Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-06, 10:21
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Φάκελος Κούφια Γη

Τι γίνεται με τη Κούφια Γή;

Θυμάμαι κάπου στο 1999 με 2000 κύριο θέμα στο χώρο μας ήταν η Κούφια Γη.
Με τη πάροδο του χρόνου το θέμα ξεφούσκωσε. Γιατί ;
Και σκέφτομαι
• Μήπως το θέμα Κούφια Γη ήταν μια μπούρδα;
• Μήπως τελικά δώσαμε περισσότερη σημασία απ΄ότι έπρεπε;
• Μήπως έπεσαν άνωθεν εντολές και σκοπίμως το θέμα θάφτηκε ;
• Μήπως αυτοί που ξεκίνησαν το θέμα δεν βρήκαν υποστηρικτές και μόνοι κουράσθηκαν και τα παράτησαν ;
• Μήπως …..
Τι τελικά συμβαίνει ;
Ο φάκελος Κούφια Γη παραμένει ανοικτός ή έκλεισε ;

Ευχαριστώ

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-06, 11:21
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Είναι ένα θέμα που έχει ξεσηκώσει θύελλες συζητήσεων αλλά όχι μόνο στην Ελλάδα. Σε ολόκληρο τον κόσμο αναρωτιούνται σχετικά με αυτή την ιστορία. Προσωπικά, έχω διαβάσει αρκετά βιβλία και άρθρα και ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί και δεν έχει σταθεί δυνατό να διαμορφώσω μια προσωπική άποψη. Μου ακούγεται κάπως υπερβολικό, όμως, το να είναι ολόκληρος ο πλανήτης κούφιος και στο εσωτερικό του να υπάρχει ένας μικρός ήλιος. Να υπάρχουν μεγάλα κούφια τμήματα στο υπέδαφος δεν μπορώ να το αποκλείσω αλλά ούτε και να το επιβεβαιώσω.
Θεωρώ ότι το ζήτημα δεν έχει ξεφουσκώσει, ίσως να έχει ελαφρώς παραμεληθεί από εμάς εδώ επειδή προέκυψαν διάφορα άλλα επίκαιρα θέματα που έπρεπε να συζητηθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-06, 11:58
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Να υπάρχουν μεγάλα κούφια τμήματα στο υπέδαφος δεν μπορώ να το αποκλείσω αλλά ούτε και να το επιβεβαιώσω.
Εξαρτάται πόσο μεγάλα θέλουμε να είναι τα κουφια τμήματα και τι ακριβώς λέμε κούφια τμήματα.

Από τεχνικής άποψης, ότι δεν είναι συμπαγές κάτω από το έδαφος λέγεται σπήλαιο. Και σπήλαια υπάρχουν πολλά. Άλλα είναι φυσικά και άλλα είναι τεχνητά.

Τα τεχνητά είναι δημιουργήματα ανθρώπων και εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς, είτε είναι στοές λατομείων/ορυχείων, είτε για αρδευτικά έργα, είτε για αποθήκες, είτε για εξόδους διαφυγής και ανάλογα τέτοια. Πάντως, οποιοδήποτε ανθρώπινο έργο κάτω από τη Γή είναι πεπερασμένου μήκους και καλύπτει μια απόσταση κάποιων μέτρων σε απόσταση από την είσοδό του.

Τα φυσικά σπήλαια είναι αναρίθμητα και έχουν προκύψει κυρίως από την επίδραση νερού και χρόνου. Όσα έχω δεί μέχρι σήμερα έχουν ηλικία πολύ μικρότερη από την ηλικία σχηματισμού της Γής, άρα δεν υπήρχαν κατά την στιγμή του σχηματισμού της Γής και συμεπώς δεν έχουν καμία σχέση με την θεωρία της "Κούφιας Γής". (Περένθεση: Όπως δεν έχει σχέση και το νίκ μου "Βρίλ" με την θεωρία της κατοικημένης "Κούφιας Γής". Η "Δύναμη Βρίλ" αναφέρεται στο μυθιστόρημα του Λόρδου Λύττον και όποιος το μπερδεύει αυτό, κάπου έχει χάσει την ουσία του τι ήθελε να πεί ο ποιητής.)

Σίγουρα υπάρχουν στοές και σπηλιώματα κάτω από τα πόδια μας. Όμως, είτε έχουν πέσει (κατακρυμνηστεί) μέσα στο πέρασμα των αιώνων, είτε έχουν καταστεί απροσπελάσιμα, είτε έχουν κλειστεί σκόπιμα, για τον άλφα ή βήτα λόγο. Ακόμα και αν ήξερα ότι υπάρχει εδώ ή εκεί κάτι, δεν θα το έλεγα σε τρίτους, γιατί κάθε είδους υπόγεια εξερεύνηση είναι επικίνδυνη. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

Κακώς κατά τη γνώμη μου κυκλοφόρησαν κάποια βιβλία, που απευθύνονταν σε ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με την οργανωμένη εξευρεύνηση υπόγειων χώρων και με εφόδιο τον άκρατο ενθουσιασμό και κάποιο φακουδάκι ξεκίνησαν να βρούν την "υπόγεια Αθήνα" ή τα περάσματα για την "Κούφια Γή".

Αυτά τα πράγματα γράφτηκαν για να εξερευνηθούν με τη φαντασία του αναγνώστη, που πάνω-κάτω κινείται στο ίδιο μήκος κύμματος με αυτoύ που τα έγραψε.

Ελπίζω να σας κάλυψα...

Ανδρέας "Βρίλ"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CaveMan : 13-01-06 στις 13:48
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-06, 16:32
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αγαπητέ Cap-10 το θέμα της «Κούφιας Γης» φαίνεται ότι ήταν μια μόδα που πέρασε. Κανείς δεν μπόρεσε να παρουσιάσει πειστικές αποδείξεις και η ανάλυση του θέματος περιελάμβανε κυρίως μύθους, θρύλους, εικασίες, αυθαίρετα συμπεράσματα κλπ. Ήταν κάτι που αρχικά μπορούσε να εξάψει τη φαντασία κάποιου και να ταράξει τα νερά κι έτσι μάλλον ήταν «πιασάρικο» θέμα. Όταν όμως ασχολείσαι με κάτι που δεν φαίνεται να έχει νόημα σιγά-σιγά αρχίζεις να χάνεις το ενδιαφέρον σου και να βαριέσαι. Έτσι και οι θέμα της «Κούφιας Γης» έκανε τον κύκλο του και φαίνεται να έχει καταλήξει στο αρχείο, μέχρι την επόμενη φορά που δεν θα έχουμε με τι να ασχοληθούμε και θα το ξεθάψουμε και θα αρχίσουμε να αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια. Κάπως έτσι βλέπω εγώ τα πράγματα, όποιος έχει διαφορετική άποψη ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-06, 17:14
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Δε νομίζω πως το θέμα έχει ξεφουσκώσει, άσχετα με το αν το δέχομαι ως υπαρκτό ή όχι. Υπάρχουν τρία - τέσσερα βιβλία ελληνικά, από όσο έχω υπόψη, υπάρχουν αρκετά άρθρα που ανά καιρούς δημοσιεύονται και φυσικά υπάρχει και το διαδίκτυο με σχετικές ιστοσελίδες. Δε νομίζω πως οι οπαδοί αυτής της ανατρεπτικής θεωρίας (αν ισχύει, φυσικά) θα άφηναν το θέμα να ξεφουσκώσει. Φαντάζομαι, όμως πως οι όποιες έρευνές τους βρίσκονται συνεχώς σε εξέλιξη...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-06, 17:25
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Νομίζω υπάρχει ολοκληρο θέμα "Κούφιος δορυφορος - επισήμως" στο ποίο ο καθένας μπορεί να διαβάσει γιατί αυτη η θεωρία υπάρχει μόνο για χαβαλέ. Αξίζει να διαβαστούν τα σχετικα για το θέμα γραφόμενα εκεί.

Παράθεση:
Δε νομίζω πως οι οπαδοί αυτής της ανατρεπτικής θεωρίας θα άφηναν το θέμα να ξεφουσκώσει. Φαντάζομαι, όμως πως οι όποιες έρευνές τους βρίσκονται συνεχώς σε εξέλιξη...
Τέτοια θέματα μπορεί να μην τα αφήνεις να ξεφουσκώσουν για πολλούς λόγους και όχι μόνο γιατί έχουν βάση ή ισχύ. Πάρε παράδειγμα το Λιακόπουλο που έχει πει ένα κάρο ψέματα και επιμένει. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Απο 'κει και πέρα έρευνα για το εσωτερικό της Γης και των άλλων πλανητών γίνεται, μπορείς να κάνεις μια σχετική αναζήτηση στο google για τις μεθόδους και τα αποτελέσματά της.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-06, 17:29
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φυσικά και υπάρχει θέμα για τον κούφιο δορυφόρο αλλά δε νομίζω πως αρκεί κανείς να διαβάζει ένα μόνο φόρουμ και μερικές απόψεις ατόμων για να κρίνει μια ολόκληρη θεωρία. Έχοντας διαβάσει αρκετά πάνω στο θέμα ομολογώ ότι δεν έχω ξεκάθαρη άποψη, καθώς πολλά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές μου ακούγονται λογικά. Από εκεί και πέρα, οφείλουμε να κριτικάρουμε, φυσικά, ότι πέφτει στην αντίληψή μας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-06, 18:09
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Θα ήθελα απλά να συμπληρώσω ότι κανείς δεν ξέρει με βεβαιότητα πώς είναι το εσωτερικό της Γης. Μελέτες γίνονται συνεχώς και καινούρια δεδομένα και στοιχεία βγαίνουν στη φόρα για το τί κρύβεται στο εσωτερικό του πλανήτη μας. Άρα, ασφαλώς και δεν μπορούμε με τίποτα να διαγράψουμε το θέμα "Κούφια Γη" από το μυαλό μας.
Υπάρχουν στοιχεία για τον πυρήνα και τον μανδύα της Γης αλλά συνεχώς αλλάζουν και καινούριες θεωρίες παίρνουν τις θέσεις τους.
Μπορεί το όλο θέμα να ξεκίνησε σαν ένα νεομυθολογικό θέμα συζήτησης αλλά πιστεύω ότι έχει καθιερωθεί στις συνειδήσεις των ερευνητών και των επιστημών.

Άσχετα αν κάποιοι προσπαθούν να φανούν και να πουλήσουν κανένα βιβλίο παραπάνω, το θέμα "Κούφια Γη" γοητεύει και προβληματίζει τον καθένα μας...
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-06, 11:46
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με το Μπιζέλι. Πιστεύω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις οφείλουμε να διαβάζουμε και τις δύο απόψεις και τη..μεταφυσική δηλαδή και τις απόψεις των σκεπτικιστών για να μπορέσουμε να έχουμε μια κατά το δυνατόν σφαιρικότερη άποψη για το θέμα που μας ενδιαφέρει. Χρειάζεται επίσης να είμαστε όσο το δυνατό λιγότερο προϊδεασμένοι και μη δογματικοί. Ας μην ξεχνάμε ότι ζούμε σε εποχές που οι επιστημονικές θεωρίες συνεχώς εξελίσσονται και καταρρίπτονται, οπότε η σκέψη μας πρέπει να είναι κατά το δυνατόν ευέλικτη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-06, 13:39
Το avatar του χρήστη Inolvidable
Inolvidable Ο χρήστης Inolvidable δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: ταξιδιάρα ψυχή
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Πράγματι το θέμα "κούφια γη " προβληματίζει και γοητεύει τους λάτρεις των μυστηρίων .. πού σταματά όμως η παραφιλολογία και πού βρίσκεται η πραγματικότητα ;;

Υπάρχουν μερικά αναπάντητα ερωτήματα , όπως το φως που εκπέμπεται απ τον Β.Πόλο και επίσης κάποιες παράξενες φωτογραφίες απ τους δορυφόρους .,απόψεις επιστημόνων και άλλα στοιχεία που τουλάχιστον κρατούν ζωντανό το ενδιαφέρον μας .

κάποια στοιχεία εδώ:http://lightning.prohosting.com/~agnosto/koufia.htm
__________________
Al borde del sendero un dia nos sentamos.
Ya nuestra vida es tiempo ,y nuestra sola cuita
Son las desesperantes posturas que tomamos
Para aguardar...Mas Ella no faltara a la cita.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.