Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-05-14, 20:50
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Αυτό ισχύει για πιο light πράγματα (π.χ. να είσαι νταουνιασμένος και να νιώθεις ότι σου πηγαίνουν όλα στραβά), αλλά εδώ μιλάμε για κάτι πολύ χοντρό: 3-4 άτομα να παθαίνουν ομαδική & μόνιμη βλάβη στην σπονδυλική στήλη -> παράλυση.

Ε αυτό δεν εξηγείται σύμφωνα με τις θεωρίες πλασέμπο/νοσέμπο. Δεν παθαίνεις παράλυση λόγω κακής ψυχολογίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-05-14, 21:27
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Οι εκδηλωσεις της μεταψυχικης εχουν ως πυρηνα την ιδιοτητα της τηλεπαθειας. Η τηλεπαθεια ειναι η αρχη που απο την στιγμη που εμφανιζεται σε καποιον ανθρωπο , αυτοματα ξεκλειδωνεται ενας ορολογιακος μηχανισμος ψυχικων ιδιοτητων που σταδιακα και εφοσον δεν καταπνιγουν και δεν απωθηθουν κανουν την εμφανιση τους ολο και πιο ενεργα.

Η βασκανια ειναι μια εκ των εκδηλωσεων της αρχικης αιτιας ολων, που ειναι η τηλεπαθεια. Η τηλεπαθεια ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα σχεδον ολων των ζωντανων βιολογικων οργανισμων (ζωα -φυτα -ανθρωποι).

Ενας νεκρος οργανισμος δεν χρειαζεται την ιδιοτητα της τηλεπαθειας, διοτι αυτη δεν τον εξυπηρετει για τους σκοπους αυτοματης επικοινωνιας της ζωης. Η ζωη εχει αναπτυξει ιδιοτητες με στοχο την ομαλη αλληλοδραση ολων των μερων με ολα τα μερη με σκοπο αυτη η αυτοματη επικοινωνια να φερει τα καλυτερα επιμερους αλλα και ολιστικα αποτελεσματα διαβιωσης.

Ειναι η προσδοκια και η αυθυποβολη , δηλαδη η πιστη που γεννα τα φαινομενα εξω απο το σημειο ισορροπιας της φυσης και του κοσμου. Η πιστη ομως εκπορευεται απο εναν ζωντανο οργανισμο που την εχει αναγκη για να επιβιωσει απο δυσκολες εσωτερικες και εξωτερικες καταστασεις. ο νεκρος δεν χρειαζεται να πιστευει σε τιποτα αφου το μελλον του και το παρον του εχουν κριθει δια παντως, ως εκ τουτου η οποιαδηποτε υποτιθεμενη συμβολη του στην βοηθεια της δημιουργιας (ανθρωποτητας), δεν θα απεδιδε καρπους σωτηριας για αυτον.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-05-14, 21:55
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
ο νεκρος δεν χρειαζεται να πιστευει σε τιποτα αφου το μελλον του και το παρον του εχουν κριθει δια παντως, ως εκ τουτου η οποιαδηποτε υποτιθεμενη συμβολη του στην βοηθεια της δημιουργιας (ανθρωποτητας), δεν θα απεδιδε καρπους σωτηριας για αυτον.
Κάνεις λάθος αν εννοείς την μετά θάνατον ζωή. Η σωτηρία των νεκρών (που δεν έζησαν ενάρετη ζωή) μπορεί να έλθει μέσω των προσευχών των ζωντανών υπέρ αναπαύσεως της ψυχής τους.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-05-14, 22:29
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Οχι εδω μιλαμε αν οι νεκροι ή τελος παντων τα πνευματα αμα τα καλεσεις σε παρτιδα επιτραπεζιου παιχνιδιου ερχονται και παιζουμε σαν καλα φιλαρακια.

Τωρα για αυτο που λες , οτι δηλαδη οι ζωντανοι αν προσευχονται για τους νεκρους μπορουν να το κανουν γιατι ετσι σωζωνται οι νεκροι , οδηγουμαστε σε αντιφατικα συμπερασματα. Αν οι ζωντανοι μπορουν να το κανουν αυτο τοτε οι μελλοντικοι νεκροι δεν εχουν να φοβιθουν τιποτα με βαση την ηθικη τους πλευρα. Οποτε θα μπορουν οι μελλοντικοι νεκροι και προσωρινα ζωντανοι να αμαρτανουν, απο την στιγμη που γνωριζουν οτι οι ανθρωποι τους θα τους γλυτωσουν. Με αυτη την προοπτικη ομως και οι ζωντανοι που προσευχονται για τους νεκρους ή τους μελλοντικους νεκρους , θα μπορουν να ορισουν αλλους ανθρωπους να προσευχονται για αυτους οχι μονο οταν πεθανουν αλλα και οταν αυτοι θα ειναι ζωντανοι, και ετσι με αυτον τον τροπο και αυτοι θα μπορουν να αγνοουν για τους εαυτους τους την ηθικη τους πλευρα. Αυτο φυσικα μπορει να συνεχιστει σε μια απειρη αιτιωδη αλυσιδα προσευχομενων για τους αλλους ζωντανους με ζωντανους και ζωντανους με νεκρους, και με αυτον τον τροπο η ηθικη πλευρα των ανθρωπων μεταφερεται εξ ολοκληρου απο την γη στον ουρανο, χωρις ομως η ενεργεια της προσευχης (ειτε ζωντανοι -ζωντανοι ειτε ζωντανει-νεκροι), να χανει ποτε το νοημα και την μετασχηματιστικη της αξια .

Νομιζω οτι καταλαβαινεις τι προσπαθω να πω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-05-14, 09:32
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Λοιπον, θα παραθεσω την δικη μου προσωπικη εμπειρια οπως την βιωσα μεσα απο πνευματιστικες συγκεντωσεις.
Στην αρχη μην νομιζετε, κι εγω δεν πιστευα σε αυτα, πιστευα βεβαια οτι η ψυχη καπου παει μετα τον θανατο, πως υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που αλλοι την ονομαζουν Θεό και αλλοι Μητερα Φυση, αλλα ως εκει.
Πριν ξεκινησω να διευκρινισω κατι.
Μην φανταστειτε ποτέ οτι τα πνευματα καλα ή κακα, οι ψυχες των ανθρωπων οι αγγελοι ή οι δαιμονες γνωριζουν το μελλον.
Η πανγνωσια αποτελει ιδιοτητα ΜΟΝΟ του Θεου.
Ολα τα υπολοιπα γνωριζουν το παρον και το μελλον.
''Μα ειδα στον υπνο μου τον ταδε νεκρο συγγενη μου και μου ειπε πως ο ταδε γνωστος μου θα πεθανει, αυτο δεν ειναι μελλον''?
Οχι φιλοι μου, ουδεις ειπε πως οταν πεθαινουμε πηγαινουμε καπου οπου πουλακια τιτιβιζουν, αγγελοι σαλπιζουν και ολα ειναι φωτεινα, ροδινα και αγγελικα πλασμενα.
Εικαζεται πως η ψυχη πηγαινει σε ενα αλλο επιπεδο υπαρξης, σε διαφορετικη πτυχη του χωρου σε σχεση με το χρονο.
Εαν λοιπον εχει παει καπου λιγο πιο μπροστα χρονικα απο το δικο μας χρονοσυνεχές βλεπει παρελθον οτι ο ταδε συγγενης ΘΑ πεθανει.
Και κατι ακομη, οι ψυχες των νεκρων μας δεν μπορουν να ερθουν ξανα στο δικο μας επιπεδο, τους ειναι παντελως αδιαφορο και ουδεμία σχεση εχουν μετα του κοσμου τούτου. Ειτε κανουμε μνημοσυνα, ειτε θρηνουμε ή χτυπιομαστε, μετα τις 40 ημερες η ψυχη του κεκοιμημενου αγνοει και την υπαρξη μας.
Τι νοημα θα ειχε να μεταβεις σε ενα επομενο επιπεδο υπαρξης με μηνημες του προηγουμενου?
Αρα ο,τι ερχεται στις πνευματιστικες συγκεντωσεις ΨΕΥΔΕΤΑΙ οταν λεει πως ειναι η ψυχη του ταδε συγγενη μας.
Προκειται για ψυχες που παγιδευτηκαν εδω, που αρνουνται πεισματικα να προχωρησουν που δεν καταννοουν πως εχουν πεθανει και που θελουν να ζησουν ακομη εδω, σε αυτο το επιπεδο αλλα επειδη αυτο δεν ειναι δυνατον βγαζουν οργή μεσα απο την απελπισια τους.
Σπουδαζα λοιπον στην Ιταλια οταν η φιλη μου και συμφοιτητρια του κατω απο εμενα διαμερισματος με επισκεφθηκε ενα μεσημερι μαζι με εναν ιταλο φιλο της ο οποιος οικογενειακως οπως εμαθα αργοτερα ασχολειτο με τετοιου ειδους συναξεις.
Ομολογω πως οταν μου μιλησε για πνευματιστικη συγκεντωση γελασα και την κοροιδεψα λεγοντας της : ''Ειναι δυνατον να πιστευεις τετοιες αρλούμπες''?
Οκ πιο πολυ για να σκοτωσω την ωρα μου δεχτηκα, καθισαμε γυρω απο ενα τραπεζι, εξω απογευμα, και ο τυπος, ο φιλος της δηλαδη εβγαλε μεσα απο ενα κουτακι που ειχε στην τσεπη του τα 21 λατινικα γραμματα του ιταλικου αλφαβήτου.
Ηταν καλλιγραφικα, μαυρα τυπωμενα, πανω σε μικρους ολοστρογγυλους χαρτινους κυκλους.
Τα τοποθετησε κυκλικα πανω στο τραπεζι, βαλαμε κι ενα ποτηρακι του κρασιου γυρισμενο αναποδα στην μεση του κυκλου, συγκεντωθηκαμε συμφωνα με τις οδηγιες που μας εδωσε μεσα σε απολυτη ησυχια (μέχρι και το ψυγειο βγαλαμε απο την πριζα) και αφου τοποθετησαμε την ακρη του δεικτη (δάχτυλο) πανω στο ποτηρακι εκεινος ξεκινησε μια επικληση.
Στην αρχη τιποτε δεν συνεβαινε ομως σε λιγο το δωματιο αρχισε να κρυωνει κι ας ηταν Ιουλιος, το ποτηρι αρχισε να κινειται κυκλικα, στην αρχη σιγα και υστερα πιο γρηγορα και κυριολεκτικά τρέχοντας πλεον μεσα στον κυκλο που ειχαμε φτιαξει προχειρα (εχει σημασια αυτο) με τα γραμματα, τα ακουμπουσε περνωντας γρηγορα ενα-ενα και δημιουργωντας εναν κυκλο τοσο τελειο που μονο καποιος με διαβήτη θα μπορουσε να τον φτιαξει.
Και υστερα????????
Υστερα αγαπητοι φιλοι σε καθε ερωτηση απαντουσε με βρισιές και δή βαρυτατες, περνωντας μας αυτο που λενε γενεές 14!
Φευγοντας ο τυπος μου αφησε τα γραμματα, μου ειπε οτι αυτα τα γραμματα πανε απο χερι σε χερι και δεν πετιουνται και μου υπεδειξε ποτέ να μην το επιχειρησω μονη μου και αν τελικα το κανω να ειναι παροντα στο δωματιο και αλλα ατομα.
Κανοντας το ολεθριο σφαλμα να το επιχειρησω και μονη μου και νοιωθωντας πως αντλω δυναμη απο αυτο ειτε μονη ειτε με καποια φιλη καλουσαμε συνεχεια!!!!!!!!!!!!!!!
Υπηρξαν φορές που το ποτηρακι μονο του εκσφενδονιστηκε κι εσπασε στον τοιχο χωρις καν να καθομαστε κοντά, ντουλαπια ανοιγαν μονα τους παρουσια μας, το χοντρο αλατι που ειχα στο ντουλαπι κι ενω το ειχα βγαλει γιατι ηθελα να ριξω στο νερό για τα μακαρονια αρχισε να σκαει και να πεταγεται παντου και η αποκορυφωση ολων αυτων ηταν οταν με αυτα τα ιδια γραμματα σε μια πνευματιστικη συνεδρια σε ενα φιλικο σπιτι ενα κυριολεκτικα τεραστιο πορτραιτο της Μόνα Λιζα φτιαγμενο απο παζλ (μεγάλο οσο ενα παραθυρο και κρεμασμενο στον τοιχο αναμεσα σε 2 κρυασταλλα), κυριολεκτικα εξεραγη και ολα αυτα τα κομματακια του παζλ διασκορπιστηκαν σε ολο το δωματιο!!!!!!!
Οσοι συμμετειχαμε αρχισαμε να υποφερουμε απο εφιαλτες, αλλαξε κυριολεκτικα η ζωη μας και μας συνεβησαν πραγματα που δεν θελω να αναφερω.
Πιστευω τελικα πως μεγαλο ρολο παιζει το ποσο ειναι καποιος δεκτικός με αυτα.
Ειναι μια σκοτεινή περιοδος της ζωης μου που εχω αφησει πισω, ειναι κατι που δεν θελω πια να θυμαμαι.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 20-05-14 στις 09:46
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-05-14, 15:47
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Αυτα μου μοιαζουν σαν προωρο αρα και λανθασμενο ανοιγμα τριτου ματιου.

Ειναι γνωστο οτι για να ανοιξει καποιος το τριτο του ματι (το τηλεπαθητικο), θα πρεπει προηγουμενως να γεφυρωσει τα ακρα του εαυτου σε ενα ενιαιο πλαισιο ελεγχου.

Ο ελεγχος επιτυγχανεται οταν η επιταγες της συνειδησης και της ηθικης του εαυτου συμβαδιζουν και συντονιζονται με τις επιταγες και τις αναγκες του ασυνειδητου εαυτου.

Αν ενας ανθρωπος λεει συνειδητα και οντας ενταγμενος στην κοινωνια, οτι εγω ειμαι καλος ανθρωπος, ειμαι ηθικος χαρακτηρας, δεν ειμαι επιδειξιας, δεν ειμαι σεξουαλικα ανωμαλος, αγαπω τους ανθρωπους με τις αδυναμιες τους, τοτε αυτο σημαινει οτι ο αλλος εαυτος ο ασυνειδητος λεει και ενω ειναι ενταγμενος στην κοινωνια, οτι εγω την εχω χεσμενη την κοινωνια και τους ανθρωπους, ειμαι απληστος μεχρι το κοκαλο, ειμαι ανωμαλος , ειμαι σεξουαλικα καταπιεσμενος, θελω εξουσια ,σεξ και χρηματα, σας....

Επομενως απο την στιγμη που η αντιφαση ειναι εγγενης σε εναν ανθρωπο ανετοιμο να δεχτει τις ιδιοτητες της ψυχης, η αντιφαση και η συγκρουση θα βρισκεται για παντα στο αποκορυφωμα της. Μονο οταν ο ανθρωπος καταφερνει να περασει τα συνειδητα περιεχομενα της ηθικης, ως ασυνειδητα, μονο τοτε ειναι ικανος να δεχτει τα δωρα της ψυχης (του θεου). Για να ανοιξεις την πηγη της τηλεπαθητικοτητας, και μεσω αυτης να αντλισεις διοραση , προγνωση,τηλεκινηση, ψυχομετρια, θα πρεπει προηγουμενως να εισαι ικανος να την ελεγχεις, ελεγχοντας σε απολυτο βαθμο τον κατωτερο ασυνειδητο εαυτο, και στην ουσια κανοντας τον ενα με τις αναγκες της συνειδησης. Αλλα αυτο προυποθετει εναν μεγαλο προσωπικο αγωνα εναντι των παθων , των ενστικτων, των νευρωσεων, των αποθημενων κτλ. Αρα προυποθεση ειναι η εσωτερικη μεταστοιχειωση που επιτυγχανεται μεσω της απολυτης καθαρσης.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-05-14, 16:38
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

^ Στην υλιστική καπιταλιστική κοινωνία είναι λίγο δύσκολο να τηρήσεις τα παραπάνω, ακόμα και να θέλεις. Μόνο αν πας μοναχός στο Θιβέτ...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-05-14, 18:56
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι εδω μιλαμε αν οι νεκροι ή τελος παντων τα πνευματα αμα τα καλεσεις σε παρτιδα επιτραπεζιου παιχνιδιου ερχονται και παιζουμε σαν καλα φιλαρακια.
Προσωπικά δεν το πιστεύω. Θεωρώ πως έρχονται κακόβουλα πνεύματα. Νομίζω ότι το ίδιο είπε και κάποιο άλλο μέλλος πιο πριν... Οι νεκροί πέρπει να υπάρχει σοβαρός λόγος για να επικοινωνήσουν μαζί μας, και αυτό δεν πιστεύω πως μπορεί να γίνει με ένα πίνακα ουιτζα. Αλλά μόνο με Θεική παρέμβαση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα για αυτο που λες , οτι δηλαδη οι ζωντανοι αν προσευχονται για τους νεκρους μπορουν να το κανουν γιατι ετσι σωζωνται οι νεκροι , οδηγουμαστε σε αντιφατικα συμπερασματα. Αν οι ζωντανοι μπορουν να το κανουν αυτο τοτε οι μελλοντικοι νεκροι δεν εχουν να φοβιθουν τιποτα με βαση την ηθικη τους πλευρα. Οποτε θα μπορουν οι μελλοντικοι νεκροι και προσωρινα ζωντανοι να αμαρτανουν, απο την στιγμη που γνωριζουν οτι οι ανθρωποι τους θα τους γλυτωσουν. Με αυτη την προοπτικη ομως και οι ζωντανοι που προσευχονται για τους νεκρους ή τους μελλοντικους νεκρους , θα μπορουν να ορισουν αλλους ανθρωπους να προσευχονται για αυτους οχι μονο οταν πεθανουν αλλα και οταν αυτοι θα ειναι ζωντανοι, και ετσι με αυτον τον τροπο και αυτοι θα μπορουν να αγνοουν για τους εαυτους τους την ηθικη τους πλευρα. Αυτο φυσικα μπορει να συνεχιστει σε μια απειρη αιτιωδη αλυσιδα προσευχομενων για τους αλλους ζωντανους με ζωντανους και ζωντανους με νεκρους, και με αυτον τον τροπο η ηθικη πλευρα των ανθρωπων μεταφερεται εξ ολοκληρου απο την γη στον ουρανο, χωρις ομως η ενεργεια της προσευχης (ειτε ζωντανοι -ζωντανοι ειτε ζωντανει-νεκροι), να χανει ποτε το νοημα και την μετασχηματιστικη της αξια .

Νομιζω οτι καταλαβαινεις τι προσπαθω να πω.
Καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι (κατά την γνώμη μου). Με τέτοιες δόλιες σκέψεις και σχέδια, δεν πιστεύω πως θα υπάρχει αποτέλεσμα, γιατί και αυτοί που θα προσεύχονται για αυτόν θα το κάνουν κάπως ύπουλα. Εμπειρίες γερόντων πάντως αναφέρουν ότι οι νεκροί που δεν παίρνουν μια πρόγευση του παραδείσου, παρουσιάζονται ως πικρά μετανιωμένοι. Και επίσεις ο πανελεήμον Θεός δεν θα απορίψει μια ψυχή που προσεύχεται με πόνο, επίσεις να σου θυμίσω ότι ο Χριστός υποσχέθηκε σε έναν ληστή πως θα είναι ο ππώτος που θα μπει στον παράδεισο. Πιστεύω ότι μετά θάνατο οι περιορισμοί του πνεύματος που οφείλονται λόγω του σώματος παύουν να υπάρχουν και η ψυχή έχει πλήρη επίγνωση για το τι έχει κάνει. Επίσεις μαρτυρίες μοναχών πάλι, λένε πως προσευχές αναπαύσεως της ψυχής των νεκρών είναι σαν ένα ποτήρι δροσερό νερό ή μια μπουκιά ψωμί σε αυτούς που πεινάνε ή διψάνε.

Μιρέλλα, κάτι λες για την πτώση του εωσφόρου. Ότι του ζητήθηκε να προσκυνήσει τον άνθρωπο (πράγμα όντος άτοπο, εκτός εαν με την προσκύνηση τιμούσε τον Δημιουργό) αυτή η παραδοχή δεν είναι Χριστιανική αλλά μουσουλμανική αν δεν κάνω λάθος, και αναφέρεται στο κοράνι!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-05-14, 21:10
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Εχω την αισθηση οτι ολη η πνευματικη θεωρια στιριζεται σε μικρο ή μεγαλο βαθμο, στις αδιακοπες επινοησεις των ανθρωπων. Οι ανθρωποι μπροστα στην αγωνιωδη προσπαθεια τους να καλυψουν τα λογικα κενα και τις αντιφασεις, επινοουν νεες αντιφατικες σκεψεις. Για να γινει κατι επικοινωνισιμο ομως, πρεπει να διελθει αναγκαστικα μεσα απο την γλωσσα. Η γλωσσα ομως ειναι στενα συνυφασμενη με την γλωσσικη λογικη που ειναι αποτελεσμα της δομης της φυσικης λογικης. Επομενως οτιδηποτε λεμε, εστω και για το παραλογο υπερφυσικο, περναει μεσα απο λογικες δομες που σχηματιστικαν απο πριν για να περιγραψουν απλες δομες της φυσης.

Απο την στιγμη που τα πνευματα τα οποια ερχονται σε επαφη με εμας δεν ειναι νεκροι , τι ειδους κακοβουλα πνευματα μπορει να ειναι αυτα;
Αν πραγματικα ηταν κακοβουλα τοτε δεν θα εψαχναν την αφορμη διεισδησης στην ανθρωποτητα μεσα απο ασχετα παιχνιδια, γιατι εξω και γυρο μας υπαρχουν πολλοι συνανθρωποι μας , που απο το πρωι μεχρι το βραδυ, και απο το βραδυ μεχρι το πρωι σταυρωνουν τον Χριστο και βριζουν τα θεια. Θα μπορουσαν ανετα αυτοι οι συνανθρωποι μας να λειτουργισουν ως οι καλυτεροι των ελκυστων αυτων των καταχθονιων δυναμεων. Παρολα αυτα ομως , καμια επιδραση δαιμονικη ή παραψυχολογικη δεν υπαρχει, ουτε σε αυτους , ουτε σε αυτους που τους ακουν και δεν τους κανουν παρατηρηση.

Το μονο που μπορω να πω με σιγουρια για την προσευχη, ειναι οτι δεν ειναι μια νοερη διεργασια του νου με το κοσμικο πλαισιο (θεο), αλλα ειναι μια καθαρα συναισθηματικη-καρδιακη σχεση με αυτο. Αυτο οφειλεται στο οτι το κοσμικο σχεδιο που ειναι γραμμενο σε αυτο το πλαισιο, λειτουργει μεσω των βαθυτερων συναισθηματικων αυτοματισμων της φυσης του κοσμου, και του ανθρωπου. Επομενως μιλαμε για μια αμφιδρομη σχεση που εκπορευεται απο το σχεδιο και ανατροφοδοτει το σχεδιο διαμορφωνοντας το και επαναδιαμορφωνοντας το με βαση τις θεμελιωδεστερες αρμονιες (συναισθηματα-ενστικτα), και εχει ως καυσιμο επικοινωνιας την καρδιακη προσευχη (για τον ανθρωπο). Υπο αυτη την οπτικη λοιπον οι λογισμοι και οι σκεψεις ερχονται σε πολυ δευτερευουσα δυναμικη και η παρουσια τους γινεται μονο βοηθητικα .
Αλωστε ο καθε ανθρωπος αυτο κανει στην καθημερινοτητα του. Αφου οσες φορες και να αμαρτυσεις συμφωνα με την θεωρια , αλλες τοσες θα συγχωρεθεις αρκει να αντικαταστησεις τους λογισμους, με συναισθηματικη προσευχη . Αυτο μπορει να το κανεις ακομα και αν βιασεις , σκοτωσεις, ληστεψεις κτλ. αρκει στο τελος καθε περιοδου εξαρσεων, να επερχεται μια περιοδος συναισθηματικης εκφορτισης, και μετανιωματος απο καρδιας (κατι φυσιολογικο για την ανθρωπινη ψυχη), και να προσευχεσαι καρδιακα.

Τελος η αληθεια ειναι οτι δεν ξερουμε τιποτα για την μετα θανατον συνθηκη.
Ο μονος που αναγνωρισμενα και ιστορικα αναστηθηκε, και θα μπορουσε να αποτελει πηγη πληροφοριας, ηταν ο Λαζαρος.
Ο Λαζαρος ηταν νεκρος για αρκετες μερες και η αναστασημη εμπειρια του, θα μπορουσε να τροφοδοτησει με ελπιδα την ζωη (αφου ηταν ανθρωπος και οχι θεος).
Ο Λαζαρος ομως για ολη την υπολοιπη ζωη του μετα την ανασταση, ηταν σκυθρωπος και αμιλητος, και σε καμια περιπτωση δεν εδινε η συνολικη εκφραση του, την ελπιδα για μετα θανατον ζωη.
Ο Λαζαρος δεν εκφραστικε ποτε για την εμπειρια των τεσσαρων ημερων και της αναστασης απο τον Αδη, και οταν μια φορα ειδε καποιον να κλεβει ενα πυλινο σκευος , αναφωνησε:
Ο πυλος κλεβει τον πυλο.

Το προβλημα με την θρησκεια εκτος του δογματισμου και των ανθρωπινων επινοησεων, ειναι οτι αποτελει εσωτερικο κριτηριο της αληθειας (με βαση καποιον ανθρωπινο παρατηρητη). Εχω την εντυπωση οτι οι ανθρωποι επινοουν λυσεις και απαντησεις εκει που ανακυπτουν νεες αποριες απο τις ηδη υπαρχουσες απαντησεις, και αυτο συνεχιζεται αεναως. Θεωριες οπως το γεωκεντρικο μοντελο και η δημιουργια των ειδων, αποτελουν τα κλασικοτερα παραδειγματα ανθρωπινων επινοησεων που ξεπεραστικαν απο την ιδια την ιστορια και τον πολιτισμο. Οι δε ανατολικες θρησκειες Βουδιστες , ινδουιστες κτλ, ειναι καθαρα "μηχανικοι αυτοματιστες". Αφου ολη η διαδικασια "θεωσης", ειναι μια πορεια καθαρα μηχανιστικων μεθοδων και ασκησεων (σωματικων -νοερων- γιογκα), τεχνικων αναπνοης, επαναλυψεις ρυθμων μαντρα και λυποι αυτοματισμοι. Αυτααααααα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 20-05-14 στις 21:23
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-05-14, 21:16
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω την αισθηση οτι ολη η πνευματικη θεωρια στιριζεται σε μικρο ή μεγαλο βαθμο, στις αδιακοπες επινοησεις των ανθρωπων. Οι ανθρωποι μπροστα στην αγωνιωδη προσπαθεια τους να καλυψουν τα λογικα κενα και τις αντιφασεις, επινοουν νεες αντιφατικες σκεψεις. Για να γινει κατι επικοινωνισιμο ομως, πρεπει να διελθει αναγκαστικα μεσα απο την γλωσσα. Η γλωσσα ομως ειναι στενα συνυφασμενη με την γλωσσικη λογικη που ειναι αποτελεσμα της δομης της φυσικης λογικης. Επομενως οτιδηποτε λεμε, εστω και για το παραλογο υπερφυσικο, περναει μεσα απο λογικες δομες που σχηματιστικαν απο πριν για να περιγραψουν απλες δομες της φυσης.
Μέχρι τώρα για εμπειρίες μιλούσαμε και όχι υποθέσεις... Με παραδείγματα, πνευματισμού που έχουν συμβεί σε αμέτρητο κόσμο. Γεγονότα που πολλές φορές είχαν αντίκτυπο στον υλικό κόσμο. Άρα δεν το θεωρώ μόνο επινοήσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την στιγμη που τα πνευματα τα οποια ερχονται σε επαφη με εμας δεν ειναι νεκροι , τι ειδους κακοβουλα πνευματα μπορει να ειναι αυτα;
Αν πραγματικα ηταν κακοβουλα τοτε δεν θα εψαχναν την αφορμη διεισδησης στην ανθρωποτητα μεσα απο ασχετα παιχνιδια, γιατι εξω και γυρο μας υπαρχουν πολλοι συνανθρωποι μας , που απο το πρωι μεχρι το βραδυ, και απο το βραδυ μεχρι το πρωι σταυρωνουν τον Χριστο και βριζουν τα θεια. Θα μπορουσαν ανετα αυτοι οι συνανθρωποι μας να λειτουργισουν ως οι καλυτεροι των ελκυστων αυτων των καταχθονιων δυναμεων. Παρολα αυτα ομως , καμια επιδραση δαιμονικη ή παραψυχολογικη δεν υπαρχει, ουτε σε αυτους , ουτε σε αυτους που τους ακουν και δεν τους κανουν παρατηρηση.
Για δαίμονες αναφέρομαι, οι οποίοι έχουν διάφορους τρόπους δράσης. Και πιστεύω πως οι δαίμονες δρούν και σε καθημερινή βάση, πολλές φορές χωρίς καν να το αντιλειφθούμε. Όταν όμως κάποιος ασχολειθεί πρακτικά με αυτά τα θέματα, έχουν άλλον έναν λόγο να μας παρασείρουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο που μπορω να πω με σιγουρια για την προσευχη, ειναι οτι δεν ειναι μια νοερη διεργασια του νου με το κοσμικο πλαισιο (θεο), αλλα ειναι μια καθαρα συναισθηματικη-καρδιακη σχεση με αυτο. Αυτο οφειλεται στο οτι το κοσμικο σχεδιο που ειναι γραμμενο σε αυτο το πλαισιο, λειτουργει μεσω των βαθυτερων συναισθηματικων αυτοματισμων της φυσης του κοσμου, και του ανθρωπου. Επομενως μιλαμε για μια αμφιδρομη σχεση που εκπορευεται απο το σχεδιο και ανατροφοδοτει το σχεδιο διαμορφωνοντας το και επαναδιαμορφωνοντας το με βαση τις θεμελιωδεστερες αρμονιες (συναισθηματα-ενστικτα), και εχει ως καυσιμο επικοινωνιας την καρδιακη προσευχη (για τον ανθρωπο). Υπο αυτη την οπτικη λοιπον οι λογισμοι και οι σκεψεις ερχονται σε πολυ δευτερευουσα δυναμικη και η παρουσια τους γινεται μονο βοηθητικα .
Αλωστε ο καθε ανθρωπος αυτο κανει στην καθημερινοτητα του. Αφου οσες φορες και να αμαρτυσεις συμφωνα με την θεωρια , αλλες τοσες θα συγχωρεθεις αρκει να αντικαταστησεις τους λογισμους, με συναισθηματικη προσευχη . Αυτο μπορει να το κανεις ακομα και αν βιασεις , σκοτωσεις, ληστεψεις κτλ. αρκει στο τελος καθε περιοδου εξαρσεων, να επερχεται μια περιοδος συναισθηματικης εκφορτισης, και μετανιωματος απο καρδιας (κατι φυσιολογικο για την ανθρωπινη ψυχη), και να προσευχεσαι καρδιακα.
Όταν προσεύχεσαι πρέπει να έχεις πλήρη επίγνωση. Και κατανόηση του εαυτού σου. Δεν αρκεί μόνο η προσευχή αλλά και η προσπάθεια που θα καταβάλεις καθώς και οι πράξεις σου. Δεν είναι απλώς τρ'οπος έκφρασης του εσωτερικού σου κόσμου, ούτε μονόλογος, αλλά ουσιαστική επικοινωνία με τον Θεό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος η αληθεια ειναι οτι δεν ξερουμε τιποτα για την μετα θανατον συνθηκη.
Ο μονος που αναγνωρισμενα και ιστορικα αναστηθηκε, και θα μπορουσε να αποτελει πηγη πληροφοριας, ηταν ο Λαζαρος.
Ο Λαζαρος ηταν νεκρος για αρκετες μερες και η αναστασημη εμπειρια του, θα μπορουσε να τροφοδοτησει με ελπιδα την ζωη (αφου ηταν ανθρωπος και οχι θεος).
Ο Λαζαρος ομως για ολη την υπολοιπη ζωη του μετα την ανασταση, ηταν σκυθρωπος και αμιλητος, και σε καμια περιπτωση δεν εδινε η συνολικη εκφραση του, την ελπιδα για μετα θανατον ζωη.
Ο Λαζαρος δεν εκφραστικε ποτε για την εμπειρια των τεσσαρων ημερων και της αναστασης απο τον Αδη, και οταν μια φορα ειδε καποιον να κλεβει ενα πυλινο σκευος , αναφωνησε:
Ο πυλος κλεβει τον πυλο.
Ο Λάζαρος παίθανε πριν την ήττα του Άδη. Επιπλέον ο Χριστός όλη την ώρα δίδασκε για την Βασιλεία και Δίξα Του Θεού, και όντως με τον θάνατο νίκησε τον θάνατο.Υπάρχουν όμως και άλλες εμπειρίες περί μετά θάνατο ζωή. Οι Αγιοι και μόνο με τα θαύματά τους το αποδηκνειουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προβλημα με την θρησκεια εκτος του δογματισμου και των ανθρωπινων επινοησεων, ειναι οτι αποτελει εσωτερικο κριτηριο της αληθειας (με βαση καποιον ανθρωπινο παρατηρητη). Εχω την εντυπωση οτι οι ανθρωποι επινοουν λυσεις και απαντησεις εκει που ανακυπτουν νεες αποριες απο τις ηδη υπαρχουσες απαντησεις, και αυτο συνεχιζεται αεναως. Θεωριες οπως το γεωκεντρικο μοντελο και η δημιουργια των ειδων, αποτελουν τα κλασικοτερα παραδειγματα ανθρωπινων επινοησεων που ξεπεραστικαν απο την ιδια την ιστορια και τον πολιτισμο. Οι δε ανατολικες θρησκειες Βουδιστες , ινδουιστες κτλ, ειναι καθαρα "μηχανικοι αυτοματιστες". Αφου ολη η διαδικασια "θεωσης", ειναι μια πορεια καθαρα μηχανιστικων μεθοδων και ασκησεων (σωματικων -νοερων- γιογκα), τεχνικων αναπνοης, επαναλυψεις ρυθμων μαντρα και λυποι αυτοματισμοι. Αυτααααααα...
Προηγουμένως δέχτικες σαν ιστορικό γεγονός την ανασταση του Λαζάρου και τώρα λες πως η Θρησκεία είναι ανθρώπινη επινόηση. Ή κάτι δεν κατάλαβα καλά ή αντιφάσκεις λίγο...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.