Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-06-05, 20:33
Το avatar του χρήστη Darkoverlordoftheabyss
Darkoverlordoftheabyss Ο χρήστης Darkoverlordoftheabyss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2004
Περιοχή: Ροδος,Ελλαδα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Φιλε μου Jonathan Bright οταν λεω "η θεωρία που επικρατεί" εννοω αυτο που πιστευουν οι περισοτεροι οτι η σκια ειναι μια οντοτητα η οποια ειναι γενημα αρνητηκης ενεργειας και η οποια προσπαθει να βλαθει θελημενα η μη τους ανθρωπους απομηζωντας ενα ειδος ενεργειας απο αυτους με αποτελεσμα να τους σκωτοσει (πραγμα που εχει προκαλεσει τον πανικο σε πολλα ατομα)και σχετικα με την αντιφαση που αφησα να δημιουργηθει εσφαλμενα απο το μερος μου θα ηθελα να συμπληροσω το εξης για να λεμε τα πραγματα ξεκαθαρα <<τους φοβους μας μπορουμε να τους νικησουμε οτι μορφη και αν εχουν αυτοι , την πραγματικοτητα ομως οχι>> φανταζομε πως καταλαβενεις την θελω να πω με αυτο , λυπαμαι αν δυσανασχετησα μερικους με την αποψη μου καλεστε με απιστο η οτι αλλο θελετε αλλα πραγματικα δεν θα αλλαξω γνωμη παροτι η αδελφη μου ειχε μια σχεδον παρομοια εμπειρια , πραγματικα θελω να πιστεψω αλλα δεν μπορω χωρις αποδηξεις και στοιχεια αν και τα ατομα με παρομιες εμπιριες πληθενουν καθε μερα θεωρω πως δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια μεταδοση φοβου κατι σαν ιος , ατομα που δεν γνωριζαν γιατην σκια ξαφνικα μετα απο την αποκαληψη μια εμπειριας ενος φιλου τους εχουν μια παρομια δηλαδη αυτο που θα οδηγησει θα κανουμε και κανα FAN CLUB για τους λατρεις της σκιας , ξερω πως αυτα που λεω ειναι κοματακι τραβηγμενα αλλα σκεφτητε το λιγο σαν πολλοι δεν ειναι αυτοι που ειχαν μια επαφη με την σκια δεν σας κινει την υποψια αυτο το γεγονος , ειναι κατι σαν τα ψευτοθαυματα ενας λεει πως ειδε την παναγια στο σπιτι του να αναβει τα καντηλια και ξαφνικα την βλεπει και ο γειτονας και στην συνεχεια ολη η γητονεια (και να προσθεσω πως ειμαι εκτος απο απιστος και αθεος για να μην με κατηγορησετε και μετα για ασεβεια προς τα θεια και αλλα) αυτα λοιπον ειχα να πω βαση βεβαιως της δικης μου αποψης , αλλα ειμαι ατομο με κατανοηση και θα ηθελα απο εσενα Jonathan Bright και οποιον ειναι διατεθημενος να αποδειξει την υπαρξη της σκιας αν εχει καποια στοιχεια να τα δημοσιευσει , θα ηθελα πολυ να τα δω εφοσουν ολοι πλεον εχουν και ενα για την υπαρξη της σκιας και φυσικα δεν εννοω πρωσοπικες εμπειριες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkoverlordoftheabyss : 13-06-05 στις 14:57
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-06-05, 21:22
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Μπορώ να καταλάβω την στάση σου, αγαπητέ Darkoverlord και δεν τείθεται θέμα "δυσανασχέτησης", καθώς ο καθένας είναι ελεύθερος να καταθέτει και να υποστηρίζει την άποψή του.
"Fan Club" της Σκιάς, σε πληροφορώ ότι υπάρχει, αν και η εικόνα που έχουν για αυτό που "λατρεύουν" είναι λανθασμένη...
Όοο για τον ισχυρισμο σου, σχετικά με τον πολλαπλασιασμό των μαρτυριών, ασφαλώς έχει μια λογική, αλλά δεν ισχύει. Αυτό δεν το λέω εγώ, αλλά μια Ακαδημαϊκή μελέτη, με αυστηρή επιστημονική μεθοδολογία, που έγινε προ εικοσαετίας σε Πανεπιστήμια του Καναδά και της Αμερικής, από κάποιον Καθηγητή D.J.Hufford που έκτοτε θεωρείται κορυφέος μελετητής του "φαινομένου" της Μόρας (παρόλο που κι εκείνος ακόμα έχει αποσπασματική γνώση του θέματος). Ανάμεσα σ' άλλα, διερευνήθηκε το κατά πόσο οι μαρτυρίες μπορεί να είναι αποτελέσμα του 'Cultural Source Hypothesis' (δηλαδή να είναι σε κάποιο βαθμό προϊόντα της κουλτούρας μέσα στην οποίαν έχουν μεγαλώσει οι κάτοικοι μιας περιοχής), αλλά και του 'Experience Source', που είναι ουσιαστικά αυτό που λες, οι μαρτυρίες να κυκλοφορούν από στόμα σε στόμα και έτσι να υποβάλλουν κι εκείνους που τις ακούν. Όμως καμία απ' τις δύο αυτές θεωρίες, δεν αποδείχτηκε ικανή να ερμηνεύσει το φαινόμενο, καθώς πολλοί από τους μάρτυρες δεν είχαν ακούσει ποτέ τον αντίσοτιχο όρο της "Μόρας", ούτε είχαν ποτέ ακούσει αντίστοιχες εμπειρίες, αρκετοί μάλιστα, δεν είχαν ποτέ μέχρι εκείνη τη στιγμή αποκαλύψει την εμπειρία τους σε κανέναν.
Αυτό το διαπίστωσα φυσικά και ο ίδιος από την αρχή της έρευνάς μου. Πολλά, τα περισσότερα ίσως, άτομα μου αφηγήθηκαν τις εμπειρίες τους με μεγάλο δισταγμό, γιατί δεν τις είχαν συζητήσει ποτέ με κανέναν, (ούτε είχαν ακούσει κάτι σχετικό), φοβούμενοι το ότι θα αντιμετωπιστούν χλευαστικά από το περιβάλλον τους.
Φυσικά οι δημόσιες συζητήσεις του θέματος, έδωσαν σε πολλούς το θάρρος να ομολογήσουν και να θυμηθούν εμπειρίες που είχαν ζήσει στο παρελθόν, ή που σε προσωπικό επίπεδο, τους βασάνιζαν ακόμα, καθώς για πρώτη φορά ανακάλυπταν πως δεν ήταν οι μόνοι που είχαν βιώσει κάτι τέτοιο.
Τα στοιχεία που παρουσιάζονται μέσα στο βιβλίο μου πιστεύω πως είναι αναμφισβήτητα και αδιάσειστα, αλλά ο σκοπός μου δεν είναι να αποδείξω πως η Σκιά υπάρχει -αυτό είναι κάτι που οι περισσότεροι το γνωρίζουν και όχι Ακαδημαϊκά. Σκοπός μου είναι να την εξηγήσω και να την ερμηνεύσω απόλυτα και κυρίως να δείξω τους τρόπους με τους οποίους μπορεί να αντιμετωπιστεί.
Και για να μην μένουν λανθασμένες εντυπώσεις, και καλλιεργείται ένα κλίμα τρομολαγνείας, τονίζω και πάλι, πως σκοπός της Σκιάς δεν είναι να σκοτώσει. Αυτό συμβαίνει σπάνια και δεν ευθύνεται άμεσα η Σκιά γι' αυτό, αλλά κάποια δισλειτουργία του οργανισμού. Άλλες επιπτώσεις της,βέβαια, για μένα έχουν εξίσου μεγάλη σημασία, αλλά ενέργεια, μπορεί να σου ρουφάει ακόμα και ο διπλανός σου (και δυστυχώς έχουν γραφτεί και βιβλία που εκπαιδεύουν σε κάτι τέτοιο...)
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-06-05, 12:30
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Αυτή την θεωρία εξήγησεις της "σκιάς" εγώ δεν την απορρήπτω, αλλά την βάζω ως την τελευταία αξήγηση... Αλλά ας βάλω τους παραμέτρους που μπορεί να φταίνε γι'αυτό το φαινόμενο...

Έχετε σκεφτεί ποτέ πως τα κινητά και η εξεληξή τους θα μπορούσε να είναι η αιτία σε κάποιες ανωμαλίες του ανθρώπηνου εγκέφαλου, η τροφή που καταναλώνουμε ειναι βιολογηκά και βιοχημικά επεξεργασμένη, οι δοριφόροι που εκπέμπουνε και γενικά ο πλανήτης γή έχει γεμήσει απο διάφορα κύματα ηλεκτρονικά και μαγνητικά κ.τ.λ.

Αυτή όλη η ρύπανση δεν θα είχε αποτέλεσμα να έχει επιπτώσεις στον εγκεφαλό μας και να επιρρεάζει την όποια επεξεργασία ή λειτουργία θα έκανε ο εγκέφαλος αν δεν ήταν ακτεθεμένος σε τέτοια τεράστια ποσά κυμάτων ;;;

Έτσι λοιπόν θέττω δύο ερωτήσεις...

1. Μπορεί να φταίει η τροφή που καταναλώνουμε;
2. Μπορεί να φταίει η ραγδαία εξέλειξη της τεχνολογίας;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-06-05, 13:35
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Η τροφή που καταναλώνουμε και η ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας προκαλούν πολλές άσχημες συνέπειες αλλά όχι τη Σκιά.
Ο πρώτος ας πούμε, που ισχυρίστηκε πως η βαριά τροφή είναι υπάιτια για τον Εφιάλτη ("Μόρα") ήταν ο Έλληνας Γαλήνιος, τον 2o αιώνα μ.Χ. Επειδή ήταν η μόνη προτεινόμενη "επιστημονική" ερμηνεία, η άποψη αυτή, χωρίς να γίνεται γενικά αποδεκτή, συνέχισε να παρέχεται ως ερμηνεία, μέχρι και τον Μεσαίωνα. Σήμερα η επιστήμη ουσιαστικά την έχει απορρίψει, καθώς μετά από μια επανεξέταση του θέματος στα τέλη του 19ου αιώνα, πλέον δεν επικεντρώνεται εκεί. Ωστόσο, μπορώ να σου πω πως σε κάποιο βαθμό συντελεί στο ποσοστό θανάτων κατά τη διάρκεια του ύπνου, απλά επειδή ο οργανισμός έχει επιβαρυνθεί και ίσως δεν μπορεί να αντιδράσει το ίδιο ευέλιγκτα. Πέραν αυτού, δεν έχει άμεση σχέση, και η Σκιά δεν επισκέπτεται μόνο όσους έχουν φάει... "τυρί" (όπως πιστευόταν κάποτε, από τον επίσης Έλληνα, Αιγινίτη). Το "φαινόμενο" δεν έχει μικρότερη συχνότητα εμφανίσεων στην Γερμανία, όπου οι άνθρωποι συνηθίζουν δειπνούν ελαφρά και κατά τις 6 το απόγευμα, απ' ότι στην Ελλάδα που συνήθως τρώμε μετά τις 9 και... πολύ.

Με βάση τα παραπάνω, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνω ιδιαίτερη απάντηση στη δεύτερή σου ερώτηση. Η Σκιά είναι κοντά στον άνθρωπο από πολύ παλιά, καταγραφές υπάρχουν ακόμα και σε προχριστιανικά χρόνια. Επομένως σίγουρα δεν είναι θέμα κυμάτων, ακτινοβολιών και γενικά, τεχνολογικής εξέλιξης...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 13-06-05 στις 13:37
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-06-05, 13:58
niva Ο χρήστης niva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μια τεράστια παραφιλολογία για ένα φαινόμενο επιστημονικά αποδεδειγμένο, η υπνοπαράλυση (και όχι δεν χρειάζεται να κοιμάσαι με την πλάτη κάτω ή να έχεις παραφάει για να το βιώσεις-όπως κάποιος ανέφερε εδώ). Οι διάφορες *μαρτυρίες* διαφόρων ότι το έχουν βιώσει όχι πλέον μόνοι τους αλλά με την παρουσία άλλων ατόμων, εμένα δεν μου λέει τίποτε προσωπικά. Μπορώ να αραδιάσω δεκάδες ιστορίες για το τι είδα και τι έκανα *εγώ και οι φίλοι μου*.
Από την άλλη ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές οι *ιστοριούλες* κι έτσι πουλάν τεύχη διάφορα περιοδικά και βιβλία (κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί).

Ρίχτε μια ματιά σε επιστημονικές μελέτες πάνω στην υπνοπαράλυση και είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε πολλά κοινά σημεία με τις εν λόγω...σκιώδεις εμπειρίες....και ίσως πάψει ο ...ανταγωνισμός για την πιο *γλαφυρή* διήγηση ενός νυχτερινού τρόμου....

http://www.stanford.edu/~dement/paralysis.html
http://www.dreamsnightmares.com/sleepparalysis.html
http://watarts.uwaterloo.ca/~acheyne/S_P.html
http://sleepdisorders.about.com/od/sleepparalysi1/
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-06-05, 14:12
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Θαυμάσια...

Τότε να περάσω σε προσωπικές εμπειρίες ώστε να μπωρέσω και εγώ λίγο να ξεμπερδέψω και να απαντήσω στα ερωτήματα που κουβαλάω αρκετό καιρό...

Έχει καμμιά σχεση η "σκιά" με την αστρική προβολή ;

Όσες φορές εσθάνθηκα τρομοκρατημένος στον ύπνο και προσπάθησα να κουνηθώ ή να ξυπνήσω , όπως είπα και πρίν μου συμβαίνει πολύ συχνά, προσπάθησα να το παλέψω και να παραδωθώ να φτάσω να δώ δηλαδή μεχρί πού μπορεί να πάει η κατάσταση αυτή... Δεν κατάφερα όμως τόσες φορές να το κάνω, εκτός απο μία φορά... Όταν μετά απο αυτή την κατάσταση τρομοκρατίας, βρέθηκα εκτός σώματος, δέν έβλεπα έντονα χρώματα, ο τόπος είχε χρώμα γριζοπράσινο, όπως περίπου σε μηχανές νυχτερινής ώρασης, απλός με πιό πολύ γκρίζο και ελάχιστο πράσινο...

Κάποιες φορές το παραλήλημα μου συνέβαινε κάθε νύχτα ή μεσημέρη όταν είχα χρόνο να πέσω για ύπνο... Περίεργες σκιές, ανθρωπόμορφες κ.τ.λ. δεν έχω δεί ποτέ... Αλλά τώρα που τα θυμάμε μόνο μία φορά είχα την αίσθηση, όταν μετά απο'αυτή την ταλαιπωρία παράλησης κατάφερα να σηκωθώ, ότι κάποιος με αστραπιαία κίνηση διέσχησε το υπνοδωμάτιο. Τότε μπορεί να οριζόμουν ότι ήταν αληθίνό, τώρα το τοποθέτησα ξανά στην ντουλάπα του μυαλού μου με της φαντασιώσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-06-05, 16:30
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

niva, μαζί μ' εσένα καλώ κι εγώ ΟΛΟΥΣ να ρίξουν μια ματιά, ή μάλλον να διαβάσουν αναλυτικά τα sites που παραθέτεις.

Και ύστερα τους καλώ να διαβάσουν το άρθρο μου στο Strange Μαίου, που αποδεικνύει πόσο πρόχειρες, ρηχές, γελοίες και εμπαιχτικές για τον κοινό νου είναι οι "επιστημονικές" ερμηνείες που προτείνονται, μέσα από τα ίδια αυτά sites που απαρριθμείς και πολλά πολλά άλλα.
Να είσαι σίγουρη ότι το Πανεπιστήμιο του waterloo, που είναι από τα μεγαλύτερα που διεξάγουν πολύχρονη σχετική έρευνα, θα είναι από τα πρώτα που θα στείλω το βιβλίο.

Όσο για τις φαντασιοπληξίες ότι τέτοια άρθρα γράφονται για να κερδίζουν οι συγγραφείς τους, σου αναφέρω απλά, πως μέσα στο τελευταίο εξάμηνο έχω ξοδέψει περισσότερα από 5000 ευρώ στην αγορά σχετικών βιβλίων (ακόμα και βιβλίων που προτείνουν τις ερμηνείες που λες), τα οποία αν περιμένω να τα πάρω πίσω από την πώληση του βιβλίου, θα περάσουν ίσως και δυό χρόνια, ενώ τα έσοδα από τη συγγραφή του εν λόγω άρθρου, είναι περίπου το 1/14 του μισθού που κερδίζω μηνιαίως, από μια δεύτερη εργασία που είμαι υποχρεωμένος να κάνω...

Αλλά για να φύγει και η τελευταία καχυποψία, όταν το βιβλίο είναι έτοιμο, εφόσον μου ζητηθεί, θα δημοσιεύσω το εν λόγω άρθρο (σε πιο ολοκληρωμένη έκδοση από αυτήν που λόγω χώρου έχει συμπυκνωθεί στο περιοδικό), εδώ, στο site του metafysiko.gr.

Να μην είστε τόσο ευκολόπιστοι, όσο θέλουν κάποιοι να είστε, και να μην αποδέχεστε άκριτα τις όποιες θεωρίες σας παρουσιάζονται με την ταμπέλλα "επιστημονικές" ως έγκυρες, αλλά να κρίνετε όλες τις απόψεις και του κάθε συγγραφέα και του καθενός άλλου...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-06-05, 16:42
Το avatar του χρήστη Φοίβος Καλφόπουλος
Φοίβος Καλφόπουλος Ο χρήστης Φοίβος Καλφόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2003
Μηνύματα: 399
Προεπιλογή

Niva , το τροπάριο οτι η επιστήμη τα εξηγεί όλα και
το οτι όσοι γράφουν σε περιοδικά και βιβλία για τέτοια θέματα έχουν σαν στόχο την εξαπάτηση του αναγνωστικού κοινού και την απόκτηση χρημάτων εις βάρος του , δεν λέω καλό ... αλλα κουραστικό !
Καιρός να το αλλάξεις
__________________
www.brainchange.gr . : Use your Brain for Change : .
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-06-05, 16:52
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Astral, απ' όσο γνωρίζω, η Σκιά δεν έχει άμεση σχέση με την Αστρική προβολή. Και λέω, απ' όσο γνωρίζω, γιατί προσωπικά έχω επίσης ελάχιστες εμπειρίες από συνειδητά αστρικά ταξίδια (αν και όλοι μας έχουμε εμπειρίες από αντίστοιχα ακούσια), γιατί απλά είναι κάτι που έχω πολλά χρόνια να επιχειρήσω.

Ωστόσο, έχω ακούσει μαρτυρίες, που να συνδέουν τη Σκιά με την αστρική προβολή και υπάρχει κάποια εξήγηση. Όταν η συνείδησή σου "φεύγει", απ' το σώμα, το σώμα αυτομάτως είναι πιο ευάλωτο σε εξωτερικές επιθέσεις από παρουσίες όπως π.χ. τη Σκιά. Νομίζω πως εκεί έγκειται και ο ενστικτώδης φόβος κάποιου που σκέφτεται να βγει απ' το σώμα. Δεν ανησυχεί δηλαδή τοσο για τον άγνωστο χώρο που θα βρεθεί, αλλά για το ότι αφήνει πίσω του το σώμα απροστάτευτο.
Ωστόσο, ακόμα και τότε, το σώμα δεν είναι τελείως απροστάτευτο. Ο "φύλακας" που επαγρυπνεί, μερικές φορές εντοπίζει απειλή στο χώρο και τότε η συνείδηση, ή πνεύμα, ή αστρικό (όπως και να το πεις) ανακαλείται επειγόντως και αυτομάτως πίσω. Έτσι δεν είναι ασυνήθιστο, κατά την επάνοδο από ένα αστρικό ταξίδι, ή ακόμα και ένα όνειρο, να συνειδητοποιήσει κανείς ότι δέχεται επίθεση.
Γενικά δεν νομίζω πως η Σκιά πρέπει να αποθαρρύνει κανέναν από το να κάνει τέτοια εξερευνητικά ταξίδια, γιατί η εμπειρία, η γνώση κι η διεύρυνση της αντίληψης είναι τα καλύτερα όπλα ενάντια στη Σκιά.

Πολύς κόσμος Astral, συνηθίζει να τοποθετεί τέτοιες εμπειρίες στην "ντουλάπα". Γι' αυτό και όταν κάποτε ανοίξει η ντουλάπα, βγαίνει από μέσα ο... "μπαμπούλας".
Η λύση δεν είναι να κρατάς την ντουλάπα κλειστή. Η λύση είναι να τον αντιμετωπίσεις.

P.S: Δείτε και την ταινία "The Boogeyman" παραγωγής Reimi...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-06-05, 19:13
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

χμ... αλήθεια πόσες φορές η επιστήμη έχει βρεθεί στα μαύρα σκοτάδια (όχι αυτά της Σκιάς) στο παρελθόν?

μήπως τότε που απειλούσε έναν Γαλιλαίο (εκ στόματος Εκλησίας) επειδή έλεγε πως η Γή κινείται?

λέω τώρα....




Galadriel
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.