Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 24-01-06, 13:48
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Οχι, αυτό δεν το όνομάζω επιστημονικό διάλογο. Το ονομάζω επιθετική κριτική. Τα επιστημονικά επιχειρήματα είναι επίσης παρόντα και στη διάθεση του καθενός να τα απαντήσει. Αλλωστε τα ποστ μου είναι ευμεγεθή. Σε αυτά θα βρεις και την κριτική μου, και τα επιστημονικά επιχειρηματά μου. Αλλα εσύ έχεις ταλέντο να απομωνόνεις προτάσεις και να σχηματίζεις εντυπώσεις.
Δε θα μπω στη διαδικασία να κάθομαι σαν κατίνα να απαντώ πως αυτές είναι δικές σου μέθοδοι, κλπ, κλπ...
Για τα "ευμεγέθη" posts σου, μπορείς να είσαι περήφανος. Φυσικά μπορείς να γράφεις μέρες ολόκληρες γεμίζοντας ένα κείμενο με ανακρίβειες και ασυναρτησίες, την τελευταία φορά που είδα να παραθέτεις κάποια "σοβαρά" (ή έστω, "σοβαροφανή") επιχειρήματα ήταν πριν από...50 posts. Θα μπορούσα ν' ασχοληθώ μαζί τους, αν είχαν σταματήσει αυτές οι ανούσιες αντιπαραθέσεις, αλλά εσύ, για να κερδίσεις εντυπώσεις, επιμένεις να γράφεις ασυναρτησίες και ψεύδη που δεν είσαι σε θέση κι ούτε νιώθεις την ανάγκη να υποστηρίξεις, με αποκορύφωμα της γελοιότητας, την αναφορά σε μια παρόμοια σύγκρουση που είχαμε στο παρελθόν σε άλλο forum, που φυσικά δεν έγινε ποτέ!....
Επειδή η συνολική στάση σου δείχνει άνθρωπο ανίκανο να κάνει σοβαρή συζήτηση (κάτι που δεν φαίνεται να συμβαίνει με άλλα άτομα που πρεσβεύουν απόψεις που συγκλίνουν προς τις δικές σου, επομένως δε χαρακτηρίζει συνολικά την συγκεκριμένη πλευρά, αλλά εσένα κι εκείνους που "τυφλά" σε υποστηρίζουν), δεν πρόκειται να συνεχίσω τις προσπάθειες και σταματάω να συζητώ μαζί σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Αν σε πειράζουν οι βρισιές, λυπάμαι. Απλά θα πρεπει να μάθεις να μην τις προκαλείς. Και υπάρχει ολόκληρο κατεβατό που εξηγεί πως καταλήξαμε εκεί. Αλλά φυσικά εσύ απομωνώνεις και πάλι μια πρόταση. Για να δοθεί η εντυπωση "Ορίστε ποιότητα λόγου από τον επιστήμονα!"
Εμένα δεν με πειράζει σε προσωπικό επίπεδο. Αφού δεν ενοχλεί τους διαχειριστές του forum...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 24-01-06, 13:49
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και την ίδια στιγμή, τα σοβαρά ζητήματα που έχουν τεθεί, να δέχονται γενικούς, δυσανάλογα μικρούς και ασφαλώς ανεπαρκείς σχολιασμούς, όταν φυσικά σχολιάζονται...
Και κλείνω υπενθιμίζοντας πως η όλη αντιπαράθεση για τη φωτό ξεκίνησε όταν εγώ παρέθεσα από το τοπικ του Υπεριωνα μια σειρα επιχειρημάτων που είναι θεμελιωδώς αντίθετα με την κούφια γη.

Επίσης, μέσα στα επιχειρήματα που έγιναν copy-paste υπήρχε μεταξύ αλλων και η εξήγηση της φωτό.

Ο κύριος που τώρα παραπονιέται πως αφήνουμε τα σοβαρα επιχειρήματα στην άκρη και πιανόμαστε σε λεπτομέριες δεν ασχολήθηκε καν με τα θεμελιώδη επιχειρήματα που παρατέθηκαν από το τοπικ του Υπερίωνα. Και απ' ολα αυτά, ο ίδιος επελεξε να γράψει μόνο πως η εξήγηση για τη φωτογραφία είναι αστεία.

Απλά για να μην ξεχνιομαστε...
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 24-01-06, 13:58
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για τα "ευμεγέθη" posts σου, μπορείς να είσαι περήφανος. Φυσικά μπορείς να γράφεις μέρες ολόκληρες γεμίζοντας ένα κείμενο με ανακρίβειες και ασυναρτησίες, την τελευταία φορά που είδα να παραθέτεις κάποια "σοβαρά" (ή έστω, "σοβαροφανή") επιχειρήματα ήταν πριν από...50 posts. Θα μπορούσα ν' ασχοληθώ μαζί τους, αν είχαν σταματήσει αυτές οι ανούσιες αντιπαραθέσεις, αλλά εσύ, για να κερδίσεις εντυπώσεις, επιμένεις να γράφεις ασυναρτησίες και ψεύδη που δεν είσαι σε θέση κι ούτε νιώθεις την ανάγκη να υποστηρίξεις,
Ανακρίβειες, ψεύδη, ασυναρτησίες... Ακόμα περιμένω αποδείξεις γι' αυτούς τους χαρακτηρισμούς.
Παράθεση:
με αποκορύφωμα της γελοιότητας, την αναφορά σε μια παρόμοια σύγκρουση που είχαμε στο παρελθόν σε άλλο forum, που φυσικά δεν έγινε ποτέ!....
Όπως και μόνος σου είδες τα λάθη μου δεν έχω πρόβλημα να τα παραδεχθώ. Καλώς μου υπέδειξες το λάθος, και τονισα πως λυπάμαι γι' αυτό που έγραψα. Απο κει και περα τα επιστημονικά επιχειρήματα περιμένουν απαντήσεις. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ.

Και δε μιλάω μόνο για τα δικά μου επιχειρήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 24-01-06, 14:40
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
α) το θερμό ρεύμα αέρα που λες έχει παρατηρηθεί και έχει χρησιμοποιηθεί ακριβώς ως επιχείρημα από τους υποστηρικτές της θεωρίας εδώ και τουλάχιστον έναν αιώνα...
β) Το ίδιο συμβαίνει και με το φως. Ο Χάλλευ έλεγε ότι το
Aurora Borealis ειναι αντανάκλαση του φωτός μέσα απ' τους Πάγους. Κάποιοι το υποστηρίζουν ακόμα. Άλλοι το αποδίδουν στον ηλιακό άνεμο. Νομίζω πως κι αυτό δεν έχει εξηγηθεί πλήρως...
Λυπάμαι φίλε είσαι τελείως λάθος και στα δύο σημεία...
Στο α) αν ερχόταν το θερμό ρεύμα από κάποιο σημείο (έρχεται από ρεύματα αέρος υψηλής ταχύτητας στην ανώτερη ατμόσφαιρα αλλά προφανώς δεν ξέρεις μετεωρολογία και δεν μπορώ να σου εεξηγήσω σε λίγες γραμμές), εκεί δεν θα υπήρχαν πάγοι, και θα υπήρχε και θερμό ρεύμα νερού από την αρκτική (που φυσικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) αλλά ας το παραβλέψουμε γιατί στο β έχεις δώσει ρέστα ασχετοσύνης με την φυσική.
β) όλα τα λεφτά: Το Haarp έχει προκαλέσει Aurora borealis με ηλεκτρομαγνητικές διαταραχές στην ατμόσφαιρα άρα αποκλείεται το επιχείρημά σου. Κατά δεύτερον στον δορυφόρο που φαίνεται μαύρη η τρύπα, θα φαινόταν ΦΩΤΕΙΝΗ!!!! και όχι σκοτεινή-μαύρη
Μα καλά πρέπει να είσαι ο Αϊνστάιν για να καταλάβεις ότι αυτά που λές δεν στέκουν ???, απλή φυσική λυκείου θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 24-01-06, 16:27
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Λυπάμαι φίλε είσαι τελείως λάθος και στα δύο σημεία...
Στο α) αν ερχόταν το θερμό ρεύμα από κάποιο σημείο (έρχεται από ρεύματα αέρος υψηλής ταχύτητας στην ανώτερη ατμόσφαιρα αλλά προφανώς δεν ξέρεις μετεωρολογία και δεν μπορώ να σου εεξηγήσω σε λίγες γραμμές), εκεί δεν θα υπήρχαν πάγοι, και θα υπήρχε και θερμό ρεύμα νερού από την αρκτική (που φυσικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ)
Εγώ σου απάντησα τι έχει παρατηρηθεί από τους εξερευνητές εδώ και ένα-ενάμισυ αιώνα, και πως αυτό έχει διατυπωθεί ως επιχείρημα υπέρ της θεωρίας της Κούφιας Γης, από διάφορους ερευνητές.
Πολλές φορές για παράδειγμα, αναφέρονται "θερμοί άνεμοι" και συνεχιζόμενη αύξηση της θερμοκρασίας μετά το πέρασμα από τις 80 μοίρες, επίσης μιλούν για μια ζεστή θάλασσα χωρίς πάγους, που συνεχίζεται μέσα στον Αρκτικό Κύκλο... Αν εσύ θέλεις να το δικαιολογείς ως "θερμά ρεύματα" που έρχονται από την ατμόσφαιρα, καλώς. Αν θέλεις να ερμηνεύεις τα ζεστά θαλάσσια ρεύματα ως απολήξεις του Gulf Stream και του Kuroshio, και πάλι δικαίωμά σου. Έχω διαβάσει παλαιότερες μελέτες ωκεανογράφων, που χαρτογραφούσαν τέτοια θερμά ρεύματα από την Πολική ζώνη, αλλά αυτές μπορείς να μου πεις πως έχουν ξεπεραστεί.
Επίσης έχει υποστηριχτεί πως ρίζες φυτών και δέντρων που φυτρώνουν μόνο σε Τροπικά κλίματα έχουν παρατηρηθεί στον Πολικό ωκεανό, να ακολουθούν ρεύματα προς το Νότο, και σε κατάσταση που δεν θα μπορούσαν να έχουν διατηρηθεί αν έκαναν τον γύρο της γης, ερχόμενες από τροπικές περιοχές.
Και πάλι σου μεταφέρω απόψεις που έχουν ακουστεί. Εγώ δεν έχω βρεθεί εκεί για να τα επιβεβαιώσω, και επίσης για μια ακόμη φορά επαναλαμβάνω πως δεν είμαι φανατικός υποστηρικτής της συγκεκριμένης θεωρίας...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
αλλά ας το παραβλέψουμε γιατί στο β έχεις δώσει ρέστα ασχετοσύνης με την φυσική.
β) όλα τα λεφτά: Το Haarp έχει προκαλέσει Aurora borealis με ηλεκτρομαγνητικές διαταραχές στην ατμόσφαιρα άρα αποκλείεται το επιχείρημά σου.
Καταρχήν, όταν χρησιμοποιείς τέτοια επιχειρήματα, καλό είναι να τα υποστηρίζεις. Αν πρέπει να συζητήσουμε
για τα αποτελέσματα του Haarp, στείλε τουλάχιστον το link με το σχετικό πείραμα, για να δούμε για τι ακριβώς μιλάμε...

Αλλά το τελείως τρελλό είναι που χρησιμοποιείς ΔΙΚΑ μου επιχειρήματα, σαν είναι δικά σου, εναντίον μου...
Γράφω εγώ...
'quote'
Το σημαντικότερο πρόβλημα όμως που αντιμετωπίζουν (οι φωτογραφίες), αν λάβουμε την θεωρία κατά γράμμα, είναι νομίζω πως αν αυτή είναι η τρύπα, τότε πού είναι ο εσωτερικός "ήλ..."εεεε...πυρήνας;
'unquote'
Και μετά εσύ γράφεις...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Κατά δεύτερον στον δορυφόρο που φαίνεται μαύρη η τρύπα, θα φαινόταν ΦΩΤΕΙΝΗ!!!! και όχι σκοτεινή-μαύρη
...Μόνος σου το σκέφτηκες, βρε θηρίο?...

Τέλος, σου είπα ποιά ήταν η άποψη του Χάλλευ, και πως ορισμένοι υποστηρίζουν ακόμα κάτι τέτοιο.
Τα σχόλια του τύπου...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Μα καλά πρέπει να είσαι ο Αϊνστάιν για να καταλάβεις ότι αυτά που λές δεν στέκουν ???, απλή φυσική λυκείου θέλει.
δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να μου απευθύνονται.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει αυτή η επιθετικότητα, η οποία πραγματικά με έχει κουράσει. Δεν μπορεί να κάθομαι να ασχολούμαι με πέντε-έξι διαφορετικά άτομα, το καθένα κολλημένο με τις απόψεις του, και να πρέπει μέσα σε ελάχιστο χρόνο να καλούμαι να δώσω εγώ όλες τις επιστημονικές απαντήσεις που θα τεκμηρίωναν μια θεωρία την οποία δήλωσα εξ' αρχής πως δεν έχω επαληθεύσει...
Ή, μερικώς καταλαβαίνω... Ξέρω ότι μερικοί νιώθετε σαν να σας πατούν τον κάλο, επειδή ακριβώς αυτά που λέτε είναι απλές γνώσεις "λυκείου", είναι αυτά που διδάσκονται στα σχολεία, είναι αυτά που σας μαθαίνουν...
Ωραία λοιπόν, κρατήστε αυτή τη γνώση!... Για να σας τα λένε έτσι, θα πει πως είναι σωστά...
Από κει πέρα νομίζω πως είναι θέμα επιλογών. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει ανάμεσα στη γνώση "των σχολείων", και στην "εναλλακτική" γνώση. Η επιλογή, δική σας...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 24-01-06 στις 16:32
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 24-01-06, 16:34
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αγαπητέ Jonathan Bright αρχικά πρέπει να σχολιάσω το κείμενο που παρέθεσες από κάποιο προαναφερθέν βιβλίο. Ας πάρουμε τα πράγματα ένα-ένα. Τα 14.800 πόδια είναι περίπου 4.500m, το βάθος αυτό είναι πολύ μικρό και οι εξηγήσεις για τη συγκεκριμένη παρατήρηση μπορούν να ποικίλουν και η συγκεκριμένη παρατήρηση δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αποδείξει ότι η Γη είναι κούφια. Δυστυχώς δε γνωρίζω που βρίσκεται η χερσόνησος Kola για να έχω μια πιο συγκεκριμένη άποψη για την περιοχή αλλά θα δώσω κάποιες πιθανές ερμηνείες που να εξηγούν την παρατήρηση. Δεν αναφέρεται το μέγεθος της μείωσης της πυκνότητας ούτε και το πάχος του στρώματος που παρατηρήθηκε αυτή η μείωση και έτσι δε μπορεί να γίνει σωστή εκτίμηση της κατάστασης. Δίδεται από το ίδιο το κείμενο μια πιθανή εξήγηση (σε θεωρητικό επίπεδο όπως αναφέρεται) ότι συμβαίνει λόγο αυξημένης διάβρωσης. Η εξήγηση είναι πιθανή και δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι το αξιοπερίεργο σε αυτήν την περίπτωση. Μια άλλη πιθανή εξήγηση είναι ότι μπορεί να συμβαίνει λόγο αλλαγής του πετρώματος, δηλαδή στο συγκεκριμένο βάθος συνάντησαν ένα πέτρωμα που λόγο διαφορετικής ορυκτολογίας είχε μικρότερη πυκνότητα. Και αυτή η εξήγηση δεν έχει τίποτα το αξιοπερίεργο. Επίσης είναι λογικό να μην παρατηρήθηκε αύξηση της ταχύτητας των σεισμικών κυμάτων (στο συγκεκριμένο στρώμα πάντα) γιατί η ταχύτητα των σεισμικών κυμάτων εξαρτάτε από την πυκνότητα του μέσου διάδοσης και εφόσον μειώνεται η πυκνότητα είναι λογικό να μειώνεται και η ταχύτητα. Δεν αναφέρεται όμως, και ούτε καν υπονοείται, η ταχύτητα δεν αυξάνεται σε μεγαλύτερα βάθη. Το κείμενο αναφέρει: «Έτσι η παραδοσιακή ιδέα πως τα γεωφυσικά δεδομένα που προέρχονται από την επιφάνεια μπορούν άμεσα να εφαρμόζονται στα γεωλογικά υλικά στα βάθη του φλοιού πρέπει να επανεξεταστεί». Δεν αναφέρεται αν πριν τη γεώτρηση προηγήθηκαν γεωφυσικές διασκοπήσεις που δεν επαληθεύτηκαν ή αν η «παραδοσιακή ιδέα» απλώς αποτελεί τη γενική διαπίστωση ότι η πυκνότητα αυξάνεται με το βάθος και δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τι πράγμα μιλάει αλλά ακόμα κι έτσι δε λέει ότι αυτά που ξέρουμε μέχρι τώρα δεν ισχύουν απλά επισημαίνει ότι δεν γνωρίζουμε τα πάντα και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Εδώ θα πρέπει να πω ότι ένα στρώμα στο οποίο μειώνεται η πυκνότητα (και η ταχύτητα των σεισμικών κυμάτων) είναι δύσκολο να εντοπιστεί με σεισμικές μεθόδους αλλά δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να υπάρχει. Νομίζω ότι γίνεται κατανοητό ότι η συγκεκριμένη παρατήρηση δεν αναιρεί τίποτα από τα γνωστά περί πυκνότητας και τα γνωστά περί των σεισμικών κυμάτων, αυτό που αποδεικνύει είναι ότι στη συγκεκριμένη περιοχή υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα και τίποτα παραπάνω.

Βλέπω ότι η συζήτηση άρχισε να περιστρέφεται αποκλειστικά γύρω από τις φωτογραφίες των πόλων και μάλιστα χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό αποτέλεσμα. Έχουν δοθεί πολλά επιχειρήματα που αποδεικνύουν ότι η Γη δεν είναι κούφια και μέχρι τώρα ΚΑΝΕΝΑ δεν απαντήθηκε και ΚΑΝΕΝΑ επιχείρημα υπέρ της αντίθετης άποψης δεν έμεινε αναπάντητο. Όποιος συνεχίζει να έχει αμφιβολίες ας τις παραθέσει και πιστεύω ότι θα διευκρινιστούν. Η συζήτηση αφορά τη θεωρία για την κούφια Γη, και νομίζω ότι θα ήταν καλό να μην ξεφύγει υπερβολικά.
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 24-01-06, 16:47
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αγαπητέ Jonathan Bright νομίζω ότι η γενίκευση που κάνεις είναι λάθος. Δηλαδή όλες οι «σχολικές» γνώσεις είναι λάθος και όλες οι «εναλλακτικές» γνώσεις σωστές και όσοι τις δέχονται «κολλημένοι» και «προοδευτικοί» αντίστοιχα; Δεν πρέπει να δεχόμαστε άκριτα ό,τι μας σερβίρεται αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να απορρίπτουμε τα πάντα και να μην δεχόμαστε τίποτα, πρέπει να υπάρχει κάποιο μέτρο. Ας μη ξεφύγουμε όμως παραπάνω από το θέμα.
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 24-01-06, 18:59
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Φίλε, Jonathan Bright.
Mια, ακόμη, (σπηλαιολογική) διευκρίνηση για το "υπόγειο ποτάμι" στο χωριό Πύλη :
Το σπήλαιο που αναφέρεσαι ΔΕΝ είναι υπόγειο ποτάμι, αλλά, μια απ' τις πολλές, καταβόθρες του κάμπου της Θήβας -πλήρως εξερευνημένη- (και, απο εμένα προσωπικά)- και βρίσκεται στα Δερβενοχώρια, μεταξύ των χωριών Πύλη και Σκούρτα.
Με κανένα τρόπο, το μήκος της, έτσι ή αλλιώς, δεν υπερβαίνει τα 1000 μέτρα και, παροχετεύει, τους χειμερινούς μήνες, τα νερά του συγκεκριμένου οροπεδίου στον Ευβοϊκό, στην περιοχή Σκροπονέρια.
Όσο για το άν, στο εσωτερικό σπηλαίων "ορισμένοι, μόνο, μπορούν να ενεργοποιήσουν πύλες για ..αλλού.." - ας σοβαρευτούμε και λίγο !
(Αυτό, μου θυμίζει την παρακάτω ιστορία:
Πριν 5-6 χρονια, σε σπηλαιολογικό σεμινάριο, είχαμε πάει -4 εκπαιδευτές- σε σπηλαιο-καταβόθρα της Βοιωτίας καμιά 25αριά νέους-εκπαιδευόμενους.
Απ' όλα, λοιπόν, τα παραπάνω άτομα, ξαφνικά παρουσιάσθηκε ΕΝΑ συγκεκριμένο που, πολύ φοβισμένο, επέμενε ότι, άκουγε εκεί περίεργες "φωνές" κλπ και, απεγνωσμένα, μας ζητούσε να το βγάλουμε έξω !
..Για την συνέχεια της ιστορίας. - Ο ....., ας μην πω ούτε το μικρό όνομά του, εκ των υστέρων μάθαμε ότι, ανέκαθεν -μέχρι σήμερα-, μπαινόβγαινε σε ιδρύματα, απ' αυτά που προσφέρουν στους τροφίμους τους εκείνες τις ωραίες άσπρες μπλούζες με τα μανίκια που δένουν πίσω! ).
Υποψιάζομαι ότι, και οι υπόλοιπες "μαρτυρίες" ατόμων που "ενεργοποιούν" αόρατα περάσματα σε διάφορα σπήλαια, είναι της ίδιας σοβαρότητας και τεκμηρίωσης....

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 24-01-06, 19:34
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
Υποψιάζομαι ότι, και οι υπόλοιπες "μαρτυρίες" ατόμων που "ενεργοποιούν" αόρατα περάσματα σε διάφορα σπήλαια, είναι της ίδιας σοβαρότητας και τεκμηρίωσης....
Φίλε Δεινόσαυρε,

να υπένθυμίσουμε στο φίλτατο κοινό και κάποιες άλλες ανάλογες ιστορίες για "εξαφανίσεις" βέλγων και γάλλων σπηλαιολόγων, σε μια ... γνωστή αίθουσα, μήκους 60, πλάτους 45΄και ύψους 20μέτρων, χωρίς διακλαδώσεις...

Πολλές ιστορίες που λέγονται και διαδίδονται, και όλοι τις πιστεύουν, σχετικά με "πύλες", "εξαφανίσεις", "κάτι που εμφανίζεται και εξαφανίζεται", είναι συνήθως παρανοήσεις, παρερμηνείες ή εντελώς φανταστικά "γεγονώτα". Κάποια από αυτά ξεκίνησαν έτσι απλά, από πλάκα...

Και διαδίδονται ακόμα και σήμερα. Με ΑΠΟΛΥΤΗ σοβαροφάνεια !
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 24-01-06, 20:29
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Ε ρε γλεντια!! Δυστυχως μου κοπηκε το ιντερνετ χθες οταν εγραφα απαντηση μετα το ποστ #95 του JB.

Λοιπον..η συζητηση εχει φτασει στα ορια της γελοιοτητας κ πραγματικα λυπαμαι για αυτο. Σε ενα αστρονομικο φορουμ θα μας ειχαν παρει με τις πετρες για τα θεματα που επιμενεις JB. Εχουν δωθει τεκμηριωμενες απαντησεις. Αλλα κατα ποσο εχει σημασια αραγε..?? Οσες φορες προσπαθησαμε αρκετοι απο αυτο το φορουμ να διορθωσουμε καποια λεγομενα για να μην διαιωνιζονται λαθη κ παραπλαναται ο κοσμος τα ακουσαμε κ απο πανω!! Παντα αυτο γινεται εξαλλου,αναρωτιεμαι εαν εχει δικιο ο κολλητος μου οταν λεει "οτι δεν αξιζει να ασχολεισαι για να εξηγησεις στους αλλους που δεν θελουν να ακουσουν,γραψτους κ ας κοιταξει ο καθενας τον εαυτο του" !! Εγω ομως προς το παρον δεν ενστερνιζομαι αυτην την αποψη κ θα συνεχισω τη κουβεντα πανω στο θεμα μας κ παρακαλω να συνεχισει οποιος εχει σκοπο να συζητησει αυτα που λεγονται χωρις αντιπαραθεσεις κ υβρεις.

Παράθεση:
αναλογικά, από την διάμετρο που καταλαμβάνει η "νύχτα", στην υπό συζήτηση φωτογραφία της "τρύπας", ο Βόρειος Πόλος, ή αν θέλεις η Βόρεια Πολική ζώνη, θα έπρεπε να φαίνεται στην άνω πλευρά της σφαίρας, στις φωτογραφίες που έστειλα.
Αγαπητε JB..τι να πω..την περιπτωση να εχει τραβηξει ο δορυφορος μονο το φωτισμενο ημισφαιριο κ να μην φαινεται καθολου σκια την σκεφτηκες?? Μηπως θελεις αμεσως να σου ανεβασω απ το ιδιο προγραμμα με πριν οψη της Γης που η σκια ειναι ακριβως απο πισω κ δεν φαινεται????? Εξαρταται της θεσης του δορυφορου..δεν το πιστευω οτι συζηταω για αυτο το θεμα..

Παράθεση:
ήταν πως από τη στιγμή που με τον οποιονδήποτε τρόπο, μπορεί η γη να φωτογραφηθεί, χωρίς η πολική νύχτα να εμφανίζεται (κάτι που και ο Ηλίας στη συνέχεια εντόπισε πως μπορεί να γίνει και κάτι που έδειξα κι εγώ με τις φωτογραφίες που έστειλα), δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει το ενδεχόμενο η φωτογραφία που συζητήθηκε με την περίφημη 'τρύπα', να λήφθηκε με ανάλογο τρόπο, επομένως έτσι χάνεται το επιχείρημα πως αυτό που φαίνεται είναι απαραίτητα η σκιά της Πολικής νύχτας, και τότε θα πρέπει να αναζητηθούν άλλες ερμηνείες. Συγκρίνοντας δε τις υπόλοιπες φωτογραφίες που απεικονίζουν το πως γράφεται η νύχτα στη Γη με την εν λόγω φωτογραφία νομίζω πως είναι φανερό πως δεν υπάρχει καμία σχέση...
Παράθεση:
Αυτή η απλή λογική σκέψη παρερμηνεύτηκε, χλευάστηκε και σήκωσε θύελλα κατηγοριών και η ουσία του αρχικού επιχειρήματος (πως αν η νύχτα έγραφε σαν 'τρύπα', θα είχαν κυκλοφορήσει δεκάδες άλλες από τους μεταγενέστερους ερευνητές του Παλμερ που έκτοτε χρησιμοποιούν τις ίδιες φωτογραφίες) νομίζω πως σε καμία περίπτωση δεν απαντήθηκε ικανοποιητικά.
Ε ναι..λοιπον διαβαζοντας ξανα κ ξανα τα ποστ σου κ τα ποστ μας επιτελους καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα σου..Ε δεν γινεται λεω μας δουλευει. Ηλια, κ JB ειναι απλο.. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ Κ ΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ Η "ΤΡΥΠΑ" ΑΠ ΤΟ ΚΟΛΑΖ!!..δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Κ αν υπαρχει σε παρακαλω να μου το εξηγησεις. Ο δορυφορος (την περιοδο που εχουμε πολικη νυχτα σε ενα απ τα δυο ημισφαιρια) παιρνει καρε (χρειαζονται τουλαχιστον 24 ωρες για τη διαδικασια). Καθως η Γη περιστρεφεται η "σκια" της νυχτας περιστρεφεται κ αυτη πανω στην επιφανεια.Καθε καρε οπως καταλαβαινεις εχει παντα μια μεγαλη σκια οπως αυτη της φωτογραφιας μου. Καθως ομως αθροιζονται κ συγκολουνται "σφαιρικα" κραταμε μονο τα φωτεινες περιοχες,ομως υπαρχει μια περιοχη που ειναι παντα εκεινη την περιοδο σκοτεινη (λογω της κλισης του αξονα της γης) κ αυτη η περιοχη δεν ειναι αλλη απο τον Πολο της Γης. Λογω της κινησης της "σκιας" απο την συνθεση προκυπτει στην περιοχη ενας σκοτεινος κυκλος..Ποσο πιο απλα? Μα το θεο δεν ειναι κατι δυσκολο..βρες ενα αστρονομικο free προγραμμα κ κοιτα το..φαντασου το!!! Αυτο προκυπτει,πως μπορεις να λες οτι λεμε ασυναρτησιες?? Βρες κ αλλες φωτογραφιες απο τον ιδιο δορυφορο το καλοκαιρι, στο ειπε κ ο ιδιος ο Ηλιας!!Δεν θα υπαρχει πουθενα τρυπα!!

Η γνωστή φωτογραφία είναι όντως μωσαικο πολλών φωτογραφιών. Αν όμως ψάξετε φωτό της ίδιας περιοχής από τον ίδιο δορυφόρο (ESSA νομίζω), τον Ιούνιο πχ, θα δείτε πως η "τρύπα" λείπει, ενώ ο βόρειος πόλος είναι όντως στο οπτικό πεδίο.Η διαφορά είναι πως κάθε κομμάτι του μωσαικού που έπιανε το βόρειο πόλο είχε και μία σκοτεινη περιοχή εξαιτίας των όσων αναφέρθηκαν πριν. Όταν όλες οι φωτό ενώθηκαν, οι σκοτεινές περιοχές ενώθηκαν και έδωσαν την εικόνα της "τρύπας"

Το συγκεκριμενο θεμα ειναι χαζο..αν δεν πιστευεις εμενα ρωτα εναν αστρονομο ή πιστεψε τον Ηλια,σχεδιασμό και διαχείριση διαστημικών αποστολών εχει σπουδασει ο ανθρωπος,δεν ξερει τη δουλεια του?? Κατι παραπανω ξερει απο εσενα σε αυτο το θεμα!! (Συγνωμη Ηλια για την προβολη..ελπιζω να μην σε ενοχλει αυτη η αναφορα σε προσωπικα σου στοιχεια)

Παράθεση:
Δόθηκε δε τεράστια βαρύτητα στην υποστήριξη της άποψης πως η φωτογραφία απεικονίζει την νύχτα, κάτι που και να συνέβαινε, δεν αποδεικνύει πως δεν υπάρχει το άνοιγμα, όπως νωρίτερα δόθηκε τεράστια βαρύτητα στην παρομοίαση του πυρήνα με 'ήλιο'
Οπως προειπα αυτα καταρριπτουν τα γελοια "στοιχεια" των
διαφορων ερευνητων!! Για το ανοιγμα..η νευτωνια μηχανικη, η αστρονομια,οι παρατηρησεις κ η κοιμη λογικη εχουν αποφανθει για αυτο κ το απαγορευουν. Οσο για το: Ο Χάλλευ έλεγε ότι το Aurora Borealis ειναι αντανάκλαση του φωτός μέσα απ' τους Πάγους. Κάποιοι το υποστηρίζουν ακόμα. Άλλοι το αποδίδουν στον ηλιακό άνεμο. Νομίζω πως κι αυτό δεν έχει εξηγηθεί πλήρως... Mονο οσοι δεν εχουν ιδεα μπορουν υποστηριζουν μια τετοια αποψη!! Δεν εχει εξηγηθει πληρως??? ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΟΤΙ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΗΛΙΑΚΟ ΑΝΕΜΟ!!!Κ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΤΟΣΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΚΡΟΝΟ Κ ΤΟΝ ΔΙΑ!!

Οσο για τον "Ηλιο"..ειμαστε ηθελα να ξερα σοβαροι?? Ενα αστερι μεσα στη Γη???Εχετε ιδεα αν μπορει εστω κ θεωρητικα να γινει αυτο??? Εχετε ιδεα ποια ειναι οι ελαχιστες:θερμοκρασια,ακτινα,μαζα που μπορει να εχει ενα αστρο?? 2000 kelvin, 0.01 του Ηλιου, 0.1 του Ηλιου Ξερετε για τι τεραστια μεγεθη μιλαμε??? Τι ειναι η Γη μπροστα σε αυτα? Οσο για το αν εννοουν κατι αλλο..ας μας πουν τι..

Παράθεση:
Και την ίδια στιγμή, τα σοβαρά ζητήματα που έχουν τεθεί, να δέχονται γενικούς, δυσανάλογα μικρούς και ασφαλώς ανεπαρκείς σχολιασμούς, όταν φυσικά σχολιάζονται...
τα σοβαρα ζητηματα..?? Ξερετε ποια ειναι τα σοβαρα ζητηματα που εθεσε η μια "κολλημενη" πλευρα κ δεν πηρε ουτε εναν σχολιασμο? Αυτα:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 28-01-06 στις 02:23
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.