Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 07-09-10, 00:09
DamaPika Ο χρήστης DamaPika δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο εμενα..τελικα, οταν εκανα μια "βολτα" στα θεματα του φορουμ δεν το φανταζομουν οτι θα ειχε τοσο ενδιαφερον μια συζητηση για Σαββατογεννημενους! Και οτι θα ειστε και τοσοι πολλοι!
Εγω, δυστυχως η ευτυχως (?!) δεν ειμαι Σαββατογεννημενη.
Αν και ωρες ωρες θα το ηθελα! Εχω γεννηθει Πεμπτη! Παρολα αυτα εχω δει να μου συμβαινουν διαφορα "περιεργα"..."μεταφυσικα" να το πω;! Εχω εντονη διαισθηση και εχω προαισθανει καπως ασχημα πραγματα πριν μου συμβουν, (αλλα αυτο μπορει και να μην εχει σχεση και να ειναι και αλλο θεμα συζητησης).
Οτι αρνητικη σκεψη εχω κανει παντως ειναι σχετικα με εμενα και επηρεαζει εμενα, δεν εχω δει κατι τετοιο να συμβαινει σε αλλους, οπως αυτα που περιγραφουν αλλοι Σαββατογεννημενοι εδω! Και θα συμφωνησω απολυτα και με τα σχολια του "Χρονου" πιο πανω..
Επισης θα συμφωνησω πολυ με τον "blue"! Περιγραφει τα πραγματα πολυ καλα, προσωπικα και για μενα. Ειδικα τωρα τελευταια συνειδητοποιω ολο και περισσοτερο οτι οταν μελεταω κατι πολυ η το συζηταω κτλ, δεν θα γινει, οσο διακαως και να το θελω.. Μηπως βεβαια αυτο μας παραπεμπει και καπου αλλου; Σχετικα δηλ. με την αρνητικη και θετικη ενεργεια, με τη "δυναμη της σκεψης" και ποσο εμεις οι ιδιοι επηρεαζουμε τα πραγματα που μας συμβαινουν τελικα; (Αν δεν κανω λαθος αναφερθηκε κατι σχετικο και σε πιο παλιο ποστ..)
Παντως θα με ενδιεφερε αν μαθατε κατι σχετικα με το τι μπορει να συμβολιζει η καθε μερα γενησης. Και νομιζω θα ηταν ωραιο να συνεχιστει η συζητηση με την αρχικη προθεση που την ξεκινησε η "LadyNina".
Δεν ξερω αν βοηθησα..Ευχαριστω για την φιλοξενεια παντως!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-09-10, 10:13
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Πολλές φορές οι δεισιδαιμονίες βασίζονται σε πολύ πρακτικά πράγματα ή
σε δοξασίες του εκάστοτε λαού.

Με το πέρασμα το χρόνου όμως, είτε διαστρεβλώνεται το αρχικό "νόημα" της
δεισιδαιμονίας είτε ξεχνιέται ο λόγος...

Έτσι, πολλοί δεν κόβουν τα νύχια τους το βράδυ γιατί είναι γρουσουζιά και ας
μην έχουν σκεφτεί ποτέ ότι τότε που βγήκε "αυτό" δεν είχαν ούτε λάμπες ούτε
νυχοκόπτες... με αποτέλεσμα εάν κάποιος έκοβε τα νύχια του βράδυ να ήταν πολύ
πιθανό να έκοβε και λίγο κρεατάκι.... (και που να βρίσκεις οινόπνευμα...)

Έτσι και με τους "Σαββατογεννημένους"....

Λένε πολλοί ότι μπορούν να κάνουν το τάδε ή το δείνα... αλλά στην ουσία οι
αναμνήσεις που έχουν και μπορούν να στηρίξουν αυτό... είναι λιγότερες από
αυτές που δεν έχουν..

Και εννοώ με αυτό πως όταν δεν γίνεται κάτι που να μας φαίνεται αξιοπερίεργο
τότε, και συνήθως, δεν το θυμόμαστε... και αυτό είναι και ο κανόνας...

Όσο για αυτά που ανέφερε ο blue, αν και τα έγραψε αρκετό καιρό πριν,
θαρρώ πως είναι ψυχολογικό ζήτημα, αυτό με την "διάδοση", και ζήτημα
παρατήρησης...

Έτσι, όταν κάποιος αντιληφθεί ότι κάτι μπορεί να είναι "ενδιαφέρον" τότε
θα το κοιτάξει ασυναίσθητα (συνήθως)

Και επίσης, πιστεύω πως, όταν κάποιος διαδίδει κάτι που πρόκειται να κάνει
τότε ικανοποιείται με αυτή του την πράξη και δεν προσπαθεί το ίδιο σκληρά.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-10-10, 22:02
Το avatar του χρήστη Musicmage
Musicmage Ο χρήστης Musicmage δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Κατσικοπόδαρος εν όψη... :P

Από πλευράς λογικής έχεις δίκιο.

Εγώ πάντως έχω βιώσει πολλά πράγματα σαν Σαββατογεννημένος που είμαι που με κάναν υποσυνείδητα να πιστεύω πως είμαι τυχερός και γκαντέμης μαζί.

Λίγα παραδείγματα είναι:

Είχαμε πάει οικογενειακώς με κάτι φίλους Αθήνα (Ροδίτες είμαστε), και κάποια στιγμή απηύδησα με την αδερφή μου που δεν σταματούσε να μιλάει στο κινητό της και μου την έδινε στα νεύρα, λίγο σοβαρά και νευριασμένα της κάνω: "Πότε θα στο κλέψουνε να ηρεμήσουμε..." και την ίδια μέρα όντως όταν είχε πάει για ψώνια με την μάνα μου, είχε το κινητό της πάνω πάνω στην τσέπη της (ξέρω... είναι βόδι ) και της το κλέψανε.

Άλλη φορά, πιο πρόσφατα είχε να κάνει με το Facebook, δεν θυμάμαι αν της το είχα πει την ίδια ή απλά εκείνη την εβδομάδα, πάντως είπα να χαλάσει μπας και ηρεμήσει λιγάκι και όντως άρχισαν κάτι προβλήματα μέχρι που της έκλεισαν και τον λογαριασμό. Δεν ξέρω, συνήθως αν πω κάτι πιάνει, κυρίως στην αδερφή μου, για αυτό καλύτερα να προσέχω τι λέω

Άλλο που έχω παρατηρήσει χρόνια τώρα είναι με το σχολείο, που αν πχ δεν έχω διαβάσει για κάτι ή δεν έχω κάνει ασκήσεις το 80% κάτι θα γίνει και θα την γλιτώσω. Παράδειγμα; Την προηγούμενη Πέμπτη είχαμε απεργίες, και αυτή που μας κάνει έκθεση ποτέ δεν απεργούσε και είχα να κάνω έκθεση 500 λέξεων και το θυμήθηκα πρωί, σαν να μην έφτανε αυτό, αντί για άλγεβρα είχα κάνει Γεωμετρία, και η καθηγήτρια τελικά έλειπε , χάσαμε και την ώρα της Άλγεβρας γιατί μιλούσαμε για κάποιο θέμα περί των άλλων καθηγητών.
Βέβαια ποτέ δεν έκανα κατάχρηση αυτού του φαινομένου.

Αν και είμαι περισσότερο της άποψης του Ενώχ, και ενώ μπορεί να με θεωρώ/ούν τυχερό, είμαι συγχρόνως και άτυχος φέρνοντας την τύχη μου σε μια ισορροπία. Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι ό,τι πω με σοβαρό ύφος κατά 70% πιάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-12-10, 02:39
Το avatar του χρήστη darkspawn
darkspawn Ο χρήστης darkspawn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2010
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Και εγω ειμαι σαββατογεννημενος..μπορω να πω οτι κατι περιεργα μου συνεβεναν,οπως να βλεπω καποιον και να γλιστραει,ή καποιες φορες να νιωθω πολλυ περιεργα,να εχω προαισθημα για κατι καλο η κακο και να πραγματοποιητε,δε γινετε συχνα αυτο,μπορει να ειναι και τυχαια ολα αυτα κανεις δε ξερει
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-02-11, 02:54
Το avatar του χρήστη Lothlorien
Lothlorien Ο χρήστης Lothlorien δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Κι εμένα που επίσης είμαι Σαββατογεννημένος είχα παρόμοιες εμπειρίες με αυτές που αναφέρονται εδώ. πχ. όποτε ήταν να συμβεί κάτι άσχημο το διαισθανόμουν τόσο έντονα που ένοιωθα μέχρι και το στομάχι να δένεται κόμπος. Άλλες φορές ήξερα ότι θα συναντήσω κάποιον ή χτυπούσε το τηλέφωνο (σε παλιές συσκευές χωρίς αναγνώριση κλήσεων κλπ) κι ήξερα ποιος είναι πριν το σηκώσω.
Μετά από χρόνια έφτανα και να "βλέπω" σε όνειρα ή κατά τη διάρκεια χαλάρωσης και ήπιου διαλογισμού κάτι κακό που επρόκειτο να συμβεί κλπ.
Πάντως, κάτι που μου προξενούσε απορία ήταν γιατί συνήθως διαισθανόμαστε ή "βλέπουμε" κάτι κακό που πρόκειται να συμβεί κι όχι κάτι καλό, και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι γίνεται για να το αποτρέψουμε ίσως. Ακόμη, ένοιωθα πότε, που, κι από ποιους, μπορεί να υπήρχε οποιοσδήποτε κίνδυνος για μένα ή και για άλλους.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-02-11, 13:08
Το avatar του χρήστη Tsilier
Tsilier Ο χρήστης Tsilier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2010
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Πιστεύω οτι δέν παίζει κανέναν ρόλο η ημέρα γέννησης εγώ παράδειγμα είμαι γεννημένος Πέμπτη και μου έχουν συμβεί αρκετά φαινόμενα σάν αυτά που περιγράφετε στους Σαββατογεννημένους, γνωρίζω άλλους γεννημένους Σάββατο παγερά αδιάφορους γι'αυτά χωρίς να έχω ακούσει να τους συμβεί ποτέ τίποτα το παράξενο. Ίσως η αρνητική ψυχολογία των Σαββατογεννημένων η προκατάληψη γύρω απο όσα ακούγονται γι'αυτούς που δέν γνωρίζω απο τί δημιουργήθηκε επηρεάζει μερικές φορές άν είναι ψυχολογικά ευαίσθητοι αρνητικά τον χαρακτήρα τους. Γι'αυτό δέν φαίνεται καθόλου σάν απίθανο να βλέπετε σε αυτούς κάτι το παραπάνω, άν δέν υπήρχε η ευκολοπιστία στην προκατάληψη δέν θα είχαμε καμιά διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 18-02-11, 17:38
Το avatar του χρήστη Lothlorien
Lothlorien Ο χρήστης Lothlorien δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Πιθανώτατα έχεις δίκιο, ούτε και εγώ νομίζω ότι η οποιαδήποτε ικανότητα μπορεί να διαθέτει ένας άνθρωπος, εξαρτάται από την ημέρα, την ώρα, την εποχή ή τον χρόνο που γεννήθηκε.
Ούτε πιστεύω και οι εξελικτικοί μηχανισμοί του σύμπαντος - αν υπάρχουν - δίνουν σημασία σε τέτοιες επουσιώδεις ίσως σταθερές του όλου συστήματος. Σϊγουρα αποτελεί αρνητική προκατάληψη να νομίζει κανείς ότι επειδή κάποιοι γεννήθηκαν Σάββατο είναι γκαντέμηδες ή οτιδήποτε άλλο. Το ενδιαφέρον σε μια τέτοια υπόθεση είναι κατ'εμέ πως γεννήθηκαν και συντηρήθηκαν αυτές οι προκαταλήψεις και ακόμη πιο ενδιαφέρον είναι πως να τις ξεπεράσουμε και να τις αφήσουμε πίσω.
Προσωπικά δεν διακατέχομαι από καμμιά αρνητική προδιάθεση ως προς τους Σαββατογεννημένους και επειδή είμαι Σαββατογεννημένος χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θεωρώ πως έχω κάτι ριζικά και τρανταχτά διαφορετικό - κι αν είχα όμως θα ήταν κάτι που θα είχε διαμορφωθεί από παρά πολλούς παράγοντες - ούτε και προς κανέναν που ξεφεύγει από τον μέσο όρο που ούτως ή άλλως είναι ένα στατιστικό εφεύρημα και τίποτα περισσότερο.
Έτσι κι αλλιώς ξεφεύγω από τόσους πολλούς "μέσους όρους" που θα ήταν οξύμωρο να δεχτώ οποιονδήποτε από αυτούς. Και είμαι σίγουρος ότι όλοι οι άνθρωποι δεν χωρούν μέσα σε κάποιον "μέσο όρο" ακριβώς επειδή δεν υπάρχει στ'αλήθεια.
Κι έχω γνωρίσει κι άλλους σαν κι εμένα που έτυχε να γεννηθούν ημέρα Σάββατο και κανείς από αυτούς δεν είχε αρνητική προκατάληψη για τον εαυτό του επειδή γεννήθηκε τη συγκεκριμένη μέρα κι όχι κάποια άλλη. Αντιθέτως, ήταν ο περίγυρος μας που φαινόταν να είχε τη συγκεκριμένη αρνητική προκατάληψη για την πάρτη μας. Και μόνον που χρησιμοποιούμε τόσο συχνά τις λέξεις "αρνητική" & "προκατάληψη" φανερώνει ίσως κάτι που μας εθίζει "αρνητικά"...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lothlorien : 18-02-11 στις 17:41
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-08-11, 11:20
Το avatar του χρήστη Mrs.Vampire
Mrs.Vampire Ο χρήστης Mrs.Vampire δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-07-2011
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Εγώ δεν είμαι Σαββατογεννημένη...Έχω γεννηθεί Δευτέρα κι όμως έχω να σας πω δύο παρόμοια παραδείγματα...Ήμουν με τη μητέρα μου στην κουζίνα και θέλαμε να λιώσουμε σοκολάτα για να φτιάξουμε ένα γλυκό. Και αυτή συνήθως βάζει πάνω από την κατσαρόλα με το βρασμένο νερό ένα πιάτο και το λιώνει εκεί. Εκείνη τη φορά πήρε ένα άλλο πιάτο και της λέω κι αν σπάσει? Και τότε βλέπουμε το πιάτο και ραγίζει.
Και μια άλλη φορά ήμουν με τον αδερφό μου και πάνω στην πλάκα λέω για κάποιον να μη σώσει να ξαναβρει κοπέλα. Μετά από λίγες μέρες συνειδητοποιήσα ότι μπορεί να έπιανε στα αλήθεια παρ'όλο που εγώ το είπα για πλάκα. Είχα διαβάσει και εδώ πέρα για τις κατάρες ότι επιστρέφουν και ότι αν το πεις ασυνείδητα οι πιθανότητες να βγει είναι περισσότερες και έτσι το πήρα πίσω. Μετά από λίγες μέρες αυτός είχε βρει κοπέλα.

Βασικά δεν ξέρω αν σημαίνει τίποτα..Μπορεί να είναι συμπτώσεις..Και ξαναεπαναλαμβάνω έχω γεννηθεί Δευτέρα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mrs.Vampire : 17-08-11 στις 11:22
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-08-11, 21:08
Το avatar του χρήστη Ntinaki93:p
Ntinaki93:p Ο χρήστης Ntinaki93:p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

εγω ειμαι σαββατογεννημενη και μπορω να σας πω οτι ματιαζομαι και ματιαζω ευκολα!και το εχω ξαναπει πως αν σκεφτω κατι καποια στιγμη βγαινει αληθινο..αν μου πουν αλλοι να σκεφτω κατι να γινει καλο στους ιδιους ποτε δεν γινεται!!!!καλο>???
__________________
alloi koitoun ton ourano kai xanontai..egw koitaw mprosta gia na mhn xa8w!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-08-11, 18:39
Το avatar του χρήστη Severus Snape
Severus Snape Ο χρήστης Severus Snape δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2011
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλά, το μάτιασμα πάει σύννεφο... Σαββατογεννημένη κι εγώ (κατάρα δεν έχω ρίξει ποτέ) αλλά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η μόνη διαφορά αυτής της μέρας είναι ότι περιέχει περισσότερο αλκοόλ, στατιστικώς αποδεδειγμένο! Μια απλή προκατάληψη. Α, θυμήθηκα quote του Einstein: Είναι πιο εύκολο να διασπάσεις ένα άτομο παρά μια προκατάληψη.
__________________
If you want something you never had, do something you never did.
Τhe mind is not a book to be opened at leisure.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.