Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-07-17, 16:43
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Μια προσέγγιση στην Αλήθεια και στην Αληθινή Πραγματικότητα(Χάος-Όλον)

Καθημερινά βιώνουμε και αισθανόμαστε πολλά πράγματα, βλέπουμε ακούμε, μυρίζουμε και όλα αυτά τα βιώνουμε με τις αισθήσεις μας και τα νομίζουμε ως αληθινά. Στην αλήθεια όμως τίποτα από όσα ζούμε, βλέπουμε και αντιλαμβανόμαστε δεν είναι αλήθεια.

Στην ουσία τα πάντα είναι ενέργεια με συγκεκριμένες δονήσεις, οι οποίες δονούνται σε συγκεκριμένη συχνότητα και ο εγκέφαλος μας το εκλαμβάνει αυτό ως ύλη και έτσι δημιουργείται η ψευδαίσθηση του αισθητού κόσμου.
Αυτό συμβαίνει όταν όταν υπάρχει παρατηρητής γιατί όταν δεν υπάρχει παρατηρητής τότε δεν υπάρχουν σωματίδια που δονούνται σε συγκεκριμένες συχνότητες άλλα τα σωματίδια παίρνουν την μορφή κυμάτων τα οποία έχουν όλες τις πιθανές μορφές και με την παρατήρηση μας και μόνο επικρατεί μίας μόνο πιθανότητα και δημιουργείται η πραγματικότητα μας και αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως αισθητό κόσμο που στη ουσία είναι ψευδαίσθηση και μάτριξ/ maya

Στην αληθινή-απόλυτη πραγματικότητα/μονάδα/Βραχμαν/Χάος(κατά κάποιους)/Εν( που στην ουσία είναι η άπειρη ενέργεια στην ολότητα της και στην καθαρότερη και πνευματικότερη μορφή της) εμπεριέχονται όλες οι άπειρες πιθανότητες, όλες οι άπειρες πιθανές πραγματικότητες, όλες οι πιθανές χρονογραμμές, όλοι οι πιθανοί χωροχρόνοι με όλα τα πιθανά σενάρια, όλα τα όντα και γενικώς ό,τι υπάρχει.
Τίποτα δεν υπάρχει έξω από εκεί και τα πάντα είναι εκεί μέσα.

Προκειμένου ο άνθρωπος να βιώσει την Αλήθεια και να αφυπνιστεί πρέπει να περάσει από κάποια επίπεδα συνείδησης δηλαδή να συνειδητοποιήσει και να βιώσει την Αλήθεια.

Αρχικά πρέπει να καταλάβει πως αυτό που ζει είναι μια ψευδαίσθηση, που αυτή η ψευδαίσθηση δημιουργείται κατά βάση από τον ίδιο τον παρατηρητή δηλαδή στην ουσία ο ίδιος ο παρατηρητής δημιουργεί την πραγματικότητα του χωρίς όμως να το συνειδητοποιεί και να το αντιλαμβάνεται.
Επιπροσθέτως πρέπει να καταλάβει ότι αυτή η απολυτή πραγματικότητα/μονάδα/Εν που περιέχει μέσα της πάντα είναι στην ουσία
η άπειρη ενέργεια/δύναμη και στην ουσία είναι και αυτός το ίδιο!


Οπότε προκειμένου να αφυπνιστεί και να φτάσει στην θεοποίηση και γίνει και ο ίδιος Θεός πρέπει να καταλάβει πως δεν είναι απλά ένα μέρος της μονάδας/απόλυτης πραγματικότητας/Εν/Βραχμαν(τελείως διαφορετικό με τον Βραχμα) άλλο ο ίδιος είναι η απόλυτη πραγματικότητα/Θεός/Εν/Βραχμαν. Αυτό εκφράζεται και σε κάποιες σχολές του ανατολικού μυστικισμού ως Aham Brahmasmi( Εγώ είμαι ο Βράχμαν-δηλαδή Εγώ είμαι η απόλυτη πραγματικότητα).
Αυτή η συνειδητοποίηση μπορεί να εκφραστεί ως το συνειδησιακό άλμα στην ανώτερη διάσταση όλης της ύπαρξης.

Στην αντίληψη αυτής της αλήθειας βοηθάει ο διαλογισμός, η αυτογνωσία, η στροφή προς τον εσώτερο εαυτό, προκειμένου να ανακαλύψεις την αληθινή ουσία του, ο μυστικισμός και η έκσταση,
το να βγαίνεις από τη στάση-θέση που βρίσκεσαι, δηλαδή να βγαίνεις έξω από τον εαυτό σου.

Τέλος μόλις φτάσει κάποιος σε αυτήν την πνευματική-συνειδησιακή κατάσταση θα έχει άπειρη μακαριότητα και θα μπορεί να βιώνει όποια κατάσταση θέλει και όποια πραγματικότητα θέλει με όποιο πιθανό σενάριο θέλει, δηλαδή ότι από το όλον θέλει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darktruth77 : 30-07-17 στις 16:58
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-08-17, 20:27
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
το να βγαίνεις από τη στάση-θέση που βρίσκεσαι, δηλαδή να βγαίνεις έξω από τον εαυτό σου.
Καλησπέρα, σε αυτό το σημείο εννοείς κάποιου είδους αποστασιοποίηση π.χ. συναισθηματική?

Κατά τα άλλα ωραίο κείμενο
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-08-17, 20:45
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Αναρωτιέμαι πόσοι άνθρωποι να υπάρχουν σε όλον τον κόσμο που να έχουν τέτοιες δυνάμεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-08-17, 21:28
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Ενδιαφέροντα σχετικά βίντεο που εμένα μου άρεσαν.
https://www.youtube.com/watch?v=LARXSPARbZU
https://www.youtube.com/watch?v=qyPWvg9dxD4
https://www.youtube.com/watch?v=_aeeNMk04l0
https://www.youtube.com/watch?v=iONlo9WcKgQ
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-17, 15:59
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Darktruth, ομολογουμένως σε ζηλεύω. Βρίσκεσαι στο κατάλληλο μέρος, την κατάλληλη στιγμή, εδώ που θα έπρεπε να είσαι δηλαδής. Θα έχεις την τιμή να συνομιλήσεις με χρήστες που μετά από μακρόχρονη εκπόνηση μελετών μεταδιδακτορικού τύπου σε κάποιο μακρινό τόπο, κατάφεραν και έλυσαν όλα τα προσωπικά τους θέματα με έναν ομολογουμένως "κβαντομηχανικό" τρόπο (1). Μετά δημιούργησαν ένα άλλο σχήμα, μέσω του οποίου έλυσαν όλα τα προβλήματα της Ελλάδας (και χωρίς την βοήθεια του Τράμπ) και τελικά ήρθαν εδώ πέρα να λύσουν τα μυστήρια του Σύμπαντος.
Σε αφήνω για λίγο να παρακολουθήσεις τις εξαιρετικά ενδιαφέρουσες απόψεις του εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου του Μαχαρίσι και αρχιερέα του υπερβατικού διαλογισμού (2) στο Αμέρικα, και μετά μου λες πόσα Herz μετρήσανε τις δονήσεις αυτές που αναφέρεις.

(1) σταμάτησαν να τα βλέπουν δηλαδή οι ίδιοι, ασχέτως αν αυτά συνεχίζουν ή έχουν διογκωθεί
(2) Οι ομοιότητες με cult είναι εντελώς συμπτωματικές
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-17, 22:37
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Darktruth, ομολογουμένως σε ζηλεύω. Βρίσκεσαι στο κατάλληλο μέρος, την κατάλληλη στιγμή, εδώ που θα έπρεπε να είσαι δηλαδής. Θα έχεις την τιμή να συνομιλήσεις με χρήστες που μετά από μακρόχρονη εκπόνηση μελετών μεταδιδακτορικού τύπου σε κάποιο μακρινό τόπο, κατάφεραν και έλυσαν όλα τα προσωπικά τους θέματα με έναν ομολογουμένως "κβαντομηχανικό" τρόπο (1). Μετά δημιούργησαν ένα άλλο σχήμα, μέσω του οποίου έλυσαν όλα τα προβλήματα της Ελλάδας (και χωρίς την βοήθεια του Τράμπ) και τελικά ήρθαν εδώ πέρα να λύσουν τα μυστήρια του Σύμπαντος.
Σε αφήνω για λίγο να παρακολουθήσεις τις εξαιρετικά ενδιαφέρουσες απόψεις του εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου του Μαχαρίσι και αρχιερέα του υπερβατικού διαλογισμού (2) στο Αμέρικα, και μετά μου λες πόσα Herz μετρήσανε τις δονήσεις αυτές που αναφέρεις.

(1) σταμάτησαν να τα βλέπουν δηλαδή οι ίδιοι, ασχέτως αν αυτά συνεχίζουν ή έχουν διογκωθεί
(2) Οι ομοιότητες με cult είναι εντελώς συμπτωματικές
Και εγώ σε ζηλεύω, αφού συνομιλείς περισσότερο καιρό με αυτές τις φωτισμένες προσωπικότητες και έμαθες, μέσω αυτών, και τις λύσεις των μυστηρίων του σύμπαντος.Εξαιρετικά μεγάλη τιμή όλο αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darktruth77 : 02-08-17 στις 22:41
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-17, 22:26
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία και ενδιαφέροντα τα βίνετο που παραθέτεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-08-17, 22:09
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, σε αυτό το σημείο εννοείς κάποιου είδους αποστασιοποίηση π.χ. συναισθηματική?

Κατά τα άλλα ωραίο κείμενο
Έχει πολλές ερμηνείες η μία είναι η αποστασιοποίηση από το εγώ( τον ψεύτικο εαυτό) και μια άλλη μπορεί να είναι το να βγαίνεις κυριολεκτικά έξω από το σώμα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-08-17, 08:57
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει πολλές ερμηνείες η μία είναι η αποστασιοποίηση από το εγώ( τον ψεύτικο εαυτό) και μια άλλη μπορεί να είναι το να βγαίνεις κυριολεκτικά έξω από το σώμα σου.
Καλημέρα,
το ψυλλιάστηκα και συγνώμη που το μήνυμα μου δεν είχε την ευθύτητα που έπρεπε, θα είμαι πιο ευθύς στο μέλλον.
__________________
Είμαι πρόβατο που του αρέσει η καταιγίδα
Τρέχω στου λασπομένους αγρούς ελεύθερος
Το βράδυ επιστρέφω στη Στάνη που με περιμένει φαγητό και το τζάκι είναι αναμένο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-08-17, 17:30
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jo_Loucoumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
το ψυλλιάστηκα και συγνώμη που το μήνυμα μου δεν είχε την ευθύτητα που έπρεπε, θα είμαι πιο ευθύς στο μέλλον.
Νομίζω πως ήσουν αρκετά ευθύς, εκτός και αν εννοείς ότι δεν κατάλαβα εγώ κάτι καλά ή ανέλυσα κάτι λάθος, που είναι εξαιρετικά πιθανό.
Αν είναι έτσι θα ήθελα να μου επισυνάψεις τι δεν κατάλαβα ή τι ανέλυσα λάθος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.