Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 26-03-09, 02:43
Το avatar του χρήστη Αχαιός
Αχαιός Ο χρήστης Αχαιός δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: U.K
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANGEL RN
Φίλε/η banshee...;Οντως,οι Σαββατογεννημένοι έχουν κάποιες "ιδιαιτερότητες".Δυστυχως,οι κατάρες τους "πιάνουν"!Όπως επίσης και όλες τους οι επιθυμίες για ανθρώπους που συμπαθούν.Είμαι Σαββατογενημένος...Τι να κάνω ο χριστιανός!
Καλησπερα.

Εχεις καποια παραδειγματα να μας αναφερεις απο την προσωπικη σου ζωη? Δειχνεις πολυ σιγουρος...
__________________
"ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ"

"Όταν τα όπλα είναι παράνομα, τοτε μονο οι παράνομοι εχουν όπλα"
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-03-09, 20:43
Το avatar του χρήστη ΧΡΟΝΟΣ
ΧΡΟΝΟΣ Ο χρήστης ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΙΑ
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Καλησπέρα....

Εγώ με την σειρά μου θα πω ότι νοιώθω πολύ τυχερός που είμαι Σαββάτο(13)γεννημένος. Το θέμα είναι απλά ο κάθε σαββατογεννημένος να μπορεί να διαχειριστεί τις σκέψεις του. Υπάρχουν κάποιοι κανόνες που τους έμαθα μέσα από την τριβή μου με την ζωή και την καθημερινότητα.
Κανόνας 1ος:οι αυθόρμητες σκέψεις είναι επικίνδυνες (μιλάω για το μάτι)
Κανόνας 2ος:οι επίμονες σκέψεις είναι θανατηφόρα πραγματοποιήσιμες (αν σκεφτόμαστε το κακό κάποιου) αλλά και ευεργετικές ως προς τον εαυτό μας (αν θέλουμε κάτι πολύ το έχουμε, εννοείται βέβαια αυτό να είναι εφικτό να γίνει και όχι πχ να θέλουμε να πετάξουμε….)
Κανόνας 3ος:Να μην λες φωναχτά τις σκέψεις σου και να μην λες κάποιο μελλοντικό σου σχέδιο που το θεωρείς δεδομένο, αν το κανείς τότε 95% θα γίνει κάτι ανάποδο και θα το χαλάσει....
Υπάρχουν και αλλά ,αλλά αυτά είναι τα βασικότερα.... (κατά την γνώμη μου το επισημαίνω)
Τέλος να πω ότι δεν θα μπω σε διαδικασία παραδειγμάτων γιατί δεν έχει κανένα νόημα εξάλλου είναι τόσα πολλά

Υ.Γ. φυσικά είναι πολύ λογικό να μην πιάνει κανείς μας το λόττο η το τζοκερ γιατί πολύ απλά είναι στημένα παιχνίδια(έχει αναρωτηθεί ποτέ κανείς σας γιατί όταν πλησιάζουν γιορτές έχουμε απανωτά τζακ-ποτ?) άρα δεν έχουν να κάνουν με την τύχη και τις πιθανότητες
__________________
http://paysanias.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΧΡΟΝΟΣ : 26-03-09 στις 20:44
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-03-09, 18:48
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Υ.Γ. φυσικά είναι πολύ λογικό να μην πιάνει κανείς μας το λόττο η το τζοκερ γιατί πολύ απλά είναι στημένα παιχνίδια(έχει αναρωτηθεί ποτέ κανείς σας γιατί όταν πλησιάζουν γιορτές έχουμε απανωτά τζακ-ποτ?) άρα δεν έχουν να κάνουν με την τύχη και τις πιθανότητες
Ώπα! Για κάτσε λίγο φίλε Χρόνε...λυπάμαι αλλά η άποψή σου είναι αμιγώς υποκειμενική και προκατειλημμένη. Το λέω επειδή έχω πολύ κοντινό άνθρωπο στην βιομηχανία των στοιχημάτων και το έχω ψάξει κι εγώ αρκετά. Ο λόγος για τον οποίο όταν πλησιάζουν οι γιορτές έχουμε μεγάλα τζακ ποτ είναι αφενός διότι ο ΟΠΑΠ δίνει περισσότερα λεφτά, τα οποία προέρχονται μεταξύ άλλων κι από κερδισμένα δελτία που δεν εισπράχθηκαν, αφετέρου διότι παίζουν πολλοί περισσότεροι κι έτσι μαζεύονται πολύ περισσότερα χρήματα (γι'αυτό και μετά από λίγο βγαίνει νικητής). Όσο για τους Σαββατογεννημένους, για να είμαι ειλικρινής διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις (ίσως επειδή αν και λάτρης του μεταφυσικού δεν είμαι προληπτική).Αλήθεια, υπάρχει μήπως κάποια σύνδεση με το εβραϊκό Σάββατο, το οποίο είναι ημέρα αργίας;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-04-09, 22:30
Το avatar του χρήστη ΧΡΟΝΟΣ
ΧΡΟΝΟΣ Ο χρήστης ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΙΑ
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anduril
Ώπα! Για κάτσε λίγο φίλε Χρόνε...λυπάμαι αλλά η άποψή σου είναι αμιγώς υποκειμενική και προκατειλημμένη. Το λέω επειδή έχω πολύ κοντινό άνθρωπο στην βιομηχανία των στοιχημάτων και το έχω ψάξει κι εγώ αρκετά. Ο λόγος για τον οποίο όταν πλησιάζουν οι γιορτές έχουμε μεγάλα τζακ ποτ είναι αφενός διότι ο ΟΠΑΠ δίνει περισσότερα λεφτά, τα οποία προέρχονται μεταξύ άλλων κι από κερδισμένα δελτία που δεν εισπράχθηκαν, αφετέρου διότι παίζουν πολλοί περισσότεροι κι έτσι μαζεύονται πολύ περισσότερα χρήματα (γι'αυτό και μετά από λίγο βγαίνει νικητής). Όσο για τους Σαββατογεννημένους, για να είμαι ειλικρινής διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις (ίσως επειδή αν και λάτρης του μεταφυσικού δεν είμαι προληπτική).Αλήθεια, υπάρχει μήπως κάποια σύνδεση με το εβραϊκό Σάββατο, το οποίο είναι ημέρα αργίας;
Συγνώμη....αλλά οι φίλοι μου δεν με λένε προκατειλημμένο όποτε.....
Όσο για αυτά που λες δεν έχουν καμία λογική. Με τα λεγόμενα σου λες
Παράθεση:
Ο λόγος για τον οποίο όταν πλησιάζουν οι γιορτές έχουμε μεγάλα τζακ ποτ είναι αφενός διότι ο ΟΠΑΠ δίνει περισσότερα λεφτά,
είναι δυνατόν επειδή ο οπαπ δίνει λεφτά να έχουμε περισσότερα τζακ-ποτ?Η κλήρωση έξι αριθμών δεν προκύπτει από τον όγκο των χρημάτων! Είτε μέσα υπάρχει ένα ευρω είτε ένα εκατομμύριο....Βασικά το σταματάω εδώ γιατί είμαστε εκτός θέματος. Αν θες άνοιξε αλλού θέμα για το λόττο.

Παράθεση:
Όσο για τους Σαββατογεννημένους, για να είμαι ειλικρινής διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις (ίσως επειδή αν και λάτρης του μεταφυσικού δεν είμαι προληπτική).
Άποψη σου....αλλά εγώ κρατάω τις δικές μου επιφυλάξεις για όλους τους άλλους. Και άλλωστε πως θα μπορούσες να έχεις άποψη για κάτι που δεν είσαι? Είναι σαν να μου ζητάς να σου πως νοιώθει μια γυναίκα π.χ που γεννάει! Δεν ξέρω και ούτε θα το μάθω ποτέ, όποτε και συ θα μείνεις με την απορία...
__________________
http://paysanias.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-04-09, 13:23
blue Ο χρήστης blue δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2008
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Είμαι κι εγώ Σαββατογεννημένος.
Δεν έχω τίποτε φοβερές υπερφυσικές δυνατότητες,
έχω παρατηρήσει όμως κάποια σημεία:
1)Ότι λέω,ή,ότι σκέφτομαι δεν πιάνει.Δηλαδή,αν συγκεντρώσω επίμονα τη σκέψη μου σε κάτι,τότε αυτό δεν πρόκειται να συμβεί.Εκείνο που συμβαίνει όμως,και μού κάνει εντύπωση,είναι πώς,οι αυθόρμητες σκέψεις πιάνουν.Δηλ,μια ατάκτως ειρημένη σκέψη που θα μου έρθει,χωρίς να την πολυεπεξεργαστώ βγαίνει.Όπως επίσης,αν μού πεις,κοίτα επίμονα αυτόν τον άνθρωπο,δεν θα πάθει τίποτε.Αλλά έχει συμβεί πολλές φορές,στιγμιαία να δω άνθρωπο,και ή να πέσει,ή να του πέσουν πράγματα.Πιστεύω όμως,ότι άλλες τόσες,ή και περισσότερες φορές,θα έχω δει κόσμο,που δεν έχει πάθει τίποτε.
2)Κάτι άλλο που μου συμβαίνει,είναι ότι αν διατυμπανίζω κάτι που θα γίνει,κάτι συμβαίνει και δεν γίνεται.Αν θέλω κάτι πάρα πολύ δεν γίνεται.Δηλαδή σαν να συνομωτεί το συμπαν για να μην γίνει.Έτσι,λειτουργώ με την...αντίστροφη μοίρα.Και συνήθως πέφτω μέσα.Δε λέω δημόσια κάτι που θέλω να γίνει,όπως επίσης και αν θέλω να πετύχει μια κατάσταση λέω το αντίθετο.Πχ αν είμαι κρυωμένος,ποτέ δε λέω ότι "οκ σήμερα καλύτερα είμαι",φροντίζω να ενημερώσω συγγενείς,φίλους & γνωστούς ότι έχω..κρύωμα!Κλαίγομαι δηλαδή.Και σύντομα γίνομαι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-04-09, 13:50
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή Kalispera

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue
Είμαι κι εγώ Σαββατογεννημένος.
Δεν έχω τίποτε φοβερές υπερφυσικές δυνατότητες,
έχω παρατηρήσει όμως κάποια σημεία:
1)Ότι λέω,ή,ότι σκέφτομαι δεν πιάνει.Δηλαδή,αν συγκεντρώσω επίμονα τη σκέψη μου σε κάτι,τότε αυτό δεν πρόκειται να συμβεί.Εκείνο που συμβαίνει όμως,και μού κάνει εντύπωση,είναι πώς,οι αυθόρμητες σκέψεις πιάνουν.Δηλ,μια ατάκτως ειρημένη σκέψη που θα μου έρθει,χωρίς να την πολυεπεξεργαστώ βγαίνει.Όπως επίσης,αν μού πεις,κοίτα επίμονα αυτόν τον άνθρωπο,δεν θα πάθει τίποτε.Αλλά έχει συμβεί πολλές φορές,στιγμιαία να δω άνθρωπο,και ή να πέσει,ή να του πέσουν πράγματα.Πιστεύω όμως,ότι άλλες τόσες,ή και περισσότερες φορές,θα έχω δει κόσμο,που δεν έχει πάθει τίποτε.
2)Κάτι άλλο που μου συμβαίνει,είναι ότι αν διατυμπανίζω κάτι που θα γίνει,κάτι συμβαίνει και δεν γίνεται.Αν θέλω κάτι πάρα πολύ δεν γίνεται.Δηλαδή σαν να συνομωτεί το συμπαν για να μην γίνει.Έτσι,λειτουργώ με την...αντίστροφη μοίρα.Και συνήθως πέφτω μέσα.Δε λέω δημόσια κάτι που θέλω να γίνει,όπως επίσης και αν θέλω να πετύχει μια κατάσταση λέω το αντίθετο.Πχ αν είμαι κρυωμένος,ποτέ δε λέω ότι "οκ σήμερα καλύτερα είμαι",φροντίζω να ενημερώσω συγγενείς,φίλους & γνωστούς ότι έχω..κρύωμα!Κλαίγομαι δηλαδή.Και σύντομα γίνομαι καλά.


Όσα είπες ήταν σαν να τα είχα γράψει εγώ.

Ακριβώς κι εγώ τα ίδια.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-04-09, 11:54
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Καλημερα,
ειμαι σαββατογενημενος και οντος εαν ''καταραστω'' κατι και το κανω με την ψυχη μου τις περρισοτερες φορες γινετε.Δεν ξερω αν φταιει η μερα που γεννηθηκα η το ποσο επηρεαζω τους αλλους που ξερουν τι μερα εχω γεννηθει και τους συμβαινει αυτο που λεω....
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-04-09, 19:41
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!

Είχα πολύ καιρό να μπω στο forum, με εξέπληξε όμως πολύ ευχάριστα η ανταπόκριση στο παρόν θέμα, διότι από την αρχή πίστευα ότι έχει ενδιαφέρον!

Επανέρχομαι, λοιπόν, στο θέμα.

Αρχικά, θα ήθελα να συμφωνήσω απόλυτα με την παρακάτω παρατήρηση-"κανόνα" του φίλου ΧΡΟΝΟΥ, την οποία έχω διαπιστώσει πάρα πολλές φορές. Όταν, μάλιστα, το λέω πολλές φορές σε φίλους, με δουλεύουν, αλλά πιστεύω πως πραγματικά ισχύει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΡΟΝΟΣ
Κανόνας 3ος:Να μην λες φωναχτά τις σκέψεις σου και να μην λες κάποιο μελλοντικό σου σχέδιο που το θεωρείς δεδομένο, αν το κανείς τότε 95% θα γίνει κάτι ανάποδο και θα το χαλάσει....
Επειδή την ίδια παρατήρηση έχουν κάνει μέχρι τώρα και άλλα μέλη, όπως οι blue και c.r., οι οποίοι είναι και οι δύο Σαββατογεννημένοι, θα ήθελα να συμμετάσχουν στη συζήτηση και μέλη, τα οποία μπορεί να μην είναι γεννημένα Σάββατο, αλλά έχουν εξ'ίσου παρατηρήσει τους λεγόμενους "κανόνες". Έτσι, θα μπορέσουμε ίσως να εκμαιεύσουμε ένα πρώτο συμπέρασμα σχετικά με την "ιδιαιτερότητα" ή όχι των Σαββατογεννημένων.

Πιστεύω πως το θέμα έχει αρχίσει πλέον να παίρνει το δρόμο του, με την έννοια ότι ίσως αρχίσουν σιγά σιγά να προκύπτουν κάποιες απαντήσεις στις ερωτήσεις που τέθηκαν αρχικά.

Ευχαριστώ τα μέλη που έχουν ήδη συνεισφέρει στο θέμα αυτό, όμως καλώ και όλους τους υπόλοιπους που θεωρούν ότι έχουν κάτι να προσφέρουν!

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-04-09, 03:56
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Φιλη μου χαιρομαι που σε ξαναβλεπω και απο εδω!
Εεεε και μιας κ ζητησες γνωμη απο μη σαββατογεννημενους...παρουσα!!!
Βασικα να πω καταρχην οτι δεν θεωρω τοσο προληψεις τα οσα λεγονται για οσους γεννη8ηκαν Σαββατο.Ξερω 4 ατομα που γεννη8ηκαν αυτη τη μερα.
Το κοινο που εχουν ειναι οπως ειπε ο Χρονος για το "ματι", απλες αυθορμητες σκεψεις που αμεσως γινονται.Δε μπορει να λεει ο αλλος πραγματα τυπου "κοιτα τωρα που παει αυτη με το τακουνι"και αμεσως να την βλεπεις την αλλη να σωριαζεται κατω με ενα τακουνι να εχει σπασει.Κι αλλα πολλα τετοια μικρα παραδειγματα.Παντως οταν τις κανω εγω αυτες τις σκεψεις δε βλεπω αναλογα αποτελεσματα.
Αλλα ο τελευταιος"κανονας" που εθεσε ηταν που μου τραβηξε την προσοχη.Γιατι 2 απο αυτα τα ατομα, ασχετα μεταξυ τους, μου εχουν πει πανω σε κουβεντα οτι αμα πουνε αυτο που 8ελουν να πετυχουν το εχουν για κακο γιατι σχεδον παντα συμβαινει το αντιθετο.
Εγω παλι, καμια φορα το πα8αινω αλλα οχι σε βαθμο που να πω οτι εχει σχεση αν το λεω ή οχι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-04-09, 15:55
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα
Φιλη μου χαιρομαι που σε ξαναβλεπω και απο εδω!
Εεεε και μιας κ ζητησες γνωμη απο μη σαββατογεννημενους...παρουσα!!!
Βασικα να πω καταρχην οτι δεν θεωρω τοσο προληψεις τα οσα λεγονται για οσους γεννη8ηκαν Σαββατο.Ξερω 4 ατομα που γεννη8ηκαν αυτη τη μερα.
Το κοινο που εχουν ειναι οπως ειπε ο Χρονος για το "ματι", απλες αυθορμητες σκεψεις που αμεσως γινονται.Δε μπορει να λεει ο αλλος πραγματα τυπου "κοιτα τωρα που παει αυτη με το τακουνι"και αμεσως να την βλεπεις την αλλη να σωριαζεται κατω με ενα τακουνι να εχει σπασει.Κι αλλα πολλα τετοια μικρα παραδειγματα.Παντως οταν τις κανω εγω αυτες τις σκεψεις δε βλεπω αναλογα αποτελεσματα.
Αλλα ο τελευταιος"κανονας" που εθεσε ηταν που μου τραβηξε την προσοχη.Γιατι 2 απο αυτα τα ατομα, ασχετα μεταξυ τους, μου εχουν πει πανω σε κουβεντα οτι αμα πουνε αυτο που 8ελουν να πετυχουν το εχουν για κακο γιατι σχεδον παντα συμβαινει το αντιθετο.
Εγω παλι, καμια φορα το πα8αινω αλλα οχι σε βαθμο που να πω οτι εχει σχεση αν το λεω ή οχι.
Κατ'αρχήν, καλησπέρα σε όλους!

Κι εγώ χαίρομαι αφάνταστα που σας ξαναβρίσκω!

Αυτός ο τελευταίος "κανόνας" πραγματικά τραβάει την προσοχή! Είναι κάτι που το έχω παρατηρήσει άπειρες φορές, γι'αυτό και πλέον αποφεύγω να γνωστοποιώ μελλοντικά μου σχέδια...

Το έχει παρατηρήσει αυτό κάποιος άλλος πέραν από αυτούς που το έχουν ήδη επισημάνει; Σαββατογεννημένος ή μη.

Φίλη μου Νηριήδα, πολύ χρήσιμη η συνεισφορά σου στο θέμα! Μήπως σου έχει πει κάποιος άλλος, όχι Σαββατογεννημένος, ότι έχει παρατηρήσει τον "κανόνα";

Ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα!

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.