Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 05-04-08, 03:23
Το avatar του χρήστη urban_soul
urban_soul Ο χρήστης urban_soul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2004
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Α και btw δεν νομιζω οτι λεει Ελληνικη Δημοκρατια. Μαλλον Ελληνικη Πολιτεια γραφει...
__________________
Έσσεται Ήμαρ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη urban_soul : 05-04-08 στις 03:23
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-04-08, 06:07
Το avatar του χρήστη Αχαιός
Αχαιός Ο χρήστης Αχαιός δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: U.K
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Μαλλον τα προηγούμενα εννοεις φιλε urban_soul
Ναι, τα διαβασα. Η απαντηση μου αφορα αυτους οι οποιοι αγνοουν το συμβολισμο του Φοινικα. Δεν ειναι ειναι δυνατον να το ονομαζουμε πουλι του Παπαδοπουλου.

Που κολλάει αυτό με την πολιτεία και τη Δημοκρατία?
Ελληνικη Πολιτεια υπηρχε τοτε οχι Ελληνικη Δημοκρατια. Αρα σαφως και στα νομισματα του Καποδιστρια αναγράφεται το Ελληνικο κρατος ως πολιτεία και ο Καποδιστρια αναγαραφεται ως κυβερνήτης.
Τι δεν καταλαβες?
__________________
"ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ"

"Όταν τα όπλα είναι παράνομα, τοτε μονο οι παράνομοι εχουν όπλα"
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-04-08, 13:52
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αχαιός
Ρε παιδια ελεος, ποιο πουλι του Παπαδοπουλου μου λετε ???...
Έδωσα το πρώτο χαρακτηρισμό που ξεφώνησε η μητέρα μου μόλις της έδειξα το νόμισμα! Συγνώμη αλλά από τη πρώτη στιγμή είπα πως έχω άγνοια για όλα αυτά τα σύμβολα...Γιατί αποπαίρνεις έτσι τα πράγματα? Δεν την έζησα εκείνη την εποχή(ούτε η μητέρα μου καλά καλά) και ξέρεις τα βιβλία ιστορίας που μας διδάσκουν στα σχολεία δεν έχουν πληροφορίες για νομίσματα ή "tips" από εκείνη την εποχή όπως το ότι το πουλί αυτό που βρίσκεται στο κέρμα δεν είναι αητός ή πέρδικα ή τσίχλα ή καρδερίνα...αλλά φοίνικας!!

Κατα τ άλλα...σε ευχαριστώ πολύ που με φώτισες για τη σημασία όλων των υπόλοιπων συμβόλων, με ικανοποίησες πλήρως! Αυτό ζητούσα.

Ευχαριστώ.


Υ.Γ.: Και θα παρακαλούσα να μην αποπαίρνετε πάντα όταν λέγεται κάτι από πραγματική άγνοια (υπάρχει και αυτή ξέρετε...), κάποιοι ακόμα δεν έχουν αποκτήσει τη σοφία των χρόνων σας. Δηλαδή να φοβόμαστε να ρωτήσουμε κάτι για να μη μας πάρετε με τις πέτρες?? Δεν είναι ωραίο ξέρετε...
Και όσο για το χαρακτηρισμό "το πουλι του παπαδοπουλου" τον βρήκα πολλές φορές στο google πριν το γράψω εδώ (υποθέτω πως είναι ειρωνικός).
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-04-08, 14:30
Το avatar του χρήστη NAVMAN
NAVMAN Ο χρήστης NAVMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Για τον Φοίνικα μπορείτε να διαβάσετε εδώ:

http://www.coinsmania.gr/cm/modern/kapodistrias.htm
__________________
coinsmania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NAVMAN : 05-04-08 στις 14:37
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-04-08, 14:42
Το avatar του χρήστη Αχαιός
Αχαιός Ο χρήστης Αχαιός δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: U.K
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Δε σε αποπαίρνω. Απλα καποια πραγματα ειναι αυτονόητα. Το να μη γνωριζει καποιος τον Φοινικα ειναι σα να λεει πως δεν γνωριζει τι εγινε το 1821.
Δεν εχει να κανει με τα νομισματα ουτε και χρειάζεται να ξερει κανεις απο νομισματα για να γνωριζει τον Φοινικα.

Το οτι δεν το γνωριζεις, φυσικα και δε σημαινει πως ειναι δικο σου το φταιξιμο. Αιτία ειναι ολοι αυτοι οι αχρείοι που μας περιτριγυρίζουν και μαθαίνουν στα παιδιά μας γράμματα. Προς αυτούς απευθυνόταν η αγανάκτηση μου και όχι προ εσενα.
Φυσικά και πρέπει πάντα να ρωτάς χωρις να εχεις φοβο για το αν θα σε παρουν με τις πετρες. Αν σου εδωσα τετοια εντύπωση σου ζητω συγνώμη. Θα πρεπει όμως να εχεις και κριτικη ικανοτητα. Ο,τι γραφει στο google δε σημαινει πως ειναι και σωστο. Οπως ακριβώς και με τα βιβλια ιστορίας που ανέφερες. Όλα αυτά είναι γραμμένα από ανθρώπους σαν εμενα και εσενα και ο καθενας από αυτους εξυπηρετεί γράφοντας, τους δικους του προσωπικούς σκοπους.
Μην εχεις παντως την εντυπωση οτι ειμαι μεγαλος ή ότι με διακατεχει η σοφια ετων. Ειμαι μολις 23 ετων και οσα γνωριζω φυσικα δεν μου τα εμαθε το σχολειο. Οπως και εσυ ετσι και εγω εψαξα ρωτησα και εμαθα. Οποτε σαφως και καταλαβαίνω την αγνοία σου και ουτε ειχα σκοπο να σε αποπάρω.
Απλα αγανακτώ γιατι ακομα και τα πιο απλα πραγματα, τα αυτονοητα δηλαδη ειναι πλεον άγνωστα. Τέλεια η εκπαίδευση μπορεί να μην ήταν όταν ήμουν εγώ μαθητής αλλά τουλάχιστον τα αυτονόητα μας τα δίδασκαν.
Απο ο,τι φαίνεται ομως αυτο δεν ισχυει πια. Μάλλον έχουν αλλάξει πολλά περισσότερα την τελευταία δεκαετία από όσα νόμιζα.

ΥΓ. Ο,τι απορια εχεις οσον αφορα τα νομισματα μπορεις να απευθυνθεις εδω: http://syllektisnomismaton.forumup.gr/
__________________
"ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ"

"Όταν τα όπλα είναι παράνομα, τοτε μονο οι παράνομοι εχουν όπλα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αχαιός : 05-04-08 στις 14:46
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-04-08, 16:44
Το avatar του χρήστη goldieB
goldieB Ο χρήστης goldieB δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2008
Περιοχή: ATHEENS
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

βρηκα κατι ενδιαφερον σχετικα με τα νομισματα στο focusmag.gr,και πιο συγκεκριμενα σε σχεση με το δολλαριο.Το παραθετω εδω ,ετσι για την ιστορια...

΄΄Υπάρχουν διάφορες εκδοχές για το πώς πρωτοεμφανίστηκε το σύμβολο του δολαρίου στα χαρτονομίσματα των ΗΠΑ.Σύμφωνα με μια απ' αυτές, η ιδέα ήταν του Αμερικανού προέδρου Τόμας Τζέφερσον και δεν είναι άλλο παρά τα αρχικά του ονόματός του (TSJ). Άλλοι υποστηρίζουν ότι προέρχεται από τα γράμματα U και S (United States) τοποθετημένα το ένα πάνω στ' άλλο, τα οποία έγιναν αργότερα, είτε από άγνοια είτε από λάθος, δύο απλές γραμμές (ΙΙ). Το πιο πιθανό όμως είναι ότι έχει ισπανική προέλευση. Η ισπανική βασιλική οικογένεια είχε στο στέμμα της δύο κολόνες που συμβόλιζαν τις Ηράκλειες Στήλες και μια σημαία πάνω στην οποία ήταν γραμμένη η φράση "Plus Ultra". Αυτή η εικόνα υπήρχε και στα ισπανικά πέσος κι αργότερα σ' εκείνα των αποικιών και μοιάζει πολύ με το σύμβολο του δολαρίου. Σήμερα για λόγους συντομίας συχνά χρησιμοποιείται μία γραμμή αντί για δύο.΄΄
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=_5Oi4R-jSoA
I've become so numb I can't feel you there Become so tired so much more aware I'm becoming this all I want to do Is be more like me and be less like you...
http://www.youtube.com/watch?v=YEmH2...eature=related
Never Ending Nightmare Always there instead of you Never Ending Nightmare No escape this time from you ...
http://www.youtube.com/watch?v=98i4s9iKBQo
fight club...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 27-04-08, 16:48
Το avatar του χρήστη goldieB
goldieB Ο χρήστης goldieB δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2008
Περιοχή: ATHEENS
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Βρήκα για αρχή αυτές τις φωτό. Ελπίζω να βοηθήσουν. Υπάρχει περίπτωση να το έχω κι εγώ ακόμα στη συλλογή μου, οπότε θα σας ενημερώσω σύντομα.



Λεπτομέρεια:

βρηκα στη βικιπαίδεια στην αναφορα για το συμβολο ΄΄ουροβορος οφις΄΄ και τί ακριβως εικαζεται πως σημαινει..Αναφερεται και η προβολη του στο νομισμα των πεντακοσιων δραχμων...
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%...86%CE%B9%CF%82
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=_5Oi4R-jSoA
I've become so numb I can't feel you there Become so tired so much more aware I'm becoming this all I want to do Is be more like me and be less like you...
http://www.youtube.com/watch?v=YEmH2...eature=related
Never Ending Nightmare Always there instead of you Never Ending Nightmare No escape this time from you ...
http://www.youtube.com/watch?v=98i4s9iKBQo
fight club...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη goldieB : 27-04-08 στις 16:49
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 05-05-08, 02:12
kitsos Ο χρήστης kitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MAGY
Καλημέρα σας,

δείτε εαν θέλετε και εδώ:

http://www.foldmoney.com/

Ίσως λίγο τραβηγμένο αλλα ενδιαφέρον...

καλησπέρα. και αν κατάλαβα καλά:

α) 5$ οι πύργοι και το πεντάγωνο πριν την επίθεση
β) 10$ ο ένας πύργος έχει δεχτεί επίθεση ενω ο άλλος φαίνεται όχι
γ) 20$ και οι δύο πύργοι βγάζουν καπνούς + το πεντάγωνο δέχεται επίθεση
και 9/11 --> 20 όσο και το δολλάριο
δ) 50$ κτίριο το οποίο πέφτει (αρκετά τραβηγμένο αυτό)
ε) 100$ τέλος έχει μείνει ο καπνός...

πολύ ενδιαφέρον και κουφό αν σκεφτείς πότε πρωτοχρησιμοποιήθηκαν τα χαρτονομίσματα αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-10-08, 19:32
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Post Ουροβορος Οφις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goldieB
βρηκα στη βικιπαίδεια στην αναφορα για το συμβολο ΄΄ουροβορος οφις΄΄ και τί ακριβως εικαζεται πως σημαινει..Αναφερεται και η προβολη του στο νομισμα των πεντακοσιων δραχμων...
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%...86%CE%B9%CF%82
Ας με συγχωρήσει η Βικιπαίδεια παιδιά, αλλά ο Ουροβόρος Όφις είναι ένα πολύ αρχαίο σύμβολο της αιωνιότητας και της συνέχειας του κυκλικού χρόνου. Αντιπροσωπεύει τη σοφία και, λόγω της δυνατότητας του φιδιού να αλλάζει δέρμα, συμβολίζει επίσης την ανανέωση και την αναγέννηση. Το κυκλικό του σχήμα υποδεικνύει την εκπνοή και την εισπνοή του Ινδού Βράχμα, του Κοσμικού Δημιουργού, του θεού της επέκτασης. Όταν ο Βράχμα εκπνέει οι κόσμοι εμφανίζονται, και αυτό συμβολίζεται με την κατερχόμενη φορά του σώματος του φιδιού, ενώ η ανερχόμενη φορά του συμβολίζει την άνοδο και επιστροφή των κόσμων προς το πνεύμα. Η σπειροειδής αυτή κίνηση είναι αιώνια και δείχνει την εξέλιξη της ζωής μέσω των κύκλων του χρόνου. Ο ίδιος ο κύκλος αντιπροσωπεύει την τελειότητα και την αποκατάσταση της συμπαντικής αρμονίας, καθώς επίσης και το Απεριόριστο, από το οποίο όλα προέρχονται και στο οποίο όλα επιστρέφουν.
Το σύμβολο συναντάται στην αρχαία Αίγυπτο, Ελλάδα (Ορφικοί, Πυθαγόρειοι), Δ. Αφρική, στους Γνωστικούς και τους Βουδιστές.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-10-08, 20:07
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή Το περίφημο "Εβραικό Αστέρι"...

Στην Ινδία όπου και χρησιμοποιείται εδώ και 5000 χρόνια τουλάχιστον, ονομάζεται σφραγίδα του Βισνού του Συντηρητή, και δηλώνει τη διπολικότητα της φύσης-ύλη και πνεύμα, ή αρσενικό και θηλυκό.

Η κορυφή του επάνω τριγώνου αντιπροσωπεύει τη θεία μονάδα, ενώ η κορυφή του κάτω τριγώνου αντιπροσωπεύει τον εκδηλωμένο, υλικό κόσμο.

Το ανερχόμενο τρίγωνο δηλώνει το Πνεύμα, τη συνείδηση και την απόκρυφη σοφία, τα οποία αντανακλούνται στο αντεστραμμένο τρίγωνο που αντιπροσωπεύει την ύλη, το ορατό διάστημα, την εκδήλωση και τη σοφία του φαινομενικού κόσμου.

Τα δύο τρίγωνα μαζί αντιπροσωπεύουν το εκδηλωμένο σύμπαν που προβάλλει από το κεντρικό σημείο μέσα στον κύκλο του όφεως του χρόνου και του χώρου.

Επίσης σχηματίζουν το εξάγωνο των έξη αρχών, κοσμικών και ανθρώπινων, οι οποίες προβάλλουν από την έβδομη αρχή, τον ανώτερο εαυτό κάθε οντότητας, η οποία συμβολίζεται από το σημείο στο κέντρο του σχήματος. Παρουσιάζεται έτσι η επταπλή σύνθεση του σύμπαντος και του ανθρώπου.

Πρόκειτε λοιπόν για άλλο ένα σύμβολο που έχει κλαπεί και έχει αντιστραφεί η χρήση του (εδώ απο τούς Εβραίους...), όπως η επίσης Ινδουιστική (αλλά και Μινωική...) Σβάστικα που συμβολίζει τον τροχό της Τύχης και της Ευτυχίας, το Πεντάκτινο Άστρο (η Πεντάλφα), ο Σταυρός και άλλα.

Βλέπουμε λοιπόν οτι ενώ κάποιο σύμβολο στήν κανονική του μορφή, εκδηλώνει μια θετική και φωτεινή ενέργεια, στην ανεστραμμένη του μορφή συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο !

Αυτό όμως είναι ένα θέμα για άλλο post !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.