Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 28-06-05, 11:24
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Σε ποιο σημείο ήταν αυτές οι βέργες; Πού εντοπίζεις την 3η είσοδο; Μην ανησυχείς, στο άμεσο μέλλον (τουλάχιστον) δεν σκοπεύω να επισκευθώ το βουνό με καμιά μπουλντοζίτσα.

Δεν αντιλέγω με όσα αναφέρεις για την απουσία ζωτικής σημασίας από την παρουσία των τούνελ. Και γι'αυτό έχω φάει κόλλημα με την χρήση τους σαν αποθηκευτικοί χώροι. Δεν μιλάω για κάτι που θα έμπαινε να φυλαχτεί μια ζωή, αλλά για κάτι που βοήθησε στην απωπεράτωση των ουσιαστικών έργων.

Δεν πρέπει να είναι αυτά που είχαν σημασία στα έργα της Πεντέλης. Οπότε πού προσανατολιζόμαστε; Σπηλιά ή κάτι που πλέον δεν υπάρχει...

Ακούω απόψεις....
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 28-06-05, 12:22
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Δέστο και έτσι.
Αποθηκευτικοί χώροι δεν στοιχίζουν μια περιουσία !

Σε οποιοδήποτε έργο, εκεί που χρειάζονται αποθηκευτικό χώρο ή ακόμα και ... γραφεία, "πετάνε" και μερικά κοντέινερ. Δεν ξέρω αν πρόσεξες τότε με τα ολυμπιακά ή τα έργα του Μετρό τα κοντέινερ που είχαν στήσει οι τεχνικές εταιρείες....
Το ανάλογον ! (βλ. κατά Αριστοτέλη)

Τα τούνελ σιγουρα δεν φτιαχτηκαν σαν αποθήκες για να φυλλάξουν ΚΑΤΙ, και αυτό ΟΣΟ κρατούν τα έργα...
Και μην ξεχνάς το εξής βασικό.
Τα δύο τουνελ που βλέπεις σήμερα, ξεκινούσαν έκατέρωθεν της Σπηλιάς και πάνε προς την κατεύθυνση της σπηλιάς. Το άλλο, αυτό που ανέφερα, ΕΙΚΑΖΩ οτι κατευθυνόταν προς το μέρος της σπηλιάς.... Ο.Κ. ?
Και έρχεται η βασική ερώτηση. Τα τούνελ ΜΕΣΑ είναι επιστρωμένα με φύλλα λαμαρίνας. Που ξέρεις εσύ, όπως το τρύπαγαν το βουνό, ΤΙ μπορεί να βρήκαν τρυπώντας το, δεξιά, αριστερά, πάνω ή κάτω από το τοίχωμα που βλέπουμε σήμερα ???

Μην ξεχνάς, οτι τα τούνελ έγιναν τελευταία, έγιναν εκεί ακριβώς για το λόγο της σπηλιάς, οπότε δεν είναι συνετό να λές να μην ασχολούμαστε με αυτά.
Εξάλλου, αυτοί που τα κατασκεύασαν, τα άφησαν και εκεί ΑΚΡΙΒΩΣ για να τα βρείς και να τα δείς σήμερα....

Όταν ψάχνεις στοιχεία, καλό είναι να "ξύνεις" και λίγο τη "μπογιά"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 28-06-05 στις 12:28
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 28-06-05, 13:32
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

1. Δεν γνώριζα ότι τελευταία φτιάχτηκαν τα τούνελ.

2. Δεν είπα να μην ασχοληθούμε με αυτά, αλλά να μην θεωρήσουμε ότι όλα γυρίζουν γύρω από αυτά. Τα τούνελ τα έχω στο μυαλό μου σαν ένα στοιχείο για το τί συνέβη εκεί πάνω, όχι σαν το τελικό σκοπό που ήθελαν να επιτύχουν οι άγνωστοι "εργολάβοι".

3. Τα φύλλα λαμαρίνας μπορεί να μπήκαν για λόγους ασφαλείας, ώστε να μην αποκολληθεί κανένα κομμάτι βράχου, πετρώματος, κάποια ποσότητα χώματος κλπ και πλακώσει κανέναν έρημο εργάτη.

4. Το τελευταίο που αναφέρεις με βάζει σε σκέψεις... Όντως θα μπορούσαν να καλήψουν τα ανοίγματα. Να βουλώσουν τα τούνελ... Να ρίξουν τσιμέντο, χώμα, βράχια, να φυτέψουν και 5 δέντρα μπροστά τους κι άντε γειά...

Γιατί να μείνουν εκτεθημένα; Δεν πρόλαβαν, δεν μπορούσαν ή δεν τους ένοιαζε; Το γεγονός ότι ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ, ότι έμειναν εκεί να μας υπενθυμίζουν τα έργα, το πασιφανές δηλαδή...είναι νέο δεδομένο για μένα...!!

Έφαγα φλας μιλάμε......!!!

Υ.Γ.: Σόρρυ αν επιμένω σε κάποια πράγματα, αλλά γίνομαι κριτικός σε ορισμένα από όσα λέγονται εδώ μέσα, για να είμαι διασφαλισμένος ότι δεν ξεχάσαμε κάποιο στοιχείο, κάποια "τρύπα" στην έρευνα μας, που θα φανερωθεί αργότερα πισωγυρίζοντας μας.
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bladerunner : 28-06-05 στις 14:14
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 28-06-05, 14:59
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bladerunner
Το γεγονός ότι ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ, ότι έμειναν εκεί να μας υπενθυμίζουν τα έργα, το πασιφανές δηλαδή...είναι νέο δεδομένο για μένα...!!

Έφαγα φλας μιλάμε......!!!
Και όμως, είναι πράγματι αξιοπρόσεκτο !

Γιατί, ας πούμε οτι προοριζόταν για μυστική βάση, που τελικά εγκαταλείφτηκε...

Τι σε πείθει ΜΕΣΑ στη σπηλιά, οτι όντως θα γινόταν ενα μεγάλο τεχνικό έργο εκεί μέσα ?

Πέρα από τα "σκαλοπάτια" που στηρίζουν το χώμα κάτω από τα εκλησσάκια, τι άλλο βλέπειες εκεί μέσα που να σου θυμίζει οικοδομικά έργα για να φτιαχτεί 5όροφο στρατιώτικό κτήριο και μάλιστα απρόσβλητο από πυρινικό χτύπημα, που διάβασα και κάπου ... !

Και αν στο κάτω-κάτω κάποια αλλαγή πολιτικής της κυβέρνησης οδήγησε τα έργα σε παρακμή, πόσο λογικό είναι να ... σηκωθούν οι άλοι και να φύγουν και να τα αφήσουν όλα στη μέση. Και γιατί μονο αυτά τα δύο και όχι και κάποια άλλα, που "θάφτηκαν" κυριολεκτικά !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 28-06-05 στις 15:09
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 28-06-05, 15:34
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Οπότε καταλήγουμε από εκεί που αρχίσαμε...μηδέν εις το πηλίκον!

Δεν μπορούμε να αποκομίσουμε τίποτα από την παρατήρηση των τούνελ... Και είναι τρελό αυτό! 2 τούνελ, όχι μικρές στοούλες, ΤΟΥΝΕΛ, υπάρχουν, όποιος πάει εκεί πάνω θα τα δει, είναι αδιέξοδα, με διεύθυνση προς το σπήλαιο και δεν έχουν νόημα ύπαρξης.

Παράλληλα μιλάμε για τμήματα του έργου που μπορεί να είναι θαμμένα κάτω από τα πόδια μας, κάτω από τα διάφορα οχήματα που παρκάρουν στην είσοδο της σπηλιάς. Τί μπορούμε να βρούμε άμα έχουν θάψει όλα σημαντικά στοιχεία; Αν και γι' αυτό δεν πρέπει να αγχωνόμαστε ιδιαίτερα. Οι πιθανότητες να έχει θαφτεί κάποιο έργο είναι 50-50. Ας ασχοληθούμε με αυτά που φαίνονται και βλέπουμε από κει και πέρα...

Αυτό που είχα διαβάσει εγώ, ήταν πως η σπηλιά έχει σκαφτεί, κάνανε ό,τι κάνανε (βλέπε πυρινικά), και μετά την ξαναγεμίσαν, αφήνωντας την όπως είναι σήμερα. Ότι ο πάτος της σπηλιάς είναι ουσιαστικά ένα τεχνιτά κατασκευασμένο στρώμα.

Κάτι άλλο παίζει... Και μου την δίνει γιατί έχουμε όλα αυτά τα στοιχεία μπροστά μας και δεν βγάζουμε άκρη. Σαν να μας κοροϊδεύει κάποιος μέσ' τα μούτρα..!

Απορία:Γνωρίζουμε την υψομετρική διαφορά των αδιεξόδων των 2 τούνελ; Γιατί δεν φαίνονται να είναι ευθυγραμμισμένα... Ουσιαστικά θα είχαν διαφορετική κατάληξη στο εσωτερικό του σπηλαίου.
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bladerunner : 28-06-05 στις 15:41
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 28-06-05, 15:53
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bladerunner
Οπότε καταλήγουμε από εκεί που αρχίσαμε...μηδέν εις το πηλίκον!
Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι.


Παράθεση:
Δεν μπορούμε να αποκομίσουμε τίποτα από την παρατήρηση των τούνελ... Και είναι τρελό αυτό! 2 τούνελ, όχι μικρές στοούλες, ΤΟΥΝΕΛ, υπάρχουν, όποιος πάει εκεί πάνω θα τα δει, είναι αδιέξοδα, με διεύθυνση προς το σπήλαιο και δεν έχουν νόημα ύπαρξης.
Άλλο τα τεχνητά τούνελ ΕΞΩ από τη σπηλιά και άλλο οι φυσικές στοές και καταβόθρες της σπηλιάς. Αυτές είναι καρστικές και δεν έχουν σχεσή με τα στρατιώτικά έργα και φυσικά υπήρχαν και πρίν τις τεχνητές στοές.
Και δες εδώ
Παράθεση:
( Από Vril, 24-06-05, 23:05 )
Δεν υπάρχει τρύπα ή σχισμή ΜΕΣΑ στη σπηλιά, που να μήν έχει φραχτεί. Ή τουλάχιστον καποιος ΝΑ το προσπάθησε ... κάααποτε.
Παράθεση:
Απορία:Γνωρίζουμε την υψομετρική διαφορά των αδιεξόδων των 2 τούνελ; Γιατί δεν φαίνονται να είναι ευθυγραμμισμένα... Ουσιαστικά θα είχαν διαφορετική κατάληξη στο εσωτερικό του σπηλαίου.
Ναι. Δες εδώ
Παράθεση:
(Από Vril, 24-06-05, 23:05)
Έχετε προσέξει ποτέ, οτι τα δύο τούνελ έχουν μεγάλη υψομετρική διαφορά, και το χειρότερο ! Το δεξί τούνελ, αν έφτανε στη σπηλιά, θα έβγαινε το βάθος δεξιά, σχεδόν στην οροφή της, ενώ το αριστερό θα έβγαινε κάτω αριστερά, εκεί που έχει τον κατηφορικό δρόμο, και πιο κάτω από κεί που σήμερα είναι ο πάτος της ???
Και πές οτι σου έλεγα τα νούμερα. Τι θα σε βοηθούσε ?

Είπες, εκεί που παρκάρουν τα αυτοκίνητα. Αν κοιτάξεις προσεκτικά, θα βρείς τα ερείπεια ενός λιθόχτιστου οικήματος. Αυτό αναφέρεται στα λατομεία που επαναλειτούργησαν το 1840κάτι, άρα και η στάθμη του εδάφους είναι εκεί που ήταν και πρίν 150-200 χρόνια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 28-06-05 στις 15:56
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 28-06-05, 16:31
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Πάνε μήνες από την τελευταία μου εξόρμιση στην Πεντέλη και αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι να είχε κάπου εκεί γύρω κάποια λιθόχτιστη κατασκευή.

Η υψομετρική διαφορά, σε συνδυασμό με την χωροταξική διάταξη του σπηλαίου ίσως μας έδινε κάποια άκρη για το τί θα μπορούσε να φτιαχτεί εκεί μέσα, με εξόδους τα συγκεκριμένα τούνελ. Γι' αυτό ρώτησα.

Και όσο για το 0 εις το πηλίκον... πώς αλλιώς να το δω όταν τα περισσότερα σενάρια και θεωρίες αναχετίζονται. Αλίμονο, δεν λέω ότι σταματάω να ασχολούμαι, το ξεκαθαρίζω αυτό. Απλά η παρατήρηση των τούνελ δεν προσφέρει περισσότερα, εκτός κι αν κάποιος έχει προσέξει κάτι παραπάνω...

Και κάτι γενικό. Ας μην έχουμε για βλάκες τους κατασκευαστές του έργου. Δεν θα άφηναν έτσι χύμα τρανταχτά στοιχεία πίσω τους. Το να φαντασιονόμαστε την πάρτη μας σαν υπέρμαχους της αλήθειας, σαν άλλους Μώλντερ, που μπιπ! και δέρνουν τις συνομωσίες, δεν βοηθά. Εάν ενδιαφερόμαστε στα αλήθεια, ρεαλισμό χρειαζόμαστε... Στοιχεία, αποδείξεις, δημιουργική σκέψη και ολίγη από φαντασία. Και αυτή όχι για να πλάθει αβάσιμα σενάρια, αλλά για να συνδυάζει όλα τα προηγούμενα με κάθε πιθανό τρόπο.
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 28-06-05, 17:38
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bladerunner
Απλά η παρατήρηση των τούνελ δεν προσφέρει περισσότερα, εκτός κι αν κάποιος έχει προσέξει κάτι παραπάνω...
Οτι πείς αρχηγέ... !

Στο κάτω-κάτω, εγώ ουτε καν ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ δεν είμαι και αυτό είναι το φόρουμ των ερευνητών, που σίγουρα ξέρουν και κάποια πράγματα παραπάνω από μένα.


Εγώ, απλά, πεζοπορίες κάνω και παίζω με σχοινιά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 28-06-05 στις 17:41
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 28-06-05, 21:08
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Χαλάρωσε.... τί ύφος είναι αυτό το "ό,τι πεις αρχηγέ..."

Ούτε εγώ το παίζω ερευνητής. Για ηρέμησε και ρίξε ντεσιμπέλ... δεν πάει κανείς να σου επιβληθεί. Απλά από όλο τον διάλογο μας αυτό κατάλαβα. Τα τούνελ δεν βοηθούν σε τίποτα. Αν εσύ κατάληξες κάπου αλλού... ακούω.

Και δεν θέλω να πιστέψω ότι σε πήραξε αυτό που είπα στο τέλος σαν γενικό. Γιατί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μόνο για σένα δεν αναφερόμουν... Αλλού έχω πετύχει την ΠΗΓΗ των ερευνητών. Των αβάσιμων και αερολόγων ερευνητών... Κάτι στο οποίο δεν θέλω να μοιάσει το metafysiko, κάτι που για μένα είναι σαν μια καινούρια αρχή.
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bladerunner : 28-06-05 στις 22:20
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 28-06-05, 23:44
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το να φαντασιονόμαστε την πάρτη μας σαν υπέρμαχους της αλήθειας, σαν άλλους Μώλντερ, που μπιπ! και δέρνουν τις συνομωσίες, δεν βοηθά.
Σιγουρα ομως θα βοηθουσε ΑΡΚΕΤΑ αν ανεβαιναμε εκει πανω παρεα με καμμια σαν την Scully. Θα εκανε την ερευνα πολυ πιο....ενδιαφερουσα.

Τωρα κατι στο πιο σοβαρο του......τα μονα απτα στοιχεια που εχουμε ειναι τα δυο τουνελ τα οποια ειναι εμφανη στην εισοδο της σπηλιας. Τι αποδειξεις εχουμε οτι εγιναν τετοια φοβερα και τρομερα εργα εντος της σπηλιας;
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.