Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 26-09-06, 19:47
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Χαίρομαι που παρεμβλήθηκαν και άλλες απόψεις, διότι με το ύφος του Χρήστου είχα αρχίσει να αισθάνομαι τη ρομφαία να κραδαίνεται over my poor head.
Δεν πιστευω οτι εχεις προβλημα με την..... δικαιοσυνη και την αληθεια;;; (δεν μπορω να βαζω φατσουλες οποτε θεωρησε οτι υπαρχει καποια εδω)(ναι, χαμογελαστη)

Το ''προβλημα'' μου μαζι σου Διοτιμα, ειναι οτι δεν λες τις αποψεις σου.
Διαφωνεις στο θεμα της επιθετικοτητας του ξιφους.
Δικαιωμα σου.Γιατι ομως;;Analyze it.

Ή αντε το ξιφος δεν αποτελει κυριο συμβολο του τεκτονισμου.
Ανελυσε το μυστρι αν θες (που επετρεψε μου σε 60 σελιδες θεματος δεν φαινεσαι να θες)(οχι για το μυστρι, να θες να αναλυεις, τις αποψεις σου)(και βασικα να μας λες τις αποψεις σου)
Συζηταω και αντιτιθεμαι οχι στο συμβολισμο, αλλα στην (οποια) αυθαιρεσια για να δωθει αυτος ο (συγκεκριμενος) συμβολισμος.
Δεν εχω ''προβλημα'' ουτε με το ξιφος, ουτε οτι ειναι ''εργαλειο'' αποδωσεις δικαιοσυνης, ελευθεριας, τιμης, αληθειας και οτι αλλο.
Αλλα οταν διαφωνεις οτι ειναι αποκλειστικα επιθετικο οπλο και χωρις να μου λες γιατι, ενισταμαι.
Και αν νιωθεις να κραταω ρομφαια για το ξιφος, εχω την εντυπωση οτι θα γινω και χρηστης αυτης, εφοσον ακουσω (στην πιθανη αναλυση του μυστριου που ζηταω) οτι αυτο ειναι συμβολο αγαπης και ενωσεως (που εχω ακουσει και τετοιες εκδοχες)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS1 : 26-09-06 στις 19:48
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 26-09-06, 20:06
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS1
Δεν πιστευω οτι εχεις προβλημα με την..... δικαιοσυνη και την αληθεια;;; (δεν μπορω να βαζω φατσουλες οποτε θεωρησε οτι υπαρχει καποια εδω)(ναι, χαμογελαστη)
Εκπροσωπείς τη δικαιοσύνη και την αλήθεια;;;

Παράθεση:
Το ''προβλημα'' μου μαζι σου Διοτιμα, ειναι οτι δεν λες τις αποψεις σου.
Διαφωνεις στο θεμα της επιθετικοτητας του ξιφους.
Δικαιωμα σου.Γιατι ομως;;Analyze it.
Έχεις αναρωτηθεί μήπως ακριβώς αυτό προσπαθώ να κάνω, αλλά ο εκνευρισμός σου δε σ' αφήνει να το δεις;

Παράθεση:
Ή αντε το ξιφος δεν αποτελει κυριο συμβολο του τεκτονισμου.
Ανελυσε το μυστρι αν θες (που επετρεψε μου σε 60 σελιδες θεματος δεν φαινεσαι να θες)(οχι για το μυστρι, να θες να αναλυεις, τις αποψεις σου)(και βασικα να μας λες τις αποψεις σου)
Δε με αφορά να σου αναλύσω τίποτε κατά παραγγελία.
Από κει και πέρα, δεν μπορώ να σε πείσω ότι καταγράφω τις απόψεις μου, αν εσύ θέλεις να το βλέπεις αλλιώς.
Είναι σαν το σπαθί.... Βλέπεις που ο συμβολισμός ταιριάζει επ' ακριβώς στην περίπτωσή μας;

Παράθεση:
Συζηταω και αντιτιθεμαι οχι στο συμβολισμο, αλλα στην (οποια) αυθαιρεσια για να δωθει αυτος ο (συγκεκριμενος) συμβολισμος.
Μιλάς εσύ για αυθαιρεσία;
Πρόσεξε τι λες... "Γιατί ο τεκτονισμός χρησιμοποιεί ένα σύμβολο με δικό του τρόπο και συνεπώς, προσεγγίζει ένα δεδομένο σκεπτικό από τα πολλά που μπορεί να υπάρχουν; Όχι... Πρέπει να σκέφτονται όλοι όπως εμείς ή αλλιώς λένε ψέμματα."

Υπ' αυτές τις συνθήκες ξέρεις, μπορώ κι εγώ να σε ανασκολοπίσω με το ξίφος.
Είναι επιλογή μου να συγκρατώ την ορμή μου.

Παράθεση:
Δεν εχω ''προβλημα'' ουτε με το ξιφος, ουτε οτι ειναι ''εργαλειο'' αποδωσεις δικαιοσυνης, ελευθεριας, τιμης, αληθειας και οτι αλλο.
Αλλα οταν διαφωνεις οτι ειναι αποκλειστικα επιθετικο οπλο και χωρις να μου λες γιατι, ενισταμαι.
Με το παράδειγμα για τη δικαιοσύνη, δεν εξέφρασα την αιτιολογία μου επαρκώς;
Ε, είχε δικιο ο Πιραντέλο:
"Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε".

Παράθεση:
Και αν νιωθεις να κραταω ρομφαια για το ξιφος, εχω την εντυπωση οτι θα γινω και χρηστης αυτης, εφοσον ακουσω (στην πιθανη αναλυση του μυστριου που ζηταω) οτι αυτο ειναι συμβολο αγαπης και ενωσεως (που εχω ακουσει και τετοιες εκδοχες)
Κοίτα, φίλε μου... Η χρήση του ξίφους αφορά εσένα και αν ενοχληθώ, να είσαι βέβαιος ότι απλά δε θα σου ξανααπαντήσω. Ψυχραιμία λοιπόν!

Τώρα με το μυστρί πάλι τί πρόβλημα έχεις;
Μήπως δεν χρησιμοποιείται πραγματικά για να ενώνει τα τούβλα με το τσιμεντάκι;
Βέβαια, αν θέλεις, βγάζεις και ανθρώπινο μάτι μ' αυτό.
Ε, τί να σου πω... Ό,τι σε φωτίσει ο Θεός που πιστεύεις!
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 26-09-06, 20:06
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Για να προσεγγίσουμε περισσότερο την έννοια του ξίφους [ρομφαίας κοκ] πρέπει να εμβαθύνουμε στο νόημα του νόμου και της δικαιοσύνης. Και πρέπει πρώτα να αναρωτηθούμε γιατί να υπάρχει νόμος και δικαιοσύνη σε κάθε κοινωνία.. και υπάρχουν διότι χωρίς αυτά δεν μπορεί να ευδοκιμήσει μια κοινωνία.. και δεν μπορεί να ευδοκιμησει διότι ο άνθρωπος εκ φύσεως τείνει να είναι άνομος, να τίθεται δηλαδή ενάντια στον νόμο, να λειτουργεί ενστικτωδώς και με γνώμονα τον εαυτό του περισσότερο, ανταποκρινόμενος στο αρχέγονο ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Άρα ο άνθρωπος τείνει στην παρανομία και για τον λόγο αυτό είναι απαραίτητος ο νόμος και η δικαιοσύνη για να μπορεί να συμβιώνει αρμονικά με τους γύρω του στην ίδια κοινωνία, ομάδα κλπ.
Με λίγα λόγια ο νόμος θέτει πλαίσια [και παράθυρα φυσικά για τα μεγάλα έντομα] και η δικαιοσύνη με την αδελφή της την τιμωρία χρησιμοποιούν τον ..φόβο [της ποινής] για να μπορέσουν να τιθασεύσουν τον παρανομήσαντα ή τον παρανομούντα.
Άρα το ξίφος ως σύμβολο εμπεριέχει επιθετικότητα και στρέφεται εναντίον του αδικήσαντα που του προξενεί το αίσθημα του φόβου της τιμωρίας [που είναι κι αυτό αρχέγονο].
Επίσης είναι ένα σύμβολο που προειδοποιεί όλους - αδικήσαντες και μη - ότι σε περίπτωση που ξεστρατισουν το ..γνωστό μάτι θα τους δει και η τιμωρία τους θα τους επιδοθεί.
Με άλλα λόγια, είναι ένα από τα πιο δυνατά είδη χειραγώγησης.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 26-09-06, 20:34
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή



Στη φωτογραφία βλέπετε τη βασίλισσα Ελισάβετ της Μεγ. Βρετανίας να επιτίθεται σε έναν ανήμπορο γέρο που γονατιστός την εκλιπαρεί να τον λυπηθεί.

Είναι κι αυτή μία εκδοχή έτσι;

.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 26-09-06, 20:50
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στη φωτογραφία βλέπετε τη βασίλισσα Ελισάβετ της Μεγ. Βρετανίας να επιτίθεται σε έναν ανήμπορο γέρο που γονατιστός την εκλιπαρεί να τον λυπηθεί.
Όχι φυσικά.. αλλά εδώ μιλάμε για αμφισημία, δηλαδή ένα σύμβολο μπορεί να έχει μία ή περισσότερες έννοιες ανάλογα με την περίπτωση.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση το ξίφος λειτουργεί ως σύμβολο τιμής και επιβράβευσης σε έναν άνθρωπο που πληροί τις προϋποθέσεις που θέτει μία συγκεκριμένη κοινωνία [ίσως ο ίδιος κύριος να τιμωρούνταν για την ίδια πράξη από μια άλλη κοινωνία, ........πχ Ιράκ ]
Εδώ το σύμβολο λειτουργεί τιμητικά, ενώ στην αντίθετη περίπτωση [του παρανόμου] θα λειτουργούσε επιθετικά..
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 26-09-06, 20:56
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Η τελευταια εικονα σου Διοτιμα μηπως σημαινει αποδοχη;
Και μηπως γιατι αυτο σημαινει οταν ΔΕΝ χρησιμοποπιεις ενα επιθετικο οπλο για την χρηση που προοριζεται;
Τι αξια θα ειχε να τον ακουμπουσε με μια ασπιδα στον ωμο;
Δεν μπορεις να του παρεις το κεφαλι με αυτην, οποτε εισαι ανετος και ωραιος.(στην πρωταρχικη της εννοια τουλαχιστον, μετα εγιναν κοφτερες οι κυκλικες της ακρες και μπορουσες και κεφαλια να παρεις)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS1
Δεν πιστευω οτι εχεις προβλημα με την..... δικαιοσυνη και την αληθεια;;; (δεν μπορω να βαζω φατσουλες οποτε θεωρησε οτι υπαρχει καποια εδω)(ναι, χαμογελαστη)


Εκπροσωπείς τη δικαιοσύνη και την αλήθεια;;;
Δεν αναφερα ποτε οτι κραταω καποια ρομφαια.
και ουτε οτι αυτη ειναι συμβολο δικαιοσυνης και αληθειας.
Εσυ την ''ενιωσες'' και εσυ θεωρεις οτι ειναι τετοιο συμβολο.
Παράθεση:
Έχεις αναρωτηθεί μήπως ακριβώς αυτό προσπαθώ να κάνω, αλλά ο εκνευρισμός σου δε σ' αφήνει να το δεις;
Δεν ειμαι εκνευρισμενος.Αν ειμουνα θα το καταλαβαινες και θα ειχα φαει και κανα μπαν.

Παράθεση:
Με το παράδειγμα για τη δικαιοσύνη, δεν εξέφρασα την αιτιολογία μου επαρκώς;
Ε, είχε δικιο ο Πιραντέλο:
"Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε".
Ε, οχι.Δεν θελεις να κανεις αλλη μια προσπαθεια;
Ειδικα αφου προσθεσα οτι και σε αυτη την περιπτωση προκειται(το θεωρω) για επιθετικο οπλο.Και ανελυσα (με την οποια δικια μου ικανοτητα) το γιατι.


[quoteΚοίτα, φίλε μου... Η χρήση του ξίφους αφορά εσένα και αν ενοχληθώ, να είσαι βέβαιος ότι απλά δε θα σου ξανααπαντήσω. Ψυχραιμία λοιπόν![/quote]

Η χρηση του οτιδηποτε αφορα τον οποιοδηποτε.Αλλο αυτο, και αλλο ο ''προορισμος'' αυτου του οτιδηποτε.
Παράθεση:
Τώρα με το μυστρί πάλι τί πρόβλημα έχεις;
Μήπως δεν χρησιμοποιείται πραγματικά για να ενώνει τα τούβλα με το τσιμεντάκι;
Δεν εχω προβλημα με το μυστρι.
Αν βλεπεις οτι χανω την ψυχραιμια μου και εκνευριζομαι.... και οτι εχω προβλημα με το μυστρι και το ξιφος....
Ε, αφου το βλεπεις, ετσι ειναι.Δεν εχω να πω τιποτα .Δεν ειμαι τα ματια σου.
Εχω προβλημα για το λογο οτι το μυστρι ΔΕΝ εννωνει τις πετρες (τουβλα) με το μειγμα (τσιμεντο).
Το μυστρι ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ το μειγμα, ΤΟ ΟΠΟΙΟ (μειγμα) ειναι που ενωνει τις πετρες.
Και γι αυτο παρεθεσα και την αποψαρα του προεδρου.
Οχι για να κατηγορησω καποιους (κατηγορουνται και απο μονοι τους αυτοι) αλλα γιατι θεωρησα πως αυτη η προταση του, δειχνει πολυ καθαρα την διαφωνια των ''συμβολισμων'' απο την πραξη.
Οταν η αμυνα ειναι να βομβαρδιζεις πρωτος απο ψηλα και μακρυα μη στρατιωτικους στοχους.
Τοτε... αλλα λογια να αγαπιομαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 26-09-06, 22:09
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS1
Η τελευταια εικονα σου Διοτιμα μηπως σημαινει αποδοχη;
Και μηπως γιατι αυτο σημαινει οταν ΔΕΝ χρησιμοποπιεις ενα επιθετικο οπλο για την χρηση που προοριζεται;
Τι αξια θα ειχε να τον ακουμπουσε με μια ασπιδα στον ωμο;
Δεν μπορεις να του παρεις το κεφαλι με αυτην, οποτε εισαι ανετος και ωραιος.(στην πρωταρχικη της εννοια τουλαχιστον, μετα εγιναν κοφτερες οι κυκλικες της ακρες και μπορουσες και κεφαλια να παρεις)
Ξέρεις πολύ καλά τι σημαίνει η εικόνα και ας μην παίζουμε με τις λέξεις σε παρακαλώ.
Γίνεται κουραστικό.

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κόψει λαρύγγια με κομμάτια γυαλιού, μήπως ενοχοποιούνται γι' αυτό και τα τζάμια στα παράθυρα;


Παράθεση:
Ε, οχι.Δεν θελεις να κανεις αλλη μια προσπαθεια;
Υπ' αυτές τις συνθήκες, όχι. Αν ήθελες, θα είχες καταλάβει.

Παράθεση:
Δεν εχω προβλημα με το μυστρι.
Αν βλεπεις οτι χανω την ψυχραιμια μου και εκνευριζομαι.... και οτι εχω προβλημα με το μυστρι και το ξιφος....
Ε, αφου το βλεπεις, ετσι ειναι.Δεν εχω να πω τιποτα .Δεν ειμαι τα ματια σου.
Εχω προβλημα για το λογο οτι το μυστρι ΔΕΝ εννωνει τις πετρες (τουβλα) με το μειγμα (τσιμεντο).
Το μυστρι ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ το μειγμα, ΤΟ ΟΠΟΙΟ (μειγμα) ειναι που ενωνει τις πετρες.
Και γι αυτο παρεθεσα και την αποψαρα του προεδρου.
Οχι για να κατηγορησω καποιους (κατηγορουνται και απο μονοι τους αυτοι) αλλα γιατι θεωρησα πως αυτη η προταση του, δειχνει πολυ καθαρα την διαφωνια των ''συμβολισμων'' απο την πραξη.
Οταν η αμυνα ειναι να βομβαρδιζεις πρωτος απο ψηλα και μακρυα μη στρατιωτικους στοχους.
Τοτε... αλλα λογια να αγαπιομαστε.
Δεν είναι Γιάννης, Γιαννάκης.

Δηλαδή πόσο βολικό βρίσκεις σα σύμβολο το τσιμέντο;
Πειράζει δηλαδή, να χρησιμοποιήσεις και λίγο το μυαλουδάκι σου;

Σάμπως το τσιμέντο κάνει κάτι από μόνο του, αν δεν το τοποθετήσει κάποιος;

Άμα ψάχνεσαι να βρεις δικαιολογίες Χρήστο...

.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 26-09-06, 22:39
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Για να τελειώνεται επιτέλους με το συμβολισμό του σπαθιού να επαναλάβω ότι, όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως, στην Ταρώ - που βασίζεται στα σύμβολα και κινείται παράλληλα με την Αστρολογία - συνδέεται με το στοιχείο του αέρα.
Με λίγα λόγια συμβολίζει την Διανόηση, την Ευφυία, την Γεναιότητα, την Δικαιοσύνη, την Εντιμότητα, την Ηθική, την Αλήθεια, την Επικοινωνία, την Ευφράδεια και όλα τα υπόλοιπα που σχετίζονται με τα προηγούμενα. Σε καμιά περίπτωση δεν συνδέεται με την επιθετικότητα που είναι πύρινο χαρακτηριστικό. Στην Ταρώ με τη φωτιά συνδέονται οι Ράβδοι.

Αυτά σαν γενικές αρχές.

Σταματήστε πια να φαγώνεστε.
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 27-09-06, 02:57
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Ποσειδωνιε δεν φαγωνομαστε για το συμβολισμο του σπαθιου.
Αλλα για την χρηση για την οποια ''εφευρεθηκε'' και για το τι ειναι.
Καλιστα μπορω να δεχτω οτι ειναι ενα επιθετικο οπλο που δυναται σε περιπτωσεις να συμβολιζει οσα αναφερονται προηγουμενος.
Αλλα οταν μου λενε οτι δεν ειναι επιθετικο οπλο......
Ναι μπορουμε να πουμε οτι δεν αξιζουν να φερουν ολοι ξιφος, οτι χρειαζεται να εχουν καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα ωστε να ειναι σωστη η χρηση που θα του κανουν.
Την ασπιδα ολοι μπορουν να την φερουν.
Γιατι ως αμυντικο οπλο δεν μπορει να βλαψει.Η δουλεια του ειναι να προστατευει.
Αντιθετος το ξιφος σκοτωνει.
Και γι αυτο χρειαζεται ο χρηστης και ο φερων αυτο, και γενναιοτητα να εχει (αλλιως θα το ''προδωσει'') μα περισσοτερο και ηθικη και δικαιοσυνη και να ξερει την αληθεια και να ειναι εντιμος.
ωστε να το χειριζεται σωστα.να μην ''πουλαει'' τις υπηρεσιες του (του ξιφους), να μην επι-τιθεται επι δικαιων και αδικων, και να μην σκοτωνει εκει που μπορει με ασφαλεια του χρηστη του να αφοπλιζει.
Εχεις 'ακουσει τον ανεμο να σφυριζει;
(με καποια φαντασια δεν λεω)μπορεις να ακουσεις αυτα τα σφυριγματα να ''μιλανε'';;
Εχεις δει μα πρωτιστος ακουσει ξιφος εν κινησει;
πως σφυριζει;
Πως μιλαει ωστε να αναγκαζει τον αντιπαλο με την ευφραδεια της ''ρητορειας'' του να κανει το λαθος, ωστε να βρει το αδυνατο σγμειο του;(ετσι δεν κανει και η ρητορεια;αυτο δεν παρεχει και η ευφραδεια; να βρει το αδυνατο σημειο των επιχειρηματων του αλλου
Ειναι συμβολο του αερα, και ναι η φωτια συβολιζει την επιθετικοτητα.
Αλλα αυτο δεν λεει, και δεν αποδυκνειει οτι το ξιφος δεν ειναι επιθετικο οπλο.
ειναι ενα αντικειμενο προορισμενο να σκοτωνει.(η εστω να αφοπλιζει με ασφαλεια, δια της επιθεσης ομως παντα)
Χειρουργικα κιολας (για το ξιφος, τα διαφορα βαρια σπαθια κανουν την ιδια δουλεια ''βαρβαρα'' δια της συνθλιψεως).
και συγνωμμη αλλα να σταματησουμε να φαγωνομαστε επειδη το λενε τα ταρω........
Πως σου ακουγεται αυτο;
Γιατι εμενα μου ακουγεται σαν να λεει καποιος ο τεκτονισμος συμφωνα με τον χριστιανισμο αποτελει αιρεση.(το οποιο μου φαινεται εχει ειπωθει και εδω)
Σταματηστε λοιπον.
Και οπως βλεπεις δεν εχουμε σταματησει.Επειδη το λεει ο χριστιανισμος.Ετσι και δεν βλεπω να σταματησουμε επειδη κατι το λενε τα ταρω ή ο βουδισμος (αληθεια τις ''ιστοριες'' με τους βουδιστες μοναχους που κανανε παρεα στον Χιτλερ τις εχετε ακουσει; )
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 27-09-06, 03:33
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
ας μην παίζουμε με τις λέξεις σε παρακαλώ.
Γίνεται κουραστικό.
Δεν παιζουμε με τις λεξεις με τους συμβολισμους παιζουμε.
Ξεχνωντας ισως οτι οσοι ανθρωποι τοσοι και οι δυνατοι συμβολισμοι στο ιδιο ενα αντικειμενο.
Γι αυτο και κουραστικη ειναι η ''συμβολολογια'' και οχι οι λεξεις.
Οι λεξεις εχουν εξελιξει τον πολιτισμο.Γιατι αυτες φερνουν την συνενοηση μεταξυ των ανθρωπων και δεν καταληγουμε συνεχως σε ενα ματαιω πυργο της Βαβελ.
Και αυτο συμβαινει οταν εγω μιλαω και ρωταω με λεξεις και εσεις μου απαντατε με συμβολισμους και εικονες.
Αυτο ειναι κουραστικο.
Διαφωνεις καθετα Διοτιμα μου για το οτι ειναι επιθετικο οπλο το σπαθι.
Και στο γιατι που σου απευθυνω μου απαντας με την παραθεση εικονων ΧΩΡΙΣ δικο σου σχολιασμο (με λεξεις προφανως).
Αν θεωρεις προβλημα οτι δεν μπορω να συνενοηθω με εικονες τοτε το παραδεχομαι οτι ειμαι προβληματικος (αν και στις εικονες, σου απαντησα εμμενωντας στην αποψη μου πως η χρηση που εμφανιζεται να γινεται στο ξιφος δεν αναιρει την επιθετικοτητα του αυτου οπλου), τοτε ή με αποδιωχνεις ως τετοιον ή προσπαθεις να μου εξηγησεις.
οσο αφορα τα τζαμια μπορω να απαντησω και σε αυτο (οπως και σε πολλα αλλα που εχω αφησει) μην νομιζεις οτι δεν υπαρχει αντιπαραδειγμα.
Αφου το αναφερα απλως το τζαμι στο παραθυρο δεν ειναι οπλο.
Μπορει να χεησιμοποιηθει αναλογως των περιστασεων ομως και ως τετοιο, και μονο με επιθετικη χρηση.(εξαιρουνται να θωρακισμενα αθραυστα τζαμια)

Παράθεση:
Δεν είναι Γιάννης, Γιαννάκης.

Δηλαδή πόσο βολικό βρίσκεις σα σύμβολο το τσιμέντο;
Πειράζει δηλαδή, να χρησιμοποιήσεις και λίγο το μυαλουδάκι σου;

Σάμπως το τσιμέντο κάνει κάτι από μόνο του, αν δεν το τοποθετήσει κάποιος;

Άμα ψάχνεσαι να βρεις δικαιολογίες Χρήστο...
Βολικο δεν ξερω κατα ποσο ειναι το μειγμα βολικο σα συμβολο(το τσιμεντο ειναι προσφατη (ισως και παναρχαια ) εφευρεση).
Δεν το εχω σκεφτει αυτο ειναι αληθεια.
Αλλα ξερω οτι το μειγμα ειναι το πιο ουσιωδες.
και αυτο με ενδιαφερει και ψαχνω.Το ουσιωδες.
Αν εσυ ή ο τεκτονισμος βολευεσθαι καλως.
Δικαιωμα σου και του.
Το μειγμα χωρις τις πετρες σαφως και δεν κανει και κανουν τιποτα απο μονα τους.
Αλλα αυτος που τα τοποθετει δεν ειναι το μυστρι αλλα ο τεκτων Διοτιμα.
Χωρις αυτον, ολα τα υλικα παραμενουν αμορφα.
Ο τεκτων(χτιστης) που λες ακομα και χωρις μυστρι μπορει να βαλει το μειγμα.
Και με τα χερια του ακομα.
Και προσωπικα εχω βαλει και με τα χερια, αλλα μιας και την σημερον ημερα εχουμε τα τουβλα, και μιας και το μειγμα ειναι και ολιγον κακον για τα χερια, το συνιθιστερο για απλες κατασκευες (και προσωπικες κυριως) το οποιο και εχω δει και εχω κανει (εστω λιγο) ειναι να παιρνεις το τουβλο να το βουτας (με την μια του πλευρα εννοειται) στην λεκανη με το μειγμα και να το τοποθετεις.και συνεχιζεις με το αλλο....
Αντιθετος χωρις μειγμα δεν εχω δει καμια κατασκευη να φτιαχνεται.
και ας ειχε ο μαστορας χρυσο μυστρι με διαμαντια πανω.
και εχω δει επισης οικοδομηματα να καταρεουν επειδη το μειγμα δεν ηταν καλο.
Να καταρεουν πριν καν ολοκληρωθουν κιολας.
Και εχω δει Διοτιμα μου, τοιχους σπιτιων,(το σπιτι δεν υπαρχει πλεον εχει μεινει κομματι του τοιχους ομως) πυ να ειναι φτιαγμενοι και να υπαρχουν για χρονια οσα και ο τεκτονισμος, αποτελουμενα απο μειγμα και μονο.
Γι αυτους τους λογους οσο βολικο και αν ειναι το μυστρι, δεν ειναι το ουσιωδες.
και εγω αυτο ψαχνω.
Και ναι εχεις δικιο για το τελευταιο ψανω και για δικαιολογιες.
Παντα το κανω.
Και θα συνεχιζω να ψαχνω δικαιο-λογιες.
Αν βρισκεις κατι μεπτο με αυτο....... παρακαλω (μην μου πεις μονο παλι οτι παιζω με τις λεξεις γιατι θα το παρω πανω μου).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.