Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 13-04-08, 01:24
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow
Καταρχας λες λαθος το nickname μου αλλα δεν θα μεινω εκει. Αυτο που εννουσα αλλα βιαστηκες να κανεις την πλακα σου ηταν οτι συμφωνουσα με αυτα που ελεγε ο φιλος Belthazor. Δεν ειπα κατι διαφορετικο. Απλα ειπα οτι ειναι αληθεια αυτα. Και παλι η αλλαγη του δερματος ειναι κατι σαν μεταλλαξη εφοσον δεν ειναι κανονικο...Και τεσπα δεν εχω κανει μαθηματα "Ιατρικη και Βαμπιρισμος".
Κάτι σαν μετάλλαξη; Επιστημονική ορολογία...
Μαθήματα ιατρικής και βαμπιρισμού δεν έχεις κάνει όχι επειδή δε θέλεις, αλλά επειδή δεν υπάρχουν. Η ιατρική είναι επιστήμη και οι βαμπιρισμοί είναι παραμυθάκια της χαλιμάς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grayscull : 13-04-08 στις 01:25
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 13-04-08, 01:47
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Θα σας παρακαλέσω θερμά να πέσουν οι τόνοι και όσοι διαφωνούν με τα όσα λέγονται να μην είναι ειρωνικοί αλλά να αντικρούσουν τις απόψεις των άλλων με επιχειρήματα. Όσα μηνύματα ήταν εκτός θέματος και ήταν ειρωνικά διαγράφηκαν γιατί ήταν αντίθετα με τους κανονισμούς του φόρουμ και για να συνεχιστεί ομαλά η συζήτηση.

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με τα όσα δηλώνει ο Belthazor και δε βρίσκω καμία επιστημονική σύνδεση με το φαινόμενο του βαμπιρισμού, ούτε και πιστεύω ότι αυτές οι εξηγήσεις είναι πειστικές, πόσο μάλλον για να μας κάνουν να είμαστε απόλυτοι ως προς την ερμηνεία των φαινομένων. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να είμαι ειρωνική. Αν έχει βέβαια προκύψει κάποια διαφωνία σε προσωπικό επίπεδο ή κάποιος από εσάς έχει ενοχληθεί από κάποιον άλλον χρήστη παρακαλώ να λυθεί με π.μ.

Φιλικά,
Melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 13-04-08 στις 01:48
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 13-04-08, 09:02
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

συγνωμη μελλιαν αλλα λες οτι θες να αντικρουσουμε τα οσα λεγοντια με επιχειρηματα
με τι θες;;
απο την στιγμη που αυτα που λεγονται δεν εχουν βαση πως "απαιτεις" απο εμας να απαντησουμε με επιχειρηματα;

αν εγω πω οτι στο 4ο φεγγαρι του δια υπαρχει ενας ροζ ιπποποταμος που χορευει σαμπα και αυτος ειναι η αιτια που εχουμε την κινηση των πλανητων
τι θα πεις;;
ας αντικρουσουμε τα οσα λεει με επιχειρηματα;

το ολο πακετο βαμπιρ ειναι λαθος

και παμε η ελειψη σιδηρου δεν καλυπτεται με την ποση ανθρωπινου αιματος

αρκει να φας τροφες που σου παρεχουν σιδηρο

η ποση αιματος πεφτει βαρια στο στομαχι και το περισοτερο 90% αποβαλεται χωρις να χωνευεται

το πιθανοτερο θα ηταν οι βαμπιρ να ετρωγαν φακες

η πορφυρα και το τι ειναι
http://www.printo.it/pediatric-rheum...n/Grecia/7.htm

καμια ασθενεια δεν προκαλει μεταλαξη στο dna

αλλο η μεταλαξη και αλλο το σαν μεταλαξη

γιατι με αυτη την λογικη και το γδαρσημο προκαλει μεταλαξη στο dna

και το ξυρισμα
και το κουρεμα

αυτα τα λιγα και ελπιζω να μην διαγραφτει το μηνυμα
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 13-04-08, 09:54
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Νομίζω ότι έχουν παρεξηγηθεί κάποια πράγματα. Ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να λέει ότι πιστεύει. Από εκεί και πέρα κρίνετε από τους υπόλοιπους οι οποίοι επίσης έχουν δικαίωμα να πουν τη γνώμη τους. Απλά καλό είναι τα μηνύματα να μην είναι ειρωνικά γιατί το μόνο που καταφέρνουμε έτσι είναι να μετατρέπεται η συζήτηση σε ρινγκ και να μη βγαίνει κανένα ουσιαστικό νόημα.

Όσο για την εξήγηση με τις μεταλλάξεις προσωπικά τη θεωρώ και εγώ πολυ απλουστευτική εξήγηση και επιστημονικά αβάσιμη. Γι' αυτό και ζήτησα από όσους συμμετέχουν στη συζήτηση να μιλάνε δίνοντας κάποια στοιχεία για τα όσα λένε και όχι με φαντασίες ή με πράγματα που δεν στέκουν είτε λαογραφικά, είτε επιστημονικά. Ακόμα και μεταφυσικά να δούμε το θέμα των vampires τα όσα λέμε θα πρέπει κάπου να στηρίζονται γιατί διαφορετικά θα καταντήσουμε να γίνουμε γραφικοί.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 13-04-08, 10:37
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Όπως λέει και η Melian παραπάνω, δεν είναι ανάγκη να συμφωνείς μαζί μου, όπως έκανε και εκείνη, αλλά δεν χρειάζεται επειδή εσύ ο ίδιος δεν έχεις επιχειρήματα ( προς wasd ) να υποστηρίζουν τις απόψεις σου, όσο ανακριβή και να είναι, να ειρωνεύεσαι! Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει, άμα άρχιζα να ειρωνεύομαι τον κάθε χρηστή που λέει κάτι εδω μέσα το forum θα γινόταν μπάχαλο ( να μην πω την άλλη λέξη από μπ.. ).

Εν κατακλείδι, εγώ πιστεύω αυτό, όποιος θέλει ακόλουθη, όποιος όχι, πιστεύει τα δικά του, δεν είμαι ο Hitler..

Υ.Γ. Παντός φιλέ wasd, θα ήθελα να μας αναπτύξεις την δίκια σου θεωρία, και σε διαβεβαιώνω, εγώ δεν κάνω επίθεση..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 13-04-08, 15:03
wasd Ο χρήστης wasd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Δεν έχω καμία θεωρία φίλε.
Απλώς, διαβάζω εδώ κάποια αστήρικτα πραγματάκια, που καταντούν γελοία και καταρρίπτονται από μόνα τους, χωρίς ανάγκη άλλων επιχειρημάτων - είναι τελείως άκυρα δηλαδή. Αν δε σου φτάνουν τα ελάχιστα που είπα για τις μεταλλάξεις, δες αυτά που είπε και ο φίλος "γηγενής". Αν πάλι δε σου φτάνουν και περιμένεις επιχειρήματα, αμαρτίαν ουκ έχω.
Εσύ είσαι αυτός που πρέπει να παρουσιάσει επιχειρήματα για την ύπαρξη βαμπίρ, όχι εγώ για την ...μη ύπαρξη τους! Μέχρι στιγμής, τα όσα παρουσίασες, ξαναλέω, είναι άκυρα. Μόνο αν εθελοτυφλεί κανείς δεν το βλέπει.
Καλά μυαλά (σε όλους πάει αυτό, μη μου στενοχωρηθεί κανείς).
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 13-04-08, 15:18
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wasd
Δεν έχω καμία θεωρία φίλε.
Απλώς, διαβάζω εδώ κάποια αστήρικτα πραγματάκια, που καταντούν γελοία και καταρρίπτονται από μόνα τους, χωρίς ανάγκη άλλων επιχειρημάτων - είναι τελείως άκυρα δηλαδή. Αν δε σου φτάνουν τα ελάχιστα που είπα για τις μεταλλάξεις, δες αυτά που είπε και ο φίλος "γηγενής". Αν πάλι δε σου φτάνουν και περιμένεις επιχειρήματα, αμαρτίαν ουκ έχω.
Εσύ είσαι αυτός που πρέπει να παρουσιάσει επιχειρήματα για την ύπαρξη βαμπίρ, όχι εγώ για την ...μη ύπαρξη τους! Μέχρι στιγμής, τα όσα παρουσίασες, ξαναλέω, είναι άκυρα. Μόνο αν εθελοτυφλεί κανείς δεν το βλέπει.
Καλά μυαλά (σε όλους πάει αυτό, μη μου στενοχωρηθεί κανείς).
Αυτο το λες εσυ, εγω εχω διαφορετικη γνωμη. Εφοσον εγω λοιπον εκφερω μερικα επιχειρηματα ( εστω και αμα δεν σ' αρεσουν ) και εσυ κανενα, μπορεις να βγαλεις τα συμπερασματα σου.

Τωρα κοιτα αμα θες καμια φωτογραφια, δεν ειναι και τοσο ευκολο, οπως τιποτα στα παραφυσικα φαινομενα.

Πιστευεις, δεν πιστευεις, λιγο με ενδιαφερει, δεν θα συνεχισω διοτι εχω και ενα επιπεδο, αμα θες μπορεις να κανεις μονολογο, μεχρι να μπει κανενας νοημον με επιχειρηματα και να ξαναρχισει η συζητηση..

Υ.Γ. ελπιζω να βαζεις και τον εαυτο σου σε αυτο με τα μυαλα
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 13-04-08, 18:23
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Αυτο το λες εσυ, εγω εχω διαφορετικη γνωμη. Εφοσον εγω λοιπον εκφερω μερικα επιχειρηματα ( εστω και αμα δεν σ' αρεσουν ) και εσυ κανενα, μπορεις να βγαλεις τα συμπερασματα σου.
τι εκφερεις;;;;
εγω τουλαχιστον δεν ειδα κανενα επιχειρημα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Τωρα κοιτα αμα θες καμια φωτογραφια, δεν ειναι και τοσο ευκολο, οπως τιποτα στα παραφυσικα φαινομενα.
καλα ολα τα "παραφυσικα" δεν αποδεικνυονται δεν εχουν τιποτε το χειροπιαστο παρα μονο πιστη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Πιστευεις, δεν πιστευεις, λιγο με ενδιαφερει, δεν θα συνεχισω διοτι εχω και ενα επιπεδο, αμα θες μπορεις να κανεις μονολογο, μεχρι να μπει κανενας νοημον με επιχειρηματα και να ξαναρχισει η συζητηση..

Υ.Γ. ελπιζω να βαζεις και τον εαυτο σου σε αυτο με τα μυαλα
αν θες ξεκινα με τα δικα σουτ επιχειρηματα
και μετα θα βρεθει και ο νοημον που θα τα αντικρουσει


επιχειρημα-ατος,το (πργ. του επιχειρω)
ο,τι τις επιχειρει συλλογισμος προς αποδειξιν ισχυρισμου
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 13-04-08, 19:24
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Παρακολούθησα με προσοχή την συζήτηση και μου κανε εντύπωση πως μπορεί να φουντώσει η συζήτηση με ένα θέμα που για κάποιους είναι τελειωμένο.
Πάνω στο κατά πόσο υπάρχουν βρυκόλακες μπορώ να πω πως απλά τίποτα δεν είναι γνωστό. Ποτέ δεν ξέρεις τί υπάρχει και κρύβεται. Σίγουρα είδα εδώ κάποια επιχειρήματα λογικά, αλλά πρέπει να ξέρετε πως δεν είναι όλα τόσο εύκολα στην μεταφυσική. Δηλαδή σίγουρα πολλά πράγματα επιδέχονται της λογικής. Αλλά υπάρχουν θέματα που δεν μπορείς να εξηγήσεις. Θα σας πω κάτι απλό. Ο απλός λαός έχει αναφορές περί βρυκολάκων(χωρίς να υποστηρίξω πως ισχύει), απλά όμως δεν ήταν τόσο χαζοί για να αναφέρουνε κάτι τέτοιο. Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις το τί κρύβεται πίσω από αυτό που δεν βλέπεις.







καλα ολα τα "παραφυσικα" δεν αποδεικνυονται δεν εχουν τιποτε το χειροπιαστο παρα μονο πιστη


Μπορείς αγαπητέ γηγενή να μου εξηγήσεις την φράση σου αυτήν;
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifo : 13-04-08 στις 19:25
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 13-04-08, 20:06
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

τι ακριβως δεν καταλαβες lifo;;;
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.