Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 16-09-08, 15:37
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα
Φιλη μου Lady Nina δεν ειναι κα8ολου χαζη η ερωτηση σου!!!Που να ξερεις οτι ετσι εννοουν οταν σε κακομελετανε και σε κουτσομπολευουν?!εγω μικρη νομιζα οτι 8α μου φανε τη γλωσσα μετα μου ειπανε οτι γλωσσοφαγιά σημαινει πως"τρωνε με τις γλωσσες" και καπως ησυχασα!
Σε ευχαριστώ πολύ, καλή μου!

Αν όντως ισχύει αυτό, και κρίνοντας από το ότι γενικώς η ντουλάπα μένει ανοιχτή, τότε συνεχώς με κουτσομπολεύουν...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα
Πραγματικα δεν εχω ιδεα γιατι το κανουμε! Προσεξα οτι το εκανε και η αδερφη μου και αρκετοι αλλοι οποτε μαλλον πρεπει να μαζευτουμε ολοι και να κανουμε group therapy ή εστω να ζητησουμε να κανουν πεζοδρομια χωρις τετοιες γραμμες!!!!
Να σου πω, πολύ καλή η ιδέα σου!! Πρέπει να εισηγηθούμε στους δήμους να φτιάχνουν πεζοδρόμια ενιαία, χωρίς γραμμές! Γιατί αλλιώς... και το group therapy δε νομίζω να κάνει κάτι, τουλάχιστον όχι στην περίπτωσή μου!

Να φανταστείς, κάνω κι ένα άλλο "κουλό", από όταν ήμουν μικρή...! Όποτε βρισκόμουν πάνω στο κρεβάτι μου, πάντα πρόσεχα να μην προεξέχει τίποτα έξω από αυτό, διότι νόμιζα (ουσιαστικά ανάγκαζα τον εαυτό μου να πιστευεί, και πάλι όχι ακριβώς... πως να το εξηγήσω... ψυχαναγκασμός μάλλον είναι κι αυτό) ότι αν έβγαζα ένα σημείο του σώματός μου έξω από το κρεβάτι, τότε θα πεταγόταν μια λαμαρίνα (ή κάτι κοφτερό εν γένει) και θα το έκοβε ακριβώς εκεί που τέλειωνε το κρεβάτι, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ...

Αυτά προς το παρόν...

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 16-09-08, 15:56
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Αυτο το ειχε η παιδικη μου φιλη και οποτε κοιμομασταν μαζι της ελεγα για τον προκρουστη...μαλλον δεν ημουν πολυ καλη! Αλλα το ιδιο πα8αινα γιατι μου ειχε πει εκεινη η γιαγια στη γειτονια οτι κατω απο τα κρεβατια υπαρχουν τερατακια και γι αυτο πρεπει να παταμε με το δεξι, να το βλεπουν και να ξερουν οτι σημερα δεν μπορουν να μας κανουν κακο! Τωρα ευτυχως μονο οταν βλεπω ταινια τρομου το παθαινω.Οριστε ποσο ευκολα μπορει να γινει μια προληψη παιδικο τραυμα!
Ασε αυτο με την τσιχλα και τα οστα που γραφει στο #3 post ο Raistlin!!!Ακομα 8υμαμαι την αηδια που ειχα νιωσει!Παραειναι ανατριχιαστικο και απορω γιατι το λενε σε μικρα παιδια!!!Ισως σου λεει "κατσε μην πνιγει μεσα στη νυχτα και τρεχουμε"
Παράθεση:
Να σου πω, πολύ καλή η ιδέα σου!! Πρέπει να εισηγηθούμε στους δήμους να φτιάχνουν πεζοδρόμια ενιαία, χωρίς γραμμές! Γιατί αλλιώς... και το group therapy δε νομίζω να κάνει κάτι, τουλάχιστον όχι στην περίπτωσή μου!
Καλα κι εγω 8εωρω οτι η λυση ειναι ενιαια πεζοδρομια γιατι και οταν ειχε χιονισει παλι το σκεφτομουν"τωρα μπορει να παταω σε γραμμες"αρα α8εραπευτη ειμαι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 16-09-08, 16:51
stella.160 Ο χρήστης stella.160 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2007
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

γεια σας εγω παλι καθε φορα που ακουγα κουκουβαγια ηξερα οτι καποιος θα πεθανει . ενα αλλο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οι νεκροι περνουν κ παρεα μαζι τους .δηλαδη οταν καποιος πεθανει μετα απο 2 μερες πεθαινει κ καποιος αλλος .μια βδομαδα κηδειες ειχαμε
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 16-09-08, 17:06
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella.160
γεια σας εγω παλι καθε φορα που ακουγα κουκουβαγια ηξερα οτι καποιος θα πεθανει . ενα αλλο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οι νεκροι περνουν κ παρεα μαζι τους .δηλαδη οταν καποιος πεθανει μετα απο 2 μερες πεθαινει κ καποιος αλλος .μια βδομαδα κηδειες ειχαμε
Stella.160, ομολογώ πως έχω προσέξει κι εγώ πως όταν "φεύγει" κάποιος, τότε και κάποιος άλλος τον ακολουθεί πολύ σύντομα. (ίσως όχι μετά από δυο ημέρες, αλλά έπειτα από ένα μήνα σίγουρα!)

Αυτό, βέβαια, δε σημαίνει ότι συμβαίνει πάντα... Το πιο πιθανό είναι ότι συνέβη κάποιες φορές και αυτό μας έκανε εντύπωση και έτσι το γενικεύσαμε.

Θα ήθελα τώρα, μια και το θυμήθηκα, να γράψω μια δεισιδαιμονία από την Κύπρο (μπορεί να υπάρχει και σε κάποιο άλλο μέρος, δεν το γνωρίζω), κάτι σχετικό με αυτό που είπες για τους νεκρούς, ότι παίρνουν και παρέα μαζί τους. Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο μιας Κύπριας συγγραφέος (Άντρη Πολυδώρου, λέγεται, και το συγκεκριμένο βιβλίο Οι γενιές της σιωπής) ότι εάν οι Σαράντα ημέρες ενός νεκρού πιάνουν από τρεις μήνες, τότε ο νεκρός αυτός θα πάρει πολύ σύντομα μαζί του και κάποιον άλλο... Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ...

Τέλος, θα ήθελα να σχολιάσουμε τις προκαταλήψεις που υπάρχουν για τους Σαββατογεννημένους, καθώς και προσωπικές εμπειρίες, που έχετε πάνω στο θέμα αυτό. (Αντωνία μου, συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος, αλλά εδώ παραπέμφθηκα όταν θέλησα να ανοίξω ένα ομώνυμο θέμα... )

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 16-09-08, 18:16
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Καλη μου Lady Nina κι εγω θελωντας να απαντησω στο θεμα σου εφτασα εδω!Αρα δε νομιζω να βγαινεις εκτος,νομιζω ειναι το ιδιο 8εμα ή μαλλον μια πτυχη του!

Εχω ακουσει κι εγω για τους Σαββατογεννημενους και ισως να προερχονται απο τα Σαββατα των μαγισσων οι προκαταλήψεις για αυτους αλλα δεν ειμαι σιγουρη.
Εκανα παρεα με ενα παιδι για τεσσερα χρονια και ηταν Σαββατογεννημενος. Δεν ξερω αν ηταν συμπτωματικο αλλα η τυχη του με εκανε να νιω8ω οτι κανω παρεα με τον Γκαστονε! Ακομη κι αν κατι πηγαινε εντελως στραβα τελικα γυρνουσε προς οφελος του! Ασε που αν ελεγε κατι του τυπου "Που να τους κανει εφοδο η εφορια" γινοτανε(Δεν το λεω αστειευομενη!)
Αλλα και οι ευχες απο καρδιας που εδινε ειχαν εξισου θαυμαστα αποτελεσματα!Οποτε ηταν πραγματικα πολυ φορτισμενος συναισ8ηματικα αυτο που ελεγε γινοταν. Στην αρχη δεν ηξερα ποια μερα ειχε γεννη8ει αρα δεν ημουν επηρεασμενη απο αυτο.Μετα απο καιρο και παλι μετα απο κατι που εγινε λιγη μονο ωρα απ' οταν το ειπε, τον ρωτησα μεταξυ σοβαρου και αστειου"μα καλα Σαββατογεννημενος?!" και μου ειπε ναι.
Ασε που κοντα στον βασιλικο ποτιζονταν και η γλαστρα-εγω στην προκειμενη περιπτωση -οποτε για μενα...ειναι να μην πιστευεις ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 16-09-08, 18:34
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Καλή μου Νηρηίδα, ευχαριστώ που απάντησες στο θέμα τόσο γρήγορα!

Η αλήθεια είναι ότι είμαι Σαββατογεννημένη, και μου έχουν συμβεί κάποια περίεργα πράγματα στη ζωή μου... Γι'αυτό και ζήτησα περαιτέρω πληροφορίες πάνω στο θέμα.

Να σημειώσω, μάλιστα, ότι στην οικογένειά μου (parents και grandparents) και πιο συγκεκριμένα μεταξύ των πέντε (πλέον) που μένουμε στο ίδιο σπίτι: γιαγιά, μπαμπάς, μαμά, αδερφός κι εγώ, είμαστε τρεις Σαββατογεννημένοι και οι τρεις Αιγόκαιροι... Η γιαγιά μου (μητέρα της μαμάς μου), ο μπαμπάς μου κι εγώ! Περιττό να σου πω πως πρέπει να προσέχουμε τι λέμε σε αυτό το σπίτι...

Τέλος, να προσθέσω πως αυτό με την τύχη το έχω κι εγώ! (όχι να το περηφανευτώ... )

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 16-09-08, 19:14
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Τοτε να πω πως πολυ χαιρομαι που δεν εχεις 8υμωσει για κατι μαζι μου δεν με συμφερει!!!!
Μαλιστα η8ελα να σε ρωτησω αν ειχες γεννη8ει Σαββατο! Παντως με την απαντηση σου ξερω πια πως δεν πολυσκεφτεστε μια αλλη προληψη:ποιος 8α κανει ποδαρικο στο σπιτι σας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 16-09-08, 22:23
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα
Τοτε να πω πως πολυ χαιρομαι που δεν εχεις 8υμωσει για κατι μαζι μου δεν με συμφερει!!!!
Μαλιστα η8ελα να σε ρωτησω αν ειχες γεννη8ει Σαββατο! Παντως με την απαντηση σου ξερω πια πως δεν πολυσκεφτεστε μια αλλη προληψη:ποιος 8α κανει ποδαρικο στο σπιτι σας
χαχαχα!

Μην ανησυχείς, Νηρηίδα μου, δε θυμώνω καθόλου, μα καθόλου εύκολα, ειδικά με ανθρώπους που δεν μου έχουν κάνει απολύτως τίποτα!

Όσο για την τελευταία φράση σου (αν την κατάλαβα σωστά, βέβαια, και δεν παρανόησα κάτι!), σε ευχαριστώ πολύ! Με τιμάς ιδιαιτέρως!!

Θα ήθελα, επίσης, μια και βρήκα την ευκαιρία, να πω κάτι αναφορικά με το θέμα της τύχης. Αναμφισβήτητα, είμαι τυχερή από πολλές απόψεις (μια από τις οποίες είναι και αυτό το οποίο είπες για τον Σαββατογεννημένο φίλο σου "Γκαστόνε", ότι δηλαδή και κάτι κακό να γίνει, αυτό γυρνάει προς όφελός του), όμως πιστεύω πως εγώ η ίδια "προκαλώ-προσελκύω" την τύχη μου... Και θα πω πως γίνεται αυτό: απλώς πιστεύοντας, πως ό,τι γίνεται, είναι για καλό!

Αυτά προς το παρόν από εμένα... Περιμένω με ανυπομονησία τις εμπειρίες και άλλων μελών, Σαββατογεννημένων και μη!

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 17-09-08, 20:02
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!

Με μεγάλη μου χαρά, σας ανακοινώνω πως το κλειδωμένο θέμα "Σαββατογεννημένοι..." είναι πλέον ανοιχτό, περιμένοντας να το γεμίσετε με τις εμπειρίες σας!

Επομένως, δε θα γράφουμε πλέον εδώ για τους Σαββατογεννημένους, αλλά στο ομώνυμο θέμα.

Περιμένω με ανυπομονησία να ακούσω (διαβάσω!) τις εμπειρίες σας με Σαββατογεννημένους, είτε είστε είτε όχι, καθώς και ο,τιδήποτε έχετε ακούσει να λέγεται γι'αυτούς! Μήπως και καταφέρουμε να απορρίψουμε ή να δεχτούμε το μύθο που έχει υφανθεί γύρω από αυτή την κατηγορία ανθρώπων...

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 18-09-08, 23:26
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Σχετικα με την προκαταληψη της Παρασκευης και 13-αν και φυσικα στην Ελλαδα εχουμε την Τριτη 13 ως γρουσουζικη μερα- ξεκινησε γιατι Παρασκευη και 13 του 1307 ο Παπας μετα απο συννενοηση με τον βασιλια της Γαλλιας, εξεδωσε μυστικο διαταγμα για την θανατωση των Ναϊτων ιπποτων.Τωρα για την Τριτη και 13 τι να σας πω...ιδεα δεν εχω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.