Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 23-09-17, 16:37
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε science, νομίζω πως υπάρχει ταύτιση απόψεων με τον συγγραφέα του κειμένου που παραθέτεις. Απλά εγώ το ονομάζω "μη θεϊστική πνευματικότητα", που θεωρώ πιο δόκιμο, για να το θέσω στη σωστή βάση. Εφόσον κάποιοι έχουν επιλέξει να μιλούν εξ' ονόματος του Θεού, ανωτέρων από τον άνθρωπο οντοτήτων και να ισχυρίζονται με κάποιο αυτοαναφορικό τρόπο, ότι γνωρίζουν κάτι παραπάνω από τους άλλους, εγώ θα ισχυρίζομαι ότι αυτοί είναι οι πιο ελεεινοί από όλους τους απατεώνες. Όχι μόνο δεν γνωρίζουν τίποτα, όχι μόνο θα ακούσεις από αυτούς ψέμματα και νοσηρές φαντασιώσεις, αλλά αντιθέτως παραπλανούν και εξαπατούν συστηματικά τους γύρω τους. Για να το καταλάβω αυτό γύρισα μερικά μέρη, φαντάζομαι θα αντιλαμβάνεσαι τι υπάρχει στον χώρο της πνευματικής αναζήτησης. Κάποια από αυτά λοιπόν. Ένα είναι το συμπέρασμα που αποκόμισα. Όσο πιο απόλυτος είναι κάποιος ότι κατέχει κάτι, τόσο κουμπώνει στην εικόνα του τσαρλατάνου που περιγράφω. Οι χειρότεροι άνθρωποι που θα γνωρίσεις στη ζωή σου. Και οι πιο επικίνδυνοι. Πάρε δρόμο και τρέχα χωρίς να κοιτάξεις πίσω. Πως έκανε ο Τζίντου με τους θεοσοφιστές; Κάπως έτσι...
Συμφωνω μια χαρά με αυτά κατα βάση. Με την βάση να είναι ότι κάποιοι μιλού ''εξ ονόματος''.
Και συμφωνώ απόλυτα.
Με την περίπτωση κάποιων που ισχυρίζονται ότι δεν ξέρουν τίποτα που να έμαθαν μόνοι τους, και όλα όσα λένε τα άκουσαν από τον ίδιο τον θεό, που πήρε σάρκα όπως και η δικιά μας και περπάτησε την γη όπου περπατάμε, τι ισχύει;
Γιατί σε αυτήν την περίπτωση χάνεται η βάση (με την οποία συμφώνησα) δεν έχουν κάποιους να μιλάνε ''εξ ονόματος''.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 23-09-17, 20:02
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Εσυ Χρηστος8 εισουν εκει οταν εγιναν αυτα;
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-09-17, 21:32
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ Χρηστος8 εισουν εκει οταν εγιναν αυτα;
Όχι βέβαια....
Γιατί το ρωτάς αυτό; Τι θελεις να πεις;
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-09-17, 21:51
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Ειναι πολυ απλο: το επομενο σκαλοπατι της απατης. Δεν μου το ειπε ο Θεος στο αυτί, ημουν εκεί μαζί του και το ακουσα live. Οπως λενε "ημουν κι εγω στο κοτερο".
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 24-09-17, 03:04
science Ο χρήστης science δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2017
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε science, νομίζω πως υπάρχει ταύτιση απόψεων με τον συγγραφέα του κειμένου που παραθέτεις. Απλά εγώ το ονομάζω "μη θεϊστική πνευματικότητα", που θεωρώ πιο δόκιμο, για να το θέσω στη σωστή βάση. Εφόσον κάποιοι έχουν επιλέξει να μιλούν εξ' ονόματος του Θεού, ανωτέρων από τον άνθρωπο οντοτήτων και να ισχυρίζονται με κάποιο αυτοαναφορικό τρόπο, ότι γνωρίζουν κάτι παραπάνω από τους άλλους, εγώ θα ισχυρίζομαι ότι αυτοί είναι οι πιο ελεεινοί από όλους τους απατεώνες. Όχι μόνο δεν γνωρίζουν τίποτα, όχι μόνο θα ακούσεις από αυτούς ψέμματα και νοσηρές φαντασιώσεις, αλλά αντιθέτως παραπλανούν και εξαπατούν συστηματικά τους γύρω τους. Για να το καταλάβω αυτό γύρισα μερικά μέρη, φαντάζομαι θα αντιλαμβάνεσαι τι υπάρχει στον χώρο της πνευματικής αναζήτησης. Κάποια από αυτά λοιπόν. Ένα είναι το συμπέρασμα που αποκόμισα. Όσο πιο απόλυτος είναι κάποιος ότι κατέχει κάτι, τόσο κουμπώνει στην εικόνα του τσαρλατάνου που περιγράφω. Οι χειρότεροι άνθρωποι που θα γνωρίσεις στη ζωή σου. Και οι πιο επικίνδυνοι. Πάρε δρόμο και τρέχα χωρίς να κοιτάξεις πίσω. Πως έκανε ο Τζίντου με τους θεοσοφιστές; Κάπως έτσι...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστευα οτι είμαστε κοντά στο πως αντιλαμβανομαστε τα πράγματα και σιγουρα ισχύει σε οσα εχεις γράψει.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-09-17, 03:09
science Ο χρήστης science δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2017
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι βέβαια....
Γιατί το ρωτάς αυτό; Τι θελεις να πεις;
Γεια σου Χρήστο jnet εδώ!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-09-17, 11:05
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πολυ απλο: το επομενο σκαλοπατι της απατης. Δεν μου το ειπε ο Θεος στο αυτί, ημουν εκεί μαζί του και το ακουσα live. Οπως λενε "ημουν κι εγω στο κοτερο".
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το νόημα σου.
Θες να πεις ότι το να ισχυριστεί κάποιος ότι το ''είδε όραμα'' ότι είναι προσωπική αποκάλυψη κτλ, γίνεται γρηγορα μη πιστευτό, οπότε λες ( ; ) ότι α) υπάρχει απάτη, και β) ότι κάποιοι για να αποφύγουν να γίνουν αντιληπτοί (ότι κάνουν απάτη) δεν λένε ότι τους το είπε ο θεος στο αυτί αλλά ότι ήταν οι ίδιοι μάρτυρες αυτων που είπε;
Θα ήθελες να γίνεις πιο επεξηγηματικός;

Παράθεση:
Γεια σου Χρήστο jnet εδώ!
Το χρήστος είναι αρκετα κοινό όνομα οπότε δικαιολογημένα με μπερδευεις.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS8 : 24-09-17 στις 11:07
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-09-17, 21:09
science Ο χρήστης science δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2017
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων


Το χρήστος είναι αρκετα κοινό όνομα οπότε δικαιολογημένα με μπερδευεις.
Ξερω ενας Χρήστος8 σε αλλο forum. To 8 με μπέρδεψε καθως και τα λεγόμενα σου ήταν κοντά στις απόψεις του αλλου Χρήστου. Να είσαι καλά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.