Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-06, 20:52
Το avatar του χρήστη Darkoverlordoftheabyss
Darkoverlordoftheabyss Ο χρήστης Darkoverlordoftheabyss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2004
Περιοχή: Ροδος,Ελλαδα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Σκυλοι πνευματα..

Σε πολλους λαους συχνα βλεπουμε να αναφορες για περιεργα σκυλια πνευματα συνυθως με την μορφη μαυρου μεγαλοσωμου σκυλου τα οποια αλλοτε τα θεωρουσαν κακους οιωνους ,βασανησμενα πνευματα η προστατες κυριως σε σταυροδρομια.
Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι πσαχνω πληροφοριες για το συγκεκριμενο θεμα και φυσικα και πρωσοπικες σας εμπειριες.
__________________
"Η αυτογνωσία ειναι μεγάλο προτέρημα."
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-06, 23:04
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Ένας ωραίος συσχετισμός με την κελτική (κυρίως) μυθολογία:
The wild hunt
και http://www.gallica.co.uk/celts/gods-wxyz.htm

Επίσης το παρακάρω κείμενο
Cwn Annwn -
These are the "hounds of Annwn." They are white hounds with red-ears who come out of Annwn, the Welsh underworld. When they come out, it is to take part in the Wild Hunt, sometimes killing or kidnapping surface inhabitants. In Wales, they are associated with the sounds of wild geese, supposedly bringing the souls of the damned to the underworld. The hounds are also called Cwn Mamau, or "hounds of the mothers."

Wild Hunt - This is a supernatural force that sweeps the land during the night, usually during the winter. The Cwn Annwn, the "hounds of Annwyn," usually take part in the Hunt. Sometimes it hunts anything and everything, and sometimes only evil creatures. In Britain, it is led by Cernunnos, the horned god. The Welsh claim it is led by Gwynn ap Nudd, or sometimes by Bran.

από εδώ:http://library.thinkquest.org/C01169...gy/british.htm

Προσωπικές εμπειρίες δεν έχω λυπάμαι. Αν και ελπίζω να βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-08, 16:22
Το avatar του χρήστη Wicca
Wicca Ο χρήστης Wicca δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: in a fake reality
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Βασικα αν παρουμε τον μυθο απο την αρχη που βασιζετε και μια πετυχημενη σειρα πανω του οι σκυλοι πνευματα δεν ειναι απλα προστατες αλλα στην ουσια κατι σαν "μπραβοι". Τη εννοω με αυτο , λοιπον λεγεται οτι σε οποιοδηποτε σταυροδρομι και να πας συμφωνα με την Χουντου μαγεια μπορεις να καλεσεις ενα συγκεκριμενο δαιμονα ή να το πω καλητερα πνευμα που μπορει να σου ολοκληρωση μια οποιαδηποτε επιθημια σου με ανταλαγμα αν μην τη αλλο την ιδια σου την ψυχη. Στην σειρα αυτην λοιπον απλα τους εδινε 10 χρονια ζωης , ενω για την ακριβεια δεν τους εδινε χρονο ζωης απλα περιμενε μεχρι ο ανθρωπος να ξεψυχηση και ητανε αυτος εκει για να παρει την ψυχη του. Εδω χρησιμοποιουσε τα "Μαυρα σκυλια" - Αυτα απλα ητανε ο "μεταφορεας" της ψυχης στον αφεντη τους.

Ελπιζω να διαφωτισα.
__________________
Fortuna mos ostendo nos via
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-08, 17:26
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Στο αγγλικό φολκλόρ, ιδιαίτερα στα Νότια της Χώρας, πχ στο Εσσεξ όπου έχω ζήσει κάποια χρόνια, τα σκυλιά φαντάσματα είχαν μια δυσυπόστατη φύση: Αλλες φορές είναι αρνητικές οντότητες που τρομάζουν και παραπλανούν τους νυχτερινούς διαβάτες μέχρι θανάτου και άλλες φορές λειτουργούν ως φύλακες άγγελοι που έχουν σώσει ανθρώπους από χιονοθύελλες καθοδηγώντας τους σε ασφαλή μέρη ή γυναίκες από συμμορίες! Λέγεται επίσης ότι φυλάνε τοποθεσίες με αρχαία ιερά και θησαυρούς!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-08, 10:30
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Επίσης (από αυτά που έχω διαβάσει) 3 μεγάλα, μαύρα σκυλιά, ή ένα μεγάλο, μαύρο, τρικέφαλο σκυλί (σε άλλες ιστορίες) λέγεται ότι συνόδευαν/ε την θεά Εκάτη στις περιπλανήσεις της.
Έχω διαβάσει επίσης ότι πολλές φορές οι οπαδοί της, θυσιάζανε σκυλιά στους βωμούς της.
Συγνώμη αν δεν είναι και πολύ σχετικό με το θέμα, αλλά είπα να το αναφέρω...
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-08, 03:43
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερον μπορω να πω θεματακι. Καταρχην πολλοι ειναι αυτοι που λενε πως τα ζωα δεν εχουν "ψυχη". Το τι ειναι ψυχη, κανεις δεν μπορει να ξερει με σιγουρια. Αν ειναι ενεργεια, τοτε ναι και τα ζωα εχουν ψυχη ή πνευμα, ή οπως αλλιως λεγεται. Ειναι γνωστο (νομιζω ) πως οτιδηποτε ζωντανο, ακομα και τα φυτα, εχουν αυρα, ή αλλιως ενεργειακο σωμα.

Τωρα το ερωτημα, γιατι σκυλια και οχι αλλα ζωα? Χμ.. απ οτι εχω διαβασει σε καποια θεματα του φορουμ, αλλα και αλλου, οι παρουσιες πνευματος, ή ψυχες, πολλες φορες εχουν να κανουν με την ιστορια του χωρου, ή σπιτιου, στο οποιο δινεται ο "τιτλος" στοιχειωμενο. Π.χ. καταγραφεται ο θανατος μεσα στο χωρο, και μπορει καποιες φορες το η ακρη του ματιου να παιζει παιχνιδια πιανοντας αλλες "συχνοτητες", αλλης χρονικης διαστασης. Τωρα στο θεμα μας. Πολλοι υποστηριζουν παλι πως, ο σκυλος ειναι ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου καθως και πιο "πιστος", εννοειται παντοντε συμφωνα με την αντιμετωπιση που εχει απο τον ανθρωπο. Πολλοι απο μας πιστευω, πως δενομαστε με τα σκυλια, και τα θεωρουμε πλεον σε καποια φαση "οικογενεια" μας, και μονο που τα βλέπεις στα ματια το καταλαβαινεις αμεσως. Σε καποιο αλλο ποστ των προσωπικων εμπειριων, καποιοι εκμυστηρευτηκαν οτι μπορουν με καποιο τροπο να επικοινωνουν με ζωα, αρα γιατι οχι να μην εχουν κι αυτα "ψυχη"? Και τα δελφινια μπορουν και μιλανε στη γλωσσα τους, χρησιμοποιωντας μαλιστα πολλες εκατονταδες λεξεων. Αρα δεν μπορουμε να απορριψουμε το γεγονος οτι υπαρχουν σκυλια πνευματα, διοτι οταν καποιος ειναι δεμενος με καποιον (σ'αυτη την περιπτωση σκυλο), μπορει καλλιστα να δει, ή να αισθανθει το "πνευμα" του μετα θανατον αυτου.

Εγω προσωπικα, ειχα ενα σκυλακι για περιπου 7 χρονια, μεχρι που καποιος μαλακας το ταισε δηλητιριο, και πεθανε. Ειχα δεθει παρα πολυ με αυτο τον σκυλο, αφου καθε βραδυ κοιμοταν διπλα απο το κρεββατι μου. Ειχα στεναχωρηθει αφανταστα και ειχα παθει καταθληψη για ενα διαστημα, καθως ειμουν και μικρο παιδακι, και μου γεννηθηκαν οι αποριες, για το αν τα σκυλια ειχαν ψυχη, και οταν πεθαινα κι εγω το ξανασυναντουσα στον πνευματικο κοσμο. Η αληθεια ειναι πως, μεχρι και σημερα καμια φορα το σκεφτομαι, αλλα ΠΟΤΕ μου δεν το ειδα στον υπνο μου, πραγμα που γινεται αρκετα συχνα με ανθρωπους δικους μου που εχω χασει. Δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο.

Τεσπα, αυτα ειχα να πω, χωρις να απορριπτω τιποτα, αλλα και να δεχομαι, με καθε επιφυλαξη, αφου δεν εχουμε ακομα καποιου ειδους "αποδειξη".

Φιλικα, Γιωργος.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-13, 21:21
mike koko Ο χρήστης mike koko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή sumfwna me ta amura skulia ..

Genikotera stin istoria ta skulia itan panta oi pio pistoi upiretes(oso afora ta zwa) pou eixan oi anthrwpoi .. autos sigoura einai enas logos pou sunantatai auti i istoria isws i kai alitheia pou egw den gnwrizw kai periexei auta ta zwa..Oso afora ta maura skulia .. einai fulakes to katw kosmou, sunithos pio dunatoi daimones katoixan ta proswpika tous <<katoikidia>>.Opwa proanaferthike polu swsta sumfwna me auta pou exw diavasei oi mauroi skuloi emfanizontai gia na sulle3oun psuxes alla pws sumvainei auto ? Exoun akoustei polla alla i pio statheri apopsi kai gnwsti einai i e3is.. :Ontws lene pws se ena staurodromi mporeis na kaleseis ena demona me antalagma tin psuxi sou na tou zitiseis mia sou epithimia na pragmatopoihthei.To teletourgiko isws kai na pragmatopoieitai ontws :P telos pantwn gia na mi 3efeugw apo to thema .. otan kleineis mia sumfwnia me enan daimwna sou dinetai ena xroniko perithorio zwhs.. (afou kleiseis ti sumfwnia einai sigouro oti pas sti kolasi meta, kai i psuxi sou anoikei se kapoio daimona pou ousiastika etsi pernoun dunami autes oi ontotites) oi mauroi skuloi einai autoi pou tha ses teiloun apla ekei pera ;D skwtwnontas se.. auto kanoun ..an mporeis na tous apofugeis me kapoia mageia xountou gia na zhseis ligo parapanw kalos .. alliws...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-13, 13:33
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Αυτό ανήκει στους Συμβολισμούς, που είναι σημαντικοί όταν έχεις σαφές και καθαρό το νοητικό-Πνευματικό μέρος του Σύμπαντος. Πρίν, είναι απλά ιστοριούλες που δεν χρησιμεύουν κάπου.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-15, 16:10
open ocean Ο χρήστης open ocean δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον θέμα. Η αλήθεια μου είναι πως επάνω στο ζήτημα έχω μιά αρκετά περίεργη εμπειρία, λόγω του οτι είμαι φιλόζωος είχα πάντα πολλά σκυλιά κυρίως, ένα απο αυτά πέθανε με φρικτούς πόνους κάτι που δεν το κρύβω πως με τάραξε αρκετά. Την επόμενη ημέρα του θανάτου του είδα ακριβώς τον ίδιο σκύλο να περνάει έξω απο τον κήπο μου με την μόνη διαφορά πως ενώ ήταν ολόιδιος, η άκρη της ουράς του ήταν άσπρη. Έκτοτε δεν ξαναείδα αυτόν τον σκύλο ποτέ, πιθανόν να υπάρχουν και φαντάσματα σκύλων διότι είναι και αυτά έμβια όντα τουλάχιστον όσον αφορά το δικό μας αντιληπτικό πεδίο. Τίποτε δεν μπορεί να αποδειχτεί και αυτό ίσως είναι που μας αρέσει περισσότερο απο το "μυστήριο".
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-15, 13:44
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Darkoverlordoftheabyss Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πολλους λαους συχνα βλεπουμε να αναφορες για περιεργα σκυλια πνευματα συνυθως με την μορφη μαυρου μεγαλοσωμου σκυλου τα οποια αλλοτε τα θεωρουσαν κακους οιωνους ,βασανησμενα πνευματα η προστατες κυριως σε σταυροδρομια.
Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι πσαχνω πληροφοριες για το συγκεκριμενο θεμα και φυσικα και πρωσοπικες σας εμπειριες.
Μέσα από τις προσωπικές εμπειρίες και κατά τις διάφορες παραδόσεις - που οι συλλογική εμπειρία διαμορφώνει - οι άνθρωποι (ανά τους αιωνες, αλλά και σήμερα) παρατήρούν ή και συμμετέχουν σε "επαφές" με αθέατα/αόρατα/ασώματα "όντα" που γίνονται αντιληπτά ως αυτόνομα πρόσωπα (εκτός του παρατηρητή).
Εκείνο που κάνει το ανθρώπινο μυαλό είναι να εκλογικεύει την εμπειρία έτσι ώστε να μπορεί να την περιγράψει - αν μη τι άλλο στον ίδιο του τον εαυτό!
Έτσι το αόρατο και με τις αισθήσεις αθέατο (μια και είναι ασώματο) παίρνει από το νου ιδιότητες και μορφή - και μια τέτοια μορφή, ειδικά συγκεκριμένου τύπου οντότητας/εμπειρίας γίνεται τελικά αντιληπτό ή περιγράφεται με μορφή σκύλου.
Έχει όντως μορφή σκύλου η "οντότητα;" Πιθανότατα όχι, αλλά από την άλλη μεριά το ότι το ίδιο είδος "οντότητας" γίνεται αντιληπτό με μορφή σκύλου από ανθρώπους πολλών και διάφορων εποχών και τόπων και πολιτισμών δείχνει να ενισχύει την άποψη πως εμπεριέχει ιδιότητες τέτοιες ώστε ο ανθρώπινος νους να τις δίνει τέτοια μορφή, οικουμενικά. Ίσως έτσι είναι "καλωδιωμένο" το μυαλό μας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.