Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 30-09-12, 13:06
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

c.r δεν ξέρω για την νουβέλα που λες , δεν την έχω ακούσει. Όμως στην ταινία λέει ότι στηρίζεται σε πραγματικά γεγονότα και αναφέρεται σε τοποθεσίες, ημερομηνίες κλπ. Αν πρόκειται για νουβέλα τότε δεν ισχύει αυτό φαντάζομαι, εκτός και αν η νουβέλα στηρίζεται η ίδια σε πραγματικές μαρτυρίες.
Τι να πω, υπάρχουν πολλά που είναι πέρα απο εμας και δεν μπορούν να εξηγηθούν και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε και πόσα απο αυτά είναι αλήθεια.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-12, 02:43
Δηϊδάμεια Ο χρήστης Δηϊδάμεια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2012
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ο μύθος του Slenderman έχει πολλές ομοιότητες με μύθους περι απαγωγών απο νεράιδες (Fae, fairie κλπ), καθώς και οι δύο αρέσκονταν στο να απαγάγουν παιδιά και νεαρές γυναίκες. Ας μην ξεχνάμε οτι ο Slenderman προέρχεται απο το μεσσαίωνα και απο οπου προέρχονται το μεγαλύτερο μέρος μύθων απαγωγής γυναικόπαιδων απο "οντότητες του δασους", είτε κάποιοι τα είπαν νεράιδες ,ειτε ξωτικά, είτε Slenderman. Να σημειώσουμε οτι ιστορίες τέτοιου είδους υπάρχουν τόσο στην Βόρεια Ευρώπη, όσο και στην Ελλάδα, και μάλιστα έχουν αφιερωθεί πολλά λογοτεχνικά έργα σε μύθους συναναστροφής και εν τέλει απαγωγής απο "άκαρδες νεράιδες". Οι νεράιδες ωστόσο δεν είχαν τότε απαραίτητα την μορφή με γκλίττερ και φτεράκια και γελάκια που συνηθήσαμε σήμερα.
Ο όρος Fae/faerie/fairy όπως και ο όρος 'νεράιδες' συμπεριλάμβαναν όοολα τα όντα τα οποία δεν είναι ορατα στον κοινό άνθρωπο. Κατα συνέπεια πολλά όντα τα οποία ο απλός άνθρωπος συναντούσε και δεν ηξερε πως να τα χαρακτηρίσει, τα ανέφερε απλά ως νεράιδες και στοιχειά (Fae και Elementals ή Wraiths). Αρα ένας αριθμός απο αυτά τα όντα δεν είχε κανονική (και καθορισμένη) υλική υπόσταση, αντίθετα είχαν χαρακτηριστικά της ευπλασίας της μορφής τους , καθώς σε διάφορους μύθους εμφανίζονται με μορφή ανθρώπου χαρακτηριστικά ψηλού ,με όμορφο πρόσωπο το οποίο ωστόσο δύσκολα το θυμόσουν για να το περιγράψεις, βλεπε τα πλοκαμο-χέρια που περιγραφουν για τον Slenderman, και την έλειψη μνημονικών χαρακτηριστικων του προσώπου του.
Ο Grosser Mann ,(οπως έλεγαν στα Γερμανικά τότε τον Slenderman, ή Boogeyman στα Αγγλικά) ήταν και αυτός στην γενική κατηγορία των Fae. Εννοείται οτι οι μαρτυρες του Μεσαίωνα δεν τον περιέγραφαν κοστουμαρισμένο, φορούσε τα ρούχα της εποχής. Έχει πάρει το αυτί μου συσχέτιση της αρχετυπικής μορφής τύπου Slenderman/Boogeyman/Grosse Mann, στο έργο του Goethe "Der Erlkoenig", αλλα δεν το έχω διερευνήσει περεταίρω. Σε κάθε περίπτωση Erlkoenig σημαίνει ο βασιλιάς της νύχτας ,και κατ'επέκταση ο Γκετε τον αναφέρεται σε αυτόν τον χαρακτήρα ως άρχοντα επι όλων των υλικών και άυλων όντων της νύχτας.
Σε λαούς με παράδωση στα όντα αυτά ,όπως οι Ιρλανδοί ,αναφέρονται σ'αυτα ως "οι καλοί μας γείτονες", όμως ο χαρακτηρισμός 'καλοί' δεν συμβάδιζε με το γεγονός οτι οι μυστηριώδεις απαγωγές ήταν πολυπλήθεις και γέννησαν ένα άλλο κομμάτι της Fae-μυθολογίας που είναι τα Changelings ή νεραϊδοπαίδια. Δεν έχω ακούσει παρόλα αυτά τίποτε ενημερώσεις σχετικά με διασωθέντα παιδιά, και κατι άλλες ιστορίες "Slenderman", που μιλάνε για καλοντυμένο τυπο σε παιδικές χαρές μου βρωμάνε πιο πολύ για pedobear παρά για μεταφυσική απαγωγή.

Αυτή η εικόνα είναι ένα απο τα χαρακτικά που είχε φιλοτεχνήσει ένας Γερμανός μεσσαιωνικός καλιτέχνης ο οποίος έπασχε απο μανία καταδίωξης μιας μορφής πολύ όμοιας με αυτόν που ονομάζουμε σήμερα Slenderman. Είχε πρωτοδεί τον Grosser Mann να καταδιώκει μια κοπέλα, και απο τότε άρχισε να γίνεται παρανοϊκός , όσπου όταν τελείωσε τα έργα που φιλοτεχνούσε , πέθανε μυστηριωδώς.
__________________
The bird of Hermes is my name eating my wings to make me tame.
(the Ripley Scroll)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-11-12, 09:28
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δηϊδάμεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μην ξεχνάμε οτι ο Slenderman προέρχεται απο το μεσσαίωνα και απο οπου προέρχονται το μεγαλύτερο μέρος μύθων απαγωγής γυναικόπαιδων απο "οντότητες του δασους",




Διάβασες καθόλου το νήμα????Προφανώς όχι


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δηϊδάμεια Εμφάνιση μηνυμάτων
είτε κάποιοι τα είπαν νεράιδες ,ειτε ξωτικά, είτε Slenderman.

Υπάρχουν τα δυο πρώτα και άλλα πολλά πλην του σλεντερμαν.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δηϊδάμεια Εμφάνιση μηνυμάτων
καθώς σε διάφορους μύθους εμφανίζονται με μορφή ανθρώπου χαρακτηριστικά ψηλού ,με όμορφο πρόσωπο το οποίο ωστόσο δύσκολα το θυμόσουν για να το περιγράψεις,

Δε νομίζω τάκη.Τα έχεις μπερδέψει λίγο.Ελάχιστες οι περιπτώσεις,που κάποιο απο αυτά τα όντα ήταν ψηλό.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-11-12, 20:51
Δηϊδάμεια Ο χρήστης Δηϊδάμεια δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2012
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασες καθόλου το νήμα????Προφανώς όχι
...Υπάρχουν τα δυο πρώτα και άλλα πολλά πλην του σλεντερμαν...Δε νομίζω τάκη.Τα έχεις μπερδέψει λίγο.Ελάχιστες οι περιπτώσεις,που κάποιο απο αυτά τα όντα ήταν ψηλό.
SAM, Ολο το νήμα το διάβασα, και ένα διάστημα μπήκα στον κόπο να ψαχουλέψω αρκετές μαρτηρίες για τον μύθο αυτό. Απλά εδω τονίζω το λαϊκό μυθολογικό στοιχείο , καθώς έχοντας δεί πολλές λογοτεχνικές αναφορές σε νεράιδες, έχω βρεί ομοίοτητες με τον μύθο του Slenderman. Αν δεν τις εμπιστεύσαι υπάρχει και το google, και εαν δεν σου αρέσουν δικαίωμα σου.

Ως προς την χρονική περίοδο που προήλθε ο μύθος αυτός (όχι με την μοντέρνα εκδοχή) δεν το ξέρεις στα σίγουρα πότε πρωτοεμφανίστηκε. Όπως δεν δέχεσαι την δική μου εκδοχή περι μεσσαίωνα, έτσι δεν δέχομαι και εγώ την αρχική αναφορά της πρώτης ανάρτησης σχετικά με την χρονολόγηση του μύθου, κοινώς : διαφωνώ και δίνω και ευρήματα για να το υποστηρίξω (βλέπε εικονα).
Προσπαθώ να πώ με την ανάρτηση μου οτι η μορφή "Slenderman" ,πηγάζει απο λαικές παραδόσεις τύπου Boogeyman , ο Boogeyman όμως υπάρχει; Όχι , αποτελέι μια αρχετυπική μορφή "ενσαρκωμένου" φόβου.
Και τρίτων φίλε μου, προφανώς δεν έχουμε διαβάσει τις ίδιες λογοτεχνικές πηγές, για να μην γνωρίζεις οτι σε πολλές κουλτούρες τα Fae και συναφή πλάσματα δεν είναι απαραίτητα "στούμποι"
__________________
The bird of Hermes is my name eating my wings to make me tame.
(the Ripley Scroll)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-11-12, 21:09
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δηϊδάμεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως προς την χρονική περίοδο που προήλθε ο μύθος αυτός (όχι με την μοντέρνα εκδοχή) δεν το ξέρεις στα σίγουρα πότε πρωτοεμφανίστηκε.

Δε νομίζω τάκη.

Παράθεση:
On June 8th, 2009, a “’paranormal pictures” photoshop contest was launched on the Something Awful (SA) Forums. The contest required participants to turn ordinary photographs into creepy-looking images through digital manipulation and then pass them on as authentic photographs on a number of paranormal forums. Something Awful users soon began sharing their faux-paranormal creations with layered images of ghosts and other anomalies, usually accompanied by a fabricated witness account to make them more convincing. On June 10th, SA user Victor Surge posted two black and white photographs of unnamed children with a short description of “Slender Man” as a mysterious creature who stalked children
http://realparanormal.tumblr.com/pos...odditiesoflife


Παράθεση:
The moral of the story: do not believe everything you read. The more gullible we are, the easier we are to control.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δηϊδάμεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως δεν δέχεσαι την δική μου εκδοχή περι μεσσαίωνα, έτσι δεν δέχομαι και εγώ την αρχική αναφορά της πρώτης ανάρτησης σχετικά με την χρονολόγηση του μύθου, κοινώς : διαφωνώ και δίνω και ευρήματα για να το υποστηρίξω (βλέπε εικονα).

Για συνέχισε...



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δηϊδάμεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τρίτων φίλε μου, προφανώς δεν έχουμε διαβάσει τις ίδιες λογοτεχνικές πηγές, για να μην γνωρίζεις οτι σε πολλές κουλτούρες τα Fae και συναφή πλάσματα δεν είναι απαραίτητα "στούμποι"

Εξέπληξε με λοιπόν και δώσε μου πηγές.Οπως είπα οι πλειοψηφία είναι στούμποι.Πολύ λίγες περιπτώσεις που τα πλάσματα αυτά είναι ψηλά,δεν είπα οτι δεν υπάρχουν τέτοιες αναφορές.Οι πλειοψηφία των αναφορών αυτών μιλάνε για τους wee folk.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-02-13, 00:11
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: Καλαμάτα/Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλησπέρα,ενδιαφέρον άρθρο,καθώς έχω παίξει το παιχνίδι.Δεν φαντάστηκα ποτέ ότι ίσως να είναι αλήθεια όμως.Προφανώς όμως να έιναι αστικός μύθος,και να έχει τις ρίζες του βαθιά στο πέρασμα των αιώνων.
__________________
"Happy" is a word that is spelled with a smile
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-02-13, 23:49
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας...

Φίλε μου SAM_502 πραγματικά περιμένεις να σου δοθούν πηγές για την
ύπαρξη του "Slenderman" ??????

Θα σου αναφέρω κάποια στοιχεία....
Ο μύθος του συγκεκριμένου πλάσματος, όπως άλλωστε και ένα πλήθος
παρόμοιων ιστοριών αποτελεί δημιούργημα ενός διαγωνισμού.

Το 2009 ο ιστότοπος SomethingAwful διοργάνωσε ένα διαγωνισμό που
καλούσε τους συμμετέχοντες να δημιουργήσουν μια δικιά τους τρομαχτική
φωτογραφία. Συγκεκριμένα, οι διαγωνιζόμενοι έπρεπε να διαλέξουν κάποιες
πραγματικές φωτογραφίες και με τις δικές τους παρεμβάσεις να
δημιουργήσουν κάτι τρομαχτικό. χρήστης VictorSurge αναδείχθηκε νικητής
του διαγωνισμού με ευρύτατη πλειοψηφία.
Ο κόσμος μάλιστα αγάπησε ιδιαίτερα τα δημιουργήματά του που
ήταν δύο φωτογραφίες με παιδιά που έπαιζαν στην παιδική χαρά και στο
βάθος φαινόταν να παρακολουθεί επίμονα τα παιδιά ένας πολύ ψηλός,
λυγερόκορμος, με κενό πρόσωπο, πολύ μακριά χέρια και σμόκιν.

Το φαινόμενο του SlenderMan πήρε μεγάλες διστάσεις κυρίως γιατί
αγαπήθηκε από μια πλημμυρίδα ανθρώπων.
Δημιουργήθηκαν διάφορες τρομαχτικές ιστορίες με πρωταγωνιστή τον ίδιο,
ενώ κάποιοι δημιουργοί βιντεοπαιχνιδιών εκμεταλλεύτηκαν την
απήχηση του χαρακτήρα δημιουργώντας τέρατα παρόμοια με αυτόν ή
παιχνίδια με τον ίδιο.
Αποκορύφωμα αποτέλεσε το βιντεοπαιχνίδι Slenderπου χαρακτηρίστηκε
ως ένα από τα πιο τρομαχτικά παιχνίδια που έχουν δημιουργηθεί.
Κυκλοφόρησε μάλιστα και ένα ντοκιμαντέρ που σχετίζεται με τον
λυγερόκορμο άνδρα.

ΟSlenderManλοιπόν ξεκίνησε από ένα διαγωνισμό στο διαδίκτυο.
Δεν αποκλείεται όμως πολύ σύντομα να εμφανιστεί και στους
δρόμους ή στις παιδικές χαρές του κόσμου μας.

Πηγή:
Μίνως-Αθανάσιος Καρυωτάκης

Αλήθεια είναι τελείως τρελό αυτο που συμβαίνει με όλα αυτα διότι με ένα
τρόπο γινόμαστε και εμείς ΣΥΝ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ του μύθου του SlenderMan
και το χειρότερο είναι πως το συνεχίζουμε και αυτό είναι λάθος....


Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-13, 13:17
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cathy Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει ότι είναι απλά ένας αστικός μύθος. Μου θύμισε πάρα πολύ την ταινία :"Ο χρησμός της Πεταλούδας" πάνω στην μορφή του οποίου στηρίζεται η όλη ιστορία και είναι βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα. Δεν ξέρω αν έχει δει κανείς σας την ταινία αλλά μιλάει ακριβώς για αυτό το πλάσμα, ότι δλδ είχε εμφανιστεί σε περιοχές που μετα την εμφάνιση του έγιναν μεγάλες καταστροφές. Η ταινία όπως είπα βασίζεται πάνω σε πραγματικά γεγονότα και αναφέρει στο τέλος ότι και σε άλλα συγκεκριμένα σημεία έκανε την εμφάνιση της αυτή η φιγούρα και ακολούθησαν παρόμοιες καταστροφές μέχρι που απο μια χρονολογία και μετα δεν την ξαναείδε κανείς. Τι να πω λοιπον, τι ισχύει και κατα πόσο είναι απλά ενας μύθος όταν έχουν υπάρξει τόσες μαρτυρίες?
το να εκλαμβάνει κάποιος μια ταινία ως αποδεικτικό στοιχείο δεν είναι και ότι πιο πιστικό, ακόμα και αν αυτή <βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα> τα οποία τα διηγήθηκαν οι προκατειλημμένοι κάτοικοι μιας περιοχής, ή μια υπόθεση-έγκλημα που απλά δεν έχει κλήσει. Αυτά γίνονται για διαφημιστικούς λόγους ώστε να προωθηθεί η ταινία, και για μείωση κόστους παραγωγής (τρείς νέοι, να τρέχουν στο δάσος με μια βιντεοκάμερα) είναι κάτι που ο καθένας μπορεί να κάνει, όπως να δημιουργήσει και να προωθήσει μια τρομακτική φιγούρα με βάση στοιχεία που υπάρχουν.

Πάντως ο σλέντερμαν έχει πρωταγωνιστήσει και σε άλλη επική ταινία ...
http://images2.fanpop.com/image/phot...5-1280-800.jpg
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raistlin : 22-02-13 στις 13:23
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-02-13, 14:47
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Η αναφορά της φίλης Δηϊδάμεια...
<< Προσπαθώ να πώ με την ανάρτηση μου οτι η μορφή "Slenderman" ,πηγάζει
απο λαικές παραδόσεις τύπου Boogeyman , ο Boogeyman όμως υπάρχει; Όχι ,
αποτελέι μια αρχετυπική μορφή "ενσαρκωμένου" φόβου.>>

Νομίζω πως με αυτά που αναφέρει τα λέει όλα....
"αρχετυπική μορφή "ενσαρκωμένου" φόβου"

Απλά διάφοροι επιτήδειοι το ενάγουν σε ΑΣΤΙΚΌ ΜΎΘΟ που έχει σαν σκοπό
να πουλήσουν και άμεσα να προωθήσουν το παιχνίδι....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-05-13, 13:23
Το avatar του χρήστη Kyriakos
Kyriakos Ο χρήστης Kyriakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Η αναφορά της φίλης Δηϊδάμεια...
<< Προσπαθώ να πώ με την ανάρτηση μου οτι η μορφή "Slenderman" ,πηγάζει
απο λαικές παραδόσεις τύπου Boogeyman , ο Boogeyman όμως υπάρχει; Όχι ,
αποτελέι μια αρχετυπική μορφή "ενσαρκωμένου" φόβου.>>

Νομίζω πως με αυτά που αναφέρει τα λέει όλα....
"αρχετυπική μορφή "ενσαρκωμένου" φόβου"

Απλά διάφοροι επιτήδειοι το ενάγουν σε ΑΣΤΙΚΌ ΜΎΘΟ που έχει σαν σκοπό
να πουλήσουν και άμεσα να προωθήσουν το παιχνίδι....

Ευχαριστώ.
Γεια σε όλους, είχα ξεκινήσει αυτή τη συζήτηση πριν απο πολύ καιρό

Όπως είχα διατυπώσει στο αρχικό post είμαι της γνώμης οτι είναι αμφίβολο οτι οι αστικοί μύθοι υπερφυσικού τύπου έχουν κάποια αληθινή βάση στον εξωτερικό κόσμο, και επίσης πως οι περισσότεροι άνθρωποι που διαβάζουν γι αυτούς μάλλον ενδιαφέρονται για τα καλλιτεχνικά στοιχεία που βρίσκουν, γενικά αντιμετωπίζοντας τέτοιους αστικούς μύθους ως ένα παρακλάδι της λογοτεχνίας.

Ωστόσο πρέπει να πω οτι μου φαίνεται εξαιρετικά ελάχιστα πιθανό να ισχύει πως όσοι ασχολούνται κατά κάποιον τρόπο με το συγκεκριμένο αστικό μύθο (του Slenderman) το κάνουν είτε διότι τον αντιμετωπίζουν ως μια πραγματικότητα, είτε, ακόμα χειρότερα, έχουν την επιδίωξη να βοηθήσουν τις πωλήσεις του παιχνιδιού που συνδέεται με αυτόν τον αστικό μύθο. Το τελευταίο μου μοιάζει αρκετά παράλογο, ιδίως όταν δεν αναφέρεται κανείς σε κύκλους σε κάποιες απο τις ξένες χώρες, όπου ίσως να γινόταν να ειπωθεί πως θα ήταν σκόπιμο να υπάρξει μια τέτοιου είδους παραπλάνηση του κοινού διότι η αγορά των παιχνιδιών είναι ακόμα ισχυρή σε τέτοιες χώρες.

Επίσης, αν και δεν αφορά το θέμα του Slenderman, να επισημάνω οτι η φράση που έγραψε ο παραπάνω user, ίσως βεβιασμένα, πως "ενάγουν σε ΑΣΤΙΚΌ ΜΎΘΟ" δε στέκει. 'Ενάγω' σημαίνει κάνω μήνυση, οδηγώ κάποιον στο δικαστήριο. Η σωστή λέξη θα ήταν "ανάγουν"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kyriakos : 20-05-13 στις 13:25
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.