Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-01-06, 10:22
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φίλε μου Κάπταιν, θα ήταν ουτοπικό να ισχυριζόταν κανείς από εδώ ότι κατέχει ολόκληρη την αλήθεια για όποιο θέμα διαπραγματευόμαστε. Μπορούμε να συζητάμε και να ανταλάσσουμε απόψεις και γνώσεις, στο βαθμό που τις έχουμε αλλά δεν μπορούμε να δώσουμε καμία τελεσίδικη "ετυμηγορία" για κανένα θέμα.
Σχετικά με την Κούφια ή όχι Κούφια Γη, κι εγώ, όπως κι εσύ και πολλοί άλλοι, πήραμε τα βιβλία αυτά, ψάξαμε, ρωτήσαμε, μας άρεσε η δεν μας άρεσε μια τέτοια σκέψη αλλά από εκεί και πέρα δεν νομίζω πως μπορούμε να κάνουμε και πάρα πολλά πράγματα, εκτός ίσως από το να βάζουμε το μυαλό μας να λειτουργήσει, γέρνοντας προς το σκεπτικισμό ή το όνειρο και τη φαντασία, ανάλογα με τον τύπο μας πάντα.
Η προσωπική μου στάση είναι συνήθως σε πρώτη φάση να προσπαθώ να μάθω τη γνώμη των ατόμων που έχουν σχέση με το θέμα που με απασχολεί (στη δεδομένη περίπτωση σπηλαιολόγων, γεωλόγων κτλ), σε δεύτερη φάση προσπαθώ να μάθω τον αντίλογο και στην τελική κριτικάρω με τον τρόπο σκέψης μου όλες τις απόψεις για να καταλήξω κάπου, αν καταλήξω. Πολύ σπάνια πάντως αποκλείω κάτι, μιας και ο κόσμος μας είναι γεμάτος ανατροπές και εξελίξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-01-06, 11:30
Το avatar του χρήστη Veronik
Veronik Ο χρήστης Veronik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Συγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος, αλλα θα μπορούσατε να μου δώσετε τους τίτλους των βιβλίων που προαναφερθήκατε; Θα ήθελα πολύ να τα διαβάσω.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-01-06, 11:50
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Thumbs down Κούφια δεν είναι σίγουρα

Εγώ θα σταθώ σε αυτό που είπαν και τα προηγούμενα μέλη στο θέμα, ότι η θεωρία της κούφιας γής δεν στέκει. Είναι όμως πάρα πολύ πιθανό να υπάρχουν μεγάλες κοιλότητες στην γή (ένας Ιάπωνας επιστήμονας ισχυρίστηκε ότι με μελέτη των ανακλάσεων των σεισμικών κυμάτων πρέπει να υπάρχουν γύρω στους 4 υπεδάφειους ωκεανούς!!!). Τώρα αν αυτές είναι προσβάσιμες και αν υπάρχει κάτι εκεί είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Το να φτάσουμε λοιπόν από το σημείο να υποθέτουμε ότι υπάρχουν μεγάλες κοιλότητες, στο σημείο να λέμε ότι η Γή είναι κούφια, είναι υπερβολή. Το βασικότερο επιχείρημα είναι ότι αν η γή ήταν κούφια, με την ανισοκατανομή μάζας στον φλοιό της, θα άλλαζε ο άξονας περιστροφής (θα πήγαινε κάπου κάτω από τα Ιμαλάια ) που αυτό δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα όμως άρα δεν είναι δυνατόν να είναι κούφια η γή.

Κάντε το εξής απλό πείραμα: πάρτε μια σακούλα, βάλτε μια πέτρα μέσα και δέστε την. Δέστε και μια μικρότερη κοντά στον κόμπο. Περιστρέψτε το bola αυτό γύρω από την μέση απόσταση των δύο πετρών και πετάξτε το. Τί θα συμβεί άραγε;;;
Το σύστημα θα αρχίσει να περιστρέφεται ΚΑΙ γύρω από την μεγαλύτερη πέτρα, αλλάζοντας τον άξονα περιστροφής.

Τα επιπλέον λόγια περιττεύουν.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-01-06, 16:04
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Veronik
Συγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος, αλλα θα μπορούσατε να μου δώσετε τους τίτλους των βιβλίων που προαναφερθήκατε; Θα ήθελα πολύ να τα διαβάσω. Ευχαριστώ.
Γιαννόπουλος, Ιωάννης :
Μυστική Αθήνα και Αττική
Κοίλη γη
Η Μυστική Ακρόπολη
Μυστικά και ξεχασμένα

Στα δύο πρώτα είναι οι πληροφορίες που δίνει για το θέμα. Στα άλλα δύο γράφει μεν, ελάχιστα δε.

Γιαννουλάκης, Παντελής :
Κούφια Γη
Είσοδος στην κούφια γη
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-01-06, 19:46
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Φίλε Caveman.
Πράγματι, δεν ήμουν στην εκδήλωση, γιατί έχω βαρεθεί λίγο τα πανηγύρια και την πολυκοσμία..

Bλέπεις οτι, δυστυχώς, σαν "βιβλιογραφία" του χώρου, καθιερώθηκαν (..απάντηση PUCK στον/στην VERONIK) τα βιβλία των γνωστών απατεώνων.

Και, για να αλλάξω, λίγο, θέμα : Περιττό να σου πώ οτι, μετά την πρόσφατη εκπομπή -ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΥ-(και την παρουσία μου σ' αυτήν) για τον Λαβύρινθο, έχω ήδη δεχθεί, 2-3 "κρούσεις ενδιαφέροντος" απο αρχαιοκαπηλοθησαυροθήρες !
Τέλος πάντων..... - Χαιρετισμούς.....
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 18-01-06 στις 00:22 Αιτία: Διαγραφή φράσης λόγω προσβλητικού περιεχομένου. Περισσότερες πληροφορίες για όποιον τις ζητήσει σε προσωπικό μήνυμα μόνο
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-01-06, 20:12
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
(..Άραγε, στα επώνυμά τους, το αρχικό: ΓΙΑΝΝΟ......, λές να μην είναι τυχαίο ; ).
Ακουστικά μου θυμίζει το "Ιανό(ς)", ο διπρόσωπος θεός των αρχαίων Ρωμαίων...

"Ελεύθερο..."
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-01-06, 00:30
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Διαβάζω τα όσα γράφετε, προσπαθώ να κατανοήσω το σκεπτικό σας και σέβομαι τη δουλειά που κάνετε. Ωστόσο δεν βρήκα πουθενά να παρατίθενται τα επιχειρήματά σας, πέρα από ανακυκλώσεις ιδεών για τους "απατεώνες" του χώρου της αναζήτησης (και θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν) και λοιπές εκφράσεις που είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνετε πως δεν αποτελούν επιχειρήματα.
Οι απόψεις σας φυσικά και είναι σεβαστές και καλά κάνετε και τις καταθέτετε, ωστόσο θα ήταν χρήσιμο να μας πείτε που ακριβώς τις στηρίζετε. Φαντάζομαι πως με την εμπειρία που έχετε στα σπήλαια θα έχετε και ενδιαφέροντα πράγματα να μοιραστείτε μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-01-06, 07:56
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Bλέπεις οτι, δυστυχώς, σαν "βιβλιογραφία" του χώρου, καθιερώθηκαν (..απάντηση PUCK στον/στην VERONIK) τα βιβλία των γνωστών απατεώνων.
Μιλάμε για την κοίλη γη και τη νεομυθολογία της και όχι για σπηλαιολογία. Συνέπως, αυτή είναι η βιβλιογραφία στον Ελληνικό χώρο (εκτός κι αν βγήκαν κι άλλοι και δεν τους ξέρω). Το "δυστυχώς" που πάει;;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-01-06, 14:30
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Με το θέμα της "Κούφιας Γης" έχω ασχοληθεί αρκετά στο παρελθόν, είχα δημοσιεύσει διάφορα άρθρα στο Strange (από τα οποία σήμερα δεν θ' άλλαζα σχεδόν τίποτα), ανάμεσα στα οποία και ένα με τον τίτλο "Υπόγειες Πολιτείες", πάνω στο οποίο αργότερα στηρίχτηκε ένα ομώνυμο συλλογικό έργο των εκδόσεων Αρχέτυπο, που μάλλον θα πρέπει να προστεθεί στην βιβλιογραφία που αναφέρετε. (Αν καταφέρω να βρω τη δισκέττα με το κείμενο, θα το στείλω για ανέβασμα στο site)
Παράλληλα, πριν από 6-7 χρόνια είχα ξεκινήσει να γράφω κάποιο βιβλίο, το οποίο το άφησα στις περίπου 200 σελίδες, γιατί ήθελα να λάβω υπόψη μου όλη την σχετική παγκόσμια βιβλιογραφία και, ενώ είχα ήδη μελετήσει 50-60 βιβλία, αυτά που μαζεύτηκαν και που θεωρούσα απαραίτητο να διαβάσω ήταν καμιά... 300αριά επιπλέον. Αυτά φυσικά δεν προέρχονταν μόνο από τον χώρο του "Μεταφυσικού", για παράδειγμα υπήρχαν μελέτες όπως το 'Mundus Subterraneus' του πολυμαθή Athanasius Kircher, (που πραγματικά δεινοπάθησα για να το βρω), το 'De re metallica', του Georgius Agricola, θεμελιώδες στο χώρο της Μεταλλουργίας, μελέτες Φυσικομαθηματικών, όπως το ‘The Christian Philosopher’ του Cotton Mather, αλλά και σύγχρονες μελέτες από Γεωφυσικούς, όπως το 'Inner Earth Anomalies', πολυάριθμα βιβλία Γεωγραφικά και Ιστορικά, όπως το 'The Great U.S. exploring expedition', που καταγράφει την πρώτη επίσημη Αμερικανική εξερευνητική αποστολή (που έγινε στην Ανταρκτική, μετά από τις πολύχρονες εκκλήσεις του Jeremiah N. Reynolds), αλλά και όλα τα βιβλία που γράφτηκαν από τους εξερευνητές των Πόλων μέχρι τις αρχές του 20ου αι., και κάποια μεταγενέστερα (π.χ. το ‘Alone’, με την αφήγηση του Byrd, για την μακρόχρονη παραμονή του σε απομόνωση στην Ανταρκτική, ή το βιβλίο που περιγράφει το πρώτο ταξίδι πυρηνικού υποβρυχίου –Nautilus- από τον Βόρειο Πόλο, όλη την σχετική Λογοτεχνία που ξεκινάει από άγνωστα έργα του 17ου αι. (όπως το ‘Another World and yet the Same’ του Joseph Hall). μέχρι πρόσφατα, τις Λαογραφίες και τις Μυθολογίες των διαφόρων λαών, κλπ, κλπ, κλπ...
Και όπως είπα, επειδή ο χρόνος μου τότε δεν επαρκούσε για μια τόσο μεγάλη σε εύρος συστηματική μελέτη, ανέβαλα την ολοκλήρωση του project για κάποια στιγμή στο μέλλον. (Ακόμα είναι στα σχέδια μου, κι έτσι η βιβλιογραφία ακόμα μεγαλώνει...) Αν τώρα τέτοιου είδους μελέτες θεωρούνται «τσαρλατανισμός» από κάποιους, επειδή έχουν εξερευνήσει κάποια σπήλαια και δεν έχουν ανακαλύψει κάποιον υπόγειο ήλιο, τότε μάλλον θα πρέπει να σταματήσουν να γράφονται βιβλία, εκτός από εκείνα που καταγράφουν απομνημονεύματα...
Φυσικά έχω διαβάσει και τα σχετικά Ελληνικά έργα που έχουν γραφτεί. Γνωρίζω ότι και ο Π.Γιαννουλάκης έχει κάνει μεγάλη μελέτη και βέβαια του αξίζει ο τίτλος του «πρωτοπόρου», αφού αυτός έφερε το θέμα στην Ελλάδα, και παρόλο που σε μερικούς που έχουν εντελώς διαφορετική ιδιοσυγκρασία και λειτουργούν με άλλα μέτρα μέτρα και σταθμά, η οπτική του δημιουργεί αντιδράσεις, θεωρώ πως τα έργα του είναι αξιόλογα και ειλικρινή. Μέσα σ’ αυτά μεταφέρει τις πραγματικές του απόψεις και όχι ψεύδη που έχουν σκοπό να εξαπατήσουν και να εκμεταλλευτούν, ή αντιγραφές από σελίδες του internet, όπως έχω διαπιστώσει σε άλλους συγγραφείς. Ο Παντελής όμως, και αυτό νομίζω είναι που πρέπει να καταλάβουν οι επικριτές του, δεν αποφάνθηκε ποτέ πως έλυσε το αίνιγμα της Κούφιας Γης, ή πως έχει όλες τις απαντήσεις, δεν επιχείρησε να επιβάλλει κανένα δόγμα, απλά μετέφερε, όπως κάνουν όλοι, με τον δικό του τρόπο, στοιχεία και στοχασμούς, για ένα «μυστήριο» (από τη στιγμή που εξακολουθούν να το διερευνούν χιλιάδες άνθρωποι σ’ όλον τον κόσμο) το οποίο απασχολεί την ανθρωπότητα κυριολεκτικά από την αρχή της ιστορίας της. (Τα πρώτα ιστορικά κείμενα που έχουμε, από τους Σουμέριους, «Το έπος του Γκιλγαμές», ή «Η κατάβαση της Ινάννα στον Κάτω Κόσμο», αναφέρονται σ’ αυτό...)

Η δική μου προσέγγιση είναι κάπως διαφορετική, με την έννοια πως αποφάσισα ν’ αντιμετωπίσω τη μελέτη περισσότερο ως «εγκυκλοπαίδεια», καταγράφοντας τα πραγματικά στοιχεία, με μεγάλο βάρος στην αποφυγή ανακριβειών (έστω και μικρών λεπτομερειών), που υπάρχουν ακόμα και μέσα στις γνωστότερες ξένες μέλετες που έχουν ασχοληθεί με το θέμα, κρατώντας ουδέτερη στάση κατά τη διάρκεια αυτής της καταγραφής (ώστε να μπορεί ο καθένας να οδηγηθεί στα συμπεράσματά του), και αποφεύγοντας να πάρω προσωπική θέση μέχρι το τέλος.

Ταυτόχρονα, εξετάζω τρεις διαφορετικές θεωρίες, που συχνά μπερδεύονται μεταξύ τους...
Ι) Την άποψη πως όλη η Γη είναι Κούφια στο εσωτερικό της, από ένα πάχος φλοιού λίγων εκατοντάδων χιλιομέρων και βαθύτερα – είτε στο κέντρο έχει κάποιον εσωτερικό «ήλιο» (η ύπαρξη του οποίου νομίζω πως έχει πλέον διαπιστωθεί και επιστημονικά, έστω κι αν θεωρείται πως περιβάλλεται από κράματα υγρών μετάλλων, αντί για αέρια) ή άλλους ομόκεντρους πλανήτες, είτε όχι...-, όπου κανείς μπορεί να βρεθεί δια μέσου των πιθανολογούμενων πολικών ανοιγμάτων...
ΙΙ) Την άποψη πως το εσωτερικό της Γης είναι λίγο-πολύ όπως περιγράφεται από την επικρατέστερη σήμερα επιστημονική θεώρηση, αλλά μέσα στον φλοιό υπάρχουν μεγάλες κοιλότητες (που είναι ούτως ή άλλως διαπιστωμένες, αφού ένα απ’ τα είδη σεισμών οφείλεται στην κατάρρευση τέτοιων κοιλωμάτων), σε κάποιες απ’ τις οποίες έχουν δημιουργηθεί πόλεις που επικοινωνούν μεταξύ τους με δίκτυα στοών που διατρέχουν όλον τον πλανήτη, και που έχουν πρόσβαση σε διάφορα σημεία της επιφάνειας, σ’ όλον τον κόσμο.
ΙΙΙ) Κάποιες ιδιαίτερες συνθήκες να έχουν δημιουργήσει σε υπόγεια σημεία «Πύλες», που να οδηγούν «αλλού», σε κάποιον παράλληλο κόσμο.

Η μέχρι στιγμής εκτίμησή μου λοιπόν είναι πως κάτι απ’ τα παραπάνω συμβαίνει, αλλά επί της παρούσης δεν είμαι σε θέση, (ούτε φυσικά και θ’ αλλάξει η ζωή μου, αν καταλήξω), να πω, τι...

Από τα παραπάνω, νομίζω πως οι σπηλαιολόγοι της παρέας έχουν, τουλάχιστον από την εμπειρία τους, μηδενική γνώση σχετικά με την περίπτωση «Ι», μικρή γνώση σχετικά με την περίπτωση «ΙΙΙ» (και, ας ληφθεί υπόψην, πως ακόμα κι αν βρεθεί κανείς σε κάποιο τέτοιο σημείο, θα πρέπει να βρίσκεται κι ο ίδιος σε μια κατάσταση που να του επιτρέπει να το ενεργοποιήσει – όπως π.χ. φαίνεται κι από τα αρχαία μυητικά τελετουργικά), επομένως είναι λάθος να λαμβάνουν θέση για πράγματα που δεν γνωρίζουν.
Η εμπειρία τους θα μπορούσε να είναι χρήσιμη βασικά στην περίπτωση «ΙΙ», αν και δύσκολα μπορεί να πει κανείς, εάν η εξερεύνιση ακόμα και εκατοντάδων σπηλαίων, είναι αρκετή για να αποκλείσει κανείς αυτήν την περίπτωση. (Επισκεφτήκατε αλήθεια ποτέ τις 50 υπόγειες πόλεις της Καππαδοκίας;...)
Κι εγώ έχω επισκεφτεί σπήλαια και τις περισσότερες φορές, τα μόνα μυστήρια που έχω βρει είναι τα simulacras, που άλλωστε αποτελούν και τις... ατραξιόν κάθε επισκέψιμου σπηλαίου, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχω ακούσει και περίεργες ιστορίες από φύλακες σπηλαίων, για αλλόκοτα περιστατικά...
Όταν όμως εξερευνούμε κάποιον τέτοιον χώρο, περισσότερο το κάνουμε για να νιώσουμε την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα ενός κόσμου όπου κυριαρχεί το απόλυτο σκοτάδι και ο χρόνος μετράται τόσο αργά, που μοιάζει σαν να μην υπάρχει, και όχι για ν’ ανακαλύψουμε μια μυστική είσοδο προς το εσωτερικό, που ακόμα κι αν βρισκόταν, θα ήταν φυσικά αδύνατο να ακολουθήσει κανείς...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-01-06, 14:39
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αγαπητέ Μιχάλη όταν λες: «δεν βρήκα πουθενά να παρατίθενται τα επιχειρήματά σας» τι εννοείς; Επιχειρήματα που να αποδεικνύουν ότι η Γη δεν είναι κούφια; Εάν αυτό εννοείς θα μου επιτρέψεις να πω ότι προσωπικά δεν θεωρώ σοβαρή αυτήν την προσέγγιση, θα έπρεπε να εξετάζουμε τα επιχειρήματα της άλλης άποψης και όχι της κοινά αποδεκτής εκτός κι αν υπάρχει κάποιος λόγος για να τα αμφισβητήσουμε (που στην προκειμένη περίπτωση δε νομίζω ότι υπάρχει). Αν δεν εννοείς αυτό τότε μάλλον η παρατήρησή μου είναι λάθος και δε θα πρέπει να τη λάβεις υπόψη σου.
Και μια ερώτηση, γιατί έχει συνδεθεί η θεωρία της κούφιας Γης με τα σπήλαια; Προσωπικά δε θεωρώ ότι αυτά τα δύο έχουν κάποια σχέση.
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 18-01-06 στις 18:24 Αιτία: Η εξέλιξη της συζήτησης δικαίωσε το ποστ μου, άρα πέτυχε το σκοπό της.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.