Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-09-06, 01:18
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Φίλε, Dracula (καταρχάς, καλωσόρισες), θέλω να σε πληροφορήσω ότι ο Dracula είναι εθνικός ήρωας της χώρας του. Ο λόγος που κάρφωνε τους ανθρώπους με παλούκια στην κοιλιά και τους άφηνε να πεθαίνουν είναι ότι απλά πολεμούσε. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει διατηρηθεί μία ψεύτικη ιστορία με αιματοποσία γύρω από το όνομά του...

Όσον αφορά την ασθένεια που ανέφερες, μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες; Ομολογώ πως με μία πρώτη έρευνα που έκανα, δεν βρήκα τίποτα...
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-09-06, 09:07
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2006
Μηνύματα: 7
Post

Να σου πω Excelent. Καταταρχάς ευχαριστώ για το καλοσ όρισμαΟυτε κι εγώ την ηξερα. Ο αδερφος μου σπουδάζει Ιατρικη στην Αμερικη, και από αυτόν το άκουσα πρώτη φορα. Η ερυθρομορφική πρωτοπορφιρία μου ειπε πως αναφερεται στο βιβλίο των σπουδαστων για τις ασθένειες του παρελθόντος. Όσο για τον Δράκουλα, ξέρω την ιστορία του, και ομολογώ ότι τον θαυμάζω. Το αιμοδιψής μηπως σε μπερδεψε? Εννοούσα πως ήταν ικανός να σκοτώσει και πως δεν περιορίστηκε στον θάνατο των ευγενών. Δεν πιστευω πως επινε αίμα. Αλλά ξέρω στα σίγουρα πως είχε αιμοροφιλία.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-09-06, 09:37
Το avatar του χρήστη Van Helsing
Van Helsing Ο χρήστης Van Helsing δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Sparta
Μηνύματα: 30
Thumbs up

Φυσικά στην ιστορία είναι ένας αιμοδιψείς άρχοντας,αλλα για σκέψου το λίγο.Ήταν αιμοδιψεί για τον λόγο οτι ήταν βρυκόλακας.Απο ότι ξέρω ο Βλάντ ήθελε να διώξει αυτημ την κατάρα αλλα όπως ήταν φυσικό δεν μπόρεσε,έτσι αποδέχτηκε οτι ήταν βαμπίρ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-06, 10:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Πρώτη φορά ακούω να αναφέρεται μια τέτοια νόσος και νομίζω πως κάνεις λάθος. Θυμάμαι πως στην Παθολογία που κάναμε στη σχολή, μας είχαν αναφέρει ότι η "νόσος των βρυκολάκων" λέγεται θρομβωτική θρομβοπενική πορφύρα, η οποία εμφανίζει φωτοφοβία, αιμορραγίες, υπερβολικά λευκό και ευαίσθητο δέρμα και άλλα, χαρακτηριστικά που αποδόθηκαν στους βρυκόλακες...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-09-06, 22:36
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2006
Μηνύματα: 7
Post

Αγαπητέ Μιχάλη. Μιλάμε για την ίδια ακριβώς νόσο. Έχουν βγει τουλάχιστον 23 διαφορετικές ονομασίες της συγκεκριμένης νόσου, που συχνά για συντομία αποδίδονται ως βαμπιρισμός. Και υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο ιστορικό πρόσωπο Βλαντ Δρακουλα, και τον "κόμη Δράκουλα" του Μπραμ Στόουκερ. Ο Βλαντ Ντράουλα ως ιστορικό πρόσωπο δεν ήταν Βαμπίρ. Είχε όπως είχα πει αιμοροφυλία. Μια ασθένεια στην οποία λείπει ένα γωνίδιο -δεν ορκίζομαι κιόλας- που βοηθά στην πήξη του αίματος. Παρεπιμπτόντως, η ειρωνία είναι πως το όνομα Δράκουλα είναι παράγωγο της ρουμάνικης λέξης Drakul που θα πει Δράκος. Ουσιαστικά Δράκουλας σημαίνει "γιος του Δράκου".
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-09-06, 22:47
niriida Ο χρήστης niriida δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Εκείνη την εποχή όταν έλεγαν θάνατο με παλούκωμα εννοούσαν το σούβλισμα.
Ούτε λίγο ούτε πολύ είχε σουβλίσει 20.000 τούρκους και από ό,τι γράφουν οι θρύλοι βούταγε το ψωμί του στο αίμα τους και το έτρωγε.
Λέγεται ότι ήταν φανατικός χριστιανός και έπαιρνε εκδίκηση για την άλωση της
Κων/πολης.
Οι τούρκοι εκτός από χρήματα απαιτούσαν από ότι έχω διαβάσει και ένα αριθμό αγοριών από τη Ρουμανία.Και ο ίδιος είχε πέσει θύμα απαγωγής .Τις εμπειρίες του
στα χέρια των τούρκων μόνο αυτός τις ξέρει.Γι' αυτό και μετά έγινε τουρκοφάγος.Φρικτά πράγματα και φρικτές καταστάσεις.Είχε αναιμία και χρειαζόταν να πίνει αίμα μια και δεν υπήρχαν οι μεταγγίσεις.
Γύρω από το όνομά του έχει στηθεί ολόκληρος μύθος με σκοπό το κέρδος και τον τουρισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-09-06, 10:57
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2006
Μηνύματα: 7
Post

Δεν αντιλέγω Niriida, αυτά λέει ο θρύλος και το ξέρω. Όμως πρέπει να κάνω μερικές διορθώσεις: 1:δεν είχε αναιμία, είχε αιμοροφυλία. 2: ο όρος σούβλισμα, περιλαμβάνει ψύσιμο. Ο Δράκουλας δεν τους έψυνε. Τους κάρφωνε σε διάφορα σημεία ανάλογα με το έγκλημα τους. 3: στους τότε ρουμάνους η συμπεριφορά του Δράκουλα ήταν η πιο φυσιολογική για βασιλιά.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-10-06, 21:01
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2006
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι; Τα βαμπίρ όντως δεν αντέχουν το τρεχούμενο νερό;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-10-06, 18:13
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dracula
Να ρωτήσω κάτι; Τα βαμπίρ όντως δεν αντέχουν το τρεχούμενο νερό;
Ποιο τρεχούμενο νερό?Υπάρχουν πράγματι βρυκόλακες?Ας ανακαλύψουμε πρώτα κάποιον και μετα θα του κάνουμε πειράματα να δούμε αν αντέχει....
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-10-06, 22:12
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2006
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Συγγνώμη για την ανόητη ερώτηση. Απλά είχα την απορία. Εσείς πιστεύετε πως υπάρχουν βρυκόλακες;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.