Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 11-10-08, 12:28
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Οι βρικολακες με το αιμα δεν κερδιζουν την Αιωνια Νιοτη ή την Αθανασια. Δεν υπαρχει κατι τετοιο. Περνουν καποιες ουσιες απαραιτητες για να τους διατηρησουν. Η τροφη τους δεν ειναι σε καθημερινη βαση. Ειναι μια φορα την εβδομαδα. Δεν χανουν ενεργεια τοσο γρηγορα οσο εμεις οι ανθρωποι. Και για σκεφτητε λιγο τι απογινονται αυτοι που δεν βρισκονται ποτε. Αυτοι που αυτοκτονησαν και δεν βρεθηκαν ποτε.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 01-06-09, 18:24
Το avatar του χρήστη Alice
Alice Ο χρήστης Alice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Το οτι υπαρχουν ψυχικα βαμπιρ ειναι για μενα γεγονος(απο προσωπικη εμπειρια).Οταν λεω ψυχικα εννοω αυτα που απορροφουν ζωτικη ενεργεια απ τα θυματα ειτε συνειδητα ειτε ασυνειδητα.

Αλλα οσον αφορα τους βρικολακες οπως τους βλεπουμε στα διαφορα εργα,δεν νομιζω να ειναι πραγματικοτητα...χωρις να το αποκλειω κατηγορηματικα δηλαδη.Πιστευω πως υπαρχουν ατομα που εχουν ελλειψη συγκεκριμενων πρωτεινων και εχουν μεγαλο προβλημα αναιμιας, με τα ματια κτλ σε σημειο να χρειαζονται καποια δοση αιματος που και που(πραγμα αποδεδειγμενο).Αλλα σιγουρα τα θυματα δεν ειναι ανθρωποι τους οποιους σκοτωνουν ανελεητα!!Αντιθετως ατομα που θελουν να βοηθησουν.Αλλωστε μια μικρη απωλεια αιματος δεν ειναι τιποτα........
πως μπορει καποιος να καταλαβει οτι ο αλλος ειναι βαμπιρ..? (σορυ αλλα δεν εχω καμια σχεση με το θεμα ). εσυ τι ειδους εμπειριες εχεις?αν επιτρεπεται.
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 01-06-09, 22:42
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Wink

Καλησπερα αδερφια
ειναι υπεροχες οι ιστοριες για τα vampire προσωπικα με εξιταρουν μπορω να πω.Αλλωστε και το ψευδονυμο μου απο εκει ειναι βγαλμενο αλλα μετα απο πολυ καιρο να βρω εστο και εναν απο αυτους που λενε οτι υπαρχουν καπου και υστερα απο ερευνα κατεληξα οτι δεν υφιστατε το vampire οπως οριζετε απο τον κοινο λαο.Ειναι μια ασθενεια στην οποια τα ατομα που την εχουν εχουν την αναγκη απο αιμα......Ειναι ενας τυπος αναιμιας που πλεον δεν αντιμετοπιζετε ετσι........Ετσι ξεκινησε και επισης τα ατομα αυτα ειχαν πολυ ευαισθητο δερμα λογο καποιον στοιχειων που δεν ειχαν...Πλεον δεν υπαρχει κανενας που να εχει αυτα τα προβληματα......Αλλωστε αν υπαρχει εστο και ενας ας προσπαθησει να μας το ''πει''......
Προσωπικα σαν παιδι λατρευα ολα αυτα τα βαμπιρικα στοιχεια που εχουμε σαν ανθρωποι που ειναι το ενστικτο που εχουν και καλα.......Απλα πρεπει καποια στιγμη να ξεπεραστουν ολα αυτα για δεν ειναι παρα μια ωραια ιστορια..........
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 02-06-09, 00:37
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Κατ αρχήν όταν μιλάτε για βαμπίρ εννοείτε ανθρώπους που έγιναν βαμπίρ ή διαφορετικές οντότητες? Γιατί αν εννοούμε διαφορετικές οντότητες τότε μπορεί να είναι <κάτι> που πέρα των πολλών άλλων ονομασιών του έδωσαν και το όνομα βαμπίρ. (όπως πχ που λένε πως το τσουπακάμπρα ευθύνεται για τους θανάτους βοηδών από τα οποία έχει αφαιρεθεί όλο το αίμα).

Οι μύθοι έχουν μια πραγματική βάση η οποία τις περισσότερες φορές οφείλεται στην ημιμάθεια των ανθρώπων και αδυναμία επεξήγησης φυσικών φαινομένων ή καταστάσεων, και στην φαντασία. Στην συνέχεια προσθέτοντας ακόμα περισσότερη φαντασία προκύπτει και κάποιος μύθος

Λόγοι που μπορούν να προκαλέσουν τα αποτελέσματα που αναφέρθηκαν ως επακόλουθα των ψυχοβρικολάκων μπορεί να είναι και άλλοι φυσιολογικοί. Επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η προδιάθεση.

Φίλε Witch Sadow έμεινες στην Λέσβο 4 χρόνια και είχες κάποιες, απ ότι κατάλαβα σημαντικές εμπειρίες. Μπορείς να μου πεις τι ακριβώς γιατί εγώ που έμενα 6 χρόνια δεν βρήκα ή άκουσα τίποτα? (πέρα από κάτι τρελά ουρλιαχτά στις 3 τα χαράματα που τελικά αποδείχτηκε πως ήταν μια αλεπού)

Όσο για τα νεκροταφεία μπορούν να προσφέρουν κάποια γαλήνη και χαλάρωση με όλο ατμοσφαιρικό σκηνικό. Πάντα όταν περνάω από ένα το βλέμμα μου καρφώνεται εκεί.

Θεωρώ πλέον πως τα βαμπίρ έχουνε γίνει μόδα για κάποιους που προσπαθούν να τα μιμηθούν και που έχουν την ανάγκη μιας δικιάς τους κλειστής goth-κοινωνίας.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 03-06-09, 16:10
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Κατ αρχήν όταν μιλάτε για βαμπίρ εννοείτε ανθρώπους που έγιναν βαμπίρ ή διαφορετικές οντότητες?.
Και τα δύο, προφανώς:

1> Άνθρωποι που "παριστάνουν"(?) τα βαμπίρ, οργανωμένοι σε ποικίλα μαγικο-θρησκευτικά-φιλοσοφικά Τάγματα Βρυκολάκων (κυρίως στον αγγλοσαξονικό κόσμο)...

2> Ψυχικές-αιθερικές οντότητες (π.χ. Μόρες) που ξεζουμίζουν την ενέργεια των ανθρώπων (ψυχο-βαμπιρισμός)...

Τα δύο βασικά. Τυχόν άλλα σχετικά του θέματος, δεν είναι σε γνώση μου...
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 03-06-09, 16:17
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin

Φίλε Witch Sadow έμεινες στην Λέσβο 4 χρόνια και είχες κάποιες, απ ότι κατάλαβα σημαντικές εμπειρίες. Μπορείς να μου πεις τι ακριβώς γιατί εγώ που έμενα 6 χρόνια δεν βρήκα ή άκουσα τίποτα? (πέρα από κάτι τρελά ουρλιαχτά στις 3 τα χαράματα που τελικά αποδείχτηκε πως ήταν μια αλεπού).
Το ότι τα ελληνικά νησία του Αιγαίου (και όχι μονάχα από εγχώριους λαογράφους περιηγητές) παραδοσιακώς θεωρούνταν τόποι εξορίας βουρκόλακων (σ.σ. παλιά ονομασία βαμπίρ)και συχνά αποκαλούνταν "βρυκολακο-νήσια", είναι απολύτως αποδεδειγμένο/τεκμηριωμένο (πράγμα που με κάνει να απορώ, διατί οι εδώ σκηνοθέτες μας δεν γυρίζουν καμιά ταινία τρόμου με το θέμα αυτό!!!!!!). Τώρα, γιατί δεν...ακούς από νησιώτες-ντόπιους ιστορίες περί αυτού ή δεν...ακούς κάτι παράδοξο, είναι γιατί ΔΥΣΤΥΧΩΣ πλέον μπήκαμε στον 21ο αιώνα και η όλη σχετική "μαγεία του πράγματος" είναι εξαφανισμένη (εάν όχι υπο εξαφάνιση!)...Όσοι γέροντας τα διηγούνταν πέθαναν και οι νεότερες γενιές είτε τα αγνοούν είτε απλά τα σνομπάρουν (και είναι κρίμα-αφού συνιστούν στοιχεία λαογραφικής παράδοσης...)!!!

----------------------------------------------------------
**(άραγε οι βουρκόλακες εκτός από λύκους, μεταμορφώνονται και σε αλεπούδες;;;;; Λέγω: μήπως...????)


-
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 03-06-09, 16:49
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Θα ήθελα να με συγχωρήσετε που θα βγω εκτός θέματος, αλλά όχι για πολύ.
Ένα μουσικό διάλυμα που θα ήθελα να σας παραθέσω από ηλεκτρονική μουσική
που αρέσει πολύ και σε μένα και έχει θέμα τους βρικόλακες

http://www.youtube.com/watch?v=ynBgM...e=channel_page
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 03-06-09, 17:41
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mallen
Το ότι τα ελληνικά νησία του Αιγαίου (και όχι μονάχα από εγχώριους λαογράφους περιηγητές) παραδοσιακώς θεωρούνταν τόποι εξορίας βουρκόλακων (σ.σ. παλιά ονομασία βαμπίρ)και συχνά αποκαλούνταν "βρυκολακο-νήσια", είναι απολύτως αποδεδειγμένο/τεκμηριωμένο (πράγμα που με κάνει να απορώ, διατί οι εδώ σκηνοθέτες μας δεν γυρίζουν καμιά ταινία τρόμου με το θέμα αυτό!!!!!!). Τώρα, γιατί δεν...ακούς από νησιώτες-ντόπιους ιστορίες περί αυτού ή δεν...ακούς κάτι παράδοξο, είναι γιατί ΔΥΣΤΥΧΩΣ πλέον μπήκαμε στον 21ο αιώνα και η όλη σχετική "μαγεία του πράγματος" είναι εξαφανισμένη (εάν όχι υπο εξαφάνιση!)...Όσοι γέροντας τα διηγούνταν πέθαναν και οι νεότερες γενιές είτε τα αγνοούν είτε απλά τα σνομπάρουν (και είναι κρίμα-αφού συνιστούν στοιχεία λαογραφικής παράδοσης...)!!!
Αυτό το γνώριζα για την Λέσβο, όμως προσωπικά βάζω την ύπαρξη των υλικών και αιμόφυλλων βαμπίρ στην σφαίρα της φαντασίας. Τα νησιά είναι και πιο πολύ ήταν όπως και τα απομονωμένα χωρία. Μακριά από την εξέλιξη και την γνώση με αποτέλεσμα κάποια φυσικά φαινόμενα που εξηγούνται φυσικοχημικά, βιολογικά και ιατρικά να παρερμηνεύονταν. Εξ άλλου δεν υπάρχει μέρος που δεν γνωρίζουν για περιπτώσεις νεκροφάνειας. Ειδικά παλιότερα που όταν κάποιος πέθαινε και τον παράχωναν κατ ευθείαν στη γη και μετά από χρόνια, ανοίγοντας τα μνήματα βρίσκαν τους νεκρούς αναποδογυρισμένους. Επίσης γνωρίζω περίπτωση που κάποιον που νόμιζαν πως πέθανε και τον έθαψαν αλλά ευτυχώς όχι πολύ βαθιά, επανήλθε και έζησε άλλα 30 χρόνια. Μόλις πήγε σπίτι του και τον είδε η οικογένεια με τα χώματα και ταλαιπωρημένο και μούσκεμα από την βροχή φρίκαραν, και παραλίγο μία να πάθαινε καρδιακή προσβολή.
Και δεν αναφέρομαι στο γεγονός που οι <φάρσες> και τα ψέματα τρομάγματος εις βάρος των βοσκών και παπούδων ήταν στα πάνω τους...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mallen
----------------------------------------------------------
**(άραγε οι βουρκόλακες εκτός από λύκους, μεταμορφώνονται και σε αλεπούδες;;;;; Λέγω: μήπως...????)
-
Άσε, αυτή η διαολεμένη αλεπού με καταδίωκε για μέρες, μέχρι που έπεσε και πάνω μου καθώς έβγαινε νύχτα από έναν θάμνο και καθόταν στα 10 μέτρα και με παρατηρούσε μεσα στην νύχτα...ακριβώς δίπλα από ένα μικρό εκκλησάκι μέσα στην ερημιά, που το μόνο που διέκρινες μες στο σκοτάδι ήταν το καντηλάκι δίπλα στο τζάμι...ένοιωσα κυριολεκτικά την καρδιά μου στον λαιμό...!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raistlin : 03-06-09 στις 17:41
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 03-06-09, 19:50
Το avatar του χρήστη koni
koni Ο χρήστης koni δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2009
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Αν - υποθετικά μιλάω - σας πλησίαζε κάποιος από αυτούς και σας πρόσφερε την αθανασία έστω και με αυτή την μισοανθρώπινη μορφή εσείς θα αρνιόσασταν; Τεράστιο το δίλημμα, δε νομίζετε; Εμένα πάντως αυτό το "αν" είναι που με γοητεύει πιο πολυ.

γεια σας.........
θα ηθελα να θέσω έναν προβληματισμο............
ακομη και αν μας δινότανε η ευκαιρια να γίνουμε αθάνατοι (πραγμα γοητευτικότατο θα έλεγα), θα μπορούσαμε άραγε να αντιμετωπίσουμε το γεγονός οτι για να τραφούμε θα έπρεπε να αφαιρέσουμε ζωές?να σκοτώσουμε..........νομίζω πως και μόνο η σκέψη να καταδικάσεισς κάποιον σε αυτή τη μοίρα σε αποτρέπει απο το να θελίσεις αθανασία...........αν καποιος εθεσε ηδη παρόμοιες σκέψεις,sorry που επαναλαμβάνω τα ίδια............
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 03-06-09, 22:49
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koni
γεια σας.........
θα ηθελα να θέσω έναν προβληματισμο............
ακομη και αν μας δινότανε η ευκαιρια να γίνουμε αθάνατοι (πραγμα γοητευτικότατο θα έλεγα), θα μπορούσαμε άραγε να αντιμετωπίσουμε το γεγονός οτι για να τραφούμε θα έπρεπε να αφαιρέσουμε ζωές?να σκοτώσουμε..........νομίζω πως και μόνο η σκέψη να καταδικάσεισς κάποιον σε αυτή τη μοίρα σε αποτρέπει απο το να θελίσεις αθανασία...........αν καποιος εθεσε ηδη παρόμοιες σκέψεις,sorry που επαναλαμβάνω τα ίδια............
Χμ... ωραία ερώτηση,
ουσιαστικά όμως το ίδιο πράγμα δεν κάνουμε καθημερινά με το να σκοτώνουμε χιλιάδες ζώα για να τα φάμε; Και αν κάποιος έλεγε ότι "σιγά μωρέ, ζώα είναι", θα του απαντούσα ότι αν ήταν βρικόλακας και τρεφόταν με αίμα, θα έλεγε κι εκείνος με τη σειρά του "ε σιγά, ανθρωποι είναι..." Είναι στη φύση του θηρευτή να "κυνηγάει" το θήραμά του και να μην ενδιαφέρεται για το αν έχει ζωή, αισθήματα κλπ.
Στην περίπτωση, βέβαια, που κάποιος δεν μπορούσε για συναισθηματικούς λόγους να τραφεί με ανθρώπινο αίμα, θα μπορούσε να καταφύγει στη "χορτοφαγία", δηλαδή να τρέφεται κι αυτός με αίμα ζώων.

Πόσοι όμως από εμάς θα βρίσκονταν μπροστά σε ένα τέτοιο δίλημμα - να σκοτώσω ή να παραμείνω θνητός; Μπορεί να ακούγεται κυνικό, αλλά αρκεί μια ματιά μόνο να ρίξουμε στην ανθρώπινη ιστορία για να αντιληφθούμε ότι πολλοί από εμάς θα διάλεγαν το πρώτο και θα αδιαφορούσαν για τις συνέπειες... γιατί η συγκεκριμένη επιλογή δεν διαφέρει ουσιαστικά από το σκοτώνω τον διπλανό μου (μεταφορικά ή κυριολεκτικά), αρκεί εγώ να μπορώ να ζήσω καλύτερα, αρκεί εγώ ή οικογενειά μου να είμαστε καλά, αρκει εγώ να έχω τις ανέσεις μου κλπ κλπ..
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.