Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 27-10-05, 17:40
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Καταρχήν, ο Χριστιανικός «Σατανάς» είναι πλάσμα Μυθολογικό, η προσωπικότητα του οποίου εξελισσόταν για περισσότερο από χίλια χρόνια, μέχρι τελικά να πάρει την μορφή με την οποίαν έχει πλέον αποτυπωθεί στη συνείδηση του Δυτικού κόσμου. (΄Οποιος ενδιαφέρεται για λεπτομέρειες της όλης διαδικασίας, προτείνω να διαβάσει το έργο της Αλίκης Τέρνερ, «Η Ιστορία της Κόλασης»).
Σ’ αυτό το διάστημα, στο πρόσωπό του αφομοιώθηκαν στοιχεία από διάφορους μύθους, όπως π.χ. του ερπετού που διέβαλλε τον άνθρωπο προκαλώντας την πτώση του, του επαναστάτη Αγγέλου που δίχασε τους Ουρανούς στρεφόμενος ενάντια στον Θεό, κάτι από τον Μέγα θεό Παν + τον εκστασιώδη Βάκχο, κάτι από τη Σουμερική Τιαμάτ, κάτι από Προμηθέα, κλπ..., με αποτέλεσμα ένα μίγμα με την μορφή που γνωρίζουμε.
Αυτοί οι μύθοι φυσικά, (όπως γίνεται συνήθως με την Μυθολογία), κρύβουν πίσω τους και κάποιες αλήθειες, ορισμένες απ’ τις οποίες σχετίζονται με την Σκιά, ενώ και ο λειτουργικός ρόλος της τελικής εικόνας του Διαβόλου, αυτός του Χριστιανικού «μπαμπούλα», συνεπάγεται μια ακόμα σημαντική σύνδεση με τη Σκιά.
Οι περισσότερες μαρτυρίες εμφανίσεων του «Σατανά», εδώ και εκατοντάδες χρόνια, είναι βέβαιο πως οφείλονται στην Σκιά. (Παλαιότερα μάλιστα, αλλά και μέχρι τον ύστερο Μεσαίωνα, συχνά τον περιέγραφαν και ως «μαύρο άνθρωπο».) Το αστείο είναι πως η Εκκλησία ωφελήθηκε απ’ την σύγχυση αυτή, αφού πολλοί, εκατομμύρια ίσως, μεταγενέστερα φανατικοί «πιστοί», αγκάλιασαν τη θρησκεία μετά από ένα τέτοιο προσωπικό βίωμα -που γι’ αυτούς εκλαμβανόταν ως ακλόνητη απόδειξη της Χριστιανικής αλήθειας. Γι’ αυτό και νωρίτερα έλεγα πως αν ήθελε κάποιος σήμερα να δημιουργήσει μια νέα θρησκεία, δίνοντας τον ρόλο του «κακού» στον "σκοτεινό κουκουλοφόρο", που αποτελεί μια απ’ τις αγαπημένες μορφές της Σκιάς, θα κέρδιζε αυτομάτως εκατομμύρια οπαδούς σ’ όλον τον κόσμο... (ελπίζω τώρα να μην βάζω... ιδέες, στον φίλο της Archangelic!...)
Επιπλέον πρέπει να σκεφτούμε πως όλες οι «φασματικές» εμφανίσεις της Σκιάς, πολύ περισσότερο μάλιστα όταν συνοδεύονταν από εκδήλωση επιθετικής δραστηριότητας, μέχρι τον περασμένο αιώνα αποδίδονταν από τον μάρτυρα κατά κανόνα στον Σατανά, ή σε κάποιον «δαίμονα», για τον απλούστατο λόγο, πως δεν υπήρχε καμία άλλη αρκετά ικανοποιητική ερμηνεία. Παράδειγμα, στο ‘The Devil in Britain and America’ του John Ashton (1896), υπάρχουν πολλά περιστατικά που υποδηλώνουν την παρουσία Σκιάς, που εκλαμβάνεται ως έργο του Διαβόλου. Από τα μέσα του περασμένου αιώνα, όταν άρχισε να συζητάται έντονα η παρουσία εξωγήινων στον πλανήτη, προσφέρθηκε μια δεύτερη εξήγηση κι έτσι σήμερα, πολλοί ερμηνεύουν την επίθεση της Σκιάς με τη μορφή της Μόρας, ως απαγωγή από εξωγήινους...
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, το πως ερμηνεύται ανά τους αιώνες η Σκιά και διάφορες εκδηλώσεις της, είναι καθαρά θέμα της ανθρώπινης αντίληψης...
Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν άλλου είδους παράξενα πλάσματα, π.χ. δαίμονες, νεράιδες και ξωτικά, ούτε πως αποκλείεται να υπάρχουν άλλες αρχετυπικές δυνάμεις που να δρουν σύμφωνα με άλλες από τις ιδιότητες που αποδίδονται στον Σατανά, αλλά κι αυτά ακόμα υπόκεινται στην αντίληψη του κάθε μάρτυρα, ή της κάθε εποχής.

Η ουσία στο ερώτημά σου είναι πως η Σκιά, κατά τη γνώμη μου πάντα, χωρίς να είναι το απόλυτο αρχετυπικό σύμβολο του «Κακού», συγκεντρώνει τα ουσιαστικότερα στοιχεία αντίθεσης στο «θείο», αφού, όπως έλεγα κι απ’ την αρχή της έρευνας, το σημαντικότερο χαρακτηριστικό του «Θεού», δεν είναι η καλοσύνη, αλλά το Φως που γεννά και δημιουργεί. Ενώ η Σκιά είναι το απόλυτο σκοτάδι που απορροφάει και αποσυνθέτει την ύπαρξη...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 27-10-05 στις 18:10
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 27-10-05, 17:44
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Jonathan, επειδή συμφωνώ με όσα λες και μάλιστα μου δημιουργούνται και ενδιαφέρουσες σκέψεις μέσα μου, θα μπορούσες να μας πεις εάν έχει αναφερθεί περίπτωση κατά την οποία αυτό το αρχετυπικό σκοτάδι της Σκιάς να έχει έρθει κατά κάποιον τρόπο σε "σύγκρουση" με το "θείο φως"? και αν ναι, ποιό ήταν το αποτέλεσμα?
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 27-10-05, 17:53
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Το "θείο" φως Μιχάλη, δεν υπάρχει μόνο έξω σου, αλλά και μέσα σου.
Κάθε φορά που κάποιος πολεμάει π.χ. την Μόρα, ουσιαστικά αυτό επικαλείται, ακόμα και όταν το κάνει συμβολικά, με τη χρήση ενός φυλακτού (έστω κι αν δεν είναι σταυρός), ή μιας προσευχής (έστω κι αν δεν είναι Χριστιανική).
Επομένως το αποτέλεσμα το ξέρεις, γιατί πρέπει να το 'χεις ζήσει κι ο ίδιος...
Έχω και πιο σουρρεαλιστικά παραδείγματα με ολόκληρη λευκή φασματική μορφή να πολεμάει τον σκοτεινό εισβολέα, αλλά δεν νομίζω πως αλήθεια αλλάζει σε κάτι από ένα οποιδήποτε άλλο σύμβολο.
Παρ' όλα αυτά αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης είναι παροδικός. Ένας οριστικός τρόπος, τον οποίον επίσης υποδεικνύω αναλυτικά μέσα απ' το βιβλίο (είδες τελικά που είμαι... "εξορκιστής" ), είναι η πλήρης και συνειδητή ένωση με το εσωτερικό φως, κάτι που φυσικά δεν είναι τόσο εύκολο, αφού όλες οι φιλοσοφίες και οι θρησκείες που έχουν προσπαθήσει να δώσουν οδηγίες για κάτι τέτοιο, δυστυχώς μέχρι στιγμής, σε συλλογικό τουλάχιστον επίπεδο, έχουν αποτύχει...

Σ.Σ. Δεν θα έχω πρόσβαση στο net μέχρι τη Δευτέρα, οπότε τα ξαναλέμε ίσως τότε. Καλό τριήμερο...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 27-10-05 στις 18:02
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 27-10-05, 19:41
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω, για συγκεκριμένες μορφές. Για το "θείο" φως γνωρίζω κάποια πράγματα. Ευχαριστώ Johy.
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 04-11-05, 08:47
Το avatar του χρήστη Nevolen
Nevolen Ο χρήστης Nevolen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2005
Περιοχή: Greece,Athens...
Μηνύματα: 1
Question What can i say?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epimytheas
Και αυτό που θεωρώ σχεδόν σίγουρο, είναι πως έχετε κατατρομοκρατηθεί στην εμφάνιση της...
Έχω έρθει σε επαφή με κάτι τέτοιο, αν και υποθετικά θα πάγωνα από φόβο, αντέδρασα τελείως φυσιολογικά και το αγνόησα, αργότερα που κατάλαβα τι έγινε τρομοκρατήθηκα...

Γιατί αντέδρασα έτσι;

Το έχω πάθει και άλλες φορές και δεν φοβάμαι να πω ότι με τρομάζει η φιλικότητα που έχω με ότι αντικρίζω την στιγμή εκείνη, το βλέπω, το αγνοώ και άλλες φορές το απειλώ με το βλέμμα μου και αργότερα όταν γυρίζουν όλα σε φυσιολογικούς ρυθμούς απορώ με τον εαυτό μου, γνωρίζοντας ότι αν ξαναζούσα τη ίδια στιγμή θα έτρεχα έντρομος...

Και όταν πάλι ξαναέρθει η ίδια στιγμή; Η ίδια απάθεια με κυριεύει…

Καμία εξήγηση;
__________________
Astral manipulator, the one...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nevolen : 04-11-05 στις 09:17 Αιτία: Ήθελα να προσθέσω κάποια πράγματα...
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 04-11-05, 12:46
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Το πως αντιδρά κανείς σε οποιδήποτε εξωτερικό ερέθισμα, είναι θέμα καθαρά προσωπικό και εξαρτάται βασικά από την ιδιοσυγκρασία του και από την σχέση που έχει αναπτύξει με ό,τι προκαλεί το ερέθισμα.

Είναι αδύνατο να σου κάνω ψυχανάλυση και να εξετάσω την ιδιοσυγκρασία σου, απ' τη στιγμή που δεν σε γνωρίζω. Κι όσο για την σχέση σου με την "Σκιά", θα πρέπει να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες, όπως π.χ., από τη ηλικία ξεκίνησαν τέτοια βιώματα, πόσο συχνά συμβαίνουν, κάποιες περιγραφές, κλπ... (αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις να αναφέρεις λεπτομέρειες δημόσια, μπορείς να επικοινωνίσεις και με email: jonybright@yahoo.com )

Ο W. Gordon Allen, στο έργο του 'Enigma Fantastique' (1966) ισχυρίζεται πως τέτοιες οντότητες στέλνουν "τηλεπαθητικά" τρόμο στους στόχους τους, και μ' αυτόν τον τρόπο τους αφοπλίζουν, τους ελέγχουν, και μερικές φορές, αν το επιθυμούν, τους οδηγούν στην καταστροφή.
Πιστεύω πως κάποια δόση αλήθειας υπάρχει σ' αυτό, αλλά τονίζω και πάλι πως εξαρτάται από τον καθένα σε τι βαθμό θα δεχτεί την εξωτερική επιρροή. Και βέβαια, εδώ δεν ισχύει η ορθολογιστική πεποίθηση (wishfull thinking), "Δεν πιστεύω ότι υπάρχει, άρα δεν θα μου συμβεί"...
Συνήθως ο τρόμος είναι το αναμενόμενο αποτέλεσμα, κυρίως επειδή εκείνη τη στιγμή το άτομο έρχεται σε σύγκρουση με κάτι εντελώς άγνωστο, κάτι που σείει ολόκληρο το οικοδόμημα της (λογικής) ύπαρξής του, αφού η παρουσία φαίνεται να προέρχεται από έναν "κόσμο", που υπερβαίνει τα δεδομένα της πραγματικότητάς του.

Προσωπικά θεωρώ την δική σου αντίδραση πολύ ορθότερη (αν μη τι άλλο, ασφαλέστερη) από εκείνη του πανικού, αν και το γεγονός ότι δεν είναι συνειδητά ηθελημένη, θα πρέπει ίσως να διερευνηθεί περισσότερο. Γνωρίζω κι άλλες (λίγες σχετικά) ανάλογες περιπτώσεις, αλλά έχω πολύ πιο ξεκάθαρη εικόνα απ' τα συγκεκριμένα άτομα.
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 04-11-05 στις 13:25
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 12-12-05, 14:49
thalia Ο χρήστης thalia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους!
δεν καταφερα να διαβασω ολα οσα γραφετε για το θεμα αλλα ηθελα να σας πω μια προσωπικη εμπειρια που ειχα και που δεν με τρομαξε!ενα βραδυ πριν πολυ καιρο εβλεπα ενα ασχημο ονοειρο και ξυπνησα αποτομα.μολις ανοιξα τα ματια μου ειδα μια σκια διπλα μου.ηταν καθιστη διπλα στο κρεβατι μου και ηταν σαν να ειχε σκυμενο το κεφαλι ακουμπισμετο πανω στα γονατα.μολις καταφερα να συνειδητοποιησω τι βλεπω γυρισε το κεφαλι προς το μερος μου και εξαφανιστηκε και οσο κ αν προσπαθουσα δεν μπορουσα να την εντοπισω πουθενα!δεν ενοιωσα ομως φοβο με αυτο, ουτε ενοιωσα οτι αυτη η σκια ειχε κακες προθεσεις απεναντι μου.περισσοτερι ηρεμια θα ελεγα ενοιωσα.ηταν σαν να με προσεχε καποιος.περιεργο συναισθημα! αυτο τι μπορει να ειναι και τι να σημαινει??????
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 14-12-05, 13:51
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Σκιές

Θα σας δηγηθώ μια ιστορία. Την έζησα από πρώτο χέρι που λέμε.
Έγινα αποδέκτης λόγω της ενασχόλησης μου με τα περίεργα και θα ήθελα να τη μοιραστώ εδώ μαζί σας.
Ένας πολύ καλός μου φίλος που λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ζούσε για αρκετά χρόνια στη Σερβία. Εκεί γνώρισε μια κοπέλα και παντρεύτηκαν. Μετά από λίγο καιρό μετακόμισαν στη Ρουμανία λόγω επαγγελματιών υποχρεώσεων του φίλου μου. Το χειμώνα του 2002 ο φίλος μου μου τηλεφώνησε προσπαθώντας να βγάλει μια άκρη με αυτά που έλεγε η γυναίκα του. Μου είπε πως δεν βγάζει άκρη και μου την έδωσε να μιλήσουμε. Η κοπέλα ήταν πολύ ταραγμένη. Κατά τη συνομιλία μας κατέγραψα τα ακόλουθα στοιχεία που μου έδωσε :
1. Μετά την μετακόμιση τους στο νέο τους σπίτι στη Ρουμανία, κάθε βράδυ είχε επίσκεψη στο υπνοδωμάτιο τους από μια σκιά που καθόταν πάνω σε ένα μπαούλο και έμενε εκεί για ώρες.
2. Έκλεινε, άνοιγε τα μάτια και η σκιά ήταν παρόν.
3. Ο φίλος μου δεν έβλεπε τίποτα.
4. Ο σκύλος τους, ένα ροτβαϊλερ ενώ κάθε βράδυ κοιμόταν στα πόδια τους, είχε σταματήσει να μπαίνει στο δωμάτιο και καθ΄ολή την ημέρα το απόφευγε.
5. Η σκιά έμοιαζε σα να φορούσε μια κάπα με κουκούλα αλλά ήταν κάτι ομοιόμορφο.
6. Δεν την πλησίαζε, δεν ένοιωθε κρύο ή άλλες αλλαγές στο χώρο.

Στο τηλέφωνο τις είπα να ηρεμίσει και μιας και θα ερχόντουσαν για Χριστούγεννα στη Αθήνα να συναντιόμασταν να τα πούμε. Έως τότε παρακάλεσα να έχουν στο δωμάτιο μια κάμερα και ένα κασετόφωνο που θα λειτουργούσαν τη νύχτα αλλά και την ημέρα για μια πιθανή καταγραφή κάποιον στοιχείων.

Όταν μας επισκέφθηκαν στο σπίτι μιλήσαμε για το θέμα πιο χαλαρά από τη πρώτη φορά μου έδωσαν επίσης κάποιες κασέτες που για ευνόητους λόγους δεν τις είχαν δει.
Τους είχα ζητήσει να μου φέρουν και τη βιντεοκάμερα τους που ήταν μια από τις πιο καλές της αγοράς.
Γενικώς προσπάθησα να την ηρεμίσω μιας και η κατάσταση της έφθανε σε υστερία μιας και τα βράδια δε μπορούσε να κοιμηθεί και διαρκώς είχε ένα φόβο που την προκαλούσε η φιγούρα.
Την επόμενη μέρα μιας και ήμουν αδειούχος και επίσης δεν είμαι και από τους γενναίους να κάνω νυχτερινές έρευνες, έκατσα να δω τις ταινίες και να ακούσω τις κασέτες.
Αυτό που είδα :
Έθεταν τη κάμερα σε λειτουργία στις 00:10 έως τις 00:30 τις ώρες που πήγαιναν για ύπνο. Ενώ όλα φαινόταν καθαρά, δηλαδή το σημείο εμφάνισης της σκιάς και η πόρτα της βεράντας η ταινία ξαφνικά παρουσίαζε πρόβλημα σα να είχε γδαρθεί ή τσαλακωθεί. Και επανερχόταν μετά από κανένα δίωρο. Το ίδιο φαινόμενο επαναλήφθηκε και στις άλλες 4 ταινίες.
Στις κασέτες ήχου ακουγόταν καθαρά το ροχαλητό του φίλου μου, η ομιλία της κοπέλας που έλεγε ΄νάτο βλέπεις... ήρθε πάλι΄ κλπ αλλά τίποτε άλλο. Αλλά σε περισσότερη ένταση ακουγόταν κάτι σαν παράσιτα όμοια όταν δουλεύει κάποιο τρυπάνι και ακούμε παράσιτα στο ραδιόφωνο.
Μέσω γνωριμιών κλπ τελικά κατέληξα σε ένα στούντιο ηχογραφήσεων ζητώντας τη βοήθεια ενός ηχολήπτη. Ακούγοντας τη κασέτα μου είπε πως τα παράσιτα που ακούγονται δεν καλύπτουν τους υπόλοιπους ήχους αλλά είναι σα να καταγράφηκαν από ήχο μιας άλλης συσκευής ήχου που εκείνη την ώρα ήταν σε λειτουργία. Επίσης δεν έχουν περίοδο, συγχρονισμό κλπ.
Όσο άφορά την ταινία μου είπε πως δεν βλέπει φυσικές φθορές που θα μπορούσαν να επιφέρουν παρόμοια αλλοίωση της εικόνας.
Στην επόμενη μας συνάντηση ζήτησα από τους φίλους μου να ελέγξουν, να ρωτήσουν σχετικά με την ιστορία του σπιτιού αλλά και του χώρου. Επίσης ζήτησα από τη κοπέλα να αδιαφορήσει για το όλο θέμα και να προσπαθήσει να κοιμηθεί.
Όταν επέστρεψαν μου είπε πως περιέργως οι επισκέψεις είχαν σταματήσει και κοιμόταν ήσυχα. Αλλά μετά από δύο εβδομάδες πάλι δέχθηκα τηλεφώνημα αυτή τη φορά φανερά πανικοβλημένη που μου έλεγε πως έβλεπε τη σκιά όλο και πιο κοντά της και μερικές φορές δίπλα της. Ο σκύλος πια καθόταν στο κάτω πάτωμα και δεν ανέβαινε ποτέ πάνω.
Ζήτησα από τον φίλο μου να φύγουν από το σπίτι και άμεσα να ζητήσουν βοήθεια. Μιας και ήταν διευθυντής το συζήτησε με μερικούς υπαλλήλους του και κάποιος του σύστησε να μιλήσει με έναν συγκεκριμένο ιερωμένο από ένα μοναστήρι.
Στις μέρες που ακολούθησαν έγινε κάποιος αγιασμός στο σπίτι και διαβάσθηκαν κάποιες προσευχές. Μετά από αυτό σταμάτησαν οι επισκέψεις.
Μετά από ένα μήνα και ενώ όλα πήγαιναν ομαλά και ο σκύλος είχε επιστρέψει στις παλιές του συνήθειες, ο φίλος μου στο κάτω όροφο άκουσε το σκύλο να γαβγίζει βγαίνοντας έξω να δει τι συνέβαινε είδε τη γυναίκα του πεσμένη στην αυλή του σπιτιού. Είχε πέσει από τον 2ο όροφο. Η κοπέλα γλίτωσε μετά από δύο σοβαρές επεμβάσεις αλλά ακόμα έχει σημάδια από ράμματα σε όλα τις τα άκρα. Ουδέποτε κατάφερε να εξηγήσει πως είχε πέσει μιας και τα κάγκελα βρισκόταν πιο ψηλά από τα συνηθισμένα.
Πέρυσι ενώ κάναμε διακοπές μαζί ξανασυζητήσαμε το θέμα, μου είπαν πως ήθελαν να ξεχάσουν όλα όσα συνέβησαν και όταν τους ζήτησα το υλικό μου είπαν πως το είχαν κάψει στο τζάκι για να ξεχάσουν εντελώς όλα όσα είχαν συμβεί.

Παραθέτω την πιο πάνω ιστορία ως μια προσωπική καταγραφή ενός συμβάντος.
Δυστυχώς δεν έχω αποδεικτικά στοιχεία (ταινίες, κασέτες)
Δεν περιμένω από κανέναν να το λάβει σοβαρά μιας και στερείτε αποδείξεων.
Κρατήστε το μόνο ως μια προσωπική μαρτυρία ενός συμβάντος και τίποτα παραπάνω.
Γνωρίζω καλά ότι πολλές φορές κάποιοι φοβούμενοι τη χλεύη των γύρων τους κρατάνε για τον εαυτό κάποιες εμπειρίες ή μαρτυρίες με αποτέλεσμα πολλές φορές να χάνονται σημαντικά στοιχεία που ίσως βοηθούσαν στην έρευνα του μεταφυσικού.
Παρακαλώ θερμά εάν κάποιοι άλλοι έχουν παρόμοιες μαρτυρίες ας τις καταθέσουν.

Ευχαριστώ

Cap-10

Σημείωση : Ίσως κάποιοι γελάσουν αλλά η πιο πάνω ιστορία εμπλουτισμένη με συνεντεύξεις, σημειώσεις κλπ βρίσκονται στα προσωπικά μου Z-Files.
Category Σκιές
Created 11.dec.2002
Closed --------------
Attached Μαρτυρίες, σημειώσεις, ονόματα, τοποθεσίες....
Names xxxxxxxx
File ID 20021211.1
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 14-12-05, 18:13
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Αγαπητέ Cap-10, η εμπειρία που περιγράφεις είναι μια ακόμα εμφάνιση της Σκιάς. Πιθανόν δεν έχεις προσέξει πως υπάρχει ήδη ολόκληρο topic σχετικά με αυτό το ζήτημα, στο παρακάτω link, http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=130 με πάμπολλες παρόμοιες μαρτυρίες με την δική σου. Θα προωθήσω λοιπόν το post σου στο άνωθεν topic, όπου είμαι σίγουρος πως θα λάβεις κάποιες απαντήσεις σχετικά με αυτή την εμπειρία σου.
Ως εκ τούτου, το παρόν topic μετακινείται στον ¨"Σκιώδη Εισβολέα".
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epimytheas : 14-12-05 στις 18:18
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 14-12-05, 21:09
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την τηλεμεταφορά. Ειλικρινά δεν είχα προσέξει αυτό το topic.
Όπως βλέπω έχω πολύ πράγμα να διαβάσω.

Ευχαριστώ και πάλι

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.