Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-06-12, 14:53
Το avatar του χρήστη άβαξ
άβαξ Ο χρήστης άβαξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 44
Arrow

SAM_502 – Δεν χρειάζεται να γινόμαστε επιθετικοί, συζήτηση κάνουμε όπου θέτω κάποια ερωτήματα, δηλαδή πως κάποιος μπορεί να είναι σίγουρος ότι έχουν έρθει εξωγήινοι στη Γη, ενώ άλλοι όπως εγώ, δεν μπορώ να πω ότι είμαι σίγουρος, γιατί προς το παρόν δεν βλέπω κάποιο στοιχείο στο σύμπαν που να δικαιολογεί τόσο τεράστια ταξίδια χωρίς επιπτώσεις σε οποιονδήποτε οργανισμό.

Σε διαβεβαιωθώ ότι όσα κείμενα έχω γράψει, τα γράφω μόνος μου με στοιχεία που παίρνω από τις επιστημονικές σειρές που βλέπω π.χ. Through the Wormhole, The Universe, The elegant universe, καθώς και από αντίστοιχα βιβλία. Επίσης τα ‘κατεβατά’ δεν είναι επιλογή μου να τα γράφω και όπως βλέπεις πάντα προσπαθώ να είμαι σύντομος προς χάριν της κουβέντας.

Πιστεύω όμως ότι όταν έχεις ένα επιχείρημα, πρέπει να έχεις και λίγο χώρο να το αναπτύξεις έστω εν συντομία. Δεν νομίζω ότι είναι κακό να απαντήσω π.χ. στο φίλο DEMI, γιατί η τηλεμεταφορά δεν μπορεί να εφαρμοστεί πρακτικά, ακόμα και εάν υπάρχει. Θέλεις δηλαδή να απαντώ μονολεκτικά και να λέω ‘όχι αυτό δεν γίνεται!’ χωρίς να το δικαιολογώ;

Όσον αφορά το θέμα των εξωγήινων, σε πληροφορώ ότι είναι για χρόνια ένα από τα αγαπημένα θέματα και έχω δει σειρές, ταινίες, ντοκιμαντέρ και έχω πάρει και βιβλία για το θέμα όπως πολλοί άλλοι φίλοι, χωρίς ποτέ να θεωρούμαι ειδικός. Όταν όμως σιγά-σιγα αποκτούσα και γνώσεις αστροφυσικής και διαβάζω για τις έρευνες και προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί το σύμπαν και τους Νόμους του, τότε επίτρεψε μου να αφήνω πίσω μου το δόγμα ‘Θέλω να πιστέψω’ και να προσπαθώ να δω τι δυνατότητες υπάρχουν να έχει γίνει η Επαφή μέσα στις συνθήκες που επιτρέπει το διάστημα.

Άρα πρέπει να με αντιμετωπίσεις σαν κάποιον που πιστεύει στους εξωγήινους, αλλά έχει επιφυλάξεις για το εάν έχουν έρθει στη Γη και καταγράφω ξανά τα κύρια ερωτήματα μου:

- Πως μπορείς να εντοπίσεις την Γη σε ένα σχεδόν άπειρο σύμπαν με άπειρους γαλαξίες και άπειρους πλανήτες, όπου ο πλανήτης μας έχει παψει εδώ και αιώνες να είναι ‘το κέντρο του κόσμου’ και μάλιστα βρίσκεται σε ένα μικρομεσαίο γαλαξία σε μια μάλλον αδιάφορη περιοχή;

- Πως μπορεί κάποιος να ταξιδέψει στο Διάστημα από ένα ηλιακό σύστημα στο άλλο, όταν ακόμα και εάν ταξιδεύει με την απόλυτη ταχύτητα του φωτός, θα κάνει χρόνια η ακόμα και αιώνες να φτάσει στο προορισμό του;

Αν οι απαντήσεις στα δυο αυτά ερωτήματα είναι του τύπου : ‘Έχουν βρει τρόπο οι εξωγήινοι, μην στενοχωριέσαι, γιατί είναι πολύ πιο έξυπνοι από εμάς και παραπέμπουν την Υλη και το Χρόνο’ τότε ok, δεν έχω να πω τίποτα και θα αρχίσω να βλέπω τα ντοκιμαντέρ για τους πλανήτες σαν επιστημονική φαντασία, ενώ το Battlestar Galactica θα το παρακολουθώ σαν πραγματικότητα.
__________________
Όλες οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνες…ακόμα και αυτή! Doumas
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-12, 15:02
Arga_Star-clad Ο χρήστης Arga_Star-clad δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού --
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 132
Προεπιλογή

Άβαξ, είναι ενδιαφέρον το θέμα που έβαλες. Θα έλεγα πως τα τρία σημεία είναι ουσιαστικά δύο : το θέμα της εξέλιξης όπως το ονομάζεις, δηλαδή ο χρόνος που απαιτείται για να εμφανιστεί και να εξελιχθεί μέχρι του αναγκαίου σημείου ένας νοήμων πολιτισμός, και το θέμα της απόστασης, δηλαδή κατά πόσο είναι δυνατό ένα διαστρικό ταξίδι μέσα στις τεράστιες αποστάσεις του σύμπαντος.

Στο θέμα της εξέλιξης, έχεις δίκιο ότι το φαινόμενο της ζωής φαίνεται να μην είναι και τόσο εύκολο. Λες ότι η ζωή στην γη εμφανίστηκε πριν από 3,5 εκατομμύρια χρόνια. Η γη ως πλανήτης σχηματίστηκε πριν από 4,5 δισεκατομμύρια χρόνια. Φυσικά όλα αυτά (ας κρατήσουμε αυτό το χαρακτηριστικό στην συζήτησή μας) στηρίζονται στις υπάρχουσες τωρινές επιστημονικές γνώσεις, τα χρονικά δεδομένα μπορεί να ανατρέπονται καθώς η έρευνα προχωρά. Δες π.χ. εδώ, στο physics4u, ένα άρθρο με τίτλο ''1,5 δισεκατομμύριο χρόνια νωρίτερα έκαναν την εμφάνισή τους οι σύνθετες μορφές ζωής''. Στο άρθρο αυτό περιέχονται και τα δεδομένα που χρειάζονται για την απάντηση που ξεκίνησα...

Σύμφωνα με δήλωση του βασικού συντάκτη της μελέτης, Abderrazak El Albani, η αρχή της πολυκύτταρης, σύνθετης ζωής δεν τοποθετείται πλέον «πριν από 600 εκατομμύρια χρόνια, αλλά πριν από 2,1 δισεκατομμύρια χρόνια», δηλαδή η χρονολόγηση «μεταφέρθηκε 1,5 δισεκατομμύριο χρόνια νωρίτερα». Σημειώνεται ότι οι πρώτες μορφές ζωής εμφανίστηκαν στον πλανήτη μας πριν από 3,5 δισεκατομμύρια χρόνια και ήταν μονοκύτταρες, ήταν δηλαδή οργανισμοί που, όπως τα βακτήρια, αποτελούνταν από ένα και μόνο κύτταρο.

Πρόσεξε το σημείο ''οι πρώτες μορφές ζωής εμφανίστηκαν στον πλανήτη μας πριν από 3,5 δισεκατομμύρια χρόνια'', όμως πριν από 3,5 δισεκατομμύρια χρόνια ήταν που άρχισε να σχηματίζεται και να σταθεροποιείται ουσιαστικά ο πλανήτης μας. Δηλαδή (και αυτό είναι ένα σημείο που εντυπωσιάζει τους επιστήμονες) : η ζωή φαίνεται πως ξεπετάχτηκε σχεδόν αμέσως μόλις ο πλανήτης σχηματίστηκε ! Ήταν όμως απλοί, μονοκύτταροι οργανισμοί αυτοί που σχηματίστηκαν πρώτα. Πίστευαν ότι οι πρώτοι πολυκύτταροι, σύνθετοι, οργανισμοί άρχισαν να εμφανίζονται πριν από 600 εκατομμύρια χρόνια - δηλαδή εξαιρετικά αργά από τον χρόνο σχηματισμού της γης και εμφάνισης της πρώτης ζωής (αυτό ήταν ένα άλλο σημείο που τους εντυπωσίαζε). Αλλά τώρα αυτή η ανακοίνωση λέει πως πρέπει μάλλον να πάμε μερικά δισεκατομμύρια χρόνια πίσω και για τους σύνθετους οργανισμούς.

Συνοψίζοντας : φαίνεται πως η ζωή σχηματίζεται αμέσως μόλις οι συνθήκες στον πλανήτη που έχει τις προυποθέσεις για να την φιλοξενήσει σταθεροποιηθούν. Η διαδικασία της εξέλιξης είναι πολύ αργή, αλλά μην ξεχνάμε πως μιλάμε για κλίμακες εκατομμυρίων χρόνων μέσα σε δισεκατομμύρια χρόνια.

Τώρα, το δικό μας ηλιακό σύστημα φαίνεται ότι σχηματίστηκε περίπου πριν από 4 δισεκατομμύρια χρόνια, σε ένα σύμπαν περίπου 14 δισεκατομμυρίων χρόνων, και ξέρουμε ότι υπάρχουν άστρα και συστήματα πολύ παλαιότερα από το δικό μας, ακόμη και μέσα στο γαλαξία μας. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για κλίμακες δισεκατομμυρίων χρόνων. Ένας πολιτισμός μπορεί να είναι και 1 δισεκατομμύρια χρόνια παλαιότερος από εμάς (αν έχει καταφέρει να επιζήσει).

Θυμάμαι που είχα διαβάσει ένα επιστημονικό άρθρο παλαιότερα που έλεγε πόσα χρόνια θα χρειαζόταν ένας πολιτισμός του γαλαξία μας για να αναπτυχθεί και να αποικίσει όλον τον γαλαξία, αν η εξέλιξή του συνεχιζόταν. Το αποτέλεσμα ήταν ότι θα μπορούσε να είναι πολύ παλαιότερος από εμάς και μέσα σε μερικά εκατομμύρια χρόνια (ποσό ασήμαντο για το σύμπαν) να είχε αποικίσει ολόκληρο τον γαλαξία. Ένας από τους πρώτους νοήμονες πολιτισμούς στον γαλαξία μας θα είχε τα χρονικά περιθώρια να εξελιχθεί και να προχωρήσει σε μεγέθη που για εμάς θα ήταν ασύλληπτα (βέβαια το ότι δεν υπάρχει εμφανώς κάποια τέτοια γαλαξιακή αυτοκρατορία είναι ίσως μία θετική ένδειξη προς το δικό σου επιχείρημα).

Οπότε, και σε αυτό θέλω να καταλήξω, κατά την γνώμη μου το επιχείρημα του χρόνου δεν ισχύει. Οι χρονικές κλίμακες μέσα στο σύμπαν είναι επίσης τεράστιες, όπως και οι χωρικές. Σε κάποιον άλλο πλανήτη (ή σε ένα διαφορετικό σενάριο του δικού μας) η εξαφάνιση των δεινοσαύρων θα μπορούσε να είχε γίνει πριν από πολλά εκατομμύρια χρόνια απ' ότι έγινε και η αλυσίδα εξέλιξης των θηλαστικών να είχε ξεκινήσει πολλά εκατομμύρια χρόνια νωρίτερα. Το θέμα της εξέλιξης, ως ανασταλτικός παράγοντας, δεν υπάρχει.


Το βασικό πρόβλημα, και το πιο ισχυρό επιχείρημα των σκεπτικιστών, είναι το θέμα των αποστάσεων. Πώς θα μπορούσαν να καλυφθούν ώστε να μπορέσει κανείς να ταξιδέψει μέσα στον γαλαξία και μέσα στο σύμπαν σε λογικά χρονικά διαστήματα ; Σήμερα δεν ξέρουμε την απάντηση. Μπορούμε να φανταστούμε κάποιες λύσεις. Ας μην ξεχνάμε πως το πέταγμα ενός μεταλλικού οχήματος στον ουρανό θεωρούνταν αδύνατο κάποτε. Δεν θα εμβαθύνω σε αυτό περισσότερο, αλλά ας μην ξεχνάμε πως το ότι δεν ξέρουμε σήμερα την απάντηση δεν σημαίνει και ότι απάντηση δεν υπάρχει. Μάλλον το ''Δεν ξέρουμε σίγουρα'' είναι μια πιο σωστή απάντηση από το ''Είναι αδύνατο''...
__________________
argastaras.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-12, 15:05
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Φιλε μου το γεγονός οτι δε μπορείς να καταλάβεις πως ήρθαν εδώ δε σημαίνει οτι δεν έχουν έρθει.

Εσυ μιλάς λες και έχουμε εξηγήσει τα πάντα στη φυσική.Και αφου δε γνωρίζουμε πως ήρθαν αρα δεν ήρθαν.

Εαν ήταν το αγαπημένο σου όπως λες και έχεις διαβάσει βιβλία πες μου που γράφει οτι ήρθαν απο το διάστημα?


Προτιμώ να ακούσω στρατηγούς και επιστήμονες παρα κάποια ντοκυμανταίρ τωρινά όπως αυτα που αναφέρεις.Εκτος και αν υποστηρίζεις οτι αυτοί οι στρατηγοί και επιστήμονες ήταν βλάκες και δε ξέρουν τι λένε.

Οπως είπα και στο προηγούμενο ποστ μου διάβασε μερικά βιβλία ακόμα και ελα να τα πούμε
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-12, 15:13
Arga_Star-clad Ο χρήστης Arga_Star-clad δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού --
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 132
Προεπιλογή

Ξέχασα να απαντήσω και σε αυτό :

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από άβαξ Εμφάνιση μηνυμάτων
-Πως μπορείς να εντοπίσεις την Γη σε ένα σχεδόν άπειρο σύμπαν με άπειρους γαλαξίες και άπειρους πλανήτες, όπου ο πλανήτης μας έχει παψει εδώ και αιώνες να είναι ʽτο κέντρο του κόσμουʼ και μάλιστα βρίσκεται σε ένα μικρομεσαίο γαλαξία σε μια μάλλον αδιάφορη περιοχή;
Αλλά εδώ υπάρχει αυτό που λες σε άλλο σημείο του αρχικού σου post ''συμφώνα με το SETI εδώ και χρόνια στην πλανητική γειτονιά μας δεν έχουν εντοπιστεί οποιαδήποτε σημάδια ʽεξωγήινης δραστηριότηταςʼ''. Σύμφωνα με το SETI ναι, εμείς δεν έχουμε εντοπίσει τίποτα, αλλά εμείς εκπέμπουμε πλέον στο διάστημα πάρα πολλά μηνύματα, εκπέμπουμε τηλεοπτικά προγράματα που ταξιδεύουν στο διάστημα από την δεκαετία του '50, και γενικά ο πλανήτης μας είναι σχετικά ''θορυβώδης'' λόγω των δορυφορικών μας δραστηριοτήτων. Ένας εξωγήινος πολιτισμός που θα έψαχνε για κάτι τέτοιο θα μπορούμε πιθανά να μας εντοπίσει, ίσως όχι πολύ εύκολα αλλά θα μπορούσε. Δεν είμαστε και τόσο σιωπηλοί μέσα στο αχανές ''αθόρυβο'' σύμπαν...


(και μια συντονιστική παρέμβαση : δεν χρειάζεται να υψώνουμε τους τόνους και να γινόμαστε προκλητικοί προς τον συνομιλητή μας, χωρίς να υπάρχει λόγος, μόνο και μόνο επειδή διαφωνούμε μαζί του. Συζητούμε χωρίς χαρακτηρισμούς. Ευχαριστώ.)
__________________
argastaras.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Arga_Star-clad : 24-06-12 στις 15:16
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-06-12, 16:54
Το avatar του χρήστη άβαξ
άβαξ Ο χρήστης άβαξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 44
Arrow

ARGA STAR-CLAD – Καταρχάς χαίρομαι που αντιπαραβάλεις στο θέμα της εξέλιξης με ορθολογικό τρόπο και όχι με απλές εικασίες. Βλέπω ότι συμφωνούμε στο γεγονός, ότι ένας πολιτισμός θέλει κάποιο ‘χρονικό ορίζοντα’ κάποιων χιλιετιών μέχρι να φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο τεχνολογικών γνώσεων.

Το στοιχείο ότι κάποιος οργανισμός μπορεί να εμφανιστεί σε ένα πλανήτη πολύ-πολυ νωρίτερα από όσο περιμέναμε, είναι ένα πιθανό σενάριο, κάτι που μακροπρόθεσμα θα μπορούσε να οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι οι οργανισμοί αυτοί θα έχουν εξελιχτεί νωρίτερα από εμάς και ότι πιθανότατα ο πολιτισμός τους θα προπορεύεται κατά κάποια χιλιάδες χρόνια από τον δικό μας, αν φυσικά έχουν καταφέρει να μείνουν ζωντανοί χωρίς πολέμους, και με σχετικά μεγάλα κοιτάσματα πλουτοπαραγωγικών πηγών στο πλανήτη τους και πάντα με μια μεγάλη δόση τύχης που αποτρέπει να συμβεί μια μεγάλη καταστροφή και να εξαφανιστούν . Δεν μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει μια τέτοια πιθανότητα γιατί δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο στο σύμπαν που απαγορεύει κάτι τέτοιο.

Συμφωνείς όμως στο εύλογο επιχείρημα που έχω προαναφέρει, ότι δηλαδή, όσο εξελιγμένος και να είναι ένας οργανισμός στο πλανήτη του, όταν βγαίνει έξω στο διάστημα αντιμετωπίζει τα ιδία προβλήματα με εμάς, γιατί το κενό και το διάστημα είναι μια ‘μη κανονική συνθήκη’ για οποιονδήποτε ή οτιδήποτε έχει δημιουργηθεί πάνω στο ‘προστατευμένο περιβάλλον’ του πλανήτη ;

Το γεγονός ότι κάποιος εξωγήινος πολιτισμός μας ‘ξεπερνά’ σε τεχνογνωσία ας πούμε 1.000.000 χρόνια, που όπως λες και εσύ είναι μια ελαχιστότατα στην συνολική ηλικία του σύμπαντος, δεν σημαίνει ότι νιώθει ‘άνετα’ στα ταξίδια του στο διάστημα και ούτε λύνει το πρόβλημα των αποστάσεων που διαρκούν εκατοντάδες έως χιλιάδες χρόνια στο σύμπαν – και αυτό το στοιχείο είναι κάτι που δεν κουράζομαι να το τονίζω γιατί είναι η ‘καρδιά του προβλήματος’ στο θέμα που έχω ανοίξει. Ο νόμος και ο ‘περιορισμός’ στην ταχύτητα του φωτός υπάρχει, είτε το θέλουμε είτε όχι, και δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος ‘ξεχνάει’ το δεδομένο αυτό και θεωρεί τα αστρικά ταξίδια ως το πιο απλό πράγμα, ενώ το διάστημα είναι αποδειγμένα ‘εχθρικό’ σε κάθε μορφή ζωής.

Όταν λοιπόν κάποιος έχει ετοιμαστεί για ένα τόσο εξαιρετικά επικίνδυνο ταξίδι πρέπει οπωσδήποτε να ξέρει και το προς τα πού θα πάει. Εδώ πάλι επαναφέρω το πολύπλοκο θέμα του εντοπισμού της Γης, που δεν χρειάζεται να επαναλάβω, απλά ARGA STAR-CLAD πρέπει να πω εδώ ότι τα πρώτα ραδιοκύματα τα εκπέμψαμε την δεκαετία του ‘30 (μια ωραία αναφορά υπάρχει και στην ταινία Contact) και άρα τώρα θα βρίσκονται σε ακτίνα περίπου 90 ετών φωτός από την Γη(Αυτό σημαίνει ότι εάν κάποιος τα λάβει και θέλει να μας ‘επισκεπτεί’ τότε θα πρέπει να τον περιμένουμε να τον δούμε σε έναν αιώνα από τώρα-αν φυσικά είμαστε τυχεροί και πέσουμε σε κάποια εξωγήινη φυλή που έχει καταφέρει να ταξιδεύει με την ταχύτητα του φωτός).

Πάντως το θέμα που αναφέρεις σχετικά με την ‘ηλικία’ ενός πολιτισμού έχει βάση και σαφως επηρεάζει την βιολογική-εξελικτικη διαδρομή των εξωγήινων, αλλά συνεχίζει να παραμένει το πρόβλημα των αποστάσεων και του χρόνου των αστρικών ταξιδιών.
__________________
Όλες οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνες…ακόμα και αυτή! Doumas
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-06-12, 19:24
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

εγώ ξαναλέω,το έγγραφο το διάβασες στη σελίδα ένα?
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-06-12, 13:41
Το avatar του χρήστη άβαξ
άβαξ Ο χρήστης άβαξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 44
Arrow

SAM_502 – Φυσικά και διάβασα αυτή τη σελίδα που μου έστειλες, όπως και έχω διαβάσει και δει δεκάδες βίντεο για το θέμα (Roswell, γεγονότα της Αταλάντης κτλ ) και όπως σου είπα όλα τα στοιχεία αυτά με οδήγησαν στο να το ψάξω καλύτερα το θέμα με ‘σύμβουλο’ την μοντέρνα αστροφυσική και τους νόμους του Διαστήματος.

Το χαρτί που αναφέρεις, τι το συγκλονιστικό γράφει, που σε κάποιον επιφυλακτικό θα τον αποστόμωνε και θα τον έκανε να πιστέψει απόλυτα ότι οι εξωγήινοι είναι εδώ; Φαντάζομαι αν το έδειχνες σε κάποιο φανατικό πουριτανό (δεν δεν πιστεύει καν στην Εξέλιξη των ειδών, στην ύπαρξη Δεινόσαυρων, κτλ ), τότε και αυτός θα σου έδειχνε την πρώτη σελίδα της Γενεσις. Και εάν εσύ του έλεγες ότι ‘ναι, αλλά το χαρτί το υπογράφει ο τάδε στρατηγός του αμερικανικού στρατού’, τότε και εκείνος θα σου πει ‘ναι, αλλά το δικό μου χαρτί το υπογράφει ο Θεός’. Τρέχα, γύρευε δηλαδή η συζήτηση…

Πίστεψε με, έχω περάσει όλη την φάση με τους Εξωγήινους, Εσωγηίνους, Κούφια Γη, Ιερογλυφικά σε χωράφια κτλ αλλά ας είμαστε ειλικρινείς. Το θέμα ‘πουλάει’ και μάλιστα πολύ. Μετά την γενιά των Star Wars, την γενιά του Star trek, μετά ήρθε η γενιά του X-Files όπου εγώ τότε ‘έχασα την μπάλα’ με τα περιοδικά, βιβλία, σειρές που βγαίνουν για το θέμα των εξωγήινων, ήρθε και το ιντερνέτ όπου κάθε 3 μέρες ανεβαίνει και κάποιο ‘αποκλειστικό’ βίντεο με θέαση U.F.O. και κάπου ένιωσα ότι με το να δέχομαι άκριτα ότι ‘σαβούρα’ βγαίνει στο προσκήνιο με αμφίβολες προθέσεις, δεν βοηθάει την αλήθεια.

Γι αυτό στράφηκα προς την επιστημονική ερμηνεία του διαστήματος, όπου εκεί τουλάχιστον σιγά-σιγα δημιουργείς κάποια στέρεα βάση για τα επιχειρήματα που αποδεικνύουν ότι είναι απίθανο να μην υπάρχουν εξωγήινοι. Προς το παρόν δεν μπορώ να πω το ίδιο για την παρουσία τους στη Γη. Αυτό είναι όλο. Κάποιοι συνομιλητές έθεσαν ενδιαφέρον ζητήματα (τηλεμεταφορα, φυσιολογία, σκουληκότρυπες, τεχνογνωσία) ενώ ο Arga_Star-clad , ανάφερε για το ‘Θέμα της Εξέλιξης ’ κάποια στοιχεία που έχουν βάση και θα μπορούσαν να σταθούν και να αντιμετωπίσουν το ‘πρόβλημα’ που είχα υποδείξει. Μένουν να απαντηθούν , να ερμηνευθούν ή να διαψευστούν τα άλλα δυο Σημεία που έχω θέσει και ελπίζω μέσω από το forum να συνεχίσουμε την ωραία κουβέντα μας, με επιχειρήματα.

Ουσιαστικά βαδίζουμε προς την ίδια κατεύθυνση, απλά εγώ θέλω να έχω και σύμμαχό μου και την επιστήμη, ακόμα και εάν κάποιοι θεωρούν ότι βρίσκεται σε νηπιακό στάδιο. Γιατί με την επιστήμη, επανερχόμενος στο θέμα με τον ‘φανατικό πουριτανό’, μπορώ να του αποδείξω ότι όχι μόνο η Γη δεν είναι το κέντρο του κόσμου και είναι ο πιο σημαντικός πλανήτης, αλλά ούτε το ηλιακό μας σύστημα είναι το μεγαλύτερο που υπάρχει, ούτε καν ο γαλαξίας που είμαστε είναι ο πιο τρομερός γαλαξίας που υπάρχει και σύμφωνα με τις νέες μελέτες, ίσως ακόμα και το σύμπαν μας να είναι ένα από τα πολλά άλλα σύμπαντα που υπάρχουν. Από κει και πέρα, ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστέψει ότι θέλει.

Σημ1: Με τόσο ‘θόρυβο’ που υπάρχει σχετικά με τους εξωγήινους και τα χιλιάδες βιβλία, φωτογραφίες, βίντεο που πλασάρονται κάθε μέρα, εγώ ομολογώ ότι θα είχα μια πιο καθαρή εικόνα αν κάποιο αρχαίο κείμενο οποιαδήποτε αρχαίου πολιτισμού ανέφερε σαφέστατα οποιαδήποτε τεχνολογία που δεν θα συμβάδιζε με την εποχή. Υπάρχουν κάποιες αναφορές του Διόδωρου, του Πλούταρχου κτλ, αλλά για καμία προς το παρόν, δεν μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτιά ότι περιγράφει κάτι εξωγήινο. Αυτό βεβαία είναι ένα εντελώς άλλο θέμα που χρειάζεται άλλη ενότητα για να συζητηθεί.
__________________
Όλες οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνες…ακόμα και αυτή! Doumas
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-06-12, 14:09
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Γιαυτό ρώτησα για να ξέρω αν θα συνεχίσω τη συζήτηση.Απο τι στιγμη που δεν δέχεσαι έγγραφα σαν και αυτό,δεν δέχεσαι επίσημα πορίσματα επιστημόνων και στρατηγών μερικοί εκ των οποίων ήταν υπέυθυνοι πυρηνικού οπλοστασίου.

Και επίσης μόλις "άδειασες" και το θέλω να έχω σύμμαχο μου την επιστήμη.

Με τα γραφόμενα σου τολμώ να πω δεν έχεις ιδέα και οι γνώσεις σου γυρνάνε γυρω απο xfiles και startrek και αλλα παρόμοια.

Φαντάζομαι δεν δέχεσαι ουτε τα έγγραφα του Βραζιλιάνικου στρατού ο οποίος μίλησε για επαφή έτσι?Η το κάναν για να πουλήσουν και αυτοι?

Δε συνεχίζω άλλο τη συζήτηση μιας και δε θα συμμετάσχω σε αυτή
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-06-12, 21:20
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Έχεις αναρωτηθεί ποτέ πως μπορεί να ψάχνουμε τους εξωγήινους σε λάθος σημείο, με λάθος εργαλεία ή ακόμα και με γυμνό μάτι, ή προσπαθούμε να τους δούμε και αυτό είναι λάθος ???

Πρέπει σώνει και καλά να δούμε διαστημόπλοια ή μητρικά σκάφη? ή το σωστό είναι πρώτα πρέπει να αναθεωρήσουμε, εξετάσουμε όλα τα ενδεχόμενα προτού βγάλουμε τέτοια συμπεράσματα που αναφέρεις... Εδώ τόσο μεγάλος ντόρος έγινε με την ανακάλυψη της ζωής βασισμένης σε στοιχεία που δεν έχουν σαν βάση τον άνθρακα, κάτι το οποίο πιστεύαμε μέχρι τώρα και γύρω από το οποίο γινόταν όλη η έρευνα για εξωγήινη ζωή ή και πλανήτες που έπρεπε να έχουν κάποια στάνταρ για να πούμε ότι θα μπορούσαν να παρέχουν της ιδανικές συνθήκες... Μετά απ'αυτό έχουμε να προσθέσουμε και έναν ακόμα μεγάλο αριθμό πλανητών που πρέπει να προσθέσουμε στης πιθανότητες... Με απλά λόγια ακόμα και η ταινία "Alien" μπορεί να μην είναι τελικά και πολύ ταινία φαντασίας, δεν ξέρεις μπορεί στο αμέσως επόμενο μέλλον να είναι και πραγματικότητα... Ο χρόνος θα δείξει !
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-06-12, 23:39
Το avatar του χρήστη άβαξ
άβαξ Ο χρήστης άβαξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 44
Arrow

ASTRAL – Σαφώς συμφωνώ ότι για να αποδείξεις κάτι δεν φτάνει μόνο να το δεις ή να το νιώσεις ή να το δεις ‘με γυμνό μάτι’, αλλά πρέπει να το πιστοποιήσεις μέσα από πολλά πειράματα και επαληθέυσεις. Γι’αυτο θέλω κάποια στοιχεία που μεταφέρω στα γραπτά μου να συμβαδίζουν και με την επιστημονική πραγματικότητα.

Για την ταινία ‘Alien’ και τις αναφορές για ύπαρξη εξωγήινων που λες, άμα έχεις προσέξει τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου, θα διαπιστώσεις ότι ποτέ δεν αμφέβαλλα αλλά αντίθετα είμαι σίγουρος για την πιθανότητα εξωγήινης ζωής. Το θέμα είναι το πόσο σίγουροι είμαστε ότι είναι εδώ και κυρίως το πώς ήρθαν .

Η αναφορά για διαστημόπλοια και μητρικά σκάφη μάλλον προορίζεται για τον SAM_502, γιατί εγώ δεν το θεωρώ δεδομένο ότι θα έρθουν με ‘διαστημόπλοια’, όταν πολλές φορές στα γραπτά μου τονίζω το μεγάλο πρόβλημα του να ταξιδεύεις στο κενό του διαστήματος, όπου χρειαζεσαι σχεδόν άπειρη ενεργεία και τρομακτικό χρόνο για να ταξιδέψεις απλά και μόνο από ένα ηλιακό σύστημα στο άλλο, πόσο μάλλον από άλλο γαλαξία. Η τηλεμεταφορά και η δημιουργία σκουληκότρυπας θα ήταν μια λύση, αλλά και πάλι δεν ‘βγαίνει’ επιστημονικά, για τους λόγους που έχω εξηγήσει.

Όσον αφορά τον άνθρακα που αναφέρεις, ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον και θέμα, που όμως όπως αποδείχτηκε ήταν λάθος τον επιστημόνων που έκαναν την ερεύνα (http://www.slate.com/articles/health...published.html ) . Επίσης, ένα αντίστοιχο τραγικό λάθος είχε ταρακουνήσει όλο τον επιστημονικό κόσμο, όταν κάποιοι επιστήμονες- από το Cern κιόλας!- είχαν δηλώσει ότι βρήκαν το neutrino να ‘ταξιδεύει’ πιο γρήγορα από το φως ( http://newsfeed.time.com/2012/02/22/...duct-of-error/ ).

Τέλος πάντων, το θέμα μου δεν είναι εάν οι εξωγήινοι είναι φτιαγμένοι από δέρμα ή εάν είναι από φυτοπλαγκτον, εάν είναι γκρίζοι ή πράσινοι, αλλά το πώς θα μπορούσαν να έχουν έρθει στη Γη, όταν υπάρχουν αναμφίβολα για μένα, προβλήματα όπως οι χαώδεις αποστάσεις στο διάστημα καθώς και οι βιολογικοί περιορισμοί που τονίζω σχεδόν σε κάθε post που κάνω.

Επαναλαμβάνω ότι ο νόμος για την ταχύτητα του φωτός δεν είναι ανθρώπινος νόμος αλλά συμπαντικός (ακόμα και εάν υποτιμάμε εδώ συνέχεια τις ανακαλύψεις της Αστροφυσικής), είναι ότι είναι το π=3,14 για την περίμετρο του κύκλου, δηλαδή κάτι σταθερό και απόλυτο. Αν λοιπόν ένας εξωγήινος λαός από το διπλανό γαλαξία μας έχει εντοπίσει (πως; Ρωτάω εγώ…) και θέλει να έρθει στο πλανήτη μας, τότε θα χρειαστεί να κάνει όχι λιγότερα από 2.000.000 έτη φωτός στην καλύτερη και πιο γρήγορη περίπτωση, γιατί πολύ απλά το ‘απαγορεύει’ το σύμπαν να πάνε γρηγορότερα.

Αν η κουβέντα πάει σε θεωρίες όπως : ‘οι εξωγήινοι ταξιδεύουν με τη σκέψη τους’ ή ‘οι εξωγήινοι είναι το matrix’, ok, να το συζητήσουμε και αυτό καμιά αντίρρηση, αλλά μετά θα βασιζόμαστε καθαρά σε προσωπικές εκτιμήσεις και κάπου θα ξεφύγουμε από την πραγματικότητα.
__________________
Όλες οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνες…ακόμα και αυτή! Doumas
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.