τρόμο. Δεν έχω ξανατρομάξει έτσι ποτέ στη ζωή μου και δεν το εύχομαι ούτε στον χειρότερο εχθρό μου. Απόλυτος τρόμος.
Βέβαια είναι καθαρή περίπτωση sleep paralysis οπότε δεν το κατέθεσα σαν προσωπική εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.