Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 31-01-06, 11:00
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Επιστροφή στα επιστημονικά...

Παράθεση:
Ι- Η απάντηση σύμφωνα με τον Χάλλευ είναι εσωτερικοί ομόκεντροι κύκλοι. Έτσι μάλιστα εξηγεί και την μετατόπιση των μαγνητικών πόλων της Γης, όταν υπάρχει μικρή διαφοροποίηση στην ταχύτητα περιστροφής των σφαιρών.
Βρείτε τη θεωρία, διαβάστε την, μετά απορίψτε την...
Ας υποθέσουμε πως το εσωτερικό της Γης αποτελείται από ένα αριθμό ομόκεντρων κύκλων (ή σφαιρών), κάτι που σημαίνει:

α) Μεταξύ αυτών των κύκλων (σφαιρών), αφου είναι διαφορετικές, υπάρχει κάποιο σύνορο, πεπερασμένου μεγέθους, αλλιώς οι σφαίρες θα ακουμπούσαν η μία πάνω στην άλλη και λόγω τριβής και ισχυρών δυνάμεων θα είχαμε συνεχώς σεισμούς + οι σφαίρες στο τέλος θα κατέληγαν να περιστρέφονται με την ίδια γωνιακή ταχύτητα κλπ κλπ
β) Εντός αυτού του συνόρου, είτε θα έχουμε κάποιο κενό, είτε θα έχουμε υλικό με διαφορετικές ιδιότητες (πχ. αέριο, υγρο με χαμηλή τριβή κλπ).

Συνεπώς, τι θα δείχνα οι μετρήσεις σεισμικών κυμάτων; Ίσως κάτι τέτοιο:

Φλοιός--->Στρώμα άλλου υλικου--->Σύνορο με κάποιο μικρό ή μεγάλο πάχος---> Στρώμα υλικού (ίδιου ή διαφορετικόυ από το προηγούμενο)---> Σύνορο---> Στρώμα υλικου.... κλπ κλπ κλπ.

Το ίδιο θα είχε αποκαλυφθει και με βαρυτικές μετρήσεις (απο δορυφόρους κλπ).

Δείχνουν κάτι τετοιο οι μετρήσεις; Όχι... Ή μάλλον, με μια παραφραση αυτών που λέει ο Χάλλευ, ναι δείχουν πως έχουμε κατα κάποιο τρόπο ομοκεντρους σφαίρικούς φλοιούς με κάποιο πάχος. Φλοιός, μανδύας, πυρήνας... Με τη διαφορά πως τα χαρακτηριστικά αυτών των "σφαιρών" είναι πολυ διαφορετικά από αυτά που φανταζόταν ο Χάλλευ, και φυσικά κενές περιοχές δεν υπάρχουν. Το πως θα μπορούσε, απο 'κει και πέρα φυσικά να στηριχτεί μια τέτοια δομή, είναι άλλου παπα ευαγγέλιο, αλλά δε χρειάζεται να πάμε στα δύσκολα, όταν η συγκεκριμένη ιδέα μπορεί να απορριφθεί με πιο απλό τρόπο (δλδ. μετρήσεις).

Άρα δε χρειάζεται να βρω όλη τη θεωρία του Χάλλευ, να τη διαβάσω για να βγάλω συμπεράσματα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μου αρκεί να ξέρω το συμπερασμά της και να το εξετάσω με τα εργαλεία και τις γνώσεις που έχω σήμερα.

Και ο Αριστοτέλης ήταν διάνοια, αλλά αυτό δε σημένει πως πρπει να διαβάσω όλα τα "ΠΕΡΙ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ" για να απορρίψω πως η Γη είναι επιπεδη.
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 31-01-06, 15:00
Valtoxionokota Ο χρήστης Valtoxionokota δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Εγω με τη σειρα μου να πω οτι ο Ηλιας (οπως geowolf kai quendi) εδωσαν κατατοπιστικοτατες απαντησεις που βασιζονται σε επιχειρηματα που δεν χριζουν διαψευσης. Αυτο που μου εμεινε απο τη συζητηση ειναι οτι τα επιχειρηματα που θα μπορουσαν να δικαιολογησουν οτι η Γη ειναι κουφια ειναι ανυπαρκτα και παιδιαριωδες. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται περαιτερω αναλυση εκτος αν καποιος εχει να προσκομισει κατι αλλο.

Κατι που ηθελα να πω πανω στο θεμα ειναι το εξης. Πολλοι υποστηριζουν οτι η επιστημη ειναι δογματισμενη και δεν κινειται ανοιχτομυαλα. Αυτο οντως ισχυει ως ενα βαθμο ακομη και μεσα στους κυκλους της. Αλλα ας σκεφτουμε κατα ποσο ανοιχτομυαλοι ειναι και οι σημερινοι μεταφυσικοι ερευνητες (οπως ο κυριος μπραιτ) η πως εκφερουν της αποψεις τους μεσα απο ενα δικο τους δογμα. Η κατασταση εχει ξεφυγει γενικοτερα πανω σε μερικα θεματα που εχουν εξαντληθει επιστημονικα. Προσωπικα τη σταση του Ηλια τη θεωρω απολυτως δικαιολογημενη
__________________
My mask of sanity is about to slip
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 31-01-06, 15:40
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Περί σεισμικών κυμάτων...
http://www.hollowplanets.com/journal/seismic01.asp
Αξίζει εδώ να κάνω quote την τελευταία παράγραφο του Lamprecht (γιατί ίσως κάποιοι να βαρεθούν να το διαβάσουν όλο), για να δείτε πόσο αντικατοπτρίζει όλα αυτά που λέω εδώ και τόσον καιρό...

'quote'
My book is subtitled "A Feasibility study of possible Hollow Worlds" - and that is what it was. I wrote it because I was certain I could actually contribute something, and I truly hoped some academics or scientists would take an honest look at it. I thought if anyone would appreciate some original lateral thinking, it would be them! How wrong I was! The seismic diagram was the most important thing in it. I wanted scientists to compare my theoretical model against theirs and to match the seismic data to it. I was convinced it was superior to the complex solid earth model. It seemed to me to be a similar situation to the many concentric orbits which were used to explain the orbits of planets until it was discovered that orbits were really eliptical. Too bad there aren't any open-minded people in universities anywhere who would take a bit of their time to take a look at my Hollow Planets Seismic model and to compare its seismic predictions with those of their solid Earth models. I'll bet they would be very surprised by the results.
'unquote'


Ομοίως, από τους διοργανωτές της καλοκαιρινής αποστολής στους Πόλους...
http://www.ourhollowearth.com/4thExpeditionUpdate.htm

Περί σεισμικών κυμάτων/ γεωμαγνητισμού...
http://ourworld.compuserve.com/homepages/dp5/inner2.htm

Περί... δικαιώματος χρήσης της λέξης ΄ήλιος', όταν αναφερόμαστε στον πυρήνα της γης και περί θερμών ρευμάτων στους Πόλους...
http://thehollowearthinsider.com/new...ew.php?ArtID=2

Τα παραπάνω είναι τα πρώτα αποτελέσματα (από δεκάδες χιλιάδες σελίδες) που βγαίνουν από ένα απλό search στο internet, με λίγες συγκεκριμένες λέξεις. π.χ. 'hollow earth seismic waves'.
Φυσικά δεν πρόκειται να δεχτώ άκριτα ό,τι υποστηρίζεται εκεί μέσα, για τον ίδιο λόγο που δεν δέχομαι άκριτα αυτά που λέτε εσείς. Αν διαφωνείτε, μπορείτε (όπως μου προτείνατε κι εσείς νωρίτερα να κάνω) να τους στείλετε τις διαμαρτυρίες σας και να επιστρέψετε παραθέττοντας την αλληλογραφία σας. ...Αν μη τι άλλο, ίσως γλιτώσετε την χωρίς λόγο σπατάλη μερικών εκατομυρίων δολλαρίων για την εξερευνητική αποστολή με το ναυλωμένο ειδικά εξοπλισμένο πυρηνικό παγοθραυστικό (Εγώ πάντως θα τους στείλω τις δικές μου, προτείνοντας να αναβάλλουν την ημερομηνία για λίγους μήνες αργότερα...)

Όπως διευκρίνησα, Agaliarep, δεν έχω σκοπό να επιχειρηματολογήσω υπέρ της Κούφιας Γης (Περ. Ι), γιατί δεν βλέπω το λόγο να υποστηρίξω φανατικά μια θεωρία για την οποία δεν είμαι πεποισμένος πως ισχύει (παρόλο που με μια μικρή αναζήτηση μπορεί κανείς να βρει αντίστοιχες λίστες δεκάδων επιχειρημάτων που να υποστηρίζουν τη θεωρία...)

Η άποψή μου σχετικά με την Κούφια Γη (περίπτωση Ι) είναι πως οι πιθανότητες να ισχύει δεν είναι περισσότερες από 10%. Δίνω πάντως ένα μεγαλύτερο ποσοστό να ισχύει σε κάποια παραλλαγή της... Ωστόσο οι πιθανότητες που δίνω στο να επαληθευτεί κάποτε η σήμερα ισχύουσα θεωρία, δεν είναι μεγαλύτερες, για τον απλούστατο λόγο πως αυτές οι θεωρίες σχεδόν πάντα έχουν μικρή χρονικά διάρκεια ζωής, και επομένως, σε δέκα χρόνια, (ή ακόμα και αύριο), μπορεί να έχουν διαμορφωθεί, ή και απορριφθεί...

Αυτό έλεγα νωρίτερα και με το παράδειγμα για τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος. Μέχρι χθες, στα σχολεία μάθαιναν σαν κανόνα πως οι πλανήτες είναι 9 -και μάλιστα πολλά παιδιά το μάθαιναν παπαγαλία, μαζί με τα ονόματά τους... Και ξαφνικά, τα δεδομένα αλλάζουν. Έχει σημασία, ο λόγος (επειδή ο κρυμμένος πλανήτης ήταν πολύ μακριά...)? Αν ένα παιδί απαντούσε 'δεν μπορούμε να ξέρουμε', δεν θα γελούσαν τα άλλα παιδιά μαζί του?...
Σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν ακόμα πως η γη είναι επίπεδη και όσο αστείο κι αν ακούγεται αρχικά, ειδικά μετά την φωτογράφηση του πλανήτη από το διάστημα, αν ερευνήσει κανείς σχετικά, θα δει πως ακόμα κι αυτοί στηρίζονται σε επιστημονικά δεδομένα.
Άλλοι πάλι, έχουν υποστηρίξει πως η Γη είναι 'κοίλη' και πως το ορατό σύμπαν που ξέρουμε βρίσκεται στο εσωτερικό της. Φαίνεται γελοίο, ναι?... Συμφωνώ. Μόνο που το 1897, ο Κορές με ένα μεγάλο επιστημονικό επιτελείο, κατάφερε να το αποδείξει πειραματικά!...

Φιλική συμβουλή: Κρατήστε τα μυαλά σας ανοιχτά και βγείτε από την φιλοσοφία που κάποιοι προσπαθούν να σας επιβάλλουν του "σωστού, ή λάθους"... Τα δεδομένα συχνά αλλάζουν τόσο εύκολα, όσο πλέον και οι εποχές...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 31-01-06 στις 17:27
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 31-01-06, 15:51
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Μήπως θα πρέπει να φτιάξουμε και κόμματα. Πως θα βλέπατε
Κόμμα Επιστημονικής Έρευνας με πρόεδρο τον Ηλία
Κόμμα Ριζοσπαστικών Ερευνητών με πρόεδρο τον J.Bright
Κόμμα Ανεξαρτήτων κλπ κλπ

Εκτιμώ και τους δύο με όσα διάβασα και τις γνώσεις και τα επιχειρήματα τους που ο καθένας παραθέτει από τη σκοπιά του.
Δεν προσφέρουμε τίποτα λέγοντας πως εγώ συμφωνώ με τον τάδε εγώ με τον άλλον.
Ωραία συμφωνούμε και τι θα γίνει ;
Έχουμε να προσθέσουμε κάτι σε αυτά που λένε ; Εάν όχι καλύτερα να μην εξωθούμε τα πράγματα και ας οδηγήσουμε τη συζήτηση σε πιο εποικοδομητικούς δρόμους.

Με εκτίμηση,

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 31-01-06, 16:01
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Απλά να προσθέσω το παρακάτω λινκ http://img67.exs.cx/img67/8710/esp2rl.jpg

Στα προηγούμενα μηνύματά μου είχα γράψει πως οι δορυφόροι ΕΣΣΑ είχαν στο οπτικό πεδίο της κάμεράς τους τους πόλους, οπότε έτσι δε θα ήταν δυνατό στη γνωστή φωτό που προκάλεσε τη διαμάχη, το κενό να οφείλεται στο γεγονός πως ο δορυφόρος δεν έπιανε στο οπτικό του πεδίο τους πόλους.

Απλά να σημειώσω για την ιστορία πως η αρχική εξήγηση που έδινα μέχρι και πριν κάμποσο καιρό ήταν πως όντως απλώς η φωτό ήταν μωσαικό και το κενό στους πόλους οφειλόταν στο περιορισμένο οπτικό πεδίο του ΕΣΣΑ, μέχρι που μου στείλαν τι συγκεκριμένη φωτό σε παρόμοιο φορουμ και μου ειπαν "ΟΚ, εδώ τότε ρε φίλε γιατί βλέπουμε τους πόλους;". Έψαξα, σκέφτηκα λίγο περισσότερο και τη βρήκα τη λύση (+την επιβεβαίωσα και από αλλα site).

Κανείς δεν είναι αλανθαστος + από τα λάθη μαθαίνουν όλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 31-01-06, 19:24
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Ηλια ενδιαφερουσα φωτο αυτη που παραθετεις κ με προλαβες πριν ανεβασω.Αλλα με μπερδεψες λιγο κ δεν καταλαβα τι ακριβως τελικα ειναι η φωτογραφια. Λες οτι δεν ειναι μωσαικο ή οτι ειναι (εαν ειναι μωσαικο τοτε εχει τραβηχθει το καλοκαιρι)? Ή ειναι απλα ενα καρε του Βορειου(?) πολου το καλοκαιρι? Αν ειναι ενα μοναδικο καρε,τοτε να υποθεσω οτι ειναι ειναι τετοιο το πεδιο της καμερας/φωτογραφιας που δεν πιανει την σκια της νυχτας σε αλλο σημειο της Γης? Ξεδιαλυνε τα λιγο σε παρακαλω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 31-01-06 στις 19:27
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 31-01-06, 19:37
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Περί σεισμικών κυμάτων...
http://www.hollowplanets.com/journal/seismic01.asp
Έκανα μια ανάγνωση του συγκεκριμένου κειμένου και μπορώ να πω πως με τις λίγες γνώσεις γεωολογίας που έχω, πως έχω κάμποσες σοβαρές ενστάσεις. Ενδεικτικά:

1. Ο συγκεκριμένος ερευνητής παρουσιάζει μόνο πως θα διαδίδονταν τα P κύματα στο εσωτερικό, αν υπήρχε μια κενή περιοχή στο κέντρο. Η επικρατούσα θεωρία εξηγεί πως διαδίδονται τόσο τα P(διαμήκη) όσο και τα S κύματα (εγκάρσια). Συγκεκριμένα, τα S κύματα δε διαδίδονται στον πυρήνα (όπως παρατηρείται) γιατί διαμήκη κύματα δε διαδίδονται στο υλικό του ρευστού πυρήνα. Φυσικά, η διάδοση διαμήκων κυμάτων θα ήταν εντελώς διαφορετική αν τα "σταματούσε" μια τρύπα, όπως είναι διαφορετική και η διάδοση των εγκαρσίων κυμάτων. Παρολ' αυτά, η δάδοση των διαμηκών κυμάτων δεν είναι διαφορετική. Ο συγγραφέας έχει ένα αρχείοzip με ένα κείμενο απο το βιβλίο του, όπου εκεί του φτάνει το γεγονός πως τα διαμήκη κύματα δε φτάνουν στο απέναντι σημείο από το επίκεντρο του σεισμού. Η παρουσίαση στοιχείων από τον συγγραφέα συνεπώς είναι επιλεκτική.


2.
.
Παράθεση:
Therefore, according to scientists, there can be no earthquakes with epicentres deeper than 150 Km - because it is IMPOSSIBLE!

But there are! Tens of thousands of Earthquakes have epicentres deeper than 150 Km. The histogram below shows some curious things.
Για μένα αυτό είναι κλασσική τεχνική παραπλάνησης... Οι συγκεκριμένοι σεισμοι μεγάλου βάθους, που όντως συμβαίνουν & ονομάζονται πλουτώνιοι αν δεν απατώμαι, δεν είναι αδύνατοι. Για τους επιστήμονες ήταν έκπληξη η υπαρξή τους, αλλα πλέον γνωρίζουμε πως εξαιτιάς κινήσεων των λιθοσφαιρικών πλακών και αλληλεπίδρασης μεταξύ τους, τμήματα του φλοιού καταβυθίζονται. Κατα τη διάκρεια αυτή της καταβύθισης, τμήμα τους παραμορφώνεται και μόλις η παραμόρφωση ξεπεράσει το όριο θραύσης του υλικου του φλοιου, έχουμε διάρηξη, που θα δώσει σεισμό μεγάλου βάθους.

Το ότι ακόμα υπάρχουν κενά στην εξήγηση αυτών των σεισμών δε σημαίνει πως είναι ανεξήγητοι. Φυσικά ο συγγραφέας του συγκεκριμένου βιβλίου τους παρουσιάζει ως ανεξήγητους για να δώσει βάση στις θεωρίες του + στο οτι η βαρύτητα δεν συμπεριφέρεται με βάση τηΝευτώνεια θεωρία. Αλήθεια, για τη διάδοση των κυμάτων στο εσωτερικό της Γης με βάση το μοντέλο του, ανρωτιέμαι... βασίστηκε σε Νευτώνεια βαρύτητα ή σε δικό του μοντέλο;

3.
Παράθεση:
(b) They were the waves which travelled near the cavity - hence near the area of lowest density!
Αυτό το γράφει ο συγγραφέας για να εξηγήσει πως είναι δυνατό να φτάνουν εγκάρσια κύματα στο απεναντι άκρο από το επίκεντρο χωρίς να χρειαστεί να διέρχονται από τον πυρήνα. Θεωρεί πως αρκεί να διέρχονται κοντά από την κενή περιοχή.

Φυσικά, για να φτάσουν στο απένανι άκρο στο χρόνο που φτάνουν, πρεπει κάποια στιγμή να αυξήσουν σημαντικά την ταχύτητά τους. Αυτό ο συγγραφέας θεωρεί πως γίνεται κοντά στην κενή περιοχή, αφού εκεί έχουμε χαμηλότερη πυκνότητα (βασικά μηδενική πυκνότητα)...Λάθος,γιατί αυτό που έχει σημασία είναι το υλικο στο οποίο διαδιδεται το κύμα, και όχι το υλικο το οποιό βρίσκεται ...κοντα... στην περιοχή διαδοσης...Συνεπώς, η ταχυτητα θα επρεπε να παραμένει περιπου σταθερή και έτσι το μοντελο του δε θα εξηγούσε πως είναι δυνατον να φτάνουν κύματα στο απέναντι άκρο. Αλλα μου κάνει εκτύπωση, πως έχει φτιάξει ολοκληρο μοντέλο για διάδοση κυμάτων... Το ίδιο μοντέλο θα μπορούσε να μας δώσει και ταχύτητες κυμάτων εντός της Γης. Πως θα μεταβαλλόταν η ταχύτητα με βάση το μοντέλο του;

Υπάρχουν και μερικά άλλα που θα τα γράψω σε μελλοντικά μηνύματα... Το μόνο σχόλιο ως προς το παραπονο του συγγραφέα:

quote'
Παράθεση:
My book is subtitled "A Feasibility study of possible Hollow Worlds" - and that is what it was. I wrote it because I was certain I could actually contribute something, and I truly hoped some academics or scientists would take an honest look at it. I thought if anyone would appreciate some original lateral thinking, it would be them! How wrong I was! The seismic diagram was the most important thing in it. I wanted scientists to compare my theoretical model against theirs and to match the seismic data to it. I was convinced it was superior to the complex solid earth model. It seemed to me to be a similar situation to the many concentric orbits which were used to explain the orbits of planets until it was discovered that orbits were really eliptical. Too bad there aren't any open-minded people in universities anywhere who would take a bit of their time to take a look at my Hollow Planets Seismic model and to compare its seismic predictions with those of their solid Earth models. I'll bet they would be very surprised by the results.
'unquote'
Για να έχει νόημα μια φυσική θεωρία, δεν αρκεί κάποιος να φτίαξει ένα μαθηματικό μοντέλο που να εξηγεί ένα και μόνο φαινόμενο. Οι γνωσεις μας για τ εσωτερικό της Γης ναι μεν προέρχονται σε μεγάλο βαθμό από τις σεισμικές μετρήσεις, αλλα έρχονται ταυτόχρονα και από πολλά εργαστηριακά πειράματα, μετρήσεις δορυφορον και θεμελιώδεις φυσικές μελέτες. Ένα κάρο φυσικά φαινόμενα, νόμοι και μετρήσεις "συνομωτούν" εναντίον ενος τετοιου σεναρίου. Συνεπώς εγώ θα ήμον έκπληκτος αν η πανεπιστημιακοί ανταποκρίνονταν σε αυτό το βιβλίο.

Απο 'κει και περα, ο ίδιος ο συγγραφέας έχει το δικαίωμα να επιχειρήσει να δημοσιεύσει τα αποτελέσματα του σε διεθνές επιστημονικό περιοδικό με κριτές, να παρουσιάσει τα αποτελεσματα του σε επιστημονικά συνέδρια
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 01-02-06, 04:34
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Έκανα μια ανάγνωση του συγκεκριμένου κειμένου και μπορώ να πω πως με τις λίγες γνώσεις γεωολογίας που έχω, πως έχω κάμποσες σοβαρές ενστάσεις. Ενδεικτικά:

1. Ο συγκεκριμένος ερευνητής παρουσιάζει μόνο πως θα διαδίδονταν τα P κύματα στο εσωτερικό, αν υπήρχε μια κενή περιοχή στο κέντρο. Η επικρατούσα θεωρία εξηγεί πως διαδίδονται τόσο τα P(διαμήκη) όσο και τα S κύματα (εγκάρσια). Συγκεκριμένα, τα S κύματα δε διαδίδονται στον πυρήνα (όπως παρατηρείται) γιατί διαμήκη κύματα δε διαδίδονται στο υλικό του ρευστού πυρήνα. Φυσικά, η διάδοση διαμήκων κυμάτων θα ήταν εντελώς διαφορετική αν τα "σταματούσε" μια τρύπα, όπως είναι διαφορετική και η διάδοση των εγκαρσίων κυμάτων. Παρολ' αυτά, η δάδοση των διαμηκών κυμάτων δεν είναι διαφορετική. Ο συγγραφέας έχει ένα αρχείοzip με ένα κείμενο απο το βιβλίο του, όπου εκεί του φτάνει το γεγονός πως τα διαμήκη κύματα δε φτάνουν στο απέναντι σημείο από το επίκεντρο του σεισμού. Η παρουσίαση στοιχείων από τον συγγραφέα συνεπώς είναι επιλεκτική.
Δεν ξέρω αν διαβάσαμε τα ίδια πράγματα, εγώ δεν παρατήρησα καμία τέτοια ‘επιλεκτική’ διαθεση και νομίζω πως με αυτήν την αρχική δήλωση, προσπαθείς απλά να χαρακτηρίσεις τον συγγραφέα. Εγώ διαβάζοντας το ίδιο συνοπτκό κείμενο, αλλά και σχεικά αποσπάσματα από το έργο του, διαπιστώνω πως έχει μελετήσει πολύ σοβαρά τη θεωρία των σεισμικών κυμάτων (αναφέρονται συγκεκριμένες πηγές, ακόμα και προγράμματα εξομοιωτή σεισμικών κυμάτων).
Τώρα αν σε ένα απόσπασμα, παραθέττει λιγότερα στοιχεία από κάποιο άλλο, και τα εκθέτει παράλληλα στο internet, δεν βλέπω πως θα μπορούσε να κατηγορηθεί με αυτόν τον τρόπο. Στο βιβλίο του, παρεμπιπτώντως αφιερώνει ένα κεφάλαιο 30 σελίδων στο θέμα της «Σεισμολογίας και Γεωλογίας».
Όσο για τα S κύματα, ισχυρίζεται πολύ απλά, πως η μη διαπερότητά τους από τον «εξωτερικό πυρήνα», δε συνεπάγεται πως αυτός είναι ρευστός, αλλά «μη στερεός». Συγκεκριμένα, ο συγγραφέας δεν υποστηρίζει ότι στη θέση του πυρήνα υπάρχει «κενό», αλλά κάποια κοιλότητα (περίπου στο μέγεθος του φεγγαριού) γεμάτη από κάποια αέριο.
Από κει και πέρα υποθέτω πως πολλά άλλα ‘τινα’ μπορεί να συμβαίνουν, όπως για παράδειγμα, η επιφάνεια της κοίλης πλευράς της κοιλόητας, ή μέρος της, να καλύπτεται από ‘θάλασσα’’ (αυτό δεν είναι άποψη του συγγραφέα).

Όπως βλέπεις, από τη συγκεκριμένη θεώριση απουσιάζει ο εσωτερικός ’ήλιος’. Προσωπικά δεν υποστηρίζω πως είναι αυτή η συγκεκριμένη άποψη που ισχύει (για λόγους που έχω ήδη εξηγήσει). Παρέθεσα απλά διάφορες εναλλακτικές προσεγγίσεις (που δεν συμφωνούν απαραίτητα μεταξύ τους), όχι για να κάτσουμε και να τις συζητήσουμε μία – μία, απλά για να δει ο κόσμος πως το επιχείρημα της διάδοσης των σεισμικών κυμάτων, που προβάλλετε ως το καταλυτικότερο ενάντια στη θεωρία/ες της Κούφιας Γης, δεν είναι κάτι καινούρια και σχεδόν όλοι οι σύγχρονοι υποστηρικτές της θεωρίας το λαμβάνουν υπόψην τους. Αν θέλεις, μπορείς να στείλεις τις ενστάσεις σου στον καθένα απ’ αυτούς τους ερευνητές, που είναι και οι πλέον αρμόδιοι να απαντήσουν. Εγώ δεν προτίθεμαι και θα ήταν λάθος, να συνεχίσω να κάνω τον συνήγορο του καθενός απ’ αυτούς, γιατί δεν έχουμε τη ίδια άποψη, ούτε τα ίδια δεδομένα. Ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση, για να μην αφήσουμε λάθος εντυπώσεις στον κόσμο, αναγκάζομαι να το κάνω..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας

2.
.
Για μένα αυτό είναι κλασσική τεχνική παραπλάνησης... Οι συγκεκριμένοι σεισμοι μεγάλου βάθους, που όντως συμβαίνουν & ονομάζονται πλουτώνιοι αν δεν απατώμαι, δεν είναι αδύνατοι. Για τους επιστήμονες ήταν έκπληξη η υπαρξή τους, αλλα πλέον γνωρίζουμε πως εξαιτιάς κινήσεων των λιθοσφαιρικών πλακών και αλληλεπίδρασης μεταξύ τους, τμήματα του φλοιού καταβυθίζονται. Κατα τη διάκρεια αυτή της καταβύθισης, τμήμα τους παραμορφώνεται και μόλις η παραμόρφωση ξεπεράσει το όριο θραύσης του υλικου του φλοιου, έχουμε διάρηξη, που θα δώσει σεισμό μεγάλου βάθους.

Το ότι ακόμα υπάρχουν κενά στην εξήγηση αυτών των σεισμών δε σημαίνει πως είναι ανεξήγητοι. Φυσικά ο συγγραφέας του συγκεκριμένου βιβλίου τους παρουσιάζει ως ανεξήγητους για να δώσει βάση στις θεωρίες του + στο οτι η βαρύτητα δεν συμπεριφέρεται με βάση τηΝευτώνεια θεωρία. Αλήθεια, για τη διάδοση των κυμάτων στο εσωτερικό της Γης με βάση το μοντέλο του, ανρωτιέμαι... βασίστηκε σε Νευτώνεια βαρύτητα ή σε δικό του μοντέλο;
Ο συγγραφέας, μέσα στο συγκεκριμένο βιβλίο, έχει ένα υποκεφάλαιο με τον τίτλο ‘Deep Focus Quakes’, στο οποίο αφιερώνει 8 σελίδες. Εκει δεν αμφισβητεί πως σεισμοί σε μεγαλύτερα βάθη είναι γνωστοί (μέχρι και 700 χλμ), αλλά παρατηρεί πως δεν μπορούν να εξηγηθούν με την παρούσα θεωρία... Η θέση του αυτή δεν είναι αυθαίρετη αλλά στηρίζεται σε επίσημες δηλώσεις, αλλά και συζητήσεις με σεισμολόγους που έχει κάνει ο ίδιος, που συχνά υποστηρίζονται και με πίνακες και διαγράμματα από ‘έγκυρα΄επιστημονικά βιβλία και περιοδικά.
Παράδειγμα. (παραθέττω τις δηλώσεις όπως ακριβώς μεταφέρονται, για να μην τις αλλιώσω) Ο -σεισμολόγος- Dr. C. Frohlich, λέει ...

'the materials of the Earth’s mantle become ductible below 70 kilometres, that is, they flow under stress rather than crack catastrophically. Since ordinary earthquakes depend upon such catastrophic rock failure, it would seem that temperatures and pressures in the mantle would preclude earthquakes before 70 kilometres.
This expectation is hardly met in the real world. Since 1964, more than 60,000 quakes have been recorded below 70 kilometres – some as far 700 kilometres. In fact earthquakes frequency actually increases between 450 and 600 kilometres.’


Φυσικά η θεωρία πως αυτοί παρατηρούνται κοντά σε ζώνες καταβύθισης, όπου ο ψυχρότερος φλοιός πιέζεται στη Γη από επιφανειακές τευτονικές δυνάμεις (Wadati-Benioff zone), δεν αποσιωπάται για παραπλανηθεί το κοινό, όπως υποθέτεις, αλλά εξετάζεται κανονικά. Ωστόσο (Dr. Frohlich)…

'Not all deep focus quakes rumble from subduction zones. Some big ones have shaken Romania and Hindu Kush, where no subduction zones are presently active.‘

Το ίδιο συμβαίνει και με deep-focus quakes που καταγράφονται κάτω από την Ισπανία και τη Βόρειο Αφρική, που χαρακτηρίζονται ως ‘οι πιο μυστηριώδεις και ανεξήγητοι από όλους', καθώς δεν υπάρχουν όρια τευτονικών πλακών (ούτε καν ‘αρχαία’ που θα μπορούσαν να υπστηριχτούν ως ερμηνείες). Επίσης γενικά στις περιπτώσεις των σεισμών βάθους, παρατηρείται πολύ διαφορετική συμπεριφορά από αυτήν των ‘ρηχών’, για παράδειγμα σχεδόν ποτέ δεν ακολουθούνται από aftershocks.
Συμπερασματικά, ο Dr. Frohlich δηλώνει...

‘It is tempting to say that deep-focus quakes occur within the cool, subducted slabs of crust. This cannot be because, even if the temperature in the slab is hundreds of degrees cooler than the surrounding mantle brittle fracture, cannot occur in the slabs under the conditions prevailing 700 kilometers deep.’
Σχετικά με την γενικότερη προσέγγισή του, θα πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο (προτείνω όμως κι εκείνο του Cater)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
3.
Αυτό το γράφει ο συγγραφέας για να εξηγήσει πως είναι δυνατό να φτάνουν εγκάρσια κύματα στο απεναντι άκρο από το επίκεντρο χωρίς να χρειαστεί να διέρχονται από τον πυρήνα. Θεωρεί πως αρκεί να διέρχονται κοντά από την κενή περιοχή.

Φυσικά, για να φτάσουν στο απένανι άκρο στο χρόνο που φτάνουν, πρεπει κάποια στιγμή να αυξήσουν σημαντικά την ταχύτητά τους. Αυτό ο συγγραφέας θεωρεί πως γίνεται κοντά στην κενή περιοχή, αφού εκεί έχουμε χαμηλότερη πυκνότητα (βασικά μηδενική πυκνότητα)...Λάθος,γιατί αυτό που έχει σημασία είναι το υλικο στο οποίο διαδιδεται το κύμα, και όχι το υλικο το οποιό βρίσκεται ...κοντα... στην περιοχή διαδοσης...Συνεπώς, η ταχυτητα θα επρεπε να παραμένει περιπου σταθερή και έτσι το μοντελο του δε θα εξηγούσε πως είναι δυνατον να φτάνουν κύματα στο απέναντι άκρο. Αλλα μου κάνει εκτύπωση, πως έχει φτιάξει ολοκληρο μοντέλο για διάδοση κυμάτων... Το ίδιο μοντέλο θα μπορούσε να μας δώσει και ταχύτητες κυμάτων εντός της Γης. Πως θα μεταβαλλόταν η ταχύτητα με βάση το μοντέλο του;
Πάλι διαβάσαμε διαφορετικά. Ο συγγραφέας δεν λέει πως η ταχύτητα των κυμάτων παραμένει σταθερή, αλλά πως δεν υπάρχει αυτή η σημαντική αυξομοίωση που υπολογίζεται στα 5000 χλμ. Με την δική μου απλoίκή λογική (χωρίς να μπορώ να είμαι βέβαιος πως συμφωνεί απόλυτα με το σκεπτικό του συγγραφέα), αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως βάσει του προτεινόμενου μοντέλου, όταν τα κύματα περάσουν ανακλώμενα, ή από τα άκρα του κενού, προς την απέναντι μεριά της σφαίρας, πλέον αντιμετωπίζουν την μείωση της πυκνότητας αντίστροφα, επομένως, η πορεία τους συναντά άυξηση της πυκνότητας και τα κύματα είναι φυσικό να επιταχύνονται, και μόνο από κάποιο σημείο και μετά να εξασθενούν, από το οριακό βάθος που σταματάει η αύξηση της πυκνότητας και πάνω –κάτι που ούτως ή άλλως, ισχύει και με την επικρατέστερη θεωρία, που υποθέτει μόνο αύξηση της πυκνότητας ανάλογα με το βάθος. Η μόνη διαφορά με την ισχύουσα θεωρία είναι πως η επιτάχυνση που τώρα θεωρείται πως έχουν γίνεται στην πορεία τους μέχρι τον πυρήνα, αλλά μετά αντιμετωπίζουν επιβράδυνση, μέχρι να φτάσουν στην αντίθετη επιφάνεια. Επίσης και στις δύο περιπτώσεις, ενδεχομένως να παίζουν τον ίδιο περίπου ρόλο, οι ανακλαστήρες.

Εδώ είναι σημαντικό να καταλάβει ο κόσμος πως δεν υπάρχει καμία απόδειξη πως τα σεισμικά κύματα Ρ διέρχονται από τον πυρήνα της Γης, παρά μόνο πως με κάποιον τρόπο και με κάποια ταχύτητα, φτάνουν (πλην της σκιάς, που η θεωρία του Lamprecht εξηγεί μάλλον καλύτερα από την ισχύουσα θεωρία) στην απέναντι πλευρά του πλανήτη. Η διέλευσή τους από τον πυρήνα είναι συμπερασματική αλήθεια, κοινώς εικασία (έχω γράψει έναν πολύ όμορφο πρόλογο στην ημιτελή σχετική μελέτη μου, που ασχολείται ακριβώς με αυτό, την διαφορά μεταξύ truth και inference)
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 01-02-06 στις 05:21
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 01-02-06, 04:37
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Για να έχει νόημα μια φυσική θεωρία, δεν αρκεί κάποιος να φτίαξει ένα μαθηματικό μοντέλο που να εξηγεί ένα και μόνο φαινόμενο. Οι γνωσεις μας για τ εσωτερικό της Γης ναι μεν προέρχονται σε μεγάλο βαθμό από τις σεισμικές μετρήσεις, αλλα έρχονται ταυτόχρονα και από πολλά εργαστηριακά πειράματα, μετρήσεις δορυφορον και θεμελιώδεις φυσικές μελέτες. Ένα κάρο φυσικά φαινόμενα, νόμοι και μετρήσεις "συνομωτούν" εναντίον ενος τετοιου σεναρίου. Συνεπώς εγώ θα ήμον έκπληκτος αν η πανεπιστημιακοί ανταποκρίνονταν σε αυτό το βιβλίο.
Το βιβλίο του Jan Lamprecht αποτελείται από 596 σελίδες. Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να το μελετήσεις, θα δεις ότι τα στοιχεία που συζητάμε εδώ, από ένα κεφάλαιο 30 σελίδων, είναι ένα πολύ μικρό μέρος αυτών που παρουσιάζονται συνολικά...
Εκείνο που εγώ καταλαβαίνω είναι πως τελικά στην πράξη τίποτα δεν φαίνεται να επαληθεύει τις αναμενόμενες από τις θεωρίες προσδοκίες. Γι αυτό έφερα νωρίτερα και το παράδειγμα από την χερσόνησο Kola. Παρεμπιπτόντως εκεί το drill ξεκίνησε το 1970, από επιστήμονες. Στην πορεία είχαν την ευκαιρία να ελέγξουν διάφορα δεδομένα, που όμως όλα άρχισαν να παρουσιάζουν πρόβλημα. Στα τέλη της δεκαετίας του 80, η τρύπα είχε φτάσει 11,5 χλμ.
Στα 10 χλμ, περίμεναν θερμοκρασία 100 C, και διαπίστωσαν 180 C (από τα 3 χλμ άρχισε να αυξάνεται πολύ πιο γρήγορα απ’ ό,τι αναμενόταν). Μέχρι τα 12 χλμ (δεν γνωρίζω αν υπάρχουν νεώτερες εξελίξεις) δεν είχε εντοπιστεί το βασαλτικό στρώμα που δίνει τη θέση του στα γρανιτικά πετρώματα που καθορίζει την λεγόμενη Conrad discontinuity (ο ‘ανακλαστήρας’ που σύμφωνα με τους σεισμολόγους, υπάρχει περίπου σε βάθος 5 χλμ, κάτω από τις ηπείρους) Επίσης ίχνης ζωής εντοπίστηκαν πολύ βαθύτερα απ’ ό,τι αναμενόταν.
Περίεργα αποτελέσματα προκύπτουν κι από άλλα drills στη Γερμανία και τη Γαλλία...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Απο 'κει και περα, ο ίδιος ο συγγραφέας έχει το δικαίωμα να επιχειρήσει να δημοσιεύσει τα αποτελέσματα του σε διεθνές επιστημονικό περιοδικό με κριτές, να παρουσιάσει τα αποτελεσματα του σε επιστημονικά συνέδρια
Γράφει ο Lamprecht...
'quote'
My book was published in July 1999. I sent copies to universities and I placed my book on the desks of university lecturers and Professors. Not one of them spent so much as 10 minutes looking at my book. After leaving my book there for weeks I eventually just gave up. Now I don't bother trying to win academics over.
'unquote'

Για κάποιον περίεργο λόγο, το ίδιο παρατηρούν και ο Lamprecht και ο Corliss και ο Cater. Και τόσοι, μα τόσοι πολλοί άλλοι...

Για περισσότερες διευκρινήσεις νομίζω πως θα πρέπει να απευθυνθείς στον συγγραφέα. Εγώ απλά θυσίασα μια ακόμη νύχτα σε βάρος της δικής μου μελέτης, για να μην αφήσω και πάλι λασπολογίες σε βάρος κάποιου ερευνητή που αφιέρωσε αρκετά χρόνια σε κάποια μελέτη, ασχέτως αν ο ίδιος ασπάζομαι, ή όχι τη γνώμη του...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 01-02-06 στις 05:13
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 01-02-06, 15:57
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αγαπητέ Jonathan Bright αρχικά πρέπει να πω ότι προσωπικά τουλάχιστον προσπαθώ να κρατάω το μυαλό μου ανοιχτό και να μην είμαι απόλυτος δεν μπορώ όμως να δεχτώ κάτι όταν αυτό δε στηρίζεται από επιχειρήματα (μιλάω γενικά). Εδώ θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε, όπως πολύ σωστά κάνεις, ποια είναι τα πραγματικά δεδομένα και ποια τα συμπεράσματα που εξάγονται από αυτά. Τα πραγματικά δεδομένα (στην περίπτωση των σεισμικών κυμάτων) είναι οι καταγραφές των σεισμογράφων και από αυτές εξάγονται άλλα δεδομένα όπως οι χρόνοι διάδοσης των κυμάτων, το μήκος κύματος κλπ. (προσοχή τα παραπάνω είναι δεδομένα, όχι συμπεράσματα). Επίσης δεδομένο είναι η ταχύτητα διάδοσης των κυμάτων μέσα στα διάφορα πετρώματα και ποιοι είναι οι παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται (πυκνότητα του μέσου διάδοσης κλπ). Αυτά τα ξέρουμε και δεν τα συμπεραίνουμε, είναι δεδομένα. Τώρα, ότι τα σεισμικά κύματα περνούν από τον πυρήνα, ότι η πυκνότητα των πετρωμάτων και κατ΄ επέκταση και η ταχύτητα διάδοσης των σεισμικών κυμάτων αυξάνεται με το βάθος και διάφορα άλλα, είναι συμπεράσματα (όχι δεδομένα) τα οποία όμως στηρίζονται κάπου (προηγούμενα δεδομένα, δεδομένα από άλλες παρατηρήσεις κλπ) και δεν είναι τελείως αυθαίρετα. Αυτό πιστεύω είναι κατανοητό και δεν χρειάζεται να επεκταθούμε άλλο.
Για λόγους οικονομίας και χώρου δε θα απαντήσω σε όλες τις σελίδες που παραθέτει ο Jonathan Bright αλλά θα κάνω μια επιλογή που πιστεύω ότι είναι ενδεικτική.

Σελίδα http://www.hollowplanets.com/journal/seismic01.asp
Όλη η επιχειρηματολογία της σελίδας στηρίζεται στην παρακάτω πρόταση: «I wondered what would happen if density within a sphere did not increase uniformly as has been assumed. What if density actually DECREASES from a certain point onwards?». Δηλαδή ο συγγραφέας κάνει μια υπόθεση και λέει «τι θα γινόταν αν η πυκνότητα μειωνόταν μετά από κάποιο βάθος και δεν αυξανόταν συνέχεια όπως μέχρι τώρα πιστεύουμε. Η παραπάνω υπόθεση είναι αυθαίρετη και δεν στηρίζεται πουθενά (ούτε και ο ίδιος τη δικαιολογεί). Αν αφαιρέσουμε αυτή την αυθαίρετη υπόθεση το μοντέλο που προτείνει δεν είναι λειτουργικό. Δεν απαντώ στα υπόλοιπα που αναφέρονται γιατί νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος, αν όμως κάποιος έχει κάποια απορία για κάποιο άλλο συγκεκριμένο κομμάτι του κειμένου της σελίδας ας το παραθέσει για να δοθεί και η κατάλληλη απάντηση.

Σελίδα http://ourworld.compuserve.com/homepages/dp5/inner2.htm
Παραθέτω ένα κομμάτι από το κεφάλαιο Geological activity (γεωλογική δραστηριότητα): « Neither vertical crustal movements nor earthquakes and volcanoes require a solid earth, with a high-density, permanently superhot 'mantle'. However, there must certainly be zones within the earth's shell where very high temperatures exist. The theory of surge tectonics postulates that all the major features of the earth's surface, including rifts, fold belts, metamorphic belts, and strike-slip zones, are underlain by shallow (less than 80-km-deep) magma chambers and channels, known as 'surge channels' [4]. Surge channels and complexes are believed to correspond to linear lenses of anomalous (low-velocity) upper mantle that are commonly overlain by shallower, smaller low-velocity zones. Seismotomographic data suggest that surge channels may form an interconnected worldwide network, which has been dubbed 'the earth's cardiovascular system'. Magma is said to flow horizontally and vertically through active channels at the rate of a few centimetres a year, and due to the earth's rotation the preferred direction of flow is eastward. Horizontal flow is demonstrated by two major surface features: linear, belt-parallel faults, fractures, and fissures; and the division of tectonic belts into fairly uniform segments. The magma is believed to originate in the asthenosphere, which is generally believed to consist of partially melted rock. Rather than being a global layer, the asthenosphere consists of disconnected zones, extending from about 60 to 150 km in depth.» (υποθέτω ότι δε χρειάζεται μετάφραση). Ότι αναφέρεται παραπάνω στηρίζεται στο ότι κάτω από τις μεγάλες δομές τις επιφάνειας της Γης, όπως ζώνες πτυχώσεων (fold belts), ζώνες μεταμόρφωσης (metamorphic belts) κλπ, υπάρχουν θάλαμοι και κανάλια με μάγμα (λιωμένο πέτρωμα) που μάλιστα αποτελούν και ένα παγκόσμιο δίκτυο. Αυτό είναι κάτι που δεν έχει αποδεχθεί και φυσικά δε γίνεται δεκτό οπότε ότι αναφέρεται στο κείμενο είναι αστήρικτο. Το κείμενο είναι ενδεικτικό και επαναλαμβάνω ότι αν κάποιος έχει κάποια απορία για κάποιο άλλο συγκεκριμένο κομμάτι του κειμένου της σελίδας ας το παραθέσει για να δοθεί και η κατάλληλη απάντηση.
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.