Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 17-10-13, 17:15
Το avatar του χρήστη LAPTONAS
LAPTONAS Ο χρήστης LAPTONAS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2013
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό γράφω, αλλά δεν μπορείς να το καταλάβεις LAPTONAS...
Τα ερυθρά κύτταρα είναι που αντιδρούν με την μεμβράνη των κυψελίδων και κάνουν την αντικατάσταση Ο2 με CO2 και όχι η αιμοσφαιρίνη!!!
Η αιμοσφαιρίνη είναι απλώς μέσα στα ερυθρά κύτταρα και δεσμεύει το O2 και το CO2.
Άρα εάν απλώς βάλεις χλωροφύλλη μέσα στον οργανισμό δεν θα μπορεί να κάνει την ανταλλαγή αυτή στις μεμβράνες των κυψελίδων!!!
Χώρια βέβαια που δεν θα μπορεί να το κάνει αυτό ούτε με τα κύτταρα του υπόλοιπου σώματος...
....με αυτή τη λογική και στα φυτά το αντίστοιχο συμβαίνει, δεν είναι η χλωροφύλλη η οποία μεταφέρει το οξυγόνο/Co2 αλλά οι χλωροπλάστες(αντί ερυθροκύτταρων) και τα στομάτια (αντί κυψελίδων) διαμέσου των οποίων γίνεται η ανταλλαγή αερίων. Εμείς όμως μιλάμε ουσιαστικά για την μεταλλοπρωτείνη εκείνη η οποία είναι υπεύθυνη να δεσμεύσει το οξυγόνο.

Αυτή λοιπόν η μεταλλοπρωτείνη στους ανθρώπους λόγω του σιδήρου δίνει το κόκκινο χρώμα στο αίμα, στα φυτά λόγω του μαγνησίου δίνει το πράσινο στη χλωροφύλλη, και λόγω της αιμοκυανίνης στα χταπόδια δίνει το μπλε "αίμα".

Που διαφωνείς σε αυτά ; Αυτά είναι το θέμα μας, αυτά συζητάμε, αν ήταν θα πήγαινα σε ιατρικό συνέδριο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA Εμφάνιση μηνυμάτων
Και θα το κάνει αυτό μέσα στον ανθρώπινο οργανισμό χάρη στον εσωτερικό ήλιο του ανθρώπου...
ΟΚ - είναι απόλυτα λογικό...
σου εξήγησα ότι δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει ήλιος όπως συμβαίνει τη νύχτα όπου όλες οι ανταλλαγές αερίων γίνονται φυσιολογικά. Ξεκόλλα με τη φωτοσύνθεση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχουν τόσο παλαβοί επιστήμονες...
Από την άλλη οι άσχετοι που γράφουν αυτά τα παραμύθια το κάνουν μόνο για τα χρήματα - εάν γίνει ένα τόσο απλό πείραμα* θα χάσουν τα χρήματα τους...
Ε αυτό δε θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει ; Να κάνεις το πείραμα ώστε να αναπτύξεις την επιστήμη ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA Εμφάνιση μηνυμάτων
* Απλό... Λέμε τώρα...
Θα πρέπει πρώτα να βρεθεί τρόπος να παραχθεί άσηπτη υγρή χλωροφύλλη έτοιμη για ένγχυση στις φλέβες και μετά βλέπουμε...
Θα πρέπει να δεις τη βιβλιογραφία πρώτα, να δεις τι έχει γίνει στο παρελθόν και αν τελικά είναι μύθος (ράδιο αρβύλα) ή αν έχει επιστημονική βάση. Αν δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο τότε ακόμα καλύτερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι ακριβώς αντισηπτική και δεν είναι αυτούσια...
Τα μικρόβια που είναι συνδεδεμένα βιολογικά με τους ανθρώπους, απλά δεν είναι συμβατά με τα φυτά. Οπότε ουσιαστικά τα βιολογικά στοιχεία που μας βλάπτουν δεν μπορούν να αντέξουν την φυτική μορφή...
Επιπλέον τα χημικά που έχουν μέσα τους, όπως το μαγνήσιο, είναι ουσιαστικά για την ανάπλαση του ανθρώπινου δερματικού ιστού.
Στην Κορέα και στην Ιαπωνία το έχουν δοκιμάσει με φύκια συγκεκριμένου είδους - στην βόρεια Αμερική δοκιμάζουν κάτι τεχνητό...

Όμως παρότι τα δοκιμάζουν εδώ και 20 χρόνια και το φύκι συνίσταται σε δύσκολες περιπτώσεις, δεν το έχουν κάνει εμπορικό για δύο λόγους:
α) Υπάρχει πάντα το πρόβλημα της ασηψίας - είναι πολύ δύσκολο να κάνεις άσηπτο ένα ξεραμένο φύκι...
β) Δεν μπορούν να το δεχτούν όλοι οι ασθενείς, ειδικότερα αυτοί που έχουν μεγάλες ανοιχτές πληγές...
.
Καμία αντίρρηση...συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, έκλεισε το θέμα , εγώ θα πάω για Νόμπελ(λέμε τώρα) εσείς πάτε για απεργία και όλοι χαρούμενοι
__________________
1. Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.
2. Μεταλαμπαδεύστε την Αλήθεια (Siècle des Lumières).
3. Η σοφία είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης.
4. Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 17-10-13, 17:29
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι μου θα ήθελα να σας παρακαλέσω να αποφεύγονται οι υποτιμητικές
αναφορές σε οποιονδήποτε συνομιλητή μας
...

Ο κάθε ένας απο εμάς έχει τις όποιες γνώσεις για κάποια θέματα ψάχνει
καταθέτει και αυτή είναι η ομορφιά τις έστω και απρόσωπης συνομιλίας μας.

Φίλε μου LAPTONAS πιστεύω θα πρέπει να να παραμείνεις στο θέμα...

Φίλε μου Voel μια και αναφέρεις πως είσαι γιατρός σίγουρα ξέρεις πολλά
πράγματα αλλά....
Αλλά μια αναφέρθηκες σε αυτό θα σου παρουσιάσω 3 γεγονότα περί της
γνώσης....

1-Η μια είναι δικιά μου που πρίν απο 3 χρόνια όταν μετά απο έντονη
σωματική καταπόνηση χτύπαγε δυνατά η καρδιά μου και μετα απο λίγο
είχα αιμόπτυση.....
Καταλαβαίνεις την θέση μου και ταυτόχρονα ήμουν εκτός Αθηνών...
Πήγα στο Νοσοκομείο της περιοχής όπου και μου έκαναν εξετάσεις
ακτινογραφίες και το αποτέλεσμα 2 Γιατρών ήταν πως έχω μεγάλο
πρόβλημα στον Πνεύμονα....
Καταλαβαίνεις την θέση μου...
Αλλά ζήτησα να μου δείξουν σε ποια σημεία υπάρχει το πρόβλημα και μου είπαν τα σημεία...
Αλλά βλέποντας τις ακτινογραφίες μου έκανε εντύπωση διότι είχα βγάλει
σχετικές ακτινογραφίες πριν απο 1-2 μήνες το πολύ και ο πνευμονολόγος
που τις είδε μου είχε πει πως δεν είχα πρόβλημα και το ανέφερα και η
απάντηση τους ήταν υποτιμητική.....

Μου είπαν να καθίσω και να περιμένω μέχρι την δευτέρα...
Καταλαβαίνεις βριστήκαμε και τα πήραν τα αποτελέσματα αίματος και
ακτινογραφίας και ήλθα Αθήνα..
Κυριακή πρωί πήγα σε αδελφικό μου φίλο Γιατρό που είχε καλέσει και ένα
πνευμονολόγο και είδε την ακτινογραφία και μού έβγαλε και άλλες η μια
ψηφιακή και μου έκανε εντύπωση που έκανε τον σταυρό του και γέλαγε...
Το αποτέλεσμα ποιό ήταν ????
Το συμβάν αυτό δεν είχε καμιά σχέση με αυτό που μου είπαν...
Απλά ήταν Έμφραγμα και οι δυνατοί χτύποι που είχα είχα σπάσει κάποια
αγγεία των πνευμόνων....

Γιατροί ήταν να άλλο να πω???????

Η δεύτερη περίπτωση που πρέπει να την γνωρίζεις ήταν μιας Ιατρού απο
την Αυστραλία όπου και παρουσίασε την μελέτη της για τον καρκίνο του
μαστού αλλά είχαν γίνει και οι σχετικές έρευνες στα εκεί εργαστήρια με
θετικά αποτελέσματα και οι εδώ κεφαλές μόνο που δεν την γιουχάισαν....
Ο λόγος απο τους μεγαλοσχήμωνες......
μα τί ξέρει αυτή που μόλις βγήκε Γιατρός και διάφορα τέτοια.
Βέβαια το εμβόλιο βγήκε και οι ειδικοί που χρησιμοποιούν το εμβόλιο δεν
λένε κουβέντα...

Η τρίτη περίπτωση είναι του Τζακ Αντράκα που άν και 16 ετών ανακάλυψε
το τέστ για τον καρκίνο του παγκρέατος, που στοιχίζει πολύ λίγο και
στηρίζεται σε μια ανάλυση αίματος.

Τι θέλω να πώ με όλα αυτά ????
Απλά πως δέν πρέπει να υποτιμούμε κάποιον που καταθέτει κάποιες
απόψεις που υπάρχουν στο διαδίκτυο...


Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 18-10-13, 20:43
Το avatar του χρήστη LAPTONAS
LAPTONAS Ο χρήστης LAPTONAS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2013
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Κάνοντας μία σύνοψη AVATARGR, επί του θέματος ,

Στο παράδειγμα σου έχουμε μία κοπέλα με μπλε αίμα.

μία δυνατή εξήγηση είναι να έχει αυξημένη αιμοκυανίνη (αντί δηλαδή για <1% αιμοκυανίνη που έχουμε όλοι να έχει πάνω >1%) η οποία χρωματίζει το αίμα κυανό λόγω το χαλκού με αποτέλεσμα να εμφανίζεται μπλε και πηχτό.

Άλλες μορφές ζωής που έχουν μπλε αίμα είναι τα αρθρόποδα και τα μαλάκια όπως τα χταπόδια για παράδειγμα που χρησιμοποιούν αιμοκυανίνη ανέκαθεν γιατί επιβίωναν σε περιβάλλον υψηλής πίεσης και έλλειψης οξυγόνου όπου η αιμοκυανίνη ήταν ποιο βολική από την αιμοσφαιρίνη για όλες τις διεργασίες που σχετίζονται με την ανταλλαγή Ο2/Co2.

Πως όμως γίνεται άνθρωποι στις μέρες μας να έχουν αυξημένη αιμοκυανίνη από τη στιγμή που δεν υπάρχει καμία μεταβολή σε οξυγόνο και πίεση; Αν εξαιρέσουμε την "παγκόσμια κλιματική αλλαγή" δεν δικαιολογείται παρά μόνο ως μετάλλαξη από αυτές που εντοπίζονται στους ανθρώπους ανά καιρό.

Εδώ βέβαια μπαίνει το εξής ερώτημα : αν υποθέσουμε ότι η κοπέλα έχει μια μετάλλαξη στο αίμα, τότε η μοναδική διαφορά της σε σχέση με το μέσο όρο είναι στο χρώμα του αίματος ; ή έχει και άλλα στοιχεία ; π.χ. αυξημένη αντοχή σε ασθένειες κτλ ; Από επιστημονικής πλευράς μία τέτοια περίπτωση θα μπορούσε να έχε τεράστιο ενδιαφέρον.

Βέβαια αν τα πράγματα είναι έτσι, τότε γεννιέται και το άλλο ερώτημα : πως να πηγαίνει η κοπέλα κανονικά και να κάνει τις εξετάσεις τις χωρίς να έχει σημειωθεί έστω από 1 γιατρό η περίπτωση της ;;; Πως γίνεται να μην υπάρχει καμία αναφορά περί μη κόκκινου αίματος στην ανθρώπινη ιστορία ;

Εδώ μπαίνει αρχικά η αναφορά των 7000 περιπτώσεων. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν περισσότερα στοιχεία πάνω σε αυτό με αποτέλεσμα να είναι φανερό πως πρόκειται για μία απάτη.

Εδώ επίσης μπαίνει και η αναφορά του Ιχώρ όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η εγκυκλοπαίδεια «Ηλίου» στη λέξη «ιχώρ» με εξήγηση : Υγρά πυώδης ύλη, δύσοσμος και υποπρασίνη την χροιάν, παραγομένη εκ των επί της επιφανείας του δέρματος παρημελημένων τραυμάτων και ελκών, τη επενεργεία σηψιγόνων βακτηριδίων, την εμφάνισιν της οποίας όμως αι σύγχρονοι αντισηπτικαί μέθοδοι κατέστησαν σπανιωτάτην. Και αυτή η περίπτωση όμως δεν είναι αρκετή για να εξηγήσουμε το φαινόμενο της κοπέλας.

Η περίπτωση λοιπόν παραμένει μυστήριο.
__________________
1. Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.
2. Μεταλαμπαδεύστε την Αλήθεια (Siècle des Lumières).
3. Η σοφία είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης.
4. Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 19-10-13, 04:24
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Αγαπητοι μου.... Μερικες πληροφοριες

1) Γνωριζω πολυ καλα που πεφτει η μοναδα, και τι βρισκεται πισω απο την πορτα της, και τι κανουν εκει, ευχαριστω πολυ

2) Αβαταρ... Οι συναδελφοι που εχασαν το εμφραγμα, αν τα πραγματα εγιναν οπως λες (διοτι πλεον εχω ακουσει τοσα πολλα που ελαχιστα πλεον πιστευω) ηταν απλα κακοι γιατροι, και ο λογος ηταν οτι δεν ακολουθησαν την δεουσα διαδικασια διαγνωσης. Ουτε οι πρωτοι ουτε οι τελευταιοι ειναι, και πιστεψε με ουτε το μονο εμφραγμα που διεφυγε ειναι. Το γεγονος οτι σαν γνησιος Ελληνας βριστηκες και εφυγες δεν βοηθησε στη διαγνωση.

3) Απο οσο ξερω εμβολιο για τον καρκινο του μαστου δεν υφισταται προς το παρον, τουλαχιστον οχι σε παραγωγη. Ισως αναφερεσαι σε αλλο ειδος καρκινου, πχ τραχηλου της μητρας που οντως υοαρχει εμβολιο, αλλα εκει ειναι και αλλος ο μηχανισμος.

4) Ο Αντρακας και η ανακαλυψη του ναι μεν ξεκινησε απο μια ιδιοφυη στην απλοτητα της ιδεα, αλλα ακολουθησε πολυ μα πολυ επιστημη για να γινει πραξη. Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι ολες οι ιδεες εφαρμοσημες. Εν προκειμενω η χρηση χλωροφυλλης ως υποκαταστατο αιματος δεν ειναι ουτε καν καλη ιδεα εν τη γεννεσει της. Η δε "επιστημονικη προσεγγιση" του θεματος (χορηγησε ενδοφλεβια χλωροφυλλη σε πειραματοζωα και βλεπουμε) καλυτερα να μεινει ασχολιαστη.

Σαφως και υπαρχουν φυσικες/φυτικες ουσιες με φαρμακευτικη δραση και ιδιοτητες και αξιζει να τις ερευνησουμε, αλλα παντα με συνεση και με λογικη

Υπαρχει η mainstream επιστημη, υπαρχει η advanced επιστημη, υπαρχει η fringe επιστημη και υπαρχει και η μπουρδολογια.

Μπορεις για παραδειγμα να δεις την σεληνη καθαρα αστρονομικα, να την δεις μυστικιστικα, να την δεις παραφυσικα, η να πεις οτι ειναι φτιαγμενη απο τυρι.

Η παρουςα κουβεντα εξ αρχης ειχε την αποφορα μιας καλης hoax, και προςπαθηςες ομολογουμενως να την κρατησεις σε καποιο επιπεδο, αλλα απο την στιγμη που ξεκινησε με προτασεις για αλλαγη του σιδηρου στο αιμαι με χρυσο(!), χλωροφυλλες, κτλ αρχισε να εντασσεται στην μπουρδολογια.

Εκει αποσκοπουσε και η παρεμβαση μου, επειδη υπαρχει και κοσμος που δεν γνωριζει και μπορει να πιστεψει καποιες ανοησιες που γραφονται
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 19-10-13, 22:02
Το avatar του χρήστη LAPTONAS
LAPTONAS Ο χρήστης LAPTONAS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2013
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Η παρουςα κουβεντα εξ αρχης ειχε την αποφορα μιας καλης hoax, και προςπαθηςες ομολογουμενως να την κρατησεις σε καποιο επιπεδο, αλλα απο την στιγμη που ξεκινησε με προτασεις για αλλαγη του σιδηρου στο αιμαι με χρυσο(!), χλωροφυλλες, κτλ αρχισε να εντασσεται στην μπουρδολογια.

Εκει αποσκοπουσε και η παρεμβαση μου, επειδη υπαρχει και κοσμος που δεν γνωριζει και μπορει να πιστεψει καποιες ανοησιες που γραφονται
1) Voel η παρέμβαση σου δεν αποσκοπούσε στο να γνωρίσει ο κόσμος αλλά στο να με προσβάλλεις -τουλάχιστον. Αν σε ενδιέφερε η αλήθεια θα έκανες παρέμβαση με σκοπό να μας δώσεις μία επιστημονική εξήγηση για το θέμα ή τουλάχιστον να πεις σχετικά με τις δημοσιεύσεις που παρουσίασα
http://articlesofhealth.blogspot.gr/...lorophyll.html

για παράδειγμα η ακόλουθη φράση δεν είναι δική μου ώστε να με υβρίζεις αλλά της δημοσίευσης : All the good attributed to blood transfusions is possible with liquid chlorophyll. None of the bad possibilities from blood transfusions apply to liquid chlorophyll.

Γιατί λοιπόν με κατηγόρησες ; Αν εγώ έλεγα ότι δε ξέρεις να βάζεις τόνους και είσαι γενικώς αγράμματος θα σου άρεσε ;

2) με το να λες ότι όλο το θέμα είναι hoax είναι σαν να λες ότι ο AVATARGR δεν μας λέει την αλήθεια - και ότι αυτό το περιστατικό που περιγράφει με την κοπέλα με το μπλε πηχτό αίμα δεν υπήρχε - αλλά είναι hoax = απάτη.

3) Η χλωροφύλλη ήταν μία θεωρητική κουβέντα. Δεν υπάρχει τίποτα το αντιεπιστημονικό στο να συζητάμε περί του αν είναι δυνατή η αντικατάσταση του αίματος με μία άλλη ουσία όπως είναι για παράδειγμα η χλωροφύλλη ή η αιμοκυανίνη. Προφανώς αγνοείτε ότι στο παρελθόν έχουν χρησιμοποιηθεί ως υποκατάστατα αίματος από γάλα, μπύρα έως και αίμα από άλλα ζώα ή ακόμα και ούρα.

^ Sarkar, S. (2008). "Artificial blood". Indian Journal of Critical Care Medicine 12 (3): 140–144. doi:10.4103/0972-5229.43685. PMC 2738310. PMID 19742251. http://www.ijccm.org/article.asp?iss...;aulast=Sarkar

Αν εσείς την βλέπετε τη κουβέντα με πνεύμα φιλονικίας και δογματισμού και όταν σας λένε να τεκμηριώσετε τις απόψεις σας εσείς φουσκώνετε αυτό είναι δικό σας θέμα.
__________________
1. Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.
2. Μεταλαμπαδεύστε την Αλήθεια (Siècle des Lumières).
3. Η σοφία είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης.
4. Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 19-10-13, 22:23
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2013
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Η χλωροφυλλη ειναι ΒΙΟΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΠΟΣΙΜΗ.
Αρα και ενεσιμη αλλα λογικα με παρενεργειες.

Τιποτα αλλο .Παμε παρακατω.


Πλασμα ωκεανου και χλωροφυλλη μπορουν να χρησιμοποιηθουν 100% απο τον οργανισμο.

Mια μαρτυρια ιντερνετικη.

When I lived in Japan, I befriended a kid at my school and he received chlorophyll injections in his ass everyday! No joke, I witnessed it so many times and all his brothers had one too. At sleep overs, his mother always offered me, but I kindly declined everytime and just took a handful of the liquid caps instead.

I remember biting into the caps and not really tasting anything, but making sure that I swished it in my mouth before ingesting it to temporarily stain my teeth green. When you're 6 or 7 it was a lot of fucking fun having green teeth.

Their grandfather was a MD and biochemist who patented a protocol of of purifying it from plants and started a company ages and ages ago. I can't remember his last name or the company name, so I'll dash them an email.

Anyways, that was like more than 20 years ago and this family still swears by it. And all his brothers including my friend are fairly muscular healthy guys for being Japanese. Now that they are older, they don't do any ass injections by mother, but once in a while they still take the green liq caps.

All in all, it is basically a phytochemical supplement/tonic and will keep ya healthy overall.


Τωρα οποιος βαζει σωματιδια χρυσου μεσα του ,πρεπει να χρησιμοποιησει κοινη λογικη.
Τα βαρεα μεταλλα παγιδευονται για χρονια στον οργανισμο ,και που ξερεις ο χρυσος,για το υπολοιπο της ζωης σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosfromlydian : 19-10-13 στις 22:34
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 20-10-13, 23:46
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Voel το εάν έγιναν έτσι τα πράγματα δυστυχώς για εμένα έτσι έγιναν
και ξέρω εγω το τί πέρασα με την "διάγνωση" που μου έκαναν κάποιοι
κύριοι του νοσοκομείου και τα 3 bypass που έκανα μετά........
Θα ξεχάσουμε κάποιες γάζες και κάποια ψαλίδια που κάποιοι ξέχασαν μέσα
σε κοιλιά ασθενών ????
(Απλά μια υπενθύμιση κάνω)

Όσο για το εμβόλιο για τον καρκίνο του μαστού (είναι πράγματι σε αρχικό στάδιο)
άλλά το και εμβόλιο καρκίνου της μήτρας η κατάθεση δεν ήταν για αυτά
αλλά για τις έρευνες που έχουν γίνει και κάποιοι έχουν σχηματίσει ένα
κονκλάβιο που αποφασίζει τι είναι καλό και τί όχι και μάλιστα εάν είναι νέος
ηλικιακά πάνε να τον φάνε...
Η απαξίωση που έδειξαν "κάποιοι" για τις έρευνες και των δυό εμβολίων
πρίν απο αρκετά χρόνια θα σε άφηνε άναυδο...
Για την ανακάλυψη του Αντρακας και που παρά την απλότητα της δούλευε
θαυμάσια
άσχετα εάν κάποιοι την αγόρασαν σχεδόν αμέσως για να κάνουν
περισσότερες έρευνες....
Απλά για την ιστορία να αναφέρω πως είχε έλθει και στην Ελλάδα στις
23/4/2013 και βραβεύθηκε στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του
Ιδρύματος Ωνάση
λόγω του ότι έχει εφεύρει ένα φθηνό και ευαίσθητο
αισθητήρα σε μορφή ράβδου για την ταχεία και έγκαιρη διάγνωση του
καρκίνου του παγκρέατος, των ωοθηκών και του πνεύμονα.

Δυστυχώς κάποιοι δεν μπορούν να χωνέψουν πως ένας μικρός και
άσχετος με το θέμα έκανε μια εφεύρεση για διάγνωση Καρκίνου
έγκαιρα και αυτό νομίζω πως το ξέρεις καλά τι σημαίνει....

Και να μην ξεχνάμε πως και παλιότερα έχουμε δεί ανθρώπους να δίνουν
μια ώθηση στην τεχνολογία απίστευτη όπως ο Τόμας Άλβα Έντισον.....
Ενα άτομο με πολύ μεράκι έκανε πράγματα που στις αρχές πολλοί "ειδικοί"
τον λοιδορούσαν....

Απλά σήμερα έχουμε τον διακόπτη τον ανοίγουμε και βλέπουμε στο σκοτάδι
χάρη σε έναν "άσχετο"...

Βέβαια κανένας εδώ δεν παραγνωρίζει την επιστήμη αλλά αυτό που όλοι μας
πιστεύω πως το στηλιτεύουμε να παραγκωνίζουν πρωτοποριακές ιδέες και
αυτούς που της δημιουργούν...
Ας μήν ξεχνάμε και τον Παστέρ που τον χλεύαζαν....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.