Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #261  
Παλιά 04-01-07, 00:38
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Απο οσο εχω διαβασει και εχω ακουσει τωρα οι τεκτονες ηταν απο την αρχη της δημιουργιας τους ανρθωποι της επιστημης που αντιτασονταν στο δογμα το θρησκευτικο περι αξιοπιστιας της Βιβλου...κ.ο.κ.
Αν στη συνεχεια αλλαξαν ρωτα και σκοπος τους ειναι πλεον να κυριαρχησουν ειναι γιατι απεκτησαν εξουσια και μαλιστα υπερβολικη.
Εχω μιλησει με εναν τεκτονα ο οποιος ηταν πολυ σοβαρος και δεν εχει εισχωρησει στα ανωτατα κλιμακια αλλα βρισκεται στα ανωτερα..... ο ιδιος δεν θεωρει τον τεκτονισμο σαν καλυτερη λυση αφου εκει αποκτα καποιος τα μεσα για να κανει οτι θελει..
Επισης οι τεκτονες εφαρμοζουν κατι το οποιο τους βοηθαει να ειναι ισχυροι. βασιζονται ο ενας στον αλλον και βοηθουν ο ενας τον αλλον. Οποιος ερχεται μεσα δινει και παιρνει ταυτοχρονα.
Δεν ειναι ολοι οι ανρθωποι κακοι....ας μην δραματοποιουμε τα πραγματα. Αλλα ο λογος που εχει αποκτησει κακο ονομα ο τεκτονισμος ειναι ισως γιατι οι ανρθωποι που εχουν εισχωρησει στα ανωτατα κλιμακια ειναι κακοι, φιλοδοξοι, διψασμενοι για εξουσια και συμφεροντολογοι...οποτε εκεινοι κανουν αυτο που θελουν χωρις να λογαριαζουν πολλα...
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 04-01-07, 16:58
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Δεν μπορούμε να πούμε ότι οι Τέκτονες είναι κακοί αφού ακόμα δεν γνωρίζουμε πλήρως το τι ακριβώς κάνουν και ποιοι είναι οι σκοποί τους!
Μόνο αν κάποιος από μας εισχωρούσε θα μπορούσε πραγματικά να μάθει,αλλά και πάλι δεν θα μπορούσε να μας πει...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 05-01-07, 00:44
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Δεν μπορούμε να πούμε ότι οι Τέκτονες είναι κακοί αφού ακόμα δεν γνωρίζουμε πλήρως το τι ακριβώς κάνουν και ποιοι είναι οι σκοποί τους!
Μόνο αν κάποιος από μας εισχωρούσε θα μπορούσε πραγματικά να μάθει,αλλά και πάλι δεν θα μπορούσε να μας πει...
Διαφωνω καθετα...γιατι εχοντας παρει καποιες πληροφοριες...υπαρχουν ανρθωποι οι οποιοι μυηθηκαν στη μασονια αλλα επειτα εφυγαν και διηγηθηκαν μεσα απο βιβλια την τελετη μυησης και αλλα τα οποια ειχαν να κανουν με τη διοικηση των μασονων.
Οι τεκτονες αυτη τη στιγμη ειναι περισσοτερο ενα πολυ κλειστο Lobby που αλληυποστηριζονται για να μπορουν να εχουν δυναμη.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 05-01-07, 11:51
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Επειδή δεν έχω μελετήσει το θέμα της Μασονίας και του Τεκτονισμού δε θα μπω στη διαδικασία να το κρίνω. Θεωρώ όμως άδικο και τουλάχιστον παιδιάστικο κάποιος που δεν εισχώρησε σε αυτά για να διαπιστώσει με τα μάτια του να μιλά, εκ μέρους μάλλιστα άλλων. Έχω ακούσει, έχω μάθει, μου είπανε.... κι έχουμε φτάσει στο σημείο να κατηγορούμε και να δαιμονοποιούμε τους πάντες και τα πάντα. Στην τελική, γιατί είναι πιο "αγαθό" να αλληλοϋποστηρίζεται μια οικογένεια (πόσοι δε θα σκότωναν για το παιδί τους;; ), από το να υπάρχει στήριξη μεταξύ μιας ομάδας; Δεν καταλαβαίνω πού είναι το κακό στο να βοηθάει ένας "συνάδελφος" τον άλλο...

Ίσως να μην είναι τόσο απλά τα πράγματα εκεί, αλλά απ' τη στιγμή που δε γνωρίζω τι κάνουν αυτοί οι άνθρωποι όταν συναντιούνται και ποια είναι η φιλοσοφία τους γενικώς, δεν μπορώ ούτε να τους απορρίψω ούτε να τους στιγματίσω. Μήπως θα ήταν καλύτερα λοιπόν να μιλάνε μόνο όσοι γνωρίζουν πραγματικά τι γίνεται;
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 05-01-07, 19:06
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragoness_crysta
Διαφωνω καθετα...γιατι εχοντας παρει καποιες πληροφοριες...υπαρχουν ανρθωποι οι οποιοι μυηθηκαν στη μασονια αλλα επειτα εφυγαν και διηγηθηκαν μεσα απο βιβλια την τελετη μυησης και αλλα τα οποια ειχαν να κανουν με τη διοικηση των μασονων.
Οι τεκτονες αυτη τη στιγμη ειναι περισσοτερο ενα πολυ κλειστο Lobby που αλληυποστηριζονται για να μπορουν να εχουν δυναμη.
Διαφωνώ και σου λέω ότι πιθανόν αυτοί που αναφέρεις ίσως δεν είχαν ανέβει σε υψηλές θέσεις..!Δηλαδή διαφωνείς ότι έχουν δύναμη και συμφέροντα;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leo morpheus : 05-01-07 στις 19:07
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 06-01-07, 17:54
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή Γνωρίζετε κατι για αυτο το συμβολο?

Μήπως μπορεί κάποιος , αν ξέρει, να μου πει πως λέγεται στα ελληνικά το μασωνικό σύμβολο που αναπαριστά ένα σχοινί που μοιάζει με θηλιά; Ψάχνοντας στο Ίντερνετ βρήκα ότι στα αγγλικά λέγεται "cabletow". Πρωτοεμφανίστηκε το 18ο αιωνα και θεωρειται ως ενα απο τα κατεξοχην μασωνικα συμβολα που χρησιμοποιειται στις μασωνικες τελετες. Αρχικα συμβολιζε τη ποινη (θανατου) που θα επιβαλλοταν σε οποιον αθετουσε τον ορκο που ειχε δωσει. Στις μερες μας συμβολιζει την ταπεινοτητα που πρεπει να εχει το καθε μελος και την αφοσιωση του στα πιστευω της Στοας.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg cabletow.jpg (8,3 KB, 59 εμφανίσεις)
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 06-01-07 στις 17:54
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 10-01-07, 23:58
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Διαφωνώ και σου λέω ότι πιθανόν αυτοί που αναφέρεις ίσως δεν είχαν ανέβει σε υψηλές θέσεις..!Δηλαδή διαφωνείς ότι έχουν δύναμη και συμφέροντα;
Ισως γιατι ξερω οτι βρισκεται σε μια απο τις υψηλοτερες θεσεις αλλα δεν προχωρησε παραπανω...συζητησα μαζι του και μου ειπε σε ποια θεση ειναι....
ισα ισα που πιστευω οτι ΟΛΟΙ τους εκει εχουν δυναμη και συμφεροντα....αλλά...τα εχουν σε διαφορετικο βαθμο....αυτοι που εχουν ανελθει στα ανωτερα κλιμακια εχουν και τη μεγαλυτερη δυναμη. Και υποθετω οτι δεν ειναι οι καλυτεροι....για αυτο εχει αμαυρωθει το ονομα του τεκτονισμου. Γιατι την εξουσια την εχουν παρει ανθρωποι οι οποιοι δεν υπαρχουν για να βοηθησουν την ανθρωποτητα.
Τωρα το πως μπορει να ελεγχουν ολοκληρες επιχειρησεις, κρατη, κυβερνησεις...αυτο δεν μπορω να το ξερω....μπορουμε ομως να παρουμε μια ιδεα απο ολες αυτες τις ταινιες που εχουν βγει κατα καιρους περι μυστικων οργανωσεων....
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 11-01-07, 02:22
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragoness_crysta
μπορουμε ομως να παρουμε μια ιδεα απο ολες αυτες τις ταινιες που εχουν βγει κατα καιρους περι μυστικων οργανωσεων....
Ε, ναι. Αυτοί ξέρουν!! Δεν μπορεί να είναι φανταστικά όλα αυτά, ε;;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 11-01-07, 02:58
Olympos Ο χρήστης Olympos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2005
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σε καμια περιπτωση δεν θα ειναι οπως στις ταινιες.

Μην πιστευετε οτι σας δειχνουν!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 12-01-07, 18:47
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Τις προάλλες ήμουν στην ομιλία του ''Αλχημιστή'' στο βιβλιοπωλείο Αρχέτυπο στα εξάρχεια με θέμα τον Τεκτονισμό.Να αναφέρω ότι σχεδόν μη Μασώνοι ήμασταν εγώ και ο Ragnarok...!
Μετά την ομιλία είχα την ευκαιρία να μιλήσω με πολλούς ανθρώπους που ασχολούνται χρόνια με τον Τεκτονισμό και ανήκουν σε διάφορες Στοές και όλοι ήθελαν και μου παρουσίαζαν τη Μασωνία σαν κάτι το ιδεολογικό-φιλοσοφικό,χωρίς δογματισμούς.Εγώ από την άλλη τους είπα ότι σε κάθε οργανωμένο τάγμα υπάρχει δόγμα,είτε αυτό είναι σύμβολα,είτε αμφίεση,είτε κάποια τελετή...
Όπως οι ίδιοι μου είπαν πολλοί μεγάλοι άνδρες της ιστορίας ήταν μασώνοι όπως ο Νεύτων,ο Μπέικον,ο Καζαντζάκης,ο Μεταξάς,η Φιλική Εταιρία και γενικότερα πίσω από μεγάλες κινήσεις όπως η Γαλλική Επανάσταση υπήρχαν Μασώνοι.Καλά μέχρι εδώ.Πέρα από αυτά τι άλλα συμφέροντα κρύβονται;
Γιατί να θέλει κάποιος να εισχωρήσει σε μια Στοά;Για τη γνώση;Όλοι μπορούμε να την αποκτήσουμε με μεγάλο κόπο...!Τότε για κάτι άλλο.
Για να πω και την αλήθεια πρέπει να ομολογήσω ότι όλοι ήταν αρκετά μορφωμένοι άνθρωποι.
Τέλος,απ'ότι μου είπε κάποιος κύριος εκεί οι πιο πολλοί δεν δέχονται τον όρο Μασώνος.Προτιμούν τον όρο Τέκτων.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.