Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 22-07-09, 17:28
Το avatar του χρήστη algozron
algozron Ο χρήστης algozron δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

haliaetous κι εγω ειχα ακούσει τόσες και τόσες ιστορίες για τις κουκουβάγιες αλλα επίσης μου έχει τύχει να τις ακούω να φωνάζουν το βράδυ είτε στο σπίτι που κοιμάμαι είτε σε άλλα και ποτέ δεν έγινε τίποτα. Αλλα χαιρόμουν που τις άκουγα. Ηταν καλοδεχούμενες για μένα. Στην αρχή σκεφτόμουν, λες να γίνει κατι κακό; και μετά έλεγα, μπά μωρέ τι λένε για το πουλάκι, ας απολαύσω το κελάηδισμα. Λες να παίζει ρόλο το αν σκέφτεσαι αρνητικά ή θετικά για αυτές;
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 24-07-09, 00:02
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από algozron
haliaetous κι εγω ειχα ακούσει τόσες και τόσες ιστορίες για τις κουκουβάγιες αλλα επίσης μου έχει τύχει να τις ακούω να φωνάζουν το βράδυ είτε στο σπίτι που κοιμάμαι είτε σε άλλα και ποτέ δεν έγινε τίποτα. Αλλα χαιρόμουν που τις άκουγα. Ηταν καλοδεχούμενες για μένα. Στην αρχή σκεφτόμουν, λες να γίνει κατι κακό; και μετά έλεγα, μπά μωρέ τι λένε για το πουλάκι, ας απολαύσω το κελάηδισμα. Λες να παίζει ρόλο το αν σκέφτεσαι αρνητικά ή θετικά για αυτές;
Δε γνωρίζω αν παίζει ρόλο το τι σκεφτόμαστε εμείς...αν βρω την ευκαιρία θα ρωτήσω κάποια κουκουβάγια λεπτομέρειες...
Και σε εμένα τυχαίνει καμιά φορά να κάθονται έξω από το δικό μου σπίτι ή γειτονικά και να φωνάζουν, όμως το κάνουν για λίγο. Ας μην ξεχνάμε πως αυτή η κραυγή είναι φυσιολογική για τις κουκουβάγιες, τις βοηθάει στη μεταξύ τους επικοινωνία. Όταν όμως κάθονται όλο το βράδυ σέ ένα συγκεκριμένο σημείο και φωνάζουν ασταμάτητα, χωρίς να φεύγουν και αυτό επαναλαμβάνεται πολλά βράδια....κάτι συμβαίνει!
Προσωπικά επειδή φοβάμαι και λίγο, όταν ακούω κάποια έξω από το σπίτι μου την παρακαλώ να φύγει και αυτή φεύγει αμέσως! Για να πω την αλήθεια, με ξαφνιάζει που τόσο πρόθυμα μου κάνουν τη χάρη

Για σκεφτείτε όμως, αν όντως έχω καταλάβει καλά και αυτές προσπαθούν να πάρουν πάνω τους το βάρος και να σωθεί κάποιος άνθρωπος, τι πλάσματα που είναι! Έτσι αγαπούν όλα τα ζώα, ανιδιοτελώς.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 24-07-09, 00:38
Giwrgos_M Ο χρήστης Giwrgos_M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Υπαρχει καποια τεχνικη σε αυτο το θεμα?μπορουμε ολοι να εξασκηθουμε στην επικοινωνια αυτη??
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 31-07-09, 23:47
Το avatar του χρήστη awakened_in_chaos
awakened_in_chaos Ο χρήστης awakened_in_chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπέρα !!
Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον διάβασα όλα όσα έχουν γραφτεί παραπάνω τόσο απο την haliaetus όσο και από άλλα μέλη του φόρουμ και αφορούν φυσικά την επικοινωνία τους με τα ζώα...
Και έρχομαι και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω (όπως το έκανε πιο πανω και ο Γιώργος) ... υπάρχουν συγκεκριμενοι/ες τρόποι/μέθοδοι ώστε να επιτύχεις μια τέτοια "επικοινωνία"? Μα πάνω απ'όλα παίζει ρόλο αν το μυαλό σου είναι "καθαρό"ή όχι εκείνες τις στιγμές??
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 01-08-09, 15:07
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Φαντάζομαι πως τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η γνήσια αγάπη για τα ζώα καθώς και μια δυνατότερη διαίσθηση και τηλεπαθητική ικανότητα από τον μέσο άνθρωπο. Πάντως υπάρχουν μέχρι και θεραπευτές ζώων που επικοινωνούν τηλεπαθητικά μαζί τους, διαβάζουν τα συναισθήματά τους και τα βοηθούν. Η επικοινωνία με τα ζώα συναντάται και σε θρησκείες. Χριστιανοί άγιοι και μοναχοί όπως π.χ. ο Άγιος Φραγκίσκος, είχαν αξιοθαύμαστη επαφή με τα ζώα ενώ ακόμη και ο Μωάμεθ συνομιλούσε με ζώα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 03-08-09, 19:51
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Anduril, συμφωνούμε απολύτως σε όσα λες! (αν και δεν ήξερα για τον Μωάμεθ...) Σε αυτούς που ανέφερες να προσθέσω τον Άγιο Μόδεστο και τον Άγιο Μάμα

Αν εξαιρέσουμε το ότι από μικρή άκουγα τα ζώα, σε τυχαίες όμως στιγμές, χωρίς να το προσπαθώ, υπάρχει τεχνική για να το κάνεις. Αυτό διδάχτηκα στο σεμινάριο που πήγα. Τώρα πια μπορώ να επικοινωνήσω με όποιο ζώο θελήσω, όποτε το θελήσω.

Βασική προυπόθεση είναι η καλή λειτουργία των τσάκρα, ειδικά της καρδιάς. Κατά την επικοινωνία μου με τα ζώα 'ανοίγω' το τσάκρα της καρδιάς, καμιά φορά τόσο πολύ που με πονάει! Όταν αγαπάς πολύ, το τσάκρα ανοίγει χωρίς να το προκαλείς εσύ(ίσως επειδή αγαπώ πολύ τα ζώα ήταν ανοιχτό το τσάκρα μου και τα άκουγα από μικρή).

Θέλει αυτοσυγκέντρωση, άνοιγμα τσάκρα, σκέφτομαι το ζώο και ξαφνικά μιλάμε! Για το αν το μυαλό πρέπει να είναι 'καθαρό', δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να ρωτήσεις awekened, θα σου πω όμως πως πρέπει πρώτα να έχεις αποβάλλει τα άγχη και τις ανησυχίες σου(δεν ξέρω αν αυτό εννοείς). Και φυσικά αν έχεις κάποιο 'θέμα' με αυτό το ζώο, είναι δύσκολο να επικοινωνήσεις μαζί του. Αν δηλαδή είσαι πολύ συναισθηματικά φορτισμένος απέναντί του.Μερικές φορές που ήμουν πολύ αγχωμένη,για άλλο θέμα, δεν μπορούσα απλώς να συγκεντρωθώ και ανέβαλλα την επικοινωνία για κάποια άλλη στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 04-08-09, 12:26
Το avatar του χρήστη awakened_in_chaos
awakened_in_chaos Ο χρήστης awakened_in_chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Πρώτα απ'όλα θα ήθελα Haliaetus να σε ευχαριστήσω εγώ προσωπικά που μοιράζεσαι τόσο τις εμπειρίες σου όσο και τους τρόπους ''επικοινωνιας'' με όλους μας εδώ μέσα...Αποτελούν κίνητρο τα λόγια σου..Κίνητρο για να προσπαθούμε μέρα με τη μέρα, ώρα με την ώρα να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι...
Λίγο πολύ με έκανες να καταλάβω πως επιτυγχάνεις μια τέτοια επικοινωνία...Λέγοντας ''καθαρό'' μυαλό εννοώ να είναι απελευθερωμένο απο κάθε είδους σκέψη, θετική και αρνητική..Γιατί εγώ για παράδειγμα δεν περνάει δευτερόλεπτο που να μην έχω και ''κατι'' στο μυαλό μου...όχι απαραίτητα σκέψεις αγχους,ανησυχίας κλπ..απλά σκέψεις...γι αυτό και μου είναι δύσκολο να αυτοσυγκεντρωθώ...Αγάπη για τα ζώα υπάρχει και μάλιστα τόση που ξεχειλίζει...αλλά απ'ότι καταλαβαίνω αλλού θα συναντήσω δυσκολίες...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 12-08-09, 15:10
Το avatar του χρήστη καραμελα
καραμελα Ο χρήστης καραμελα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

καλησπέρα σε όλους! έγω θέλω να σας αφηγηθω μια διαφορετικη επικοινωνία με το καναρίνι μου.Είδα στον ύπνο μου ότι προσπαθουσα να το κρατήσω μέσα στα χέρια μου και αυτο ξέφευγε αλλά δεν απομακρυνόταν.Καποια στιγμη το αισθάνθηκα να φευγει και να έχει αέρινη μορφη.Ξύπνησα και δυστηχως το βρήκα πεθαμένο. Υποθέτω ότι "είδα" την ψυχη του να φευγει....
__________________
«έπεα πτερόεντα»
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 20-10-13, 01:38
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Λοιπόν.... μετά από αποχή από το φόρουμ για αρκετά χρόνια, επέστρεψα! Έχω μαζέψει εμπειρίες και γνώσεις και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας!

Κατάρχήν, να πω στην καραμέλα (έστω και αργοπορημένα) πως μέσω του ονείρου, το καναρίνι σου ανακοίνωσε την αποχώρησή του. Πριν μερικά χρόνια είχα αποκτήσει 3 κυψέλες με μέλισσες. Με αυτές ξεκίνησα την πρακτική μου στη μελισσοκομία. Αγαπώ πολύ τις μέλισσες και αυτές φαίνεται να με αγάπησαν, αφού μετά από λίγο καιρό όταν τις άνοιγα δεν αντιδρούσαν επιθετικά, σα να με είχαν συνηθίσει. Κι ας έλεγε ο καθηγητής μου μελισσοκομίας ότι οι μέλισσες δεν εξημερώνονται. Εγώ ζούσα το αντίθετο. Κάποια στιγμή έπρεπε να φύγω στο εξωτερικό. Τα μελίσσια μου τα ανέλαβε ο πατέρας μου, τα οποία μέχρι τότε ήταν γύρω στις 12 κυψέλες. Λίγο αφού έφυγα είδα στον ύπνο μου ότι έχει πέσει η μια κυψέλη κάτω και έχουν ξεχυθεί οι μέλισσες και με τσιμπάνε. Εφιάλτης λέω Λϊγες μέρες μετά στο τηλέφωνο μαθαίνω ότι ο πατέρας μου άνοιξε την μια κυψέλη και οι μέλισσες ήταν νεκρές μέσα. Για να μην τα πολυλογώ, το όνειρο επαναλήφθηκε ακόμη 2 φορές, όταν πέθαναν και οι δύο άλλες από τις αρχικές κυψέλες που είχα. Στο θάνατο των υπόλοιπων κυψελών δεν είδα κάποιο όνειρο. Πέθαναν από ασθένεια που ο πατέρας μου δεν είχε την εμπειρία να αναγνωρίσει. Μου λείπουν οι μελισσούλες μου..

Μία ακόμη εμπειρία που είχα με ένα άλογο ήταν για να επιβεβαιώσω ότι με ακούει. Ένα άσπρο ηλικιωμένο άλογο, ήσυχο και αγαπημένο όλων στο στάβλο. Είχα κάτσει σε σημείο που δε με έβλεπε καλά (είχε το κεφάλι του ανάμεσα σε V, που βάζουν στην πόρτα τους). Του λέω (νοητικά πάντα) κοίτα με. Παραξενεύτηκε λίγο,έκανε να κουνηθεί αλλά δεν βόλευε να γυρίσει το λαιμό του να με κοιτάξει. Επέμενα λέγοντας "Κοίτα με τώρα" ξανά και ξανά. Μέχρι που χαμογελώντας κάνει μία ¨αφύσικη¨συστροφή του λαιμού και του κεφαλιού και με κοιτάει και με τα δυο μάτια καταπρόσωπο. Πήρε πολλά φιλιά για ευχαριστώ (είναι και χαδιάρικο αλογάκι)

Αυτά για τώρα, είναι λίγο αργά και αύριο πρέπει να σηκωθώ νωρίς! Ελπίζω σε απαντήσεις σας και όμορφο διάλογο!
Πολλά αλογίσια φιλιά!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.